Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλοχειος καταθλιψη


Recommended Posts

Μαμάδες με επιλοχειο κατάθλιψη και φαρμακευτική αγωγή???Ελάτε να τα μοιραστούμε το πρόβλημα μας...Είμαι η Μαριαννα και έχω επιλοχειο. Παίρνω αγωγή...ποια άλλη κοπέλα είναι στην ίδια κατάσταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Μαμάδες με επιλοχειο κατάθλιψη και φαρμακευτική αγωγή???Ελάτε να τα μοιραστούμε το πρόβλημα μας...Είμαι η Μαριαννα και έχω επιλοχειο. Παίρνω αγωγή...ποια άλλη κοπέλα είναι στην ίδια κατάσταση?

Τι αγωγη παιρνεις κοπελα μου; Δεν ειμαι στην ιδια κατασταση επειδη προσπαθουσα χρονια για μωρακι..εχει μια γνωστη μου (θεωρει οτι εχει /πορισμα μονη της) κ για αυτο ρωταω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Τι αγωγη παιρνεις κοπελα μου; Δεν ειμαι στην ιδια κατασταση επειδη προσπαθουσα χρονια για μωρακι..εχει μια γνωστη μου (θεωρει οτι εχει /πορισμα μονη της) κ για αυτο ρωταω..

Παίρνω αντικαταθλιπτικα...να το ψάξει μην το αφήσει γιατί αυτό δεν περνάει εύκολα χωρίς βοήθεια...εγώ ζήτησα βοήθεια για να μπορέσω να φροντίζω το μωρό μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Παίρνω αντικαταθλιπτικα...να το ψάξει μην το αφήσει γιατί αυτό δεν περνάει εύκολα χωρίς βοήθεια...εγώ ζήτησα βοήθεια για να μπορέσω να φροντίζω το μωρό μου...

Και πολυ καλα εκανες κοπελα μου! Ευχομαι οτι καλυτερο κ περαστικα συντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Και πολυ καλα εκανες κοπελα μου! Ευχομαι οτι καλυτερο κ περαστικα συντομα!!

Το παλεύω δεν είναι εύκολο...αλλά έχω να πω ότι όποια κοπέλα το περνάει να ζητήσει βοήθεια .Εγώ δεν θα τα κατάφερνα αλλιώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Το παλεύω δεν είναι εύκολο...αλλά έχω να πω ότι όποια κοπέλα το περνάει να ζητήσει βοήθεια .Εγώ δεν θα τα κατάφερνα αλλιώς...

Καλά έκανες κορίτσι μου. Βοήθεια γενικά πρέπει να ζητάμε πάντα όταν δεν νιώθουμε καλά. Το κυριότερο είναι να έχουμε αυτογνωσία κ να μην κρύβουμε τα συναισθήματα μας. Δεν έχω περάσει επιλόχειο, αλλά σίγουρα όλες πιεστήκαμε όταν γίναμε μανούλες. Έχεις καιρό που γέννησες; Συζητάς κ με κάποιο ψυχολόγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zeta. είπε:

Καλά έκανες κορίτσι μου. Βοήθεια γενικά πρέπει να ζητάμε πάντα όταν δεν νιώθουμε καλά. Το κυριότερο είναι να έχουμε αυτογνωσία κ να μην κρύβουμε τα συναισθήματα μας. Δεν έχω περάσει επιλόχειο, αλλά σίγουρα όλες πιεστήκαμε όταν γίναμε μανούλες. Έχεις καιρό που γέννησες; Συζητάς κ με κάποιο ψυχολόγο;

Εμένα ήταν καθαρά ορμονικό είπε ο ψυχίατρος...ακόμα ζοριζομαι κάποιες μερες όπως σήμερα ας πούμε...4 μήνες είναι που έχω γεννήσει...όχι δεν μιλάω με ψυχολόγο αλλά το σκέφτομαι να αρχίσω σιγά σιγά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Εμένα ήταν καθαρά ορμονικό είπε ο ψυχίατρος...ακόμα ζοριζομαι κάποιες μερες όπως σήμερα ας πούμε...4 μήνες είναι που έχω γεννήσει...όχι δεν μιλάω με ψυχολόγο αλλά το σκέφτομαι να αρχίσω σιγά σιγά...

Ναι γλυκιά μου να ξεκινήσεις. Μιλώντας για τους φόβους κ τα συναισθήματα σου στο κατάλληλο άτομο σίγουρα θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2021 at 2:43 ΜΜ, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Μαμάδες με επιλοχειο κατάθλιψη και φαρμακευτική αγωγή???Ελάτε να τα μοιραστούμε το πρόβλημα μας...Είμαι η Μαριαννα και έχω επιλοχειο. Παίρνω αγωγή...ποια άλλη κοπέλα είναι στην ίδια κατάσταση?

γεια σου, 

μπράβο σου που ζήτησες βοήθεια. Είναι πολύ σημαντικό βήμα. Διαγνώστηκα με επιλόχειο αλλά δεν πήρα φαρμακευτική αγωγή. Είχα στήριγμα τον άντρα μου αλλά και πολλές φορές δεν ήταν αρκετός. Οικογένεια στήριγμα μηδέν. μου έλεγαν έτσι είναι τα μωρά, κλαίνε, πονάνε, φωνάζουν. ε τι δεν το περίμενες; και τέτοια. 

είμαι τώρα 10 μήνες που γέννησα και ακόμα παλευω με τις σκέψεις μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

γεια σου, 

μπράβο σου που ζήτησες βοήθεια. Είναι πολύ σημαντικό βήμα. Διαγνώστηκα με επιλόχειο αλλά δεν πήρα φαρμακευτική αγωγή. Είχα στήριγμα τον άντρα μου αλλά και πολλές φορές δεν ήταν αρκετός. Οικογένεια στήριγμα μηδέν. μου έλεγαν έτσι είναι τα μωρά, κλαίνε, πονάνε, φωνάζουν. ε τι δεν το περίμενες; και τέτοια. 

είμαι τώρα 10 μήνες που γέννησα και ακόμα παλευω με τις σκέψεις μου. 

Κακώς γιατί δεν ζήτησες βοήθεια??Εγώ δεν άντεχα,δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι,να φροντίσω το μωράκι μου,να μαγειρέψω...Τίποτα...Τα φάρμακα με.σηκωσαν....Δεν ειναι κακό όπως είπε κ ο ψυχίατρος μου είναι σαν να έχεις σπάσει το πόδι σου και δεν θες να κάνεις φυσικοθεραπείες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Κακώς γιατί δεν ζήτησες βοήθεια??Εγώ δεν άντεχα,δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι,να φροντίσω το μωράκι μου,να μαγειρέψω...Τίποτα...Τα φάρμακα με.σηκωσαν....Δεν ειναι κακό όπως είπε κ ο ψυχίατρος μου είναι σαν να έχεις σπάσει το πόδι σου και δεν θες να κάνεις φυσικοθεραπείες...

Δεν έφτασα στο σημείο να μην μπορώ να σηκωθώ. Με τη βοήθεια του άντρα μου και δικής μου επιμονής, σηκώθηκα στα πόδια μου. Πείσμωσα και είπα  στον εαυτό μου ότι πρέπει να τα καταφέρω. Κι έτσι δεν έφτασα στα φάρμακα. 

Πως είσαι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρούσα και εγώ κορίτσια!!! Γέννησα τον Ιούνιο και μετά από λίγες μέρες άρχισα,ειδικά τα απογεύματα,να νιώθω έναν ανεξήγητο φόβο ότι κάτι πολύ κακό θα συμβεί ,να κλαίω ασταμάτητα,να μη μπορώ να κοιτάξω το μωράκι μου και κάθε βράδυ να βλέπω όνειρα με το μωρό μου να είναι νεκρό και να ξυπνάω με λυγμούς..

Μίλησα με την γυναικολόγο μου και είπε ότι έπεσαν πολύ απότομα οι ορμόνες μετά τη γέννα,οπότε πήγα σε ψυχίατρο- νευρολόγο,της κακιάς ώρας,μου έδωσε τετράμηνη αγωγή με χάπια για σχιζοφρένεια!!! ,τα οποία δε πήρα ποτέ.

Τελικά κατέληξα στον ψυχολόγο,έκανα κάποιες συνεδρίες και τώρα σχεδόν ένα εξάμηνο είναι που μπορώ να χαρώ το μωράκι μου χωρίς να έχω άσχημες σκέψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Παρούσα και εγώ κορίτσια!!! Γέννησα τον Ιούνιο και μετά από λίγες μέρες άρχισα,ειδικά τα απογεύματα,να νιώθω έναν ανεξήγητο φόβο ότι κάτι πολύ κακό θα συμβεί ,να κλαίω ασταμάτητα,να μη μπορώ να κοιτάξω το μωράκι μου και κάθε βράδυ να βλέπω όνειρα με το μωρό μου να είναι νεκρό και να ξυπνάω με λυγμούς..

Μίλησα με την γυναικολόγο μου και είπε ότι έπεσαν πολύ απότομα οι ορμόνες μετά τη γέννα,οπότε πήγα σε ψυχίατρο- νευρολόγο,της κακιάς ώρας,μου έδωσε τετράμηνη αγωγή με χάπια για σχιζοφρένεια!!! ,τα οποία δε πήρα ποτέ.

Τελικά κατέληξα στον ψυχολόγο,έκανα κάποιες συνεδρίες και τώρα σχεδόν ένα εξάμηνο είναι που μπορώ να χαρώ το μωράκι μου χωρίς να έχω άσχημες σκέψεις!

Σε βοήθησε ο ψυχολόγος ??Τώρα θα αρχίσω και εγώ...Είμαι καλύτερα απλά ειναι μέρες που έχω ένα πλακωμα στο στήθος σαν αγχος...Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη από την αγωγή γιατί με έχει κάνει λειτουργικη που από εκεί που δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Δεν έφτασα στο σημείο να μην μπορώ να σηκωθώ. Με τη βοήθεια του άντρα μου και δικής μου επιμονής, σηκώθηκα στα πόδια μου. Πείσμωσα και είπα  στον εαυτό μου ότι πρέπει να τα καταφέρω. Κι έτσι δεν έφτασα στα φάρμακα. 

Πως είσαι τώρα;

Η περίπτωση σου μάλλον ήταν ηπιότερη.

.Φαντάσου ο άντρας μου με τραβούσε για να σηκωθώ το πρωί...ήθελα να είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Σε βοήθησε ο ψυχολόγος ??Τώρα θα αρχίσω και εγώ...Είμαι καλύτερα απλά ειναι μέρες που έχω ένα πλακωμα στο στήθος σαν αγχος...Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη από την αγωγή γιατί με έχει κάνει λειτουργικη που από εκεί που δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι.

Ναι με βοήθησε αρκετά,βέβαια η περισσότερη δουλειά πρέπει να γίνει από εμάς,απλά ο ψυχολόγος σου δίνει έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης ,στο χέρι μας είναι κατά πόσο θα τον εφαρμόσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Η περίπτωση σου μάλλον ήταν ηπιότερη.

.Φαντάσου ο άντρας μου με τραβούσε για να σηκωθώ το πρωί...ήθελα να είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι...

το μυαλό είναι περίεργο πράγμα. πως είσαι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2021 at 8:01 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

το μυαλό είναι περίεργο πράγμα. πως είσαι τώρα;

Έχω τα πάνω μου έχω και τα κάτω μου...το παλεύω αρκετα..προσπαθώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @nanouko στην πρώτη εγκυμοσύνη που με περίμενε ο γιατρός για γεννά να σπάσουν τα νερά για να πάω Αθήνα μου είπε πως περίμενε  εμένα και αλλεσ δυο κοπέλες και ότι θα είναι διακοπές αλλά θα είναι σε ένα ξενοδοχείο κοντά στην Αθήνα ώστε αν σπάσουν τα νερά θα έρθει Αθήνα για την γεννά.. βέβαια τα νερά δεν έσπασαν και με πήρε τηλ να δει πως ημερα Τρίτη ήταν και μου είπε αν δεν σπάσουν μέχρι το Σάββατο πρέπει να πάω με πρόκληση τοκετού γιατί είχα ξεπεράσει την ημέρα ΠΗΤ που είχα και δεν μπορούσε να με αφήσει άλλο  όποτε μην σε ανήσυχη θα είναι ο γιατρός μπορεί να περιμένει και άλλες κοπέλες με την ΠΗΤ σαν την δίκη σου 😊
    • Καλησπέρα! Με το καλό εύχομαι, όλα να πάνε καλά! Τι ποσοστό σου έδινε για την ηλικία σου ?
    • Μπράβο κορίτσι μου ωραία τα νέα σου με το καλό το μωρακι σου 🥰  Εμένα δεν με ζύγισε ο εμβρυολογος στον γυναικολόγο μετά το Πάσχα ααα 4/6 σε έβαλε καμπύλη πιο αργά εσενα εγω μετά το Πάσχα θα πάω τώρα ποτε ακριβώς δεν ξέρω ακόμα  Εκανες κουβέντα με την μαία για το δημόσιο να βρεις γιατρό ; 
    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...