Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα! Ναι θα ρωτήσω! Αλλά μ εκανε εντύπωση που όλα τα κεφιρ των γνωστών εταιρειών φτιάχνονται με φρέσκο γάλα κ μ εκανε εντύπωση που μου το έδωσε στην διατροφή η κοπέλα, γιαυτό είπα μήπως ισχύει κάτι άλλο κ γνώριζε κάποια! Σ αρέσει τόσο πολύ το ροκφόρ ε; είναι από τα λίγα πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει! Εννοείται ότι που κ που κάνουμε τις ατασθαλίες μας!είναι αυτές που μας δίνουν κ λίγη περισσότερη χαρά!

Ισως η κοπέλα δεν ξέρει σίγουρα τι πρέπει να αποφεύγουμε στην εγκυμοσύνη για αυτό...

Ναι τρελένομαι για ροκφορ, 1-2 χαρές μου έμειναν αμα τις κόψω και αυτές δεν θα τρωω τίποτα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλημέρα! Ναι θα ρωτήσω! Αλλά μ εκανε εντύπωση που όλα τα κεφιρ των γνωστών εταιρειών φτιάχνονται με φρέσκο γάλα κ μ εκανε εντύπωση που μου το έδωσε στην διατροφή η κοπέλα, γιαυτό είπα μήπως ισχύει κάτι άλλο κ γνώριζε κάποια! Σ αρέσει τόσο πολύ το ροκφόρ ε; είναι από τα λίγα πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει! Εννοείται ότι που κ που κάνουμε τις ατασθαλίες μας!είναι αυτές που μας δίνουν κ λίγη περισσότερη χαρά!

Καλημέρα Μαράκι! 

Αρχικά για να πάρει κάποιο γάλα την ονομασία "φρέσκο γάλα" και να πωλείται με βάση την νομοθεσία πρέπει να είναι παστεριωμένο! Η διαφορά με τα υπόλοιπα που λένε "υψηλής παστερίωσης" είναι η επεξεργασία στο πόσες μέρες μπορούν να αντέξουν. Για αυτό το φρέσκο αντέχει 5-6 μέρες ενώ το άλλο γύρω στις 20 ( εννοείται και τα 2 κλειστά στο ψυγείο).

Το κεφίρ συνιστάται στην εγκυμοσύνη σαν σούπερ τροφή! Μπορείς να τρως άφοβα και γίνεται και ωραίο σε σμουθι πχ με μπανάνα. Καλά έκανε και στο πρότεινε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα Μαράκι! 

Αρχικά για να πάρει κάποιο γάλα την ονομασία "φρέσκο γάλα" και να πωλείται με βάση την νομοθεσία πρέπει να είναι παστεριωμένο! Η διαφορά με τα υπόλοιπα που λένε "υψηλής παστερίωσης" είναι η επεξεργασία στο πόσες μέρες μπορούν να αντέξουν. Για αυτό το φρέσκο αντέχει 5-6 μέρες ενώ το άλλο γύρω στις 20 ( εννοείται και τα 2 κλειστά στο ψυγείο).

Το κεφίρ συνιστάται στην εγκυμοσύνη σαν σούπερ τροφή! Μπορείς να τρως άφοβα και γίνεται και ωραίο σε σμουθι πχ με μπανάνα. Καλά έκανε και στο πρότεινε!

Ααα τέλεια! Ευχαριστώ πολύ! Άρα θα το συνεχίσω! Δεν ήξερα αυτές τις πληροφορίες για τα γάλατα! Δεν το ήπια χθες τελικά αλλά το υπόλοιπο θα το πιω σίγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Ισως η κοπέλα δεν ξέρει σίγουρα τι πρέπει να αποφεύγουμε στην εγκυμοσύνη για αυτό...

Ναι τρελένομαι για ροκφορ, 1-2 χαρές μου έμειναν αμα τις κόψω και αυτές δεν θα τρωω τίποτα 😂

Αχ έτσι είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μ τι κάνετε???εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχαρου και φαίνονται πολύ καλά σήμερα θα μιλήσω κ με το γιατρό μ να πάω μέσα στην εβδομάδα να δει τις εξετασει και να δούμε και τη μπουμπού μας!!!!αύριο μπαίνω στην 29η εβδομαδα ποσο γρήγορα παίρνει ο καιρός πλέον έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι πολύ με τις δουλειές...εσείς πως πάτε με τα μπεμπακια σας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μ τι κάνετε???εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχαρου και φαίνονται πολύ καλά σήμερα θα μιλήσω κ με το γιατρό μ να πάω μέσα στην εβδομάδα να δει τις εξετασει και να δούμε και τη μπουμπού μας!!!!αύριο μπαίνω στην 29η εβδομαδα ποσο γρήγορα παίρνει ο καιρός πλέον έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι πολύ με τις δουλειές...εσείς πως πάτε με τα μπεμπακια σας;;;

Kαλησπέρα, Τι καλά που είναι οκ και η καμπύλη σου, παέι και αυτό...

Ναι πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός ❤️ Και εγώ σήμερα μπήκα στην 28η εβδομάδα

21 του μήνα έχω και εγώ ραντεβού με τον γιατρό μου να κάνουμε το doppler και να δούμε τον μπέμπη

Με τις δουλειές και γενικά και στην δουλειά μου ευτυχώς ακόμα τα καταφέρνω, να δω για πόσο ....🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου διάβασα όλα τ μνμ σας!!! 
πλησιαζουμε οι περισσότερες κοντά στις 30 εβδ κ τόσο κοντά στο όνειρο ❤️❤️❤️
 

εμένα έφυγε η Μανουλα μου πάλι Γερμανία την Κυριακή αλλά περιμένω με άδεια από Γερμανία αρχές Φλεβάρη μια από τις αδερφες μου να κάτσει μέχρι τέλη Φλεβάρη να με βοηθήσει λίγο! 
 

σε άλλα νέα την άλλη εβδομάδα ρχω συνάντηση με την μαία μου ξεκινάμε εντατικά μαθήματα για τον τοκετο στο σπίτι μου ασκήσεις εμπέδωσης διαχείριση κυμματων ενεργού τοκετού κτλ κτλ 

την διάλεξα μετά από συστάσεις που πήρα κ κάνει κ τοκετούς στο σπίτι άρα είναι φουλ ενημερωμένη θέλω να με βοηθήσει να φτιάξω κ το πλάνο τοκετού μπυ για να Πάω να το παραδώσω όταν φτάνει ο καιρός στο μαιευτήριο 

 

επισης μίλησα μ τον γιατρό κ την κλινική και κορίτσια το μονόκλινο εδώ Λάρισα έχει τιμή Τρικλινου στην Αθήνα κ το λέω γιατί μόνο Αθήνα έχω ξανά γεννήσει κ ξέρω τιμεσ κ έπαθα ένα σοκ 

1500€ μου το αφήνουν εδώ το μονόκλινο θα έχω κ την άνεση μου κ rooming in κ την κορούλα μου κ μια χαρά! 
 

Τέλη μαρτη έχω γιατρό πάλι 

 

αυτα τα νέα μας ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Αχ κορίτσια μου εγώ κάθε μέρα παλεύω με τις καούρες και κάποιες μέρες και εμετούς λόγω καούρας. Είναι το σύμπτωμα που έχω από την αρχή μέχρι τώρα χωρίς να έχει υποχωρήσει καθόλου. Αλλά κάνω υπομονή 33η εβδομάδα, πλησιάζουμε!!!!!!!

Αυτές οι μέρες πέρασαν νεράκι κάναμε φουλ ετοιμασίες! Τις επόμενες μέρες θα έρθει το κρεβατάκι του μωρού και το στρώμα να το στήσουμε😍. Παρήγγειλα και πυτζάμες για το μαιευτήριο άντε να σταματήσει κ η βροχή μπας κ τα πλύνω όλα να ετοιμάσω βαλίτσα!

Επίσης κορίτσια βρήκαμε και παιδίατρο! Είπα σιγά σιγά να είμαστε stand by καθώς 26/1 μπαίνουμε στο μήνα μας🎉🎉🎉. Απίστευτο μου φαίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2022 at 5:10 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Αχ κορίτσια μου εγώ κάθε μέρα παλεύω με τις καούρες και κάποιες μέρες και εμετούς λόγω καούρας. Είναι το σύμπτωμα που έχω από την αρχή μέχρι τώρα χωρίς να έχει υποχωρήσει καθόλου. Αλλά κάνω υπομονή 33η εβδομάδα, πλησιάζουμε!!!!!!!

Αυτές οι μέρες πέρασαν νεράκι κάναμε φουλ ετοιμασίες! Τις επόμενες μέρες θα έρθει το κρεβατάκι του μωρού και το στρώμα να το στήσουμε😍. Παρήγγειλα και πυτζάμες για το μαιευτήριο άντε να σταματήσει κ η βροχή μπας κ τα πλύνω όλα να ετοιμάσω βαλίτσα!

Επίσης κορίτσια βρήκαμε και παιδίατρο! Είπα σιγά σιγά να είμαστε stand by καθώς 26/1 μπαίνουμε στο μήνα μας🎉🎉🎉. Απίστευτο μου φαίνεται!

Κορίτσι μου αυτό με τις καούρες τι να πω μάλλον είναι ανάλογα την εγκυμοσύνη εγώ δν είχα στην πρώτη αλλά τώρα έχω κ παλινδρομήσεις μαζι! 
 

κάθε εγκυμοσύνη ξεχωριστή κ διαφορετική ❤️❤️❤️
 

οταν βρεις χρόνο στείλε μας φωτό το δωμάτιο 

 

κ εγώ κατέβασα από πατάρι, της κόρης μου έπιπλα που είχα μαζέψει (ένα λίκνο ξύλινο που έχει κ ροδάκια κ θα το έχω για μέσα στην ημέρα καθώς θα κάνω συγκοιμιση άρα δν χρειάζομαι έπιπλα τύπου κούνια κ τέτοια, κατέβασα τ καρότσι 3σε 1, αλλαξιερα  πάντες ,ρούχα της κόρης μου ουδέτερα κτλ κτλ που πρέπει να πλύνω από Φλεβάρη αλλά τώρα που βρήκα χρόνο κ ήταν εδώ οι δικοί μου κατέβασαν αυτοί ότι χρειαζόμουν από το πατάρι ) 

 

έχουμε ένα δωμάτιο στα πρότυπα του μοντεσσοριανου όπου εκεί είμαστε όλη μέρα με την κόρη μου αλλά κοιμάται μαζί μου σε άλλο δωμάτιο στην κρεβατοκάμαρα όπως θα γίνει κ με τον μπέμπη άρα δν έχω ετοιμασίες πολλές μόνο στήσιμο 2 έπιπλα κ πλύσιμο 🤪 

σιγουρα για εσάς που φτιάχνεται δωματιάκι ειναι πιο κουραστικό αλλά η χαρά ειναι απίστευτη , έτσι νιώθω  κ εγώ κάθε φορά που φτιάχνω κάτι στην κορη μου το χαίρομαι παρααα πολύ ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2022 at 5:10 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Αχ κορίτσια μου εγώ κάθε μέρα παλεύω με τις καούρες και κάποιες μέρες και εμετούς λόγω καούρας. Είναι το σύμπτωμα που έχω από την αρχή μέχρι τώρα χωρίς να έχει υποχωρήσει καθόλου. Αλλά κάνω υπομονή 33η εβδομάδα, πλησιάζουμε!!!!!!!

Αυτές οι μέρες πέρασαν νεράκι κάναμε φουλ ετοιμασίες! Τις επόμενες μέρες θα έρθει το κρεβατάκι του μωρού και το στρώμα να το στήσουμε😍. Παρήγγειλα και πυτζάμες για το μαιευτήριο άντε να σταματήσει κ η βροχή μπας κ τα πλύνω όλα να ετοιμάσω βαλίτσα!

Επίσης κορίτσια βρήκαμε και παιδίατρο! Είπα σιγά σιγά να είμαστε stand by καθώς 26/1 μπαίνουμε στο μήνα μας🎉🎉🎉. Απίστευτο μου φαίνεται!

Πολύ καλά έκανες κ βρήκες παιδίατρο γιατί συνήθως όταν βγεις από το μαιευτήριο έρχεται κ η παιδίατρος που έχεις επιλέξει  στο σπίτι να το δει το μωράκι ! 

 

τωρα δν ξέρω σε άλλες πόλεις αν γίνεται αυτό αλλά είναι μια συνηθισμένη διαδικασία μ! 
❤️❤️❤️❤️❤️❤️ 
 

μπαίνεις στο μήνα σου με το καλό μπράβο❤️❤️❤️❤️! Έχεις μιλήσει με το γιατρό σου η με μαία σχετικά με το πως σκέφτεσαι τον τοκετο σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! 🥰🥰

Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζεται το topic μας και ουτε μου έρχοναι ειδοποιήσεις δεν ξέρω τι έχει παθει το σάιτ. Ψάχνοντας το βρήκα παλι. 🤷‍♀️

Ταλαιπωρουμε απίστευτα από αϋπνίες. Αν δεν ξημερώσει δεν κοιμόμαστε.. 

Εμείς πηγαμε σήμερα στο γιατρό 29+2  1365 πηγε ο μπεμπης μας  και πλεον ειναι οπως πρεπει στην εβδομάδα του είναι πολυ καλός μας είπε η γιατρός δεν είναι χοντρούλης. Και μας έκανε τη χάρη είδαμε προσωπο και έχει και μαλλάκια!! (Αλοιμονο αν δεν είχε με τόση καουρα και παλινδρόμηση σας νιώθω είναι τραγικό πραγματικα) Είναι ακόμη ισχιακος και παρα πολυ χαμηλά. Μου έκοψε κάθε είδους άθληση και περπατημα και γενικά κομμένες οι δουλειές στο σπίτι για να μη γεννησουμε πρόωρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Πολύ καλά έκανες κ βρήκες παιδίατρο γιατί συνήθως όταν βγεις από το μαιευτήριο έρχεται κ η παιδίατρος που έχεις επιλέξει  στο σπίτι να το δει το μωράκι ! 

 

τωρα δν ξέρω σε άλλες πόλεις αν γίνεται αυτό αλλά είναι μια συνηθισμένη διαδικασία μ! 
❤️❤️❤️❤️❤️❤️ 
 

μπαίνεις στο μήνα σου με το καλό μπράβο❤️❤️❤️❤️! Έχεις μιλήσει με το γιατρό σου η με μαία σχετικά με το πως σκέφτεσαι τον τοκετο σου ;

Βρήκα παιδίατρο γιατί εδώ στο μαιευτήριο ειδοποιείται ο δικός σου δεν έχει το μαιευτήριο! Οπότε εγώ όταν πάω να γεννήσω θα τον πάρω τηλ να έρθει αυτός στην γέννα! Και φυσικά θα είναι και αυτός που θα έρχεται σπίτι, ο συγκεκριμένος μέχρι 45 ημερών κάνει 3 επισκέψεις στο σπίτι.

Ναι έχω συζητήσει με τον γιατρό μου, έχω παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια, την επόμενη θα κάνω και μέσω σκαιπ κάποια μαθήματα ανώδυνου και προετοιμασίας με την μαια ( ακυρώθηκαν από κοντά λόγο κορονοιου). 

Γενικά ο μπεμπουλης έχει πάρει θέση είναι με το κεφαλάκι κάτω απ' την β επιπέδου! Πάμε για φυσιολογικό τοκετό όταν είναι έτοιμος ο ίδιος, φυσικά εκτός απροόπτου. Έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου και ξέρω ότι θα στηρίξει τις επιλογές μου!

Είδα και ότι έκλεισες μονοκλινο και πολύ καλά έκανες εφόσον είναι σε καλή τιμή! Ευτυχώς και εδώ στο μαιευτήριο είναι όλα μονοκλινα και φυσικά οι τιμές επαρχίας είναι σχεδόν μισή τιμή από Αθήνα Θεσσαλονίκη. 

Εύχομαι όλες κορίτσια να έχουμε ήρεμες και όμορφες γέννες!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2022 at 3:00 ΜΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλησπέρα, Τι καλά που είναι οκ και η καμπύλη σου, παέι και αυτό...

Ναι πέρασε πολύ γρήγορα ο καιρός ❤️ Και εγώ σήμερα μπήκα στην 28η εβδομάδα

21 του μήνα έχω και εγώ ραντεβού με τον γιατρό μου να κάνουμε το doppler και να δούμε τον μπέμπη

Με τις δουλειές και γενικά και στην δουλειά μου ευτυχώς ακόμα τα καταφέρνω, να δω για πόσο ....🤣 

Με το καλό εύχομαι να πάνε όλα καλά με το doppler σου και εγώ θέλω να παρω τηλέφωνο αυτές τις  μέρες  να κλείσω ραντεβού για το doppler...μετά και από αυτη την εξέταση δεν έχει μείνει τπτ μια ανάσα θα είμαστε από το να τα έχουμε στην αγκαλιά μας!!!!🥰🥰🥰🥰τι καλά που τα καταφερνεις ακόμη εμενα λείπει πολλές ώρες ο άντρας μ λόγω δουλειάς και έχω και το μικρούλη μ αλλα να πω την αλήθεια αυτές τις μέρες οργάνωσα πολυ το σπίτι και έβαλα και κάποια όρια στον μικρό και είμαστε πολύ καλύτερα δεν έχω τόσες δουλειές και προλαβαινω και να ξεκουραστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2022 at 3:46 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου διάβασα όλα τ μνμ σας!!! 
πλησιαζουμε οι περισσότερες κοντά στις 30 εβδ κ τόσο κοντά στο όνειρο ❤️❤️❤️
 

εμένα έφυγε η Μανουλα μου πάλι Γερμανία την Κυριακή αλλά περιμένω με άδεια από Γερμανία αρχές Φλεβάρη μια από τις αδερφες μου να κάτσει μέχρι τέλη Φλεβάρη να με βοηθήσει λίγο! 
 

σε άλλα νέα την άλλη εβδομάδα ρχω συνάντηση με την μαία μου ξεκινάμε εντατικά μαθήματα για τον τοκετο στο σπίτι μου ασκήσεις εμπέδωσης διαχείριση κυμματων ενεργού τοκετού κτλ κτλ 

την διάλεξα μετά από συστάσεις που πήρα κ κάνει κ τοκετούς στο σπίτι άρα είναι φουλ ενημερωμένη θέλω να με βοηθήσει να φτιάξω κ το πλάνο τοκετού μπυ για να Πάω να το παραδώσω όταν φτάνει ο καιρός στο μαιευτήριο 

 

επισης μίλησα μ τον γιατρό κ την κλινική και κορίτσια το μονόκλινο εδώ Λάρισα έχει τιμή Τρικλινου στην Αθήνα κ το λέω γιατί μόνο Αθήνα έχω ξανά γεννήσει κ ξέρω τιμεσ κ έπαθα ένα σοκ 

1500€ μου το αφήνουν εδώ το μονόκλινο θα έχω κ την άνεση μου κ rooming in κ την κορούλα μου κ μια χαρά! 
 

Τέλη μαρτη έχω γιατρό πάλι 

 

αυτα τα νέα μας ❤️❤️❤️❤️

Είναι πολυ σημαντικό να έχεις βοήθεια!!!❣❣❣Μπραβο σου που είσαι τόσο οργανωμένη είναι πολυ καλα!!!!Ναι οι ιδιωτικές κλινικές εκεί σε εσάς είναι πολυ καλύτερα...Έχουν γεννησει δυο φίλες μου στο Βόλο σε ιδιωτική κλινική στη μια κοπέλα είχαμε πάει (πριν covid φυσικα)το δωμάτιο ήταν υπέροχο καλύτερο και από ξενοδοχείο και οι τιμές ήταν εκεί γύρο στα 1.500 μονόκλινο...εμάς στο λητω σε τρίκλινο και θα είναι και λίγο πιο πάνω η τιμή αν θυμάμαι καλά!!!στον γιο μ ημουν σε τρίκλινο αλλα η αλήθεια είναι πως δεν ήταν ποτέ και τα τρια κρεβάτια γεμάτα...το μονόκλινο είναι σίγουρα καλύτερο αλλά είναι πολύ περισσότερα και είναι μόνο 2 με 3 μέρες δεν πειράζει θα κάνουμε υπομονή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2022 at 5:10 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Αχ κορίτσια μου εγώ κάθε μέρα παλεύω με τις καούρες και κάποιες μέρες και εμετούς λόγω καούρας. Είναι το σύμπτωμα που έχω από την αρχή μέχρι τώρα χωρίς να έχει υποχωρήσει καθόλου. Αλλά κάνω υπομονή 33η εβδομάδα, πλησιάζουμε!!!!!!!

Αυτές οι μέρες πέρασαν νεράκι κάναμε φουλ ετοιμασίες! Τις επόμενες μέρες θα έρθει το κρεβατάκι του μωρού και το στρώμα να το στήσουμε😍. Παρήγγειλα και πυτζάμες για το μαιευτήριο άντε να σταματήσει κ η βροχή μπας κ τα πλύνω όλα να ετοιμάσω βαλίτσα!

Επίσης κορίτσια βρήκαμε και παιδίατρο! Είπα σιγά σιγά να είμαστε stand by καθώς 26/1 μπαίνουμε στο μήνα μας🎉🎉🎉. Απίστευτο μου φαίνεται!

Με το καλό κορίτσι μου είσαι πολύ κοντά πλέον...Ναι καλό είναι σιγά σιγά να τα ετοιμάζεις...οι καούρες είναι μεγάλο πρόβλημα εγω άλλαξα αρκετά τη διατροφή μ τρώω περισσότερο κρέας με σαλατες και προσπαθώ να φάω νωρίς το βραδινό μ και είμαι καλύτερα...Εγω περιμενω να είναι έγκυρο το πιστοποιητικό μ και να πάμε βόλτα για ψώνια και εγώ θέλω μπιτζαμουλες και μια καινούργια βαλιτσα και λίγα πραγνατακια π μου λείπουν για τη μπρμπουλα μας!!!Με το καλό να σου έρθουν τα πραγματακια και να γεμίσουν από αυτή την υπέροχη μυρωδιά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 🥰🥰

Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζεται το topic μας και ουτε μου έρχοναι ειδοποιήσεις δεν ξέρω τι έχει παθει το σάιτ. Ψάχνοντας το βρήκα παλι. 🤷‍♀️

Ταλαιπωρουμε απίστευτα από αϋπνίες. Αν δεν ξημερώσει δεν κοιμόμαστε.. 

Εμείς πηγαμε σήμερα στο γιατρό 29+2  1365 πηγε ο μπεμπης μας  και πλεον ειναι οπως πρεπει στην εβδομάδα του είναι πολυ καλός μας είπε η γιατρός δεν είναι χοντρούλης. Και μας έκανε τη χάρη είδαμε προσωπο και έχει και μαλλάκια!! (Αλοιμονο αν δεν είχε με τόση καουρα και παλινδρόμηση σας νιώθω είναι τραγικό πραγματικα) Είναι ακόμη ισχιακος και παρα πολυ χαμηλά. Μου έκοψε κάθε είδους άθληση και περπατημα και γενικά κομμένες οι δουλειές στο σπίτι για να μη γεννησουμε πρόωρα. 

Αχ πόσο έχει μεγαλώσει και εσάς!!!θα βγει έτοιμος με καρφάκια!!!!Να προσέχεις πολύ κοριτσι μου ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά!!!💙💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marakiii Σε ευχαριστω πολυ για το kidsnet που μου πρότεινες με βοηθησε πραγματικά πολύ να βάλω κάποια όρια στον μικρούλη μ...έχει πάρα πολύ ωραίες συμβουλές...Η αλήθεια είναι πως με το νέο έτος είπα να βάλω κάποιους στόχους μέχρι στιγμής τα καταφέρνουμε...Κοριτσια προσπάθησα παρα πολυ να ρυθμίσω και το θέμα του φαγητού βγάζω εβδομαδιαία λίστα για το μαγείρεμα και για τις δουλειές και για το σουπερ μαρκετ είναι πολυ σημαντικό να έχεις οργανωση στο σπιτι έχει βοηθήσει παρα πολυ και μου μένει και ελεύθερος χρόνος για ξεκούραση!!!έφτιαξα λίγο και το δωμάτιο του μικρού γτ θελω από τον άλλο μήνα να βάλω και την κούνια της μπαμπάς μας και χώρισα ένα κομμάτι του σαλονιού και έχουμε βάλει τα παιχνίδια του γιου μ το έχουμε ονομάσει "παιχνιδοχωρα" και κάθε φορά που τελειώνουμε το παιχνίδι μας πρέπει να μαζεύουμε τα παιχνίδια που έχουμε βγάλει...οπότε τελος τα σκόρπια παιχνίδια σε ολο το σπίτι και ο μικρος μ το έχει δει σαν παιχνιδι και θέλει να τα μαζεύει μόνος τ κάθε φορά που σταματάει να παίζει με κάποιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 🥰🥰

Για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζεται το topic μας και ουτε μου έρχοναι ειδοποιήσεις δεν ξέρω τι έχει παθει το σάιτ. Ψάχνοντας το βρήκα παλι. 🤷‍♀️

Ταλαιπωρουμε απίστευτα από αϋπνίες. Αν δεν ξημερώσει δεν κοιμόμαστε.. 

Εμείς πηγαμε σήμερα στο γιατρό 29+2  1365 πηγε ο μπεμπης μας  και πλεον ειναι οπως πρεπει στην εβδομάδα του είναι πολυ καλός μας είπε η γιατρός δεν είναι χοντρούλης. Και μας έκανε τη χάρη είδαμε προσωπο και έχει και μαλλάκια!! (Αλοιμονο αν δεν είχε με τόση καουρα και παλινδρόμηση σας νιώθω είναι τραγικό πραγματικα) Είναι ακόμη ισχιακος και παρα πολυ χαμηλά. Μου έκοψε κάθε είδους άθληση και περπατημα και γενικά κομμένες οι δουλειές στο σπίτι για να μη γεννησουμε πρόωρα. 

Νίκη μου συγγνώμη επειδή δν κατάλαβα για ποιο λογο σου μίλησε για πρόωρο τοκετο ; Εννοώ τι σας έκανε να ανησυχήσετε ; 
 

κ μένα ακόμα ισχιακο κ χαμηλά είναι το μωρό αλλά μπορεί ξ την στιγμή του τοκετού να αλλάξει θέση το μωρό! Επισης γεννιουνται ισχιακά μωράκια κανονικά φυσιολογικά 

επισης το χαμηλά με το εμπεδωμένο εχει διαφορά 

 

σας εχει προβληματίσει κάτι άλλο κορίτσι μου  ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Είναι πολυ σημαντικό να έχεις βοήθεια!!!❣❣❣Μπραβο σου που είσαι τόσο οργανωμένη είναι πολυ καλα!!!!Ναι οι ιδιωτικές κλινικές εκεί σε εσάς είναι πολυ καλύτερα...Έχουν γεννησει δυο φίλες μου στο Βόλο σε ιδιωτική κλινική στη μια κοπέλα είχαμε πάει (πριν covid φυσικα)το δωμάτιο ήταν υπέροχο καλύτερο και από ξενοδοχείο και οι τιμές ήταν εκεί γύρο στα 1.500 μονόκλινο...εμάς στο λητω σε τρίκλινο και θα είναι και λίγο πιο πάνω η τιμή αν θυμάμαι καλά!!!στον γιο μ ημουν σε τρίκλινο αλλα η αλήθεια είναι πως δεν ήταν ποτέ και τα τρια κρεβάτια γεμάτα...το μονόκλινο είναι σίγουρα καλύτερο αλλά είναι πολύ περισσότερα και είναι μόνο 2 με 3 μέρες δεν πειράζει θα κάνουμε υπομονή...

Κ εγώ το πρώτο λητω το γεννησα πριν 2 χρόνια 

βέβαια είχα δώσει 1000€ για τρίκλινο γιατί με βοήθησε ο γιατρός να έχω έκπτωση 

Κ ήταν κ τα 3 κρεβάτια γεμάτα κ είχε κόσμο γενικά 

βέβαια προ κοβιντ 

ξερεις οι γιατροί έχουν εκπτώσεις όταν κάνουν πολλές γέννες σ ένα μαιευτήριο γ αυτό κ μου έκαναν πολύ καλή τιμή 

Με 2000€ είχα πληρώσει κ μαιευτήριο κ γιατρό να ναι καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε; 

Εγώ σήμερα είχα γιατρό, η μπουμπού έφτασε 1230 γραμμάρια. Προσπαθήσαμε να τη κατασκοπεύσουμε αλλά είχε συνέχεια τα χέρια της στο πρόσωπο και δεν μας άφησε να τη δούμε στο προσωπάκι☺️ σε ένα μήνα τώρα πάλι θα τη ξανά δούμε που θα εχω το doppler. Πολύς καιρός πάλι!! Πφφ 

Έπειτα από το doppler μου είπε ο γιατρός πως θα με βλέπει κάθε δύο βδομάδες.

Συζητήσαμε και λίγο τα περί γέννας. Εγώ κορίτσια να σας πω την αλήθεια προσανατολίζομουν για καισαρική. Ίσως να είμαι επηρεασμένη πως όλες στον περίγυρο μου έχουν κάνει καισαρική και όλες είχαν ευχάριστη εμπειρία. Σκέφτομαι πως με τη καισαρική εκμηδενίζεις σχεδόν τυχόν επιπλοκες  της τελευταίας στιγμής αλλά και κακά τα ψέματα δεν πειράζεις καθόλου την κατω περιοχή. Μένει ανέπαφη. Ο γιατρός μου, μου είπε πως θα δούμε κοντά στη 37η εβδομάδα πως είναι οι συνθήκες. Δηλαδή θα μετρήσουμε το κεφάλι του μωρού και με βάση αυτό αλλά και με βάση αν έχω μαλακό τράχηλο θα αποφασίσουμε. Μου είπε πως είναι κρίμα να μην κάνω φυσιολογικό τοκετό αν έχω κατάλληλες συνθήκες. Όταν του είπα για τον προβληματισμό μου σχετικά με χαλάρωση του κόλπου μετά από τη γέννα( έχω ακούσει κορίτσια τέτοιες ιστορίες για αυτό και το άγχος) μου είπε πως είναι καλλιτέχνης 😂 και πως παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα σε ράψει ο κάθε γιατρός μετά από τη γέννα. Κορίτσια σόρρυ που ανοίγω τέτοιο θέμα, δε ξέρω αν είναι ταμπού, το ξέρω πως είναι ιερό πράγμα η μητρότητα αλλά δε θα ήθελα μετά από μια γέννα να μην νοιωθω ευχαρίστηση στο σεξ. 

Εσείς πώς λέτε να γεννησετε;

Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη και γεννησατε με φυσιολογικό τοκετό, ποια είναι η εμπειρία σας;

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε; 

Εγώ σήμερα είχα γιατρό, η μπουμπού έφτασε 1230 γραμμάρια. Προσπαθήσαμε να τη κατασκοπεύσουμε αλλά είχε συνέχεια τα χέρια της στο πρόσωπο και δεν μας άφησε να τη δούμε στο προσωπάκι☺️ σε ένα μήνα τώρα πάλι θα τη ξανά δούμε που θα εχω το doppler. Πολύς καιρός πάλι!! Πφφ 

Έπειτα από το doppler μου είπε ο γιατρός πως θα με βλέπει κάθε δύο βδομάδες.

Συζητήσαμε και λίγο τα περί γέννας. Εγώ κορίτσια να σας πω την αλήθεια προσανατολίζομουν για καισαρική. Ίσως να είμαι επηρεασμένη πως όλες στον περίγυρο μου έχουν κάνει καισαρική και όλες είχαν ευχάριστη εμπειρία. Σκέφτομαι πως με τη καισαρική εκμηδενίζεις σχεδόν τυχόν επιπλοκες  της τελευταίας στιγμής αλλά και κακά τα ψέματα δεν πειράζεις καθόλου την κατω περιοχή. Μένει ανέπαφη. Ο γιατρός μου, μου είπε πως θα δούμε κοντά στη 37η εβδομάδα πως είναι οι συνθήκες. Δηλαδή θα μετρήσουμε το κεφάλι του μωρού και με βάση αυτό αλλά και με βάση αν έχω μαλακό τράχηλο θα αποφασίσουμε. Μου είπε πως είναι κρίμα να μην κάνω φυσιολογικό τοκετό αν έχω κατάλληλες συνθήκες. Όταν του είπα για τον προβληματισμό μου σχετικά με χαλάρωση του κόλπου μετά από τη γέννα( έχω ακούσει κορίτσια τέτοιες ιστορίες για αυτό και το άγχος) μου είπε πως είναι καλλιτέχνης 😂 και πως παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα σε ράψει ο κάθε γιατρός μετά από τη γέννα. Κορίτσια σόρρυ που ανοίγω τέτοιο θέμα, δε ξέρω αν είναι ταμπού, το ξέρω πως είναι ιερό πράγμα η μητρότητα αλλά δε θα ήθελα μετά από μια γέννα να μην νοιωθω ευχαρίστηση στο σεξ. 

Εσείς πώς λέτε να γεννησετε;

Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη και γεννησατε με φυσιολογικό τοκετό, ποια είναι η εμπειρία σας;

 

 

 

 

 

Κοριτσι μ με το καλό η μπουμπου σας!!!κοίτα εγώ έχω ήδη ένα παιδακι ο γιατρός μ μου είχε πει ότι επειδή ήταν μεγαλόσωμος καλό είναι ναι μη γεννιούνται πάνω από 4 κιλα εμενα 37 εβδομάδα ήταν γύρο στα 3.300 αν θυμάμαι καλά οποτε μου λέει μια εβδομάδα έχουμε περιθώριο αν δεν γεννήσεις σε μια εβδομάδα θα πάμε με τεχνικούς πόνους...38.4 μου έσπασαν τα νερά μέσα στη νύχτα φυσιολογικα ο μικρός μ γεννήθηκε 3.510 θυμάμαι οτα  ήμασταν στο χειρουργείο και είχε βγει το μωράκι ο άντρας μ ήταν μέσα του έλεγε οταν με εραβε για πλάκα για εσένα δουλεύω τώρα χα χα χα...εγώ παντος μετά τη γεννα δεν είχε καμία διαφορά ουτε που καταλαβαίνω ότι έχω γεννήσει το μόνο που θυμάμαι είναι ότι για κάποιο καιρό στη αρχη ειχα κάτι σαν ξηρασία στον κόλπο και πονουσα λίγο κατα την επαφή συγνώμη για την περιγραφή απλά στα λέω για να σε καθησυχάσει δεν έχω γεννήσει με καισαρική αλλα πραγματικά είναι παρα πολγ ωραία εμπειρία ο φυσιολογικός τοκετός οποτε μην σε ανχονει το μετά τουλάχιστον από τη δική μ εμπειρία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Νίκη μου συγγνώμη επειδή δν κατάλαβα για ποιο λογο σου μίλησε για πρόωρο τοκετο ; Εννοώ τι σας έκανε να ανησυχήσετε ; 
 

κ μένα ακόμα ισχιακο κ χαμηλά είναι το μωρό αλλά μπορεί ξ την στιγμή του τοκετού να αλλάξει θέση το μωρό! Επισης γεννιουνται ισχιακά μωράκια κανονικά φυσιολογικά 

επισης το χαμηλά με το εμπεδωμένο εχει διαφορά 

 

σας εχει προβληματίσει κάτι άλλο κορίτσι μου  ;

Καλησπερα χρυσα μου!! Το ισχιακο δεν μας προβλημάτισε μου είπε ότι έχει χρόνο ακόμη να γυρίσει, απλά το ανέφερα και μάλλον δεν το διατυπώσα σωστά. Αυτό που μας είπε είναι ότι είναι βιαστικός πολυ ο μπεμπης μας επειδή είναι παρα πολυ χαμηλά και έχω συσπάσεις. Στα δέκα λεπτά που μπορει να σταθω όρθια ποναω και αισθανομαι ότι θα μου φυγει απο κατω το μωρό. Δεν τη ρώτησα εάν είναι εμπεδωμενο καθώς είναι το πρωτο και δεν ξέρω ποια ειναι η διαφορά. Και συνήθως παντα μόλις τον βλέπω και βλεπω ότι είναι καλά ξεχάω όλα οσα θέλω να ρωτήσω ☺🤗Ότι επειδή είναι μικρούλης ακομη πρεπει να προσέξω ώστε να καταφέρουμε να φτάσουμε στον 9ο. Όσο μπορώ να είμαι ξάπλα και γενικά να μη κάνω τίποτα. Τώρα στις 24 έχουμε και το dopler ώστε να δουμε ότι το μικρό μας θαυμα τρέφεται σωστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσι μ με το καλό η μπουμπου σας!!!κοίτα εγώ έχω ήδη ένα παιδακι ο γιατρός μ μου είχε πει ότι επειδή ήταν μεγαλόσωμος καλό είναι ναι μη γεννιούνται πάνω από 4 κιλα εμενα 37 εβδομάδα ήταν γύρο στα 3.300 αν θυμάμαι καλά οποτε μου λέει μια εβδομάδα έχουμε περιθώριο αν δεν γεννήσεις σε μια εβδομάδα θα πάμε με τεχνικούς πόνους...38.4 μου έσπασαν τα νερά μέσα στη νύχτα φυσιολογικα ο μικρός μ γεννήθηκε 3.510 θυμάμαι οτα  ήμασταν στο χειρουργείο και είχε βγει το μωράκι ο άντρας μ ήταν μέσα του έλεγε οταν με εραβε για πλάκα για εσένα δουλεύω τώρα χα χα χα...εγώ παντος μετά τη γεννα δεν είχε καμία διαφορά ουτε που καταλαβαίνω ότι έχω γεννήσει το μόνο που θυμάμαι είναι ότι για κάποιο καιρό στη αρχη ειχα κάτι σαν ξηρασία στον κόλπο και πονουσα λίγο κατα την επαφή συγνώμη για την περιγραφή απλά στα λέω για να σε καθησυχάσει δεν έχω γεννήσει με καισαρική αλλα πραγματικά είναι παρα πολγ ωραία εμπειρία ο φυσιολογικός τοκετός οποτε μην σε ανχονει το μετά τουλάχιστον από τη δική μ εμπειρία...

Α τι ωραία! Πραγματικά πολύ ωραία εμπειρία έτσι όπως την περιγράφεις. Και εγώ λέω να εμπιστευτω τον γιατρό και έχει ο θεός ως τότε! 

Άλλωστε αλλιώς τα υπολογίζεις και αλλιώς μπορεί να έρθουν εκείνη τη στιγμή. Να είμαστε γερές εμείς και τα μωράκια μας πάνω από όλα και πιστεύω θα πάνε όλα καλά και υπόλοιπα.

Σε ευχαριστώ που μοιραστηκες την εμπειρία σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε; 

Εγώ σήμερα είχα γιατρό, η μπουμπού έφτασε 1230 γραμμάρια. Προσπαθήσαμε να τη κατασκοπεύσουμε αλλά είχε συνέχεια τα χέρια της στο πρόσωπο και δεν μας άφησε να τη δούμε στο προσωπάκι☺️ σε ένα μήνα τώρα πάλι θα τη ξανά δούμε που θα εχω το doppler. Πολύς καιρός πάλι!! Πφφ 

Έπειτα από το doppler μου είπε ο γιατρός πως θα με βλέπει κάθε δύο βδομάδες.

Συζητήσαμε και λίγο τα περί γέννας. Εγώ κορίτσια να σας πω την αλήθεια προσανατολίζομουν για καισαρική. Ίσως να είμαι επηρεασμένη πως όλες στον περίγυρο μου έχουν κάνει καισαρική και όλες είχαν ευχάριστη εμπειρία. Σκέφτομαι πως με τη καισαρική εκμηδενίζεις σχεδόν τυχόν επιπλοκες  της τελευταίας στιγμής αλλά και κακά τα ψέματα δεν πειράζεις καθόλου την κατω περιοχή. Μένει ανέπαφη. Ο γιατρός μου, μου είπε πως θα δούμε κοντά στη 37η εβδομάδα πως είναι οι συνθήκες. Δηλαδή θα μετρήσουμε το κεφάλι του μωρού και με βάση αυτό αλλά και με βάση αν έχω μαλακό τράχηλο θα αποφασίσουμε. Μου είπε πως είναι κρίμα να μην κάνω φυσιολογικό τοκετό αν έχω κατάλληλες συνθήκες. Όταν του είπα για τον προβληματισμό μου σχετικά με χαλάρωση του κόλπου μετά από τη γέννα( έχω ακούσει κορίτσια τέτοιες ιστορίες για αυτό και το άγχος) μου είπε πως είναι καλλιτέχνης 😂 και πως παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα σε ράψει ο κάθε γιατρός μετά από τη γέννα. Κορίτσια σόρρυ που ανοίγω τέτοιο θέμα, δε ξέρω αν είναι ταμπού, το ξέρω πως είναι ιερό πράγμα η μητρότητα αλλά δε θα ήθελα μετά από μια γέννα να μην νοιωθω ευχαρίστηση στο σεξ. 

Εσείς πώς λέτε να γεννησετε;

Εσείς που έχετε παιδάκι ήδη και γεννησατε με φυσιολογικό τοκετό, ποια είναι η εμπειρία σας;

 

 

 

 

 

Καλησπερα κορίτσια μου!! Μεγαλώνει κι εσένα η μπεμπουλα. 🥰🥰

Σε καταλαβαίνω κι εγώ έχω το άγχος του πως θα είναι το μετά εάν είναι το μωρό μου μεγάλο βέβαια η γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικου τοκετού και είναι πολυ καθησυχαστική όσο αφορά το "λουλούδι μου" και όλη τη διαδικασία. 

Εννοείται ότι θα το δουμε και στη πορεια γιατί όσο και εάν είμαι κι εγώ υπέρ του φυσιολογικου τοκετού προεχει η υγεία και η ασφάλεια του μωρού. Και εννοείτε με τι θα αισθάνεται και η μαμά καλύτερα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Αχ πόσο έχει μεγαλώσει και εσάς!!!θα βγει έτοιμος με καρφάκια!!!!Να προσέχεις πολύ κοριτσι μου ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά!!!💙💙💙💙

Μεγαλώνουν τα μπεμπακια μας! 🥰 πλησιαζει σιγά σιγά ο καιρός που θα τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας!! Μοϊκανα θα έχει με τόσο μαλλί 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...