Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις On 2/4/2022 at 12:46 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Σε ευχαριστούμε Sandy μου!! Όταν κλείσαμε την ημερομηνία, πανικοβλήθηκα λίγο, το ομολογώ! Βέβαια, θεωρητικά από τη στιγμή που είμαστε στο μήνα μας, μπορεί να γεννήσουμε ανά πάσα στιγμή, ακόμα και σήμερα. Αλλά η ιδέα ότι αυτή η κάποια στιγμή έγινε συγκεκριμένη, με σόκαρε, το ομολογώ!

Για την υποδοχή της μικρής είμαι έτοιμη, έχω τα πάντα τακτοποιημένα. Προσπαθώ να κλείσω κάποιες άλλες εκκρεμότητες που έχω πχ. για ένα site που έχω προς υλοποίηση, να τα στείλω να φύγουν από τα χέρια μου, σε ένα σωματείο που ανήκω και έχω κάποιες ευθύνες να κλείσω τα τελευταία και τέτοια θέματα. 

Σκέφτομαι τέτοια μέρα σε 2 εβδομάδες, θα είμαστε σπίτι μας με την μικρή!!!!! ❤️

Princess κορίτσι μου, να προσέχεις και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς. Έχεις και τον μικρό και θα είναι απαιτητικές οι μέρες σου φαντάζομαι. ❤️

Ναι κουνελάκι μου, καλύτερα να είμαστε σίγουροι. Γενικά οι γνώμες διίστανται πάνω στο θέμα αλλά δε θέλω κι εγώ να διακινδυνέψω να πάρω καμιά ρήξη μήτρας και να έχω χειρότερα μετά. Ας ταλαιπωρηθώ λίγο παραπάνω στην ανάρρωση και να κοιμόμαστε ήρεμοι! 

Εσένα τελικά δε σου είπε για καισαρική ο γιατρός σου; Νόμιζα έτσι σου είχε αναφέρει κάποια στιγμή που τον έβλεπε να είναι μεγαλος ο μικρός. Βέβαια καλύτερα να έρθει στην ώρα του ο μικρός και αν δυσκολευτείς στον φυσιλογικό, να πας τότε για καισαρική. 

 

@Sandyb @Tinkerbelly @Κουνελακι36 σχετικά με τα βλαστοκύτταρα που λέγαμε τις προάλλες, έμαθα ότι δε γίνεται να πάρεις και βλαστοκύτταρα και να κρατήσεις τον ομφάλιο λώρο στο μωρό όσο γίνεται περισσότερο (τον ομφάλιο λώρο συστήνουν πια οι μαίες και οι γυναικολόγοι να τον κρατάει το μωρό όσο μπορεί περισσότερο γιατί εκεί υπάρχει το 1/3 του αίματος του μωρού, οπότε πρέπει να περάσει στο μωρό και μετά να κοπεί. Έχει να κάνει και με τις αποθήκες σιδήρου μου είπε η διατροφολόγος.) Ή το ένα θα γίνει ή το άλλο. Ή θα δώσεις βλαστοκύτταρα ή θα τον κρατήσει το μωρό πάνω του. Εγώ τελικά θα τον κρατήσω στο μωρό ΄όσο μπορώ. 

 

@Tvz @Dreamer1 @Διόνη πώς τα πάτε κορίτσια εσείς με τα μικρά σας; Όταν έχετε λίγο χρόνο γράψτε μας δυο λεξούλες! ❤️

Καλησπέρα κορίτσι μου, σε τι φάση βρίσκεσαι εσύ; Γεννήσες; Όλα καλά να σου πάνε ευχομαι. Εμένα τα μωρά μου είναι 3 εβδομάδων κ κάτι, έχουμε προσαρμοστεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό, μόνο αν ξυπνάνε ταυτόχρονα είναι λίγο ζόρι αλλά θα το συνηθίσω κ αυτό. Έγω δυστυχώς δεν έχω τόσο γάλα για να θηλάσω 2 μωρά, οπότε δίνω συμπλήρωμα από την αρχή γιατι ο μπέμπης μου γεννήθηκε αρκετά μικρός κ η παιδίατρος με συμβούλευσε να μην χάνει γεύμα ακόμα κ αν είναι μόνο ξένο γάλα. Είπα να θηλάσω μέχρι τις 40 μέρες αλλά ο μπέμπης κουράζεται κ κοιμάται κ μετά δεν τρώει όλη την ποσότητα γάλακτος που πρέπει. Οπότε για την ώρα θηλάζω 3 φορές την ημέρα για να μη χάνει γεύματα ίσα κ μόνο για τα αντισώματα. Η μπέμπα έχει πάρει σχεδόν 1 κιλό από τη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο, είναι πολύ φαγανη, γεννήθηκε κ με μεγαλύτερο βάρος από το μπέμπη οπότε όλα πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ ευακι!! Και στα δικά σας σύντομα!! Την Παρασκευή είχα κάτι ακανόνιστα πονακια αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί έχω πολλά τέτοια εδώ και καιρό απλά τώρα ήταν πιο έντονα, είχα κουραστεί κιόλας με τις δουλειές.. στις 12.30 το βράδυ είδα στο σκούπισμα λίγο αιματακι και πήρα το γιατρό μου τηλ γιατί μου ειχε πει ότι αυτό είναι σημάδι έναρξης τοκετού.. μου είπε να κάνω ένα μπανάκι και να το παρακολουθούμε λίγο γιατι μέσα στο σαβκο σιγουρα θα γεννησουμε.. έφτιαξα λοιπόν τα τελευταία πράγματα στη βαλίτσα να μαι πανέτοιμη και έκανα χαλαρά ένα ντουζακι.. εμένα όμως όλα εξελίχτηκαν σχετικά γρήγορα.. στις 1.30 έσπασαν τα νερά, τον ξαναπήρα τηλ και μου είπε ότι αν δεν νιώθω άνετα σπίτι να ξεκινήσω σιγά σιγα για την κλινική (έτσι και αλλιώς έχουμε και τα τεστ κοβιντ που περιμένεις μέχρι να βγουν) στο μεταξύ μετά από λίγο άρχισαν συσπάσεις και πονακια που έρχονταν κάθε περίπου 7 λεπτά.. όταν με τακτοποίησαν στο δωμάτιο οδυνων ήδη άρχισαν ολα πιο δυνατά και έντονα είχα διαστολή 1εκ και κάναμε ασκήσεις με τη μαία μου.. κάποια στιγμή όταν είδα ότι δυναμώνουν αρκετα ζήτησα επισκληριδιο (ευτυχώς είχαν περάσει σχεδόν οι ώρες που πρέπει από την αντιπηκτική μου) και εκεί χαλάρωσα ένιωθα μόνο μια πίεση, κοιμήθηκα λιγάκι, συνεχίσαμε τις ασκήσεις μας και από 3 εκ διαστολή μέσα σε μια ώρα έφτασα στα 7εκ και από κει και πέρα όλα έγιναν γρήγορα έφτασα στα 10εκ με κάνα 4 δυνατές σπρώξιες στις 7.45 γέννησα.. γενικά είχα μια πολύ όμορφη εμπειρία τοκετού, όπως τη θέλαμε είπαν και ο γιατρός και η μαία μου!! Με την επισκληριδιο δεν πονάς, ουσιαστικά απλά έχεις την αίσθηση μιας πίεσης ότι έρχεται σύσπαση και πρέπει να σπρώξεις.. φυσικά μου έδιναν και οδηγίες κυρίως η μαία.. κορίτσια μου εύχομαι πραγματικά σε όλες να έχετε υπέροχες εμπειρίες τοκετών ακριβώς όπως το θέλει η καθεμία γιατί πραγματικά είναι μια μαγική στιγμή.. και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!! Σήμερα ήρθαμε σπίτι μας!! Χαχα!! 

Τι να πω... Η πιο τέλεια εμπειρία τοκετού με λεπτομέρειες που έχω διαβάσει.. μπράβο κορίτσι μου!! Με το καλό και στο σπιτάκι σας να βρήτε γρήγορα και όμορφα τους ρυθμούς σας!! Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να σας πηγαίνουν τέλεια.. να μας γράφεις οπότε μπορείς.. να χαίρεστε το μωράκι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Να σας ζήσει @Sandyb ο μπεμπακος σας, γέρος κ καλότυχος κ να έχετε κ εσείς υγεια να τον μεγαλώσετε. Μην ανησυχείς για τη προσαρμογή στο σπίτι, όλα καλά θα πάνε!! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Προσπαθούμε λίγο να βρούμε ρυθμούς.. ευτυχώς είναι εύκολο μωράκι.. προσπαθώ απλά να συντονίσω θηλασμους και αλλαγματα γιατί τον παίρνει πάντα ύπνος στο στήθος μου και τον λυπάμαι να τον αναστατώνω αλλά αναγκαστικά πρέπει και μετά όλα φτου και από την αρχή.. φαντάζομαι εσύ με δύο που πρέπει να τα προλαβαίνεις όλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Τι να πω... Η πιο τέλεια εμπειρία τοκετού με λεπτομέρειες που έχω διαβάσει.. μπράβο κορίτσι μου!! Με το καλό και στο σπιτάκι σας να βρήτε γρήγορα και όμορφα τους ρυθμούς σας!! Σου εύχομαι ολόψυχα όλα να σας πηγαίνουν τέλεια.. να μας γράφεις οπότε μπορείς.. να χαίρεστε το μωράκι σας!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ Κουνελάκι μου!! Σύντομα θα έρθει και για σας αυτή η υπέροχη στιγμή και θα μας περιγράφεις τη δική σου εμπειρία.. όντως το έζησα πραγματικά όπως ήθελα και όπως μπορούσα με υπέροχους ανθρώπους γύρω μου που με βοήθησαν όσο δεν πήγαινε.. δεν ξέρω αν το είπα είχα και τον αντρουλη μου μέσα συνεχως από την αρχή μέχρι το τέλος και ειλικρινά είμαστε πολυ ευτυχισμένοι που μπορέσαμε να απολαύσουμε μαζί τον ερχομό του μωρού που τόσο περιμεναμε!!! Με βοήθησε και αυτός πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ Κουνελάκι μου!! Σύντομα θα έρθει και για σας αυτή η υπέροχη στιγμή και θα μας περιγράφεις τη δική σου εμπειρία.. όντως το έζησα πραγματικά όπως ήθελα και όπως μπορούσα με υπέροχους ανθρώπους γύρω μου που με βοήθησαν όσο δεν πήγαινε.. δεν ξέρω αν το είπα είχα και τον αντρουλη μου μέσα συνεχως από την αρχή μέχρι το τέλος και ειλικρινά είμαστε πολυ ευτυχισμένοι που μπορέσαμε να απολαύσουμε μαζί τον ερχομό του μωρού που τόσο περιμεναμε!!! Με βοήθησε και αυτός πάρα πολύ!!

Μπράβο κορίτσι μου, τόσο τέλεια όλα!! Πολύ χαίρομαι!! Να είστε όλοι καλά, να σας ζήσει το μωράκι σας το όμορφο!! 🥰🥰❤️❤️Και εμείς θέλουμε να μπει μέσα ο άντρας μου, αφού πάμε για φυσιολογικό.. ελπίζω να μην έχουμε τίποτα λυποθυμιες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήρθε και η δικιά μας μαγική στιγμή σήμερα! Ότι και να πω είναι λίγο, δε ξέρω πως να περιγράψω την αγάπη που νιωθω να ξεχειλίζει! 

Το κοριτσάκι μας γεννήθηκε σήμερα στις 11.14, με προγραμματισμένη καισαρική. Είναι 3130 και 52 εκατοστά. Έχει πολύ πολύ πολύ μαλλί, κάτι μαγουλάκια τρέλλα, κάτι πατουσάκια και δαχτυλακια ονειρεμένα! Είναι μια κούκλα, ήρεμη και συνεργασιμη! 

Μας την έβαλαν για 4 ωριτσες σε ένα κουβουκλιο με διάχυση οξυγόνου, όχι μάσκα, ουτε σωληνάκι. Για να σταθεροποιηθει λίγο καλύτερα η αναπνοή της. Από τις 16.00 έως τις 23.00 την είχαμε στο δωμάτιο. Οι πιο μαγικές ώρες της ζωής μου! 

Θηλασαμε σχετικά ευκολα. Είχα και καθοδήγηση από τη μαία μου και βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Ο μπαμπάς της έχει λιώσει! Την παίρνει αγκαλιά όταν δεν κοιμάται και δε θηλάζει και η μικρή ηρεμεί πολύ πάνω του. Κοιτάζονται και οι 2 με λατρεία, φοβερή εικονα. 

Να είμαστε καλά κοριτσια να υποδεχθούμε και τα υπόλοιπα μωράκια στην ομάδα μας και να απολαύσουμε όλες αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να γινόμαστε μανούλες! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήρθε και η δικιά μας μαγική στιγμή σήμερα! Ότι και να πω είναι λίγο, δε ξέρω πως να περιγράψω την αγάπη που νιωθω να ξεχειλίζει! 

Το κοριτσάκι μας γεννήθηκε σήμερα στις 11.14, με προγραμματισμένη καισαρική. Είναι 3130 και 52 εκατοστά. Έχει πολύ πολύ πολύ μαλλί, κάτι μαγουλάκια τρέλλα, κάτι πατουσάκια και δαχτυλακια ονειρεμένα! Είναι μια κούκλα, ήρεμη και συνεργασιμη! 

Μας την έβαλαν για 4 ωριτσες σε ένα κουβουκλιο με διάχυση οξυγόνου, όχι μάσκα, ουτε σωληνάκι. Για να σταθεροποιηθει λίγο καλύτερα η αναπνοή της. Από τις 16.00 έως τις 23.00 την είχαμε στο δωμάτιο. Οι πιο μαγικές ώρες της ζωής μου! 

Θηλασαμε σχετικά ευκολα. Είχα και καθοδήγηση από τη μαία μου και βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Ο μπαμπάς της έχει λιώσει! Την παίρνει αγκαλιά όταν δεν κοιμάται και δε θηλάζει και η μικρή ηρεμεί πολύ πάνω του. Κοιτάζονται και οι 2 με λατρεία, φοβερή εικονα. 

Να είμαστε καλά κοριτσια να υποδεχθούμε και τα υπόλοιπα μωράκια στην ομάδα μας και να απολαύσουμε όλες αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να γινόμαστε μανούλες! ❤️ 

Κορίτσι μου, τι όμορφα νέα!!! να σας ζήσει η όμορφη πριγκίπισσα σας!!! Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και είστε όλοι καλά!! Να είναι γερό κ δυνατό το μωράκι σας!!! Ότι καλύτερο σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!! Καλή επιστροφή στο σπιτάκι σας!!! ❤️❤️❤️🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2022 at 11:08 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ ευακι!! Και στα δικά σας σύντομα!! Την Παρασκευή είχα κάτι ακανόνιστα πονακια αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί έχω πολλά τέτοια εδώ και καιρό απλά τώρα ήταν πιο έντονα, είχα κουραστεί κιόλας με τις δουλειές.. στις 12.30 το βράδυ είδα στο σκούπισμα λίγο αιματακι και πήρα το γιατρό μου τηλ γιατί μου ειχε πει ότι αυτό είναι σημάδι έναρξης τοκετού.. μου είπε να κάνω ένα μπανάκι και να το παρακολουθούμε λίγο γιατι μέσα στο σαβκο σιγουρα θα γεννησουμε.. έφτιαξα λοιπόν τα τελευταία πράγματα στη βαλίτσα να μαι πανέτοιμη και έκανα χαλαρά ένα ντουζακι.. εμένα όμως όλα εξελίχτηκαν σχετικά γρήγορα.. στις 1.30 έσπασαν τα νερά, τον ξαναπήρα τηλ και μου είπε ότι αν δεν νιώθω άνετα σπίτι να ξεκινήσω σιγά σιγα για την κλινική (έτσι και αλλιώς έχουμε και τα τεστ κοβιντ που περιμένεις μέχρι να βγουν) στο μεταξύ μετά από λίγο άρχισαν συσπάσεις και πονακια που έρχονταν κάθε περίπου 7 λεπτά.. όταν με τακτοποίησαν στο δωμάτιο οδυνων ήδη άρχισαν ολα πιο δυνατά και έντονα είχα διαστολή 1εκ και κάναμε ασκήσεις με τη μαία μου.. κάποια στιγμή όταν είδα ότι δυναμώνουν αρκετα ζήτησα επισκληριδιο (ευτυχώς είχαν περάσει σχεδόν οι ώρες που πρέπει από την αντιπηκτική μου) και εκεί χαλάρωσα ένιωθα μόνο μια πίεση, κοιμήθηκα λιγάκι, συνεχίσαμε τις ασκήσεις μας και από 3 εκ διαστολή μέσα σε μια ώρα έφτασα στα 7εκ και από κει και πέρα όλα έγιναν γρήγορα έφτασα στα 10εκ με κάνα 4 δυνατές σπρώξιες στις 7.45 γέννησα.. γενικά είχα μια πολύ όμορφη εμπειρία τοκετού, όπως τη θέλαμε είπαν και ο γιατρός και η μαία μου!! Με την επισκληριδιο δεν πονάς, ουσιαστικά απλά έχεις την αίσθηση μιας πίεσης ότι έρχεται σύσπαση και πρέπει να σπρώξεις.. φυσικά μου έδιναν και οδηγίες κυρίως η μαία.. κορίτσια μου εύχομαι πραγματικά σε όλες να έχετε υπέροχες εμπειρίες τοκετών ακριβώς όπως το θέλει η καθεμία γιατί πραγματικά είναι μια μαγική στιγμή.. και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!! Σήμερα ήρθαμε σπίτι μας!! Χαχα!! 

Σάντυ μου σε ευχαριστώ πολύ ανυπομονώ να την κρατήσω αγκαλιά κι εγώ την μικρούλα μου ! ❤️

Με ηρεμησες λιγάκι με την εμπειρία τοκετού σου, σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις λεπτομέρειες... Κάτι που με ανησυχει εμένα είναι από τη στιγμή που σπάσουν τα νερά σε πόση ώρα αρχίζουν οι δυνατοί πόνοι... Έχω και μια απόσταση από την κλινική.. με κίνηση είναι μία ώρα... Αν μου σπάσουν και εμένα βράδυ τα νερά λογικά δεν θα έχει κίνηση και θα φτάσουμε μια χαρά... Η εμπειρία σου πραγματικά μου φαίνεται πολύ καλή... 

Το όνειρο τώρα ξεκινά που είστε σπιτάκι σας 🥰 θα βρείτε τους ρυθμούς σιγά σιγά με υπομονή ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2022 at 11:19 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήρθε και η δικιά μας μαγική στιγμή σήμερα! Ότι και να πω είναι λίγο, δε ξέρω πως να περιγράψω την αγάπη που νιωθω να ξεχειλίζει! 

Το κοριτσάκι μας γεννήθηκε σήμερα στις 11.14, με προγραμματισμένη καισαρική. Είναι 3130 και 52 εκατοστά. Έχει πολύ πολύ πολύ μαλλί, κάτι μαγουλάκια τρέλλα, κάτι πατουσάκια και δαχτυλακια ονειρεμένα! Είναι μια κούκλα, ήρεμη και συνεργασιμη! 

Μας την έβαλαν για 4 ωριτσες σε ένα κουβουκλιο με διάχυση οξυγόνου, όχι μάσκα, ουτε σωληνάκι. Για να σταθεροποιηθει λίγο καλύτερα η αναπνοή της. Από τις 16.00 έως τις 23.00 την είχαμε στο δωμάτιο. Οι πιο μαγικές ώρες της ζωής μου! 

Θηλασαμε σχετικά ευκολα. Είχα και καθοδήγηση από τη μαία μου και βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Ο μπαμπάς της έχει λιώσει! Την παίρνει αγκαλιά όταν δεν κοιμάται και δε θηλάζει και η μικρή ηρεμεί πολύ πάνω του. Κοιτάζονται και οι 2 με λατρεία, φοβερή εικονα. 

Να είμαστε καλά κοριτσια να υποδεχθούμε και τα υπόλοιπα μωράκια στην ομάδα μας και να απολαύσουμε όλες αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να γινόμαστε μανούλες! ❤️ 

Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας ❤️ να είναι γερή και τυχερή ! Όλα τα καλά εύχομαι στην οικογένεια σας ! 

Τι όμορφα όπως τα περιγράφεις με συγκίνησαν !! Ανυπομονώ 🥰

Με το καλό να γυρίσετε σπιτάκι σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2022 at 11:19 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήρθε και η δικιά μας μαγική στιγμή σήμερα! Ότι και να πω είναι λίγο, δε ξέρω πως να περιγράψω την αγάπη που νιωθω να ξεχειλίζει! 

Το κοριτσάκι μας γεννήθηκε σήμερα στις 11.14, με προγραμματισμένη καισαρική. Είναι 3130 και 52 εκατοστά. Έχει πολύ πολύ πολύ μαλλί, κάτι μαγουλάκια τρέλλα, κάτι πατουσάκια και δαχτυλακια ονειρεμένα! Είναι μια κούκλα, ήρεμη και συνεργασιμη! 

Μας την έβαλαν για 4 ωριτσες σε ένα κουβουκλιο με διάχυση οξυγόνου, όχι μάσκα, ουτε σωληνάκι. Για να σταθεροποιηθει λίγο καλύτερα η αναπνοή της. Από τις 16.00 έως τις 23.00 την είχαμε στο δωμάτιο. Οι πιο μαγικές ώρες της ζωής μου! 

Θηλασαμε σχετικά ευκολα. Είχα και καθοδήγηση από τη μαία μου και βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Ο μπαμπάς της έχει λιώσει! Την παίρνει αγκαλιά όταν δεν κοιμάται και δε θηλάζει και η μικρή ηρεμεί πολύ πάνω του. Κοιτάζονται και οι 2 με λατρεία, φοβερή εικονα. 

Να είμαστε καλά κοριτσια να υποδεχθούμε και τα υπόλοιπα μωράκια στην ομάδα μας και να απολαύσουμε όλες αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να γινόμαστε μανούλες! ❤️ 

Να σας ζήσει η μπέμπα σας γλυκούλα μου!!🌸💗 Να είναι πάντα γερή και τυχερή στη ζωή της, και να έχετε μόνο όμορφες στιγμές 🤱💓💓💓

Αχχ αυτός ο έρωτας μπαμπά και κόρης 💓💓💓 Ξεκίνησε ήδη!!! 😄😇💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Σάντυ μου σε ευχαριστώ πολύ ανυπομονώ να την κρατήσω αγκαλιά κι εγώ την μικρούλα μου ! ❤️

Με ηρεμησες λιγάκι με την εμπειρία τοκετού σου, σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις λεπτομέρειες... Κάτι που με ανησυχει εμένα είναι από τη στιγμή που σπάσουν τα νερά σε πόση ώρα αρχίζουν οι δυνατοί πόνοι... Έχω και μια απόσταση από την κλινική.. με κίνηση είναι μία ώρα... Αν μου σπάσουν και εμένα βράδυ τα νερά λογικά δεν θα έχει κίνηση και θα φτάσουμε μια χαρά... Η εμπειρία σου πραγματικά μου φαίνεται πολύ καλή... 

Το όνειρο τώρα ξεκινά που είστε σπιτάκι σας 🥰 θα βρείτε τους ρυθμούς σιγά σιγά με υπομονή ❤️

Αχ αυτό το άγχος έχω και εγώ αυτές τις μέρες..γιατί πρέπει από Κόρινθο να πάω Αθήνα.. ησύχασα όταν μου είπε ο γιατρός να πάμε με προκληση αλλά με έχει ξαναπιάσει το άγχος μην σπάσουν τα νερά και δεν προλάβω να πάω.. ελπίζω όλα να πάνε καλά και να πάμε στο μαιευτήριο έγκαιρα!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/4/2022 at 12:37 ΠΜ, ο/η Eva29 είπε:

Διόνη μου, γλυκιά μανούλα ❤️ καλά είμαι 32 εβδομάδων πλέον, όλα καλά πάνε έχω κλείσει για τις 15/4 Doppler. 

Εχτές με έπιασαν κάτι πονακια στη μέση χαμηλά σαν περιοδου όχι έντονα πολύ ήπια που ήταν συνεχόμενα και συνεχίστηκαν μέχρι σήμερα αλλά είμαι καλύτερα μετά από πολύ ξεκούραση όλη μέρα... Θορυβήθηκα πολύ όλα τα σενάρια πέρασαν από το μυαλό που όπως μπορείς να φανταστείς αλλά το ξεπέρασα όλα καλά νομίζω... 

Μίλησα με τον γιατρό μου και είπε να το παρακολουθούμε δεν κάνουμε κάτι... 

Κατά τα άλλα τα έχω ψωνίσει όλα, τα πάντα είναι έτοιμα απλά τακτοποίηση και πλύσιμο θέλουν... Όταν θα νιώσω καλύτερα με λίγη βοήθεια θα τα κάνω... Ανυπομονώ να κρατήσω κι εγώ τη μπέμπα μου αγκαλίτσα... 

Εσείς κλείσατε έναν μήνα κι όλας ? Πωπω πως πέρασε ο καιρός ! Με τον ύπνο πως τα πάτε ? 

Σε ποια εβδομάδα γεννησες θύμησε μου... 

Κοριτσάκι μου όμορφο! Λογικά αναμένεις το Doppler σου σήμερα ,ε;;; Χαίρομαι που ήταν όλα καλά τελικά ...τα πονάκια είναι λογικό να τα έχεις ειδικά στην εβδομάδα που ήσουν γιατί τώρα πρέπει να είσαι 34η ε;;; Κοντεύεις κι εσύ μάτια μου...καλά έκανες και τα ετοιμάσετε όλα γιατι φτάνει η ώρα!άντε νομίζω εσύ και το @Κουνελακι36 μείνατε! Βαστατε γερά...! Αναμένουμε τα νέα μπεμπακια μας....εγώ γέννησα 38η εβδομάδα κοριτσάκι μου... Από ύπνο ξυπνάμε ανά τρίωρο περίπου...την θηλάζω οπότε μπορεί να είναι και στο δίωρο αν και η παιδίατρος μου είπε να την τρεναρω όσο μπορώ να φτάνουμε τρίωρο γιατί είχε πάρει όσα γραμμάρια έπρεπε. Τώρα έχουμε πάλι παιδίατρο την άλλη εβδομάδα! 

Εσύ είσαι καλά;

στις On 8/4/2022 at 12:30 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσι μου!!! Πως είσαι?? Είστε όλοι καλά?? Εύχομαι να είστε όλοι τέλεια!!! 🥰🥰🥰 ΠΗΤ έχω 22/4, σήμερα έχω τρίτο καρδιοτοκογραφο, αλλά καμία ένδειξη γέννας.. ούτε συσπάσεις δεν καταλαβαίνω να σου πω.. δεν ξέρω αν φταίει που είμαι όλη μέρα χαλιά με το στομάχι μου.. αλλά και ο Γιατρός την προηγούμενη Παρασκευή μου είπε έχουμε καιρό ακόμα.. θα δούμε και σήμερα!! Έχω πολύ αγωνία!! 

Αγαπάκι διάβασα ότι θα κάνεις πρόκληση!!!! Πες μου πως είσαι;;; ορίσατε ημερομηνία;;;; 💓

στις On 9/4/2022 at 1:27 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια μου από το πρωί κραταμε αγκαλιά τον κούκλο μας και απλά δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!! Όλα πήγαν πολύ καλά γέννησα σχετικά εύκολα.. είμαστε λίγο ταλαιπωρημένοι σήμερα αλλά δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα μας.. είναι όλα τέλεια!! Όσες το έχετε ζήσει ήδη το ξέρετε και όσες περιμένετε σας εύχομαι με το καλό να αντικρίσετε τα όμορφα μωράκια σας!! ❤️

 

στις On 11/4/2022 at 11:08 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ ευακι!! Και στα δικά σας σύντομα!! Την Παρασκευή είχα κάτι ακανόνιστα πονακια αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί έχω πολλά τέτοια εδώ και καιρό απλά τώρα ήταν πιο έντονα, είχα κουραστεί κιόλας με τις δουλειές.. στις 12.30 το βράδυ είδα στο σκούπισμα λίγο αιματακι και πήρα το γιατρό μου τηλ γιατί μου ειχε πει ότι αυτό είναι σημάδι έναρξης τοκετού.. μου είπε να κάνω ένα μπανάκι και να το παρακολουθούμε λίγο γιατι μέσα στο σαβκο σιγουρα θα γεννησουμε.. έφτιαξα λοιπόν τα τελευταία πράγματα στη βαλίτσα να μαι πανέτοιμη και έκανα χαλαρά ένα ντουζακι.. εμένα όμως όλα εξελίχτηκαν σχετικά γρήγορα.. στις 1.30 έσπασαν τα νερά, τον ξαναπήρα τηλ και μου είπε ότι αν δεν νιώθω άνετα σπίτι να ξεκινήσω σιγά σιγα για την κλινική (έτσι και αλλιώς έχουμε και τα τεστ κοβιντ που περιμένεις μέχρι να βγουν) στο μεταξύ μετά από λίγο άρχισαν συσπάσεις και πονακια που έρχονταν κάθε περίπου 7 λεπτά.. όταν με τακτοποίησαν στο δωμάτιο οδυνων ήδη άρχισαν ολα πιο δυνατά και έντονα είχα διαστολή 1εκ και κάναμε ασκήσεις με τη μαία μου.. κάποια στιγμή όταν είδα ότι δυναμώνουν αρκετα ζήτησα επισκληριδιο (ευτυχώς είχαν περάσει σχεδόν οι ώρες που πρέπει από την αντιπηκτική μου) και εκεί χαλάρωσα ένιωθα μόνο μια πίεση, κοιμήθηκα λιγάκι, συνεχίσαμε τις ασκήσεις μας και από 3 εκ διαστολή μέσα σε μια ώρα έφτασα στα 7εκ και από κει και πέρα όλα έγιναν γρήγορα έφτασα στα 10εκ με κάνα 4 δυνατές σπρώξιες στις 7.45 γέννησα.. γενικά είχα μια πολύ όμορφη εμπειρία τοκετού, όπως τη θέλαμε είπαν και ο γιατρός και η μαία μου!! Με την επισκληριδιο δεν πονάς, ουσιαστικά απλά έχεις την αίσθηση μιας πίεσης ότι έρχεται σύσπαση και πρέπει να σπρώξεις.. φυσικά μου έδιναν και οδηγίες κυρίως η μαία.. κορίτσια μου εύχομαι πραγματικά σε όλες να έχετε υπέροχες εμπειρίες τοκετών ακριβώς όπως το θέλει η καθεμία γιατί πραγματικά είναι μια μαγική στιγμή.. και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!! Σήμερα ήρθαμε σπίτι μας!! Χαχα!! 

Σαντουλι μου τι όμορφη εμπειρία είναι αυτή που περιέγραψες !! Πραγματικά είναι από τους πιο όμορφους τοκετούς που έχω διαβάσει! Να σας ζήσει ο μπεμπακος!!!! 💙💙💙Είδες σαντουλι μου;;;;;;φτάσαμε ως εδώ! Έχεις τον μικρούλη σου στην αγκαλιά σου!!! Προσαρμοστηκατε;;;; Για πες!!

στις On 11/4/2022 at 11:43 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, σε τι φάση βρίσκεσαι εσύ; Γεννήσες; Όλα καλά να σου πάνε ευχομαι. Εμένα τα μωρά μου είναι 3 εβδομάδων κ κάτι, έχουμε προσαρμοστεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό, μόνο αν ξυπνάνε ταυτόχρονα είναι λίγο ζόρι αλλά θα το συνηθίσω κ αυτό. Έγω δυστυχώς δεν έχω τόσο γάλα για να θηλάσω 2 μωρά, οπότε δίνω συμπλήρωμα από την αρχή γιατι ο μπέμπης μου γεννήθηκε αρκετά μικρός κ η παιδίατρος με συμβούλευσε να μην χάνει γεύμα ακόμα κ αν είναι μόνο ξένο γάλα. Είπα να θηλάσω μέχρι τις 40 μέρες αλλά ο μπέμπης κουράζεται κ κοιμάται κ μετά δεν τρώει όλη την ποσότητα γάλακτος που πρέπει. Οπότε για την ώρα θηλάζω 3 φορές την ημέρα για να μη χάνει γεύματα ίσα κ μόνο για τα αντισώματα. Η μπέμπα έχει πάρει σχεδόν 1 κιλό από τη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο, είναι πολύ φαγανη, γεννήθηκε κ με μεγαλύτερο βάρος από το μπέμπη οπότε όλα πάνε καλά. 

Κορίτσι μου τι ωραία τα νέα σας! Δεν πειράζει που δε θηλάζεις αποκλειστικά! Αυτό.που.κανεις για τον μπέμπη σου μόνο και μόνο για να πάρει αντισώματα είναι πολύ σημαντικό! Καλά τώρα είναι πιο μικρούλης από τον κοριτσαρο σας αλλά είμαι σίγουρη θα ξεπεταχτει  αυτός όσο θα μεγαλώνει περισσότερο από την μπεμπουλα !!! ♥️♥️

στις On 12/4/2022 at 11:19 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήρθε και η δικιά μας μαγική στιγμή σήμερα! Ότι και να πω είναι λίγο, δε ξέρω πως να περιγράψω την αγάπη που νιωθω να ξεχειλίζει! 

Το κοριτσάκι μας γεννήθηκε σήμερα στις 11.14, με προγραμματισμένη καισαρική. Είναι 3130 και 52 εκατοστά. Έχει πολύ πολύ πολύ μαλλί, κάτι μαγουλάκια τρέλλα, κάτι πατουσάκια και δαχτυλακια ονειρεμένα! Είναι μια κούκλα, ήρεμη και συνεργασιμη! 

Μας την έβαλαν για 4 ωριτσες σε ένα κουβουκλιο με διάχυση οξυγόνου, όχι μάσκα, ουτε σωληνάκι. Για να σταθεροποιηθει λίγο καλύτερα η αναπνοή της. Από τις 16.00 έως τις 23.00 την είχαμε στο δωμάτιο. Οι πιο μαγικές ώρες της ζωής μου! 

Θηλασαμε σχετικά ευκολα. Είχα και καθοδήγηση από τη μαία μου και βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Ο μπαμπάς της έχει λιώσει! Την παίρνει αγκαλιά όταν δεν κοιμάται και δε θηλάζει και η μικρή ηρεμεί πολύ πάνω του. Κοιτάζονται και οι 2 με λατρεία, φοβερή εικονα. 

Να είμαστε καλά κοριτσια να υποδεχθούμε και τα υπόλοιπα μωράκια στην ομάδα μας και να απολαύσουμε όλες αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να γινόμαστε μανούλες! ❤️ 

Αγάπη μου;;;; Να σας ζήσει ο κοριτσαρος σας!!! Ο,τι καλύτερο εύχομαι!!! Αχ γεννήθηκε την ίδια μέρα με τη γλυκιά μου φίλη και κουμπαρουλα !!! Τέλεια!!!! 💗💗 Πες μας πως είστε σήμερα! Να υποθέσω αύριο θα πάτε σπίτι;;;;τελικά σας την έβγαλαν από αυτό το κουβούκλιο;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2022 at 11:19 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήρθε και η δικιά μας μαγική στιγμή σήμερα! Ότι και να πω είναι λίγο, δε ξέρω πως να περιγράψω την αγάπη που νιωθω να ξεχειλίζει! 

Το κοριτσάκι μας γεννήθηκε σήμερα στις 11.14, με προγραμματισμένη καισαρική. Είναι 3130 και 52 εκατοστά. Έχει πολύ πολύ πολύ μαλλί, κάτι μαγουλάκια τρέλλα, κάτι πατουσάκια και δαχτυλακια ονειρεμένα! Είναι μια κούκλα, ήρεμη και συνεργασιμη! 

Μας την έβαλαν για 4 ωριτσες σε ένα κουβουκλιο με διάχυση οξυγόνου, όχι μάσκα, ουτε σωληνάκι. Για να σταθεροποιηθει λίγο καλύτερα η αναπνοή της. Από τις 16.00 έως τις 23.00 την είχαμε στο δωμάτιο. Οι πιο μαγικές ώρες της ζωής μου! 

Θηλασαμε σχετικά ευκολα. Είχα και καθοδήγηση από τη μαία μου και βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Ο μπαμπάς της έχει λιώσει! Την παίρνει αγκαλιά όταν δεν κοιμάται και δε θηλάζει και η μικρή ηρεμεί πολύ πάνω του. Κοιτάζονται και οι 2 με λατρεία, φοβερή εικονα. 

Να είμαστε καλά κοριτσια να υποδεχθούμε και τα υπόλοιπα μωράκια στην ομάδα μας και να απολαύσουμε όλες αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να γινόμαστε μανούλες! ❤️ 

Ω τέλεια κορίτσι μου!! Να σας ζήσει η κοράκλα!! Γερή και καλότυχη να είναι είναι.. καλή ανάρρωση και σε σένα.. είναι έρωτας τα μπεμπακια μας.. και εγώ τον κοιτάω και λιώνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/4/2022 at 8:35 ΜΜ, ο/η Eva29 είπε:

Σάντυ μου σε ευχαριστώ πολύ ανυπομονώ να την κρατήσω αγκαλιά κι εγώ την μικρούλα μου ! ❤️

Με ηρεμησες λιγάκι με την εμπειρία τοκετού σου, σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις λεπτομέρειες... Κάτι που με ανησυχει εμένα είναι από τη στιγμή που σπάσουν τα νερά σε πόση ώρα αρχίζουν οι δυνατοί πόνοι... Έχω και μια απόσταση από την κλινική.. με κίνηση είναι μία ώρα... Αν μου σπάσουν και εμένα βράδυ τα νερά λογικά δεν θα έχει κίνηση και θα φτάσουμε μια χαρά... Η εμπειρία σου πραγματικά μου φαίνεται πολύ καλή... 

Το όνειρο τώρα ξεκινά που είστε σπιτάκι σας 🥰 θα βρείτε τους ρυθμούς σιγά σιγά με υπομονή ❤️

Κοίτα είναι ανάλογα.. εμένα παρόλο που είχαν σπάσει τα νερά για αρκετή ώρα ήταν πονακια όχι πολύ δυνατά.. όσο προχωρούσε η διαστολή και οι συσπάσεις δυνάμωναν δηλαδή πέρασε σίγουρα ένα τρίωρο για να ζητήσω επισκληριδιο.. θα σου πει και ο γιατρός σου γιατί η επισκληριδιος δεν πρέπει να γίνει ούτε πολύ νωρίς ούτε πολύ αργά.. επίσης δεν είναι απαραίτητο να σπάσουν πρώτα τα νερά.. υπάρχουν διάφοροι τρόποι έναρξης τοκετού και θα σου έχουν πει τι να προσέξεις.. και εγώ αυτό το άγχος είχα αλλά όλα πάνε καλά στο τέλος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κοριτσάκι μου όμορφο! Λογικά αναμένεις το Doppler σου σήμερα ,ε;;; Χαίρομαι που ήταν όλα καλά τελικά ...τα πονάκια είναι λογικό να τα έχεις ειδικά στην εβδομάδα που ήσουν γιατί τώρα πρέπει να είσαι 34η ε;;; Κοντεύεις κι εσύ μάτια μου...καλά έκανες και τα ετοιμάσετε όλα γιατι φτάνει η ώρα!άντε νομίζω εσύ και το @Κουνελακι36 μείνατε! Βαστατε γερά...! Αναμένουμε τα νέα μπεμπακια μας....εγώ γέννησα 38η εβδομάδα κοριτσάκι μου... Από ύπνο ξυπνάμε ανά τρίωρο περίπου...την θηλάζω οπότε μπορεί να είναι και στο δίωρο αν και η παιδίατρος μου είπε να την τρεναρω όσο μπορώ να φτάνουμε τρίωρο γιατί είχε πάρει όσα γραμμάρια έπρεπε. Τώρα έχουμε πάλι παιδίατρο την άλλη εβδομάδα! 

Εσύ είσαι καλά;

Αγαπάκι διάβασα ότι θα κάνεις πρόκληση!!!! Πες μου πως είσαι;;; ορίσατε ημερομηνία;;;; 💓

 

Σαντουλι μου τι όμορφη εμπειρία είναι αυτή που περιέγραψες !! Πραγματικά είναι από τους πιο όμορφους τοκετούς που έχω διαβάσει! Να σας ζήσει ο μπεμπακος!!!! 💙💙💙Είδες σαντουλι μου;;;;;;φτάσαμε ως εδώ! Έχεις τον μικρούλη σου στην αγκαλιά σου!!! Προσαρμοστηκατε;;;; Για πες!!

Κορίτσι μου τι ωραία τα νέα σας! Δεν πειράζει που δε θηλάζεις αποκλειστικά! Αυτό.που.κανεις για τον μπέμπη σου μόνο και μόνο για να πάρει αντισώματα είναι πολύ σημαντικό! Καλά τώρα είναι πιο μικρούλης από τον κοριτσαρο σας αλλά είμαι σίγουρη θα ξεπεταχτει  αυτός όσο θα μεγαλώνει περισσότερο από την μπεμπουλα !!! ♥️♥️

Αγάπη μου;;;; Να σας ζήσει ο κοριτσαρος σας!!! Ο,τι καλύτερο εύχομαι!!! Αχ γεννήθηκε την ίδια μέρα με τη γλυκιά μου φίλη και κουμπαρουλα !!! Τέλεια!!!! 💗💗 Πες μας πως είστε σήμερα! Να υποθέσω αύριο θα πάτε σπίτι;;;;τελικά σας την έβγαλαν από αυτό το κουβούκλιο;;; 

Ευχαριστώ πολύ Διονη μου!! Ε προσπαθούμε να βρούμε ρυθμούς άλλωστε 3 μέρες έχει μόνο που επιστρέψαμε σπίτι.. ο μικρούλης θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος και έχω εξουθενωθεί κυρίως γιατί για κάποιο λόγο το βράδυ κοιμάται μόνο πάνω μου ενώ τη μέρα μπαίνει κανονικα στο κρεβατάκι του.. δεν ξέρω πως θα το αλλάξω αυτό αλλά δεν πειράζει ελπίζω να περάσει ο πρώτος καιρός και να στρώσουμε.. από ποτε άρχισε να σου κοιμάται ολοκληρο τρίωρο? Μου ακούγεται σαν όνειρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κοριτσάκι μου όμορφο! Λογικά αναμένεις το Doppler σου σήμερα ,ε;;; Χαίρομαι που ήταν όλα καλά τελικά ...τα πονάκια είναι λογικό να τα έχεις ειδικά στην εβδομάδα που ήσουν γιατί τώρα πρέπει να είσαι 34η ε;;; Κοντεύεις κι εσύ μάτια μου...καλά έκανες και τα ετοιμάσετε όλα γιατι φτάνει η ώρα!άντε νομίζω εσύ και το @Κουνελακι36 μείνατε! Βαστατε γερά...! Αναμένουμε τα νέα μπεμπακια μας....εγώ γέννησα 38η εβδομάδα κοριτσάκι μου... Από ύπνο ξυπνάμε ανά τρίωρο περίπου...την θηλάζω οπότε μπορεί να είναι και στο δίωρο αν και η παιδίατρος μου είπε να την τρεναρω όσο μπορώ να φτάνουμε τρίωρο γιατί είχε πάρει όσα γραμμάρια έπρεπε. Τώρα έχουμε πάλι παιδίατρο την άλλη εβδομάδα! 

Εσύ είσαι καλά;

Αγαπάκι διάβασα ότι θα κάνεις πρόκληση!!!! Πες μου πως είσαι;;; ορίσατε ημερομηνία;;;; 💓

 

Σαντουλι μου τι όμορφη εμπειρία είναι αυτή που περιέγραψες !! Πραγματικά είναι από τους πιο όμορφους τοκετούς που έχω διαβάσει! Να σας ζήσει ο μπεμπακος!!!! 💙💙💙Είδες σαντουλι μου;;;;;;φτάσαμε ως εδώ! Έχεις τον μικρούλη σου στην αγκαλιά σου!!! Προσαρμοστηκατε;;;; Για πες!!

Κορίτσι μου τι ωραία τα νέα σας! Δεν πειράζει που δε θηλάζεις αποκλειστικά! Αυτό.που.κανεις για τον μπέμπη σου μόνο και μόνο για να πάρει αντισώματα είναι πολύ σημαντικό! Καλά τώρα είναι πιο μικρούλης από τον κοριτσαρο σας αλλά είμαι σίγουρη θα ξεπεταχτει  αυτός όσο θα μεγαλώνει περισσότερο από την μπεμπουλα !!! ♥️♥️

Αγάπη μου;;;; Να σας ζήσει ο κοριτσαρος σας!!! Ο,τι καλύτερο εύχομαι!!! Αχ γεννήθηκε την ίδια μέρα με τη γλυκιά μου φίλη και κουμπαρουλα !!! Τέλεια!!!! 💗💗 Πες μας πως είστε σήμερα! Να υποθέσω αύριο θα πάτε σπίτι;;;;τελικά σας την έβγαλαν από αυτό το κουβούκλιο;;; 

@Διόνη μου, καλά είμαι αγάπη μου!! Λίγο άγχος με έχει πιάσει, να πάνε όλα καλά.. Ημερομηνία θα κλείσουμε σήμερα πρώτα ο Θεός που έχω ραντεβού.. Μου είπε την προηγούμενη εβδομάδα ότι μάλλον Μ. Τριτη- Μ. Τετάρτη.. κάνα 2 μέρες δλδ πριν κλείσω και τις 40 εβδομάδες!! Θα με άφηνε κι άλλο μου είπε γτ όλα είναι μια χαρά, αλλά φοβάται που πέφτει Πάσχα, μην τρέχω Μ.Σαββατο νύχτα και έχω και δρόμο και είναι κ δύσκολες αυτές οι μέρες.. ανακουφιστικα λίγο να σου πω, γιατί είχα ένα άγχος το δρόμο.. (κορινθο-Αθηνα), αν προλάβω.. εσείς πως είστε?? Το μωράκι σας??  Εύχομαι οοοολα να είναι τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Ευχαριστώ πολύ Διονη μου!! Ε προσπαθούμε να βρούμε ρυθμούς άλλωστε 3 μέρες έχει μόνο που επιστρέψαμε σπίτι.. ο μικρούλης θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος και έχω εξουθενωθεί κυρίως γιατί για κάποιο λόγο το βράδυ κοιμάται μόνο πάνω μου ενώ τη μέρα μπαίνει κανονικα στο κρεβατάκι του.. δεν ξέρω πως θα το αλλάξω αυτό αλλά δεν πειράζει ελπίζω να περάσει ο πρώτος καιρός και να στρώσουμε.. από ποτε άρχισε να σου κοιμάται ολοκληρο τρίωρο? Μου ακούγεται σαν όνειρο..

Κορίτσι μου...Άστον να είναι πάνω σου...περνάει φάσεις ! Κι εμένα η μικρή ένα βράδυ μόνο στο στήθος κοιμόταν...επίσης για ένα τριήμερο είχε πάρα πολλη γκρίνια κι ήθελε μόνο αγκαλιά και στήθος και μας είπε η γιατρός ότι είναι άλμα ανάπτυξης! Κι εγώ απελπίζομαι καμιά φορά αλλά είναι φάσεις που περνάνε μωρέ τα μικρουλια.... ευελπιστούμε από αύριο που θα σαραντισει να ηρεμήσει παραπάνω ... Γενικά όταν πήγα στην παιδίατρο στο δεκαήμερο επειδή είχε πάρει γραμμαρια μου είπε η παιδίατρος να την ταιζω στο τρίωρο.μεχρι τότε για να στρώσει την έβαζα στη μιάμιση με δύο ώρες...δε χρειάστηκε να κάνω κάτι, μόνη της επιλέγει το τρίωρο...φυσικά χωρίς να είναι αυστηρό μπορεί μέσα στη μέρα να θέλει και στο δίωρο...! Αλλά κατά βάση ανά τρίωρο είμαστε! Ένα βράδυ κοιμήθηκε 5 ώρες!!!!!!!!! Αλλά έγινε μόνο για ένα βραδυ  δυστυχώςχαχαχαχαα 🤣 πάντως αστον όσο θέλει....μέχρι να εδραιωθεί κι ο θηλασμός.. πόσο είναι τώρα το μικρούλι;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κουνελακι36 είπε:

@Διόνη μου, καλά είμαι αγάπη μου!! Λίγο άγχος με έχει πιάσει, να πάνε όλα καλά.. Ημερομηνία θα κλείσουμε σήμερα πρώτα ο Θεός που έχω ραντεβού.. Μου είπε την προηγούμενη εβδομάδα ότι μάλλον Μ. Τριτη- Μ. Τετάρτη.. κάνα 2 μέρες δλδ πριν κλείσω και τις 40 εβδομάδες!! Θα με άφηνε κι άλλο μου είπε γτ όλα είναι μια χαρά, αλλά φοβάται που πέφτει Πάσχα, μην τρέχω Μ.Σαββατο νύχτα και έχω και δρόμο και είναι κ δύσκολες αυτές οι μέρες.. ανακουφιστικα λίγο να σου πω, γιατί είχα ένα άγχος το δρόμο.. (κορινθο-Αθηνα), αν προλάβω.. εσείς πως είστε?? Το μωράκι σας??  Εύχομαι οοοολα να είναι τέλεια!!!

Τι όμορφες μέρες θα γεννήσεις!!! Πασχαλιατικο το μωρό!! Σαν τσουρεκακι!! 

Στείλε να μας πεις τι σου είπε! Αγαπάκι πολύ καλύτερα που δεν το άφησες στην τύχη! Έχετε μακρύ δρόμο μπροστά σας για ποιο λόγο να τρέχετε?!! 

Εμείς είμαστε καλά προσαρμοζόμαστε...αύριο σαραντιζουμε και θα ξεκινήσουμε και επισκέψεις σε συγγενείς...να γνωρίσει το κορίτσι τα σπίτια των γιαγιάδων! Μέχρι τώρα δύο τρεις βολτουλες κάναμε και γυρίσαμε πριν νυχτώσει! Από αύριο θα του δώσουμε να καταλάβει.... χαχαχαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου...Άστον να είναι πάνω σου...περνάει φάσεις ! Κι εμένα η μικρή ένα βράδυ μόνο στο στήθος κοιμόταν...επίσης για ένα τριήμερο είχε πάρα πολλη γκρίνια κι ήθελε μόνο αγκαλιά και στήθος και μας είπε η γιατρός ότι είναι άλμα ανάπτυξης! Κι εγώ απελπίζομαι καμιά φορά αλλά είναι φάσεις που περνάνε μωρέ τα μικρουλια.... ευελπιστούμε από αύριο που θα σαραντισει να ηρεμήσει παραπάνω ... Γενικά όταν πήγα στην παιδίατρο στο δεκαήμερο επειδή είχε πάρει γραμμαρια μου είπε η παιδίατρος να την ταιζω στο τρίωρο.μεχρι τότε για να στρώσει την έβαζα στη μιάμιση με δύο ώρες...δε χρειάστηκε να κάνω κάτι, μόνη της επιλέγει το τρίωρο...φυσικά χωρίς να είναι αυστηρό μπορεί μέσα στη μέρα να θέλει και στο δίωρο...! Αλλά κατά βάση ανά τρίωρο είμαστε! Ένα βράδυ κοιμήθηκε 5 ώρες!!!!!!!!! Αλλά έγινε μόνο για ένα βραδυ  δυστυχώςχαχαχαχαα 🤣 πάντως αστον όσο θέλει....μέχρι να εδραιωθεί κι ο θηλασμός.. πόσο είναι τώρα το μικρούλι;

 

 

Καλημέρα Διονη μου.. το Σάββατο γέννησα, είναι μόνο 6 ημερών ο μπέμπης, πολύ βρεφακι ακόμα.. ξέρω μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός πάω με το δικό του πρόγραμμα και του δίνω στήθος οποτε και όσο θέλει απλά σκέψου ότι εκτός από την ώρα που τρώει είναι αγκαλια και όταν κοιμάται δηλαδή όλη νύχτα, μόλις τον ακουμπήσεις στο κρεβατάκι πλανταζει..τι να πω μάλλον φάση θα είναι..  εμάς ήρθε σπίτι για την πρώτη εξέταση ο παιδίατρος μας δύο μέρες μετά που γυρίσαμε από την κλινική και είχε χασει κι άλλο βάρος ο μικρός.. και επειδή έχει και λίγο ίκτερο μου είπε να δίνω ένα γεύμα ξένο γαλα για μια εβδομάδα αλλά ο μικρός δεν το πίνει, στις δύο γουλιες το παρατάει και ψάχνει το στήθος μου.. 🤔 θα δείξει την Τετάρτη θα ξανάρθει ο παιδίατρος να τον ζυγίσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/4/2022 at 6:24 ΜΜ, ο/η Διόνη είπε:

Κοριτσάκι μου όμορφο! Λογικά αναμένεις το Doppler σου σήμερα ,ε;;; Χαίρομαι που ήταν όλα καλά τελικά ...τα πονάκια είναι λογικό να τα έχεις ειδικά στην εβδομάδα που ήσουν γιατί τώρα πρέπει να είσαι 34η ε;;; Κοντεύεις κι εσύ μάτια μου...καλά έκανες και τα ετοιμάσετε όλα γιατι φτάνει η ώρα!άντε νομίζω εσύ και το @Κουνελακι36 μείνατε! Βαστατε γερά...! Αναμένουμε τα νέα μπεμπακια μας....εγώ γέννησα 38η εβδομάδα κοριτσάκι μου... Από ύπνο ξυπνάμε ανά τρίωρο περίπου...την θηλάζω οπότε μπορεί να είναι και στο δίωρο αν και η παιδίατρος μου είπε να την τρεναρω όσο μπορώ να φτάνουμε τρίωρο γιατί είχε πάρει όσα γραμμάρια έπρεπε. Τώρα έχουμε πάλι παιδίατρο την άλλη εβδομάδα! 

Εσύ είσαι καλά;

Αγαπάκι διάβασα ότι θα κάνεις πρόκληση!!!! Πες μου πως είσαι;;; ορίσατε ημερομηνία;;;; 💓

 

Σαντουλι μου τι όμορφη εμπειρία είναι αυτή που περιέγραψες !! Πραγματικά είναι από τους πιο όμορφους τοκετούς που έχω διαβάσει! Να σας ζήσει ο μπεμπακος!!!! 💙💙💙Είδες σαντουλι μου;;;;;;φτάσαμε ως εδώ! Έχεις τον μικρούλη σου στην αγκαλιά σου!!! Προσαρμοστηκατε;;;; Για πες!!

Κορίτσι μου τι ωραία τα νέα σας! Δεν πειράζει που δε θηλάζεις αποκλειστικά! Αυτό.που.κανεις για τον μπέμπη σου μόνο και μόνο για να πάρει αντισώματα είναι πολύ σημαντικό! Καλά τώρα είναι πιο μικρούλης από τον κοριτσαρο σας αλλά είμαι σίγουρη θα ξεπεταχτει  αυτός όσο θα μεγαλώνει περισσότερο από την μπεμπουλα !!! ♥️♥️

Αγάπη μου;;;; Να σας ζήσει ο κοριτσαρος σας!!! Ο,τι καλύτερο εύχομαι!!! Αχ γεννήθηκε την ίδια μέρα με τη γλυκιά μου φίλη και κουμπαρουλα !!! Τέλεια!!!! 💗💗 Πες μας πως είστε σήμερα! Να υποθέσω αύριο θα πάτε σπίτι;;;;τελικά σας την έβγαλαν από αυτό το κουβούκλιο;;; 

Διόνη μου ❤️ ναι πλησιαζω κι εγω ειμαι 33η εβδομαδα

τα πονακια εφυγαν ναι ευτυχως και ηρεμησα! εκατσα ξαπλα 2 μερες και ημουν οκ μετα!

Εκανα σημερα το doppler και ολα καλα μου ειπαν, η κοιλιτσα λιγο μεγαλουτσικη αλλα εντος οριων και η μπεμπα μας ειναι 2.044γρ κι ολας! ❤️

Τι ομορφα εχετε βρει τους ρυθμους σας αντε να το ζησουμε και εμεις το ονειρο :) ❤️

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κοίτα είναι ανάλογα.. εμένα παρόλο που είχαν σπάσει τα νερά για αρκετή ώρα ήταν πονακια όχι πολύ δυνατά.. όσο προχωρούσε η διαστολή και οι συσπάσεις δυνάμωναν δηλαδή πέρασε σίγουρα ένα τρίωρο για να ζητήσω επισκληριδιο.. θα σου πει και ο γιατρός σου γιατί η επισκληριδιος δεν πρέπει να γίνει ούτε πολύ νωρίς ούτε πολύ αργά.. επίσης δεν είναι απαραίτητο να σπάσουν πρώτα τα νερά.. υπάρχουν διάφοροι τρόποι έναρξης τοκετού και θα σου έχουν πει τι να προσέξεις.. και εγώ αυτό το άγχος είχα αλλά όλα πάνε καλά στο τέλος..

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου ❤️ με εχεις καθησυχάσει με ολες αυτες τις λεπτομερειες!!

σε φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/4/2022 at 1:27 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια μου από το πρωί κραταμε αγκαλιά τον κούκλο μας και απλά δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!! Όλα πήγαν πολύ καλά γέννησα σχετικά εύκολα.. είμαστε λίγο ταλαιπωρημένοι σήμερα αλλά δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα μας.. είναι όλα τέλεια!! Όσες το έχετε ζήσει ήδη το ξέρετε και όσες περιμένετε σας εύχομαι με το καλό να αντικρίσετε τα όμορφα μωράκια σας!! ❤️

Αγάπη μου να σας ζήσεις ο μπεμπακος σας να είναι γερός και τυχερός στην ζωουλα του κι εσείς να τον καμαρωνεται ! 🥰❤️💋💙🤩🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2022 at 11:08 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ ευακι!! Και στα δικά σας σύντομα!! Την Παρασκευή είχα κάτι ακανόνιστα πονακια αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί έχω πολλά τέτοια εδώ και καιρό απλά τώρα ήταν πιο έντονα, είχα κουραστεί κιόλας με τις δουλειές.. στις 12.30 το βράδυ είδα στο σκούπισμα λίγο αιματακι και πήρα το γιατρό μου τηλ γιατί μου ειχε πει ότι αυτό είναι σημάδι έναρξης τοκετού.. μου είπε να κάνω ένα μπανάκι και να το παρακολουθούμε λίγο γιατι μέσα στο σαβκο σιγουρα θα γεννησουμε.. έφτιαξα λοιπόν τα τελευταία πράγματα στη βαλίτσα να μαι πανέτοιμη και έκανα χαλαρά ένα ντουζακι.. εμένα όμως όλα εξελίχτηκαν σχετικά γρήγορα.. στις 1.30 έσπασαν τα νερά, τον ξαναπήρα τηλ και μου είπε ότι αν δεν νιώθω άνετα σπίτι να ξεκινήσω σιγά σιγα για την κλινική (έτσι και αλλιώς έχουμε και τα τεστ κοβιντ που περιμένεις μέχρι να βγουν) στο μεταξύ μετά από λίγο άρχισαν συσπάσεις και πονακια που έρχονταν κάθε περίπου 7 λεπτά.. όταν με τακτοποίησαν στο δωμάτιο οδυνων ήδη άρχισαν ολα πιο δυνατά και έντονα είχα διαστολή 1εκ και κάναμε ασκήσεις με τη μαία μου.. κάποια στιγμή όταν είδα ότι δυναμώνουν αρκετα ζήτησα επισκληριδιο (ευτυχώς είχαν περάσει σχεδόν οι ώρες που πρέπει από την αντιπηκτική μου) και εκεί χαλάρωσα ένιωθα μόνο μια πίεση, κοιμήθηκα λιγάκι, συνεχίσαμε τις ασκήσεις μας και από 3 εκ διαστολή μέσα σε μια ώρα έφτασα στα 7εκ και από κει και πέρα όλα έγιναν γρήγορα έφτασα στα 10εκ με κάνα 4 δυνατές σπρώξιες στις 7.45 γέννησα.. γενικά είχα μια πολύ όμορφη εμπειρία τοκετού, όπως τη θέλαμε είπαν και ο γιατρός και η μαία μου!! Με την επισκληριδιο δεν πονάς, ουσιαστικά απλά έχεις την αίσθηση μιας πίεσης ότι έρχεται σύσπαση και πρέπει να σπρώξεις.. φυσικά μου έδιναν και οδηγίες κυρίως η μαία.. κορίτσια μου εύχομαι πραγματικά σε όλες να έχετε υπέροχες εμπειρίες τοκετών ακριβώς όπως το θέλει η καθεμία γιατί πραγματικά είναι μια μαγική στιγμή.. και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!! Σήμερα ήρθαμε σπίτι μας!! Χαχα!! 

Τι ωραία που εξελίχθηκαν όλα τόσο όμορφα! Πολύ χαίρομαι για σας κοριτσάκι μου! 

Και το σπίτι δεν είναι τίποτα. Το μόνο που πρέπει να σκεφτόμαστε είναι ότι τα μωράκια μας θέλουν χαρούμενες μαμάδες αγάπη και φαγητο τίποτα άλλο ειλικρινά! 💋💋💋

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2022 at 11:19 ΜΜ, ο/η Lucky39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήρθε και η δικιά μας μαγική στιγμή σήμερα! Ότι και να πω είναι λίγο, δε ξέρω πως να περιγράψω την αγάπη που νιωθω να ξεχειλίζει! 

Το κοριτσάκι μας γεννήθηκε σήμερα στις 11.14, με προγραμματισμένη καισαρική. Είναι 3130 και 52 εκατοστά. Έχει πολύ πολύ πολύ μαλλί, κάτι μαγουλάκια τρέλλα, κάτι πατουσάκια και δαχτυλακια ονειρεμένα! Είναι μια κούκλα, ήρεμη και συνεργασιμη! 

Μας την έβαλαν για 4 ωριτσες σε ένα κουβουκλιο με διάχυση οξυγόνου, όχι μάσκα, ουτε σωληνάκι. Για να σταθεροποιηθει λίγο καλύτερα η αναπνοή της. Από τις 16.00 έως τις 23.00 την είχαμε στο δωμάτιο. Οι πιο μαγικές ώρες της ζωής μου! 

Θηλασαμε σχετικά ευκολα. Είχα και καθοδήγηση από τη μαία μου και βοήθησε πολύ σε αυτό το κομμάτι. Ο μπαμπάς της έχει λιώσει! Την παίρνει αγκαλιά όταν δεν κοιμάται και δε θηλάζει και η μικρή ηρεμεί πολύ πάνω του. Κοιτάζονται και οι 2 με λατρεία, φοβερή εικονα. 

Να είμαστε καλά κοριτσια να υποδεχθούμε και τα υπόλοιπα μωράκια στην ομάδα μας και να απολαύσουμε όλες αυτό το πρωτόγνωρο συναίσθημα του να γινόμαστε μανούλες! ❤️ 

Κορίτσι μου να σου ζήσει η μπέμπα σου!!! Να είναι γερή και τυχερή και εσείς να την καμαρωνεται!!! Φοβερή εμπειρία και αυτό που λές για τον μπαμπά σας και με μας το ίδιο έγινε και γίνεται. Ήρεμη όχι μόνο στην αγκαλιά του αλλά και με την φωνή του. Η πιο ωραία εικόνα όντως!!! 

❤️🥰💋🤩🎉😍🌹🍬💗🥰🥰🥰🎉🎉🥰❤️🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! 

Τις καλύτερες Πασχαλινες ευχές μου για όλες σας κ τα φιλιά μου στα μωράκια που έχουν γεννηθεί! Ελάχιστο εμεινε για τις υπόλοιπες μας!!!

Εγω, ένα περίεργο πράγμα, 1 μήνα τώρα δλδ απ'το 2ο μισό του 8ου, κοιμάμαι πολύ κ βαθειά χωρίς συχνοουρια, δεν έχω καουρες, δε πονάει πια η μέση και το ισχυο, δε τραβάει η κοιλιά κ έπαψα να καμπουριαζω, δε νιώθω βάρος κτλ.. όλα όσα με ταλαιπωρούσαν στο 2ο 3μηνο, εξαφανίστηκαν! Τι να πω, ανεξήγητο! 

Ο μπομπος είναι 3.300 περιπου, με το κεφάλι κάτω αλλά δεν έχει μπει στη λεκάνη, κ δεν έχω καμία ένδειξη για σπάσιμο νερων σύντομα (ούτε συσπασεις) . Ειμαι στην 38η εβδ αλλα εχω γήρανση πλακούντα όμως κ μείωση αμνιακου, οπότε δεν έχω περιθώρια να τον αφήσω να βγει όποτε δώσει η φύση. Θα πάω να με δει μετά το Πάσχα αν δεν έχω άλλο περιθώριο θα τον πάρουμε με καισαρικη είπε ! 

Παντού ακούω να γεννούν όλες με καισαρικη.. Μωρέ τα μωράκια κ οι μανούλες να'ναι καλά κ χαλάλι όλα, αλλά απλά παρατηρω στις 10 γέννες 9 με καισαρικη κ 1 φυσιολογικός τοκετός.... 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου!!! Χθες βράδυ, ήρθε και μας το θαυματακι μας στη ζωή.. Μας αξιοσε κ εμάς ο Θεουλης να γίνουμε γονείς.. για εμένα δεν ήταν εύκολα τα πράγματα, καθώς πάλευα 24 ώρες για φυσιολογικό, τις μισές χωρίς επισκληριδιο, αλλά δεν έκανα διαστολή.. εξάντλησα όλα τα περιθώρια με το γιατρό μου αλλά δεν μας βγήκε.. μπήκα για καισαρική αργά χθες βράδυ.. ο μικρούλης μας γεννήθηκε 3.400 και 53 εκατοστά, υγιέστατος, δόξα το Θεό..μόλις τον είδα τα ξέχασα όλα!!  θηλασαμε κιόλας.. ζούμε το όνειρο.. κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για όλη τη στήριξη όλους αυτούς τους μήνες.. με βοηθήσατε πολύ να πιστέψω πως όλα θα πάνε καλά.. 🥰🥰🥰🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...