Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Είναι λογικό και δε θα σου πω να μην κλάψεις να μην πέσεις κτλ εγώ θα σου πω να μην το κρατάς μέσα σου. Άμα θες να κλάψεις και αν νιώθεις ότι νιώθεις καλύτερα έτσι καν το ... είναι ένα σύννεφο που πρέπει να φύγει. Σε κάποιους φεύγει με κλάμα σε κάποιους να μη μιλάνε εσύ δες τι βοηθάει καλύτερα. 

Κορίτσια ειχα 2 κηλίδες αίμα σκουρου χρώματος, μήπως θα έπρεπε να μου έρθει αίμα κανονικά? Και όχι κηλίδες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/2/2022 at 12:51 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Το 2017 γεννησα με καισαρική. Και από εκεί ξεκίνησα τους ανεκτους πονους . .. 

Τωρα τον Σεπτέμβριο εκανα λαμπαροσκοπιση γιατί ήμουν έγκυος και δεν βρισκαν τον σάκο , φοβόταν μήπως ήταν εξωμητριο έτσι έκανα λαπαροσκοπηση . Στην οποία είπαν να δούνε και όλα τα άλλα ενδομητρίωση κτλ την ημέρα που έκανα αποξεση έκανα και λαπαροσκοπηση και λέω εγώ σαν χαζή μήπως έπαθα μετά ενδομητρίωση;  (λόγου του πονου) 

Απ τη μια είναι οκ η πονοι στην ωορηξια αλλά άμα πόνας  είναι πρόβλημα το άλλο.  Αν μπορείς στείλε μου που τα διάβασες. 

Μπαίνω συνήθως από το κινητό και χάνω πολλά μηνύματα. Το ποστ που σου ανέφερα ήταν σε κλειστό γκουπ στο FB, και είναι στα ολλανδικά. Αν οι πόνοι σου είναι αφόρητοι, τότε ψάξε και για αδενομύωση (πάει συχνά πακέτο με την ενδομητρίωση, επίσης όμως δύσκολη η διάγνωση), φαντάζομαι για ινομυώματα έχουν τσεκάρει. Αν είναι υποφερτοί, διαρκούν μόνο 1-2 μέρες και περνούν με ένα ντεπόν, τότε πολύ πιθανό να έχει αλλάξει ο κύκλος σου, από τη γέννα και τις επεμβάσεις, όλα αυτά επιφέρουν αλλαγές στη μήτρα, και ο οργανισμός αντιδρά ανάλογα. Μήπως να δοκίμαζες και συμπλήρωμα μαγνησίου; Έχω διαβάσει πως μπορεί να βοηθήσουν με τις κράμπες της περιόδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Και η δικιά μου μαμά μένει Ελλάδα τις έχουμε μακρυά και είναι δύσκολο.   Θέλετε να κάνουμε καινούργιο τοπικ "τι να μαγειρέψω αυτή την εβδομάδα " και να βάζουμε τα προγράμματα;  σήμερα έχουμε κρεατοσουπα με πολλα πολλά λαχανικά κρεμμύδια πράσα γλυκοπατάτα πατάτα κολοκύθια τζιντερ κολοκυθα.  Γενικά βάζω λαχανικό στη σουπα

Μπορείς πολυ΄ ευχαρίστως να ξεκινήσεις ενα τετοιο τόπικ και να κάνεις ταγκ και τις εγκυμονούσες και εκείνες που προσπαθούν.. πραγματικά πιστεύω πως δεν είμαι η μόνη που έχει τέτοιες έννοιες. Φαντάσου ξέρω πως πρέπει να τρώμε παστεριωμένα και όχι απαστεριωτα. Να σου πω παράδειγμα την φέτα... εγώ τρωω μόνο δοχείου γιατι η βαρελισια μου μυρίζει. Η δοχείου είναι παστεριωμένη ενώ η βαρελίσια δεν είναι και είμαι στις φίλης μου να φάμε...εγκυος εκείνη... βαζει και φέτα... μου μύρισε... την ρώτησα τι είναι και μου είπε βαρελίσια... δεν γνώριζε πως καλό θα ήταν να μην τρώμε απαστεριωτα. Φαντάσου κάπου άκουσα πως καλό θα ήταν το τζίντζερ στην εγκυμοσύνη να το αποφεύγεις 🤷🏽‍♀️ ξέρω εγω.... αυτές είναι οι δυσκολίες μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια ειχα 2 κηλίδες αίμα σκουρου χρώματος, μήπως θα έπρεπε να μου έρθει αίμα κανονικά? Και όχι κηλίδες? 

Αχ Κατερινάκι μου.....!!!! Θα σου έρθει και αίμα όταν είναι να σου έρθει. Do not worry. Εμένα μου είχε έρθει 1 1/2 εβδομάδα μετα την βιοχημική την πρώτη φορά και 1 εβομαδα αφου΄ σταμάτησα τα χάπια μετα την αποτυχημένη χοριακή την δεύτερη φορά. Θα σου έρθει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Αχ Κατερινάκι μου.....!!!! Θα σου έρθει και αίμα όταν είναι να σου έρθει. Do not worry. Εμένα μου είχε έρθει 1 1/2 εβδομάδα μετα την βιοχημική την πρώτη φορά και 1 εβομαδα αφου΄ σταμάτησα τα χάπια μετα την αποτυχημένη χοριακή την δεύτερη φορά. Θα σου έρθει.... 

Η δεύτερη προσπάθεια σου έγινε με ωάρια απο την ίδια διέγερση? 

Που οφείλεται η αποτυχία, σε ενημέρωσαν σχετικά ο γιατρός? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Θα πάρεις εμένα τηλ και θα σου λέω για κύματα 

Ελεγα μαιο να παω για διεγερση αν βολεψει με τους κυκλους και αυτα αλλα αν τωρα βγαλει τιποτα ο ουρολογος θα σε περιμενω ρε να ερθεις να μου κρατας το χερι και μετα θα σε παω για ουζακια στη χαλκιδικαρα μας!!!! Θα γλεντισουμε τα ωαρια!!!!! 💪💪💪💪

Ας τα λεω παιδια μου καλυτερα να μπαινω στο κλιμα...🍼🍼🍼😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Αν θέλω να κυριολεκτώ έχω κάνει μισή προσπάθεια. Δηλαδή έχω κάνει διέγερση και ωοληψια αλλά όχι ακόμα μεταφορά. Θα κάνουμε μεταφορά στον επόμενο κύκλο αλλά θα πάρουμε και το ωάριο του μήνα επίσης για να δούμε τι θα μας δώσει κι αυτό. Οπότε κι εγώ με τον συγκεκριμένο γιατρο δεν έχω μεγάλη ιστορία ακόμη. Όταν λες ότι ετοιμάζεσαι για 2η προσπάθεια, εννοείς 2η ωοληψια σε φυσικό κύκλο ή έχεις κάνει ήδη μεταφορά που δεν  έδωσε κύηση? Αν είναι το 2ο, ποσα έμβρυα μεταφέρατε? Γενικα ποια είναι η έως τώρα εμπειρία σου? Εγώ προς το παρόν είμαι ικανοποιημένη αλλα περιμένω να δω και τη συνέχεια…

Καλησπέρα @Lucia79 Τον περασμένο Δεκέμβριο κάναμε την 1η προσπάθεια με διέγερση στο παλιό κέντρο του Μ. Πήραμε 12 ωάρια από τα οποία τα 9 ώριμα αλλά δυστυχώς μόνο 3 γονιμοποιήθηκαν και απο αυτά τα  2 έφτασαν τρίτη μέρα όπου και μεταφέραμε. Δυστυχώς η χοριακή ήταν μηδενική.  Ο γιατρός πρότεινε να πάω σε φυσικούς κύκλους και από τον Ιανουάριο κάνουμε φυσικούς.  Μέχρι τώρα έχω 2 βλαστοκύστες με 2 ωοληψίες και πάω για την τρίτη. Μου είπε πως όταν έχουμε 3 καλές βλαστοκύστες θα τις μεταφέρουμε και βλέπουμε. Από τον γιατρό είμαι πολύ ικανοποιημένη με το νέο κέντρο όμως έτσι και έτσι. Το μόνο που σκέφτομαι και παίρνω λίγο τα πάνω μου είναι πως λένε ότι έχει πολύ καλό εμβρυολογικό εργαστήριο. Εσύ αν καταλαβαίνω καλά είχες κάποια αποτυχία σε άλλο κέντρο και τελευταία ήρθες στον Μ σωστα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Όσπρια γιατί δεν κάνει βρε κορίτσια?? Ξέρει κάποια ψαγμένη σε τι επηρεάζουν??

Δεν είναι ότι δε κάνει να καταναλώνουμε όσπρια..

Περισσότερο στην εμβρυομεταφορά όπως και εγκυμοσύνη θέλουμε το ζάχαρο μας να είναι σωστά ρυθμισμένο και σταθερό κατά τη διάρκεια της ημέρας και να μη κάνει απότομα σκαμπανεβάσματα γιατί το αρρύθμιστο ζάχαρο μπορεί να προκαλέσει βιοχημικές/παλινδρομες κυήσεις και αποβολές. 

Διατροφολογικα αυτό μπορούμε να το ρυθμίσουμε κάνοντας μικρά συχνά γεύματα ανά 2,5-3 ώρες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Τα όσπρια γενικότερα είναι αμυλούχα, όπως οι πατάτες, το καλαμπόκι, το ρύζι, όλα τα άλευρα και γενικότερα τα υποπροϊόντα φτιαγμένα από άλευρα όπως τα ζυμαρικά κτλ.. για αυτό το λόγο αντικαθιστούμε ή αφαιρούμε από τη διατροφή μας τα αμυλούχα τρόφιμα. Τη πατάτα και το καλαμπόκι πχ που δε μας προσφέρουν τίποτα διατροφολογικα μπορούμε να τα αφαιρούμε πλήρως και αντί για πατάτα πχ να τρώμε γλυκοπατάτα που όλος παραδόξως είναι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη και πλούσια διατροφολογικα. Για ρύζι μπορούμε να τρώμε καστανό ρύζι και για τα άλευρα και τα παράγωγά του μπορούμε να τρώμε ολικής άλεσης που έχει και πολλά θρεπτικά συστατικά ή από ζέας και χαρουπαλευρο αν θέλουμε να αποφύγουμε και τη γλουτένη... Για τα όσπρια λοιπόν επειδή είναι αμυλούχα και αυξάνουν πολύ το ζάχαρο πρέπει να τα περιορίσουμε, αλλά σίγουρα όχι να τα κόψουμε τελείως γιατί είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά πολύτιμα για τον οργανισμό, η προηγούμενη γιατρός του τμήματος καθ'εξιν αποβολών του Έλενα μου είχε πει συγκεκριμένα σε 2, μέγιστες 3 φορές το μήνα, να περιοριστεί η κατανάλωση τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Δεν είναι ότι δε κάνει να καταναλώνουμε όσπρια..

Περισσότερο στην εμβρυομεταφορά όπως και εγκυμοσύνη θέλουμε το ζάχαρο μας να είναι σωστά ρυθμισμένο και σταθερό κατά τη διάρκεια της ημέρας και να μη κάνει απότομα σκαμπανεβάσματα γιατί το αρρύθμιστο ζάχαρο μπορεί να προκαλέσει βιοχημικές/παλινδρομες κυήσεις και αποβολές. 

Διατροφολογικα αυτό μπορούμε να το ρυθμίσουμε κάνοντας μικρά συχνά γεύματα ανά 2,5-3 ώρες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Τα όσπρια γενικότερα είναι αμυλούχα, όπως οι πατάτες, το καλαμπόκι, το ρύζι, όλα τα άλευρα και γενικότερα τα υποπροϊόντα φτιαγμένα από άλευρα όπως τα ζυμαρικά κτλ.. για αυτό το λόγο αντικαθιστούμε ή αφαιρούμε από τη διατροφή μας τα αμυλούχα τρόφιμα. Τη πατάτα και το καλαμπόκι πχ που δε μας προσφέρουν τίποτα διατροφολογικα μπορούμε να τα αφαιρούμε πλήρως και αντί για πατάτα πχ να τρώμε γλυκοπατάτα που όλος παραδόξως είναι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη και πλούσια διατροφολογικα. Για ρύζι μπορούμε να τρώμε καστανό ρύζι και για τα άλευρα και τα παράγωγά του μπορούμε να τρώμε ολικής άλεσης που έχει και πολλά θρεπτικά συστατικά ή από ζέας και χαρουπαλευρο αν θέλουμε να αποφύγουμε και τη γλουτένη... Για τα όσπρια λοιπόν επειδή είναι αμυλούχα και αυξάνουν πολύ το ζάχαρο πρέπει να τα περιορίσουμε, αλλά σίγουρα όχι να τα κόψουμε τελείως γιατί είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά πολύτιμα για τον οργανισμό, η προηγούμενη γιατρός του τμήματος καθ'εξιν αποβολών του Έλενα μου είχε πει συγκεκριμένα σε 2, μέγιστες 3 φορές το μήνα, να περιοριστεί η κατανάλωση τους..

Μα σοβαρά; Αυτό πρώτη φορά το ακούω... Τι αλλο θα μαθουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια ειχα 2 κηλίδες αίμα σκουρου χρώματος, μήπως θα έπρεπε να μου έρθει αίμα κανονικά? Και όχι κηλίδες? 

Ενημέρωσε τον γιατρό σου. Λογικά αύριο μεθαύριο θα σου έρθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σχετικά με τη διατροφή έχω καταλήξει πως ο καθένας λέει τα δικά του και πως δεν ταιριάζουν όλες οι δίαιτες σε όλους. Εγώ πχ που είμαι vegan τρώω όσπρια καθημερινά σε διάφορες παρασκευές. Το ζάχαρο και η ινσουλίνη μου είναι σούπερ και όταν ρώτησα στο Ελενα για τη διατροφή μου μού είπαν είναι πολύ καλή και να μην την αλλάξω. Στη διέγερση είχα 15 ωάρια, έτρωγα όσπρια κανονικά (και μπόκολο, κουνουπίδι κτλ) που υποτίθεται φουσκώνουν και δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα. Επίσης ο ουρολόγος μάς είπε να τρώμε όσπρια 3-4 φορές την εβδομάδα. Επομένως κατέληξα πως ολα αυτά είναι τελικά αναλόγως τον οργανισμό και πρέπει ο καθένας να βρει τη δίαιτα που του ταιριάζει. Όλες ξερουμε πάνω κάτω τι σημαίνει υγιεινη διατροφή (όχι σε ζάχαρη, junk, trans λιπαρά, τηγανητά, επεξεργασμένα τρόφιμα, άσπρο αλεύρι και ρύζι, αγελαδινά προιόντα και συχνή κατανάλωση κόκκινου κρέατος). Όσο πιο κοντά μένουμε σε αυτό, τόσο το καλύτερο πιστεύω.

Επίσης τα όσπρια ειναι πάρα πολύ πλούσια σε πρωτεΐνες. Και ναι μεν είναι πηγή υδατανθράκων, αλλά απελευθερώνουν αργά τα σάκχαρα και βοηθούν στην πέψη και στη ρύθμιση του γλυκαιμικού δείκτη. Γι'αυτό τα προτείνουν και σε δίαιτες διαβητικών. Γενικά οι γιατροί δεν γνωρίζουν σχεδόν καθόλου απο διατροφή και οπως λέμε ο καθένας στο είδος του, έτσι καλύτερα πάνω σε αυτό το κομμάτι να εμπιστευόμαστε τους διατροφολόγους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Μπαίνω συνήθως από το κινητό και χάνω πολλά μηνύματα. Το ποστ που σου ανέφερα ήταν σε κλειστό γκουπ στο FB, και είναι στα ολλανδικά. Αν οι πόνοι σου είναι αφόρητοι, τότε ψάξε και για αδενομύωση (πάει συχνά πακέτο με την ενδομητρίωση, επίσης όμως δύσκολη η διάγνωση), φαντάζομαι για ινομυώματα έχουν τσεκάρει. Αν είναι υποφερτοί, διαρκούν μόνο 1-2 μέρες και περνούν με ένα ντεπόν, τότε πολύ πιθανό να έχει αλλάξει ο κύκλος σου, από τη γέννα και τις επεμβάσεις, όλα αυτά επιφέρουν αλλαγές στη μήτρα, και ο οργανισμός αντιδρά ανάλογα. Μήπως να δοκίμαζες και συμπλήρωμα μαγνησίου; Έχω διαβάσει πως μπορεί να βοηθήσουν με τις κράμπες της περιόδου. 

Τωρα που το λες το μαγνήσιο το επερνα όταν είχα κύστη στην εγκυμοσύνη ώστε να μην πονάω και να γλυτώσω το ντεπον. Μάλλον θα το ξεκινήσω η γυναικολόγος μου είχε πει και τώρα καλό είναι να παίρνω φολικο και μαγνήσιο.  

Οχι ινωμύωματα κτλ όλα καθαρά  , έχω αναφέρει ότι πονάω πιο πολύ αλλά λένε δείχνουν όλα καλά.  

Μπορείς να πας πάνω δεξιά και να πατήσεις τις 3 τέλειες και προβολη για υπολογιστή και τσουπ θα σου εμφανίζονται όλα 🙂 

@hope501 εσύ νομίζω το είχες πει.. και με έσωσες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Μπορείς πολυ΄ ευχαρίστως να ξεκινήσεις ενα τετοιο τόπικ και να κάνεις ταγκ και τις εγκυμονούσες και εκείνες που προσπαθούν.. πραγματικά πιστεύω πως δεν είμαι η μόνη που έχει τέτοιες έννοιες. Φαντάσου ξέρω πως πρέπει να τρώμε παστεριωμένα και όχι απαστεριωτα. Να σου πω παράδειγμα την φέτα... εγώ τρωω μόνο δοχείου γιατι η βαρελισια μου μυρίζει. Η δοχείου είναι παστεριωμένη ενώ η βαρελίσια δεν είναι και είμαι στις φίλης μου να φάμε...εγκυος εκείνη... βαζει και φέτα... μου μύρισε... την ρώτησα τι είναι και μου είπε βαρελίσια... δεν γνώριζε πως καλό θα ήταν να μην τρώμε απαστεριωτα. Φαντάσου κάπου άκουσα πως καλό θα ήταν το τζίντζερ στην εγκυμοσύνη να το αποφεύγεις 🤷🏽‍♀️ ξέρω εγω.... αυτές είναι οι δυσκολίες μου...

Εδω εγω που μου αρέσει να μαγειρεύω καιβεχω άντρα ταύρο = αγαπάει το καλό φαγητό και πάλι κόλλα τι να μαγειρέψω σήμερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια ειχα 2 κηλίδες αίμα σκουρου χρώματος, μήπως θα έπρεπε να μου έρθει αίμα κανονικά? Και όχι κηλίδες? 

Κατερίνα καλησπέρα! Σε έχω μέρες στο μυαλό μου αλλά δεν προλάβαινα να σου γράψω νωρίτερα. Τα περισσότερα στα έχουν γράψει ήδη τα κορίτσια, αλλά γραφω κι εγώ μιας και είχα πρόσφατα πολύ παρόμοια εμπειρία. Αν θυμάσαι σου είχα γράψει με αφορμή κάτι εκκρίσεις που είχες λίγες μέρες μετά την ετ, που θεώρησα ως ένδειξη ότι έχει προχωρήσει η εμφύτευση. Λυπάμαι πολύ που εξελίχθηκε σε βιοχημική. 

Το αίμα πιθανόν να καθυστερήσει κάποιες μέρες να έρθει. Σε μένα (που η βιοχημική ήρθε μετά από φυσική σύλληψη), η ροή ήρθε λίγες ώρες μετά τις πρώτες σταγόνες. Στην περίπτωσή σου, επειδή υπάρχει και η επίδραση των φαρμάκων, είναι πιθανό να καθυστερήσει λίγο, αλλά αυτό εξαρτάται και από τον κάθε οργανισμό. Όπως πχ μετά από αρνητική χοριακή και διακοπή των φαρμάκων, σε άλλες κοπέλες έρχεται περίοδος σε 5 μέρες, σε άλλες σε 10, κ.ο.κ. Μη σε ανησυχεί αυτό. Το θέμα είναι να έρθει για να ξεκινήσει ξανά ο κύκλος σου.

Σχετικά με τα αίτια της βιοχημικής: Από ό,τι έχω καταλάβει, στις περισσότερες περιπτώσεις οφείλεται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες του εμβρύου, δηλαδή κάποια χρωμοσώματα στο DNA του δεν είναι σωστά. Σε πολλές περιπτώσεις ένα τέτοιο έμβρυο δεν εμφυτεύεται καν. Σε άλλες περιπτώσεις εμφυτεύεται, αλλά κάποια στιγμή η εξέλιξή του σταματάει και ο οργανισμός το αποβάλλει. Οπότε είναι θέμα τύχης, με την ηλικία να παίζει επιβαρυντικό ρόλο.

Γενικότερα τώρα, καταλαβαίνω απόλυτα τη στεναχώρια και την απογοήτευσή σου. Προσπάθησε όμως να εστιάσεις στα θετικά:
1. Αν πράγματι οφείλεται σε χρωμοσωμική ανωμαλία, η κύηση δεν είχε ελπίδα να οδηγήσει σε γέννηση. Οπότε αφού ήταν να το χάσεις, καλύτερα να το χάσεις νωρίς και να αποβάλεις μόνη σου σαν να είχες απλά περίοδο, παρά μερικές εβδομάδες μετά και να πρέπει να κάνεις απόξεση και να επηρεαστεί τυχόν η μήτρα ή άλλο όργανο.
2. Επιβεβαίωσες ότι μπορείς να κάνεις εμφύτευση. Δε θυμάμαι αν είχες ξανά εμφύτευση στο παρελθόν, αλλά το ότι είχες τώρα είναι σημαντικό διότι αποκλείεις έναν παράγοντα αποτυχίας. Αν δεν πετυχαίνεις εμφύτευση, τότε και με καλά έμβρυα, δουλειά δε γίνεται. Τώρα ξέρεις ότι όταν στο μέλλον πετύχεις καλό έμβρυο, οι πιθανότητες να εξελιχθεί καλά η εγκυμοσύνη είναι με το μέρος σου. 
3. Το ότι δεν πέτυχε τώρα, δε σημαίνει ότι δε θα πετύχει και η επόμενη ετ με έμβρυα από την ίδια ωοληψία. Κάθε έμβρυο έχει σχηματιστεί με το δικό του DNA. Όπως και το ότι κάνουμε ετ 2 εμβρύων δε σημαίνει ότι θα γεννήσουμε δίδυμα: Θετική χοριακή και 1 μωρό, πολύ πιθανό να σημαίνει ότι το άλλο έμβρυο είχε χρωμοσωμική ανωμαλία οπότε δεν εμφυτεύτηκε ή εμφυτεύτηκε και στη συνέχεια αποβλήθηκε.

Κουράγιο και δύναμη! Είσαι μικρή, έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Δεν είναι ότι δε κάνει να καταναλώνουμε όσπρια..

Περισσότερο στην εμβρυομεταφορά όπως και εγκυμοσύνη θέλουμε το ζάχαρο μας να είναι σωστά ρυθμισμένο και σταθερό κατά τη διάρκεια της ημέρας και να μη κάνει απότομα σκαμπανεβάσματα γιατί το αρρύθμιστο ζάχαρο μπορεί να προκαλέσει βιοχημικές/παλινδρομες κυήσεις και αποβολές. 

Διατροφολογικα αυτό μπορούμε να το ρυθμίσουμε κάνοντας μικρά συχνά γεύματα ανά 2,5-3 ώρες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Τα όσπρια γενικότερα είναι αμυλούχα, όπως οι πατάτες, το καλαμπόκι, το ρύζι, όλα τα άλευρα και γενικότερα τα υποπροϊόντα φτιαγμένα από άλευρα όπως τα ζυμαρικά κτλ.. για αυτό το λόγο αντικαθιστούμε ή αφαιρούμε από τη διατροφή μας τα αμυλούχα τρόφιμα. Τη πατάτα και το καλαμπόκι πχ που δε μας προσφέρουν τίποτα διατροφολογικα μπορούμε να τα αφαιρούμε πλήρως και αντί για πατάτα πχ να τρώμε γλυκοπατάτα που όλος παραδόξως είναι χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη και πλούσια διατροφολογικα. Για ρύζι μπορούμε να τρώμε καστανό ρύζι και για τα άλευρα και τα παράγωγά του μπορούμε να τρώμε ολικής άλεσης που έχει και πολλά θρεπτικά συστατικά ή από ζέας και χαρουπαλευρο αν θέλουμε να αποφύγουμε και τη γλουτένη... Για τα όσπρια λοιπόν επειδή είναι αμυλούχα και αυξάνουν πολύ το ζάχαρο πρέπει να τα περιορίσουμε, αλλά σίγουρα όχι να τα κόψουμε τελείως γιατί είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά πολύτιμα για τον οργανισμό, η προηγούμενη γιατρός του τμήματος καθ'εξιν αποβολών του Έλενα μου είχε πει συγκεκριμένα σε 2, μέγιστες 3 φορές το μήνα, να περιοριστεί η κατανάλωση τους..

Αχ, η γλυκειά μας η Τσεκούρα! Μου είχε πει τόσα πολλά πράγματα για τη διατροφή!!!

Επίσης καλό είναι μαζί με τα όσπρια να τρώμε και ζωική πρωτείνη, όπως και σαλάτα. @Kiddo, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου σχετικά με τη διατροφή έχω καταλήξει πως ο καθένας λέει τα δικά του και πως δεν ταιριάζουν όλες οι δίαιτες σε όλους. Εγώ πχ που είμαι vegan τρώω όσπρια καθημερινά σε διάφορες παρασκευές. Το ζάχαρο και η ινσουλίνη μου είναι σούπερ και όταν ρώτησα στο Ελενα για τη διατροφή μου μού είπαν είναι πολύ καλή και να μην την αλλάξω. Στη διέγερση είχα 15 ωάρια, έτρωγα όσπρια κανονικά (και μπόκολο, κουνουπίδι κτλ) που υποτίθεται φουσκώνουν και δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα. Επίσης ο ουρολόγος μάς είπε να τρώμε όσπρια 3-4 φορές την εβδομάδα. Επομένως κατέληξα πως ολα αυτά είναι τελικά αναλόγως τον οργανισμό και πρέπει ο καθένας να βρει τη δίαιτα που του ταιριάζει. Όλες ξερουμε πάνω κάτω τι σημαίνει υγιεινη διατροφή (όχι σε ζάχαρη, junk, trans λιπαρά, τηγανητά, επεξεργασμένα τρόφιμα, άσπρο αλεύρι και ρύζι, αγελαδινά προιόντα και συχνή κατανάλωση κόκκινου κρέατος). Όσο πιο κοντά μένουμε σε αυτό, τόσο το καλύτερο πιστεύω.

Ίσχύει. Είναι και ανάλογα με το θέμα που έχει η κάθε μία μας. Το κόκκινο κρέας π.χ. βοηθάει στην πάχυνση του ενδομητρίου, αλλά η Τσεκούρα μου είχε πει να προτιμάω το αρνί και το κατσίκι. Και αναφορικά με το μοσχάρι (και το αγελαδινό γάλα) το πρὀβλημα είναι οι ορμόνες που δἰνουν στα ζώα. Με τα βιολογικά προιόντα όμως αλλάζει το πράγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Κοριτσάκι μου, λογικό να έχεις άγνοια.. όλες είχαμε.. και όλες μας αναγκαστηκαμε να μάθουμε και ευτυχώς που υπάρχουν κοπέλες να μας ανοίγουν τα μάτια στο κάθε πρόβλημα που έχει απασχολήσει εκάστοτε τη κάθε μία μας! Και εννοείται ότι δεν ευθυνεστε εσείς κάπου για την άγνοια σας.. όλες μας ξεκινήσαμε πηγαίνοντας σε ένα κέντρο εξωσωματικής και σε ένα γιατρό ο οποίος πιστεύαμε ότι θα μας κατευθύνει ανάλογα.. δυστυχώς όμως ξαναλέω τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει αυτό.. προσωπικά απορώ πως σας έκαναν σπερματένχυση με διάγνωση τερατοσπερμιας! Ή ακόμα καλύτερα αν θέλεις.. πως με διάγνωση τερατοσπερμιας δε σας έστειλαν απευθείας σε έναν εξειδικευμένο ανδρολόγο υπογονιμότητας για βελτίωση του σπέρματος! Βέβαια και εγώ απορώ με την απορία μου όταν έχουμε δει και ακούσει τόσα και τόσα.. 😅 Επίσης δυστυχώς θα πω, υπάρχει η πεποίθηση ανάμεσα στους εξωσωματικούς (την οποία και σου πουλάνε) ότι όλα τα προβλήματα, ειδικά του σπέρματος, πως με την εξωσωματική ξεπερνιουνται.. μακάρι όμως να ήταν όντως έτσι.. πολλές από εμάς δε θα ήμασταν ακόμα εδώ..

Λοιπόν για να στα βάλω λίγο σε μια σειρά συνοπτικά και ώρα που είναι.. 

Ο ουρολόγος/ανδρολόγος (πολύ σημαντική παράμετρος) με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα είναι απαραίτητος για περαιτέρω διερεύνηση της κατάστασης του σπέρματος, θα σας κατευθύνει δηλαδή και θα διερευνήσει το γιατί είναι σε αυτή τη κατάσταση το σπέρμα με ανάλογες εξετάσεις, θα δώσει κατάλληλη αγωγή, συνήθως βιταμινοθεραπεια ή μαζί και με φαρμακευτική αγωγή, όπου θα χρειαστούν τουλάχιστον 3 μήνες για την όποια βελτίωση (όσος είναι δηλαδή περίπου ένας αντρικός κύκλος) και για την επανεξέταση του σπέρματος και αξιολόγηση της πορείας του. Καλώς ή κακώς το σπέρμα έχει πάντα περιθώρια βελτίωσης καθότι τα σπερματοζωάρια ανανεώνονται συνεχώς, σε αντίθεση με τα ωάρια που είναι προκαθορισμένα από την αρχή της ζωής μας, αλλά δυστυχώς τα σπερματοζωάρια για να βελτιωθούν απαιτούν χρόνο..

Κακώς σε έχουν αγχωσει για την ΑΜΗ.. μάλλον για να "πιέσουν" προς τη πιο κερδοφόρα κατεύθυνση.. η ΑΜΗ δεν σχετίζεται με τη ποιότητα των ωαρίων, με το μόνο που σχετίζεται είναι το αποθεματικό γενετικού υλικού που υπάρχει στις ωοθήκες από ωάρια και στους όρχεις από σπερματοζωάρια. Για το μόνο που είναι ενδεικτική λοιπόν είναι κατά την διέγερση σε διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης του τι ανταπόκριση θα έχεις στα φάρμακα και πόσα ωάρια, στο περίπου πάντα, θα σου πάρουν στην ωοληψία. Δεν είναι αιτία υπογονιμότητας και δεν σχετίζεται με πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης! 

Δεν υπάρχει επίσης ανεξήγητη υπογονιμότητα, υπάρχει υπογονιμότητα η οποία δεν έχει διερευνηθεί ολοκληρωμένα για να βρεθεί διάγνωση! Αρκετές φορές βέβαια ζευγάρια τα οποία δεν διερεύνησαν ποτέ επαρκώς την υπογονιμότητα, πέτυχαν εύκολα ή και σχετικά εύκολα με εξωσωματική χωρίς να μάθουν ποτέ περισσότερα μένοντας απλά ως "ανεξήγητη" υπογονιμότητα.. όταν όμως εσείς έχετε τερατοσπερμια, δεν θα μπορούσε κάποιος να μιλάει για ανεξήγητη! Με τερατοσπερμια δηλαδή σπερματοζωάρια τα οποία έχουν υψηλό βαθμό ανώμαλων μορφών είναι λογικό και επόμενο να μην είναι εύκολο να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη..! Και ένα κακό σπέρμα τις περισσότερες φορές δεν συνοδεύεται μόνο από μια παράμετρο κακή (πχ σε εσάς, μορφές) αλλά συνήθως και από άλλες όπως είναι ο κατακερματισμός DNA των σπερματοζωαρίων κάτι το οποίο ευθύνεται και για βιοχημικές/αποβολές όπως έζησες εσύ.. δε σου λέω φυσικά ότι είναι απαραίτητο να συμβαίνει αυτό σε εσάς αλλά σίγουρα χρήζει περαιτέρω διερεύνησης!

Πολύ καλά έκανες και πήγες στη Λ***ου! Είναι η ειδικότητα που απαιτείται και στην εξωσωματική για διερεύνηση με ανάλογες εξετάσεις και κατεύθυνση κατάλληλου πρωτοκόλλου στην έμβρυομεταφορά, αυτή της αιματολογου με ειδίκευση στην ανοσολογία δηλαδή... Θα σύστηνα προσωπικά μια επίσκεψη ξανά πριν τη πρώτη σας προσπάθεια, θα σε δει και πιο σύντομα εφόσον την έχεις επισκεφθεί στο παρελθόν και έχει το ιστορικό σου..!

Δε καταλαβαίνω πραγματικά καθόλου όμως γιατί να διακινδυνεύσουν με κλασική γονιμοποίηση όταν υπάρχουν κακοί παράμετροι σπέρματος! Η μικρογονιμοποιηση (icsi) εφευρέθηκε συγκεκριμένα για να ξεπεραστούν τέτοιου είδους προβλήματα με κακές παραμέτρους σπέρματος που μέχρι τότε δυσκολεύονταν με κλασική γονιμοποίηση (IVF) να γονιμοποιηθούν τα ωάρια.. ειδικά μάλιστα όταν φαίνεται να "ανησυχούν" τόσο με την ΑΜΗ σου η οποία δείχνει πως πιθανότατα δε θα πάρουν μεγάλο αριθμό ωαρίων για να το διακινδυνεύσουν.. που εμένα μια χαρά μου φαίνεται, ίσως όχι ιδανική για την ηλικία σου αλλά σίγουρα όχι τραγική ή τόσο ανησυχητική.. τέλος πάντων! Όχι κοριτσάκι μου! Να το συζητήσετε αυτό και με τον ανδρολόγο βέβαια, κατά την άποψη μου όμως να μην αφήσετε να γίνει κλασική γονιμοποίηση αλλά μόνο μικρογονιμοποιηση όπου οι εμβρυολογοι θα επιλέξουν με τα κατάλληλα κριτήρια τα καλύτερα από τα σπερματοζωάρια και θα τα τοποθετήσουν μέσα στο κάθε ωάριο αυξάνοντας κατακόρυφα τις πιθανότητες γονιμοποίησης και δημιουργίας εμβρύων! 

Μια τελευταία φιλική συμβουλή.. περιόρισε την άποψη του προσωπικού σου γυναικολόγου στα ετήσια check up και σε μελλοντική με το καλό εγκυμοσύνη και γενικότερα σε ότι άπτεται της ειδικότητας του, είναι ένας γιατρός γυναικολόγος ο οποίος όμως δεν έχει την ανάλογη εμπειρία και χρόνια εξειδίκευση στο τομέα της εξωσωματικής γονιμοποίησης και καλό θα ήταν να έχει το μικρότερο λόγο πάνω σε αυτά για να μην σας επιρρεασει και κατευθύνει προς κάποια επιλογή λανθασμένη..

Καλό βράδυ! 🤗

@Kiddoμου ξαναδιαβασα λιγο πιο προσεκτικα το κειμενο σου , εκτος το οτι πραγματικα ευχαριστω για την τοσο ωραια αναλυση που αν και δεν γνωριζω τοσο πολλα , τα ακουω λογικα...! Το μονο που δεν καταλαβα ειναι γιατι να παω στην Λ**κου ξανα? Για βιταμινες μου εννοεις? Η για τον αντρα μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

@Kiddoμου ξαναδιαβασα λιγο πιο προσεκτικα το κειμενο σου , εκτος το οτι πραγματικα ευχαριστω για την τοσο ωραια αναλυση που αν και δεν γνωριζω τοσο πολλα , τα ακουω λογικα...! Το μονο που δεν καταλαβα ειναι γιατι να παω στην Λ**κου ξανα? Για βιταμινες μου εννοεις? Η για τον αντρα μου?

Η διαγνωση της Λ**κου , φυλλικο σιδηρο παιρνω εδω και κανα 3 μηνο παλι συστηματικα και d3 αρχισα παλι πριν καμια βδομαδα. 

Screenshot_20220303-222539__01.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Αχ, η γλυκειά μας η Τσεκούρα! Μου είχε πει τόσα πολλά πράγματα για τη διατροφή!!!

Επίσης καλό είναι μαζί με τα όσπρια να τρώμε και ζωική πρωτείνη, όπως και σαλάτα. @Kiddo, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Ούτως ή άλλως σε κάθε κύριο γεύμα (π-μ-β) πρέπει να έχουμε και τις τρεις ομάδες τροφών, δηλαδή πρωτεινη/υδατάνθρακες/λαχανικό ή φρούτο. Αυτό είναι ένα σωστά ισορροπημένο γεύμα. Στα ενδιάμεσα γεύματα (δεκ.-απ.) πρέπει να υπάρχει υδατάνθρακας και φρούτο ή λαχανικό δηλαδή χωρίς τη πρωτεΐνη. Αυτές είναι οι οδηγίες του διατροφολόγου που με βοήθησε να μάθω πως να τρέφομαι υγιεινά και ισορροπημένα και μάλιστα ήταν κάθετος στα γεύματα ανά 3ωρο με το ρολόι για να κρατείται το ζάχαρο σταθερό.

Υ.Γ. Ναι, εντάξει.. καμία σχέση η προηγούμενη γιατρός του τμήματος με τη καινούργια.. το ΕΣΥ έχασε πραγματικά μια σπουδαία γιατρό..☹️😢

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Ίσχύει. Είναι και ανάλογα με το θέμα που έχει η κάθε μία μας. Το κόκκινο κρέας π.χ. βοηθάει στην πάχυνση του ενδομητρίου, αλλά η Τσεκούρα μου είχε πει να προτιμάω το αρνί και το κατσίκι. Και αναφορικά με το μοσχάρι (και το αγελαδινό γάλα) το πρὀβλημα είναι οι ορμόνες που δἰνουν στα ζώα. Με τα βιολογικά προιόντα όμως αλλάζει το πράγμα.

Πολύ σωστά..!

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

@Kiddoμου ξαναδιαβασα λιγο πιο προσεκτικα το κειμενο σου , εκτος το οτι πραγματικα ευχαριστω για την τοσο ωραια αναλυση που αν και δεν γνωριζω τοσο πολλα , τα ακουω λογικα...! Το μονο που δεν καταλαβα ειναι γιατι να παω στην Λ**κου ξανα? Για βιταμινες μου εννοεις? Η για τον αντρα μου?

Όχι, στην έμβρυομεταφορά οι γυναικολόγοι/εξωσωματικοί δίνουν προληπτικά ένα σωρό φάρμακα, όπως οιστρογόνα/κορτιζόνη/αντιπηκτικες/σαλοσπιρ κτλ. Αυτά κανονικά είναι ειδικότητα γιατρού αιματολογου με ειδίκευση στην ανοσολογία και με τις κατάλληλες εξετάσεις να κρίνει αν όντως χρειάζονται κατά την έμβρυομεταφορά (γιατί σίγουρα δεν είναι κάτι που χρειάζονται όλες) και αν χρειάζονται σε τι δόσεις συγκεκριμένα πρέπει να ληφθούν με βάση το δικό σου προσωποποιημένο ιστορικό και εξετάσεις για να είσαι καλυμμένη. Για ακόμα μια φορά φυσικά οι εξωσωματικοι δε σε παραπέμπουν στην ανάλογη αυτή ειδικότητα πιστεύοντας ότι το καλύπτουν οι ίδιοι δίνοντας σου στη τύχη λίγο από όλα και φασόν σε όλες.. Για αυτό αν πρόσεξες σου γράφω συγκεκριμένα ότι η ειδικότητα αυτή χρειάζεται για το πρωτόκολλο της εμβρυομεταφοράς που θα ακολουθηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ούτως ή άλλως σε κάθε κύριο γεύμα (π-μ-β) πρέπει να έχουμε και τις τρεις ομάδες τροφών, δηλαδή πρωτεινη/υδατάνθρακες/λαχανικό ή φρούτο. Αυτό είναι ένα σωστά ισορροπημένο γεύμα. Στα ενδιάμεσα γεύματα (δεκ.-απ.) πρέπει να υπάρχει υδατάνθρακας και φρούτο ή λαχανικό δηλαδή χωρίς τη πρωτεΐνη. Αυτές είναι οι οδηγίες του διατροφολόγου που με βοήθησε να μάθω πως να τρέφομαι υγιεινά και ισορροπημένα και μάλιστα ήταν κάθετος στα γεύματα ανά 3ωρο με το ρολόι για να κρατείται το ζάχαρο σταθερό.

Υ.Γ. Ναι, εντάξει.. καμία σχέση η προηγούμενη γιατρός του τμήματος με τη καινούργια.. το ΕΣΥ έχασε πραγματικά μια σπουδαία γιατρό..☹️😢

Πολύ σωστά..!

Όχι, στην έμβρυομεταφορά οι γυναικολόγοι/εξωσωματικοί δίνουν προληπτικά ένα σωρό φάρμακα, όπως οιστρογόνα/κορτιζόνη/αντιπηκτικες/σαλοσπιρ κτλ. Αυτά κανονικά είναι ειδικότητα γιατρού αιματολογου με ειδίκευση στην ανοσολογία και με τις κατάλληλες εξετάσεις να κρίνει αν όντως χρειάζονται κατά την έμβρυομεταφορά (γιατί σίγουρα δεν είναι κάτι που χρειάζονται όλες) και αν χρειάζονται σε τι δόσεις συγκεκριμένα πρέπει να ληφθούν με βάση το δικό σου προσωποποιημένο ιστορικό και εξετάσεις για να είσαι καλυμμένη. Για ακόμα μια φορά φυσικά οι εξωσωματικοι δε σε παραπέμπουν στην ανάλογη αυτή ειδικότητα πιστεύοντας ότι το καλύπτουν οι ίδιοι δίνοντας σου στη τύχη λίγο από όλα και φασόν σε όλες.. Για αυτό αν πρόσεξες σου γράφω συγκεκριμένα ότι η ειδικότητα αυτή χρειάζεται για το πρωτόκολλο της εμβρυομεταφοράς που θα ακολουθηθεί.

Αααααα!!!! Ελα τωρα σε πιασα! Το χω και αυτο! Νομιζω καταλαβα πεντε πραγματα... Να σαι καλα ρε kiddo μου!! Ευχαριστω πολυ πολυ! Κατι για μεντρολ θυμαμαι που ανεφερε ο γιατρος αλλα δεν εδωσα πολυ βαση...και δεν τα θελω καθολου γιατι με ειχαν δωσει και πριν την υστεροσαλπιγγογραφια γιατι εχω απαγορευτικο για augmentin και τα συναφη λογω αλεργιας. Και θυμαμαι δεν ηξερα για το αλατι εφαγα κατι σπορια και ημουν λες και με χτυπησε χαλαζι μετα. Με ειχε πειραξει και στομαχι.. αν τα ξαναπαρω θα προσεξω πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Η δεύτερη προσπάθεια σου έγινε με ωάρια απο την ίδια διέγερση? 

Που οφείλεται η αποτυχία, σε ενημέρωσαν σχετικά ο γιατρός? 

Από την ίδια διέγερση/ωοληψία. Δεν ξέρω που οφείλεται η αποτυχία. Πάντως γενικά τίποτα δεν είναι σιγουρο. Μπορεί κάποιες κοπέλες να πέτυχουν με την πρώτη και να έχουν ωάρια στην κατάψυξη, μπορεί να μην πετύχουν με την πρώτη αλλά με την δεύτερη στην ίδια διέγερση, μπορεί στην ίδια διέγερση να βγάλουν πολλά ωάρια και να έχουν για 3 - 4 ετ και να πετύχουν στην 3 ή 4..... τίποτα απολύτως δεν είναι σίγουρο. Αποτυχίες υπάρχουν όπως και επιτυχίες. Όσο καλό να είναι και ωάριο και σπέρμα, στο τέλος αναλαμβάνει η μήτρα, το σώμα και η δύναμη του Θεού. Κάποια στιγμή μου είπε ενας γυναικολόγος "εμείς κάνουμε τα πάντα για να πετύχει, και η αλήθεια είναι τις θέλουμε τις επιτυχίες, είναι η δουλειά μας. Αλλά ως εκεί φτάνουμε, δυστυχώς δεν μπορούμε να μπούμε και στην μήτρα και να τα κρατάμε εκει." 

Ξέρω πως γενικά είσαι όπως ήμουν και εγω άπειρη σε αυτό το θέμα (και ακόμα είμαι σε κάποια σημεία), αλλά η δική μου άποψη είναι να βρεις λιγάκι τον τρόπο να κουλάρεις, όσο δύσκολο και αν είναι, και να μην κάνεις τις ιστορίες άλλων γυναικών "δικές σου". Δεν ξέρω εαν μπορώ να τα εκφράσω σωστα στον γραπτό λόγο ειδικά, που πολλές φορες μπορεί να παρεξηγηθεί. Διαβάζω όλα αυτά που γράφονται καθώς και την δική σου πορεία. Όταν είσαι έτοιμη θα κάνεις με τα υπόλοιπα την ετ και Θεου θέλοντος θα πετύχεις.❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Από την ίδια διέγερση/ωοληψία. Δεν ξέρω που οφείλεται η αποτυχία. Πάντως γενικά τίποτα δεν είναι σιγουρο. Μπορεί κάποιες κοπέλες να πέτυχουν με την πρώτη και να έχουν ωάρια στην κατάψυξη, μπορεί να μην πετύχουν με την πρώτη αλλά με την δεύτερη στην ίδια διέγερση, μπορεί στην ίδια διέγερση να βγάλουν πολλά ωάρια και να έχουν για 3 - 4 ετ και να πετύχουν στην 3 ή 4..... τίποτα απολύτως δεν είναι σίγουρο. Αποτυχίες υπάρχουν όπως και επιτυχίες. Όσο καλό να είναι και ωάριο και σπέρμα, στο τέλος αναλαμβάνει η μήτρα, το σώμα και η δύναμη του Θεού. Κάποια στιγμή μου είπε ενας γυναικολόγος "εμείς κάνουμε τα πάντα για να πετύχει, και η αλήθεια είναι τις θέλουμε τις επιτυχίες, είναι η δουλειά μας. Αλλά ως εκεί φτάνουμε, δυστυχώς δεν μπορούμε να μπούμε και στην μήτρα και να τα κρατάμε εκει." 

Ξέρω πως γενικά είσαι όπως ήμουν και εγω άπειρη σε αυτό το θέμα (και ακόμα είμαι σε κάποια σημεία), αλλά η δική μου άποψη είναι να βρεις λιγάκι τον τρόπο να κουλάρεις, όσο δύσκολο και αν είναι, και να μην κάνεις τις ιστορίες άλλων γυναικών "δικές σου". Δεν ξέρω εαν μπορώ να τα εκφράσω σωστα στον γραπτό λόγο ειδικά, που πολλές φορες μπορεί να παρεξηγηθεί. Διαβάζω όλα αυτά που γράφονται καθώς και την δική σου πορεία. Όταν είσαι έτοιμη θα κάνεις με τα υπόλοιπα την ετ και Θεου θέλοντος θα πετύχεις.❤️

Σε ευχαριστώ βρε κορίτσι μου για τις συμβουλές σου! 

Έχεις δίκιο κάθε γυναίκα είναι μοναδική! Απλά όταν ακούς να πετυχαίνουν απο την ίδια διέγερση, τότε παίρνεις θάρρος και κουράγιο για να συνεχίσεις! Εσυ τώρα πως θα προχωρήσεις? Έχεις κάποιο πλάνο? Έχεις  εμβρυακια για να πας σε ετ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Τι κάνετε; Εγώ πήγα να κάνω τις γνωστές εξετάσεις (οιστραδιόλη, προγεστερόνη) και κάτι α΄λλες εξετάσεις που μου έγραψε η ενδοκρινολόγος και παρόλο που είχα συνταγογραφημένη τη χοριακή (εγώ είχα πει στην κοπέλα να μου τη γράψει) δεν την έκανα. Είπα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, τον Θεό και να μην αγχωνομαι. Προς το παρον αυτο που ξέρω είναι ότι όλα πανε καλα και μέχρι την Τρίτη που ξαναέχω υπέρηχο αυτό θα πιστεύω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Τι κάνετε; Εγώ πήγα να κάνω τις γνωστές εξετάσεις (οιστραδιόλη, προγεστερόνη) και κάτι α΄λλες εξετάσεις που μου έγραψε η ενδοκρινολόγος και παρόλο που είχα συνταγογραφημένη τη χοριακή (εγώ είχα πει στην κοπέλα να μου τη γράψει) δεν την έκανα. Είπα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, τον Θεό και να μην αγχωνομαι. Προς το παρον αυτο που ξέρω είναι ότι όλα πανε καλα και μέχρι την Τρίτη που ξαναέχω υπέρηχο αυτό θα πιστεύω. 

μπραβο κοριτσι μου ❤️ολα θα συνεχισουν να πηγαινουν καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Τι κάνετε; Εγώ πήγα να κάνω τις γνωστές εξετάσεις (οιστραδιόλη, προγεστερόνη) και κάτι α΄λλες εξετάσεις που μου έγραψε η ενδοκρινολόγος και παρόλο που είχα συνταγογραφημένη τη χοριακή (εγώ είχα πει στην κοπέλα να μου τη γράψει) δεν την έκανα. Είπα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, τον Θεό και να μην αγχωνομαι. Προς το παρον αυτο που ξέρω είναι ότι όλα πανε καλα και μέχρι την Τρίτη που ξαναέχω υπέρηχο αυτό θα πιστεύω. 

Καλημέρα κοριτσακι μου. Είσαι τρελή😂😂😂 αχαχαχαχαχα 🤣🤣 πολύ καλα ε΄κανες όμως. Να τον εμπιστευτείς τον γιατρό σου! Όλα καλά θα πάνε😀😀❤️

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ βρε κορίτσι μου για τις συμβουλές σου! 

Έχεις δίκιο κάθε γυναίκα είναι μοναδική! Απλά όταν ακούς να πετυχαίνουν απο την ίδια διέγερση, τότε παίρνεις θάρρος και κουράγιο για να συνεχίσεις! Εσυ τώρα πως θα προχωρήσεις? Έχεις κάποιο πλάνο? Έχεις  εμβρυακια για να πας σε ετ? 

Έτσι είναι... Ο καθένας έχεις την δικη του ιστορία. Να ξέρεις όμως πως ναι μεν παίρνεις θάρρος, αλλά όταν τυχαίνει δευτερη αποτυχία ψάχνεις να βρεις το τι πήγε στραβά. και αυτό για μένα ήταν χειρότερο. Εγώ δεν έχω άλλα εμβρυάκια. Επίσης δεν έχω πλάνο. Δεν ξέρω πως και πότε θα προχωρήσω. Το αφήνω να έρθει όπως έρθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...