Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αννια27 είπε:

Την 10 μέρα του κύκλου και την 12 μέρα του κύκλου συνέχισε να είναι 10 ,τώρα θα δω απευθείας στην έμβρυο μεταφορά, ελπίζω να έχει παραμείνει τόσο!!

Τέλεια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Μόλις τελείωσα με τον γιατρό τελικά όλα καλά το ενδομήτριο είναι 8,5 όποτε την άλλη Κυριακή κάνω εμβρυομεταφορα!!μια εβδομάδα έμεινε!!!

Αντε κοριτσι με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Την 10 μέρα του κύκλου και την 12 μέρα του κύκλου συνέχισε να είναι 10 ,τώρα θα δω απευθείας στην έμβρυο μεταφορά, ελπίζω να έχει παραμείνει τόσο!!

Ανυπομονώ  τα νεαα σου... :-* ξεκινά να κάνεις παρτυ να βγείτε με τον σύζυγό έξω βολτούλα να πάτε για φαγητό, για καφέ για ότι θέλετε και να διασκεδάσετε.  :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ανυπομονώ  τα νεαα σου... :-* ξεκινά να κάνεις παρτυ να βγείτε με τον σύζυγό έξω βολτούλα να πάτε για φαγητό, για καφέ για ότι θέλετε και να διασκεδάσετε.  :-*

Αχχχ ας πάνε όλα καλά κορίτσακι μου και θα σας κερασω όλες μετά 🥰👩‍❤️‍👩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Αχχχ ας πάνε όλα καλά κορίτσακι μου και θα σας κερασω όλες μετά 🥰👩‍❤️‍👩

Κορίτσια καλησπέρα....είμαι καινούρια στο φόρουμ......σας διαβάζω μέρες.....η δική μου η ιστορία έχει ως εξής.....είμαι 33 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,67) χωρίς κάποιο θέμα ο σύζυγος 37 με θέμα στην κινητικότητα... έχουμε κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μια αποτυχημένη εξωσωματική, την οποία έμαθα πριν λίγες μέρες.... επίσης η διέγερση μου δεν πήγε καθόλου καλά μάλλον ανήκω στις φτωχές ανταποκρίτριες μιας και έδωσα μόνο 3 ωάρια, τα οποία ήταν ώριμα, γονιμοποιηθηκαν όλα.... έγιναν 2 τέλεια έμβρυα τα δύο τα οποία τα μεταφέραμε 3 μέρα και μια τέλεια βλαστοκυστη που με περιμένει.....ένιωσα τεράστια απογοήτευση με την μηδενική χοριακη.... ίσως αυτό το μήνα κάνω ωοληψια το ωάριο του μήνα και αν είμαι τυχερή να καταφέρω να μεταφέρω δύο......καλή δύναμη σε όλες κορίτσια..... δεν εύκολος ο δρόμος που διαβαίνουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την @Αννια27κάποια στιγμή θα συναντηθούμε δε γίνεται, κ εγώ στο ιασώ πηγαίνω. Ελπίζω μόνο να είμαστε εγκυούλες κ να πηγαίνουμε για καλό!! Καλή επιτυχία στα κορίτσια με τις εμβρυομεταφορες αυτή την εβδομάδα!! Με το καλό να τα δεχτείτε τα εμβρυακια σας κ να μείνουν εκεί για 9 μήνες!! 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα....είμαι καινούρια στο φόρουμ......σας διαβάζω μέρες.....η δική μου η ιστορία έχει ως εξής.....είμαι 33 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,67) χωρίς κάποιο θέμα ο σύζυγος 37 με θέμα στην κινητικότητα... έχουμε κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μια αποτυχημένη εξωσωματική, την οποία έμαθα πριν λίγες μέρες.... επίσης η διέγερση μου δεν πήγε καθόλου καλά μάλλον ανήκω στις φτωχές ανταποκρίτριες μιας και έδωσα μόνο 3 ωάρια, τα οποία ήταν ώριμα, γονιμοποιηθηκαν όλα.... έγιναν 2 τέλεια έμβρυα τα δύο τα οποία τα μεταφέραμε 3 μέρα και μια τέλεια βλαστοκυστη που με περιμένει.....ένιωσα τεράστια απογοήτευση με την μηδενική χοριακη.... ίσως αυτό το μήνα κάνω ωοληψια το ωάριο του μήνα και αν είμαι τυχερή να καταφέρω να μεταφέρω δύο......καλή δύναμη σε όλες κορίτσια..... δεν εύκολος ο δρόμος που διαβαίνουμε.....

Καλωσόρισες κορίτσι μου! Υπομονή! Η εξωσωματική άλλωστε είναι και αυτή θέμα τύχης! Καταλαβαίνω βέβαια πως νιώθεις κι εγώ τώρα πάω για την πρώτη μου δεν θέλω να σκεφτώ τέτοιο ενδεχόμενο! Όμως δεν πέφτουμε ξαναπροσπαθουμε μέχρι να πετύχουμε το σκοπό! Σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου... Τώρα κάτσε να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Καλωσόρισες κορίτσι μου! Υπομονή! Η εξωσωματική άλλωστε είναι και αυτή θέμα τύχης! Καταλαβαίνω βέβαια πως νιώθεις κι εγώ τώρα πάω για την πρώτη μου δεν θέλω να σκεφτώ τέτοιο ενδεχόμενο! Όμως δεν πέφτουμε ξαναπροσπαθουμε μέχρι να πετύχουμε το σκοπό! Σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου... Τώρα κάτσε να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!! Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και φυσικά να μην το σκέφτεσαι σαν ενδεχόμενο.....αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό να δούμε τις επόμενες κινήσεις για αυτό τον μήνα και ήδη νιώθω καλύτερα...   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα....είμαι καινούρια στο φόρουμ......σας διαβάζω μέρες.....η δική μου η ιστορία έχει ως εξής.....είμαι 33 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,67) χωρίς κάποιο θέμα ο σύζυγος 37 με θέμα στην κινητικότητα... έχουμε κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μια αποτυχημένη εξωσωματική, την οποία έμαθα πριν λίγες μέρες.... επίσης η διέγερση μου δεν πήγε καθόλου καλά μάλλον ανήκω στις φτωχές ανταποκρίτριες μιας και έδωσα μόνο 3 ωάρια, τα οποία ήταν ώριμα, γονιμοποιηθηκαν όλα.... έγιναν 2 τέλεια έμβρυα τα δύο τα οποία τα μεταφέραμε 3 μέρα και μια τέλεια βλαστοκυστη που με περιμένει.....ένιωσα τεράστια απογοήτευση με την μηδενική χοριακη.... ίσως αυτό το μήνα κάνω ωοληψια το ωάριο του μήνα και αν είμαι τυχερή να καταφέρω να μεταφέρω δύο......καλή δύναμη σε όλες κορίτσια..... δεν εύκολος ο δρόμος που διαβαίνουμε.....

Καλημέρα!!!!!! Καλώς όρισες!!!!!

Εγώ θα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια.... Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!!! Να έχεις καλά αποτελέσματα στην δεύτερη σου!!!! Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά!    Η κάθε μία από εμάς έχει τον προσωπικό της δρόμο.... Να έχεις μια όμορφη Κυριακή!!!!! 🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Καλημέρα!!!!!! Καλώς όρισες!!!!!

Εγώ θα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια.... Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!!! Να έχεις καλά αποτελέσματα στην δεύτερη σου!!!! Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά!    Η κάθε μία από εμάς έχει τον προσωπικό της δρόμο.... Να έχεις μια όμορφη Κυριακή!!!!! 🌹

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Θα επανέλθω δεν έχω επιλογή...... άλλωστε έχω την επόμενη προσπάθεια μπροστά μου.... δεν έχω περιθώρια να στεναχωριέμαι......όλα καλά να σου πάνε από καρδιάς σου εύχομαι.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα....είμαι καινούρια στο φόρουμ......σας διαβάζω μέρες.....η δική μου η ιστορία έχει ως εξής.....είμαι 33 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,67) χωρίς κάποιο θέμα ο σύζυγος 37 με θέμα στην κινητικότητα... έχουμε κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μια αποτυχημένη εξωσωματική, την οποία έμαθα πριν λίγες μέρες.... επίσης η διέγερση μου δεν πήγε καθόλου καλά μάλλον ανήκω στις φτωχές ανταποκρίτριες μιας και έδωσα μόνο 3 ωάρια, τα οποία ήταν ώριμα, γονιμοποιηθηκαν όλα.... έγιναν 2 τέλεια έμβρυα τα δύο τα οποία τα μεταφέραμε 3 μέρα και μια τέλεια βλαστοκυστη που με περιμένει.....ένιωσα τεράστια απογοήτευση με την μηδενική χοριακη.... ίσως αυτό το μήνα κάνω ωοληψια το ωάριο του μήνα και αν είμαι τυχερή να καταφέρω να μεταφέρω δύο......καλή δύναμη σε όλες κορίτσια..... δεν εύκολος ο δρόμος που διαβαίνουμε.....

Καλως ηρθες αυτη η χρονια θα ειναι τυχερη ειπαμε για ολες δυναμη κ υπομονη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Καλως ηρθες αυτη η χρονια θα ειναι τυχερη ειπαμε για ολες δυναμη κ υπομονη !

Καλώς σας βρήκα.....θα είναι η τυχερή μας...είμαι σίγουρη και εγώ 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα....είμαι καινούρια στο φόρουμ......σας διαβάζω μέρες.....η δική μου η ιστορία έχει ως εξής.....είμαι 33 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,67) χωρίς κάποιο θέμα ο σύζυγος 37 με θέμα στην κινητικότητα... έχουμε κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μια αποτυχημένη εξωσωματική, την οποία έμαθα πριν λίγες μέρες.... επίσης η διέγερση μου δεν πήγε καθόλου καλά μάλλον ανήκω στις φτωχές ανταποκρίτριες μιας και έδωσα μόνο 3 ωάρια, τα οποία ήταν ώριμα, γονιμοποιηθηκαν όλα.... έγιναν 2 τέλεια έμβρυα τα δύο τα οποία τα μεταφέραμε 3 μέρα και μια τέλεια βλαστοκυστη που με περιμένει.....ένιωσα τεράστια απογοήτευση με την μηδενική χοριακη.... ίσως αυτό το μήνα κάνω ωοληψια το ωάριο του μήνα και αν είμαι τυχερή να καταφέρω να μεταφέρω δύο......καλή δύναμη σε όλες κορίτσια..... δεν εύκολος ο δρόμος που διαβαίνουμε.....

Καλημέρα κορίτσι μου!! Καλώς ήρθες..έχουμε ίδια ηλικία με πρόβλημα στο σπέρμα και εγώ χαμηλή ΑΜΗ (0,8ng) παρόλαυτα ανταποκρίθηκα καλά στη διέγερση ευτυχώς. Τι πρωτόκολλο έκανες? Είναι λογική η απογοήτευση που νιώθεις.. να έχεις πίστη, να ηρεμήσεις και θα δεις που όλα θα πάνε καλά και η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Καλώς ήρθες..έχουμε ίδια ηλικία με πρόβλημα στο σπέρμα και εγώ χαμηλή ΑΜΗ (0,8ng) παρόλαυτα ανταποκρίθηκα καλά στη διέγερση ευτυχώς. Τι πρωτόκολλο έκανες? Είναι λογική η απογοήτευση που νιώθεις.. να έχεις πίστη, να ηρεμήσεις και θα δεις που όλα θα πάνε καλά και η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή σου..

Κορίτσια μου ενώ σας απαντάω  μου το βγάζει κόκκινο και γράφει από κάτω ότι είναι σε αναμονή για έγκριση από συντονιστή, μάλλον επειδή είμαι νέο μέλος???? Έκανα puregon 300 μονάδες και orgalutan ανταγωνιστές.....πραγματική απογοήτευση η αντίδραση μου ...... όπως έλεγα στον γιατρό και γελούσε ακόμα και αρκούδα θα αντιδρούσε σε αυτή την δόση...... δυστυχώς υπάρχουν και οι φτωχές ανταποκρίτριες όπως εγώ.....πέρασα εκεί την πρώτη φρίκη..... ευτυχώς τα 3 που έβγαλα ήταν καλά και ώριμα.....απλά δεν είχα την επιλογή να τα αφήσω για βλαστοκυστες...έτσι έβαλα τα δύο και άφησα το 3 για βλαστοκυστη που έφτασε τελικά......με αγχωνει πολύ το γεγονός της μη εμφύτευσης....θα δω μήπως κάνω και μια υστεροσκοπιση μιας και είναι η μόνη εξέταση που δεν έχω κάνει και θα κάνω και για θρομβοφιλια να το αποκλείσω και αυτό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Με την @Αννια27κάποια στιγμή θα συναντηθούμε δε γίνεται, κ εγώ στο ιασώ πηγαίνω. Ελπίζω μόνο να είμαστε εγκυούλες κ να πηγαίνουμε για καλό!! Καλή επιτυχία στα κορίτσια με τις εμβρυομεταφορες αυτή την εβδομάδα!! Με το καλό να τα δεχτείτε τα εμβρυακια σας κ να μείνουν εκεί για 9 μήνες!! 🙏🙏

Μακάρι κορίτσακι μου να συναντηθούμε και να είμαστε εγκυουλες!!! Ευχαριστούμε κορίτσι μου και εσύ σύντομα εγκυουλα με δύο μωράκια 🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα....είμαι καινούρια στο φόρουμ......σας διαβάζω μέρες.....η δική μου η ιστορία έχει ως εξής.....είμαι 33 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,67) χωρίς κάποιο θέμα ο σύζυγος 37 με θέμα στην κινητικότητα... έχουμε κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μια αποτυχημένη εξωσωματική, την οποία έμαθα πριν λίγες μέρες.... επίσης η διέγερση μου δεν πήγε καθόλου καλά μάλλον ανήκω στις φτωχές ανταποκρίτριες μιας και έδωσα μόνο 3 ωάρια, τα οποία ήταν ώριμα, γονιμοποιηθηκαν όλα.... έγιναν 2 τέλεια έμβρυα τα δύο τα οποία τα μεταφέραμε 3 μέρα και μια τέλεια βλαστοκυστη που με περιμένει.....ένιωσα τεράστια απογοήτευση με την μηδενική χοριακη.... ίσως αυτό το μήνα κάνω ωοληψια το ωάριο του μήνα και αν είμαι τυχερή να καταφέρω να μεταφέρω δύο......καλή δύναμη σε όλες κορίτσια..... δεν εύκολος ο δρόμος που διαβαίνουμε.....

Καλώς ήρθες κοπέλα μου ,καταλαβαίνω την απογοητεύση σου και εγώ τώρα πάω για την δεύτερη έμβρυο μεταφορά και ελπίζω να είναι πιο τυχερή από την πρώτη και εμένα η πρώτη μου χοριακη ήταν μηδενική!! Αλλά δεν πέφτουμε κορίτσι μου συνεχίζουμε και είμαι σίγουρη ότι θα ανταμειφθεις σύντομα 😉 !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Καλώς ήρθες κοπέλα μου ,καταλαβαίνω την απογοητεύση σου και εγώ τώρα πάω για την δεύτερη έμβρυο μεταφορά και ελπίζω να είναι πιο τυχερή από την πρώτη και εμένα η πρώτη μου χοριακη ήταν μηδενική!! Αλλά δεν πέφτουμε κορίτσι μου συνεχίζουμε και είμαι σίγουρη ότι θα ανταμειφθεις σύντομα 😉 !!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!σου εύχομαι ολόψυχα αυτή την φορά να είναι θετική......η σφαλιάρα της πρώτης αρνητικής πονάει πολύ.....αλλά νομίζω περισσότερο ειναι ο φόβος που μου δημιουργήθηκε για το εάν θα τα καταφέρω και με εξωσωματική η ούτε έτσι θα τα καταφέρω......αυτόν προσπαθώ να κατευνασω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα πως είστε;; Να σας ρωτήσω βρε τσουπρες πόση ώρα κάθεστε όταν βάζετε κολπικά τα ultrogestan ;; Εγώ μερικές φορές δεν προλαβαίνω να κάτσω και καθόλου , ειδικά τα πρωινά!! Και αυτά τα άτιμα είναι και τρεις φορές την μέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως είστε;; Να σας ρωτήσω βρε τσουπρες πόση ώρα κάθεστε όταν βάζετε κολπικά τα ultrogestan ;; Εγώ μερικές φορές δεν προλαβαίνω να κάτσω και καθόλου , ειδικά τα πρωινά!! Και αυτά τα άτιμα είναι και τρεις φορές την μέρα!!

Θέλει ξάπλα μισή ώρα το λιγότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αννια27 είπε:

Καλώς ήρθες κοπέλα μου ,καταλαβαίνω την απογοητεύση σου και εγώ τώρα πάω για την δεύτερη έμβρυο μεταφορά και ελπίζω να είναι πιο τυχερή από την πρώτη και εμένα η πρώτη μου χοριακη ήταν μηδενική!! Αλλά δεν πέφτουμε κορίτσι μου συνεχίζουμε και είμαι σίγουρη ότι θα ανταμειφθεις σύντομα 😉 !!!

Μην απογοητεύεσαι.. Δυστυχώς πολλά πράγματα στην εξωσωματική είναι ανεξήγητα όπως στο κομμάτι της γονιμοποίησης ή μη. Μάζεψε όλες σου τις δυνάμεις κ προχώρα ελπίζοντας ότι η επόμενη φορά θα είναι διαφορετικη κ θα έχει καλή έκβαση!! Εγώ είμαι 32 χωρίς κάποιο προφανές πρόβλημα δικό μου ή του συζύγου εκτός ίσως από κάποιες κύστες στην ωοθήκη που τις έχουμε αφαιρέσει κ ο γιατρός μου δεν τις θεωρεί σημάδι μη γονιμότητας. Έκανα 3 ωοληψιες, τις 2 με φυσικό κύκλο έως ότου καταλήξουμε σε πρωτοκολλο με ενέσεις γιατι ο γιατρός μου δεν θεωρούσε ότι χρειάζομαι ενέσεις για να έχω καλά ωαρια, κ όμως χωρίς τις ενέσεις δεν είχα γονιμοποίησεις. Προχώρα ακάθεκτη κ προσηλωμενη στο στόχο σου κ θα τα καταφέρεις. Έστω κ με ένα εμβρυακι αν είναι να γίνει θα γίνει!! Διαφορετικά ο γιατρός θα βρει το πρωτόκολλο που σου ταιριάζει για να προχωρήσετε αλλιώς. Έτσι έγινε κ με μένα. Ακόμη δεν έχω προχωρήσει βέβαια σε εμβρυομεταφορα αλλά στον επόμενο κύκλο πιστεύω να γίνει κ αυτό κ τρέμω στην ιδέα της μηδενικής χοριακης αλλα πιστεύω πως δε μας δίνονται ποτέ παραπάνω από όσα μπορούμε να αντεξουμε κ όλα αυτά που περνάμε είναι κάποιου δίδαγμα για τη ζωή μας αργότερα!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι κ από τις απογοητεύσεις να πας γρήγορα στις χαρές!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι οποία γνωρίζει; συνειδητοποίησα πως πέρα από τις ορμονικές εξετάσεις, υπερήχους, σαλπιγγογραφιες, σπερμοδιαγραμματα κτλ ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρονται ως προγεννητικός έλεγχος,κυστικης ινωσης ή ακόμα κ θρομβοφιλιας. Θεωρείτε πως είναι αμέλεια ή αν δεν συντρέχει λόγος δε στα προτείνουν οι γιατροί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι οποία γνωρίζει; συνειδητοποίησα πως πέρα από τις ορμονικές εξετάσεις, υπερήχους, σαλπιγγογραφιες, σπερμοδιαγραμματα κτλ ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρονται ως προγεννητικός έλεγχος,κυστικης ινωσης ή ακόμα κ θρομβοφιλιας. Θεωρείτε πως είναι αμέλεια ή αν δεν συντρέχει λόγος δε στα προτείνουν οι γιατροί; 

Εμένα χωρίς κυστική ινωση και καρυότυπο δεν προχωρούσαν μου τα έκαναν από την αρχή αλλά για θρομβοφιλια όχι δν το έκριναν απαραίτητο, σε αιματολογο πήγα μετά την αποβολή μου..τώρα δεν ξέρω αν κάθε κέντρο και κάθε γιατρός έχει διαφορετική γνώμη εμένα ο γυναικολόγος μου θεωρείται από κάποιους και λίγο υπερβολικός που με μια αποβολή με έβαλε αρκετές εξετάσεις..ρωτα τον όμως να σου φύγει η απορία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι οποία γνωρίζει; συνειδητοποίησα πως πέρα από τις ορμονικές εξετάσεις, υπερήχους, σαλπιγγογραφιες, σπερμοδιαγραμματα κτλ ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος έχουμε κάνει αυτές τις εξετάσεις που αναφέρονται ως προγεννητικός έλεγχος,κυστικης ινωσης ή ακόμα κ θρομβοφιλιας. Θεωρείτε πως είναι αμέλεια ή αν δεν συντρέχει λόγος δε στα προτείνουν οι γιατροί; 

Ο έλεγχος κυστικής ινωσης γίνεται μόνο στις εγκυμονούσες απ’ όσο γνωρίζω, γιατί δεν ευθύνεται για κάτι απλά την κάνουν γιατί αν έχουν και οι 2 να μην κληρονομηθεί στο παιδί. Είναι υπερβολικό νομίζω να γίνει από πριν. Μπορείς όμως να κανεις ή εσύ ή ο σύζυγος κι αν δεν ειναι φορέας κάποιος από τους 2 ειναι οκ. Η θρομβοφιλία ευθύνεται για αποβολές, νομίζω κυρίως 2ου τριμήνου, συνήθως την ζητάνε μετά από επαναλαμβανόμενες αποβολές. Εγώ είχα 1 παλλινδρομη και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και δεν μου ζήτησε κανείς έξτρα εξετάσεις εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία και σπερμοδιαγραμμα που κάναμε στην αρχή. Από μόνη μου ζήτησα να κάνουμε  καρυότυπο ζεύγους, υστεροσκόπηση και έλεγχο θρομβοφιλίας. Τώρα ένα γιατρός μου ζήτησε 𝗽𝗰𝗿 περιόδου, 𝗔𝗠𝗛 που δεν είχα κάνει ΠΟΤΕ ( αν είναι δυνατόν)  και 𝗻𝗸 𝗰𝗲𝗹𝗹𝘀. Την 2η δεν την έκανα γιατί η αιματολόγος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται και την εμπιστεύομαι περισσότερο από όλους αυτούς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η TRigirl είπε:

Ο έλεγχος κυστικής ινωσης γίνεται μόνο στις εγκυμονούσες απ’ όσο γνωρίζω, γιατί δεν ευθύνεται για κάτι απλά την κάνουν γιατί αν έχουν και οι 2 να μην κληρονομηθεί στο παιδί. Είναι υπερβολικό νομίζω να γίνει από πριν. Μπορείς όμως να κανεις ή εσύ ή ο σύζυγος κι αν δεν ειναι φορέας κάποιος από τους 2 ειναι οκ. Η θρομβοφιλία ευθύνεται για αποβολές, νομίζω κυρίως 2ου τριμήνου, συνήθως την ζητάνε μετά από επαναλαμβανόμενες αποβολές. Εγώ είχα 1 παλλινδρομη και 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και δεν μου ζήτησε κανείς έξτρα εξετάσεις εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία και σπερμοδιαγραμμα που κάναμε στην αρχή. Από μόνη μου ζήτησα να κάνουμε  καρυότυπο ζεύγους, υστεροσκόπηση και έλεγχο θρομβοφιλίας. Τώρα ένα γιατρός μου ζήτησε 𝗽𝗰𝗿 περιόδου, 𝗔𝗠𝗛 που δεν είχα κάνει ΠΟΤΕ ( αν είναι δυνατόν)  και 𝗻𝗸 𝗰𝗲𝗹𝗹𝘀. Την 2η δεν την έκανα γιατί η αιματολόγος θεωρεί ότι δεν χρειάζεται και την εμπιστεύομαι περισσότερο από όλους αυτούς! 

Την 3η εξέταση ήθελα να γράψω τον έλεγχο των 𝗡𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮𝗹 𝗞𝗶𝗹𝗹𝗲𝗿 𝗖𝗲𝗹𝗹𝘀. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...