Μετάβαση σε περιεχόμενο

Lopresor & προσπάθεια εγκυμοσύνης


Maimoudaki92

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, έχω αγχωθεί πολύ και θα ήθελα αν κάποια κοπέλα γνωρίζει να μου απαντήσει. 

Το Μάιο απέβαλα έκανα αποξεση κτλ και είχαμε πει με τη γυναικολόγο μου μετά από 3 κύκλους να ξεκινήσω προσπάθειες μετά από μια σειρά εξετάσεων. Αύριο θα πάω να τις τις δείξω και αν είναι όλες καλές θα μου δώσει το οκ. 

Εντομεταξυ όλο αυτό το διάστημα έχω τρομερό άγχος με αυτό που πέρασα (αποβολή 17η εβδομάδα συν τις απαιτήσεις της δουλεια)ς. Την Παρασκευή που μας πέρασε πηγα σε καρδιολόγο επειδή είχα έντονες ταχυπαλμιες, πόνο στο στήθος και δυσπνοια. Μου είπε 2 3 πράγματα που μπορεί να το προκάλεσαν η το άγχος και μου έδωσε αγωγή για μια εβδομάδα με 10 μέρες maximum το lopresor. 

Εγώ σε μια εβδομάδα περιμένω να αδειαθετησω και μετα αν μου έδινε το οκ θα ήθελα να ξεκινήσουμε προσπάθειες. Λέτε να μου απαγορεύσει να ξεκινήσουμε λόγω της αγωγής; Το επερνε καποια κοπέλα αυτό το φάρμακο και αν ναι το σταμάτησε καιρό πριν τις προσπάθειες;;;; 

Δεν θέλω να αφήσω και άλλο κύκλο να φύγει ετσι λόγω της αγωγής. 😔

Αύριο όπως και να έχει θα πάω στη γυναικολόγο θα μου πει αλλά αν γνωρίζετε παρακαλώ πείτε μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εγω επαιρνα lopresor ολο το διαστημα που προσπαθουσε και μιλαμε για χρονια προσπαθειων. Οταν εμεινα εγκυος μου ειπε να το σταματησω, οχι στις προσπαθειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, δε γνωρίζω καθόλου, αλλά μήπως αν κοίταζες το φύλλο οδηγιών του φαρμάκου μπορεί να σε κατατοπίσει. Σε κάποια φάρμακα, αν δεν κάνω λάθος, λέει να μην  χρησιμοποιούνται αν σκοπεύετε να μείνετε έγκυος ή κάτι παρόμοιο. Τον πρώτο λόγο βέβαια έχει ο γιατρός σου, αλλά ίσως μια πρώτη ιδέα έπαιρνες από τις οδηγίες του ίδιου του φαρμάκου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου. Καταλαβαινω απολυτως το αγχος σου και τις ταχυκαρδιες και ολα. Αυτο που παθαινεις ειναι κριση πανικου. Αντιλαμβανομαι οτι εχεις πιεστει παρα πολυ με την απωλεια και τη δουλεια. Ειχα κ γω αγχος οταν ημουν πιο νεα, με αντιστοιχα σαν τα δικα σου συμπτωματα. Βιωσα και γω μια μεγαλη απωλεια σχετικα προσφατα, εχασα το μωρο μου μια βδομαδα πριν το γεννησω. Κ ομως ειπα στον εαυτο μου οτι δεν εχει νοημα κανενα αγχος και κανενας πανικος. Προσπαθησε μεσα σου να ηρεμησεις. 
οσον αφορα στην αγωγη που σου εδωσε, τη θεωρω αχρειαστη, διοτι το προβλημα ειναι μεσα στο μυαλο μας. Δεν προκειται να σου πει ο γιατρος να μην ξεκινησεις τις προσπαθειες εξαιτιας του φαρμακου. Μην προσπαθεις να βρεις λογους για να δημιουργησεις περαιτερω αγχος στον εαυτο σου. 
το ξερω οτι θεωρεις οτι μονο με μια νεα εγκυμοσυνη θα απαλυνθει ο πονος της απωλειας. Εν μερει συμφωνω. Αλλα το νεο μωρακι που θα ερθει αξιζει κ αυτο μια χαρουμενη μανουλα, μια μανουλα που δεν ειναι βουτηγμενη στο αγχος και το βλεπει σαν σωσιβιο. Το μωρακι θελει μια ελευθερη απαλλαγμενη απο αγχη ηρεμη μανουλα. Και θα γινεις αυτη η γυναικα, αρχικα για σενα και επειτα για το δευτερο μωρακι που θα σε κανει μανουλα επι του πρακτεου. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 10:15 ΜΜ, ο/η Hlektra123 είπε:

Καλησπέρα, εγω επαιρνα lopresor ολο το διαστημα που προσπαθουσε και μιλαμε για χρονια προσπαθειων. Οταν εμεινα εγκυος μου ειπε να το σταματησω, οχι στις προσπαθειες.

Καλησπέρα και από εμένα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Για κάποιο λόγο δε μου την εμφανησε χθες  θα είχα γλιτώσει από πολύ άγχος μέχρι να παω σήμερα το απόγευμα στη γυναικολόγο 😀😇😇😇

Σε ευχαριστώ πολύ. Όπως τα λες έγινε και σε μένα εν τελει και ηρέμησα μου είπε πως δεν είναι πρόβλημα για τη σύλληψη αλλα οταν με το καλο γίνει θα το σταματήσω. Φοβήθηκα ειναι η αληθεια γιατί έχει τύχει σε δικό μας άτομο να παίρνει αγωγή για σπυράκια για το πρόσωπο δε θυμάμαι ποια και την είπαν πως είναι πολύ επιβλαβής για το έμβρυο και αναγκάστηκε να κάνει έκτρωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 10:51 ΜΜ, ο/η Dim.The. είπε:

Καλησπέρα, δε γνωρίζω καθόλου, αλλά μήπως αν κοίταζες το φύλλο οδηγιών του φαρμάκου μπορεί να σε κατατοπίσει. Σε κάποια φάρμακα, αν δεν κάνω λάθος, λέει να μην  χρησιμοποιούνται αν σκοπεύετε να μείνετε έγκυος ή κάτι παρόμοιο. Τον πρώτο λόγο βέβαια έχει ο γιατρός σου, αλλά ίσως μια πρώτη ιδέα έπαιρνες από τις οδηγίες του ίδιου του φαρμάκου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Η αληθεια ειναι οτι είχα διαβάσει τις οδηγίες και ελεγε οτι απαγορεύεται στην κύηση για αυτό και αγχωθηκα. Εν τελει πηγα σήμερα και ρώτησα και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν και εφόσον μείνω θα το σταματήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Γλυκια μου. Καταλαβαινω απολυτως το αγχος σου και τις ταχυκαρδιες και ολα. Αυτο που παθαινεις ειναι κριση πανικου. Αντιλαμβανομαι οτι εχεις πιεστει παρα πολυ με την απωλεια και τη δουλεια. Ειχα κ γω αγχος οταν ημουν πιο νεα, με αντιστοιχα σαν τα δικα σου συμπτωματα. Βιωσα και γω μια μεγαλη απωλεια σχετικα προσφατα, εχασα το μωρο μου μια βδομαδα πριν το γεννησω. Κ ομως ειπα στον εαυτο μου οτι δεν εχει νοημα κανενα αγχος και κανενας πανικος. Προσπαθησε μεσα σου να ηρεμησεις. 
οσον αφορα στην αγωγη που σου εδωσε, τη θεωρω αχρειαστη, διοτι το προβλημα ειναι μεσα στο μυαλο μας. Δεν προκειται να σου πει ο γιατρος να μην ξεκινησεις τις προσπαθειες εξαιτιας του φαρμακου. Μην προσπαθεις να βρεις λογους για να δημιουργησεις περαιτερω αγχος στον εαυτο σου. 
το ξερω οτι θεωρεις οτι μονο με μια νεα εγκυμοσυνη θα απαλυνθει ο πονος της απωλειας. Εν μερει συμφωνω. Αλλα το νεο μωρακι που θα ερθει αξιζει κ αυτο μια χαρουμενη μανουλα, μια μανουλα που δεν ειναι βουτηγμενη στο αγχος και το βλεπει σαν σωσιβιο. Το μωρακι θελει μια ελευθερη απαλλαγμενη απο αγχη ηρεμη μανουλα. Και θα γινεις αυτη η γυναικα, αρχικα για σενα και επειτα για το δευτερο μωρακι που θα σε κανει μανουλα επι του πρακτεου. 
 

Καλησπέρα κορίτσι μου, και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Η αληθεια ειναι οτι ο καρδιολόγος έδωσε διάφορες εκδοχές για το τι μπορεί να συμβαίνει και μέσα σε αυτές είναι και το άγχος. Δεν έδωσε ιδιαίτερη βάση αλλά όπως λες πιστεύω ότι είναι κρίσεις πανικού. Έχουν περάσει πλέον 2,5 μήνες και μου έχει γίνει εμμονή μετράω αντίστροφα κάθε ημέρα τις ημέρες για να μου πει το οκ προχώρα. Νομίζω πως μόνο με μια νέα εγκυμοσύνη θα ηρεμήσω. 

Επειδή και η γιατρός μου αντιλήφθηκε το ποσό αγχώδης είμαι μου πρότεινε να πάω και σε κάποιο ψυχολόγο μήπως ηρεμήσω λίγο και θα με βοηθήσει στην καθημερινότητα μου και σε μελλοντική εγκυμοσύνη. Όσο για το φάρμακο η αλήθεια είναι ότι αγχωθηκα γιατί φίλη μας έκανε θεραπεία δε θυμάμαι με ποιο φαρμάκο για σπυράκια στο πρόσωπο και συνέπεσε με τη σύλληψη και την έβαλαν να το ρίξει γιατί αυτό το φάρμακο δημιουργούσε τερατογενεση. Έχω ακούσει διάφορα για τα φάρμακα κατά τη σύλληψη η την εγκυμοσύνη και τα έχω φοβηθεί. 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Δε μπορώ να φανταστώ πως ήταν η ψυχολογία σου πραγματικά. Δε γίνεται να συμβαίνουν αυτά. Μπράβο σου παντως είσαι πολύ δυνατή και μπόρεσες  να πείσεις τον εαυτό σου ότι δε χρειάζεται πανικος. Εγώ ακριβώς το αντίθετο στα πατώματα και να προσπαθώ να καταλάβω το γιατί. 

Εύχομαι ότι καλύτερο από εδω και πέρα 🙂🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...
στις On 16/8/2021 at 10:15 ΜΜ, ο/η Hlektra123 είπε:

Καλησπέρα, εγω επαιρνα lopresor ολο το διαστημα που προσπαθουσε και μιλαμε για χρονια προσπαθειων. Οταν εμεινα εγκυος μου ειπε να το σταματησω, οχι στις προσπαθειες.

Καλησπέρα Ηλέκτρα, εύχομαι να είσαι καλά κ εσύ και το μωράκι σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω επειδή παίρνω κ εγώ lopressor..όταν το σταμάτησες δεν είχες αρρυθμίες/ταχυκαρδίες? Και επίσης σου το αντικατέστησε με κάποιο φάρμακο αντίστοιχο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης? Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 10:15 ΜΜ, ο/η Hlektra123 είπε:

Καλησπέρα, εγω επαιρνα lopresor ολο το διαστημα που προσπαθουσε και μιλαμε για χρονια προσπαθειων. Οταν εμεινα εγκυος μου ειπε να το σταματησω, οχι στις προσπαθειες.

Καλησπέρα Ηλέκτρα, εύχομαι να είσαι καλά κ εσύ και το μωράκι σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω επειδή παίρνω κ εγώ lopressor..όταν το σταμάτησες δεν είχες αρρυθμίες/ταχυκαρδίες? Και επίσης σου το αντικατέστησε με κάποιο φάρμακο αντίστοιχο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης? Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...