Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δυστυχώς δεν τους ξέρω τους  γιατρούς που αναφέρεις.

Επειδή όμως και εγώ κουβαλάω στην πλάτη 2 παλίνδρομες μετά από εξωσωματική θα ήθελα όταν ξεκινούσα να είχα κάνει τα βήματα που σου αναφέρω στο προηγούμενο post για να έχω κυκλώσει το θέμα καλύτερα και να μην χάσω πολύτιμο χρόνο, χρήμα και ψυχική ηρεμία άσκοπα.

Θα ξεκινούσα από το Έλενα να ξεψαχνιστώ και μετά θα προχωρούσα σε εξωσωματική. 

Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα αλλά νιώθω ήρεμη γιατί ότι μπορούσα να κάνω που να περνάει από το χέρι μου το έχω κάνει. Από εκεί και πέρα δεν είναι όλα στο χέρι μας. Πίστη , υπομονή , σωστά βήματα όσο γίνεται και ότι είναι να γίνει θα γίνει

Εχεις απόλυτο δικιο, και εγω αυτο λεω, οτι απόρησα που δεν μου έδωσαν εξετάσεις. Βρηκες τελικά τι έφταιγε τουλαχιστον μετα απο ολα αυτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια τρεμωωω μάλλον είμαι έγκυος, μίλησα με γιατρό και με μαλωσα που πήγα νωρίς,  αλλά μου είπε είναι θετικό καο να ξανα κανω την Παρασκευή 

20220223_131455.jpg

Τι μάλλον .. ΕΙΣΑΙ.... τωρα δεν μπορώ να σου πετάξω παντόφλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Οχι εσύ μην ταράζεσαι!!! Σε μισή ωρίτσα θα ξέρω αν το παρω 

Ρε χαζο... είσαι σαν εμένα.   Αυτό σου λέω εγώ είχα και το οκ απ το κέντρο και έκοψα τα χαπια! Τώρα θα κάνω σχεδόν τζάμπα την επόμενη εξωσωματική γτ ήταν μέγα λάθος. 

Στην εξωσωματική η προγεστερονη είναι η τροφή για να κρατηθεί το έμβρυο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Την παντόφλα την έστειλα ήδη. Μέχρι όμως να φτάσει σε σένα, πάρε το ουτροτζεσταν σου. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κόβουμε τα φάρμακα χωρίς να συνεννοηθούμε τον γιατρο μας. Πήγαινε πάρε το τώρα σε παρακαλώ! 

Όλα καλά θα πάνε, θα το δεις! Περιμένουμε με αγωνία...

Αγαπη μου εξωμητριο δεν είναι έτσι. Θα σε στειλω το βραδάκι αυτά που μου λέγανε σε εμένα.  Μέχρι και λαμπαροσκοπιση έκανα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Εχεις απόλυτο δικιο, και εγω αυτο λεω, οτι απόρησα που δεν μου έδωσαν εξετάσεις. Βρηκες τελικά τι έφταιγε τουλαχιστον μετα απο ολα αυτα;

Ανοσολογικά , αιματολογικά, θρομβοφιλία,ενδοκρινολογικά, μήτρα ήταν όλα καθαρά.

Επομένως και επειδή δεν είχαμε κάνει καρυότυπο στα έμβρυα που χάσαμε (άλλη πονεμένη ιστορία εκεί γιατί άκουσα τον γιατρό και δεν έκανα ενώ θα έπρεπε) καταλήξαμε στο ότι ήταν χρωμοσωμική ανωμαλία. Επειδή όμως εμείς έχουμε σπέρμα με υψηλό DFI που ενοχοποιείται για αποβολές δεν ξέρουμε με βεβαιότητα αν έφταιγε το ωάριο ή το σπέρμα. Άρα ναι όντως υπήρξαμε τρομερά άτυχοι και τελικά ψάχνουμε αυτό το ένα καλό έμβρυο που στην ηλικία μου (41) και με το δικό μας ιστορικό είναι 1 στα 10 έμβρυα (!) αν δεν είναι αυτό ρώσικη ρουλέτα τι είναι μου λες? 

Δεν το βάζουμε όμως κάτω το παλεύουμε και θυμάμαι και μια κουβέντα από τμήμα αποβολών του Έλενα γιατί και εγώ έλεγα ας βρεθεί κάτι να ξέρω με τι παλεύω και να το λύσω. Μου είπαν τότε λοιπόν να εύχεσαι να μην βρεθεί κάτι από όλη αυτή την γκάμα εξετάσεων γιατί αυτό το κάτι έχει μεγάλες διακυμάνσεις από πολύ απλό έως πολύ σοβαρό και πέρα από οποιαδήποτε εγκυμοσύνη εμείς θέλουμε μια υγιή γυναίκα.

Και κάπως έτσι μπήκαν πολλά πράγματα στην θέση τους, τουλάχιστον στο δικό μου κεφάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ανοσολογικά , αιματολογικά, θρομβοφιλία,ενδοκρινολογικά, μήτρα ήταν όλα καθαρά.

Επομένως και επειδή δεν είχαμε κάνει καρυότυπο στα έμβρυα που χάσαμε (άλλη πονεμένη ιστορία εκεί γιατί άκουσα τον γιατρό και δεν έκανα ενώ θα έπρεπε) καταλήξαμε στο ότι ήταν χρωμοσωμική ανωμαλία. Επειδή όμως εμείς έχουμε σπέρμα με υψηλό DFI που ενοχοποιείται για αποβολές δεν ξέρουμε με βεβαιότητα αν έφταιγε το ωάριο ή το σπέρμα. Άρα ναι όντως υπήρξαμε τρομερά άτυχοι και τελικά ψάχνουμε αυτό το ένα καλό έμβρυο που στην ηλικία μου (41) και με το δικό μας ιστορικό είναι 1 στα 10 έμβρυα (!) αν δεν είναι αυτό ρώσικη ρουλέτα τι είναι μου λες? 

Δεν το βάζουμε όμως κάτω το παλεύουμε και θυμάμαι και μια κουβέντα από τμήμα αποβολών του Έλενα γιατί και εγώ έλεγα ας βρεθεί κάτι να ξέρω με τι παλεύω και να το λύσω. Μου είπαν τότε λοιπόν να εύχεσαι να μην βρεθεί κάτι από όλη αυτή την γκάμα εξετάσεων γιατί αυτό το κάτι έχει μεγάλες διακυμάνσεις από πολύ απλό έως πολύ σοβαρό και πέρα από οποιαδήποτε εγκυμοσύνη εμείς θέλουμε μια υγιή γυναίκα.

Και κάπως έτσι μπήκαν πολλά πράγματα στην θέση τους, τουλάχιστον στο δικό μου κεφάλι.

Πολύ σωστά σου απάντησαν στο Έλενα, πράγματι. Ο καρυοτυπος τι ειναι;

Εχουμε κανει δυο σπερματοδιαγραμματα και ενα στην σπερματέγχυση που μας είπαν πως ηταν πολυ καλα. Αλλα dfi δεν μας είπαν να κανουμε, λες επειδη ηταν καλο και θεώρησαν πως δεν χρειαζεται;

Τώρα τι κανετε; Θα πατε για αλλη διέγερση για να βρείτε αυτο το ενα καλο έμβρυο που λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

χαχαχ κανε την προσπαθεια σου! αναμενουμε νεοτερα! λες να ειναι και σε σενα δυο και να κανουμε παρτυ?

Μπα με τέτοιες τιμές και διπλασιασμους αποκλείεται να είναι 2. Ας είναι ένα και καλό και εγω θα παεταω στα σύννεφα!

Μικρό Κατερινάκι, @Κατεριναπαπ

Ζεις? Έχεις λιποθυμησει? Έχεις βγει για ψώνια στο φαρμακείο? Η μήπως έχεις βγει μα πάρεις φαρμάκια για κα κάνεις έκπληξη στον άντρα σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Πολύ σωστά σου απάντησαν στο Έλενα, πράγματι. Ο καρυοτυπος τι ειναι;

Εχουμε κανει δυο σπερματοδιαγραμματα και ενα στην σπερματέγχυση που μας είπαν πως ηταν πολυ καλα. Αλλα dfi δεν μας είπαν να κανουμε, λες επειδη ηταν καλο και θεώρησαν πως δεν χρειαζεται;

Τώρα τι κανετε; Θα πατε για αλλη διέγερση για να βρείτε αυτο το ενα καλο έμβρυο που λες;

Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά ναι το έχει βρει αυτό το ένα και καλό και την περιμένει στα κρύα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Πολύ σωστά σου απάντησαν στο Έλενα, πράγματι. Ο καρυοτυπος τι ειναι;

Εχουμε κανει δυο σπερματοδιαγραμματα και ενα στην σπερματέγχυση που μας είπαν πως ηταν πολυ καλα. Αλλα dfi δεν μας είπαν να κανουμε, λες επειδη ηταν καλο και θεώρησαν πως δεν χρειαζεται;

Τώρα τι κανετε; Θα πατε για αλλη διέγερση για να βρείτε αυτο το ενα καλο έμβρυο που λες;

Υπάρχει ο καρυότυπος ζεύγους που είναι αιματολογική εξέταση εσένα και του συζύγου και δείχνει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα χρωμοσώματα σας, εμείς την είχαμε κάνει μετά την πρώτη αποτυχημένη εμβρυομεταφορά με μηδενική χοριακή και ήταν καθαρή και υπάρχει και η βιοψία εμβρύου μετά από την αποβολή που παίρνουν υλικό από το κύημα. Αυτή δεν κάναμε γιατί μας απέτρεψε ο γιατρός και το έριξε στην τύχη και τυχαίο γεγονός λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Μετά την δεύτερη αποβολή δεν αρκέστηκα στο τυχαίο και πήγα στο Έλενα.

Τώρα έχω τρεις κατεψυγμένες βλαστοκύστες και ή θα μαζέψω άλλη μια σε φυσικό κύκλο για να πάω σε εμβρυομεταφορά ή θα μεταφέρω αυτές τις τρεις. Θα έκανα ωοληψία τώρα αλλά βγήκε θετικός ο άντρας μου σε κοβιντ και ακυρώθηκε ο κύκλος.

Εγώ κατσαρίδα δεν κόλλησα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Πολύ σωστά σου απάντησαν στο Έλενα, πράγματι. Ο καρυοτυπος τι ειναι;

Εχουμε κανει δυο σπερματοδιαγραμματα και ενα στην σπερματέγχυση που μας είπαν πως ηταν πολυ καλα. Αλλα dfi δεν μας είπαν να κανουμε, λες επειδη ηταν καλο και θεώρησαν πως δεν χρειαζεται;

Τώρα τι κανετε; Θα πατε για αλλη διέγερση για να βρείτε αυτο το ενα καλο έμβρυο που λες;

Τα σπερμοδιαγράμματα που έγιναν? εννοώ σε απλό μικροβιολογικό και στο κέντρο εξωσωματικής?

Αν ναι κάντε επανάληψη σε εξειδικευμένο κέντρο το σπέρμα και κάντε πακέτο, σπερμοδιάγραμμα, dfi και καλλιέργεια.

Στο Έλενα αν είναι από απλά μικροβιολογικά δεν το δέχονται. Θέλουν από δημόσια δομή ή από τον Λυμπεροπουλο πχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά ναι το έχει βρει αυτό το ένα και καλό και την περιμένει στα κρύα!

❤️❤️❤️

Σου στέλνω από το παράθυρό μου και 1 και 2 και 3 και 4 φιλιά!!!

Έτσι όπως πάω μην πιάσουν οι ζέστες δεν ξέρω 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η BlackCat είπε:

❤️❤️❤️

Σου στέλνω από το παράθυρό μου και 1 και 2 και 3 και 4 φιλιά!!!

Έτσι όπως πάω μην πιάσουν οι ζέστες δεν ξέρω 🤣🤣

Χαχαχα 

Σιγά μην κολλήσεις εσύ. Δεν χαμπαριαζεις τίποτα. Τόσα και τόσα έχεις περάσει, σιγά μην κολλήσεις στον covid 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μπα με τέτοιες τιμές και διπλασιασμους αποκλείεται να είναι 2. Ας είναι ένα και καλό και εγω θα παεταω στα σύννεφα!

Μικρό Κατερινάκι, @Κατεριναπαπ

Ζεις? Έχεις λιποθυμησει? Έχεις βγει για ψώνια στο φαρμακείο? Η μήπως έχεις βγει μα πάρεις φαρμάκια για κα κάνεις έκπληξη στον άντρα σου?

καλε ουτε εγω ειχα τρελες τιμες...δεν το περιμενα με τπτ να ειναι δυο! 

κ ομως ειναι δυο και οι σακοι και οι δυο το ιδιο ακριβως μεγεθος...δεν ειναι δηλαδη καποιος πιο μικρουλης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η tina21 είπε:

καλε ουτε εγω ειχα τρελες τιμες...δεν το περιμενα με τπτ να ειναι δυο! 

κ ομως ειναι δυο και οι σακοι και οι δυο το ιδιο ακριβως μεγεθος...δεν ειναι δηλαδη καποιος πιο μικρουλης...

Ναι μωρέ και σε λίγες μέρες θα ακούσετε και καρδούλες! Τι όμορφα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Τα σπερμοδιαγράμματα που έγιναν? εννοώ σε απλό μικροβιολογικό και στο κέντρο εξωσωματικής?

Αν ναι κάντε επανάληψη σε εξειδικευμένο κέντρο το σπέρμα και κάντε πακέτο, σπερμοδιάγραμμα, dfi και καλλιέργεια.

Στο Έλενα αν είναι από απλά μικροβιολογικά δεν το δέχονται. Θέλουν από δημόσια δομή ή από τον Λυμπεροπουλο πχ

Στο Παπανδρέου έγιναν τα δυο, και την τριτη φορα ηταν στο εργαστηριο του ΛΗΤΩ πριν την σπερματέγχυση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι μωρέ και σε λίγες μέρες θα ακούσετε και καρδούλες! Τι όμορφα!

ανυπομονω να ερθει η τεταρτη! να παμε να δουμε οτι συνεχιζουν ολα να ειναι καλα ❤️❤️ μιλησες με τον γιατρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Χαχαχα 

Σιγά μην κολλήσεις εσύ. Δεν χαμπαριαζεις τίποτα. Τόσα και τόσα έχεις περάσει, σιγά μην κολλήσεις στον covid 

Ελα μου ντε σωστό και αυτό.

Θα αφιερωθώ  στην επιστήμη να βρούμε την λύση στην πανδημία!!

Θα μοιράσω  στον λαό το DNΑ μου το αποφάσισα.

Κάτσε μην πάω 12η μέρα για ωοληψία με το στανιό 🤣 

Μόνη μου εγώ τρελή "Γεια σας ήρθα για δες doc καλό το αυγό και επειδή δεν μου βρίσκεται το σπέρμα του άντρα μου εύκαιρο λόγω κόβιντ βάλε ότι έχεις"!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Υπάρχει ο καρυότυπος ζεύγους που είναι αιματολογική εξέταση εσένα και του συζύγου και δείχνει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα χρωμοσώματα σας, εμείς την είχαμε κάνει μετά την πρώτη αποτυχημένη εμβρυομεταφορά με μηδενική χοριακή και ήταν καθαρή και υπάρχει και η βιοψία εμβρύου μετά από την αποβολή που παίρνουν υλικό από το κύημα. Αυτή δεν κάναμε γιατί μας απέτρεψε ο γιατρός και το έριξε στην τύχη και τυχαίο γεγονός λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Μετά την δεύτερη αποβολή δεν αρκέστηκα στο τυχαίο και πήγα στο Έλενα.

Τώρα έχω τρεις κατεψυγμένες βλαστοκύστες και ή θα μαζέψω άλλη μια σε φυσικό κύκλο για να πάω σε εμβρυομεταφορά ή θα μεταφέρω αυτές τις τρεις. Θα έκανα ωοληψία τώρα αλλά βγήκε θετικός ο άντρας μου σε κοβιντ και ακυρώθηκε ο κύκλος.

Εγώ κατσαρίδα δεν κόλλησα.

 

Ουφ, τα χούμε ολα εχουμε και τον κοβιντ. Κολλήσαμε και εμεις προ διμήνου, αναρωτιέμαι αν τωρα θα πεσει η ποιότητα του σπέρματος και των ωαρίων μου…

Καλη επιτυχία στην επομενη φορα, ευχομαι πραγματικα οτι καλυτερο, να πετύχετε και να τελειωσει αυτο το μαρτύριο!!

Καλα, τις χρωμοσωμικες δεν τις βλέπουν πριν την εμβρυομεταφορα; Δεν υποτιθεται πως γινεται καποια διαλογή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lavender είπε:

Στο Παπανδρέου έγιναν τα δυο, και την τριτη φορα ηταν στο εργαστηριο του ΛΗΤΩ πριν την σπερματέγχυση!

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο που αναφέρεις.

Ο λόγος που δεν δέχονται (για εξετάσεις σπέρματος) ως ιδιαίτερα αξιόπιστα τα απλά μικροβιολογικά είναι ότι σε αυτά το σπέρμα μπαίνει και εξετάζεται σε μηχανήματα και όχι με ανθρώπινο μάτι. Επιπλέον μπορεί το δείγμα να μένει αρκετή ώρα σε θερμοκρασίες που δεν πρέπει έως ότου μπει στο μηχάνημα και επομένως να έχει αλλοιωθεί αρκετά. Τώρα το Λητώ εφόσον διενεργεί εξωσωματικές και επεξεργάζεται το σπέρμα θέλω να πιστεύω ότι είναι αξιόπιστο. Από την άλλη έχει συμβεί σπέρματα με καλή ποσότητα και κινητικότητα να έχουν υψηλό dfi, σπάνιο μεν αλλά συμβαίνει. Σίγουρα στην επεξεργασία για σπερματέγχυση δεν εξετάζεται το dfi ούτε καν στην εξωσωματική.

στις Just now, ο/η Lavender είπε:

Ουφ, τα χούμε ολα εχουμε και τον κοβιντ. Κολλήσαμε και εμεις προ διμήνου, αναρωτιέμαι αν τωρα θα πεσει η ποιότητα του σπέρματος και των ωαρίων μου…

Καλη επιτυχία στην επομενη φορα, ευχομαι πραγματικα οτι καλυτερο, να πετύχετε και να τελειωσει αυτο το μαρτύριο!!

Καλα, τις χρωμοσωμικες δεν τις βλέπουν πριν την εμβρυομεταφορα; Δεν υποτιθεται πως γινεται καποια διαλογή;

Όχι τα έμβρυα ΑΝ ΔΕΝ κάνεις προεμφυτευτικό δεν εξετάζονται κατά την εμβρυομεταφορά για χρωμοσωμικές. Μορφολογικά μόνο τα κρίνουν και τα χαρακτηρίζουν σε ποιότητα.

Πολλές βλαστοκύστες με άριστη αξιολόγηση ΑΑ πχ μετά από προεμφυτευτικό ακυρώθηκαν ως μη υγιείς είχαν σύνδρομα δηλαδή και πολλές με μέτρια αξιολόγηση πχ ΒΒ ήταν υγιείς.

Και φυσικά υπάρχει και περίπτωση υγιείς έμβρυα μετά από προεμφυτευτικό να μην δώσουν εγκυμοσύνη ή να έχεις αποβολή.

Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα που αν το σκεφτείς πολύ καλύτερα να πας για τσίπουρα 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Όπως υπάρχουν διάφορα πρωτόκολλα για διέγερση έτσι υπάρχουν και διαφορετικές προετοιμασίες για εμβρυομεταφορά. Εμπιστοσύνη στον γιατρό και βουρ να υποδεχτείς τα εμβρυάκια σου. Με το καλό να προχωρήσεις και με μια τεράστια χοριακή. Αν θέλεις πες μας την ημερομηνία εμβρυομεταφοράς να σε βάλουμε στο τυχερό πινακάκι μας. 

Σου στέλνουμε φουλ θετική ενέργεια και δύναμη. Καλή αρχή με πολλά ποιοτικά ωάρια που θα γίνουν τα μωράκια σας. Καλή επιτυχία.

Κατάλαβες γιατί μπαίνεις στον μήνα σου Τσικνοπέμπτη ε? Γιατί τα τάραξες στα φασολάκια τα μωρά όταν περίμενες την χοριακή 😂😂

Με το καλο Βασιλικούλα μας, έφτασε η ώρα να πάρεις αγκαλιά τα μωρά σου ❤️

Χαχαχα! Έτσι φαίνεται! 🤪😂

Σας ευχαριστώ όλες! Κ για τότε κ για τώρα! 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Πήρα την Τρίτη χοριακη μου σήμερα. 1107.

Αν είχε διπλασιαστεί, θα έπρεπε να είναι 1350 , αφού τη Δευτέρα ήταν 676.

Δεν ξέρω αν είναι καλή...Περιμένω τον γιατρο να μιλήσουμε να δούμε 

Μια χαρά είναι, χαλάρωσε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Μια χαρά είναι η χοριακή σου αγάπη.

Θα το επιβεβαιώσει και ο doc για να ηρεμήσεις καπως.

Αν και μεταξύ μας ξέρεις πότε θα ηρεμήσεις ε?

Όταν το πάρεις αγκαλίτσα ❤️

@twinkletwinlkle Το προσυπογράφω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια τρεμωωω μάλλον είμαι έγκυος, μίλησα με γιατρό και με μαλωσα που πήγα νωρίς,  αλλά μου είπε είναι θετικό καο να ξανα κανω την Παρασκευή 

20220223_131455.jpg

ρε τζουτζουκιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!! συγχαρητηρια!!!!!!!!! 🎉🎉🎉🎉🎉 κλαιω μαζι σου να ξερεις!!!!!!!! καλους διπλασιασμους και σε 9 μηνες να γεμισει η αγκαλια σου με 1 η 2 γερα μωρακια!!!!!! εχω τρελαθειιιι!!!!!! δεν ξερεις ποσο χαιρομαι για σενα!!!!!!😁❤️🎈🎈🎈 και στα δικα μας κοριτσια!!!!!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια τρεμωωω μάλλον είμαι έγκυος, μίλησα με γιατρό και με μαλωσα που πήγα νωρίς,  αλλά μου είπε είναι θετικό καο να ξανα κανω την Παρασκευή 

20220223_131455.jpg

Μπράβο! Καλούς διπλασιασμούς Κατερινιώ! Φαρμακάκια, ξεκούραση κ όλα θα πάνε όπως πρέπει! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο που αναφέρεις.

Ο λόγος που δεν δέχονται (για εξετάσεις σπέρματος) ως ιδιαίτερα αξιόπιστα τα απλά μικροβιολογικά είναι ότι σε αυτά το σπέρμα μπαίνει και εξετάζεται σε μηχανήματα και όχι με ανθρώπινο μάτι. Επιπλέον μπορεί το δείγμα να μένει αρκετή ώρα σε θερμοκρασίες που δεν πρέπει έως ότου μπει στο μηχάνημα και επομένως να έχει αλλοιωθεί αρκετά. Τώρα το Λητώ εφόσον διενεργεί εξωσωματικές και επεξεργάζεται το σπέρμα θέλω να πιστεύω ότι είναι αξιόπιστο. Από την άλλη έχει συμβεί σπέρματα με καλή ποσότητα και κινητικότητα να έχουν υψηλό dfi, σπάνιο μεν αλλά συμβαίνει. Σίγουρα στην επεξεργασία για σπερματέγχυση δεν εξετάζεται το dfi ούτε καν στην εξωσωματική.

Όχι τα έμβρυα ΑΝ ΔΕΝ κάνεις προεμφυτευτικό δεν εξετάζονται κατά την εμβρυομεταφορά για χρωμοσωμικές. Μορφολογικά μόνο τα κρίνουν και τα χαρακτηρίζουν σε ποιότητα.

Πολλές βλαστοκύστες με άριστη αξιολόγηση ΑΑ πχ μετά από προεμφυτευτικό ακυρώθηκαν ως μη υγιείς είχαν σύνδρομα δηλαδή και πολλές με μέτρια αξιολόγηση πχ ΒΒ ήταν υγιείς.

Και φυσικά υπάρχει και περίπτωση υγιείς έμβρυα μετά από προεμφυτευτικό να μην δώσουν εγκυμοσύνη ή να έχεις αποβολή.

Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα που αν το σκεφτείς πολύ καλύτερα να πας για τσίπουρα 🤣🤣

Σε ευχαριστω πολυ για τις πολύτιμες πληροφορίες και για τον χρονο σου.

Καλα, οσο για τα τσιπούρα, αυτο ακριβως σκεφτομουν και εγω. Καλυτερα να πας σε χαρτορίχτρα, πιο πολλα θα σου πει για το ποτε θα πετύχει η σύλληψη!

Μα τον θεό, αν ημουν μερικα χρόνια μικρότερη, θα ελεγα αι στο καλο, τα ξεχνάω ολα αυτα, εχω φυσιολογικές επαφές για δυο τρία χρόνια, και αν δεν προκύψει τιποτα το ξαναβλέπουμε! Αμ δε ομως…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...