Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι μωρέ κ εγώ πιστεύω έχουμε χρόνο να την κάνουμε! Εύχομαι να δείτε το μωράκι σας την Τετάρτη κ να είναι όλα καλά!!💙 Έχω κ εγώ την Τετάρτη ραντεβού στο γυναικολόγο μου☺️

Ναι εύκολο κ ευχάριστο αλλά ζωηρό! Χαχα!!😄

Ισχύει κ αυτό που λες για το ζευγάρι πάντως..γιατί κακά τα ψέματα στην αρχή με το μωρό αλλάζουν οι ισορροπίες κ πολλά ζευγάρια τα βρίσκουν δύσκολα! Έχουμε κ τις ορμόνες εμείς..οπότε βοηθάει το μωράκι να μη ζορίζει πολύ την κατάσταση έστω..!

Φαντάσου πριν γεννήσω μας είχαν τρομάξει με τον ύπνο κ μου ελεγε ο άντρας μου ότι αν ξυπνάει το μωρό θα κοιμάται στο σαλόνι εκείνος(γιατί δουλεύει πρωί)😆 εγώ δεν ήθελα να κοιμόμαστε χώρια δεν το θεωρώ καλό..ευτυχώς δεν κοιμηθήκαμε καθόλου χώρια γιατί το μωρό κοιμόταν απ’την αρχή όλη νύχτα στο λίκνο δίπλα μου που το είχα ενώσει με το κρεβάτι, κ δεν ξύπναγε καθόλου, κ εγώ με τον άντρα μου κοιμόμασταν στο κρεβάτι κανονικά όπως πριν ..

Αυτό που λες, όπως κ αν είναι το κάθε μωράκι σιγά σιγά θα προσαρμοστούμε, είτε πιο εύκολα είτε πιο δύσκολα! Κ όσο περνάει ο καιρός θα είναι όλα πιο εύκολα ούτως ή άλλως..! 😊

Συμφωνώ απόλυτα για το κρεβάτι! Και γω δεν μπορώ να αποχωριστώ τον άντρα μου! Απ' την μέρα που μείναμε μαζί έχουμε κοιμηθεί μόνο 1 μέρα χωριστά την παραμονή του γάμου μας ( πέρα απ' κάποια επαγγελματικά ταξίδια )  και σχολιαζαμε πόσο περίεργο μας φάνηκε τότε που χωριστηκαμε! Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως αν κάποιος δεν νιώθει το ίδιο η σχέση του είναι κατώτερη η ότι δεν αγαπιούνται με το ίδιο τρόπο. Το κάθε ζευγάρι έχει τους δικούς του κώδικες.

Θέλω τόσο πολύ να το ζούμε μαζί ολο αυτό με το παιδί! Και μεις θα τον έχουμε στο λίκνο δίπλα μας💙.

Πάντως χαρουμενοι γονείς = χαρούμενο παιδί! Άρα κάτι κάνετε σωστά😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Ριάκι!! 🤗

Ναι αυτό, βολικά και χαρούμενα! Μας έλεγαν σήμερα στον παιδικό τι παιδί είναι αυτό, εύκολο, χαρούμενο, κοινωνικό παίζει με όλα τα παιδιά, σε όλους γελάει, μακάρι όλα τα παιδιά να ‘ταν έτσι καλά κ όμορφα μου λένε..χαρά εγώ όπως καταλαβαίνεις χαχα🙈💗

Εγώ να σου πω θέλω να ‘μαι ξύπνια να βλέπω τι γίνεται, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να ξαναπεράσω τη διαδικασία της γέννας γενικά..κ το μετά Θέε μου που σε καθαρίζουν μπρρρ...προς το παρόν δεν το σκέφτομαι, όταν φτάσει η ώρα θα αγχωθώ μάλλον😄 κ μετά θα τελειώσει ευτυχώς χαχαχ κ θα ‘χω τη μπέμπα💗 τουλάχιστον τη δεύτερη φορά είσαι προετοιμασμένος, ξέρεις τι σε περιμένει😆

Εγώ φοβάμαι κ την επισκληρίδιο γιατί είχα μία επιπλοκή, μου έπεσε πολύ απότομα η πίεση μόλις μου έκαναν την επισκληρίδιο, κ φώναζε η μαια τον αναισθησιολόγο, μου έβαζε αυτός κάτι φάρμακα στον ορό, μου ξανα μέτραγαν την πίεση δεν ανέβαινε, εγώ εντωμεταξύ έβλεπα θολά κ δεν καταλάβαινα τι γινεται τόσο που μου είχε πέσει η πίεση, λέω πάει πεθαίνω ή θα λιποθυμήσω..μετά από κάποια ώρα άρχισε να ανεβαίνει η πίεση κ μου είπε η μαία ότι ήταν επιπλοκή της επισκληριδίου κ συμβαίνει καμια φορά..ε κ τώρα φοβάμαι μην το πάθω πάλι καταλαβαίνεις

kαλημέρα κορίτσια μου, σχετικά με την επισκληρίδιο αυτός είναι ο λόγος που και εγώ θα ήθελα να μπορέσω να την αποφύγω, διάβασα αρκετά τελευταία για την επισκληρίδιο και τον φυσιολογικό τοκετό και κατάλαβα ότι τελικά δεν είναι τόσο αθώα, όντως ρίχνει την πίεση, μπορεί να καθυστερήσει την διαστολή και την διάρκεια του τοκετού και κάποιες άλλες παρενέργειες... οπότε κατάλαβα ότι όσο πιο φυσικά τόσο το καλύτερο. Θα ΄ψάξω να βρω το κειμενάκι να σας το επισυνάψω να το διαβάσετε :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Καλή χρονιά σε όλες!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες λόγω της δουλειάς οπότε θα σας διαβάσω σήμερα σιγά σιγά!! Εμείς χθές καναμε το doppler και μας είπε ο γιατρός όλα μια χαρά!! Το μόνο που με αγχωσε κάπως είναι τα γραμμάρια του μωρού!! Είμαστε 1630 γραμμάρια και 40 εκατοστά (31+3 εβδομάδες)!! Είναι εντάξει βρε κορίτσια?? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ελάχιστα κάτω από το όριο και απλά ενδεχομένως το μωρό να γεννηθεί 3.100 με 3.200 και ότι δεν είναι κάτι απλά αλλά μωράκια γεννιούνται 3.500 αλλα 4 και άλλα μικρότερα!! Εμένα μου φαίνεται μια χαρά και αφού με καθησυσυχασε ο γιατρός κιολας αλλά με αγχώνει η μαμά μου ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό!! Τι λέτε εσείς?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Καλή χρονιά σε όλες!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες λόγω της δουλειάς οπότε θα σας διαβάσω σήμερα σιγά σιγά!! Εμείς χθές καναμε το doppler και μας είπε ο γιατρός όλα μια χαρά!! Το μόνο που με αγχωσε κάπως είναι τα γραμμάρια του μωρού!! Είμαστε 1630 γραμμάρια και 40 εκατοστά (31+3 εβδομάδες)!! Είναι εντάξει βρε κορίτσια?? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ελάχιστα κάτω από το όριο και απλά ενδεχομένως το μωρό να γεννηθεί 3.100 με 3.200 και ότι δεν είναι κάτι απλά αλλά μωράκια γεννιούνται 3.500 αλλα 4 και άλλα μικρότερα!! Εμένα μου φαίνεται μια χαρά και αφού με καθησυσυχασε ο γιατρός κιολας αλλά με αγχώνει η μαμά μου ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό!! Τι λέτε εσείς?? 

Καλέ μια χαρά είσαι! Δεν κατάλαβα το 3.100 κ 3.200 άσχημο είναι; Έλα Παναγιά μου! Η μαμά σου έχει μείνει στα του παρελθόντος πως όσο μεγαλύτερο το μωρό τόσο πιο δυνατό κ υγιές; Μέγα λάθος! Αυτή την συζήτηση είχα τις προάλλες με τον ενδοκρινολόγο μου! Κάποτε γεννιούνταν μεγάλα μωρά κ χαιρόντουσαν γι’ αυτό, αλλά αυτό ήταν γιατί οι γυναίκες με την εγκυμοσύνη αποκτούσαν σάκχαρο κύησης, δεν το γνώριζαν φυσικά κ αυτό είχε ως συνέπεια πολλά από τα παιδιά αυτά να έπασχαν στο μέλλον από παχυσαρκία, διαβήτη κ.α. Σε παρακολουθεί κάποιος ενδοκρινολόγος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Βρε κορίτσια με έχει πιάσει καιρό τώρα ένα ψυχολογικό να το πω κ δεν θελω να με ρωτάνε για την εγκυμοσύνη...θέλω μόνο την μαμα μου! Δεν θέλω συμβουλές ούτε εμπειρίες πέρα από αυτά που ρωτάω! Κ έχω 2 φίλες που δεν λέω είναι καλές χρυσές αλλά δεν μπορώ να με ρωτάνε κάθε μέρα τι κάνω κλπ, με αποτέλεσμα να μην απαντάω σε μνμτα! Εσάς σας φαίνεται υπερβολικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Βρε κορίτσια με έχει πιάσει καιρό τώρα ένα ψυχολογικό να το πω κ δεν θελω να με ρωτάνε για την εγκυμοσύνη...θέλω μόνο την μαμα μου! Δεν θέλω συμβουλές ούτε εμπειρίες πέρα από αυτά που ρωτάω! Κ έχω 2 φίλες που δεν λέω είναι καλές χρυσές αλλά δεν μπορώ να με ρωτάνε κάθε μέρα τι κάνω κλπ, με αποτέλεσμα να μην απαντάω σε μνμτα! Εσάς σας φαίνεται υπερβολικό; 

Εγώ θα σου έλεγα να μην πιεζεσαι και αφού αισθάνεσαι έτσι αυτό το διάστημα να κάνεις αυτό που θέλεις.

Απλά επειδή οι φίλες σου δε μπορούν να ξέρουν σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεσαι, μπορείς να τους πεις πως αυτή η περίοδος είναι λίγο πιεσμένη για σένα, πως είσαι καλά και χαρούμενη αλλά αν γίνεται να μη μιλάτε για αυτό το θέμα. Πες τους να μη το πάρουν προσωπικά, πως δεν έχει να κάνει με αυτές, αλλά με εσένα. Πως κατανοείς και εκτιμας το ενδιαφέρον τους. 

Πιστεύω θα καταλάβουν και θα σεβαστούν την επιθυμία σου.

Απλά επικοινώνησε το μαζί τους, γιατί αν απομακρύνεσε χωρίς εξηγήσεις είναι εύκολο να υπάρξουν παρεξηγήσεις από μεριάς τους, και είναι κρίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Riaa είπε:

Εγώ θα σου έλεγα να μην πιεζεσαι και αφού αισθάνεσαι έτσι αυτό το διάστημα να κάνεις αυτό που θέλεις.

Απλά επειδή οι φίλες σου δε μπορούν να ξέρουν σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεσαι, μπορείς να τους πεις πως αυτή η περίοδος είναι λίγο πιεσμένη για σένα, πως είσαι καλά και χαρούμενη αλλά αν γίνεται να μη μιλάτε για αυτό το θέμα. Πες τους να μη το πάρουν προσωπικά, πως δεν έχει να κάνει με αυτές, αλλά με εσένα. Πως κατανοείς και εκτιμας το ενδιαφέρον τους. 

Πιστεύω θα καταλάβουν και θα σεβαστούν την επιθυμία σου.

Απλά επικοινώνησε το μαζί τους, γιατί αν απομακρύνεσε χωρίς εξηγήσεις είναι εύκολο να υπάρξουν παρεξηγήσεις από μεριάς τους, και είναι κρίμα.

Έχεις δίκιο...Στην αρχή τους είχα πει ότι δεν ήθελα να το συζητάω γιατι δεν ξεραμε πως θα παει αλλά όχι ξεκάθαρα ώστε να καταλάβουν ότι γενικά δεν θελω να το συζητάω! Είναι κ μακριά κ μόνο μέσω τηλεφώνου τα λέμε. Οπότε το καλύτερο είναι αυτό 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Καλέ μια χαρά είσαι! Δεν κατάλαβα το 3.100 κ 3.200 άσχημο είναι; Έλα Παναγιά μου! Η μαμά σου έχει μείνει στα του παρελθόντος πως όσο μεγαλύτερο το μωρό τόσο πιο δυνατό κ υγιές; Μέγα λάθος! Αυτή την συζήτηση είχα τις προάλλες με τον ενδοκρινολόγο μου! Κάποτε γεννιούνταν μεγάλα μωρά κ χαιρόντουσαν γι’ αυτό, αλλά αυτό ήταν γιατί οι γυναίκες με την εγκυμοσύνη αποκτούσαν σάκχαρο κύησης, δεν το γνώριζαν φυσικά κ αυτό είχε ως συνέπεια πολλά από τα παιδιά αυτά να έπασχαν στο μέλλον από παχυσαρκία, διαβήτη κ.α. Σε παρακολουθεί κάποιος ενδοκρινολόγος;

Αχ βρε κοπέλα μου!! Δεν ξέρεις πως με ηρεμεις!! Ενδοκρινολογο ξεκίνησα γύρω στα Χριστούγεννα που έκανα την καμπύλη και μου βγήκε παραπάνω το ζάχαρο νηστείας ενώ οι υπόλοιπες τιμές ήταν μέσα στα όρια! Έκανα 4 μετρήσεις την ημέρα και το θέμα που είχα ήταν ότι οι πρωινές μετρήσεις ήταν ανεβασμένες (ενδεχομένως και λόγω γιορτών με γλυκά και τέτοια που όσο να ναι κάτι έτρωγα παραπάνω!) μετά λοιπόν αφού είδε και ο γιατρός ότι οι υπόλοιπες τιμές είναι εντάξει μου είπε να μετράω σίγουρα μόνο το πρωινό και αν θέλω να έχω μια γενική εικόνα να κάνω μια μέτρηση μετά το γεύμα είτε μεσημέρι είτε βράδυ!! Οπότε ξεκίνησα μια τύπου διατροφή που ουσιαστικά έχω σταματήσει τη ζάχαρη και το λευκό ψωμί και βλέπω ότι περίπου 10 μέρες τώρα έχει επανέλθει στο φυσιολογικό!! Και τότε που τον είχα ρωτήσει κιόλας αν το ζάχαρο επηρεάζει το μωρό μου είχε πει ότι απλά ίσως βγει μεγαλύτερο!! Και εγώ δεν βλέπω κάποια τρελή διαφορά από το 3.500 στο 3.200 ή 3.100!! Και αφού ο γιατρός μου είπε ότι είναι υγιέστατο το μωράκι μου προσπαθώ να μην δίνω σημασία!! Αλλά με πήρε σήμερα η μαμά μου τηλέφωνο και με αγχωσε τύπου δεν έχεις φάει ακόμα και πως θα μεγαλώσει το μωρό και για αυτό είναι μικρό και θα βγει και θα έχει πρόβλημα και τέτοια!! Ένιωσα πάρα πολύ άσχημα ότι κάνω κακό στο μωρό μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Καλή χρονιά σε όλες!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες λόγω της δουλειάς οπότε θα σας διαβάσω σήμερα σιγά σιγά!! Εμείς χθές καναμε το doppler και μας είπε ο γιατρός όλα μια χαρά!! Το μόνο που με αγχωσε κάπως είναι τα γραμμάρια του μωρού!! Είμαστε 1630 γραμμάρια και 40 εκατοστά (31+3 εβδομάδες)!! Είναι εντάξει βρε κορίτσια?? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ελάχιστα κάτω από το όριο και απλά ενδεχομένως το μωρό να γεννηθεί 3.100 με 3.200 και ότι δεν είναι κάτι απλά αλλά μωράκια γεννιούνται 3.500 αλλα 4 και άλλα μικρότερα!! Εμένα μου φαίνεται μια χαρά και αφού με καθησυσυχασε ο γιατρός κιολας αλλά με αγχώνει η μαμά μου ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό!! Τι λέτε εσείς?? 

Καλησπέρα! Συμφωνώ με την Βασιλική! Καταρχάς εμένα το βάρος για την εβδομάδα μου φαίνεται μια χαρά εμένα αν δεις σε πινακακια στο ίντερνετ είναι μέσα στα όρια! Δεύτερον οι εκτιμήσεις στο βάρος μπορεί να πέσουν πολύ έξω, ακριβώς γιατί είναι στατιστικά με βάση κάποιες μετρήσεις. Πχ μπορεί κάποιο παιδί να έχει ψηλά πόδια και απ' την μέτρηση του ποδιού να φαίνεται ότι θα βγει μεγάλο! Καλά δεν τα εξηγώ και γω με καμία επιστημονική βαρύτητα τα λέω πιο λαϊκά όπως τα καταλαβαίνω και γω😁.

Ο γιατρός σου θα έβλεπε αν υπήρχε κάποιο θέμα σχετικά με το αν τρέφεται το μωρο και θα στο έλεγε σίγουρα! Εγω πάντως 3 κιλά γεννήθηκα και πόσες φίλες με που γέννησαν επίσης απ' 2800 έως 3300 ήταν τα παιδάκια τους και όλα είναι υγιέστατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Βρε κορίτσια με έχει πιάσει καιρό τώρα ένα ψυχολογικό να το πω κ δεν θελω να με ρωτάνε για την εγκυμοσύνη...θέλω μόνο την μαμα μου! Δεν θέλω συμβουλές ούτε εμπειρίες πέρα από αυτά που ρωτάω! Κ έχω 2 φίλες που δεν λέω είναι καλές χρυσές αλλά δεν μπορώ να με ρωτάνε κάθε μέρα τι κάνω κλπ, με αποτέλεσμα να μην απαντάω σε μνμτα! Εσάς σας φαίνεται υπερβολικό; 

Καθόλου υπερβολικό! Να ξέρεις ότι πολλές γυναίκες ειδικά αυτές που έχουν μωράκια νιώθουν σαν να πρέπει να σου δώσουν ότι γνώση είχανε και δεν είχανε στις δικές τους εγκυμοσύνες! Το χω πάθει με φίλες μου να θέλουν να μου κάνουν ακόμα και μαθήματα για το πώς θα θηλάσω τι ακριβώς να πάρω για το παιδί κτλ. Δεν το συζητώ με αγάπη το κάνανε και είμαι χαρούμενη που έχω τέτοιες φίλες στο πλευρό μου απλά ήταν κουραστικό. Τις ευχαρίστησα και απλά είπα με όμορφο τρόπο ότι με ξεαγχωνει να μιλάμε και για άλλα θέματα κτλ.

Παντως δεν είσαι υπερβολική είναι λογικό να αισθάνεσαι ότι δεν περιστρέφονται όλα μόνο γύρω απ' την κοιλιά μας😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Maira29 είπε:

Αχ βρε κοπέλα μου!! Δεν ξέρεις πως με ηρεμεις!! Ενδοκρινολογο ξεκίνησα γύρω στα Χριστούγεννα που έκανα την καμπύλη και μου βγήκε παραπάνω το ζάχαρο νηστείας ενώ οι υπόλοιπες τιμές ήταν μέσα στα όρια! Έκανα 4 μετρήσεις την ημέρα και το θέμα που είχα ήταν ότι οι πρωινές μετρήσεις ήταν ανεβασμένες (ενδεχομένως και λόγω γιορτών με γλυκά και τέτοια που όσο να ναι κάτι έτρωγα παραπάνω!) μετά λοιπόν αφού είδε και ο γιατρός ότι οι υπόλοιπες τιμές είναι εντάξει μου είπε να μετράω σίγουρα μόνο το πρωινό και αν θέλω να έχω μια γενική εικόνα να κάνω μια μέτρηση μετά το γεύμα είτε μεσημέρι είτε βράδυ!! Οπότε ξεκίνησα μια τύπου διατροφή που ουσιαστικά έχω σταματήσει τη ζάχαρη και το λευκό ψωμί και βλέπω ότι περίπου 10 μέρες τώρα έχει επανέλθει στο φυσιολογικό!! Και τότε που τον είχα ρωτήσει κιόλας αν το ζάχαρο επηρεάζει το μωρό μου είχε πει ότι απλά ίσως βγει μεγαλύτερο!! Και εγώ δεν βλέπω κάποια τρελή διαφορά από το 3.500 στο 3.200 ή 3.100!! Και αφού ο γιατρός μου είπε ότι είναι υγιέστατο το μωράκι μου προσπαθώ να μην δίνω σημασία!! Αλλά με πήρε σήμερα η μαμά μου τηλέφωνο και με αγχωσε τύπου δεν έχεις φάει ακόμα και πως θα μεγαλώσει το μωρό και για αυτό είναι μικρό και θα βγει και θα έχει πρόβλημα και τέτοια!! Ένιωσα πάρα πολύ άσχημα ότι κάνω κακό στο μωρό μου!! 

Αυτό που σου είπα! Πως το σάκχαρο είναι αιτία να γεννιούνται μεγάλα μωρά. Οι γυναίκες αντιμετωπίζουν δυσκολίες στον τοκετό, χώρια που αμέσως μετά τη γέννηση μπορεί το νεογνό να εμφανίσει υπογλυκαιμία. Τέλος, τα παιδιά στην εφηβεία εμφανίζουν συχνότερα παχυσαρκία και διαταραγμένη ανοχή στη γλυκόζη. Γι’ αυτό κ κοπέλες που δεν μπορούν να το ρυθμίσουν μόνο με διατροφή, ξεκινούν ινσουλίνη για να το κρατούν σε σταθερά επίπεδα. Το σάκχαρο γενικά είναι ύπουλο!

Όσο για την μαμά σου είναι υπερβολική όπως θα είσαι κ εσύ μεθαύριο! Αυτός είναι ο ρόλος της μάνας εξάλλου! 😂

Τα πηγαίνεις μια χαρά! Αλήθεια! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vasilique @Nantinaki @Riaa Ευχαριστώ κορίτσια! Με αγάπη το κάνουν σίγουρα! Θα τους μιλήσω σίγουρα πιο συγκεκριμένα και θα καταλάβουν..Με στηρίζουν γενικά πάρα πολύ κ δεν θα ήθελα να απομακρυνθουμε για τέτοιους λόγους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας επισυνάπτω για όποια θέλει να τα διαβάσει αυτό που σας έλεγα για την επισκληρίδιο και ένα βιβλίο που λέγεται " Ενα γράμμα στο γιατρό μου" στις πρώτες σελίδες έχει αρκετές πληροφορίες γύρω από την γέννα... ακολουθούν 57 γράμματα από κοπέλες που απευθύνονται στον γιατρό τους (κάποια από αυτά με συγκίνησαν πολύ) και τέλος έχει ένα υπόδειγμα  πλάνου τοκετού όπως αυτό που μας έλεγε η Χρύσα. ❤️

12-Επισκληρίδιος.pdf βιβλιο.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Βρε κορίτσια με έχει πιάσει καιρό τώρα ένα ψυχολογικό να το πω κ δεν θελω να με ρωτάνε για την εγκυμοσύνη...θέλω μόνο την μαμα μου! Δεν θέλω συμβουλές ούτε εμπειρίες πέρα από αυτά που ρωτάω! Κ έχω 2 φίλες που δεν λέω είναι καλές χρυσές αλλά δεν μπορώ να με ρωτάνε κάθε μέρα τι κάνω κλπ, με αποτέλεσμα να μην απαντάω σε μνμτα! Εσάς σας φαίνεται υπερβολικό; 

Μαράκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα, το ίδιο ακριβώς νιώθω και εγώ και γκρινιαζα συνέχεια στον άντρα μου(στον μόνο που μπορουσα να το πω). Με ενοχλεί να με παίρνουν τηλέφωνο συνέχεια φίλες για να με ρωτήσουν αν πήγα στον γιατρό, πότε θα πάω, τι μου είπε.  Επίσης έχουν πιάσει να μου κάνουν κουμάντα φίλοι ή και απλώς γνωστοί, ακόμα και άτομα που δεν έχουν παιδιά του στυλ δεν θα θηλάσεις μόνο θα δώσεις και ξένο, δεν θα πάρεις λίκνο θα σου δώσουμε εμείς παρκοκρέβατο, μην τρως αυτό, μην κάνεις εκείνο, το γνωστό κοιμήσου τώρα που μπορείς γιατί μετά ξέχασε τα όλα

Καθώς επίσης με ενοχλούσε από την αρχή της εγκυμοσύνης που μου έλεγαν ααα απο τον άλλο μήνα θα δεις θα έχεις ναυτιές, θα πρηστείς, θα βαρύνεις και δεν θα μπορείς να κουνήσεις . θα έχεις καούρες και διάφορα τέτοια που με άγχωναν χωρίς λόγο γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε εγώ δεν είχα τίποτα από όλα αυτά. Μου είπαν μέχρι και να μην κουράζομαι, να σταματήσω την δουλειά γιατί η συγκεκριμένη από κούραση γέννησε πρόωρα (τραγικό νομίζω να το πεις σε μια έγκυο) 

Για όλα τα παραπάνω αποφάσισα ότι για να μην τρελαθώ να απαντάω γενικά και αόριστα στα περι γιατρού, να λεω ναι ναι στις συμβουλές που δεν ζητάω και από το ένα αυτί να μπαίνουν και από το άλλο να βγαίνουν και να μην ασχολούμαι καθόλου και αγχώνομαι με το κάθε τι που θα μου λένε ότι θα πάθω. 

Υ.Γ: Ουφφφ μου έδωσες αφορμή να τα πω και ξεθύμανα...🤣 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα!!! ❤️❤️❤️
 

@Princess28 

κοπέλα μου εγώ πήρα αυτόν τον μαρσιπο https://www.ecoslings.gr/product-category/full-buckle/hoppediz-primeo/ 

ειναι full buckle από αμαζον Γερμανίας στα 85€ (Εδώ τον έχει 100€ περίπου) 
Είναι γερμανική Μάρκα 

 

στην συμελα την κόρη μου  είχα πάλι γερμανική μάρκα άλλο είδος mei tai της amazonas από λητω με 50€ 

 

είπα να στο δείξω να δεις λίγο κ τα χαρακτηριστικά του εργονομικού φορεμένο στα βίντεο που έχει η σελίδα! 
 

καλες αγορές κ σε σένα ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️


 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Μαράκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα, το ίδιο ακριβώς νιώθω και εγώ και γκρινιάζα συνέχεια στον άντρα μου(στον μόνο που μπορουσα να το πω). Με ενοχλεί να με παίρνουν τηλέφωνο συνέχεια φίλες για να με ρωτήσουν αν πήγα στον γιατρό, πότε θα πάω, τι μου είπε.  Επίσης έχουν πιάσει να μου κάνουν κουμάντα φίλοι ή και απλώς γνωστοί, ακόμα και άτομα που δεν έχουν παιδιά του στυλ δεν θα θηλάσεις μόνο θα δώσεις και ξένο, δεν θα πάρεις λίκνο θα σου δώσουμε εμείς παρκοκρέβατο, μην τρως αυτό, μην κάνεις εκείνο, το γνωστό κοιμήσου τώρα που μπορείς γιατί μετά ξέχασε τα όλα

Καθώς επίσης με ενοχλούσε από την αρχή της εγκυμοσύνης που μου έλεγαν ααα απο τον άλλο μήνα θα δεις θα έχεις ναυτιές, θα πρηστείς, θα βαρύνεις και δεν θα μπορείς να κουνήσεις . θα έχεις καούρες και διάφορα τέτοια που με άγχωναν χωρίς λόγο γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός όποτε εγω δεν είχα τίποτα από όλα αυτά. Μου είπαν μέχρι και να μην κουράζομαι, να σταματήσω την δουλειά γιατί η συγκεκριμένη από κούραση γέννησε πρόωρα (τραγικό νομίζω να το πεις σε μια έγκυο) 

Για όλα τα παραπάνω αποφάσισα ότι για να μην τρελαθώ να απαντάω γενικά και αόριστα στα περι γιατρού, να λεω ναι ναι στις συμβουλές που δεν ζητάω και από το ένα αυτί να μπαίνουν και από το άλλο να βγαίνουν και να μην ασχολούμαι καθόλου και αγχώνομαι με το κάθε τι που θα μου λένε ότι θα πάθω. 

Υ.Γ: Ουφφφ μου έδωσες αφορμή να τα πω και ξεθύμανα...🤣 

 

Εντάξει....Σαν να με ακούω! Δεν γίνεται αλλιώς! Κάνεις κ λίγο τον χαζό...εγώ να σου πω την αλήθεια έχω θέμα με το σόι του άντρα μου, δεν μ έκαναν κάτι οι άνθρωποι αλλά τα σχολιάζουν όλα! Κ το συζήτησα με τον άντρα μου, το είπα κ στην πεθερά μου κ ολα καλά τους έχουν αναλάβει αυτοί 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Εντάξει....Σαν να με ακούω! Δεν γίνεται αλλιώς! Κάνεις κ λίγο τον χαζό...εγώ να σου πω την αλήθεια έχω θέμα με το σόι του άντρα μου, δεν μ έκαναν κάτι οι άνθρωποι αλλά τα σχολιάζουν όλα! Κ το συζήτησα με τον άντρα μου, το είπα κ στην πεθερά μου κ ολα καλά τους έχουν αναλάβει αυτοί 🤣

Kαλά πέρασα και από αυτό το στάδιο.... Επειδή έχω στο ενεργητικό μου και μια παλίνδρομη- αποβολή πριν από αυτή την εγκυμοσύνη είχα και σχόλια ότι το έπαθα γιατί έκανα αυτό και εκείνο... και πρόσεχε τώρα μην περπατάς ξυπόλητη, μην σηκώσεις, μην πηγαίνεις ποδαρόδρομο, μην κάθεσαι έτσι και διάφορα τέτοια όμορφα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλά πέρασα και από αυτό το στάδιο.... Επειδή έχω στο ενεργητικό μου και μια παλίνδρομη- αποβολή πριν από αυτή την εγκυμοσύνη είχα και σχόλια ότι το έπαθα γιατί έκανα αυτό και εκείνο... και πρόσεχε τώρα μην περπατάς ξυπόλητη, μην σηκώσεις, μην πηγαίνεις ποδαρόδρομο, μην κάθεσαι έτσι και διάφορα τέτοια όμορφα 🤣

Κατάλαβα!...Εντάξει κάποια πράγματα δεν αλλάζουν! Υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα!!! ❤️❤️❤️
 

@Princess28 

κοπέλα μου εγώ πήρα αυτόν τον μαρσιπο https://www.ecoslings.gr/product-category/full-buckle/hoppediz-primeo/ 

ειναι full buckle από αμαζον Γερμανίας στα 85€ (Εδώ τον έχει 100€ περίπου) 
Είναι γερμανική Μάρκα 

 

στην συμελα την κόρη μου  είχα πάλι γερμανική μάρκα άλλο είδος mei tai της amazonas από λητω με 50€ 

 

είπα να στο δείξω να δεις λίγο κ τα χαρακτηριστικά του εργονομικού φορεμένο στα βίντεο που έχει η σελίδα! 
 

καλες αγορές κ σε σένα ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️


 

 

Χρύσα μου, καλησπέρα! Όλα καλά ε; Πορευόμαστε προς το τέλος σιγά σιγά! Να σε ρωτήσω από τον mei tai δεν έμεινες ευχαριστημένη; Για τον Babybjorn έχεις άποψη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Χρύσα μου, καλησπέρα! Όλα καλά ε; Πορευόμαστε προς το τέλος σιγά σιγά! Να σε ρωτήσω από τον mei tai δεν έμεινες ευχαριστημένη; Για τον Babybjorn έχεις άποψη;

Γεια σου Βασιλική μου όλα καλά ναι❤️ Είσαι πολύ κοντά στο όνειρο στο διπλό σου όνειρο βάστα γερά!!! 
 

λοιπον εμένα αυτό το είδος δεν με βόλεψε με τις ραντες  (την φορούσα την κόρη μου μέχρι που έμεινα έγκυος αν κ είναι λεπτή 10 κιλάκια που είναι νορμαλ γιατί οι περισσότεροι μαρσιποι είναι μέχρι 20 κιλά εμένα οι ραντες κ τα δεσίματα δν μου έδιναν σταθερότητα όταν άρχισε να μεγαλώνει κ να πάει σε toddler size) παίζει ρόλο κ ο σωματότυπος βέβαια κ το κατά ποσο μπορείς να κανεις τα δεσίματα μόνος σου! 
Κάποιοι μαρσιποι είναι από την γέννηση μέχρι 20 κιλά περίπου  κ κάποιοι χωρίζονται σε baby size και toddler size 

γ αυτό κ πήγα σε κλιπ με full buckle χωρίς καθόλου ραντες που ρυθμίζεται πιο εύκολα κ άνετα κ είναι από την γέννηση μέχρι 15-20 κιλά

βεβαια άλλες δεν τις βολεύει 

πολυ καλά σχόλια κ μεγάλη προτίμηση δείχνουν σε wrap η ring sling (κ αυτa είναι είδη  που μοιάζουν με ένα μεγάλο σάλι/ κομμάτι ύφασμα που έχει δεσίματα) κ είναι πολύ οικονομικοί

 

ο babybjorn παρότι κ καλά διαφημίζεται ως εργονομικος δν είναι σε καμία απολύτως περίπτωση 

οπως ούτε οι inglesina chicco κ αυτοί που διαφημίζονται γενικότερα κ είναι πανάκριβοι 

 

υπάρχουν μαρσιποι κ για δίδυμα 

Υπάρχουν σάιτ με συμβούλους babywearing αλλά κ πολύ καλές ομάδες στο φβ για babywearing που πουλάνε κιόλας είτε χαρίζουν κ βοηθανε παρά πολύ για την σωστή ενημέρωση! 


αυτααα νομίζω έγραψα πάλι πολλά! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maira29 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου!! Καλή χρονιά σε όλες!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!! Χάθηκα λίγο τις τελευταίες μέρες λόγω της δουλειάς οπότε θα σας διαβάσω σήμερα σιγά σιγά!! Εμείς χθές καναμε το doppler και μας είπε ο γιατρός όλα μια χαρά!! Το μόνο που με αγχωσε κάπως είναι τα γραμμάρια του μωρού!! Είμαστε 1630 γραμμάρια και 40 εκατοστά (31+3 εβδομάδες)!! Είναι εντάξει βρε κορίτσια?? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ελάχιστα κάτω από το όριο και απλά ενδεχομένως το μωρό να γεννηθεί 3.100 με 3.200 και ότι δεν είναι κάτι απλά αλλά μωράκια γεννιούνται 3.500 αλλα 4 και άλλα μικρότερα!! Εμένα μου φαίνεται μια χαρά και αφού με καθησυσυχασε ο γιατρός κιολας αλλά με αγχώνει η μαμά μου ότι μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μωρό!! Τι λέτε εσείς?? 

Κοριτσι ν με το καλό το μωράκι σας!!!μην ανχονεσαι καθολου η κουνιάδο μ είχε πάει δυο φορές για ντοπλερ ανάπτυξης γτ το έβρισκαν μικρούλη η αλήθεια είναι πως κ εγω οταν γεννήθηκε κ το είδα ήταν αρκετά πιο μικρούλα σε σχέση με τον μικρο μ π ειχα συνηθίσει μέσα σε λίγες μέρες η μπέμπα πήρε πολύ βάρος τώρα έχει γίνει ενός και η παιδίατρος τους λέει κάντε της κ λίγο δίαιτα 🤣🤣🤣🤣οποτε μην ανχονεσαι από τη στιγμή που είναι εντός φυσιολογικων ορίων....❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Εντάξει....Σαν να με ακούω! Δεν γίνεται αλλιώς! Κάνεις κ λίγο τον χαζό...εγώ να σου πω την αλήθεια έχω θέμα με το σόι του άντρα μου, δεν μ έκαναν κάτι οι άνθρωποι αλλά τα σχολιάζουν όλα! Κ το συζήτησα με τον άντρα μου, το είπα κ στην πεθερά μου κ ολα καλά τους έχουν αναλάβει αυτοί 🤣

Σε καταλαβαίνω είναι πολυ κουραστικό...ο κόσμος δυστυχώς δεν σκέφτεται πριν μιλήσει...εμένα το πιο τραγικό ήταν στην πρώτη μ εγκυμοσυνη ήμασταν 5 χρόνια μαζί με τον άντρα μ και το θέλαμε πολύ το μωράκι μας είχαμε πει θα ξεκινήσουμε προσπάθειες πριν το γάμο που είχαμε ήδη κανονίσει μας ήρθε πολύ γρήγορα οποτε στο γάμο μας ήμουν 5 μηνω έγκυος κ ήρθε μια και μου λέει: Μια κοπέλα ήταν έγκυος στο γάμο της και επειδή χορεύε έχασε το μωρό αμα θέλεις να παντρευτείς και να χορέψεις να μη γκαστρωθεις...🤬🤬🤬🤬ΤΡΑΓΙΚΟ ΕΤΣΙ???οπότε να προσπαθείς να είσαι ηρεμη και να μην σε επηρεάζουν δυστυχώς όταν έρθουν τα μωράκια θα ακούσεις πολλά άλλοι το κάνουν από καλοσύνη και άλλοι όχι...εσυ θα είσαι η μανούλα τους και εσύ θα αποφασίσεις πως θες να τα μεγαλώσεις η καλύτερη απάντηση είναι ευχαριστώ πολύ θα κάνω ότι νιώθω καλύτερα για το παιδι μ...Δεν χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία να απαντήσεις γτ από ένα σημείο κ μετά δε βγάζεις άκρη...😇😇😇👶👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Kαλά πέρασα και από αυτό το στάδιο.... Επειδή έχω στο ενεργητικό μου και μια παλίνδρομη- αποβολή πριν από αυτή την εγκυμοσύνη είχα και σχόλια ότι το έπαθα γιατί έκανα αυτό και εκείνο... και πρόσεχε τώρα μην περπατάς ξυπόλητη, μην σηκώσεις, μην πηγαίνεις ποδαρόδρομο, μην κάθεσαι έτσι και διάφορα τέτοια όμορφα 🤣

Μη κάθεσαι σταυροποδι γτ θα μπλεχτεί το μωρό με τον ομφάλιο λώρο στον είχαν πει κ εσενα;;;;🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2022 at 12:17 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τι ωραία που εχεις ραντεβού αυριο!!
Με το καλό να τη δεις κ να μας πεις τα νέα σας!! ☺️🎀💗

Άσε θα είναι δύσκολα για εμάς που έχουμε κι άλλο μωράκι! Κ θα γυρίσουμε κ με άλλο ένα..θα δούμε, καπως θα τα βγάλουμε πέρα..!

Έτσι πιστεύω και εγώ λίγο μέχρι να βρεθούν οι ισορροπίες στην αρχη θα είναι πιο δύσκολο...αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μέχρι να σαραντησουν τα ζουζουνακια μας θα έχει έρθει άνοιξη οποτε θα βγουν πολυ γρήγορα έξω και είναι πιο εύκολο κ για τα πιο μεγάλα μας!!!

Πήγαμε λοιπόν σήμερα στο γιατρό από προσωπάκι δεν είδαμε πολλά έχει πάρει θέση με το κεφαλάκι προς τα κάτω και είναι 1.510 γραμμάρια μου είπε σε  3 εβδομάδες να κλείσω για το doppler οποτε αυριο θα παρω τηλέφωνο για το ραντεβού...είμαι τώρα 30 εβδομαδω οποτε μετά το doppler  θα ξανά πάω 35 εβδομαδων μια ανάσα πριν γεννησουμε πως περασε έτσι ο καιρός...εσυ ποσων εβδομαδων γέννησες το γιο σου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...