Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Άντε να περάσουν οι μέρες ❤️ 
 

ολα καλά εγώ κάτι συσπάσεις έχω τίποτα ανησυχητικό μ είπε ο γιατρός παίρνω μαγνήσιο ούτως η αλλως απλά θα πάρω λίγο παραπάνω! 
αυτα δν τα είχα στην κόρη μου γενικά είναι μια εντελώς διαφορετική εγκυμοσύνη ίσως γιατί τώρα επιβαρύνω κ πιο πολύ τον εαυτό μου 

αλλα όλα καλά ❤️

Εγώ πάλι σε αυτήν τν εγκυμοσύνη λες και δεν είμαι έγκυος σε σχέση πάντα με την πρώτη μου που είχα συσπάσεις γεννάς από τν 6 μήνα…Και ήμουν και ξάπλα.Μαγνήσιο πίνω 2 την ημέρα επειδή φοβάται ο γιατρός από την πρώτη φορά…Θα περάσουν οι ημέρες και οι μήνες και δεν θα καταλάβουμε ποτε θα φτάσει ο καιρός μετά τα Χριστούγεννα ένα βήμα είμαστε 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ. Είμαι παλιό μέλος αλλά σταμάτησα να γράφω μετά την πρώτη μου αποβολή την 6η βδομάδα λόγω ψυχολογίας.
Ναι η πρώτη μου είναι στην ουσία. Έχω ραντεβού σε 3 μέρες την Τετάρτη δηλαδή πριν τη Β επιπέδου.
Απλά σχετικά με το φύλο, όσες γνωρίζω που είχαν αγοράκι τις είπαν με μεγάλη σιγουριά για αγοράκι απο την 13η βδομάδα! Εμένα ακόμη τίποτα! 
 

Με το καλό το μωρό σου!!!Εμενα στν αυχενική διαφάνεια μου είχε πει τότε 80% αγόρι την πρώτη φορά..Τώρα στο δεύτερο στην αυχενική δεν μου είπε μου λέει σίγουρα θα σου πω στν Β επιπέδου ο γυναικολόγος μου προχτές μου είπε πάνω από 60% κορίτσι αλλά θα σου πω τέλος του μήνα 100% την μόνη διαφορά που άκουσα και τν ρώτησα είναι στς χτύπους στν πρώτο ( αγόρι) πολύ δυνατοί τώρα πολύ πιο χαμηλή και ρωτάω ισχύει γιατρέ ότι κορίτσια έχουν διαφορετικούς χτύπους και μου είπε ναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2021 at 7:28 ΠΜ, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.... Κι εμείς θα αλλάξουμε γιατρό....γιατί είναι καλή η γιατρός μου αλλά πέρα του ότι προτιμώ δημόσιο κι αυτή είναι σε ιδιωτικό είναι πολύ νεαρή και νομίζω φοβάται λίγο το ιστορικό μου με αποτέλεσμα αν δεν είχα αυτή την τεράστια αισιοδοξία μου να έφευγα κάθε φορά χάλια από το ιατρείο.γι αυτό επέμεινα και  στην @Αναστασία31 να αλλάξει όταν μας είπε ότι ο γιατρός ο προηγούμενος είναι τόσο αρνητικός! Εσύ πόσο εβδομάδων είσαι κορίτσι μου; έχω κλείσει ένα ραντεβού για τις 25 του μήνα και μετά θα κλείσω και σε άλλον εναν..φοβάμαι μην αργήσω ..είμαι 3μιση μηνών! 

Είμαι ακριβώς 15 εβδομάδων. Μη σε αγχώνει, να αλλάξεις αν δεν νιώθεις καλά κ εννοείται ότι θα σε αναλάβει εύκολα άλλος με ότι ιστορικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Ακριβώς το ίδιο έπιασε κι εμένα απο το πρωί.. Πονάκια τα οποία έχω ακόμη αλλά δεν πήρα ακόμη τον γιατρό θα δω και αύριο πως θα είμαι. ΠΑίρνω ήδη μαγνήσιο απο τις αρχές της εγκυμοσύνης και την Τετάρτη έχω το προκαθορισμένο ραντεβού. Μακάρι να είναι φυσιολογικό.

Μπορεί να είναι και η θέση που έχει το μωρό μην φοβάσαι..Παρε όμως τν γιατρο σου μην το αφήνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.

Χτες από το απόγευμα και έπειτα άρχισε να πονάει η κοιλιά μου, όπως όταν αδιαθετουσα.πονακια κάθε 2-3 λεπτά, ξάπλωσα να χαλαρώσω και δε περνούσαν, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τις ενοχλήσεις.Γυρω στις 3 το πρωί πήρα ένα ντεπον και ησυχασα. Το πρωί πάλι τα ίδια, ίδιοι πόνοι. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να ξεκινήσω μαγνήσιο και μου έδωσε και αντιβίωση, amoxil του 1g δύο φορές τη μέρα ανά 12 Ώρο. Μου είπε πως μπορεί να είναι κάποια λοιμωξη από βακτήριο και να κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Τη τρίτη μου είπε να πάω στο καθορισμένο μας ραντεβού.

Αχ κορίτσια φοβήθηκα και ακόμα έχω άγχος να δω αν το μωράκι είναι καλά. Ευτυχώς από το μεσημέρι και μετά σήμερα νοιωθω πολύ καλύτερα.Σχεδον δεν πονάω καν. 

Ας ελπισω πως όλα είναι καλά.🙏

Όλα καλά θα είναι!!!Μπορει να είναι η Θέση του μωρού μπορεί η μήτρα που μεγάλωνει και σιγά σιγά κάνουν στν άκρη τα όργανα επειδή μεγαλώνει το μωρό..Θα πας στο γιατρο σου και όλα καλά..Στείλε μας όμως μνμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Μπορεί να είναι και η θέση που έχει το μωρό μην φοβάσαι..Παρε όμως τν γιατρο σου μην το αφήνεις

Πήρα αργά το βράδυ τον γιατρό γιατί δεν σταματούσε η ενόχληση. Μου είπε να βάλω utro κολπικά πριν κοιμηθώ κ να μιλήσουμε το πρωί. Μου είπε πως δεν πρέπει να είναι συσπάσεις της μήτρας γιατί θα είχα έστω κ λίγο αίμα αλλά το ότι δεν έχω είναι καλό κ μπορεί να μην είναι τίποτα.  Θα τον ξανα πάρω λίγο αργότερα! Νιώθω ένα πολύ έντονο ενοχλητικό βάρος στην κοιλιά περισσότερο παρά πόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Ακριβώς το ίδιο έπιασε κι εμένα απο το πρωί.. Πονάκια τα οποία έχω ακόμη αλλά δεν πήρα ακόμη τον γιατρό θα δω και αύριο πως θα είμαι. ΠΑίρνω ήδη μαγνήσιο απο τις αρχές της εγκυμοσύνης και την Τετάρτη έχω το προκαθορισμένο ραντεβού. Μακάρι να είναι φυσιολογικό.

Καλημέρα! Εμένα δεν μου είχε ξεκινήσει μαγνήσιο, μου είπε θα ξεκινούσαν τη Τρίτη που θα με έβλεπε. Νοιωθω καλυτερα ευτυχώς,αλλά παίρνω κανονικά την αγωγή με την αντιβίωση. Ελπίζω να μην επηρεάζεται το μωράκι με την αντιβίωση.τι να πω, γιατρός είναι θα ξέρει ευελπιστώ, γιατί και εγώ θα ήθελα όσο γινόταν να απέφευγα τα πολλά φάρμακα.

Πιστεύω δεν θα είναι κάτι τα πονακια σου, όλα φυσιολογικα θα είναι🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Και εγώ είχα συσπάσεις. Με το μαγνήσιο μου σταμάτησαν. Να πίνεις και πολύ νερό. Τουαλέτα πάς; Μήπως είναι το έντερο που σε πονάει; Αντιβίωση σου έδωσε μην τυχόν είναι κάνα μικρόβιο; Η απορία που μου γεννήθηκε είναι πώς σου έδωσε τόσο εύκολα αντιβίωση. Βέβαια εγώ έχω γιατρό που ούτε Maalox δεν με αφήνει να πάρω και γι'αυτό ίσως μου κάνει εντύπωση που χωρίς εξέταση σου σύστησε αντιβίωση. Όλα καλά θα είναι. Έχει πολλά πονακια η διάρκεια της εγκυμοσύνης 🤗🤗

Καλημέρα! Νερό πινω παρά πολύ και τουαλέτα πάω κανονικότητα.

Ναι, αντιβίωση μου έδωσε μήπως είναι κάποιο μικροβιακι και κινδυνεύσει η κύηση μου είπε. 

Μέχρι τώρα ενοιωθα κάποιες μέρες τραβηγματα, αλλά τόσο παρατεταμένα πρώτη φορά. Και να μη μπορώ να κοιμηθώ από την ενόχληση. Τι να πω.

Θα τον δω αύριο και θα μου πει τι εξετάσεις θα πρέπει να κάνω για να δουμε αν θα συνεχίσω με αντιβίωση ή όχι. Και εγώ δε τρελαίνομαι με την ιδέα να παίρνω αντιβίωση αλλά ότι πει ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Ριάκι!! Αχ αγχώθηκα στην αρχή με το μήνυμά σου, αλλά μετά οκ. Όλα καλά θα πάνε, αφού ήδη είσαι καλύτερα και μίλησες και με το γιατρό σου!🙏❤️

Πώς είσαι τώρα;

Να μας γράψεις την Τρίτη νέα σου!❤️

Καλημέρα! Καλά είμαι ευτυχώς☺️ συνεχίζω ότι μου είπε ως τη Τρίτη που έχουμε ραντεβού και ειδομεν!

Καλή εβδομάδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η pipithanos είπε:

Καλησπέρα σας..Θα ηθελα τη γνωμη σας παρακαλω..Ειμαι 39ετων χωρις ιστορικό γυναικολογικων παθησεων ή αποτυχημενων κυησεων..Η εξωσωματικη εγινε για λογους μεσογειακης γιατι κ οι 2ειμαστε φορεις στίγματος..Λοιπον 22/8 πρωτη ημε περιδ..9/9 εμβρυομεταφορα 1εμβρυου 6ημερων με βλαστοκυστες..1η χοριακη 21/9 195μον..1ος υπερηχος 4/10 ειδαμε σακο εμβρυο ολα ενδομήτρια καμια παλιδρομηση καρδουλα ακούστηκε αμυδρα..ειναι νωρις μου είπε εισαι 6εβδ κ 1ημ μαλλον..Τελευταια χοριακη 9/10 εχτες 6222(δεν μου το σχολιασε καν ο γιατρος υπομονη ειπε) αλλα στη μετρηση της 6/9 4555 μου ειπε οτι δειχνει οτι δεν προχωραει..Αυριο εχω παλι υπερηχο..Λετε να πηγαινει σε αποβολη?Ευχαριστώ πολυ κ ευχομαι τα καλύτερα σε ολες σας..

κοριτσι μου καλημερα! δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν και ειμαι απο εξωσωματικη ομως απο την πρωτη χοριακη σου μεχρι τις 6/9 μεσολαβησε πολυς καιρος!λογικα τις πρωτες μερες πρεπει να διπλασιαζεται!!! πιστευω θα ειναι ολα καλα!αλλα καλο ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου μηπως σου ενισχυσει την προγεστερονη!φανταζομαι ηδη θα παιρνεις λογω εξωσωματικης!! εαν θελεις μπες και στο τοπικ μελλοντικες μανουλες με εξωσωματικη 2022 μηπως σε βοηθησουν τα κοριτσια εκει!!!!! πες μας νεα σου κοριτσι μου!! μην αγχωνεσαι!!!

 

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Riaa είπε:

Καλημέρα! Νερό πινω παρά πολύ και τουαλέτα πάω κανονικότητα.

Ναι, αντιβίωση μου έδωσε μήπως είναι κάποιο μικροβιακι και κινδυνεύσει η κύηση μου είπε. 

Μέχρι τώρα ενοιωθα κάποιες μέρες τραβηγματα, αλλά τόσο παρατεταμένα πρώτη φορά. Και να μη μπορώ να κοιμηθώ από την ενόχληση. Τι να πω.

Θα τον δω αύριο και θα μου πει τι εξετάσεις θα πρέπει να κάνω για να δουμε αν θα συνεχίσω με αντιβίωση ή όχι. Και εγώ δε τρελαίνομαι με την ιδέα να παίρνω αντιβίωση αλλά ότι πει ο γιατρός.

καλημερα κοριτσι μου διαβασα οτι εισαι καλα σημερα!!!!!! πες τι εγινε στον υπερηχο!!! θα εφτιαξε ομως με την αντιβιωση!!! ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2021 at 1:19 ΠΜ, ο/η Maira29 είπε:

Σαφώς είναι υποκειμενικό!! Όταν βλέπεις έναν γιατρό που μπορεί να είναι όπως λες απόμακρος αλλά τον ρωτάς και έχει την απάντηση σε κάθε απορία σου ή δεν αποφεύγει να σου απαντήσει λογικό να σου εμπνέει εμπιστοσύνη!! Τώρα για παράδειγμα σε αυτή την εγκυμοσύνη επειδή την κατάλαβα αμέσως στην πρώτη μέρα καθυστέρησης έκανα χοριακη. Μίλησα με τον γιατρό μου είπε να την επαναλάβω και ανάλογα πως θα πήγαινε θα μιλούσαμε ξανά για ραντεβού! Κάνω την τριτη μέρα διπλασιαζοταν κανονικά μου λέει οκ μην κάνεις άλλη έλα το Σάββατο (5η μέρα καθυστέρησης) να δούμε το σακο. Παμε λοιπόν και δεν βλέπουμε τίποτα!! Εγώ πανικό και ο γιατρός να μην μιλαει!! Μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα!! Μου λέει ηρέμησε καμιά φορά χρειάζεται να ανέβει πάνω από 1500 για να φανεί ο σακος βλέπω όμως που θα "κάτσει". Κάνε μια χοριακη τη Δευτέρα που θα είναι περίπου 3000 και μιλάμε ξανά! Αν και την επομένη εβδομάδα δεν δούμε κάτι τότε να αγχωθείς! Έρχεται η Δευτέρα, κάνω τη χοριακη 2650!! Απογοήτευση κλάμα πανικός.. Παίρνω τηλέφωνο τον γιατρό και μου λέει σούπερ έλα αύριο να σε δω!! Οπότε σε τέτοιους ανθρώπους πως να μην έχεις εμπιστοσύνη?? Αυτό το τέλος καλό είναι που έχει σημασία!! 

Συγνώμη ζήτησα γιατί το θεματακι μας είναι για ευχάριστα και δεν ήθελα να μυρισω κανένα κορίτσι με την άσχημη εμπειρία μου!! 

 

αχ μα ποσο καλος ηταν! χωρις αυτον πιστευω θα ειχες πεσει παρα πολυ!κι αυτο δεν πρεπει να γινεται ειδικα στην αρχη!!! τουλαχιστον εισαι τυχερη που μετα βρηκες καποιον σωστο!!!!
πραγματικα ηταν πολυ νωρις...εμεις πηγαμε 8η εβδομαδα....αλλα μεχρι τοτε εκανα και τριτη χοριακη γιατι δεν αντεχα!!! χαχαχαχχα💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Όλα καλά θα είναι!!!Μπορει να είναι η Θέση του μωρού μπορεί η μήτρα που μεγάλωνει και σιγά σιγά κάνουν στν άκρη τα όργανα επειδή μεγαλώνει το μωρό..Θα πας στο γιατρο σου και όλα καλά..Στείλε μας όμως μνμ

Σε ευχαριστώ! Μακάρι να είναι κάτι από αυτά.Ειμαι πολύ καλύτερα με την αγωγή.Θα δούμε τη Τρίτη τι θα μου πει και από κοντά🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Monica 92 είπε:

Εμπιστευσου τον γιατρό σου. Δεν θα σε έθετε ποτέ σε κίνδυνο.. σίγουρα αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια στο ιδιωτικό αλλά από την άλλη νομίζω έτσι μας έχει κάνει η κοινωνία να αισθανόμαστε. Όλα τα σοβαρά περιστατικά, πάντα στο δημόσιο πηγαίνουν. Πες στον γιατρό της φοβίες σου για την κατασταση με τον κορονοιο και είμαι σίγουρη ότι αφού ξεγενναει εκεί θα μπορέσει να σου διαλευκάνει το τοπίο καλύτερα από τον καθένα. Με έναν πόνο 💗🙏🏻

Σε ευχαριστώ πολύ!!! 💕 Την Τετάρτη θα πάω στο Αλεξάνδρα για καρδιοτοκογραφημα οπότε θα συζητήσω μαζί του όλα αυτά που με προβληματίζουν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η iovnn είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα... Μη σε αγχωνει το νοσοκομείο. Αν νιώθεις ασφάλεια με τον γιατρό σου όλα θα πάνε καλά. Εγώ είμαι υψηλού κινδύνου και πάμε στο Αλεξάνδρα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Γενικότερα δεν είναι τυχαίο που οι ιδιωτικές κλινικές δεν αναλαμβάνουν δύσκολα περιστατικά. Δεν έχουν τις υποδομές!!! Εγώ προσωπικά νιώθω ασφάλεια στο Αλεξάνδρα γτ μου το έχει μεταδώσει ο γιατρός μου. Όπως σε όλα τα νοσοκομεία έτσι και στα δημόσια γίνονται οι απαραίτητες εξετάσεις για να μπορέσεις να εισελθεις... Εύχομαι να το ξεπεράσεις αν ωστόσο δεν νιώθεις καλά με την ιδέα σκέψου ότι γενικότερα οι γιατροί θέλουν να ξεγεννουν στα ιδιωτικά γτ εισπράττουν περισσότερα για να σου προτείνει το δημόσιο κάτι παραπάνω θα ξέρει. Καθαρά προσωπική μου άποψη...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Συμφωνώ ότι τα δημόσια σου παρέχουν εξειδικευμένη νοσηλεία όσον αφορά τα σοβαρά περιστατικά. Ωστόσο με προβληματίζει ο κοβιντ καθώς τα θετικά κρούσματα εγκύων τα πάνε εκεί. Υποθέτω ότι δεν θα μας έχουν στον ίδιο όροφο θετικές και αρνητικές. Ωστόσο λόγω αναστολών των υγειονομικών έχουν φύγει πολλές μαίες και δεν χουν πάρει άλλες να αναπληρώσουν το κενό με αποτέλεσμα να πηγαίνουν οι ίδιες και στα θετικά και στα αρνητικά κρούσματα. Αυτό με φοβίζει. Μακάρι να πάνε όλα καλά τι να πω είναι δύσκολη η κατάσταση. 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maria mariaa είπε:

Με το καλό θα σου πω πρώτα με ένα πόνο!!Καλησπέρα τν σημερινή κατάσταση δεν τν ξέρω..Μια φίλη μου που γέννησε πέρυσι μου είπε ότι ήταν αλλά χειρουργεία για COVID και άλλος όροφος για τς λεχώνες..Να μην είναι θετικές στ. Κορονοιο με τς λεχώνες τς άλλες.Μίλησες με τν γιατρό,του είπες τς προβληματισμούς σου;;

Καλημέρα!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Θα συναντηθώ μαζί του την Τετάρτη και θα μιλήσουμε από κοντά! Είναι πολύ θετικό αυτό που μου είπες ότι είναι αλλού τα χειρουργεία για τον κοβιντ και αλλού για τους αρνητικούς. Με έχει φοβίσει πολύ αυτή η κατάσταση. Θα μπορούσες να ρωτήσεις την φίλη σου πως ήταν γενικά η νοσηλεία της εκεί? Υπήρχε βοήθεια? Είχε σύνοδο? Σε ευχαριστώ πολύ! Αχ είμαι πολύ αγχωμενη κορίτσια 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η kokaki91 είπε:

Καλημέρα!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Θα συναντηθώ μαζί του την Τετάρτη και θα μιλήσουμε από κοντά! Είναι πολύ θετικό αυτό που μου είπες ότι είναι αλλού τα χειρουργεία για τον κοβιντ και αλλού για τους αρνητικούς. Με έχει φοβίσει πολύ αυτή η κατάσταση. Θα μπορούσες να ρωτήσεις την φίλη σου πως ήταν γενικά η νοσηλεία της εκεί? Υπήρχε βοήθεια? Είχε σύνοδο? Σε ευχαριστώ πολύ! Αχ είμαι πολύ αγχωμενη κορίτσια 😢

Καλημέρα την ρώτησα μου είπε ήταν στα δωμάτια τα luχ τα μονόκλινα και είχε τν άντρα της μαζί..Είχαν κάνει το τεστ μοριακό και οι δυο πριν μπουν στο νοσοκομείο γενικά μου είπε πολύ ευχαριστημένη έμεινε από το Αλεξάνδρα επειδή είχε θέμα και το μωράκι το πήραν πιο νωρίς έμεινε στν ΜΕΝ 15 ημέρες αυτό..Εγώ πέρυσι ακριβώς πριν 1 χρόνο γέννησα στο Έλενα Βενιζέλειο Νοσοκομείο και εκει έχει λουξ δωμάτιο στν 5 όροφο και εγώ εκει πηγα μονόκλινο με ένα σύνοδο τέλεια ήταν ο γιατρός μου φοβερός και εκει θα παω και στο δεύτερο.Φλκ πολλά εάν θέλεις κατι να τν ρωτήσω πες μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kokaki91 είπε:

Καλημέρα!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Θα συναντηθώ μαζί του την Τετάρτη και θα μιλήσουμε από κοντά! Είναι πολύ θετικό αυτό που μου είπες ότι είναι αλλού τα χειρουργεία για τον κοβιντ και αλλού για τους αρνητικούς. Με έχει φοβίσει πολύ αυτή η κατάσταση. Θα μπορούσες να ρωτήσεις την φίλη σου πως ήταν γενικά η νοσηλεία της εκεί? Υπήρχε βοήθεια? Είχε σύνοδο? Σε ευχαριστώ πολύ! Αχ είμαι πολύ αγχωμενη κορίτσια 😢

Επίσης στς θετικές βάζουν την στολή σαν αστροναύτη όποτε μην φοβάσαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, λόγο δουλειάς είχα μέρες να μπω αλλά έκατσα τώρα και διάβασα τα τελευταία νέα μας :) Eίδα ότι έχουμε και καινούρια κορίτσια... Καλώς ήρθατε και με το καλό και σε εσάς❤️ Εγώ είμαι πολύ κρυολογημένη εδώ και 3 μέρες αλλά το παλεύω.... Να ρωτήσω και κάτι όσες κάνατε αναλύσεις τελευταία πως είναι ο αιματοκρίτης σας γιατί εμένα έπεσε μέσα σε 1,5 μήνα από 39,3 στο 32,7 επίσης και η αιμοσφαιρίνη μου, τρόμαξα κάπως αλλά ο γιατρός μου το βρίσκει μια χαρά, έπεσε και εσάς  απότομα; Είμαι 15W

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, λόγο δουλειάς είχα μέρες να μπω αλλά έκατσα τώρα και διάβασα τα τελευταία νέα μας :) Eίδα ότι έχουμε και καινούρια κορίτσια... Καλώς ήρθατε και με το καλό και σε εσάς❤️ Εγώ είμαι πολύ κρυολογημένη εδώ και 3 μέρες αλλά το παλεύω.... Να ρωτήσω και κάτι όσες κάνατε αναλύσεις τελευταία πως είναι ο αιματοκρίτης σας γιατί εμένα έπεσε μέσα σε 1,5 μήνα από 39,3 στο 32,7 επίσης και η αιμοσφαιρίνη μου, τρόμαξα κάπως αλλά ο γιατρός μου το βρίσκει μια χαρά, έπεσε και εσάς  απότομα; Είμαι 15W

Περαστικα!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου για τον αιματοκρίτη σου είναι φυσιολογικό να πέφτει. Σκέψου εγω είχα πάντα 42-43 υψηλό για γυναίκα και όταν έκανα τις πρώτες εξετάσεις είχε πέσει στο 37,5! ( Ενώ ήμουν μόνο 6 εβδομάδων!)Τώρα στο δεύτερο τρίμηνο απ' την 17η εβδομάδα μου έδωσε σίδηρο για να μην πέσει πολύ ακόμα. Όταν κρίνει θα σου δώσει συμπλήρωμα. Προσπάθησε να τρως τροφές που έχουν σίδηρο πχ μοσχαράκι, πολύ καλός συνδιασμός είναι το φακορυζο, σπανάκι, κινόα, φασόλια, αρακά. 

Ολα θα πάνε μια χαρά, σκέψου πολλές γυναίκες ξεκινάνε με πολύ χαμηλότερο αιματοκρίτη, λόγω πχ στίγματος και δεν αντιμετωπίζουν κανένα προβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

Περαστικα!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου για τον αιματοκρίτη σου είναι φυσιολογικό να πέφτει. Σκέψου εγω είχα πάντα 42-43 υψηλό για γυναίκα και όταν έκανα τις πρώτες εξετάσεις είχε πέσει στο 37,5! ( Ενώ ήμουν μόνο 6 εβδομάδων!)Τώρα στο δεύτερο τρίμηνο απ' την 17η εβδομάδα μου έδωσε σίδηρο για να μην πέσει πολύ ακόμα. Όταν κρίνει θα σου δώσει συμπλήρωμα. Προσπάθησε να τρως τροφές που έχουν σίδηρο πχ μοσχαράκι, πολύ καλός συνδιασμός είναι το φακορυζο, σπανάκι, κινόα, φασόλια, αρακά. 

Ολα θα πάνε μια χαρά, σκέψου πολλές γυναίκες ξεκινάνε με πολύ χαμηλότερο αιματοκρίτη, λόγω πχ στίγματος και δεν αντιμετωπίζουν κανένα προβλημα!

Σε ευχαριστώ, σίδηρο παίρνω και μου είπε και εκείνος να τρώω κρέας 2-3 φορές την εβδομάδα αφού το βρήκε οκ δεν αγχώνομαι, ξέρω ότι πέφτει στην εγκυμοσύνη απλά μου έκανε εντύπωση το τόσο απότομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Σε ευχαριστώ, σίδηρο παίρνω και μου είπε και εκείνος να τρώω κρέας 2-3 φορές την εβδομάδα αφού το βρήκε οκ δεν αγχώνομαι, ξέρω ότι πέφτει στην εγκυμοσύνη απλά μου έκανε εντύπωση το τόσο απότομα 

Συμβαίνει κοπέλα μου καλησπέρα κ από μενα 

 

κ μένα σε ένα μήνα έπεσε από 42 στο 37 

Βέβαια οι τιμές μου είναι χωρίς σίδηρο 

Όσο προχωράει η εγκυμοσύνη οι απαιτήσεις αυξάνονται! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!...Με έχει πιάσει ξαφνικός πόνος στην κοιλιά και ανακουφιζομαι μόνο αν ξαπλώσω κ έχω τα πόδια ορθή γωνία...πείτε μου αν είναι φυσιολογικό πριν αρχίσω τα τηλέφωνα στον γιατρό..είμαι 12 και 3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!...Με έχει πιάσει ξαφνικός πόνος στην κοιλιά και ανακουφιζομαι μόνο αν ξαπλώσω κ έχω τα πόδια ορθή γωνία...πείτε μου αν είναι φυσιολογικό πριν αρχίσω τα τηλέφωνα στον γιατρό..είμαι 12 και 3

Καλησπέρα Μαρία. Δε μου έχει τύχει κάτι ανάλογο. Εγώ θα του έκανα ένα τηλέφωνο.Τριδυμια έχεις άλλωστε, δικαιουσε ακόμα παραπάνω τηλέφωνα.😄

Εύχομαι να περάσει γρήγορα ο πόνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Εμείς πήγαμε σήμερα στον "καινούργιο" μας γιατρό και είδαμε ξανά το μπεμπακι μας!! Ο γιατρός μας είπε 200 γραμμάρια το κορίτσι μας!! Βέβαια όλο το άγχος που είχα βγήκε στην πίεση!! Με μέτρησε και είχα 15.6!! Περίπου μια ώρα μετά πήγαμε στο φαρμακείο να πάρουμε καινούργιο πιεσόμετρο και η πίεση μου ήταν στο 12.9!! Μέχρι και ο φαρμακοποιός απόρησε και μου λέει σου έδωσε χάπι ε?? Ευτυχώς όμως όλα καλά με το μωράκι μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

 

κοριτσι μου καλημερα! δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν και ειμαι απο εξωσωματικη ομως απο την πρωτη χοριακη σου μεχρι τις 6/9 μεσολαβησε πολυς καιρος!λογικα τις πρωτες μερες πρεπει να διπλασιαζεται!!! πιστευω θα ειναι ολα καλα!αλλα καλο ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου μηπως σου ενισχυσει την προγεστερονη!φανταζομαι ηδη θα παιρνεις λογω εξωσωματικης!! εαν θελεις μπες και στο τοπικ μελλοντικες μανουλες με εξωσωματικη 2022 μηπως σε βοηθησουν τα κοριτσια εκει!!!!! πες μας νεα σου κοριτσι μου!! μην αγχωνεσαι!!!

 

καλημερα κοριτσι μου διαβασα οτι εισαι καλα σημερα!!!!!! πες τι εγινε στον υπερηχο!!! θα εφτιαξε ομως με την αντιβιωση!!! ❣️

Λοιπον κοριτσια αυτο που τραβηξα σημερα να μην τυχει σε καμια..Πηγα για τον 2ο υπέρηχο κ μου λεει δεν εχουμε καλη εικόνα, οι χοριακες σου δεν ανεβαινουν οσο πρεπει οποτε εχουμε 2 κακα στοιχεια αλλα δεν μπορώ να τελεσιδικησω ακομα..θα περιμενουμε αλλη μια εβδομάδα για να παρουμε αποφαση..κ εκει που μου κόβονται τα ποδια κ αρχιζω να τον ρωταω για το πως θα γίνει εαν δεν ακουσουμε παλι τιποτα κ τι θα αντιμετωπισω γιατι αποξυνση δεν εχω ξανακανει (άκουγε κατι αχνο αλλα δεν ηταν ηξερε μηπως ηταν συσπάσεις ειπε) μου πεταξε το "δεν πας στον συναδελφο μου πιο κατω ενα στενο που εχει καλυτερο μηχανημα να δεις αν μπορει να ακούσει κατι αν δεν μπορεις να περιμένεις μεχρι τη Δευτερα για να σου φυγει το αγχος"? κ πηγα φυσικα..περιμενα μια ωρα γιατι ημουν εκτακτη..κ τελικα 140 παλμοι το μωρακι..7εβδομαδες κ 2 ημερων κανονικη ανάπτυξη προς το παρόν ολα καλα..κρισιμες εβδομαδες μεν αλλα ηρέμησα..εννοείται οτι ήθελα να γυρισω στο γιατρο μου να του ρίξω μπουνια..ολα καλα ως τωρα τουλάχιστον ηρεμησα για να ηρεμησει κ το μπεμπε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...