Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανουλες μια υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλό να υποδεχτούμε στις αγκαλίτσες μας τα μωράκια μας!! Είστε όλες λίγο πιο μπροστά σε εβδομάδες από μένα και σας διαβαζα να μαθαίνω, είπα να μπω όμως και εγώ δειλά δειλά στην παρέα σας!!

Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι μετα από εξωσωματική και σήμερα κάναμε τον τρίτο μας υπέρηχο όπου είδαμε ότι όλα πάνε καλά οπότε αισιοδοξουμε σιγά σιγά και ετοιμαζόμαστε σε κάνα δυο βδομάδες λογικά για αυχενική..σύμφωνα με τον κύκλο μου έχω Πητ στις 5 Μαίου αλλά ο γιατρός μου είπε ότι το μωράκι είναι μια εβδομάδα μεγαλύτερο οπότε για τέλη Απριλίου λέει με βλέπει.. αυτό μας το λένε στην αυχενική με μεγαλύτερη ακρίβεια εσείς που ξέρετε?

Χαίρεται και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Πόσο χαίρομαι που μεγαλώνει η ομάδα μας!!! Επίσης σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και με το καλό και το δικό σου μωράκι... ❤️

Ναι στην αυχενική βλέπουν ακριβώς το μέγεθος απο το μωράκι σου  και υπολογίζουν με μεγαλύτερη ακρίβεια την εβδομάδα στην οποία βρίσκεσαι και την ημερομηνία τοκετού! Εγώ όταν πήγα για αυχενική μου είπε ότι είμαι λίγες ημέρες πιο μπροστά από ότι ήξερα και έτσι άλλαξε και η ημερομηνία τοκετού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η MrsD είπε:

Ουφ, ο άντρας μου θα πρέπει να είναι εκεί για 3 χρόνια, γι αυτό και φτιάχνουμε και το σπίτι μας εδώ, πρώτον για να μείνω εγώ για τώρα λίγο καιρό, δεύτερον για να έχουμε κάπου να μείνουμε όταν γυρνάμε Ελλάδα για διακοπές κτλ, τρίτον γιατί κι εγώ με τη δουλειά δεν ξέρω πως θα πάει και αν θα μείνω συνεχόμενα πάνω ή αν θα γυρίσω με το μωράκι μετά την άδεια ανατροφής και τέταρτον για να έχουμε έτοιμο σπιτικό στο μέλλον!! 

Ευτυχώς οι γονείς μας βοηθάνε σε όλα και το καλό είναι ότι είναι υποστηρηκτικοι με όλα, εγώ ήξερα ότι ο άντρας μου ήθελε να πάει εξωτερικό για τη δουλειά και με αυτό πορευόμαστε από όταν είμαστε μαζί. Εξάλλου τι νόημα έχει αν κόβεις τα φτερά του άλλου; 😊 το νέο σπίτι προέκυψε ξαφνικά το καλοκαίρι, και είπαμε αφού είχαμε κάποιο ποσό στην άκρη να το ρίξουμε εκεί για να φύγουμε από το ενοίκιο και να έχουμε κάπου να βάλουμε το κεφάλι μας!! 

Όπως και να έχει, καθόλου δεν μας φοβάμαι, θα βγει άκρη, αγάπη να υπάρχει και πίστη! ❤️

Ελπίζω αύριο να έχω νεότερα να σας πω για το μωράκι μας!!! 🙏🙏

Θα τα καφερετε είμαι σίγουρη για αυτό... Εμείς πέρσυ τέτοια εποχή μπήκαμε στο καινούριο μας σπίτι για πρώτη φορά το οποίο ακόμα φτιάχνουμε, αλλά το συναίσθημα είναι τέλειο, η ασφάλεια που νιώθεις όταν το σπίτι είναι δικό σου δεν υπάρχει. Άρα έχεις δύο γεγονότα για να χαίρεσαι. Οπότε επικεντρωσου μόνο στο αίσθημα της χαράς και άσε το άγχος. 😉😉😉 Καλή δύναμη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!! Σας στέλνω για τα νέα μας από την αυχενική!! Οι μετρήσεις μας ήταν άψογες, εντός ορίων, και είμαστε μια εβδομάδα μεγαλύτεροι, άρα είχαμε μάλλον νωρίτερα σύλληψη, οπότε άλλαξε και ημερομηνία μας για 12 Απριλίου!! 😊

Εγώ κορίτσια θα κάνω τη διαφορά κατά μεγάλη πιθανότητα, 80%..θα σας φέρω τον αγοραρο στην παρέα!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MrsD είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!! Σας στέλνω για τα νέα μας από την αυχενική!! Οι μετρήσεις μας ήταν άψογες, εντός ορίων, και είμαστε μια εβδομάδα μεγαλύτεροι, άρα είχαμε μάλλον νωρίτερα σύλληψη, οπότε άλλαξε και ημερομηνία μας για 12 Απριλίου!! 😊

Εγώ κορίτσια θα κάνω τη διαφορά κατά μεγάλη πιθανότητα, 80%..θα σας φέρω τον αγοραρο στην παρέα!!! ❤️❤️❤️

Καλημέρα!!! ❤️❤️ Τέλεια τέλεια!!!! 🎉🎉🎉 Επιτέλους και ένα αγόρακι με το καλό γερό και δυνατό να είναι!!!👶👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα!!! ❤️❤️ Τέλεια τέλεια!!!! 🎉🎉🎉 Επιτέλους και ένα αγόρακι με το καλό γερό και δυνατό να είναι!!!👶👶👶

Τέλεια!!!! Με το καλό!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η MrsD είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!! Σας στέλνω για τα νέα μας από την αυχενική!! Οι μετρήσεις μας ήταν άψογες, εντός ορίων, και είμαστε μια εβδομάδα μεγαλύτεροι, άρα είχαμε μάλλον νωρίτερα σύλληψη, οπότε άλλαξε και ημερομηνία μας για 12 Απριλίου!! 😊

Εγώ κορίτσια θα κάνω τη διαφορά κατά μεγάλη πιθανότητα, 80%..θα σας φέρω τον αγοραρο στην παρέα!!! ❤️❤️❤️

αχ κοριτσι μου πολυ χαιρομαι!!!! επιτελουςς και αλλο ενα αγορακι!!!γιατι εχουμε και την @Tvz που ισως εχει αγορακι ε;;;;

αλλα το σημαντικο ειναι οτι ειναι μια χαρα το παιδακι!!!αυτος μας νοιαζει!!!!

με το καλο το νεο σας σπιτι!και οσο για την αγγλια ολα θα γινουν αρκει να υπαρχει αγαπη και κατανοηση!!!
ειναι οντως σκοτωμα να γεννησεις εδω και να μεταφερθεις αλλα δεν πειραζει θα τα καταφερεις προς το παρον δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι καθολου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/10/2021 at 8:39 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανουλες μια υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλό να υποδεχτούμε στις αγκαλίτσες μας τα μωράκια μας!! Είστε όλες λίγο πιο μπροστά σε εβδομάδες από μένα και σας διαβαζα να μαθαίνω, είπα να μπω όμως και εγώ δειλά δειλά στην παρέα σας!!

Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι μετα από εξωσωματική και σήμερα κάναμε τον τρίτο μας υπέρηχο όπου είδαμε ότι όλα πάνε καλά οπότε αισιοδοξουμε σιγά σιγά και ετοιμαζόμαστε σε κάνα δυο βδομάδες λογικά για αυχενική..σύμφωνα με τον κύκλο μου έχω Πητ στις 5 Μαίου αλλά ο γιατρός μου είπε ότι το μωράκι είναι μια εβδομάδα μεγαλύτερο οπότε για τέλη Απριλίου λέει με βλέπει.. αυτό μας το λένε στην αυχενική με μεγαλύτερη ακρίβεια εσείς που ξέρετε?

σαντουλι μου !!! καλως ηρθες!!!! 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/10/2021 at 1:45 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

Δεν έχω ξαναγράψει στο θεματάκι σας γιατί είμαι στο άλλο θεματάκι με τις μανούλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου ‘22! 

Εγώ έχω ΠΗΤ 01.04.22 (σαν ψέμα😄) και μάλλον κοριτσάκι!! 💓🌸💓

Είναι το δεύτερο παιδάκι μου, έχω και ένα αγοράκι 13 μηνών, οπότε φαντάζομαι θα βγει κάπου τέλη Μάρτη..δε ξέρω κι όλας βέβαια, γιατί στο πρώτο πέρασα την πιθανή ημερομηνία😅

Εύχομαι σε όλες με το καλό τα μωράκια σας!!!💗💗💗

κοριτσι μου !!!! καλως ηρθες εδω!!! 💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2021 at 2:22 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Ε ναι νομίζω πως για την εποχη που θα γεννήσουμε εμείς κ για τη χώρα που ζούμε είναι λίγο υπερβολικα τα γαντακια. Τα σκουφάκια θα εξαρτηθεί από τον καιρό που θα έχει όταν βγούμε από το Μαιευτήριο γιατί θα είναι αρχή άνοιξης που είναι λίγο αμφίρροπος ο καιρός!! Σίγουρα σε βοηθούν κ οι κοπέλες απλα πρέπει να δεις κ τι σε βολεύει. Εγώ για παράδειγμα κοιτάζοντας για καρότσι προτιμούσα αυτά που είναι μπρος πίσω οι θέσεις κ όχι δίπλα δίπλα γιατι θεωρώ ότι δε θα μπορώ να περπατάω στα πεζοδρόμια με τόσο μεγάλο καρότσι. Αλλά μια φίλη μου μου είπε πως μπορεί το μπρος πίσω να έχει μεγάλο σκελετό κ να μη χωράει σε ασανσέρ ή ακόμα κ στο αυτοκίνητο. Ή κ κούνια είδα αυτή που έχει η μπόμπα για δίδυμα κ η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να μην αγοράσω κ λικνα κ κούνια γιατί κ τα λικνα κάνουν 150-200€ κ στο επί 2 είναι κόστος.. Αλλά δεν ξέρω αν μια τέτοια κούνια χωράει στο υπνοδωμάτιο μας γιατι για την ώρα έχουμε μόνο ένα υπνοδωμάτιο που πρέπει να χωρέσουμε όλοι.. Οπότε χρειάζεται πολύ καλή έρευνα.. 

 

ναι κοριτσακι μου εχει δικιο η @Dreamer1τα γαντακια τα βαζεις για τα νυχακια του να μη γρατσουνιζονται....μη νομιζεις κι εγω μεχρι προσφατα δεν το ηξερα.... αχχαχαχχα αχ και τι αλλο εχουμε να μαθουμε!!!!!!

η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται οντως ερευνα...θα ειμαστε εδω να τα λεμε...
το θεμα με το λικνο για εσενα θελει σκεψη....αλλα να ξερεις πως στο λικνο μεχρι 5-6 μηνων ειναι αρα θα φερεις παλι κουνια στο δωματιο......μου ελεγε η κουνιαδα μου να μ δωσει το λικνο κι η αληθεια εινια οτι μονο ετσι θα το παρω αν μου το δωσει...διαφορετικα το βρισκω ανουσιο να το αγορασω...
τωρα θελει σκεψη για εσενα!!!
🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/10/2021 at 9:01 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Χαίρεται και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Πόσο χαίρομαι που μεγαλώνει η ομάδα μας!!! Επίσης σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και με το καλό και το δικό σου μωράκι... ❤️

Ναι στην αυχενική βλέπουν ακριβώς το μέγεθος απο το μωράκι σου  και υπολογίζουν με μεγαλύτερη ακρίβεια την εβδομάδα στην οποία βρίσκεσαι και την ημερομηνία τοκετού! Εγώ όταν πήγα για αυχενική μου είπε ότι είμαι λίγες ημέρες πιο μπροστά από ότι ήξερα και έτσι άλλαξε και η ημερομηνία τοκετού.

Α ευχαριστώ!! Τέλεια έκλεισα για 20/10 αυχενική και ανυπομονώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2021 at 9:04 ΠΜ, ο/η MrsD είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια!! Σας στέλνω για τα νέα μας από την αυχενική!! Οι μετρήσεις μας ήταν άψογες, εντός ορίων, και είμαστε μια εβδομάδα μεγαλύτεροι, άρα είχαμε μάλλον νωρίτερα σύλληψη, οπότε άλλαξε και ημερομηνία μας για 12 Απριλίου!! 😊

Εγώ κορίτσια θα κάνω τη διαφορά κατά μεγάλη πιθανότητα, 80%..θα σας φέρω τον αγοραρο στην παρέα!!! ❤️❤️❤️

Υπέροχα!! Εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη και με το καλό το αγοράκι σας σε λίγους μήνες!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

σαντουλι μου !!! καλως ηρθες!!!! 💓💓💓

Διονακι μου γλυκό καλώς σας βρήκα και εδώ!! Είπα και εγώ σιγά σιγά να μπω στην παρέα σας να μαθαίνω λίγο από εσάς που προηγειστε.. εσύ πως είσαι? Εμενα μου σταμάτησε ήδη τα πολλά πολλά φάρμακα και ελπίζω θα αναζωογονηθω λιγακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου είμαι να σκάσω από νεύρα. Πείτε μου σας παρακαλώ έχετε πάρει εσείς κιλά; Η πεθερά μου όλο με λέει ότι χοντρυνα και μου ρίχνει την ψυχολογία συνέχειά.  Εχω ένα θέμα με τα κιλά μου, ποτέ δεν ήμουν αδύνατη, αλλά ούτε και χοντρή φαινομουν, γιατί είναι ωραία μοιρασμένα τα κιλα. Και τώρα με αγχωνει πολύ το θέμα δεν θέλω να πάρω πολλά κιλα, γιατί και φοβάμαι μην υπάρχουν επιπλοκές στην εγκυμοσύνη αλλά και ότι μετά δεν θα μπορώ να τα χάσω. 5 κιλά πήρα και μου λέει ότι είναι πολλά και ότι πρέπει να τρώω λιγότερο. Αλλά ειλικρινά δεν κάνω υπερβολές.

Και μετά με αγχωνει και με το θέμα αν ένιωσα το μωρο και ότι εκείνη το είχε νιώσει από τον τρίτο μήνα και έπρεπε ήδη να το νιώθω. Και ότι οι γιατροί δεν ξέρουν 😲Αχ δεν ξέρω της έχουμε μιλήσει και της έχουμε πει ότι με πειράζουν κάποια πράγματα. Αλλά δεν λέει να καταλαβει.

Βλέπω το νούμερο της και δεν θέλω να σηκώσω το τηλέφωνο και άμα δεν τα σηκώσω γκρινιάζει ότι δεν της μιλάμε. 

Σόρρυ αλλά δεν έχω σε ποιον να τα πω. Στον άντρα μου δεν θέλω να γκρινιάζω για την μαμά του, γιατί είναι η μαμά του. Στην μαμά μου δεν θέλω και δεν έχουμε και την σχέση αυτή. Νιώθω λίγο πιεσμένη και με την κατάσταση έτσι όπως είναι (κορώνα) είμαι μόνη μου συνέχεια. 

Αυτά δεν λέω άλλα. Εσείς πώς τα περνάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2021 at 11:48 ΠΜ, ο/η Sandyb είπε:

Α ευχαριστώ!! Τέλεια έκλεισα για 20/10 αυχενική και ανυπομονώ!!

Το καταλαβαίνω κι εγώ αυτό μετρούσα τις μέρες μέχρι να έρθει η μέρα για την αυχενική... Και όταν πήγα η γιατρός έλειπε γιατί είχε σημειώσει λάθος το ραντεβού μας 😲 δεν μπορείς να φανταστείς τι ξενερα έφαγα, αλλά ευτυχώς ήρθε μετά από λίγο για να την κάνουμε γιατί δεν θα άντεχα αλλη αναμονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου είμαι να σκάσω από νεύρα. Πείτε μου σας παρακαλώ έχετε πάρει εσείς κιλά; Η πεθερά μου όλο με λέει ότι χοντρυνα και μου ρίχνει την ψυχολογία συνέχειά.  Εχω ένα θέμα με τα κιλά μου, ποτέ δεν ήμουν αδύνατη, αλλά ούτε και χοντρή φαινομουν, γιατί είναι ωραία μοιρασμένα τα κιλα. Και τώρα με αγχωνει πολύ το θέμα δεν θέλω να πάρω πολλά κιλα, γιατί και φοβάμαι μην υπάρχουν επιπλοκές στην εγκυμοσύνη αλλά και ότι μετά δεν θα μπορώ να τα χάσω. 5 κιλά πήρα και μου λέει ότι είναι πολλά και ότι πρέπει να τρώω λιγότερο. Αλλά ειλικρινά δεν κάνω υπερβολές.

Και μετά με αγχωνει και με το θέμα αν ένιωσα το μωρο και ότι εκείνη το είχε νιώσει από τον τρίτο μήνα και έπρεπε ήδη να το νιώθω. Και ότι οι γιατροί δεν ξέρουν 😲Αχ δεν ξέρω της έχουμε μιλήσει και της έχουμε πει ότι με πειράζουν κάποια πράγματα. Αλλά δεν λέει να καταλαβει.

Βλέπω το νούμερο της και δεν θέλω να σηκώσω το τηλέφωνο και άμα δεν τα σηκώσω γκρινιάζει ότι δεν της μιλάμε. 

Σόρρυ αλλά δεν έχω σε ποιον να τα πω. Στον άντρα μου δεν θέλω να γκρινιάζω για την μαμά του, γιατί είναι η μαμά του. Στην μαμά μου δεν θέλω και δεν έχουμε και την σχέση αυτή. Νιώθω λίγο πιεσμένη και με την κατάσταση έτσι όπως είναι (κορώνα) είμαι μόνη μου συνέχεια. 

Αυτά δεν λέω άλλα. Εσείς πώς τα περνάτε;

Έλα βρε αγαπάκι..... Μα τι λες ;;;; Εγώ κοίταξε έχω πάρει 1μιση κιλό αλλά είμαι υπό στενή στενή παρακολούθηση λόγω του ότι είχα κάνει χειρουργεία στην κοιλιακή χώρα και δεν πρέπει να μεγαλώσει η κοιλιά μου. Πάω και σε διατροφολόγο! Και τι δε θα έδινα να αφήνομουν λιγάκι κι εγώ! Να μην μετρούσα την τροφή και να έλεγα είμαι εγκυουλα ..... Αλλά τελοσπαντων τουλάχιστον σκέφτομαι τα θετικά! 

Αααχ το θέμα με τις πεθερές είναι μεγάλο! Ας πούμε εμένα μου λέει φάε και δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να προσέχω και να μην τρώω αλάτι .... Ειδικά ο πεθεροοοοος αχ ο πεθεροοοοος ειδικά στην αρχή που του είπα τι μου είπε η γιατρός με την κοιλιά με αμφισβητούσε τόσο πολύυυυυυ.....

Κι Εσύ αν δεν έτρωγες να ξέρεις ότι θα σου έλεγε δεν τρως! Μάλλον ψάχνουν συνέχεια κάτι να λένε , δεν ξέρω!!!  Επίσης , δεν έχω νιώσει ακόμα το μωρό και είμαι τρισιμιση!!!! Να ανησυχήσω κι εγώ;;; Χαχαχαχαχ 

Έλα βρε κοριτσάκι μου μη δίνεις καμία σημασία! Καλά κάνεις και δεν τα λες στον άντρα σου να μην το φορτώνεις αλλά μπορείς όμορφα να της την κόψεις! "Κύρια τάδε εγώ κάνω αυτά που μου λέει η γυναικολόγος εάν υπήρχε πρόβλημα με τα κιλά μου θα μου το είχε πει ,δεν χρειάζεται να το συζητώ μαζί σας" 

Κι εγώ έτσι νιώθω κάποιες φορές...είμαι και σπίτι με αναρρωτικες και πάλι καλά που μπαίνω λίγο εδώ και σας διαβάζω! Εννοειται να μας λες ότι σε απασχολεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2021 at 11:56 ΠΜ, ο/η Sandyb είπε:

Διονακι μου γλυκό καλώς σας βρήκα και εδώ!! Είπα και εγώ σιγά σιγά να μπω στην παρέα σας να μαθαίνω λίγο από εσάς που προηγειστε.. εσύ πως είσαι? Εμενα μου σταμάτησε ήδη τα πολλά πολλά φάρμακα και ελπίζω θα αναζωογονηθω λιγακι..

Καλά είμαι! Δευτέρα έχω υπέρηχο! Θέλω τόσο πολύ να πάω!!!! Με το καλό η αυχενικουλα σου!!!! Αχ ωραία βρε κορίτσι μου...κι εγώ σταμάτησα προγεστερόνη...ένα ουτροτζεσταν παίρνω βράδυ...μέχρι Κυριακή και τέλος. Αγαπάκι εσύ έκανες αντιπηκτικές;;;δε θυμάμαι αν μου το είχες πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου είμαι να σκάσω από νεύρα. Πείτε μου σας παρακαλώ έχετε πάρει εσείς κιλά; Η πεθερά μου όλο με λέει ότι χοντρυνα και μου ρίχνει την ψυχολογία συνέχειά.  Εχω ένα θέμα με τα κιλά μου, ποτέ δεν ήμουν αδύνατη, αλλά ούτε και χοντρή φαινομουν, γιατί είναι ωραία μοιρασμένα τα κιλα. Και τώρα με αγχωνει πολύ το θέμα δεν θέλω να πάρω πολλά κιλα, γιατί και φοβάμαι μην υπάρχουν επιπλοκές στην εγκυμοσύνη αλλά και ότι μετά δεν θα μπορώ να τα χάσω. 5 κιλά πήρα και μου λέει ότι είναι πολλά και ότι πρέπει να τρώω λιγότερο. Αλλά ειλικρινά δεν κάνω υπερβολές.

Και μετά με αγχωνει και με το θέμα αν ένιωσα το μωρο και ότι εκείνη το είχε νιώσει από τον τρίτο μήνα και έπρεπε ήδη να το νιώθω. Και ότι οι γιατροί δεν ξέρουν 😲Αχ δεν ξέρω της έχουμε μιλήσει και της έχουμε πει ότι με πειράζουν κάποια πράγματα. Αλλά δεν λέει να καταλαβει.

Βλέπω το νούμερο της και δεν θέλω να σηκώσω το τηλέφωνο και άμα δεν τα σηκώσω γκρινιάζει ότι δεν της μιλάμε. 

Σόρρυ αλλά δεν έχω σε ποιον να τα πω. Στον άντρα μου δεν θέλω να γκρινιάζω για την μαμά του, γιατί είναι η μαμά του. Στην μαμά μου δεν θέλω και δεν έχουμε και την σχέση αυτή. Νιώθω λίγο πιεσμένη και με την κατάσταση έτσι όπως είναι (κορώνα) είμαι μόνη μου συνέχεια. 

Αυτά δεν λέω άλλα. Εσείς πώς τα περνάτε;

Μην της δίνεις σημασία κορίτσι μου και σου χαλάει τη ψυχολογία.. Εγώ έχω πάρει 4κιλα και δεν έχω κλείσει ακόμα τον 3ο μήνα.. Και είχα λίγο αγχωθει στην αρχή μήπως είναι κακό γιατί όλα τα υγιεινά τα έβγαζα και έτρωγα μόνο στεγνα αλλά ρώτησα το γιατρό και μου είπε να τρώω ότι μπορώ.. Αν ο γιατρός σου είναι οκ με τα κιλά μην δίνεις σημασία σε κανέναν άλλον, Αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις. Όσο για το να νιώσεις το μωρό στον 3ο μήνα θεωρώ είναι πολύ νωρίς, εγώ δεν ξέρω καμία τέτοια περίπτωση. Κάνα έντερο θα την γαργαλησε μάλλον και θα μπερδεύτηκε λέω εγώ.. Να είσαι ήρεμη και να μην ακούς κανέναν. Εγώ δεν έχω πει ακόμα για την εγκυμοσύνη  μου σε κανεναν φαντάσου και περνάω τέλεια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Καλά είμαι! Δευτέρα έχω υπέρηχο! Θέλω τόσο πολύ να πάω!!!! Με το καλό η αυχενικουλα σου!!!! Αχ ωραία βρε κορίτσι μου...κι εγώ σταμάτησα προγεστερόνη...ένα ουτροτζεσταν παίρνω βράδυ...μέχρι Κυριακή και τέλος. Αγαπάκι εσύ έκανες αντιπηκτικές;;;δε θυμάμαι αν μου το είχες πει...

Αχ τέλεια κοντεύει ο υπέρηχος!! Παίρνω από την αρχή αντιπηκτικη ένεση, αυτή δεν μου την έκοψε. Και από προγεστερονη τα ίδια και εγώ ένα ουτρο το βράδυ μόνο επιτελους.. Εσύ είδα ξεκίνησες salospir μετά την αυχενικη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Αχ τέλεια κοντεύει ο υπέρηχος!! Παίρνω από την αρχή αντιπηκτικη ένεση, αυτή δεν μου την έκοψε. Και από προγεστερονη τα ίδια και εγώ ένα ουτρο το βράδυ μόνο επιτελους.. Εσύ είδα ξεκίνησες salospir μετά την αυχενικη? 

ναι ωραια κι εμενα δεν μου την εκοψε!και μου ειπε μεχρι τελους!!!ναι βρε σαντυ μου παρινω και σαλοσπιρ  γιατι εχω οριακα ταση προεκλαμψιας!!!!! αλλα δεν πειραζει θα το παλεψουμε κι αυτο!! χαχα💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Έλα βρε αγαπάκι..... Μα τι λες ;;;; Εγώ κοίταξε έχω πάρει 1μιση κιλό αλλά είμαι υπό στενή στενή παρακολούθηση λόγω του ότι είχα κάνει χειρουργεία στην κοιλιακή χώρα και δεν πρέπει να μεγαλώσει η κοιλιά μου. Πάω και σε διατροφολόγο! Και τι δε θα έδινα να αφήνομουν λιγάκι κι εγώ! Να μην μετρούσα την τροφή και να έλεγα είμαι εγκυουλα ..... Αλλά τελοσπαντων τουλάχιστον σκέφτομαι τα θετικά! 

Αααχ το θέμα με τις πεθερές είναι μεγάλο! Ας πούμε εμένα μου λέει φάε και δεν καταλαβαίνει ότι πρέπει να προσέχω και να μην τρώω αλάτι .... Ειδικά ο πεθεροοοοος αχ ο πεθεροοοοος ειδικά στην αρχή που του είπα τι μου είπε η γιατρός με την κοιλιά με αμφισβητούσε τόσο πολύυυυυυ.....

Κι Εσύ αν δεν έτρωγες να ξέρεις ότι θα σου έλεγε δεν τρως! Μάλλον ψάχνουν συνέχεια κάτι να λένε , δεν ξέρω!!!  Επίσης , δεν έχω νιώσει ακόμα το μωρό και είμαι τρισιμιση!!!! Να ανησυχήσω κι εγώ;;; Χαχαχαχαχ 

Έλα βρε κοριτσάκι μου μη δίνεις καμία σημασία! Καλά κάνεις και δεν τα λες στον άντρα σου να μην το φορτώνεις αλλά μπορείς όμορφα να της την κόψεις! "Κύρια τάδε εγώ κάνω αυτά που μου λέει η γυναικολόγος εάν υπήρχε πρόβλημα με τα κιλά μου θα μου το είχε πει ,δεν χρειάζεται να το συζητώ μαζί σας" 

Κι εγώ έτσι νιώθω κάποιες φορές...είμαι και σπίτι με αναρρωτικες και πάλι καλά που μπαίνω λίγο εδώ και σας διαβάζω! Εννοειται να μας λες ότι σε απασχολεί!

Ω και αυτό δύσκολο ρε συ να μην μπορείς να φας, να τα μετράς όλα!!! 

Ναι τώρα που το βλέπω πιο ψύχραιμα έχεις δίκιο πάντα θα έχουν κάτι να πουν. 😁

Δεν αλλάζει η συγκεκριμένη τα ίδια έκανε και στην κόρη της. Και ακόμα της τα κάνει.

Σε ευχαριστώ πολύ ρε... ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Μην της δίνεις σημασία κορίτσι μου και σου χαλάει τη ψυχολογία.. Εγώ έχω πάρει 4κιλα και δεν έχω κλείσει ακόμα τον 3ο μήνα.. Και είχα λίγο αγχωθει στην αρχή μήπως είναι κακό γιατί όλα τα υγιεινά τα έβγαζα και έτρωγα μόνο στεγνα αλλά ρώτησα το γιατρό και μου είπε να τρώω ότι μπορώ.. Αν ο γιατρός σου είναι οκ με τα κιλά μην δίνεις σημασία σε κανέναν άλλον, Αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις. Όσο για το να νιώσεις το μωρό στον 3ο μήνα θεωρώ είναι πολύ νωρίς, εγώ δεν ξέρω καμία τέτοια περίπτωση. Κάνα έντερο θα την γαργαλησε μάλλον και θα μπερδεύτηκε λέω εγώ.. Να είσαι ήρεμη και να μην ακούς κανέναν. Εγώ δεν έχω πει ακόμα για την εγκυμοσύνη  μου σε κανεναν φαντάσου και περνάω τέλεια.. 

Θενκιου ρε... έχετε δίκιο! Τώρα που είμαι ψύχραιμη τα βλέπω αλλιώς και λίγο αστεία αλλά εκείνη την ώρα δεν πέρασα καλά!!! 😁 αυτό της λέω αλλά δεν καταλαβαίνει ότι η γιατρός είναι οκ με τα κιλά αυτά, αλλά δεν λέει να το καταλάβει. Και στην κόρη της το ίδιο έκανε ρε συ. Και το θέμα είναι μπροστά στο γιο δν λέει τίποτα γιατί της βάζει της φωνές.

Και εγώ μωρέ αυτό της είπα ότι μάλλον είχε κάνει λάθος αλλά εκεί αυτή.

Πόσο θα ήθελα κι εγώ  να μην το ξέρει κανείς πόσο πιο ήρεμα θα ήταν όλα.. κράτησε το για σένα όσο μπορείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου είμαι να σκάσω από νεύρα. Πείτε μου σας παρακαλώ έχετε πάρει εσείς κιλά; Η πεθερά μου όλο με λέει ότι χοντρυνα και μου ρίχνει την ψυχολογία συνέχειά.  Εχω ένα θέμα με τα κιλά μου, ποτέ δεν ήμουν αδύνατη, αλλά ούτε και χοντρή φαινομουν, γιατί είναι ωραία μοιρασμένα τα κιλα. Και τώρα με αγχωνει πολύ το θέμα δεν θέλω να πάρω πολλά κιλα, γιατί και φοβάμαι μην υπάρχουν επιπλοκές στην εγκυμοσύνη αλλά και ότι μετά δεν θα μπορώ να τα χάσω. 5 κιλά πήρα και μου λέει ότι είναι πολλά και ότι πρέπει να τρώω λιγότερο. Αλλά ειλικρινά δεν κάνω υπερβολές.

Και μετά με αγχωνει και με το θέμα αν ένιωσα το μωρο και ότι εκείνη το είχε νιώσει από τον τρίτο μήνα και έπρεπε ήδη να το νιώθω. Και ότι οι γιατροί δεν ξέρουν 😲Αχ δεν ξέρω της έχουμε μιλήσει και της έχουμε πει ότι με πειράζουν κάποια πράγματα. Αλλά δεν λέει να καταλαβει.

Βλέπω το νούμερο της και δεν θέλω να σηκώσω το τηλέφωνο και άμα δεν τα σηκώσω γκρινιάζει ότι δεν της μιλάμε. 

Σόρρυ αλλά δεν έχω σε ποιον να τα πω. Στον άντρα μου δεν θέλω να γκρινιάζω για την μαμά του, γιατί είναι η μαμά του. Στην μαμά μου δεν θέλω και δεν έχουμε και την σχέση αυτή. Νιώθω λίγο πιεσμένη και με την κατάσταση έτσι όπως είναι (κορώνα) είμαι μόνη μου συνέχεια. 

Αυτά δεν λέω άλλα. Εσείς πώς τα περνάτε;

Μην την ακούς κορίτσι μου!! Ειδικά στο θέμα του μωρού.. εγώ δεν ξέρω κάποια κοπέλα από το περιβάλλον μου να το έχει ακούσει στον τρίτο.. γύρω στις 20 εβδομάδες λένε.. όσο για τα κιλά, αν δεν σου έχει απαγορεύσει κάτι ο γιατρός, να τρως ότι θέλεις.. μια φίλη μου κάνει διατροφή γιατί εχει θέμα με το ζάχαρο. Εμένα ο γιατρός δεν μου έχει απαγορεύσει τίποτα. Αντιθέτως τρώω και παγωτά και ότι θέλω.. έχω πάρει γύρω στα 2 κιλά τώρα στις 11 εβδομάδες.. μην ακούς κανένα.. δεν υπάρχει λόγος να στερήθεις κάτι.. κιλά είναι και θα τα χάσεις . στην τελική αν δεν περνει από συζήτηση πες της σου επιτρέπω να μου μιλάς για ότι άλλο θες, εκτός από την εγκυμοσύνη μου, τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2021 at 4:24 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

ναι ωραια κι εμενα δεν μου την εκοψε!και μου ειπε μεχρι τελους!!!ναι βρε σαντυ μου παρινω και σαλοσπιρ  γιατι εχω οριακα ταση προεκλαμψιας!!!!! αλλα δεν πειραζει θα το παλεψουμε κι αυτο!! χαχα💜💜

Α μέχρι το τέλος το Ουτρο? Δεν το ήξερα, για να δούμε τι θα μου πει και μένα.. ναι βρε μια χαρά θα είσαι με το σαλοσπιρ.. το είχε η κολλητή μου αυτό και γέννησε πριν λίγες μέρες όλα υπέροχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2021 at 7:58 ΜΜ, ο/η Hailey είπε:

Καλησπερα! Εγω ειμαι στην 12η βδομαδα κ εχω παρει 3 κιλα. Αλλα δεν μπορω να πω πως προσεχω ιδιαιτερα. Αφενος κουραζομαι πολυ στη δουλεια αφετερου λογω ψυχολογιας, θα φαω κ κανενα γλυκακι.. Προσπαθω βεβαια να τρωω υγιεινα οσο μπορω, φρουτα, λαχανικα, γιαουρτι, αυγο, οσπρια..

Χθες εκανα την αυχενικη κ ενω μου ειπε ο γιατρος οτι ολα ηταν καλά κ θα περιμενουμε την papp-A για να δουμε αν θα ακολουθησει αλλη εξεταση, εγω ανησυχησα λιγο με την τρισωμια 21. Μου εβγαλε ποσοστο 1 προς 254. Σχετικα υψηλο αν κ παιζει ρολο κ η ηλικια μου (ειμαι 35). Η αδερφη μου βεβαια ειχε 1 προς 190 στον ιδιο γιατρό κ εκανε nipt. Οποτε θα δουμε τι θα μου πει κ μενα.

Δυστυχως δεν ειδαμε φυλο, ειχε γυρισμενη πλατη κ με τα χολια ζορια γύρισε στο πλαι για τις μετρησεις. Οποτε σε ενα μηνα παλι... Εχω πολλη αγωνία να μαθω το φυλο! 

Μπορεί να αλλάξει η πιθανότητα με την εξέταση. Για την δικη σου ηλικία πιο είναι το όριο; Ας πούμε για τα 27 που είμαι εγώ από 1/800+(και κάτι ψηλά που δεν θυμάμαι) είναι είναι εντάξει. Και επίσης μην ξεχνάς πως είναι απλά μια πιθανότητα. 

Κι εμάς που μας είπε κοριτσάκι δεν είναι σίγουρο περιμένουμε κι εμείς τον επόμενο υπέρηχο να το σιγουρέψουμε. Γιατί ήταν στα διπλα και απλά βασίστηκε σε μια ένδειξη που στα κοριτσάκια είναι διαφορετικη από τα αγοράκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2021 at 5:26 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Θενκιου ρε... έχετε δίκιο! Τώρα που είμαι ψύχραιμη τα βλέπω αλλιώς και λίγο αστεία αλλά εκείνη την ώρα δεν πέρασα καλά!!! 😁 αυτό της λέω αλλά δεν καταλαβαίνει ότι η γιατρός είναι οκ με τα κιλά αυτά, αλλά δεν λέει να το καταλάβει. Και στην κόρη της το ίδιο έκανε ρε συ. Και το θέμα είναι μπροστά στο γιο δν λέει τίποτα γιατί της βάζει της φωνές.

Και εγώ μωρέ αυτό της είπα ότι μάλλον είχε κάνει λάθος αλλά εκεί αυτή.

Πόσο θα ήθελα κι εγώ  να μην το ξέρει κανείς πόσο πιο ήρεμα θα ήταν όλα.. κράτησε το για σένα όσο μπορείς 

Ε τώρα μόλις κάνω αυχενική θα το ξεφουρνισω, χρειάζομαι κάποιον να μου βγάλει τα χειμωνιάτικα και να μου αλλάξει χαλια 🤣🤣🤣 

Να σου πω την αλήθεια, δεν το είπα γιατί μου κανουν άλλο εμένα, είχα μια πρόσφατη αποβολή και όλο θα με ρωτάνε 'πως τα πας?' 'ποτε έχεις γιατρό?' και κάτι τέτοια και δεν μπορώ τις ερωτήσεις. Έχω να διαχειριστώ τους δικούς μου φόβους δεν μπορώ να έχω και των άλλων.. εσένα από ότι καταλαβαίνω αφού τα έκανε και στην κόρη της δεν νομίζω να καταλάβει ότι και να της πεις οπότε αγνόησε την όσο γίνεται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...