Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι έγκυος η πεθερά μ δεν με καλεί στο τηλέφωνο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας! Είμαι παντρεμένη εδώ και ένα χρόνο με τον άντρα μου και τώρα περιμένουμε και τι παιδάκι μας. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια που μένω μαζί του μένουμε σε ένα διαμέρισμα κάτω ακριβώς από το διαμέρισμα των γονιών του, κοινώς στο πατρικό του. Οι δικοί του διακριτικοί μέχρι ένα σημείο, δεν ήταν και εντελώς διακριτικοί όσο νομίζουν. Αλλά μην τους χαλάσω το όνειρο. Τον Δεκέμβριο έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και μόλις εφτάσα στον τρίτο μήνα αποφάσισα πως έπρεπε να γυρίσω στο πατρικό μου να με προσέχει η μάνα μου γιατί είχα κάποιες επιπλοκές και χρειαζόμουν βοήθεια. Ο άντρας μου μαζί μου, δεν είχε αντίρρηση. Η πεθερά μου λοιπόν από τη μέρα που φύγαμε από το πατρικό τους δεν με έχει πάρει μέχρι και σήμερα ένα τηλέφωνο,κοντεύω στον όγδοο πλέον. Οτι θέλει να μάθει για μένα παίρνει τηλέφωνο τον άντρα μου και μόνο εκείνον. Ακόμα και για τις επιπλοκές μου τις έμαθε από εμένα πρόσφατα σχετικά μετά από μια επίσκεψη στο σπίτι τους που κάναμε. Γιατί εκείνοι δεν θέλουν α έρθουν στο δικό μας. Για την ακρίβεια όταν φύγαμε από το διαμέρισμα του πατρικου είπα στην πεθερά μου "Μπορεί να φεύγουμε γιατί πρέπει να είμαι κοντά στη μαμά μου αυτό το διάστημα αλλά να έρχεστε να μας βλέπετε όποτε θέλετε και μπορείτε, το σπίτι είναι πάντα ανοιχτό για εσάς" και η απάντηση της ήταν "Όχι κορίτσι μου τώρα εκεί που πάτε δεν είναι το σπίτι σας δεν μπορούμε να ερχόμαστε εμεις να έρχεστε εσείς όποτε θέλετε", με την κοιλιά τούρλα εγω πάω να τη βλέπω. Αυτή ούτε μια φορά δεν έχει σηκώσει τ τηλέφωνο να πει έρχομαι κορίτσι μου να σε δω ή έστω να μάθει πως πάνε οι εξετάσεις. Πως χειρίζεσαι μια τέτοια πεθερά? Και φυσικά μετά την εγκυμοσύνη, τώρα δεν πρόκειται να χαλάσω φαιά ουσία για κανένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πιγκουινακι είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας! Είμαι παντρεμένη εδώ και ένα χρόνο με τον άντρα μου και τώρα περιμένουμε και τι παιδάκι μας. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια που μένω μαζί του μένουμε σε ένα διαμέρισμα κάτω ακριβώς από το διαμέρισμα των γονιών του, κοινώς στο πατρικό του. Οι δικοί του διακριτικοί μέχρι ένα σημείο, δεν ήταν και εντελώς διακριτικοί όσο νομίζουν. Αλλά μην τους χαλάσω το όνειρο. Τον Δεκέμβριο έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και μόλις εφτάσα στον τρίτο μήνα αποφάσισα πως έπρεπε να γυρίσω στο πατρικό μου να με προσέχει η μάνα μου γιατί είχα κάποιες επιπλοκές και χρειαζόμουν βοήθεια. Ο άντρας μου μαζί μου, δεν είχε αντίρρηση. Η πεθερά μου λοιπόν από τη μέρα που φύγαμε από το πατρικό τους δεν με έχει πάρει μέχρι και σήμερα ένα τηλέφωνο,κοντεύω στον όγδοο πλέον. Οτι θέλει να μάθει για μένα παίρνει τηλέφωνο τον άντρα μου και μόνο εκείνον. Ακόμα και για τις επιπλοκές μου τις έμαθε από εμένα πρόσφατα σχετικά μετά από μια επίσκεψη στο σπίτι τους που κάναμε. Γιατί εκείνοι δεν θέλουν α έρθουν στο δικό μας. Για την ακρίβεια όταν φύγαμε από το διαμέρισμα του πατρικου είπα στην πεθερά μου "Μπορεί να φεύγουμε γιατί πρέπει να είμαι κοντά στη μαμά μου αυτό το διάστημα αλλά να έρχεστε να μας βλέπετε όποτε θέλετε και μπορείτε, το σπίτι είναι πάντα ανοιχτό για εσάς" και η απάντηση της ήταν "Όχι κορίτσι μου τώρα εκεί που πάτε δεν είναι το σπίτι σας δεν μπορούμε να ερχόμαστε εμεις να έρχεστε εσείς όποτε θέλετε", με την κοιλιά τούρλα εγω πάω να τη βλέπω. Αυτή ούτε μια φορά δεν έχει σηκώσει τ τηλέφωνο να πει έρχομαι κορίτσι μου να σε δω ή έστω να μάθει πως πάνε οι εξετάσεις. Πως χειρίζεσαι μια τέτοια πεθερά? Και φυσικά μετά την εγκυμοσύνη, τώρα δεν πρόκειται να χαλάσω φαιά ουσία για κανένα! 

Κατ'αρχην με το καλό!!! Τα καλύτερα για σένα και το μωρό σας!!! 

Συγνώμη αλλά δε βλέπω τι έχεις να χειριστείς. Η πεθερά είναι αυτή που είναι κ δεν έχεις τη δύναμη να την αλλάξεις. Μόνο εσένα μπορείς να ελέγξεις κ τις πράξεις σου, οπότε κάνε όπως νιώθεις. Αν θέλει απόσταση θα την έχει κ θα δεχτεί κ τις συνέπειες. Εγώ άλλο θα σε ρωτήσω... Ο άντρας σου τι λέει; φροντίζει να βάλει όρια κ να προστατέψει την οικογένεια σας; αυτό έχει σημασία κ η πεθερά ας τραγουδάει στο σκοπό της... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν βλέπω κάτι τόσο περίεργο.. Δεν ανακατεύεται και σου δίνει χώρο.. Δεν έχει θυμώσει απλά δεν θέλει να πηγαίνει σε άλλο σπιτι και να είναι βάρος, είναι παλιάς κοπής. Δεν βλέπω τίποτα τόσο τραγικό. 
Καλή εγκυμοσύνη… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Πιγκουινακι είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας! Είμαι παντρεμένη εδώ και ένα χρόνο με τον άντρα μου και τώρα περιμένουμε και τι παιδάκι μας. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια που μένω μαζί του μένουμε σε ένα διαμέρισμα κάτω ακριβώς από το διαμέρισμα των γονιών του, κοινώς στο πατρικό του. Οι δικοί του διακριτικοί μέχρι ένα σημείο, δεν ήταν και εντελώς διακριτικοί όσο νομίζουν. Αλλά μην τους χαλάσω το όνειρο. Τον Δεκέμβριο έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και μόλις εφτάσα στον τρίτο μήνα αποφάσισα πως έπρεπε να γυρίσω στο πατρικό μου να με προσέχει η μάνα μου γιατί είχα κάποιες επιπλοκές και χρειαζόμουν βοήθεια. Ο άντρας μου μαζί μου, δεν είχε αντίρρηση. Η πεθερά μου λοιπόν από τη μέρα που φύγαμε από το πατρικό τους δεν με έχει πάρει μέχρι και σήμερα ένα τηλέφωνο,κοντεύω στον όγδοο πλέον. Οτι θέλει να μάθει για μένα παίρνει τηλέφωνο τον άντρα μου και μόνο εκείνον. Ακόμα και για τις επιπλοκές μου τις έμαθε από εμένα πρόσφατα σχετικά μετά από μια επίσκεψη στο σπίτι τους που κάναμε. Γιατί εκείνοι δεν θέλουν α έρθουν στο δικό μας. Για την ακρίβεια όταν φύγαμε από το διαμέρισμα του πατρικου είπα στην πεθερά μου "Μπορεί να φεύγουμε γιατί πρέπει να είμαι κοντά στη μαμά μου αυτό το διάστημα αλλά να έρχεστε να μας βλέπετε όποτε θέλετε και μπορείτε, το σπίτι είναι πάντα ανοιχτό για εσάς" και η απάντηση της ήταν "Όχι κορίτσι μου τώρα εκεί που πάτε δεν είναι το σπίτι σας δεν μπορούμε να ερχόμαστε εμεις να έρχεστε εσείς όποτε θέλετε", με την κοιλιά τούρλα εγω πάω να τη βλέπω. Αυτή ούτε μια φορά δεν έχει σηκώσει τ τηλέφωνο να πει έρχομαι κορίτσι μου να σε δω ή έστω να μάθει πως πάνε οι εξετάσεις. Πως χειρίζεσαι μια τέτοια πεθερά? Και φυσικά μετά την εγκυμοσύνη, τώρα δεν πρόκειται να χαλάσω φαιά ουσία για κανένα! 

Τιτποτα !! να μηνσε νοιαζει για εκεινη καθολου , και ολα καλά! Εσυ πρότεινες  να ερχεται και εισαι οκ , απο κει κ περα ας κανει οτι θελει! Μη σε νοιαζει καν και μη σου πω και καλυτερα κιολας γλυτωσες χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Τιτποτα !! να μηνσε νοιαζει για εκεινη καθολου , και ολα καλά! Εσυ πρότεινες  να ερχεται και εισαι οκ , απο κει κ περα ας κανει οτι θελει! Μη σε νοιαζει καν και μη σου πω και καλυτερα κιολας γλυτωσες χαχα 

Χαχαχαχα δεν έχεις κ άδικο! 

Πάντως είναι πολύ passive aggressive η πεθερά (που λένε κ στο χωριό μου). Δεν τσακώνεται ξεκάθαρα μεν κ με φασαρίες αλλά επιβάλλει μια έμμεση τιμωρία σιωπής κ φέρεται ως θιγμενη/πικραμενη. Αύριο θα ξανακάνει το ίδιο για κάθε τι που δεν της αρέσει κ κάτι μου λέει ότι με την έλευση του παιδιού αυτά θα είναι πολλά! Πως το μεγαλώνει, πως του φέρεται, πως το λένε (ααααλλο κεφάλαιο τα ονόματα). Οπότε οκ προς το παρόν ησυχία έχει άλλα δε θα αργήσει να μπει ο καυγάς "αχ η καημένη η μαμά είναι πολύ στενοχωρημένη κ δε λέει τίποτα". Η κοπέλα έτσι το εισπράττει κ φαίνεται αφού έγκυος με επιπλοκές πάει επισκέψεις αντί να την παίρνουν ένα τηλ να δουν πως είναι! 

Βάλε όρια αγαπητή γιατί δε αργήσει η μέρα που θα βγεις κ η παράξενη που την πικραινεις ενώ στόμα έχει κ μίλια δεν έχει. Μακάρι να είμαι εγώ υπερβολική πάντως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...