Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natassou85 είπε:

κοριτσια να σας τα πω λιγο αναλυτικα .. σημερα 9η μερα του κυκλου (τεχνητου κυκλου με cyclacur) ειχα ενδομητριο 8,5 και triple line .. μου ειπε οτι ειναι ιδανικα οπως θα επρεπε κ αυριο να ξεκινησω προγεστερονη … παρασκευη μ λεει εμβρυομεταφορα … του λεω μα γιατρε παρασκευη θα μαι μονο 15 μερα οπως θα κανα ωορηξια κ η απαντηση του ηταν στην ετ με τεχνητο κυκλο δεν γινεται ωορηξια κ τα εμβρυα μεταφερονται οταν ειναι καταλληλο το ενδομητριο κ οι τιμες αιματολογικα .. ρε κοριτσια δεν ειναι πολυ νωρις ; Εχει κανει καμια τοσο νωρις ;;

Εγώ 17η… Με τριζωνικό ενδομήτριο είσαι σούπερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Κοίτα.. οι slipknot καριέρα με μια μάσκα έκαναν.... 😜🤣🤣🤣🤣

@Luna777 Θα συμφωνήσω με @Kiddo  

ειστε σε μια πολύ ιδιαίτερη φάση και θα μπορούσε να πάρει την απόφαση και με τους άλλους μουσικούς της μπάντας ότι δεν πρέπει να ρισκάρει καθόλου αφού ειστε στην τελική ευθεία. Τεχνική δυσκολία αν δεν παίζει πνευστό δεν υπάρχει (εκτός αν τραγουδάει κιόλας). Επίσης θα μπορούσε να ανήκει σε μια ευπαθή ομάδα, να έχει κάποιο θέμα με πνεύμονα, αυτοάνοσο ή οτιδήποτε. Εκεί τι θα έκανε? Θα τα παράταγε όλα ή θα πήγαινε παίρνοντας μέτρα. Θέλω να πω πραγματικά όλα γίνονται και για τους επόμενους λίγους μήνες θα μπορούσε να αντιμετωπίσει τον εαυτό του ως ευπαθή ομάδα. Δεν είναι ντροπή ούτε χαλάει το attitude κανενός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Εγώ 17η… Με τριζωνικό ενδομήτριο είσαι σούπερ!

Δλδ ειναι νορμαλ και 15η που με εβαλε ;; Αληθεια τι ειναι αυτο το triple line ?? Ιδεα δεν εχω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κριός είμαι.. υποτίθεται σου βάζουν τα καλύτερα,  αν τα καλύτερα δεν μπορούν να επιβιώσουν πως θα επιβιώσουν τα άλλα που ίσως είναι χαμηλότερης ποιότητας 

Πως το ξέρουν ότι είναι τα καλύτερα 100% δεν το ξέρουν..  έχουμε δει εγκυμοσύνη με και "όχι τόσο καλά έμβρυα " τα οποία τελικά μια χαρά πήγαν ΒΒ που λένε είναι τόσο πολυσύνθετο όλο αυτό που ακόμα και αν έχει εξελιχθεί η επιστήμη αυτό ακόμα έχει μεγάλη έρευνα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Πως το ξέρουν ότι είναι τα καλύτερα 100% δεν το ξέρουν..  έχουμε δει εγκυμοσύνη με και "όχι τόσο καλά έμβρυα " τα οποία τελικά μια χαρά πήγαν ΒΒ που λένε είναι τόσο πολυσύνθετο όλο αυτό που ακόμα και αν έχει εξελιχθεί η επιστήμη αυτό ακόμα έχει μεγάλη έρευνα.  

Τι να πω ρε κορίτσια.. αν πήγαιναν καλα τα πράγματα τουλάχιστον σήμερα θα είχα πιστεύω μεγαλύτερη χοριακη.. πραγματικά θα απογοήτευτω παρά πολύ την Δευτέρα και έτσι έρχομαι σε αυτες τις σκέψεις, αφού δεν τα κατάφεραν τα πρώτα, τα 2α πως θα τα  καταφέρουν..

 

Επίσης εμβρυομεταφορα μπορείς να κάνεις ακριβώς σε επόμενο κύκλο? Μετά απο διέγερση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Δλδ ειναι νορμαλ και 15η που με εβαλε ;; Αληθεια τι ειναι αυτο το triple line ?? Ιδεα δεν εχω ..

Να μην ανησυχείς έχω να σου πω! Το τριζωνικό ενδομήτριο σημαίνει πως είναι ώριμο! Σου παραθέτω το εξής:

Οι μορφές ενδομητρίου που μπορεί να παρατηρηθούν είναι ανώριμο, τριζωνικό, υποηχογενές ενδομήτριο, απρόσφορο για εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου, προωοθυλακιορρηκτικό, ώριμο ενδο- μήτριο, με ευκρινή τριζωνική δομή και μέτρια ηχογένεια στο παρέγχυμα, πρόσφορο για εμφύτευση του γονιμο- ποιημένου ωαρίου, και υπερώριμο, έντονα υπερηχογενές ενδομήτριο χωρίς τριζωνική δομή, ασυμβίβαστο με εμφύτευση γονιμοποιημένου ωαρίου. Η παρουσία τριζωνικού, μέτρια ηχογενούς ενδομητρίου μετά την ωοθηκική διέγερση συνδέεται με καλύτερα αποτελέσματα IVF6. Απουσία αυτής της ευνοϊκής -για την εμφύτευση- δομής μπορεί να σημαίνει ανώριμες εκκριτικές μεταβολές του ενδομητρίου και ότι ο χρόνος της μέγιστης δεκτικότητας του ενδομητρίου έχει παρέλθει. Η παραμονή της πρόσφορης για εμφύτευση τριζωνικότητας 36 ώρες μετά τη χορήγηση της hCG (δηλαδή στην ωοληψία) φαίνεται να συνδέεται με καλύτερα ποσοστά κυήσεων. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Τι να πω ρε κορίτσια.. αν πήγαιναν καλα τα πράγματα τουλάχιστον σήμερα θα είχα πιστεύω μεγαλύτερη χοριακη.. πραγματικά θα απογοήτευτω παρά πολύ την Δευτέρα και έτσι έρχομαι σε αυτες τις σκέψεις, αφού δεν τα κατάφεραν τα πρώτα, τα 2α πως θα τα  καταφέρουν..

 

Επίσης εμβρυομεταφορα μπορείς να κάνεις ακριβώς σε επόμενο κύκλο? Μετά απο διέγερση? 

Κατερινάκι μου ένα πράγμα θα σου πω με πολλή αγάπη.  Όποιος βιάζεται,  σκοντάφτει.  Καταλαβαίνω 100% την αγωνία σου, αλλά κάνε λίγο υπομονή και πήγαινε το βήμα βήμα. Αν χτυπα ξύλο, δεν πάνε καλά τα πράγματα τη Δευτέρα,  τότε θα πάρεις τον χρόνο σου και θα αποφασίσεις στη συνέχεια τι θα κάνεις. Μην προδικαζεις τίποτα και μην σκέφτεσαι τόσο πολύ. Είσαι πολύ μικρή ακόμα. Και αν το πας στον μεθεπόμενο ή σε 3 μήνες και τι έγινε? Δεν ξέρεις αν θα είσαι σε ψυχολογική κατάσταση να το ξαναπεράσεις όλο αυτό στο καπάκι. Είναι απίστευτα δύσκολο και ψυχοφθορο. Αν ξαναλέω αν, δεν πάνε καλά τα πράγματα θα πάρεις τον χρόνο σου να ηρεμήσεις, να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και μετά με ανανεωμένη διαθεση και νηφαλιοτητα θα ξανακάνεις ετ. Και όπως πολύ σωστά σου απάντησαν τα κορίτσια εννοείται ότι κάθε έμβρυο και βλαστοκύστη είναι διαφορετικά.

Εγω θα σου πω πάντως πως στην πρώτη μου εξωσωματικη που είχα βιοχημική κύηση διαλυθηκα.  Δεν το περίμενα, ήμουν στο ροζ μου συννεφάκι και προσγειωθηκα ανώμαλα και απότομα στο έδαφος. Μέχρι να σκεφτώ να ξανακάνω τη διαδικασία και να συνέλθω πέρασαν 3 μήνες. Οπότε προέχει η σωματική και ψυχική μας υγεία και τα υπόλοιπα έρχονται!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Να μην ανησυχείς έχω να σου πω! Το τριζωνικό ενδομήτριο σημαίνει πως είναι ώριμο! Σου παραθέτω το εξής:

Οι μορφές ενδομητρίου που μπορεί να παρατηρηθούν είναι ανώριμο, τριζωνικό, υποηχογενές ενδομήτριο, απρόσφορο για εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου, προωοθυλακιορρηκτικό, ώριμο ενδο- μήτριο, με ευκρινή τριζωνική δομή και μέτρια ηχογένεια στο παρέγχυμα, πρόσφορο για εμφύτευση του γονιμο- ποιημένου ωαρίου, και υπερώριμο, έντονα υπερηχογενές ενδομήτριο χωρίς τριζωνική δομή, ασυμβίβαστο με εμφύτευση γονιμοποιημένου ωαρίου. Η παρουσία τριζωνικού, μέτρια ηχογενούς ενδομητρίου μετά την ωοθηκική διέγερση συνδέεται με καλύτερα αποτελέσματα IVF6. Απουσία αυτής της ευνοϊκής -για την εμφύτευση- δομής μπορεί να σημαίνει ανώριμες εκκριτικές μεταβολές του ενδομητρίου και ότι ο χρόνος της μέγιστης δεκτικότητας του ενδομητρίου έχει παρέλθει. Η παραμονή της πρόσφορης για εμφύτευση τριζωνικότητας 36 ώρες μετά τη χορήγηση της hCG (δηλαδή στην ωοληψία) φαίνεται να συνδέεται με καλύτερα ποσοστά κυήσεων. 

 

Αυριο μ πε να αρχισω προγεστερονη κ Παρασκευη ετ .. ελπιζω να παραμεινει μεχρι τοτε τριζωνικο😂😂 ειναι η πρωτη μ φορα κ αγχωθηκα πολυ ειδα πως η ετ πεφτει κ 15η μερα τ κυκλου κ με επιασε πανικος .. αχ με ηρεμησατε κυρια Βασιλικη .. με το καλο τα διδυμακια σας ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

κοριτσια να σας τα πω λιγο αναλυτικα .. σημερα 9η μερα του κυκλου (τεχνητου κυκλου με cyclacur) ειχα ενδομητριο 8,5 και triple line .. μου ειπε οτι ειναι ιδανικα οπως θα επρεπε κ αυριο να ξεκινησω προγεστερονη … παρασκευη μ λεει εμβρυομεταφορα … του λεω μα γιατρε παρασκευη θα μαι μονο 15 μερα οπως θα κανα ωορηξια κ η απαντηση του ηταν στην ετ με τεχνητο κυκλο δεν γινεται ωορηξια κ τα εμβρυα μεταφερονται οταν ειναι καταλληλο το ενδομητριο κ οι τιμες αιματολογικα .. ρε κοριτσια δεν ειναι πολυ νωρις ; Εχει κανει καμια τοσο νωρις ;;

Εγώ στην επιτυχημένη μου ετ, 15η!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Jaipur είπε:

Εγώ στην επιτυχημένη μου ετ, 15η!

Αχ σε ευχαριστω τοσο πολυ ❤️❤️❤️ Να σαι καλα .. το ενδομητριο μ σημερα ηταν 8,5 ενατη μερα μεχρι τη Παρασκευη 15η με τη προγεστερονη θα παρει κ αλλο ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κατερινάκι μου ένα πράγμα θα σου πω με πολλή αγάπη.  Όποιος βιάζεται,  σκοντάφτει.  Καταλαβαίνω 100% την αγωνία σου, αλλά κάνε λίγο υπομονή και πήγαινε το βήμα βήμα. Αν χτυπα ξύλο, δεν πάνε καλά τα πράγματα τη Δευτέρα,  τότε θα πάρεις τον χρόνο σου και θα αποφασίσεις στη συνέχεια τι θα κάνεις. Μην προδικαζεις τίποτα και μην σκέφτεσαι τόσο πολύ. Είσαι πολύ μικρή ακόμα. Και αν το πας στον μεθεπόμενο ή σε 3 μήνες και τι έγινε? Δεν ξέρεις αν θα είσαι σε ψυχολογική κατάσταση να το ξαναπεράσεις όλο αυτό στο καπάκι. Είναι απίστευτα δύσκολο και ψυχοφθορο. Αν ξαναλέω αν, δεν πάνε καλά τα πράγματα θα πάρεις τον χρόνο σου να ηρεμήσεις, να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και μετά με ανανεωμένη διαθεση και νηφαλιοτητα θα ξανακάνεις ετ. Και όπως πολύ σωστά σου απάντησαν τα κορίτσια εννοείται ότι κάθε έμβρυο και βλαστοκύστη είναι διαφορετικά.

Εγω θα σου πω πάντως πως στην πρώτη μου εξωσωματικη που είχα βιοχημική κύηση διαλυθηκα.  Δεν το περίμενα, ήμουν στο ροζ μου συννεφάκι και προσγειωθηκα ανώμαλα και απότομα στο έδαφος. Μέχρι να σκεφτώ να ξανακάνω τη διαδικασία και να συνέλθω πέρασαν 3 μήνες. Οπότε προέχει η σωματική και ψυχική μας υγεία και τα υπόλοιπα έρχονται!

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!! Τα ειπες τελεια!!! @twinkletwinlkle

Και εγω τελικα δεν πηγα σημερα για οιστροδιολη γι αυτο ακριβως τον λογο... Ειδα οτι ειμαι πιεσμενη και τη δευτερα εχω και παρα πολυ δουλεια και σκεφτηκα αν ειναι να κανουμε κινησεις σπασμωδικες μονο αγχος και χειροτερη ψυχολογια φορτωνομαστε...εγω κατερινα σε καταλαβαινω απολυτα αν που δεν το ευχομαστε γινει κατι που δεν περιμενεις να σαι προετοιμασμενη οτι θα θες σαν τρελη την επομενη κιολας αν γινοταν να ξανακανεις. Ομως θελει ηρεμια να ανασυνταχθεις και να αποφασισεις με τον γιατρο το σωστο ταιμινγκ. Αν και κακως που συζηταμε αυτα ενω καλα καλα ακομα δεν ξερουμε τι εγινε... Για να μην σου φαινεται αγχωτικο σκεψου οτι ευκαιριες υπαρχουν και ειναι στοχευμενες και οτι τοσες γυναικες εδω δεν χαρηκαν στη πρωτη αλλα στη δευτερη. Μετα την αποβολη μου περασαν 3 χρονια...και ειμαι εδω.. εσυ μιλας για μηνες και αν θες να σου καθεται καλυτερο μιλας για μερες....😉 Παντως μεγαληηηη τα πες τελεια!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2022 at 6:29 ΜΜ, ο/η troia είπε:

H @Karmelietθα σου πει που έμεινε έγκυος φυσικά με ενδομητρίωση.

@Παρασκευαιδου Έμεινα έγκυος φυσιολογικά, λίγο πριν κλείσω τα 40, 10 μήνες μετά το χειρουργείο που είχα κάνει για να με καθαρίσουν, γιατί ήμουν γεμάτη από συμφυσεις από την ενδομητριωση. Η εγκυμοσύνη, πάντως, δεν αποτελεί θεραπεία για την ενδομητρίωση, είναι μύθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Αυριο μ πε να αρχισω προγεστερονη κ Παρασκευη ετ .. ελπιζω να παραμεινει μεχρι τοτε τριζωνικο😂😂 ειναι η πρωτη μ φορα κ αγχωθηκα πολυ ειδα πως η ετ πεφτει κ 15η μερα τ κυκλου κ με επιασε πανικος .. αχ με ηρεμησατε κυρια Βασιλικη .. με το καλο τα διδυμακια σας ❤️❤️

Καλησπέρα........!!!!!

Εγώ δεν ξέρω κ πολυ απο αυτα για να σου πω την γνώμη μου. Εμπιστεύσου τον γιατρό σου και ετοιμάσου να πάρεις το ή τα μικρά σου την Παρασκευή.... Με το καλό!!!!!! Χάρηκα πολύ για σένα!!!! 😘

Η κυρία Βασιλική @Vasilique είναι φοβερή 😘😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κατερινάκι μου ένα πράγμα θα σου πω με πολλή αγάπη.  Όποιος βιάζεται,  σκοντάφτει.  Καταλαβαίνω 100% την αγωνία σου, αλλά κάνε λίγο υπομονή και πήγαινε το βήμα βήμα. Αν χτυπα ξύλο, δεν πάνε καλά τα πράγματα τη Δευτέρα,  τότε θα πάρεις τον χρόνο σου και θα αποφασίσεις στη συνέχεια τι θα κάνεις. Μην προδικαζεις τίποτα και μην σκέφτεσαι τόσο πολύ. Είσαι πολύ μικρή ακόμα. Και αν το πας στον μεθεπόμενο ή σε 3 μήνες και τι έγινε? Δεν ξέρεις αν θα είσαι σε ψυχολογική κατάσταση να το ξαναπεράσεις όλο αυτό στο καπάκι. Είναι απίστευτα δύσκολο και ψυχοφθορο. Αν ξαναλέω αν, δεν πάνε καλά τα πράγματα θα πάρεις τον χρόνο σου να ηρεμήσεις, να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και μετά με ανανεωμένη διαθεση και νηφαλιοτητα θα ξανακάνεις ετ. Και όπως πολύ σωστά σου απάντησαν τα κορίτσια εννοείται ότι κάθε έμβρυο και βλαστοκύστη είναι διαφορετικά.

Εγω θα σου πω πάντως πως στην πρώτη μου εξωσωματικη που είχα βιοχημική κύηση διαλυθηκα.  Δεν το περίμενα, ήμουν στο ροζ μου συννεφάκι και προσγειωθηκα ανώμαλα και απότομα στο έδαφος. Μέχρι να σκεφτώ να ξανακάνω τη διαδικασία και να συνέλθω πέρασαν 3 μήνες. Οπότε προέχει η σωματική και ψυχική μας υγεία και τα υπόλοιπα έρχονται!

 

@twinkletwinlkle συγνωμη αλλα επειδη το δικο σου ιστορικο δεν το ειδα αναλυτικα, αν δεν σου κανει κοπο εν ταχει μπορεις να μου το πεις ...? Καταρχας συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις σε λιγους μηνες τη χαρα στα χερια σου! Ποια προσπαθεια ηταν αυτη ? Τι ηλικια εχεις ? Και τι σε οδηγησε στην αποφαση της εξωσωματ. Αν επιτρεπεται εννοειται ολα αυτα! Να παιρνουμε λιγο θαρρος και εμεις και αισιοδοξια... Το ειπα και πριν.. πιστευω πολυ και με εκανε το φορουμ να ηρεμησω στο οτι στο τελος οσα εμποδια και να προκυψουν ερχεται η εγκυμοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλησπέρα........!!!!!

Εγώ δεν ξέρω κ πολυ απο αυτα για να σου πω την γνώμη μου. Εμπιστεύσου τον γιατρό σου και ετοιμάσου να πάρεις το ή τα μικρά σου την Παρασκευή.... Με το καλό!!!!!! Χάρηκα πολύ για σένα!!!! 😘

Η κυρία Βασιλική @Vasilique είναι φοβερή 😘😘😘😘

Τι κάνεις κοπέλα μου εσύ? Πώς είσαι? Πόσες μέρες έμειναν μέχρι τη χοριακή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Τι κάνεις κοπέλα μου εσύ? Πώς είσαι? Πόσες μέρες έμειναν μέχρι τη χοριακή?

Καλά είμαι κοριτσάκι μου... Σε ευχαριστώ πολύ... Δεν εχω καταλάβει τπτ ακόμα, σήμερα ένιωσα κάπως αλλα για πολυ λίγο 🤭....ουυυ... Εχω ακομα μέρες για την χοριακή και την αλλη βδομάδα...

Εσυ τι κάνεις;;;;; σου στέλνω πολλα φιλιά!!!! 😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κατερινάκι μου ένα πράγμα θα σου πω με πολλή αγάπη.  Όποιος βιάζεται,  σκοντάφτει.  Καταλαβαίνω 100% την αγωνία σου, αλλά κάνε λίγο υπομονή και πήγαινε το βήμα βήμα. Αν χτυπα ξύλο, δεν πάνε καλά τα πράγματα τη Δευτέρα,  τότε θα πάρεις τον χρόνο σου και θα αποφασίσεις στη συνέχεια τι θα κάνεις. Μην προδικαζεις τίποτα και μην σκέφτεσαι τόσο πολύ. Είσαι πολύ μικρή ακόμα. Και αν το πας στον μεθεπόμενο ή σε 3 μήνες και τι έγινε? Δεν ξέρεις αν θα είσαι σε ψυχολογική κατάσταση να το ξαναπεράσεις όλο αυτό στο καπάκι. Είναι απίστευτα δύσκολο και ψυχοφθορο. Αν ξαναλέω αν, δεν πάνε καλά τα πράγματα θα πάρεις τον χρόνο σου να ηρεμήσεις, να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και μετά με ανανεωμένη διαθεση και νηφαλιοτητα θα ξανακάνεις ετ. Και όπως πολύ σωστά σου απάντησαν τα κορίτσια εννοείται ότι κάθε έμβρυο και βλαστοκύστη είναι διαφορετικά.

Εγω θα σου πω πάντως πως στην πρώτη μου εξωσωματικη που είχα βιοχημική κύηση διαλυθηκα.  Δεν το περίμενα, ήμουν στο ροζ μου συννεφάκι και προσγειωθηκα ανώμαλα και απότομα στο έδαφος. Μέχρι να σκεφτώ να ξανακάνω τη διαδικασία και να συνέλθω πέρασαν 3 μήνες. Οπότε προέχει η σωματική και ψυχική μας υγεία και τα υπόλοιπα έρχονται!

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και την εικόνα της πραγματικότητας που μου παρουσιάζεις... και εγώ με την πρώτη μου χοριακη πετούσα στα σύννεφα (στο ροζ συννεφάκι) ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα μια βιοχημική μια παλινδρόμη κτλπ (Πριν τις επόμενες χοριακες).. η συνέχεια για εμένα σε πιθανή απογοήτευση είναι εντελώς άγνωστη και για αυτό το λόγο εχω ολες αυτές τις απορίες (οπως αν σε περίπτωση δεν πάει καλά τι μπορεί να γίνει,  αν μπορώ στον επόμενο κύκλο να ξανα  προσπαθήσω, χωρίς να σημαίνει οτι θα έχω το κουραγιο, τι γίνεται σε περίπτωση βιοχημικής, αν μου πει ο γιατρός να σταματήσω τα χάπια κτλ) ολα αυτά είναι άγνωστα για εμένα και γενικά το άγνωστο είναι και αγχωτικό και σε φοβίζει ταυτόχρονα.. 

Δεν ξέρω πώς θα διαχειριστώ μια πιθανή απογοήτευση εννοείται, αλλα δεν θέλω κιόλας να συνεχίσω να είμαι στα σύννεφα και να φαω τα μούτρα μου κατεβαίνοντας απο αυτα! Αυτό δεν σημαίνει οτι κάθομαι 24 ωρο και το σκέφτομαι κτλπ, απλά μερικές φορές το δουλεύω στο μυαλό μου, ώστε η προσγείωση να είναι πιο ομαλή !!! 

Εσυ πώς είσαι κορίτσι μου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλά είμαι κοριτσάκι μου... Σε ευχαριστώ πολύ... Δεν εχω καταλάβει τπτ ακόμα, σήμερα ένιωσα κάπως αλλα για πολυ λίγο 🤭....ουυυ... Εχω ακομα μέρες για την χοριακή και την αλλη βδομάδα...

Εσυ τι κάνεις;;;;; σου στέλνω πολλα φιλιά!!!! 😘😘😘

Καλά είμαι και εγώ! Ήμουν όλη μέρα έξω. Είχε ωραία μέρα! Θαλασσινά, ψαράκι, μπύρα χωρίς αλκοόλ και ξεχάστηκα! Πόσο καιρό είχα να βγω...

Και στον γιατρό που πήγα, αυτό μου τόνισε. Να βγαίνω έξω, να αλλάζω παραστάσεις. Εν τω μεταξύ πήγα με 2 φίλες μου που δεν το ξέρουν (γενικά δεν το ξέρει κανείς) και αυτό είναι καλό γιατί δεν μιλάς για αυτό το θέμα και έτσι πραγματικά ξεχνιέσαι.

Καλή υπομονή και καλή ξάπλα! Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και την εικόνα της πραγματικότητας που μου παρουσιάζεις... και εγώ με την πρώτη μου χοριακη πετούσα στα σύννεφα (στο ροζ συννεφάκι) ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα μια βιοχημική μια παλινδρόμη κτλπ (Πριν τις επόμενες χοριακες).. η συνέχεια για εμένα σε πιθανή απογοήτευση είναι εντελώς άγνωστη και για αυτό το λόγο εχω ολες αυτές τις απορίες (οπως αν σε περίπτωση δεν πάει καλά τι μπορεί να γίνει,  αν μπορώ στον επόμενο κύκλο να ξανα  προσπαθήσω, χωρίς να σημαίνει οτι θα έχω το κουραγιο, τι γίνεται σε περίπτωση βιοχημικής, αν μου πει ο γιατρός να σταματήσω τα χάπια κτλ) ολα αυτά είναι άγνωστα για εμένα και γενικά το άγνωστο είναι και αγχωτικό και σε φοβίζει ταυτόχρονα.. 

Δεν ξέρω πώς θα διαχειριστώ μια πιθανή απογοήτευση εννοείται, αλλα δεν θέλω κιόλας να συνεχίσω να είμαι στα σύννεφα και να φαω τα μούτρα μου κατεβαίνοντας απο αυτα! Αυτό δεν σημαίνει οτι κάθομαι 24 ωρο και το σκέφτομαι κτλπ, απλά μερικές φορές το δουλεύω στο μυαλό μου, ώστε η προσγείωση να είναι πιο ομαλή !!! 

Εσυ πώς είσαι κορίτσι μου? 

Αν δεν πάει καλά τη Δευτέρα (στο εύχομαι ολόψυχα να γίνει η ανατροπή), αυτό που θα συμβεί είναι να σου πει ο γιατρός να κόψεις μαχαίρι τα φάρμακά.  Μετά από λίγες μέρες θα αδιαθετησεις. Ίσως να πονάς λίγο περισσότερο και να κρατήσει η περίοδος περισσότερες μέρες. Αυτό είναι που συμβαίνει σωματικά .

Το θέμα είναι ψυχικά. Οι βιοχημικες κυησεις γενικότερα είναι πάρα πολύ συχνές και πολλές γυναίκες μπορεί να τις έχουμε ζήσει και να μην το έχουμε καταλάβει καν. Πχ όταν έχεις καθυστέρηση 2, 3 μέρες και δεν ψαχτείς να δεις αν είσαι έγκυος, είναι πιθανόν να πέρασες μια βιοχημική κύηση. Όμως εμείς που το θέλουμε τόσο πολύ και προσπαθώ τόσο πολύ, εννοείται ότι ποναμε πολύ. 

Το αν μπορείς στον αμέσως επόμενο κύκλο να κάνεις ετ δεν το γνωρίζω για να σου απαντήσω. Φαντάζομαι ότι αυτο εξαρτάται από την κατάσταση που βρίσκεται ο οργανισμός σου, το ενδομήτριο σου και οι ορμόνες σου.

Όσο και να το δουλεύεις στο μυαλό σου και να κρατάς πισινή,  πίστεψέ με η προσγείωση είναι πάντα ανώμαλη,.....δυστυχώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλά είμαι και εγώ! Ήμουν όλη μέρα έξω. Είχε ωραία μέρα! Θαλασσινά, ψαράκι, μπύρα χωρίς αλκοόλ και ξεχάστηκα! Πόσο καιρό είχα να βγω...

Και στον γιατρό που πήγα, αυτό μου τόνισε. Να βγαίνω έξω, να αλλάζω παραστάσεις. Εν τω μεταξύ πήγα με 2 φίλες μου που δεν το ξέρουν (γενικά δεν το ξέρει κανείς) και αυτό είναι καλό γιατί δεν μιλάς για αυτό το θέμα και έτσι πραγματικά ξεχνιέσαι.

Καλή υπομονή και καλή ξάπλα! Φιλάκια!

Ετσι σε θέλω.... Μπράβο....!!!!!!καλα σου λεει ο γιατρός σου δεν είσαι άρρωστη. Απόλαυσε το και ποσο μαλλον με καλη παρέα... Κρατα το λιγο ακομα να τους πεις τα νεα μαζεμένα.....

Ευχαριστώ πολύ πολύ....Φιλιά πολλα πολλα καλο βράδυ..... 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

@Παρασκευαιδου Έμεινα έγκυος φυσιολογικά, λίγο πριν κλείσω τα 40, 10 μήνες μετά το χειρουργείο που είχα κάνει για να με καθαρίσουν, γιατί ήμουν γεμάτη από συμφυσεις από την ενδομητριωση. Η εγκυμοσύνη, πάντως, δεν αποτελεί θεραπεία για την ενδομητρίωση, είναι μύθος. 

Να σε ρωτήσω κάτι εφόσον έχω κάνει λαπαροσκοπηση και δεν βρηκαν , υπάρχει περίπτωση να εμφανίστηκε μετα;  με τρομάζει που έχει αλλάξει ο "πονος" της περιόδου έχει γίνει πιο έντονος και στην  ωορρηξία πονάω.  Κανονικά είχα άνεκτους πονους, μετά την καισαρική είχα πιο έντονους και τώρα μετά από αποξεση λαπαροσκοπηση πρέπει να πάρω χάπι πονάω πάρα πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και την εικόνα της πραγματικότητας που μου παρουσιάζεις... και εγώ με την πρώτη μου χοριακη πετούσα στα σύννεφα (στο ροζ συννεφάκι) ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα μια βιοχημική μια παλινδρόμη κτλπ (Πριν τις επόμενες χοριακες).. η συνέχεια για εμένα σε πιθανή απογοήτευση είναι εντελώς άγνωστη και για αυτό το λόγο εχω ολες αυτές τις απορίες (οπως αν σε περίπτωση δεν πάει καλά τι μπορεί να γίνει,  αν μπορώ στον επόμενο κύκλο να ξανα  προσπαθήσω, χωρίς να σημαίνει οτι θα έχω το κουραγιο, τι γίνεται σε περίπτωση βιοχημικής, αν μου πει ο γιατρός να σταματήσω τα χάπια κτλ) ολα αυτά είναι άγνωστα για εμένα και γενικά το άγνωστο είναι και αγχωτικό και σε φοβίζει ταυτόχρονα.. 

Δεν ξέρω πώς θα διαχειριστώ μια πιθανή απογοήτευση εννοείται, αλλα δεν θέλω κιόλας να συνεχίσω να είμαι στα σύννεφα και να φαω τα μούτρα μου κατεβαίνοντας απο αυτα! Αυτό δεν σημαίνει οτι κάθομαι 24 ωρο και το σκέφτομαι κτλπ, απλά μερικές φορές το δουλεύω στο μυαλό μου, ώστε η προσγείωση να είναι πιο ομαλή !!! 

Εσυ πώς είσαι κορίτσι μου? 

Εξαρτάται.. αλλα τα βήματα πρέπει να είναι ένα ένα μη βιάζεσαι.  Στο λέω με πολύ πολύ αγάπη. Ενώ έκανα αποξεση μπορούσα να κάνω κατευθείαν γιατί (ή αποξεση ήταν μην πω καλύτερα για τα μάτια του κόσμου όμως το κακό μου το είχαν κανει) πρέπει να δούνε το ενδομήτριο κτλ αλλά τώρα είναι νωρίς να μιλάμε για τέτοια θέματα.  Περιμένουμε την Δευτέρα και μετά θα σου τα πούμε όλα. 

Κριαρακι νου ψάξε αμα έχεις ωροσκόπο καρκίνο  🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αν δεν πάει καλά τη Δευτέρα (στο εύχομαι ολόψυχα να γίνει η ανατροπή), αυτό που θα συμβεί είναι να σου πει ο γιατρός να κόψεις μαχαίρι τα φάρμακά.  Μετά από λίγες μέρες θα αδιαθετησεις. Ίσως να πονάς λίγο περισσότερο και να κρατήσει η περίοδος περισσότερες μέρες. Αυτό είναι που συμβαίνει σωματικά .

Το θέμα είναι ψυχικά. Οι βιοχημικες κυησεις γενικότερα είναι πάρα πολύ συχνές και πολλές γυναίκες μπορεί να τις έχουμε ζήσει και να μην το έχουμε καταλάβει καν. Πχ όταν έχεις καθυστέρηση 2, 3 μέρες και δεν ψαχτείς να δεις αν είσαι έγκυος, είναι πιθανόν να πέρασες μια βιοχημική κύηση. Όμως εμείς που το θέλουμε τόσο πολύ και προσπαθώ τόσο πολύ, εννοείται ότι ποναμε πολύ. 

Το αν μπορείς στον αμέσως επόμενο κύκλο να κάνεις ετ δεν το γνωρίζω για να σου απαντήσω. Φαντάζομαι ότι αυτο εξαρτάται από την κατάσταση που βρίσκεται ο οργανισμός σου, το ενδομήτριο σου και οι ορμόνες σου.

Όσο και να το δουλεύεις στο μυαλό σου και να κρατάς πισινή,  πίστεψέ με η προσγείωση είναι πάντα ανώμαλη,.....δυστυχώς...

 

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εξαρτάται.. αλλα τα βήματα πρέπει να είναι ένα ένα μη βιάζεσαι.  Στο λέω με πολύ πολύ αγάπη. Ενώ έκανα αποξεση μπορούσα να κάνω κατευθείαν γιατί (ή αποξεση ήταν μην πω καλύτερα για τα μάτια του κόσμου όμως το κακό μου το είχαν κανει) πρέπει να δούνε το ενδομήτριο κτλ αλλά τώρα είναι νωρίς να μιλάμε για τέτοια θέματα.  Περιμένουμε την Δευτέρα και μετά θα σου τα πούμε όλα. 

Κριαρακι νου ψάξε αμα έχεις ωροσκόπο καρκίνο  🥰

Ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις πληροφορίες, μακάρι την Δευτέρα να πετάξω απο τη χαρά μου! 

@Παρασκευαιδου ωροσκόπο ζυγό έχω 😋 

@twinkletwinlkle έχεις πολύ ωραίο γραπτό λόγο 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι εφόσον έχω κάνει λαπαροσκοπηση και δεν βρηκαν , υπάρχει περίπτωση να εμφανίστηκε μετα;  με τρομάζει που έχει αλλάξει ο "πονος" της περιόδου έχει γίνει πιο έντονος και στην  ωορρηξία πονάω.  Κανονικά είχα άνεκτους πονους, μετά την καισαρική είχα πιο έντονους και τώρα μετά από αποξεση λαπαροσκοπηση πρέπει να πάρω χάπι πονάω πάρα πολύ 

Έκανες λαπαροσκόπηση μετά την καισαρική, και δεν βρήκαν εστίες ενδομητρίωσης; Την λαπαροσκόπηση την έκανες γιατί υπήρχε κάποια ένδειξη για ενδομητρίωση; Όλα είναι πιθανά, αλλά νομίζω χλωμό να είναι ενδομητρίωση εφόσον λαπαροσκοπικά δεν είδαν κάτι. Πρόσφατα σε ένα ολλανδικό γκρουπ, πάντως, που παρακολουθώ, υπήρχε ένα σχετικό ποστ, για την αλλαγή της περιόδου μετά τη γέννα. Κάποιες έλεγαν πως είναι καλύτερα, αλλά αρκετές ανέφεραν πως είναι σαν να έχουν επιστρέψει στα εφηβικά τους χρόνια: ενώ η διάρκεια του κύκλου τους δεν έχει επηρεαστεί, έχουν αυξημένη ροή, πονάνε πολύ, και πως νιώθουν έντονα και την ωορρηξία, ενώ πριν δεν τη καταλάβαιναν (υπάρχει συγκεκριμενος όρος για τον πόνο της ωορρηξίας, δεν τον θυμάμαι τώρα, πολλές γυναίκες το έχουν, τπτ το ανησυχητικό, ίσα ίσα που βοηθάει πολύ όταν προσπαθείς να μείνεις έγκυος, ούτε υπολογισμό γόνιμων ημερών ούτε τπτ). Το πιο πιθανό είναι κάτι ανάλογο να έχει συμβεί και σε εσένα 🙂 Μπορεί να καλυτερεύσει με τον καιρό- σου εύχομαι να μην είναι από ενδομητρίωση 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Αυριο μ πε να αρχισω προγεστερονη κ Παρασκευη ετ .. ελπιζω να παραμεινει μεχρι τοτε τριζωνικο😂😂 ειναι η πρωτη μ φορα κ αγχωθηκα πολυ ειδα πως η ετ πεφτει κ 15η μερα τ κυκλου κ με επιασε πανικος .. αχ με ηρεμησατε κυρια Βασιλικη .. με το καλο τα διδυμακια σας ❤️❤️

Νατασσούκο κοριτσάκι μου όλα θα πάνε καλά! Ξέρουν οι γιατροί μας! Απλά έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα πως η εξωσωματική έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Σαφώς κ ένας καλός γιατρός παίζει τον καθοριστικό ρόλο, αλλά στο παιχνίδι παίζουν κ άλλα πολλά! Εσύ ξεκίνα τα φάρμακά σου, πρόσεξε διατροφή (απέφευγε ζάχαρη, υδατάνθρακες, τρώγε αβγά, κοτόπουλο, αβοκάντο εάν σου αρέσει, ξηρούς καρπούς κ cranberries) κ όλα θα πάνε πρίμα!

Σ´ευχαριστώ για τις ευχές σου! Σου εύχομαι τα καλύτερα! Με ένα ή κ με δύο μωράκια! 😉🥰💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και μας ο μπέμπης κοιμάται στην αγκαλιά μου ή στην αγκαλιά του άντρα μου.. χαίρομαι τόσο πολύ που δένονται κι εκείνοι και ο άντρας μου καμαρώνει όσο δεν πάει!  λέει άσε εγώ ξέρω να τον κοιμήσω! Χαχα μωρέ θέλουν κι εκείνοι έναν ρόλο δικό τους με το μωράκι! Οπότε όταν έρχεται απ' την δουλειά αναλαμβάνει εκείνος να τον κοιμίζει, εγώ κάνω βέβαια όλα τα υπόλοιπα 😀
    • εχω την εντύπωση οτι την τελευταία εβδομάδα έχουμε ηρεμήσει με τους κολικούς...κοιμομαστε νορμάλ 11-12 το βράδυ... μια μέρα μόνο κοιμηθήκαμε στη 1.. αλλά δεν εχει κλάμα καθόλου το βράδυ πλέον...λιγο γκρίνια ίσως αλλά καμία σχέση...εχω την εντύπωση οτι μπαίνουμε σε πρόγραμμα κιόλας... ξυπνάμε κάθε μέρα στις 9.30...στις 11 κοιμόμαστε μεχρι τις 12 παρά...και στη 1 ξανά κοιμόμαστε μέχρι 2+ και ξανα στις 3.30 μέχρι 5.30...παει κάπως έτσι κάθε μέρα..
    • Αυτό πρέπει να γίνετε από τα παιδεία εμένα ο άντρας μου δεν δέχεται πολλά πολλά αν του πει κουβέντα την ρίχνει την Χριστοπ@ναγι@ του δεν χαρίζει βέβαια στην μαμά μου δεν μιλάει έτσι αλλά στην μαμά του δεν υπολογίζει οπότε καμία φορά πρέπει να γίνετε και αυτό  αλλα έχω βοήθεια δεν μπορώ να πω ότι χρειάζομαι και τη μεγάλη μου κόρη την κρατάει όταν δεν δουλεύει θα πάρει τηλέφωνο να της πάμε το παιδί να το κρατήσει αλλά και η κόρη μου θέλει να πηγαίνει γιατί ασχολείται μαζί της παίζουν πηγαίνουν βόλτες  Τώρα την έχω από το πρωί ήρθε να μου κάνει δουλειές σκούπισμα σφουγγάρισμα σιδέρωμα δεν έχω παράπονο 
    • Όχ ναι..μου φαίνεται είναι την 8η ένα άλμα...υπομονή μανούλα! Με τους κολικούς τώρα πως τα πατε
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...