Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπερα 

ειμαι εγκυος στο πρωτο παιδακι και θελω να μαθω τι γινεται με τα επιδοματα

ποσο ειναι το επιδομα μητροτητας στο συνολο του και για τις 119 ημερες;ειναι αναλογα τον μισθο;

επισης αν βγω σε αναρωτικη 1 μηνα πριν την εναρξη της αδειας κυοφοριας μπορω να παρω τα επιδοματα μετα;

ευχαριστω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεβαια μπορεις να βγεις σε αναρρωτικη μεχρι τη μερα που ξεκιναει η αδεια μητροτητας! Ετσι ειχα κανει κι εγω! Για αδεια μητροτητας κι αδεια τοκετου να υπολογιζεις 450ευρω για καθε μηνα,τα οποια τα παιρνεις μαζεμενα,δηλαδη 900 στην αδεια τοκετου κι 900 στην αδεια μητροτητας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Dogmom είπε:

Κορίτσια πληρωνόμαστε συμπληρωματικά και από τον εργοδότη όσο είμαστε σε άδεια ή μόνο τα του ΙΚΑ και μετά τα του ΟΑΕΔ;

τις πρωτες 15 μερες τις αναρρωτικης τις πληρωνει ο εργοδοτης και μετα μονο απο ικα! Μπορεις περα απο την αιτηση για το 6μηνο του οαεδ να κανεις και την αιτηση για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας,που ειναι περιπου 200 ευρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα! Καλο θα ηταν η καθε μια απο εμας να απευθυνθει στον λογιστη της για τετοιου ειδους αποριες. Η καθε μια εχει αλλο μισθο και αλλες παραμέτρους στην εργασια της. (Ποσο καιρο εργάζεται, εαν εχει ξαναβγει σε αναρρωτικη γενικα κλπ). Μιληστε με το λογιστή! Εγω για παραδειγμα θα σας πω οτι η συναδελφος μου με βασικο μισθο 546 καθαρα (κατωτατος) για τις 56 ημερες αδειας κυοφοριας το ΙΚΑ ειπε οτι δικαιούται μολις 749 ευρω. Κι εγω που επισης ειμαι με τον κατώτατο μισθο και ημουν σε επαπειλούμενη αδεια, λαμβανα το ποσο των 400ευρω το μηνα (καθε οποτε θυμοντουσαν να τα βαλουν δηλαδη)!! Καλυτερα λοιπον, μιληστε με τον λογιστη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αναρρωτική και την άδεια του τοκετού…αν η αναρρωτική τελειώνει 8 του μήνα και η άδεια πρέπει να ξεκινήσει 6 του μήνα σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται;;πρέπει ο γιατρός να σου γράψει την αναρρωτική ακριβώς μέχρι την ημέρα που βγαίνεις ή δεν παίζει ρόλο;;; Επίσης μου έχει μείνει και 1 εβδομάδα άδεια για το 2020 πρέπει να την πάρω πριν τις 53 ημέρες;;;τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;;ευχαριστώ…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 3/12/2021 at 7:04 ΜΜ, ο/η Ellie30 είπε:

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αναρρωτική και την άδεια του τοκετού…αν η αναρρωτική τελειώνει 8 του μήνα και η άδεια πρέπει να ξεκινήσει 6 του μήνα σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται;;πρέπει ο γιατρός να σου γράψει την αναρρωτική ακριβώς μέχρι την ημέρα που βγαίνεις ή δεν παίζει ρόλο;;; Επίσης μου έχει μείνει και 1 εβδομάδα άδεια για το 2020 πρέπει να την πάρω πριν τις 53 ημέρες;;;τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;;ευχαριστώ…

Κορίτσι μου καλησπέρα! Έχω ακριβώς την ίδια απορία.... Τελικά βρήκες λύση;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...