Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nikol88 είπε:

Εγώ είμαι ήδη στην αναμονή!! Και έχω αναστενάξει ίσα με 200 φορές! Ποσό άγχος έχω δεν λεγεται!  Φιλια πολλά και τα λέμε όταν θα μαστε pupo (που λένε και οι φίλες μας οι Αμερικάνες)! 
 

Pupo — Pregnant until proven otherwise! 
 

❤️❤️❤️❤️❤️

Θα βάλεις το καλύτερο σου χαμόγελο και θα πας με αισιοδοξία και χαρά! Είναι πολύ όμορφη στιγμή που δεν χρειάζεται κανένα άγχος. Τελικά ποσες βλαστοκυστες έγιναν? Καλή τύχη να σας πάνε όλα τέλεια κορίτσια μου @TRigirl

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα

Σας ευχαριστώ για τα λογάκια συμπαράστασης και για την σκέψη σας! Χτες δε ξαναμπηκα! Μπαινω απο το κινητο κ χτες δεν ειχα το κουραγιο ουτε αυτο να χαζεψω!

Ξημερώματα στο σκουπισμα μαζι με αχνο κοκκινο αίμα είδα κ μια βλεννα κοκκινη! 😔Μέχρι να φύγω απο το σπίτι το αίμα είχε γίνει σοκολατί! Στη σερβιέτα πολυ λίγο!😳

Τώρα ειμαι μικροβιολογικο! Για την δεύτερη κ καθοριστική θεωρώ χοριακη! Ανοιγει στις 7:30 κ ηρθα νωριτερα να παρω θεση! 
Θέλω να πιστεύω οτι εστω ενα νινακι εχει παραμεινει καλα γατζωμένο στην κοιλιτσα μου!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Την σκέψη σας, τις προσευχές σας και την θετική σας ενέργεια! 
♥️♥️♥️

Χαίρομαι που νομίζω ότι είσαι λίγο καλύτερα από χθες. Σου στέλνουμε όλη μας τη θετική ενέργεια, με τα τσουβάλια σου στέλνουμε... όλα θα πάνε καλά θα το δεις. Περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Θα βάλεις το καλύτερο σου χαμόγελο και θα πας με αισιοδοξία και χαρά! Είναι πολύ όμορφη στιγμή που δεν χρειάζεται κανένα άγχος. Τελικά ποσες βλαστοκυστες έγιναν? Καλή τύχη να σας πάνε όλα τέλεια κορίτσια μου @TRigirl

Ούτε ξέρω! Μάλλον όταν μπω μέσα θα μ ενημερώσουν! Δεν ξέρω πόσες ούτε ποιότητα!  Στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα που λένε!! 😂😂😂 Όταν μάθω, μετά τον άντρα μου και τη μαμά μου, θα ενημερώσω εσας!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@twinkletwinlkle συνήθως η TSH με την εγκυμοσύνη ανεβαίνει. Καλύτερα λοιπόν που δεν έχεις αυτό το θέμα. Οπως και να'χει θελει παρακολούθηση, ειδικά αν έχεις hashimoto ή κατι τέτοιο.

@Salvation78 Διορθώνεται γρήγορα μην ανησυχείς. Εμένα στην προηγούμενη διέγερση πήγε από 1.13 πήγε 7.5! Με αλλαγή της δόσης θα πέσει γρήγορα. Πάντως και αυτή η τιμή που εχεις τώρα δεν είναι ανησυχητική να ξέρεις. Θα σου διορθώσει τη δόση και όλα θα πάνε καλά. Να το παρακολουθήσεις ομως, όπως θα σου πει ο γιατρός σου.

@Lucia79 Ναι, παλι μαζί πάμε!! 😊 Δεν είχα ποτέ ως τώρα θέμα με τα ΑΝΑ. Αλλά στον επανέλεγχο στο Έλενα βγήκαν 1/160. Η Οικονομ. μου ειπε πως δεν ειναι ανησυχτικό και δεν χρειάζεται να πάω παλι στο ρευματολόγο. Μάλλον επειδή εχω hashimoto και πολύ ανεβασμένα αντισώματα συμπαρασύρθηκαν και τα ΑΝΑ. Μου ειπε πως αν θελω μπορώ να παρω μια μικρή δόση κορτιζόνη, για μικρό διάστημα όμως. Δεν έχω ξαναπάρει. Το ειπα στον Μαντ. και δεν του φάνηκε καθόλου ανησυχητική αυτή η τιμή. Είπε όμως οκ, να παίρνω 1 πρωι βράδυ μετά την ωοληψία. Πάμε για ετ σε αυτό τον κύκλο. Για υπέρηχο πάω πάλι αύριο και από βδομάδα ωοληψία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Κορίτσια μου μπορεί κάποια που γνωρίζει να μου πει μια σύνοψη των σταδίων που έχουμε ώσπου να πούμε ένα σχετικό ουφ ρε παιδί μου είμαστε safe......καλά την πεμπτη που θα παω για τον υπερηχο νομίζω θα με πετάξει έξω με τόσες απορίες που θα χω....χαχαχαχαχαχαχα

Επίσης στην εξωσωματικη πως σκατα μετριούνται οι εβδομάδες.απ8 την ωοληψια?από την εμβρυομεταφορα?

Να γίνουμε όλες δημιουργικες  μα γλυτώσουμε τις πολλές σκέψεις και τα πολλά σενάρια που φέρνουν άγχος!!!!

Κουράγιο κ φιλιά σε ολες

Ανθή μου αρχικά για να μάθεις ποσων εβδομάδων είσαι, γράψε στο Google υπολογισμός κυησης μετά από εξωσωματικη και θα σου βγάλει ένα σαιτ eleftheia.gr που εκεί έχει μια εφαρμογή και υπολογίζεις ανάλογα και τι έμβρυα έχεις βάλει. 

Τωρα όσον αφορά στο κομμάτι που αισθανόμαστε safe... ως ψυχολόγος που είσαι (καλά θυμάμαι?)  ξέρεις ότι αυτό εξαρτάται από εμάς και από προηγούμενα βιώματά μας. Όσον αφορά στους γιατρούς τώρα τα στάδια είναι τα εξης:

1. 1ος υπερηχος που επιβεβαιωνεται ενδομητριος κύηση και έτσι δεν κινδυνεύει η δική μας ζωή. 

2. 2ος υπερηχος όπου επιβεβαιωνεται η καρδιακή λειτουργεί (συνήθως 6η με 7η εβδομάδα). Τότε πλέον μιλάμε για μια βιώσιμη κύηση και οι πιθανότητες αποβολής μειώνονται δραματικά (έχω διαβάσει γύρω στο 5 με 10%).

3. Αυχενική διαφάνεια και λοιπές εξετάσεις στο τέλος του πρώτου τριμήνου,  που δείχνουν ότι όλα είναι καλά από χρωμοσωμικες κτλ.

Νομίζω ότι αν κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο λοιπόν  μπορούμε να αισθανθούμε μεγάλη ανακούφιση, χωρίς να είμαστε βέβαια σίγουρες για το τι μας επιφυλασσει το μέλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Αν έχεις δυο ωοθυλακια & είναι καλά ναι μπορεί να τα τσιμπήσει και τα δυο εξαρτάται 

Εγω σε φυσικό κύκλο μετά από διέγερση βλέπαμε 3(!) άσχετα αν δεν ήταν καλά αλλά υπήρχαν τα έβλεπα και εγώ δηλαδή στον υπερηχο.

Εσυ έχεις αφήσει κ κύκλο όποτε έχει ηρεμήσει ο οργανισμός αλλά όλα παίζουν 

Μια χαρά θα πάνε όλα θα δεις θα κανείς την διαφορά αυτή τη φορά 😍

 

Μακάρι να κάνουμε μαζί τη διαφορά αυτή τη φορά!
κοριτσια @nikol88 @TRigirl καλή επιτυχία!!
Να μας πείτε συντομα ευχάριστα νέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ανθή μου αρχικά για να μάθεις ποσων εβδομάδων είσαι, γράψε στο Google υπολογισμός κυησης μετά από εξωσωματικη και θα σου βγάλει ένα σαιτ eleftheia.gr που εκεί έχει μια εφαρμογή και υπολογίζεις ανάλογα και τι έμβρυα έχεις βάλει. 

Τωρα όσον αφορά στο κομμάτι που αισθανόμαστε safe... ως ψυχολόγος που είσαι (καλά θυμάμαι?)  ξέρεις ότι αυτό εξαρτάται από εμάς και από προηγούμενα βιώματά μας. Όσον αφορά στους γιατρούς τώρα τα στάδια είναι τα εξης:

1. 1ος υπερηχος που επιβεβαιωνεται ενδομητριος κύηση και έτσι δεν κινδυνεύει η δική μας ζωή. 

2. 2ος υπερηχος όπου επιβεβαιωνεται η καρδιακή λειτουργεί (συνήθως 6η με 7η εβδομάδα). Τότε πλέον μιλάμε για μια βιώσιμη κύηση και οι πιθανότητες αποβολής μειώνονται δραματικά (έχω διαβάσει γύρω στο 5 με 10%).

3. Αυχενική διαφάνεια και λοιπές εξετάσεις στο τέλος του πρώτου τριμήνου,  που δείχνουν ότι όλα είναι καλά από χρωμοσωμικες κτλ.

Νομίζω ότι αν κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο λοιπόν  μπορούμε να αισθανθούμε μεγάλη ανακούφιση, χωρίς να είμαστε βέβαια σίγουρες για το τι μας επιφυλασσει το μέλλον.

Έχεις χίλια δικιά για τα προηγούμενα βιώματα.κ γω επειδή ειχσ τη βιοχημικη πριν 5 χρόνια κ μετά από αυτό έγινε η ζωη μου ένα σκέτο χάος για αυτό αγχώνομαι.τοτε μου χανε γίνει εφιάλτης οι χοριακες .για συτο κ τώρα που μου ζήτησε 3 κ τώρα θέλει υπερηχο κάπως με ανακουφίσε.αλλα δεν θα σου πω ψέμματα έχω γίνει φουλ ψυχαναγκαστιμη.εχω τετράδιο ππυ υπολογίζω τις τιμές σκέψου.προσπαθω με την εργασιοθεραπεια κ άλλες δραστηριότητες να απασχολούσαν να ηρεμώ.τωρα αύριο πάμε για τον υπερηχο κ έχω κάνει 1000 σενάρια.εχω σκεφτεί μέχρι κ ότι ο γιατρός μου λέει ψέμματα!!!!!ενώ ξρρω ότι είναι απίθανο.χαχαχαχχαχαχαχαχαχαα.μην το κάνετε εσείς αυτό δεν σαα το συνιστώ!θετική σκέψη και ενέργεια κ θα πάνε όλα καλά!!!!!για όλες μας.ετσι κβαλλιως είμαστε όλες αγωνιστριες κ μόνο για αυτό μας αξίζουν πολλά μπράβο.❤️❤️❤️😘😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Είδες;; Τα νινακια σου είναι εκεί και κρατάνε γερά!! Άντε σε λίγο θα τα δεις και στον υπέρηχο!! Μπράβο γλυκιά μου!! ❤️❤️❤️
 

*Απ ότι καταλαβαίνετε εγώ ακόμα περιμένω γι αυτό είμαι και τόσο ενεργή 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikol88 είπε:

Ευχαριστούμε καλή μου!! Στις 11 πάω εγώ!! @TRigirl καλή μας επιτυχία ❤️❤️❤️

με το καλό κορίτσια μου να εινια  τυχερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Αντε μπραβο και ειχα μια στεναχωρια και εγω.... δεν σταματαγα να σε σκεφτομαι. Ολα καλα θα πανε🙏🙏❤️❤️ Λογικά να προσέχεις λιγάκι θα σου πει και ο γιατρός. Ουφφφφ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Κοριτσι μ γλυκο μπραβο σε σκεφτομουν ολη μερα .. τελειο το νουμερο σου .. κοιτα να εισαι ηρεμη για τα μωρακια σου .. γιατι εγω πιστευω ειναι 2 σιγουρα ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Ιιιι τι τέλεια νέα! Υπερδιπλασιασμος!!!! Αυτό σημαίνει ότι είναι παραπάνω από 1. Να σου πω μήπως να πάρεις ένα τηλέφωνο στο μικροβιολογικο να σου μετρήσουν οιστραδιολη και προγεστερονη ? Ίσως χρειάζεσαι παραπάνω προγεστερονη εξ ου και το αίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Αχ τέλεια.μπραβο κορίτσι μου.ολα καλά θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Μπράβοοοοο!!

Ζήτα ενέσιμη προγεστερόνη ,κάνε μέτρηση όπως λέει και η @twinkletwinlkle

Μπορείς να ζητήσεις με το ίδιο δείγμα αίματος που έδωσες αίμα να κάνεις και προγεστερόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Μπράβοοοοοο! Όλα καλά θα πάνε! Έτσι, έτσι, να δίνετε αισιοδοξία στα κορίτσια που κάνουν μεταφορά σήμερα και σε μας που ερχόμαστε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Τελεια!!!!! Μεγαλη χαρα μας εδωσες!! Δεν πρεπει να απελπιζομαστα ποτε πρεπει να πιστευουμε στα εμβρυακια μας οσο μπορουμε μεχρι τελους!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Επίσης στην εξωσωματικη πως σκατα μετριούνται οι εβδομάδες.απ8 την ωοληψια?από την εμβρυομεταφορα?

Ακριβώς όπως και στη φυσική σύλληψη. Από την Τ.Ε.Ρ. Ήρθε η ώρα να ξεχάσεις ότι έκανες εξωσωματική!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ακριβώς όπως και στη φυσική σύλληψη. Από την Τ.Ε.Ρ. Ήρθε η ώρα να ξεχάσεις ότι έκανες εξωσωματική!!!

Σευχαριστω....χαχαχαα λες ε?μα έχει γίνει το μυαλό μου  να μην πω....  λογικά αύριο θα μου εξηγησει αναλυτικά......βέβαια ασ πάει καλά ο υπερηχος κ όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου 1092!!! Θέλω να τσιρίξω από χαρά! Θέλω να πιστεύω πλεον πως το αίμα που βλέπω δε θα μου κάνει κακό…στο νινί ή στα νινάκια μου!

♥️♥️♥️

Να τσιρίξεις, το δικαιούσαι! Συγχαρητήρια και πάλι! Επόμενο βήμα υπέρηχος. Το έχουν γράψει κι άλλες ότι είχαν κανονικό αίμα και όλα πήγαν καλά. Το μόνο που θα σου έλεγα να ρωτήσεις είναι για την αντιπηκτική αγωγή, δηλαδή να ρωτήσεις και το γυναικολόγο σου και αν έχεις αιματολόγο ρώτα και αυτόν/αυτήν μήπως θέλουν να σου κάνουν κάποια αλλαγή, γιατί τα αντιπηκτικά αραιώνουν το αίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Προσπαθούμε για παιδάκι εδώ και πολλά χρόνια φυσιολογικά αλλά δεν ερχόταν. Ψαχτηκαμε παραπάνω και βρήκαμε πρόβλημα με το σπέρμα. Στις 06/05/21 το σπερμοδιαγραμμα έλεγε ολιγοασθενοαζωοσπερμια σοβαρότατο βαθμού και ότι ανευρέθησαν 4 σπερματοζωαρια και κάποια αμορφα και το ένα παρουσίαζε επιτόπια κίνηση. Μετά από συμβουλή του Ασβ πήρε androfertil τώρα είμαστε στον 4ο μήνα και πήγαμε και σε κέντρο εξωσωματικης για να ξεκινήσουμε διαδικασίες. Έκανε πάλι σπερμοδιαγραμμα και δεν βρήκαν κανένα σπερματοζωαριο. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι και στεναχωρημενοι. Οι αιματολογικες και η καλλιέργεια σπέρματος βγήκαν μια χαρά. Τώρα περιμένουμε να πάμε το Σάββατο στον εξωσωματιστη μας να δούμε τι θα μας πει. Έχει καμία πρόβλημα με το σπέρμα να μας βοηθήσει?... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...