Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή AMH


Hopemumtobe

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές και ήδη μανούλες😀

Είμαι 35/36  ετών και τα πλαίσια της επιθυμίας μου να μείνω έγκυος, ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω ορμονικές εκετάσεις οι οποίες έδειξαν ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ (6.9 pmol/ml). Μου εξήγησε ότι είμαι στην κατηγορία χαμηλή γονιμότητα, η FSH ήταν γύρω στο 8.9. 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που έχει μείνει έγκυος με τέτοια τιμή  με φυσιολογικό τρόπο ή αν το έχει συζητήσει με γυναικολόγο και τι της πρότεινε.

Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και σύντομα με ευχάριστα νέα!😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! Είχα πολύ χαμηλότερη AMH από εσένα και έμεινα έγκυος φυσιολογικα δύο φορές, μια στα 34 μου που έκανα την κόρη μου και μια στα 35 προς 36 που έκανα τον γιο μου. Η FSH μου την οποία είχα ελέγξει πάρα πολλές φορές σε όλη τη διάρκεια των 27 μηνών που προσπαθούσαμε για μωρό ήταν από 7,1... μέχρι 8. Κατά συνέπεια οπως τα κατάφερα εγώ, πιθανότητα θα τα καταφέρεις κ εσύ..! Βέβαια κάθε ζευγάρι είναι μοναδικο κ κάθε περίπτωση ξεχωριστη... Η AMH πάντως από μόνη της δε λέει κ πολλά. Συνεκτιμάται με την ηλικία της γυναίκας κ την ποιότητα των ωαρίων της (δηλ την FSH). Έτσι μου είχε πει κάποιος γιατρός υπογονιμότητας που είχα επισκεφτεί τότε. Αυτό που δεν έχω καταλάβει κ θα ήθελα να με διαφωτίσεις εσύ αν ξέρεις είναι το εξής: Έχει πολλες μονάδες μέτρησης η AMH; Εγώ στο εργαστήριο που έκανα τη μέτρηση έλεγε πως αν μια γυναίκα έχει 4,1-6,8 θεωρείται πως βρίσκεται σε επίπεδο βέλτιστης γονιμότητας. Για να λες πως ο γιατρός σου είπε  ότι το 6.9 είναι λίγο.. μάλλον αναφέρεσαι σε άλλη μονάδα μέτρησης.

 

 

 

Screenshot_2021-07-16-15-16-37-932_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @Gelie,

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για απάντηση!😀 Ναι έχει και άλλη μονάδα μέτρησης, δυστυχώς ναι είναι άλλη μέτρηση 6,9 pmol/ml δηλαδή 0.9 ng/ml με βάση τον πίνακα που δείχνεις, εσύ πόσο είχες, αν επιτρέπεται; Ο γιατρός ναι μου είπε χαμηλή😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Σου παραθέτω τον πίνακα των φυσιολογικών τιμών όπως τον είχα υπόψη μου

 

Ναι έχει δυο τιμές μέτρησης ΑΜΗ σε pmol/ml που αναφέρεται η @Hopemumtobe και σε ng / ml που παραθέτεις εσύ.

Η μετατροπή είναι εύκολη με ένα απλό googlarisma και αντιστοιχεί το 6,9pmol/ml σε 0,966 ng/ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές και ήδη μανούλες😀

Είμαι 35/36  ετών και τα πλαίσια της επιθυμίας μου να μείνω έγκυος, ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω ορμονικές εκετάσεις οι οποίες έδειξαν ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ (6.9 pmol/ml). Μου εξήγησε ότι είμαι στην κατηγορία χαμηλή γονιμότητα, η FSH ήταν γύρω στο 8.9. 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που έχει μείνει έγκυος με τέτοια τιμή  με φυσιολογικό τρόπο ή αν το έχει συζητήσει με γυναικολόγο και τι της πρότεινε.

Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και σύντομα με ευχάριστα νέα!😃

Η φυσική σύλληψη και το πόσο σύντομα και αν θα επιτευχθεί δεν εξαρτάται μόνο από την ΑΜΗ και έχουμε δει πολλές εγκυμοσύνες με χαμηλή ΑΜΗ.

Είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα και καλύτερα θα είναι να σε κατευθύνει ο γιατρός σου.

Μια χαμηλή ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει τίποτα ούτε αποκλείει τίποτα.

Το δεύτερο που θα κοιτούσα εγώ είναι σπέρμα και σάλπιγγες.

Όπως και να έχει με την κατάλληλη καθοδήγηση σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Η φυσική σύλληψη και το πόσο σύντομα και αν θα επιτευχθεί δεν εξαρτάται μόνο από την ΑΜΗ και έχουμε δει πολλές εγκυμοσύνες με χαμηλή ΑΜΗ.

Είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα και καλύτερα θα είναι να σε κατευθύνει ο γιατρός σου.

Μια χαμηλή ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει τίποτα ούτε αποκλείει τίποτα.

Το δεύτερο που θα κοιτούσα εγώ είναι σπέρμα και σάλπιγγες.

Όπως και να έχει με την κατάλληλη καθοδήγηση σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα.

Συμφωνώ απόλυτα. Εξάλλου ένα σπερμοδιαγραμμα και μία σαλπιγγογραφια είναι κ οι πρώτες εξετάσεις στις οποίες παραπέμπει ο γιατρός συνήθως το ζευγάρι. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@BlackCat @Gelie

Σας ευχαριστώ πολύ για άμεσες απαντήσεις!   Σίγουρα θα πάρω περισσότερη καθοδήγηση από γιατρό απλά γενικά επειδή μένω εκτός Αθήνας, είμαι στο δίλημμα εάν πρέπει να έρθω άμεσα για περαιτέρω εξετάσεις μέσα στον Ιούλιο ή να προσπαθήσω περισσότερο διάστημα πρώτα για εγκυμοσύνη (προσπαθώ μόνο 2 μήνες)

Θα σας ξαναγράψω να σας πω νέα μου, ελπίζω καλά😁

 

Σας εύχομαι ό, τι καλύτερο και ένα όμορφο καλοκαίρι:)🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές και ήδη μανούλες😀

Είμαι 35/36  ετών και τα πλαίσια της επιθυμίας μου να μείνω έγκυος, ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω ορμονικές εκετάσεις οι οποίες έδειξαν ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ (6.9 pmol/ml). Μου εξήγησε ότι είμαι στην κατηγορία χαμηλή γονιμότητα, η FSH ήταν γύρω στο 8.9. 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια που έχει μείνει έγκυος με τέτοια τιμή  με φυσιολογικό τρόπο ή αν το έχει συζητήσει με γυναικολόγο και τι της πρότεινε.

Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα και σύντομα με ευχάριστα νέα!😃

Μην δίνεις καθόλου σημασία. Μια χαρά είναι. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/7/2021 at 4:12 ΜΜ, ο/η Gelie είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. Εξάλλου ένα σπερμοδιαγραμμα και μία σαλπιγγογραφια είναι κ οι πρώτες εξετάσεις στις οποίες παραπέμπει ο γιατρός συνήθως το ζευγάρι. 

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ  @Eiffel🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...