Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτες προσπάθειες εγκυμοσύνης


MrsD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες!! Ελπίζω να είστε καλά!! Μόλις αυτό το μήνα ξεκίνησαμε με τον άντρα μου τις προσπάθειες για το πρώτο μας νινί! Έχω ήδη διαβάσει αρκετά πράγματα στο φόρουμ εδώ, αλλά σίγουρα όπως και να το κάνω το άγχος σίγουρα υπάρχει! 

Ας δώσω κι εγώ κάποιες πληροφορίες λοιπόν! Ειμαι στα 28 μου χρόνια, με τελευταία περίοδο 13/7 και σταθερό κύκλο 25 ημερών και ελεύθερες επαφές 21 και 24 του μηνα(λόγω εργασίας δεν γινόταν να συμβούν περισσότερες δυστυχώς)!! Στην τελευταία μου εξέταση τεστ ΠΑΠ ο ιατρός μου μου σύστησε εξετάσεις αίματος και ούρων οι οποίες βγήκαν άριστες, όπως και το τεστ ΠΑΠ, και σε υπέρηχο ενδοκολπικο μου είπε πως φαίνομαι μια χαρά για να προχωρήσουμε! 

Έχω επίσης ξεκινήσει αυτόν τον μήνα φυλλικο οξύ καθ υπόδειξη του και πλέον είμαι στην αναμονή.. 

Είμαι σίγουρη ότι έχετε διαβάσει πολλές φορές το άγχος νέων γυναικών σε αυτό το site αλλά δεν μπορούσα να μη μοιραστώ και το δικό μου.. 

Πιστεύετε έχουμε ελπίδες να πιάσουμε με την πρώτη; Δεν έκανα χρήση τεστ ωορρηξιας αυτή τη φορά γιατί ήθελα να δω πως θα πάει αλλά σίγουρα έχω και έννοια αν τελικά πήρα τη σωστή απόφαση.. 

Τι συμβουλές έχετε να μου δώσετε όσο αναμένω; θεωρείτε πως υπάρχουν καταστάσεις οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν να μη συλλαβω(πχ έντονη γυμναστική κτλ). Για παράδειγμα, θα ήθελα να γυμνάσω ελαφρά αλλά αγχώνομαι μην επηρεάσω την όλη διαδικασία... Κάθε συμβουλή σας είναι ευπρόσδεκτη!! 

Καλή σας συνέχεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες στην παρέα μας!💗

Θα σου πω ειλικρινά την άποψη μου! Πιστεύω ότι ξεκινάς λάθος. Δεν πρέπει να σκέφτεσαι ακόμα δεν ξεκίνησες πράγματα όπως κάνει να κάνω εκείνο ή κάνει να κάνω το άλλο. Θα συνεχίσεις την ζωή σου κανονικά! Καλά κάνεις και παίρνεις φυλλικό οξύ κι αν θέλεις μπορείς να βελτιώσεις και την διατροφή σου αν πιστεύεις ότι δεν τρως σωστά αλλά ως εκεί!

Είσαι μικρή και ξεκινάς τώρα! Απόλαυσε το! Μην γεμίζεις τον εαυτό σου με άγχος! Ξέρεις μου θυμίζεις τον εαυτό μου στην αρχή που νόμιζα ότι ήταν τόσο απλό που με την πρώτη θα εμένα έγκυος. Όμως δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό. Ξέρεις τι κατάφερα; Μια απέραντη στεναχώρια κάθε φορά που αδιαθετουσα με αποτέλεσμα όλο αυτό να με επηρεάσει και σε άλλους τομείς της ζωής μου! 

Αν θέλεις να με ακούσεις μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου! Ζήσε τις στιγμές! Χωρίς πρόγραμμα! Μην σκέφτεσαι ακόμα για τέστ ωορρηξίας. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου! Μπορεί να το πετύχεις με την πρώτη.... Μπορεί με την πέμπτη... θα το πετύχεις όμως κάποια στιγμή σίγουρα!

Εγώ πάντως εύχομαι ολόψυχα να  τα κατάφερες με την πρώτη! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα! 

Καταρχάς για μένα μπράβο που έκανες όλες τις εξετάσεις σου! Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι ξεκινάς με όλες τις κατάλληλες προϋποθέσεις, σε βοηθάει να σου φύγει το άγχος ( τουλάχιστον σε μένα που έκανα το ίδιο, αυτό λειτούργησε).

Εγώ είμαι 32 και στην 9 εβδομάδα της εγκυμοσύνης! Παίρνω το θάρρος να σου γράψω για την δική μου εμπειρία που ίσως σε βοηθήσει! Σε σχέση με το θέμα της γυμναστικής όχι μόνο δεν χρειάζεται να διακόψεις αλλά ίσα ίσα βοηθάει ουσιαστικά τον οργανισμό σου. Το σωστό σωματικό βάρος και η ισορροπημένη διατροφή είναι το καλύτερο μπούστ που μπορείς να δώσεις! Το μόνο που μου είχαν συστήσει είναι να μην κάνω υπερβολές ( εγώ γυμναζομουν 3-4 φορές την εβδομάδα).

Τώρα για το θέμα του πότε θα τύχει, προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος σου. Ξέρω υπάρχει αυτή η γλυκιά προσμονή κάθε μήνα! Σε μένα προσωπικά δεν ήρθε αμέσως, έκανα προσπάθειες περίπου 1,5 χρόνο. Όμως δεν αγχώθηκα είχα εμπιστοσύνη στο σώμα μου, ήξερα ότι αργά η γρήγορα θα τα καταφέρουμε! Πίστεψέ με όταν έρθει αυτή η στιγμή είναι το κάτι άλλο!

Μακάρι να σου τύχει με την πρώτη, στο εύχομαι ολόψυχα. Όμως να ξέρεις ότι ακόμα και αν δεν έρθει στον πρώτο μήνα, είσαι μικρή και υγιής και σύντομα θα μεγαλώσετε την οικογένεια σας!

Τεστ ωορρηξίας δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Αν δεν σε πιέζει ψυχολογικά κάντο. Πάντως ακόλουθα τις συμβουλές των γυναικολόγων: κάνε σεξ με τον σύντροφο σου όσο πιο συχνά μπορείς, ευχαριστήσου τις στιγμές!

Υ.Σ : με βοήθησε το γεγονός ότι τόσο εγώ όσο και ο άνδρας μου κόψαμε το κάπνισμα μαχαίρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου!!Θα συμφωνησω απολυτα με τη φιλη απο πανω! Δεν υπαρχει "μυστικη συνταγη" γισ προετοιμασια κι επιτευξη εγκυμοσυνης!Δεν το συζητω οτι το αγχος παιζει και τον μεγαλυτερο ρολο,οσο κι αν ειναι δυσκολο να το ελεγξεις βεβαια...

Οταν βαλαμε κι εμεις μπρος ,ημουν σιγουρη οτι αποκλειεται να γινει με την πρωτη και το ελεγα στον εαυτο μου συχνα για να μην απογοητευτω και μαλιστα οταν ειχα πονακια σκεφτομουν οτι να,επεσα μεσα τελικα κι ομως,ημουν εγκυος! Δεν υπαρχει κατι να το καθοριζει αυτο ΔΥΣΤΥΧΩΣ..

Περα απο εναν προγεννητικο κι εξετασουλες και το φυλικο που μονο καλο κανει,δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο και δεν πρεπει να σκεφτεσαι και σεναρια! 

Αν ειναι να γινει,θα γινει,οσο και να τρεξεις/αθληθεις/πιεις!

Ευχομαι να συμβει αμεσα κι αμεσως,αλλα κι αν οχι με την πρωτη ειναι μεσα στο προγραμμα κι αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/7/2021 at 7:59 ΜΜ, ο/η MrsD είπε:

Καλησπέρα σε όλους και όλες!! Ελπίζω να είστε καλά!! Μόλις αυτό το μήνα ξεκίνησαμε με τον άντρα μου τις προσπάθειες για το πρώτο μας νινί! Έχω ήδη διαβάσει αρκετά πράγματα στο φόρουμ εδώ, αλλά σίγουρα όπως και να το κάνω το άγχος σίγουρα υπάρχει! 

Ας δώσω κι εγώ κάποιες πληροφορίες λοιπόν! Ειμαι στα 28 μου χρόνια, με τελευταία περίοδο 13/7 και σταθερό κύκλο 25 ημερών και ελεύθερες επαφές 21 και 24 του μηνα(λόγω εργασίας δεν γινόταν να συμβούν περισσότερες δυστυχώς)!! Στην τελευταία μου εξέταση τεστ ΠΑΠ ο ιατρός μου μου σύστησε εξετάσεις αίματος και ούρων οι οποίες βγήκαν άριστες, όπως και το τεστ ΠΑΠ, και σε υπέρηχο ενδοκολπικο μου είπε πως φαίνομαι μια χαρά για να προχωρήσουμε! 

Έχω επίσης ξεκινήσει αυτόν τον μήνα φυλλικο οξύ καθ υπόδειξη του και πλέον είμαι στην αναμονή.. 

Είμαι σίγουρη ότι έχετε διαβάσει πολλές φορές το άγχος νέων γυναικών σε αυτό το site αλλά δεν μπορούσα να μη μοιραστώ και το δικό μου.. 

Πιστεύετε έχουμε ελπίδες να πιάσουμε με την πρώτη; Δεν έκανα χρήση τεστ ωορρηξιας αυτή τη φορά γιατί ήθελα να δω πως θα πάει αλλά σίγουρα έχω και έννοια αν τελικά πήρα τη σωστή απόφαση.. 

Τι συμβουλές έχετε να μου δώσετε όσο αναμένω; θεωρείτε πως υπάρχουν καταστάσεις οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν να μη συλλαβω(πχ έντονη γυμναστική κτλ). Για παράδειγμα, θα ήθελα να γυμνάσω ελαφρά αλλά αγχώνομαι μην επηρεάσω την όλη διαδικασία... Κάθε συμβουλή σας είναι ευπρόσδεκτη!! 

Καλή σας συνέχεια!!! 

σου εύχομαι με το καλό!

η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει μυστική συνταγή και ότι ναι μπορείς να πιάσεις παιδάκι και στην πρώτη προσπάθεια!

Θα ήθελα ωστόσο να σου πω πως θεωρώ περιττά τα τεστ ωοριξίας. μόνο άγχος προκαλούν και διώχνουν και τη μαγεία! θα σου είπε και ο γυναικολόγος σου πως επαφές θα πρέπει να γίνονται τις γόνιμες σου μέρες αλλά και όποτε εσείς το θέλετε! 

Το φυσικό οξύ, η καλή διατροφή, το σωστό και υγιές σωματικό βάρος θα βοηθήσουν στην επίτευξη μιας εγκυμοσύνης. Η γυμναστική βοηθάει και πριν την εγκυμοσύνη αλλά και κατα τη διάρκεια και δεν υπάρχει περίπτωση να την επηρεάσεις γυμνάζοντας το σώμα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κ από εμένα 

λοιπόν αρχικά εγώ να σου πω ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να πιάσεις με την πρώτη ή μετά από ένα μήνα ή ένα χρονο 

παρότι έχω ήδη ένα κοριτσάκι μικρό που το έπιασα με μια μόνο ελεύθερη επαφή αγχωνόμουν κ εγώ για το δεύτερο (είμαστε στην ίδια ηλικία περίπου είμαι 26) 

δν είχα περίοδο για 20 μήνες λόγω θηλασμού τον οποίο κ συνεχίζω κ έλεγα αποκλείεται να πιάσω πάλι με μια μόνο ελεύθερη επαφή σε κύκλο που δν ήξερα γιατί μια φορά ειχα αδιαθετησει ολη κ ολη 

κ όμως συνεβει κ είμαι ξανά έγκυος στις αρχές ακόμα 

αρα να ξέρεις ότι ειναι να βρεθεί η κατάλληλη συγκυρία 

Εννοείται ότι αν έχεις πιο πολλές ελεύθερες επαφές αυξάνονται οι πιθανότητες να συμβεί το ευχάριστο αλλά κ με μια επαφή να ξέρεις ότι το θαύμα μπορεί να γίνει 

μου έχει συμβεί 2 φορές ❤️

κ αυτο για το άγχος να ξέρεις δν περνάει είτε είσαι στο πρώτο είτε στο δεύτερο είτε στο πέμπτο 

Γιατί η λαχτάρα αυτήν να αποκτήσεις παιδί ειναι πάντα αυτήν που σε αγχωνει 

 

σου εύχομαι πολύ σύντομα ν δεις θετικό τεστακι 

ακου κ το ένστικτο σου κ θα συμβεί την κατάλληλη στιγμή 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλες για το χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε!! 

Ας σας δώσω λοιπόν ένα μικρό feedback.. Εχουμε καθαρο θετικό τεστακι εδώ και 3 ημέρες, χωρίς ακόμα να έχω φτάσει την ημέρα καθυστέρησης( θεωρητικά περιμένω περίοδο 7 του μήνα)! Είμαστε και οι δύο πολύ χαρούμενοι αλλά συγκροτημένοι (αν δεν επιβεβαιώσω ότι έχω καθυστέρηση δεν θα ηρεμήσω.. Ομοίως αν δεν το επιβεβαιώσω με χοριακη από εβδομάδα λόγω διακοπών)! 

Πολλά φιλιά σε όλες και εύχομαι σύντομα τα ευχάριστα σε όσες προσπαθούν!!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...