Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ


ΣΤΑΜ55159

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι 42 ετών .

Με 4 αποτυχημένες προσπάθειες με κανονική εγκυμοσύνη, μου πέθαναν 4 φορές τα έμβρυα. όλα αυτά πριν πέντε χρόνια .

Απο πέρυσι είμαι στην εμμηνόπαυση.

Σήμερα πήγα σε δικηγόρο για να υιοθετήσω ένα παιδάκι.

Μου είπε να ψάξω να βρω μέσω ιδιωτικής υιοθεσίας, μα δεν έχω ιδέα πού να ψάξω.

Είμαι απολύτως υγιής, έχω δικό μου σπίτι, ανήκω στην μέση ελληνική οικογένεια.

Ενδιαφέρομαι λοιπόν για ιδιωτική υιοθεσία.

Ευχαριστώ όλες τις γυναίκες που θα με διαβάσουν και θα έρθουν κοντά μου, να με συμβουλέψουν.

Δεν ξέρω εαν επιτρέπεται να γράψω το μέιλ μου είτε τηλέφωνο επικοινωνίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2021 at 7:08 ΜΜ, ο/η ΣΤΑΜ55159 είπε:

Καλησπέρα σας.

Είμαι 42 ετών .

Με 4 αποτυχημένες προσπάθειες με κανονική εγκυμοσύνη, μου πέθαναν 4 φορές τα έμβρυα. όλα αυτά πριν πέντε χρόνια .

Απο πέρυσι είμαι στην εμμηνόπαυση.

Σήμερα πήγα σε δικηγόρο για να υιοθετήσω ένα παιδάκι.

Μου είπε να ψάξω να βρω μέσω ιδιωτικής υιοθεσίας, μα δεν έχω ιδέα πού να ψάξω.

Είμαι απολύτως υγιής, έχω δικό μου σπίτι, ανήκω στην μέση ελληνική οικογένεια.

Ενδιαφέρομαι λοιπόν για ιδιωτική υιοθεσία.

Ευχαριστώ όλες τις γυναίκες που θα με διαβάσουν και θα έρθουν κοντά μου, να με συμβουλέψουν.

Δεν ξέρω εαν επιτρέπεται να γράψω το μέιλ μου είτε τηλέφωνο επικοινωνίας

Καλησπέρα,,,λυπάμαι για ότι πέρασες αλλά χαίρομαι πολύ που διαβάζω πως η επιθυμία σου είναι ακόμα ζωντανή. Γιατί δεν προχωράτε με επαναφορά περιόδου και δανεικά ωάρια? Είναι μια λύση που αν πετύχει θα σου δώσει όλη την εμπειρία του να κυοφορήσεις ένα μωρό και να ζήσεις στο έπακρο την εγκυμοσύνη σου. Η ιδιωτική υιοθεσία είναι κάτι που γίνεται αλλά ενδεχομένως να κοστίζει αρκετά,,,φυσικά μπορείς να ψάξεις δικηγόρο που ασχολείται με αυτές καθ'αυτού τις υποθέσεις και να ενημερωθείς, δε γνωρίζω κάποιον για να σου συστήσω δυστυχώς. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2021 at 5:21 ΜΜ, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα,,,λυπάμαι για ότι πέρασες αλλά χαίρομαι πολύ που διαβάζω πως η επιθυμία σου είναι ακόμα ζωντανή. Γιατί δεν προχωράτε με επαναφορά περιόδου και δανεικά ωάρια? Είναι μια λύση που αν πετύχει θα σου δώσει όλη την εμπειρία του να κυοφορήσεις ένα μωρό και να ζήσεις στο έπακρο την εγκυμοσύνη σου. Η ιδιωτική υιοθεσία είναι κάτι που γίνεται αλλά ενδεχομένως να κοστίζει αρκετά,,,φυσικά μπορείς να ψάξεις δικηγόρο που ασχολείται με αυτές καθ'αυτού τις υποθέσεις και να ενημερωθείς, δε γνωρίζω κάποιον για να σου συστήσω δυστυχώς. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα.

Δεν το κάνω γιατί φοβάμαι μήπως ξανά αποτύχει ακόμη μία εγκυμοσύνη.. και δεν θέλω να ξαναμπώ σε μία τέτοια δυσάρεστη κατάσταση...

Ο γυναικολόγος μου που είχα όλη μου την ζωή, με κατέστρεψε....

Πράγματα που έπρεπε να κάνει και δεν έκανε. Και εγώ ποτέ δεν σκέφτηκα να το ψάξω περισσότερο αναλυτικά στο καθετί, στο κάθε γυναικολογικό θέμα γιατί είχα επαναπαυτεί πως ο γυναικολόγος μου είναι άριστος και αξιόπιστος... τέλος πάντων.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2021 at 7:08 ΜΜ, ο/η ΣΤΑΜ55159 είπε:

Καλησπέρα σας.

Είμαι 42 ετών .

Με 4 αποτυχημένες προσπάθειες με κανονική εγκυμοσύνη, μου πέθαναν 4 φορές τα έμβρυα. όλα αυτά πριν πέντε χρόνια .

Απο πέρυσι είμαι στην εμμηνόπαυση.

Σήμερα πήγα σε δικηγόρο για να υιοθετήσω ένα παιδάκι.

Μου είπε να ψάξω να βρω μέσω ιδιωτικής υιοθεσίας, μα δεν έχω ιδέα πού να ψάξω.

Είμαι απολύτως υγιής, έχω δικό μου σπίτι, ανήκω στην μέση ελληνική οικογένεια.

Ενδιαφέρομαι λοιπόν για ιδιωτική υιοθεσία.

Ευχαριστώ όλες τις γυναίκες που θα με διαβάσουν και θα έρθουν κοντά μου, να με συμβουλέψουν.

Δεν ξέρω εαν επιτρέπεται να γράψω το μέιλ μου είτε τηλέφωνο επικοινωνίας

Καλημέρα κοπέλα μου. Χαίρομαι που δεν έχεις αποκλείσει την μητρότητα, έστω κ μέσω αυτής της οδού. Δώξα τω θεώ έχω δικά μου παιδάκια, αλλά είναι κάτι που εύχομαι να καταφέρω στο μέλλον οπότε ίσως κάποια στιγμή να βοηθήσεις εσύ εμένα.... μακάρι να είχα ιδέα να σε βοηθήσω!!! Έχεις ψαχτεί καθόλου με τους δημόσιους φορείς? Γιατί ρωτάς για ιδιωτική, ξέρω ότι είναι πιο "εύκολα" τα πράγματα στην ιδιωτική αλλά έχετε κάνει κάποια προσπάθεια σε ιδρύματα? Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις άκρη το συντομότερο κ να μας πεις ότι  έγινες μανούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όμορφη καλημέρα!!

Πήρα τηλέφωνο στο Μητέρα, μου είπαν δεν γίνεται κάτι. Μάλλον πρέπει να περάσω απο εκεί κάποια στιγμή, μήπως με κατευθύνει κάποιος αρμόδιος.

Θα κάνω αίτηση υιοθεσίας και στην anynet.

Γενικά ψάχνω να βρω λύσεις!

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Να σου ζήσει η οικογένειά σου, ευλογημένη, καλότυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με την υιοθεσία και την ανάδοχη μπορείς να παρακολουθήσεις την εκπομπή της ΕΡΤ Κεραία με την ΡΕΑ Βιτάλη 

https://www.ertflix.gr/synenteyxeis/keraia/13ion2021-keraia/

Εμένα με βοήθησε αρκετά να ξεδιάλυνω κάπως τα πράγματα.

Καλη επιτυχία στην προσπάθεια σας να βιώσετε την μητρότητα με οποίο τρόπο επιλέξετε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΣΤΑΜ55159 είπε:

όμορφη καλημέρα!!

Πήρα τηλέφωνο στο Μητέρα, μου είπαν δεν γίνεται κάτι. Μάλλον πρέπει να περάσω απο εκεί κάποια στιγμή, μήπως με κατευθύνει κάποιος αρμόδιος.

Θα κάνω αίτηση υιοθεσίας και στην anynet.

Γενικά ψάχνω να βρω λύσεις!

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Να σου ζήσει η οικογένειά σου, ευλογημένη, καλότυχη!

Καλησπέρα! Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρεσαι όμως ξέρω ότι γίνονται νόμιμα υιοθεσίες από εξωτερικό μέσω του υπουργείου εξωτερικών (αν το θυμάμαι καλά). Νομίζω έρχεσαι σε επαφή μέσω της νομαρχίας κ δηλώνεις για υιοθεσία εξωτερικού. Στο λέω γιατί πήρε παιδάκι φίλη μου έτσι (δεν είναι δλδ κάτι που άκουσα κάπου, το είδα να γίνεται) μέσα σε 1.5 χρόνο. Στο μητέρα δυστυχώς η αναμονή είναι τεράστια γιατί δ2ν υπάρχουν τόσα παιδιά όσοι γονείς που περιμένουν. Αυτά που λένε για τα παιδιά στα ιδρύματα είναι συνήθως παιδιά που οι γονείς τα έχουν δεσμεύσει δλδ τα άφησαν αλλά δεν είναι ελεύθερα προς υιοθεσία! Μου φαίνεται τρελό αλλά έτσι είναι κ για αυτό μένουν εκεί για χρόνια κ χρόνια. Από εκεί κ πέρα υπάρχουν κ παιδιά με προβλήματα υγείας. Το να βρεθεί μωρό, υγιές κ ελεύθερο είναι δυστυχώς πολύ χρονοβόρο... Για ιδιωτική δεν ξέρω... 

Εύχομαι ό, τι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρεσαι όμως ξέρω ότι γίνονται νόμιμα υιοθεσίες από εξωτερικό μέσω του υπουργείου εξωτερικών (αν το θυμάμαι καλά). Νομίζω έρχεσαι σε επαφή μέσω της νομαρχίας κ δηλώνεις για υιοθεσία εξωτερικού. Στο λέω γιατί πήρε παιδάκι φίλη μου έτσι (δεν είναι δλδ κάτι που άκουσα κάπου, το είδα να γίνεται) μέσα σε 1.5 χρόνο. Στο μητέρα δυστυχώς η αναμονή είναι τεράστια γιατί δ2ν υπάρχουν τόσα παιδιά όσοι γονείς που περιμένουν. Αυτά που λένε για τα παιδιά στα ιδρύματα είναι συνήθως παιδιά που οι γονείς τα έχουν δεσμεύσει δλδ τα άφησαν αλλά δεν είναι ελεύθερα προς υιοθεσία! Μου φαίνεται τρελό αλλά έτσι είναι κ για αυτό μένουν εκεί για χρόνια κ χρόνια. Από εκεί κ πέρα υπάρχουν κ παιδιά με προβλήματα υγείας. Το να βρεθεί μωρό, υγιές κ ελεύθερο είναι δυστυχώς πολύ χρονοβόρο... Για ιδιωτική δεν ξέρω... 

Εύχομαι ό, τι καλύτερο! 

Καλημέρα, καλή εβδομάδα!

όταν πήγα στην δικηγόρο, της πρότεινα να κάνω και υιοθεσία με παιδάκι απο το εξωτερικό. Με αποθάρρυνε αμέσως γιατί μου είπε πως είναι πολύ ακριβή η διαδικασία. πολλαπλές φορές πληρωμές σε εισιτήρια αεροπλάνου, διαμονής, να πληρώσω τον υπεύθυνο εκείνης της χώρας, να πληρώσω τον έναν να πληρώσω τον άλλον.

Θέλει γερό πορτοφόλι, αυτό είπε. Εγώ ανήκω σε μέση ελληνική οικογένεια.

Παρόλα αυτά, έχετε δίκιο, ας μην σταθώ στα λεγόμενά της και ας ενημερωθώ απο το υπουργείο εξωτερικών.

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Σχετικά με την υιοθεσία και την ανάδοχη μπορείς να παρακολουθήσεις την εκπομπή της ΕΡΤ Κεραία με την ΡΕΑ Βιτάλη 

https://www.ertflix.gr/synenteyxeis/keraia/13ion2021-keraia/

Εμένα με βοήθησε αρκετά να ξεδιάλυνω κάπως τα πράγματα.

Καλη επιτυχία στην προσπάθεια σας να βιώσετε την μητρότητα με οποίο τρόπο επιλέξετε 

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Βεβαίως θα την παρακολουθήσω την εκπομπή μπας και βγάλω κάποια άκρη , γιατί ομολογώ έχω πελαγώσει και αγχωθεί πάρα πολύ με όλο αυτό.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Αντεύοχομαι για ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η ΣΤΑΜ55159 είπε:

Καλημέρα, καλή εβδομάδα!

όταν πήγα στην δικηγόρο, της πρότεινα να κάνω και υιοθεσία με παιδάκι απο το εξωτερικό. Με αποθάρρυνε αμέσως γιατί μου είπε πως είναι πολύ ακριβή η διαδικασία. πολλαπλές φορές πληρωμές σε εισιτήρια αεροπλάνου, διαμονής, να πληρώσω τον υπεύθυνο εκείνης της χώρας, να πληρώσω τον έναν να πληρώσω τον άλλον.

Θέλει γερό πορτοφόλι, αυτό είπε. Εγώ ανήκω σε μέση ελληνική οικογένεια.

Παρόλα αυτά, έχετε δίκιο, ας μην σταθώ στα λεγόμενά της και ας ενημερωθώ απο το υπουργείο εξωτερικών.

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!

Και η φίλη μου μια κοπέλα με μέσο εισόδημα είναι, ούτε καν δλδ για πολλά λεφτά κλπ. Φυσικά κ είχε κόστος αλλά αυτό που είπε ήταν ότι ήταν πιο φτηνό από Ελλάδα. Στη χώρα του παιδιού πήγε ένα ταξίδι αν θυμάμαι καλά κ όντως έμειναν αρκετές μέρες ως να γίνουν τα δικαστήρια. Γύρισαν με το παιδί κ τέλος. Κόστος έχει σίγουρα. Θα πρότεινα κ γω να ενημερωθείς από το υπουργείο γιατί καταρχήν ίσως ο δικηγόρος να έχει κάποιο συμφέρον να μην προχωρήσετε με εξωτερικό ή κ να μη γνωρίζει. Από την άλλη η φίλη μου έχει το παιδί πλέον 3 χρόνια οπότε ίσως να έχει αλλάξει κάτι κ το αγνοώ! Ρωτήστε όμως σε κάθε περίπτωση. Η φίλη μου είχε πει συγκεκριμένα ότι ρωτάς στη νομαρχία κ σε βοηθάνε να φτιάξεις το φάκελο. Αφού μαζέψεις τα χαρτιά αποφασίζεις αν θα κάνεις αίτηση για εσωτερικό ή εξωτερικό. Εύχομαι ό,τι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...