Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Ακολουθεί μήνυμα:  

Προς όλα τα κορίτσια,

Σε αυτά που τώρα ξεκινούν το ταξίδι της εξωσωματικής, σε αυτά που έχουν μία και δύο και τρεις ή και παραπάνω αποτυχίες, που πέφτουν και ξανασηκώνονται… Μην σκεφτείτε ούτε ένα λεπτό να τα παρατήσετε. Μην πιστέψετε πως δεν θα τα καταφέρετε εσείς! 

2/3/2022 η δική μου ημέρα …  Πόσες φορές πέρασε η 2/3 από τη ζωή μου χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο για εμένα. Ανούσια. Κενή.

Μια εβδομάδα μόλις πριν και άλλαξαν τα πάντα… Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τα συναισθήματα που νιώθω. Μια ευχή μόνο θα κάνω να μπορέσουν να ζήσουν το θαύμα της μητρότητας οι γυναίκες όλου του κόσμου. Ακόμη νιώθω παγωμένη με όλο αυτό που μου συνέβη. Αυτό που πραγματικά σε κάνει και ξεχνάς την όποια ταλαιπωρία έχεις περάσει στο παρελθόν για να τα καταφέρεις στο τέλος. Και να σας πω και κάτι άλλο; Ναι, ταλαιπωρήθηκα για να φέρω στον κόσμο τα μωρά μου, και μετά που γέννησα και πονούσα. Και ακόμη πονάω. Και δεν μπορώ να τα χαρώ όπως θα ήθελα. Που γεννήθηκαν και έκλαψαν μα εγώ δεν έκλαψα. Ήμουν τόσο σοκαρισμένη, τόσο φοβισμένη που εκείνη την στιγμή δεν μπορούσα να αντιδράσω. Έμεινα να τα κοιτάζω σαν χαμένη…

Όμως ξέρετε κάτι; Όλα θα τα έκανα ξανά από την αρχή εάν μου το ζητούσαν! Τα πάντα! Τίποτε λιγότερο… 💚

1E241478-77F1-4A75-89A8-503CC5334894.jpeg

Με συγκινησες πολυ!!! Να εισαι γερη και να ζεις καθε μερα τετοιες χαρες!δεν σε ξερω αλλα με οσα δικα σου διαβασα , αξιζεις το σεβασμο μου και τις θερμοτερες ευχες μου! Να σου ζησουν οι ψυχουλες και να τις κρατας γερα στην αγκαλια σου! Φιλια απο εμας και μακαρι οι ευχες σου να πιασουν γρηγορα τοπο να ζησουμε και εμεις το ονειρο σου!!!!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kateriniwk είπε:

Με συγκινησες πολυ!!! Να εισαι γερη και να ζεις καθε μερα τετοιες χαρες!δεν σε ξερω αλλα με οσα δικα σου διαβασα , αξιζεις το σεβασμο μου και τις θερμοτερες ευχες μου! Να σου ζησουν οι ψυχουλες και να τις κρατας γερα στην αγκαλια σου! Φιλια απο εμας και μακαρι οι ευχες σου να πιασουν γρηγορα τοπο να ζησουμε και εμεις το ονειρο σου!!!!!! ❤️❤️❤️❤️

@twinkletwinlkle καθηγητριαρα μου νααα αυτο δες!!!!!!!! Αυτα θα ζησεις γιατι εσυ το εχεις ηδη στη κοιλιτσα σου!!! Γεμισε το μυαλο σου με ολη αυτη την εικονα που μας εδωσε η βασιλικη και μας το μετεδωσε τοσο αισιοδοξα τοσο χαρουμενα και τοοοοοσο τελεια!!!! Καλη εγκυμοσυνη και ηρεμια!!! ( Αν δεις παλι ορθογραφικα κανε πως δν τα δες.... Απ τη συγκινηση ειναι) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

@twinkletwinlkle καθηγητριαρα μου νααα αυτο δες!!!!!!!! Αυτα θα ζησεις γιατι εσυ το εχεις ηδη στη κοιλιτσα σου!!! Γεμισε το μυαλο σου με ολη αυτη την εικονα που μας εδωσε η βασιλικη και μας το μετεδωσε τοσο αισιοδοξα τοσο χαρουμενα και τοοοοοσο τελεια!!!! Καλη εγκυμοσυνη και ηρεμια!!! ( Αν δεις παλι ορθογραφικα κανε πως δν τα δες.... Απ τη συγκινηση ειναι) 

Ε να τώρα... δεν μου φτάνει η συγκινηση από τη @Vasilique  , με συγκίνησες και εσύ! 

Μακάρι,  Μακάρι και ξανά Μακάρι να το ζήσουμε όλες μας. Το αξίζουμε όλες μας. Έχουμε παλέψει όλες μας. Κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα για όλες μας! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έρθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@twinkletwinlkle @Κατεριναπαπ  και @Παρασκευαιδουμου εκλαψα! παλι ξεφτιλιστικα στον ανδρολογο πηγαμε τα ειπαμε..ειδε χιλιαδες εξετασεις  βρηκε ενα μικροβιο οντως που επηρεαζει εδωσε θεραπεια και τετοια και λεει θα ανεβασει τα επιπεδα γενικα αυτο και ειπε θα μαστε οκ για την εξωσωμ. ( για την επιτροπη οπως τα ειπε η @Kiddo ειπε θα μας εκοβαν χωρις γνωματευση) 
τεσπα δρομολογηθηκαν ολα , το θεμα ειναι οτι εγω εκει ημουν μεσα στη φουρια με την περιοδο κιολας πηγαινοερχομουν ορθια γιατι πονουσα και τον επριζα. να κανουμε κατακερματισμο ελεγα συνεχεια να κανουμε οξυδωτικο στρες και οτι τεσπα  διαβαζα. σε καποια φαση γυρναει και λεει πω ρε τι ειναι αυτη? σου λεω δεν χρειαζεται εξετασεις αλλες βρηκα αυτο που ηθελα ..ε μα πως ελεγα και λεει τι φοβασαι??? μη σκασει το @@@ εδω μπροστα η στο σπιτι απ το οξυδωτικο στρες και φαγωθηκες? οχι του λεω εχω περιοδο.. καταλαβα λεει πατε σπιτι παρτε την αντιβιωση και μετα το τσεκ σε 15 μερες απο εμενα ειστε βουρ για εξωσωμ.  γιατι παιζεις ανετα με αυτα τα αποτελεσματα λεει στον αντρα μου και του κλεινει το ματι! αχ! καπως καλυτερα ενιωσα..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2022 at 1:02 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σε έχασα λιγακι έκανε τεστ για πιο λογο; και δεν έκανες χοριακη;  

Με έμβρυα 2 ημερών σε εμένα δεν έδειχνε ούτε για δειγμα το τεστ στις 19 μέρες μετά την ετ. Πάνε κάνε χοριακη και άσε το τεστ στην άκρη. 

Έκανα τεστ ούρων γιατί έτσι μου είπαν από το κέντρο... Λόγω κορώνα λέει, να μη μας κουβαλάνε στο κέντρο για μια αιμοληψια!!!! Τι να πω?! Εγώ πήγα τη Δευτέρα με το στανιό... Αρνητική βέβαια και στο αίμα... Έκοψα την προγενέστερη και έχω πλανταξει στο κλάμα. Ευτυχώς ο άντρας μου με στηρίζει πολύ κ αυτό με βοηθάει... 😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

@twinkletwinlkle @Κατεριναπαπ  και @Παρασκευαιδουμου εκλαψα! παλι ξεφτιλιστικα στον ανδρολογο πηγαμε τα ειπαμε..ειδε χιλιαδες εξετασεις  βρηκε ενα μικροβιο οντως που επηρεαζει εδωσε θεραπεια και τετοια και λεει θα ανεβασει τα επιπεδα γενικα αυτο και ειπε θα μαστε οκ για την εξωσωμ. ( για την επιτροπη οπως τα ειπε η @Kiddo ειπε θα μας εκοβαν χωρις γνωματευση) 
τεσπα δρομολογηθηκαν ολα , το θεμα ειναι οτι εγω εκει ημουν μεσα στη φουρια με την περιοδο κιολας πηγαινοερχομουν ορθια γιατι πονουσα και τον επριζα. να κανουμε κατακερματισμο ελεγα συνεχεια να κανουμε οξυδωτικο στρες και οτι τεσπα  διαβαζα. σε καποια φαση γυρναει και λεει πω ρε τι ειναι αυτη? σου λεω δεν χρειαζεται εξετασεις αλλες βρηκα αυτο που ηθελα ..ε μα πως ελεγα και λεει τι φοβασαι??? μη σκασει το @@@ εδω μπροστα η στο σπιτι απ το οξυδωτικο στρες και φαγωθηκες? οχι του λεω εχω περιοδο.. καταλαβα λεει πατε σπιτι παρτε την αντιβιωση και μετα το τσεκ σε 15 μερες απο εμενα ειστε βουρ για εξωσωμ.  γιατι παιζεις ανετα με αυτα τα αποτελεσματα λεει στον αντρα μου και του κλεινει το ματι! αχ! καπως καλυτερα ενιωσα..... 

Μμμμ σιγά καλε την ξεφτίλα.  Δεν έχω αφήσει ειδικότητα για ειδικότητα που να μην έχω ρίξει ένα δάκρυ. Λοιπόν πολύ ωραία που το εντοπισατε, όμως φαντάζομαι όπως θα σε συμβουλέψει η expert @Kiddo , εγω στη θέση σας και οξειδωτικό στρες θα έκανα και dfi. Τι έχεις να χάσεις? 150, 200 ευρώ? Τόσα και τόσα δίνουμε σε αυτά θα κολλήσουμε.  Και εκνευρίζομαι και με τον ουρολογο γιατι όπως πολύ συχνά έχουν αναφέρει τα έμπειρα κορίτσια, ο χώρος είναι ανδροκρατουμενος και για κάποιον λόγο υποτιμούν τον ανδρικό παράγοντα και θεωρούν ότι όλα λύνονται με την εξωσωματική που ναι μεν λύνεται ένα μεγάλο ποσοστό του προβλήματος, αλλά δεν γίνονται και θαύματα. Για αυτό σου λέω, τσεκάρετε τα όλα. Και εμείς που είχαμε πάει σε ουρολογο τίποτα δεν του είπε και οι εξωσωματιστες ούτε που έδιναν σημασία. Όμως βλαστοκυστες έφταναν ελάχιστα έμβρυα που από ο, τι έχω διαβάσει εκεί ενοχοποιειται το σπερμα. Στις 2 πρώτες εξωσωματικες που το σπερμα ήταν κακό είχα στην πρώτη βιοχημική και στη δεύτερη μηδενική χοριακη. Τωρα στην τρίτη που το σπερμα ήταν εμφανώς βελτιωμένο (από 3 και 4 εκατομμύρια πήγε στο 12) και με πολύ καλό dfi πετύχαμε εγκυμοσύνη, παρόλο που και εγω είμαι μεγαλύτερη κατά 2 χρόνια από την πρώτη εξωσωματικη (και σε ηλικίες σαν τη δική μου και ο μήνας μετράει).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

@twinkletwinlkle @Κατεριναπαπ  και @Παρασκευαιδουμου εκλαψα! παλι ξεφτιλιστικα στον ανδρολογο πηγαμε τα ειπαμε..ειδε χιλιαδες εξετασεις  βρηκε ενα μικροβιο οντως που επηρεαζει εδωσε θεραπεια και τετοια και λεει θα ανεβασει τα επιπεδα γενικα αυτο και ειπε θα μαστε οκ για την εξωσωμ. ( για την επιτροπη οπως τα ειπε η @Kiddo ειπε θα μας εκοβαν χωρις γνωματευση) 
τεσπα δρομολογηθηκαν ολα , το θεμα ειναι οτι εγω εκει ημουν μεσα στη φουρια με την περιοδο κιολας πηγαινοερχομουν ορθια γιατι πονουσα και τον επριζα. να κανουμε κατακερματισμο ελεγα συνεχεια να κανουμε οξυδωτικο στρες και οτι τεσπα  διαβαζα. σε καποια φαση γυρναει και λεει πω ρε τι ειναι αυτη? σου λεω δεν χρειαζεται εξετασεις αλλες βρηκα αυτο που ηθελα ..ε μα πως ελεγα και λεει τι φοβασαι??? μη σκασει το @@@ εδω μπροστα η στο σπιτι απ το οξυδωτικο στρες και φαγωθηκες? οχι του λεω εχω περιοδο.. καταλαβα λεει πατε σπιτι παρτε την αντιβιωση και μετα το τσεκ σε 15 μερες απο εμενα ειστε βουρ για εξωσωμ.  γιατι παιζεις ανετα με αυτα τα αποτελεσματα λεει στον αντρα μου και του κλεινει το ματι! αχ! καπως καλυτερα ενιωσα..... 

Να σε ρωτήσω... τι μικρόβιο βρηκατε ότι έχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μμμμ σιγά καλε την ξεφτίλα.  Δεν έχω αφήσει ειδικότητα για ειδικότητα που να μην έχω ρίξει ένα δάκρυ. Λοιπόν πολύ ωραία που το εντοπισατε, όμως φαντάζομαι όπως θα σε συμβουλέψει η expert @Kiddo , εγω στη θέση σας και οξειδωτικό στρες θα έκανα και dfi. Τι έχεις να χάσεις? 150, 200 ευρώ? Τόσα και τόσα δίνουμε σε αυτά θα κολλήσουμε.  Και εκνευρίζομαι και με τον ουρολογο γιατι όπως πολύ συχνά έχουν αναφέρει τα έμπειρα κορίτσια, ο χώρος είναι ανδροκρατουμενος και για κάποιον λόγο υποτιμούν τον ανδρικό παράγοντα και θεωρούν ότι όλα λύνονται με την εξωσωματική που ναι μεν λύνεται ένα μεγάλο ποσοστό του προβλήματος, αλλά δεν γίνονται και θαύματα. Για αυτό σου λέω, τσεκάρετε τα όλα. Και εμείς που είχαμε πάει σε ουρολογο τίποτα δεν του είπε και οι εξωσωματιστες ούτε που έδιναν σημασία. Όμως βλαστοκυστες έφταναν ελάχιστα έμβρυα που από ο, τι έχω διαβάσει εκεί ενοχοποιειται το σπερμα. Στις 2 πρώτες εξωσωματικες που το σπερμα ήταν κακό είχα στην πρώτη βιοχημική και στη δεύτερη μηδενική χοριακη. Τωρα στην τρίτη που το σπερμα ήταν εμφανώς βελτιωμένο (από 3 και 4 εκατομμύρια πήγε στο 12) και με πολύ καλό dfi πετύχαμε εγκυμοσύνη, παρόλο που και εγω είμαι μεγαλύτερη κατά 2 χρόνια από την πρώτη εξωσωματικη (και σε ηλικίες σαν τη δική μου και ο μήνας μετράει).

12 εκατομ. Ποιος αριθμος? Ο ολικος η ο αλλος? Βοηθα με λιγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Έχετε επισκεφθεί ενδοκρινολογο στο Έλενα? Κι αν ναι, ποιον? Μείνατε ευχαριστημένες?

Καλημέρα Ελπίδα, πήγα προσφατα σε απογευματινό (κόστος 60 €) στην Βενάκη.

Μου πήρε ιστορικό  ,είδαμε τις εξετάσεις μου , μου έγραψε και κάποιες επαναληπτικές ,μου είπε την γνώμη της σε διάφορα χωρίς να κρίνει συναδέλφους και μόλις πα΄ρω τα αποτελέσματα θα τα στείλω με email ώστε να τα αξιολογήσει. Δεν νομίζω να χρειαστεί να ξαναπάω για να με δει αν κατάλαβα καλά θα μου απαντήσει τηλεφωνικά και επειδή της είπα οτι εργάζομαι αν χρειαστει να με ξανα δει θα είναι κάποιο πρωινό σφήνα.

Δεν εντόπισε σε μένα κα΄ποιο θέμα ενδοκρινολογικά αλλά λόγω ιστορικού εξωσωματικών και αποβολών μου είπε οτι στην επικείμενη εμβρυομεταφορά να είμαστε σε επαφή για να είμαι καλυμμένη.

Καλές εντυπώσεις μου άφησε.

η @Lucia79 και η @Margitc θυμάμαι οτι έχουν πάει και αυτές στο ενδοκρινολογικό του Έλενα και σίγουρα και κάποιο άλλο κορίτσι που ίσως μου διαφέυγει, ίσως η @hope501 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Να σε ρωτήσω... τι μικρόβιο βρηκατε ότι έχει?

Proteus λεγεται αλλα δεν γνωριζω παραπανω πραγματα να σου πω την αληθεια. Και εκρεμμει τωρα το τριπλεξ οσχεου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kateriniwk είπε:

Proteus λεγεται αλλα δεν γνωριζω παραπανω πραγματα να σου πω την αληθεια. Και εκρεμμει τωρα το τριπλεξ οσχεου. 

Εντερόκοκκος είναι. Να ξέρεις γενικά πως κάποια βακτηρίδια έρχονται ξανά. Η και δεν περνάνε, όσες αντιβιώσεις και να πα΄ρεις.  Όπως και εμείς που έχουμε E-Coli. Και κάποια άλλη κοπέλα είχε αυτό το πρόβλημα με εντερόκοκκο, αν θυμάμαι καλά η @babyblue94. Μπορεί να πάρεις αντιβίωση και να περάσει και την επόμενη στιγμή να ξαναεμφανιστεί.Χρειάζεται πάντως να είσαι σε καλό εξειδικευμένο ανδρολόγο. Και καλό θα ήταν να κάνεις την εξέταση για την κατάτμηση. Το σπέρμα αναπαράγεται σε 3μηνό. Δηλαδή ότι βιταμίνες και να πάρει το αγόρι, η δουλειά τους θα φανεί στο τρίμηνο. Με απλά λόγια, το σπέρμα που έχεις τώρα έχει δημιουργηθεί πριν 3 μήνες.

@twinkletwinlkle εσείς τι dfi είχατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα Ελπίδα, πήγα προσφατα σε απογευματινό (κόστος 60 €) στην Βενάκη.

Μου πήρε ιστορικό  ,είδαμε τις εξετάσεις μου , μου έγραψε και κάποιες επαναληπτικές ,μου είπε την γνώμη της σε διάφορα χωρίς να κρίνει συναδέλφους και μόλις πα΄ρω τα αποτελέσματα θα τα στείλω με email ώστε να τα αξιολογήσει. Δεν νομίζω να χρειαστεί να ξαναπάω για να με δει αν κατάλαβα καλά θα μου απαντήσει τηλεφωνικά και επειδή της είπα οτι εργάζομαι αν χρειαστει να με ξανα δει θα είναι κάποιο πρωινό σφήνα.

Δεν εντόπισε σε μένα κα΄ποιο θέμα ενδοκρινολογικά αλλά λόγω ιστορικού εξωσωματικών και αποβολών μου είπε οτι στην επικείμενη εμβρυομεταφορά να είμαστε σε επαφή για να είμαι καλυμμένη.

Καλές εντυπώσεις μου άφησε.

η @Lucia79 και η @Margitc θυμάμαι οτι έχουν πάει και αυτές στο ενδοκρινολογικό του Έλενα και σίγουρα και κάποιο άλλο κορίτσι που ίσως μου διαφέυγει, ίσως η @hope501 ?

Δεν πήγα τελικά σε ενδοκρινολόγο. Μου είχαν πει όλοι πως δεν δείχνουν οι εξετάσεις μου να χρειάζομαι. Τα κορίτσια νομίζω πήγαν όμως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Καλημέρα Ελπίδα, πήγα προσφατα σε απογευματινό (κόστος 60 €) στην Βενάκη.

Μου πήρε ιστορικό  ,είδαμε τις εξετάσεις μου , μου έγραψε και κάποιες επαναληπτικές ,μου είπε την γνώμη της σε διάφορα χωρίς να κρίνει συναδέλφους και μόλις πα΄ρω τα αποτελέσματα θα τα στείλω με email ώστε να τα αξιολογήσει. Δεν νομίζω να χρειαστεί να ξαναπάω για να με δει αν κατάλαβα καλά θα μου απαντήσει τηλεφωνικά και επειδή της είπα οτι εργάζομαι αν χρειαστει να με ξανα δει θα είναι κάποιο πρωινό σφήνα.

Δεν εντόπισε σε μένα κα΄ποιο θέμα ενδοκρινολογικά αλλά λόγω ιστορικού εξωσωματικών και αποβολών μου είπε οτι στην επικείμενη εμβρυομεταφορά να είμαστε σε επαφή για να είμαι καλυμμένη.

Καλές εντυπώσεις μου άφησε.

η @Lucia79 και η @Margitc θυμάμαι οτι έχουν πάει και αυτές στο ενδοκρινολογικό του Έλενα και σίγουρα και κάποιο άλλο κορίτσι που ίσως μου διαφέυγει, ίσως η @hope501 ?

Σ ευχαριστώ.. σκέφτομαι κι εγώ να κλείσω στη Βενακη. Θεωρώ πως θα είναι πιο εξειδικευμένη από έναν ιδιώτη σε θέματα εγκυμοσύνης και σύλληψης.

Την τελευταία φορά δεν έμεινα ευχαριστημένη από τον γιατρό που πήγα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω μόλις άρχισα να πονάω πολύ τι στο καλό και εμένα πιο νωρις θα ερθει;;; μωρε ας έρθει μη με πάει μια εβδομάδα με πονους... 

Νιωθω λες και το βράδυ θα έρθει..  χαααψ όχι δεν θέλω εγώ θέλω να γεννήσω Χριστούγεννα 😂😂😂😂😂

 

🥼🥼🥼🥼αυτό το γλυτώνω νομίζω ακόμα 😂😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μμμμ σιγά καλε την ξεφτίλα.  Δεν έχω αφήσει ειδικότητα για ειδικότητα που να μην έχω ρίξει ένα δάκρυ. Λοιπόν πολύ ωραία που το εντοπισατε, όμως φαντάζομαι όπως θα σε συμβουλέψει η expert @Kiddo , εγω στη θέση σας και οξειδωτικό στρες θα έκανα και dfi. Τι έχεις να χάσεις? 150, 200 ευρώ? Τόσα και τόσα δίνουμε σε αυτά θα κολλήσουμε.  Και εκνευρίζομαι και με τον ουρολογο γιατι όπως πολύ συχνά έχουν αναφέρει τα έμπειρα κορίτσια, ο χώρος είναι ανδροκρατουμενος και για κάποιον λόγο υποτιμούν τον ανδρικό παράγοντα και θεωρούν ότι όλα λύνονται με την εξωσωματική που ναι μεν λύνεται ένα μεγάλο ποσοστό του προβλήματος, αλλά δεν γίνονται και θαύματα. Για αυτό σου λέω, τσεκάρετε τα όλα. Και εμείς που είχαμε πάει σε ουρολογο τίποτα δεν του είπε και οι εξωσωματιστες ούτε που έδιναν σημασία. Όμως βλαστοκυστες έφταναν ελάχιστα έμβρυα που από ο, τι έχω διαβάσει εκεί ενοχοποιειται το σπερμα. Στις 2 πρώτες εξωσωματικες που το σπερμα ήταν κακό είχα στην πρώτη βιοχημική και στη δεύτερη μηδενική χοριακη. Τωρα στην τρίτη που το σπερμα ήταν εμφανώς βελτιωμένο (από 3 και 4 εκατομμύρια πήγε στο 12) και με πολύ καλό dfi πετύχαμε εγκυμοσύνη, παρόλο που και εγω είμαι μεγαλύτερη κατά 2 χρόνια από την πρώτη εξωσωματικη (και σε ηλικίες σαν τη δική μου και ο μήνας μετράει).

νομίζω το ολίγο κ κινητικότητα μπορούν να διορθώσουν με εξωσωματική χωρίς κάτι. Ίσως να κάνω και λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εντερόκοκκος είναι. Να ξέρεις γενικά πως κάποια βακτηρίδια έρχονται ξανά. Η και δεν περνάνε, όσες αντιβιώσεις και να πα΄ρεις.  Όπως και εμείς που έχουμε E-Coli. Και κάποια άλλη κοπέλα είχε αυτό το πρόβλημα με εντερόκοκκο, αν θυμάμαι καλά η @babyblue94. Μπορεί να πάρεις αντιβίωση και να περάσει και την επόμενη στιγμή να ξαναεμφανιστεί.Χρειάζεται πάντως να είσαι σε καλό εξειδικευμένο ανδρολόγο. Και καλό θα ήταν να κάνεις την εξέταση για την κατάτμηση. Το σπέρμα αναπαράγεται σε 3μηνό. Δηλαδή ότι βιταμίνες και να πάρει το αγόρι, η δουλειά τους θα φανεί στο τρίμηνο. Με απλά λόγια, το σπέρμα που έχεις τώρα έχει δημιουργηθεί πριν 3 μήνες.

@twinkletwinlkle εσείς τι dfi είχατε?

Ναι σωστά εμείς ήμασταν. 3 φορές πήρε αντιβίωση και τελικά δεν έφυγε. Αλλά του έκανε υπέρηχο και είδε ότι δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Τελικά πιάσαμε παρά το μικρόβιο που δεν το περιμέναμε. Κάποια στιγμή λέμε να το ξανά κοιτάξει. Μήπως χρειαστεί να το ξεφορτωθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εντερόκοκκος είναι. Να ξέρεις γενικά πως κάποια βακτηρίδια έρχονται ξανά. Η και δεν περνάνε, όσες αντιβιώσεις και να πα΄ρεις.  Όπως και εμείς που έχουμε E-Coli. Και κάποια άλλη κοπέλα είχε αυτό το πρόβλημα με εντερόκοκκο, αν θυμάμαι καλά η @babyblue94. Μπορεί να πάρεις αντιβίωση και να περάσει και την επόμενη στιγμή να ξαναεμφανιστεί.Χρειάζεται πάντως να είσαι σε καλό εξειδικευμένο ανδρολόγο. Και καλό θα ήταν να κάνεις την εξέταση για την κατάτμηση. Το σπέρμα αναπαράγεται σε 3μηνό. Δηλαδή ότι βιταμίνες και να πάρει το αγόρι, η δουλειά τους θα φανεί στο τρίμηνο. Με απλά λόγια, το σπέρμα που έχεις τώρα έχει δημιουργηθεί πριν 3 μήνες.

@twinkletwinlkle εσείς τι dfi είχατε?

Ναι καταλαβα τι λες! Ας παρει τωρα μια την αντιβιωση και βλεπουμε μετα στο τσεκ απ.. ας βγει και αυτο το τριπλεξ να παρουμε και μια εικονα απο εκει! Μας ειπε παντως οτι επηρεαζει αυτο το μικροβιο και θα ειχαμε καλυτερες τιμες. Οχι οτι εχουμε βεβαια χαλια αλλα μαλλον επηρεαζει. Και κατι θα τον δωσει μετα μας ειπε αλλα δεν πολυκαταλαβα... ( Μαλλον κατι σε βιταμινες αν καταλαβα καλα) εξαλλου εχω χρονο ακομα μεχρι την διαδικασια... Για τελος μαιου με βλεπω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ναι καταλαβα τι λες! Ας παρει τωρα μια την αντιβιωση και βλεπουμε μετα στο τσεκ απ.. ας βγει και αυτο το τριπλεξ να παρουμε και μια εικονα απο εκει! Μας ειπε παντως οτι επηρεαζει αυτο το μικροβιο και θα ειχαμε καλυτερες τιμες. Οχι οτι εχουμε βεβαια χαλια αλλα μαλλον επηρεαζει. Και κατι θα τον δωσει μετα μας ειπε αλλα δεν πολυκαταλαβα... ( Μαλλον κατι σε βιταμινες αν καταλαβα καλα) εξαλλου εχω χρονο ακομα μεχρι την διαδικασια... Για τελος μαιου με βλεπω.. 

Ναι εμείς ήμασταν από τους τυχερούς που δεν επηρέαζε. Για αυτό το χαρακτήρισε και ύπουλο. Γιατί λέει αν δεν είχατε κάνει καλλιέργεια δεν θα το είχαμε δει καν.  Αφού δεν είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

12 εκατομ. Ποιος αριθμος? Ο ολικος η ο αλλος? Βοηθα με λιγο... 

Φαντάζομαι ο ολικός. Μου το είπαν όταν με ενημέρωσαν ότι το σπερμα ήταν μια χαρά για να γονιμοποιησει. Λεω δηλαδή? Μου λέει 12 εκατομμύρια. Δεν ρώτησα παραπάνω, δεν ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Εντερόκοκκος είναι. Να ξέρεις γενικά πως κάποια βακτηρίδια έρχονται ξανά. Η και δεν περνάνε, όσες αντιβιώσεις και να πα΄ρεις.  Όπως και εμείς που έχουμε E-Coli. Και κάποια άλλη κοπέλα είχε αυτό το πρόβλημα με εντερόκοκκο, αν θυμάμαι καλά η @babyblue94. Μπορεί να πάρεις αντιβίωση και να περάσει και την επόμενη στιγμή να ξαναεμφανιστεί.Χρειάζεται πάντως να είσαι σε καλό εξειδικευμένο ανδρολόγο. Και καλό θα ήταν να κάνεις την εξέταση για την κατάτμηση. Το σπέρμα αναπαράγεται σε 3μηνό. Δηλαδή ότι βιταμίνες και να πάρει το αγόρι, η δουλειά τους θα φανεί στο τρίμηνο. Με απλά λόγια, το σπέρμα που έχεις τώρα έχει δημιουργηθεί πριν 3 μήνες.

@twinkletwinlkle εσείς τι dfi είχατε?

Παλαιότερα είχε 12% και στις πιο πρόσφατες εξετάσεις ( πριν κανένα εξάμηνο) είχε 9%. Κάναμε και για πρώτη φορά για οξειδωτικό στρες και έγραφε στις παρατηρήσεις ότι ήταν ανεβασμένο και πήρε τις βιταμίνες σερματροπ για να πέσει. Μετά δεν ξαναέκανε εξετάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Καινούρια σε αυτό το θεματακι γιατί μάλλον θα αρχίσουμε να εξετάζουμε το ενδεχόμενο της εξωσωματικής.

Εμείς κλείσαμε αισίως 1,5 χρόνο προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα. Σε μένα μετά από ορμονικό έλεγχο, σαλπιγγογραφια, παρακολούθηση αρκετών μηνών της ωορρηξίας που γίνεται πάντα τέλεια, δεν βρέθηκε να έχω κάποιο θέμα. Ωστόσο το Νοέμβρη βρέθηκε θέμα στο σπερμα του άντρα μου και αμφο κιρσοκήλη την οποία χειρουργησαμε τον Ιανουάριο. 

Τον Ιανουάριο πριν την επέμβαση αλλά και τώρα στις 3/3 κάναμε σπερματεγχυση με ovitrelle. Η πρώτη δεν πέτυχε και για την δεύτερη είμαστε εν αναμονή αποτελέσματος στις 17/3.

Είπαμε αν δεν πετύχει είπαμε ότι θα πάμε για εξωσωματική γιατί έχουμε κουραστεί πολύ ψυχολογικά.

Οπότε κάθε βοήθεια, πληροφορία, για κέντρα στην Θεσσαλονίκη καλοδεχούμενη! 

Εύχομαι για όλες το θαύμα που τόσο περιμένουμε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Φαντάζομαι ο ολικός. Μου το είπαν όταν με ενημέρωσαν ότι το σπερμα ήταν μια χαρά για να γονιμοποιησει. Λεω δηλαδή? Μου λέει 12 εκατομμύρια. Δεν ρώτησα παραπάνω, δεν ξέρω.

Εμας ειναι 75 εκατ. Και ο αλλος ανα ml 19... Ποιος ξερει τι παει να πει αυτο .. βασικα να σου πω την αληθεια δεν θελω και ν μαθω.. να κανω ενα παιδι θελω με οσο το δυνατον να γνωριζω λιγοτερα.. τοτε με τη λευκου μου δημιουργηθηκε αυτο... Λεω εμπιστοσυνη της εχω ας κανει οτι θελει και δεν εκατσα ουτε στιγμη να δω τι σημαινουν γιατι θα αγχωνομουν. Γενικα τα ιατρικα δεν τα μπορω καθολου! Γι αυτο και στην αρχη κολλουσα με την εξωσωματικη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Έχετε επισκεφθεί ενδοκρινολογο στο Έλενα? Κι αν ναι, ποιον? Μείνατε ευχαριστημένες?

Καλημέρα! Έχω παει και εγώ σε πρωινά ραντεβού στο ενδοκρινολογικό του Έλενα. Την πρώτη φορά δεν έμεινα ευχαριστημένη. Δεν μου άρεσε η αντιμετωπιση του γιατρού ουτε τα σχολια του. Την επόμενη ζήτησα να με δει καποιος άλλος και με έστειλαν στην κ. Μίχου. Ήταν πολύ καλή και επεξηγηματική και έδειξε πραγματικό ενδιαφερον για την περιπτωσή μου. Μάλιστα μου κανόνισε και υπέρηχο εκείνη τη στιγμή και φώναξε και την κ. Κούκκου τη διευθυντρια να μας πει την άποψή της. Έμεινα ευχαριστημένη και από τότε με παρακολουθεί αυτή. Της στέλνω εξετάσεις με email και με παίρνει τηλέφωνο μετά. Νομίζω πως παίζει ρόλο και ποιο είναι το θέμα που έχεις. Εμένα πχ ήταν ο θυρεοειδής. Πες στη γραμματεία ποιος ειναι ο λόγος επισκεψης και θα σε παραπέμψει στον κατάλληλο. Να ξέρεις πως για τα πρωινά που είναι δωρεάν χρειάζεται να πας αρκετή ώρα πριν το ραντεβου σου για να πάρεις το παράβολο από το ταμείο στο ισόγειο στο κτιριο Μαρίκα Ηλιάδη. Έχει πολύ κόσμο εκεί. Και μετά πας στο ενδοκρινολογικό στο κτίριο Γ στον 1ο όροφο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Ακολουθεί μήνυμα:  

Προς όλα τα κορίτσια,

Σε αυτά που τώρα ξεκινούν το ταξίδι της εξωσωματικής, σε αυτά που έχουν μία και δύο και τρεις ή και παραπάνω αποτυχίες, που πέφτουν και ξανασηκώνονται… Μην σκεφτείτε ούτε ένα λεπτό να τα παρατήσετε. Μην πιστέψετε πως δεν θα τα καταφέρετε εσείς! 

2/3/2022 η δική μου ημέρα …  Πόσες φορές πέρασε η 2/3 από τη ζωή μου χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο για εμένα. Ανούσια. Κενή.

Μια εβδομάδα μόλις πριν και άλλαξαν τα πάντα… Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τα συναισθήματα που νιώθω. Μια ευχή μόνο θα κάνω να μπορέσουν να ζήσουν το θαύμα της μητρότητας οι γυναίκες όλου του κόσμου. Ακόμη νιώθω παγωμένη με όλο αυτό που μου συνέβη. Αυτό που πραγματικά σε κάνει και ξεχνάς την όποια ταλαιπωρία έχεις περάσει στο παρελθόν για να τα καταφέρεις στο τέλος. Και να σας πω και κάτι άλλο; Ναι, ταλαιπωρήθηκα για να φέρω στον κόσμο τα μωρά μου, και μετά που γέννησα και πονούσα. Και ακόμη πονάω. Και δεν μπορώ να τα χαρώ όπως θα ήθελα. Που γεννήθηκαν και έκλαψαν μα εγώ δεν έκλαψα. Ήμουν τόσο σοκαρισμένη, τόσο φοβισμένη που εκείνη την στιγμή δεν μπορούσα να αντιδράσω. Έμεινα να τα κοιτάζω σαν χαμένη…

Όμως ξέρετε κάτι; Όλα θα τα έκανα ξανά από την αρχή εάν μου το ζητούσαν! Τα πάντα! Τίποτε λιγότερο… 💚

1E241478-77F1-4A75-89A8-503CC5334894.jpeg

Αγαπημενη μας Βασιλικη τα λογια σου παντα δυναμη κ βαλσαμο στη ψυχη μας. Να σου ζησουν τα ροζ πατουσακια σου πολλα πολλα φιλακια κ καλη αναρρωση γλυκια μου ευχομαι μονο χαρες κ ευτυχια.❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με καθησυχάζεις πολύ. Πήρα τηλ τον γιατρό μου και μου είπε να πάω για υπέρηχο στο νοσοκομείο για καλό και για κακό
    • Σε αυτές τις εβδομάδες γυρνάνε ναι γιατί έχουν χώρο ακόμα! Αρα υπάρχει περίπτωση να μην το νιώθεις γι’ αυτό το λόγο.  όταν πας για υπέρηχο να ρωτήσεις στο γιατρό πως κάθεται το μωρό για να καταλάβεις πως νιώθεις τα χέρια/κεφαλάκι κ πως τα ποδαράκια έτσι ώστε να ξέρεις που βρίσκεται κάθε φορά ❤️❤️❤️  το πάνω μέρος με το κάτω έχουν διαφορα στην αίσθηση.    Μην αγχώνεσαι πραγματικά Λευκη μου ❤️❤️❤️    
    • @LaV με το καλό το μπεμπάκι σου! μπααα!! εγώ έκανα θεραπεία και σε ένα μήνα ξαναεμφάνισα τώρα τη παλεύω με μια εξωτερική κρέμα όταν με πιάνει για τη φαγούρα μόνο μέχρι να πάω στο γιατρό που έχω ξανά β' επιπέδου σε ένα μήνα. 
    • Ελενακι καλημέρα! Κ εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης δεν κοιμάμαι καθόλου καλά κ όσο πάει κ χειροτερεύει (έτσι ήμουν κ στις άλλες εγκυμοσύνες μου όμως)  βέβαια εγώ γενικά δν κοιμάμαι γιατί ξυπνάνε τα παιδιά συνεχεια (άρα μπορεί να είναι κ η υπερένταση που με πιάνει γιατί ξυπνάω συνεχώς κ χαλάει ο κύκλος ύπνου)    με βοηθάει το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια παρά πολύ! 😊
    • Καλημερα Αννιτα μου κ καλη εβδομαδα μ τα πιο ομορφα νεα!!! ❤️🌻 Ναι το συναισθημα δν υπαρχει... αφου τις νιωθω (νομιζω χθες ενιωθα κ πιο πανω στην κοιλια κινηση κ πιο κατω) κ απλα χαμογελαω απ ευτυχια...😁🥹🥰🫠🙏🧿 Ολα τελεια θα ειναι σμρ!! Θα το δεις!!!🫶🫶🫶 οποτε μπορεσεις γραψε μας τα νεα σου!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...