Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΗΚΥΤΕΣ Α ΤΡΙΜΗΝΟ....


Recommended Posts

Κορίτσια τα φώτα σας γιατί εχω μπερδευτεί :unsure: ...

Εχω δύο γιατρούς :blush: (θα μου πεις, τα ηθελες και τα επαθες)... Είμαι στην 11 εβδομάδα και βρηκα σε καλλιέργεια μύκητες (όχι άλλο μικροβιο). Ο ένας γιατρός μου λέει γρήγορα κάνε θεραπεία μην περάσει στο έμβρυο κι ο άλλος να μην κανω θεραπεία με καμμια δύναμη γιατί τα φάρμακα θα επηρεάσουν το έμβρυο και θα το βλαψουν και ότι οι μήκυτες θεραπεύονται στο β τρίμηνο.... Εσας σας έτυχε το ίδιο; Κάνατε θεραπεία ή περιμένατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλως ηρθες Λιζακι!

Αν θες να ακουσεις την συμβουλη μου θα σου προτεινα να διαλεξεις πρωτα εναν γιατρο και μετα να ακολουθησεις αυτο που θα σου πει..

Δεν ειναι παιχνιδι η εγκυμοσυνη..

Σκεψου το!!

φιλια και καλη τυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και από μένα..δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά κοιτώντας λίγο στο Internet διάβασα ότι καλο΄είναι να θεραπέυονται αμέσως οι μύκητες. Σε ιατρικό site προτείνεται ή κάποιο αντισηπτικό σκέυασμα ή υπόθετα ή αλοιφή εξωτερικής χρήσεως.Βέβαια πάντα με επιφύλαξη γιατί γιατροί δεν είμαστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιζάκι καλημέρα!!Εγω σε λίγες μέρες μπαίνω στον ένατο και έχω μήκυτες και ο γιατρός μου έγραψε dactarin κολπικά υπόθετα..Οχι τίποτα άλλο γιατι τα μικρόβια του κόλπου ή κάποια άλλη φλεγμονή μπορεί να προκαλέσουν προωρο τοκετό..Εκτός αυτού έχω ακούσει οτι όλες οι έγγυες έχουν μυκητες και κατα την διαρκεια του τοκετού τοπικά ο γιατρος τους βαζει μια αντιφλεγμονώδες αλοιφή..Κατα την αποψή μου πάντα, μου φαινεται πολύ δυσκολο να περάσει ο μήκυτας στο έμβρυο!!!Το αντίθετο μάλιστα κάποιο φάρμακο -ιδιως στο π΄ρωτο τριμηνο θα μπορουσε να έχει παρανεργειες στο έμβρυο..Κατά την γνώμη μου εν τέλει θα συμφωνούσα με τον δευτερο γιατρό..Τι να πεις..ο κάθε γιατρος έχει την δική του νοοτροπία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ DACTARIN ΑΛΟΙΦΗ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΦΑΓΟΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΥΓΡΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΟΝΟ DACTARIN ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιζακι καλημέρα! Το ότι δυο γιατροί σου έδωσαν δυο διαφορετικές απόψεις δεν είναι πρωτόγνωρο και ούτε σημαίνει ότι κάποιος από τους δυο έχει λάθος! Η δική μου γνώμη είναι ότι κάθε γιατρός πράττει σύμφωνα με την εμπειρία του και την νοοτροπία του. Εγώ συμφωνώ με ΦΑΝΗ26 ότι πρέπει να διαλέξεις πρώτα γιατρό. Το να έχεις δυο γιατρούς δεν είναι κακό απλά δημιουργούνται μπερδέματα! Εγώ πάντως που είχα ένα μικρόβιο νομίζω στο τρίτο τρίμηνο έκανα θεραπεία κανονικά με Ceclor και νομίζω και dactarin. Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΩ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ....ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ DAKTARIN ΥΠΟΘΕΤΑ ΚΑΙ DAKTADOR ΚΡΕΜΑ.ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ -ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥΥΥΥ-ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!!!!!

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΕΙ Η ΜΑΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΛΠΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΡΜΠΟΝ ΛΕΠΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΧΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΧΑΡΤΙ!!!!!

ΑΛΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΜΑΣ ΠΛΑΚΩΝΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΡΕΜΕΣ ΚΤΛ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΑΥΤΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

falassarna έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΕΙ Η ΜΑΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΛΠΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΡΜΠΟΝ ΛΕΠΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΧΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΧΑΡΤΙ!!!!!

ΑΥΤΑΑΑ

gloup!! :blink:

Ευχαριστω πάντως falassarna, αφού δεν το πειραζει, λέω να περιμένω τρεις εβδομαδες ακόμα να μπω στο β’ και θα κανω μια θεραπεια κι αν πιασει επιασε... Αλλά με αυτά που ακούω μάλλον στο τρίτο τρίμηνο θα πλακώσω τις κρεμούλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιζακι και γω 2 γιατρους εχω γιατι ο γυνακολογος που εχω χρονια ξεγεννα στο Λητω και γω θελω να γεννησω στο Ελενα οποτε βρηκα και 2ο.εχω και γω μηκυτες και ειμαι στην 14η εβδομαδα συνηθως συμφωνουν και συμπληρωνει ο ενας τις ελλειψεις του αλλου.και οι 2 μου ειπαν Daktarin κολπικα υποθετα και επειδη ρωτησα σας αγχωμενη μανουλα και γω..δεν βλαπτουν το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιζάκι κοιτ να δεις...τοθέμα είναι απλό...μύκητες έχω και εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης.Ειναι πολύ συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη,και οι μήκυτες φεύγουν με μία απλή θεραπεία μετά την γέννα.Καταρχάς σίγουρα πρέπει να καταλήξεις σε ένα γιατρό.

Κατά δεύτερον,να μην ανυσηχείς για τους μύκητες.Και τωρα να κάνεις θεραπεία,και τώρα να περασουν,αύριο θα ξαναβγούν.Ειναι αναπόφευκτο.Είναι θέμα εγκυμοσύνης.Αλλες γυναίκες έχουν,άλλες όχι.Αν οι μύκητες απά υπάρχουν εκεί,δεν αυξάνονται έτσι ώστε να έχεις φαγούρες και να βασανίζεσαι,και δεν τουσ νιώθεις καν,να μην κάνεις θεραπεία για μένα.Τσάμπα θα πάρεις φάρμακα ,και ετά από λίγο θα τους ξαναέχεις.Γενικά ακόμα και τα ούρα μίας εγκυμονουσας δεν είναι καθαρά.Λόγο του ότι το σώμα για ενα διάστημα αποσυντονίζεται βγαίνει απο τα νερά του,και απορυθμίζονται κάποιες λειτουργιές.Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.Για μένα αν δεν έχεις σοβαρο πρόβλημα φαγούρας απλά να ξέρεις ότι έχεις μύκητες,θεραπεία να μην κάνεις.Και εγώ που έχω από την αρχή τηνς εγκυμοσύνης,δεν έχω κανει τιποτε΄Πύ και που κάνω εξέταση κολπικού και τραχηλικού δείγματος και απλά τους χαιρετάω και με χαιρετάνε:P Περιμένω να τους διώξω μετά την γέννα.B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia geia sas,,,mia aporia...

Pws pianeis mikites???

Den mou exei tuxi oute stin prwti egkumwsini kai oute tora stin deuteri egkumwsini pou vriskome tora...

Exw polles files pou eixan kai pou exoun...

Einai apo tin suxnwouria???

Kai einai alitheia oti an exeis mukites gennas me kessariki???

Etsi eipen o giatros tis ksadelfis tou antra mou...

Kai tin gennisen me kessariki...

EUXARISTW...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι μηκυτες δεν ειναι μικρόβιο να το κολλησεις, ειναι...μηκυτες. Υπάρχουν έτσι κι αλλιώς στο σώμα μας, απλά σε ορισμένες συνθήκες (πχ καποια παίρνει αντιβίωση ή είναι έγκυος κλπ) αυτοί αυξάνονται σε επίπεδο πλέον του φυσιολογικού. Δεν συμβαίνει αυτό σε όλους τους οργανισμούς, οπότε αφού δεν σου συνέβη, μην σκοτίζεσαι.

Τωρα αυτό με την καισαρική δεν το ξερω, ο δικός μου που ξέρει ότι έχω δεν μου ανέφερε αυτό το ενδεχόμενο, μου έχει πει ότι μαλλον για ΦΤ πάμε- θα εξαρτηθεί από τον οφθαλμίατρό μου γιατί εχω μυωπία 7...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΥΚΗΤΕΣ

Τί είναι? Οι μύκητες κατοικούν μόνιμα στον γυναικείο κόλπο και προκαλούν μόλυνση του δέρματος όταν για κάποιο λόγο πολλαπλασιαστούν.

Ποιά είναι τα συμπτώματα? Ερεθισμός και έντονος κνησμός στην περιοχή του κόλπου και του αιδοίου, πόνος κατά την ούρηση και τη σεξουαλική επαφή. Πολλές φορές παρατηρείται υπερέκκριση κολπικών υγρών, άοσμων και λευκού χρώματος.

Σε ποιούς εμφανίζονται? Είναι αλήθεια ότι προτιμούν ορισμένες ομάδες γυναικών που:

* έχουν υψηλά επίπεδα προγεστερόνης γιατί, είτε παίρνουν χάπια που περιέχουν προγεστερόνη (π.χ. αντισυλληπτικά χάπια) , είτε ο οργανισμός τους εκκρίνει μεγάλες ποσότητες προγεστερόνης ( αυτό συμβαίνει σε γυναίκες που περιμένουν περίοδο ή βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης )

* έχουν πρόβλημα με τον διαβήτη. Η αύξηση σακχάρου στα ούρα ευνοεί τους μύκητες να πολλαπλασιαστούν και κατά συνέπεια να δημιουργηθεί μόλυνση στην περιοχή

* λαμβάνουν κάποιο αντιβιωτικό. Η αντιβίωση σκοτώνει τα βακτηρίδια και το περιβάλλον γίνεται κατάλληλο για την ανάπτυξη των μυκητών

* κάνουν sex χωρίς προφυλάξεις και έχουν μεγάλες πιθανότητες να κολλήσουν την μόλυνση από κάποιον σύντροφο

* έχουν ξαναμολυνθεί από μύκητες. Έχει διαπιστωθεί ότι γυναίκες που έχουν παρουσιάσει μυκητίαση έστω μία φορά είναι πιό ευαίσθητες στην μόλυνση

Ποιά είναι η θεραπεία? Εαν έχετε κάποιο από τα παραπάνω συμπτώματα, να απευθυνθείτε άμεσα στον γυναικολόγο σας για να σας εξετάσει και να σας χορηγήσει κάποια θεραπεία. Συνήθως περιλαμβάνει κρέμα, κολπικά υπόθετα, ίσως και χάπια και διαρκεί περίπου δύο εβδομάδες. Να ακολουθήσετε κατά γράμμα τις εντολές του γυναικολόγου σας και μόλις τελειώσει η θεραπεία να ξανακάνετε εξετάσεις για να βεβαιωθείτε ότι η μόλυνση έχει θεραπευθεί. Να αποφύγετε τη σεξουαλική επαφή κατά τη θεραπεία και να μη ξύνετε την μολυσμένη περιοχή. Τέλος, να μη διακόψετε τη θεραπεία ακόμη και αν τα συμπτώματα έχουν εξαφανιστεί

Λιζακι συγνωμη αλλα τους μυκητες μπορεις να τους κολλησεις!Γι αυτο και οταν εχεις μυκητες κανει θεραπεια και ο συντροφος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιζάκι καλησπέρα κι από μένα, καλωσόρισες στην παρέα μας!

Σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Καλή μου για μύκητες δεν ξέρω.. Θα σου πω την δική μου εμπειρία...

Με το που διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη μου (5η εβδομάδα) έκανα τεστ τραχηλικού επιχρίσματος και βρέθηκα θετική στο μυκόπλασμα. Έκανα αντιβιόγραμμα και βρέθηκε ευαίσθητο σε 4-5 αντιβιώσεις εκ των οποίων οι δύο επιτρέπονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.. Με το που θα έκλεινα τη δωδέκατη εβδομάδα μου συνέστισε να ξεκινήσω αντιβίωση. Ήταν κατηγορηματικός! Η αντιβίωση δεν πειράζει το έμβρυο, το μυκόπλασμα ίσως.. Και πάλι για αυτό δεν ήταν απόλυτος, αλλά γιατί να το διακινδυνέψουμε? Αναγκαστικά στην πορεία της εγκυμοσύνης μου θα άλλαζα γιατρό, γιατί θα άλλαζα και πόλη. Όταν ήρθα σε μία άδειά μου στην πόλη μου και επισκέφτηκα τον γυναικολόγο που θα με αναλάμβανε, του έδειξα τις εξετάσεις, το αντιβιόγραμμα και του είπε αυτό που με συνέστισε ο άλλος γιατρός. Αυτός ήταν απόλυτος! Και βέβαια η αντιβίωση δεν θα βλάψει το έμβρυο, αλλά ούτε και το μυκόπλασμα.. Ρώτησε η μητέρα μου και τον δικό της γυναικολόγο, πήρα τηλ έναν προηγούμενο που είχα σε άλλη πόλη (λόγω δουλειάς έχω αλλάξει 3 πόλεις και 3 γιατρούς) και είπανε τα ίδια πράγματα με τον δεύτερο. Η απόφαση ήταν δική μου τελικά και δεν μπορώ να πω ότι με μπέρδεψαν... Μου έφτανε πως ήξερα ότι η αντιβίωση δε θα δημιουργήσει επιπλοκές! Σκέφτηκα ότι εφόσον είναι έτσι τα πράγματα, γιατί να το κουβαλάω το μυκόπλασμα, κάνει δεν κάνει κακό? Και την πήρα. Ταυτόχρονα πήρε κι ο άντρας μου. Σου θυμίζω όμως... Μόλις μπήκα στο β' τρίμηνο. Το είπα στον δεύτερο γιατρό ότι τελικά την πήρα και χαμογέλασε..

Σου τα γράφω όλα αυτά για να καταλάβεις και από την δική μου εμπειρία αυτό που λέμε κοινώς... Ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του. Όσο περισσότερες γνώμες πάρεις, ενδεχομένως τόσο περισσότερα και διαφορετικά πράγματα σου πουν. Από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου, ποιος γιατρός θα σε αναλάβει και ποιανού τις οδηγίες θα ακολουθείς πιστά!

Φανταζομαι πιο διαφωτιστικές είναι οι υπόλοιπες κοπέλες που είχανε παρόμοια εμεπειρία με μύκητες!

Σου εύχομαι γρήγορα οι μύκητές σου να πάνε ταξίδι και να σε αφήσουν ήσυχη!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιζάκι καλημέρα. Και εμένα ο γιατρός μου μου είχε γράψει κολπικά υπόθετα Daktarin και Daktador αλοιφή. Αν διαβάσεις το κουτί, σε αντίθεση με άλλες αλοιφές (όπως πχ η travocort), λέει ότι απλά συνιστάται προσοχή κατά την εγκυμοσύνη και όχι οτι απαγορεύεται. Εμένα, ακόμα και τώρα στον 7ο, ο γιατρός μου μου είπε να βάζω ένα κολπικό υπόθετο DAKTARIN tην εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρθρο

Μύκητες: Ο ανεπιθύμητος καλοκαιρινός επισκέπτης

Μπερή Δέσποινα, Ιατρός

Μήπως και εσείς αμελείτε να αλλάξετε το βρεγμένο μαγιό σας έπειτα από μια δροσιστική βουτιά στη θαλασσα; Αν ναι, τότε θα πρέπει να γνωρίζετε ότι καθώς μπαίνει το καλοκαιράκι και η θερμοκρασία αυξάνεται συνεχώς η ζέστη και η υγρασία ευνοούν τη συχνότερη εμφάνιση ορισμένων νοσημάτων. Ένα από αυτά, που ταλαιπωρεί κυρίως τις γυναίκες, είναι οι μυκητιασικές κολπίτιδες.

Τι είναι η μυκητιασική κολπίτιδα;

Η μυκητιασική κολπίτιδα (ή καντιντιασική κολπίτιδα) οφείλεται στο μύκητα Candida Albicans, ο οποίος εκτός από τον κόλπο προσβάλλει το στόμα και άλλες υγρές περιοχές του δέρματος.

Η υπερανάπτυξη της Candida ευνοείται από την υψηλή θερμοκρασία και το υγρό περιβάλλον. Έτσι, δεν είναι τυχαίο που το καλοκαίρι παρατηρούνται πολλά κρούσματα μυκητισιακής κολπίτιδας.

Γενικά, οι μυκητιάσεις απαντώνται συχνότερα στις γυναίκες, εξαιτίας του θερμού και υγρού περιβάλλοντος του κόλπου και της εύθραυστη ισορροπίας του οικοσυστήματός του, η οποία διαταράσσεται πολύ εύκολα.

Απεναντίας, οι άνδρες προσβάλλονται από μηκυτίαση σπανιότερα. Το συνηθέστερο σύμπτωμα σε αυτούς είναι ερυθρότητα και οίδημα του πέους και της βαλάνου. Ωστόσο, στην πλειονότητά τους παραμένουν ασυμπτωματικοί φορείς, ενώ όσοι έχουν υποβληθεί σε περιτομή παθαίνουν πιο εύκολα μυκητιάσεις.

Πού οφείλεται;

Οι μύκητες υπάρχουν φυσιολογικά σε περιορισμένο αριθμό (φυσιολογική χλωρίδα σώματος) στη στοματική κοιλότητα, την πεπτική οδό και τον κόλπο. Τα μικρόβια που αποικίζουν υπό φυσιολογικές συνθήκες το σώμα παρεμποδίζουν την υπέρμετρη ανάπτυξή τους. Παρ' όλα αυτά όμως, πολλές φορές η ισορροπία διαταράσσεται, οι μύκητες πολλαπλασιάζονται επικίνδυνα και τελικά προξενούν λοιμώξεις.

Οι καταστάσεις που προδιαθέτουν για την εμφάνιση μυκητίασης είναι οι εξής:

Ο υψηλός πυρετός

Η λήψη αντιβιοτικών, τα οποία μπορούν να καταστρέψουν τα μικρόβια που συγκρατούν τον πολλαπλασιασμό των μυκήτων.

Οι καταστάσεις που προκαλούν ορμονικές μεταβολές, όπως η εμμηνόπαυση, η εγκυμοσύνη ή η λήψη αντισυλληπτικών.

Ο σακχαρώδης διαβήτης, ιδιαίτερα όταν τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα δεν ρυθμίζονται ικανοποιητικά. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επισημάνουμε ότι οι επίμονες ή υποτροπιάζουσες μυκητιασικές κολπίτιδες ενδέχεται να αποτελούν τα πρώτα σημεία διαβήτη ή, σπάνια, λοίμωξης από HIV.

Πώς θα καταλάβω ότι έχω μυκητίαση;

Η μυκητιασική κολπίτιδα από Candida προκαλεί την αποβολή παχύρρευστου λευκωπού εκκρίματος από τον κόλπο, του οποίου η οσμή προσομοιάζει χαρακτηριστικά με εκείνη του κομμένου γάλακτος.

Αλλα συμπτώματα για τα οποία παραπονιούνται συχνά οι γυναίκες είναι ο έντονος κνησμός και η εκτεταμένη ερυθρότητα του έξω τμήματος του κόλπου και του αιδοίου. Επίσης, είναι πιθανόν να υπάρχει αίσθημα καύσου κατά την ούρηση, κυρίως όταν προκληθούν μικροτραυματισμοί εξαιτίας του έντονου κνησμού.

Ορισμένες γυναίκες, μολονότι πάσχουν από μυκητίαση, δεν έχουν κανένα σύμπτωμα.

Πώς διαγιγνώσκεται η μυκητίαση;

Εάν έχετε τα παραπάνω συμπτώματα, θα πρέπει να επισκεφθείτε το γιατρό σας. Αυτός από το ιστορικό και την κλινική εξέταση θα θέσει τη διάγνωση. Ίσως όμως χρειαστεί να πάρει και μερικά δείγματα κολπικού εκκρίματος και ούρων για εργαστηριακό έλεγχο, ώστε να επιβεβαιωθεί και εργαστηριακά η μυκητίαση και να εξακριβωθεί η ευαισθησία του μικροοργανισμού στα φάρμακα.

Πώς αντιμετωπίζεται;

Αποφύγετε κάποια αντιβιοτική αγωγή, διότι ενδέχεται να επιδεινωθεί η κατάσταση.

Αποφύγετε τις σεξουαλικές επαφές στη διάρκεια της θεραπείας και αν αυτό δεν είναι εφικτό, χρησιμοποιήστε προφυλακτικό.

Ο γιατρός σας συνήθως θα σας συνταγογραφήσει κάποια τοπική αγωγή (κολπική κρέμα ή κολπικά υπόθετα).

Ανάλογη αγωγή πρέπει να ακολουθήσει και ο σεξουαλικός σας σύντροφος.

Εάν εμφανίζετε επαναλαμβανόμενα επεισόδια μυκητιασικής κολπίτιδας, είναι ανάγκη να εξετάσετε μήπως ο σύντροφός σας δεν συμμορφώνεται με τη θεραπεία. Ίσως χρειαστεί να κάνει και άλλες εξετάσεις, πιο λεπτομερείς, για να βρεθεί το αίτιο της λοίμωξης.

Επίσης, εάν το πρόβλημα επιμένει, θα πρέπει να ελέγξετε το σάκχαρο του αίματος ή ακόμη και την επάρκεια του ανοσοποιητικού σας συστήματος.

Τα συμπτώματα συνήθως υποχωρούν σε λίγες ημέρες, έως και μια εβδομάδα, μετά την έναρξη της θεραπείας.

Πώς θα φροντίσετε τον εαυτό σας στο σπίτι;

Αποφύγετε τις σεξουαλικές επαφές μέχρι να θεραπευθείτε.

Τηρήστε με προσοχή τις οδηγίες του γιατρού. Ολοκληρώστε τη θεραπεία, ακόμη και αν τα συμπτώματα σταματήσουν νωρίτερα.

Μετά την ούρηση να σκουπίζεστε απαλά, για να αποφύγετε τον επιπρόσθετο ερεθισμό της περιοχής.

Μην τρώτε πολλά γλυκά ή άλλα σακχαρώδη.

Να χρησιμοποιείτε ουδέτερα σαπούνια, χωρίς άρωμα, για τον καθαρισμό της ευαίσθητης περιοχής.

Αποφύγετε να χρησιμοποιείτε αρωματικά σπρέι στην κολπική περιοχή.

Προτιμήστε τα ντους από τα αρωματικά αφρόλουτρα.

Να σκουπίζετε καλά την πρωκτογεννητική περιοχή μετά το μπάνιο.

Προτιμήστε τα βαμβακερά εσώρουχα, διότι επιτρέπουν τον αερισμό της περιοχής και τη διατηρούν στεγνότερη.

Χάστε βάρος, αν είστε υπέρβαρη (20% πάνω από το ιδανικό σας βάρος).

Αν πάσχετε από διαβήτη, φροντίστε να διατηρείτε τη γλυκόζη σας σε φυσιολογικά επίπεδα.

Αποκτήστε την καλή συνήθεια να τρώτε καθημερινά γιαούρτι. Ορισμένες γυναίκες ωφελήθηκαν από αυτή την τακτική.

Ακόμη και αν πιστεύετε ότι γνωρίζετε πώς να αντιμετωπίσετε την κατάσταση, μην παίρνετε ιατρικές πρωτοβουλίες. Συμβουλευθείτε πρώτα το γυναικολόγο σας. Εάν τα επεισόδια των μυκητιάσεων επαναληφθούν μέσα σε διάστημα δύο μηνών ή η λοίμωξη επιμένει παρά τη θεραπεία, ενημερώστε το γιατρό σας. Αφήστε τον ειδικό να αποφασίσει αν όντως πρόκειται για μυκητίαση και να σας συστήσει τον κατάλληλο τρόπο αντιμετώπισής της.

Τι να κάνετε για να αποφύγετε τη μυκητίαση

Διατηρήστε τις υγρές περιοχές του σώματος δροσερές και στεγνές.

Αλλάξτε το βρεγμένο μαγιό σας μετά το μπάνιο και μη φοράτε υγρά ρούχα πολλή ώρα. Αλλάξτε ρούχα ύστερα από το γυμναστήριο.

Μην κάνετε πολλά ντους.

Όχι στα αφρόλουτρα, αρωματικά και μη.

Αποφύγετε τα νάιλον ή συνθετικά εσώρουχα.

Αποφύγετε τα στενά ρούχα.

Να τρώτε καθημερινά γιαούρτι. Έχει βρεθεί ότι οι μυκητιάσεις σχετίζονται με την ελάττωση του αριθμού των L.acidobaccilus, ζωντανές καλλιέργειες των οποίων εμπεριέχονται στο γιαούρτι.

Μη λαμβάνετε αντιβιοτικά για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αν κρίνεται απαραίτητη η λήψη τους, φροντίστε να τρώτε τουλάχιστον ένα γιαούρτι ημερησίως, καθ' όλη τη διάρκεια της αγωγής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζοάννα μπέρδεψες τους μύκητες με τον έρπη γεν. οργάνων. Στην περίπτωση των μυκήτων, απλά κάνεις θεραπεία, ξεμπερδεύεις και όταν έρθει η ώρα με το καλό να γεννήσεις, γεννάς φυσιολογικά. Με τον έρπη (Θεός φυλάξοι) επιβάλλεται η καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα Τζοαννα!Απλα ηταν σαν να ακουω την αδελφη μου να μιλαει! η μαμα μου μενει στην Κυπρο εδω και καμποσα χρονια(στην Λευκωσια). Εχει παντρευτεί και εχω αλλα δυο αδελφια εκει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...