Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Έκανες κανονικό κύκλο ή τροποποιημένο και τι ποιότητα ήταν τα ωάρια σου νομίζω τα έχεις πει πριν λίγο καιρό αλλά δεν θυμάμαι, πάντως όντως για την ηλικία σου έβγαλες καλή ποσότητα και εγώ κοντά σου είμαι 41😉 τις ελεγξατε πριν την κατάψυξη για τρισωμια;

Και στις 3 διεγέρσεις έκανα το ίδιο πρωτοκολλο, μενοπουρ 300 μονάδες για 8 - 9 μέρες. Δυστυχώς τα ωάρια μου δεν έχουν καλή ποιότητα. Ενώ καταλήγαμε με μέτριες ή καλές βλαστοκυστες, από τις 8 συνολικά βλαστοκυστες των δυο πρώτων ωοληψιων, οι 7 είχαν τρισωμιες. Τώρα στην τελευταία διέγερση δεν κάναμε προεμφυτευτικο και είχαμε δυο αρίστης ποιότητας έμβρυα 4ης μερας αλλά δεν εμφυτεύτηκαν. Το πιο πιθανό είναι ότι κι αυτα θα είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Είναι πλέον το πιο πιθανό για εμάς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Προβιοτικά ποιος σου είπε να πάρεις μιας και πηγές και έκανες μόνη σου την εξέταση; Εμείς κοιτάμε τώρα το σπερμα αναλυτικά και θα ρωτήσω επίσης τον γιατρό μου αν χρειάζεται να πάω σε ενδοκρινολόγο. Δεν μου είχε πει ποτε κατι ενώ στην φίλη μου που δεν πήγαινε για εξωσωματική και βασικά από την πρώτη φορά που την είδε και της έκανε υπέρηχο, της είπε πως πρεπει να πάει σε ενδοκρινολόγο. 
Για μαστό όπως σου είπε και το μαυρόγατο καλό θα ήταν να πας. Και από μια ηλικία και μετά θέλει συχνές επισκέψεις. 

Γνωρίζοντας τη σημασία της σωστής ισορροπίας των μικροοργανισμών του ενδομητρίου για επιτυχή εμφύτευση, ρώτησα τον εξωσωματιστή μου. Και μου είπε ναι, να πάρω. Δεν είχαμε όμως εικόνα, τα άρχισα προληπτικά. Ετσι κι αλλιώς δεν βλάπτουν σε κάτι. Μετά την εξέταση όμως που έκανα σε διαφορετικό κέντρο, μου είπε και ο γιατρός εκεί να τα συνεχίσω. 

Ευχαριστώ κορίτσια για τις πληροφορίες για τον μαστολόγο. Τη μαστογραφία και τον υπέρηχο που έκανα την είδαν 2 γυναικολόγοι. Θα ρωτήσω όμως και την άποψη μαστολόγου για να είμαι σίγουρη.

Είναι όντως απογοητευτικό που ένα σωρό θεματα πρέπει να τα ψάχνουμε από μόνες μας...ας είναι, τώρα που πήρα φόρα Phd θα πάρω και εγώ σαν καποιες απο εσάς χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια πως είστε? Σας δια΄βάζω συχνά πυκνά όσο μπορώ!

@kk88 συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! και σε ολες τις κοπέλες που έχουν θετική χοριακή! 

τα δικά μου νέα είναι οτι κλείσαμε επέμβαση τον Δεκέμβρη...40% να υπάρξει ξανά σπέρμα και 20% εγκυμοσύνη. Θα το δοκιμάσουμε και αυτό και ότι γίνει. Θα ήθελα να σας ρωτήσω περι διατροφής και βιταμινών/ σκευασμάτων για καλύτερη ποιότητα ωαρίων. Ο γυναικολόγος μου δεν ξερω δεν με πολυβοήθησε γενικά, εδώ δε μου ε΄δωσε ουτε ξεκάθαρες απαντήσεις για την αποτυχία της εμφύτευσης ουτε γιατι δεν επέζησαν τα εμβρυα ουτε τιποτα. Kαιρός να τον στείλω κι'αυτόν νομίζω! Τι θα μπορούσα να παρω και τι θα μπορούσα να κάνω για να προετοιμάσω εγω καλυτερα το περι΄βάλλον της μήτρας? Για τον σύζυγο ήδη έχω σημειώσει τα sermatrop. Υπάρχει και κάτι άλλο που θα μπορούσε να παρει κ αυτός??? 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Μπραβο κοριτσι μου!!! Με το καλο να τα παρεις αγκαλιτσα!!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Και στις 3 διεγέρσεις έκανα το ίδιο πρωτοκολλο, μενοπουρ 300 μονάδες για 8 - 9 μέρες. Δυστυχώς τα ωάρια μου δεν έχουν καλή ποιότητα. Ενώ καταλήγαμε με μέτριες ή καλές βλαστοκυστες, από τις 8 συνολικά βλαστοκυστες των δυο πρώτων ωοληψιων, οι 7 είχαν τρισωμιες. Τώρα στην τελευταία διέγερση δεν κάναμε προεμφυτευτικο και είχαμε δυο αρίστης ποιότητας έμβρυα 4ης μερας αλλά δεν εμφυτεύτηκαν. Το πιο πιθανό είναι ότι κι αυτα θα είχαν χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Είναι πλέον το πιο πιθανό για εμάς. 

Αγαπημένη εγώ θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον γιατρό για το φάρμακο pergoveris... θεωρείται από τα κορυφαία φαρμακα και τα δίνουν όταν υπάρχει χαμηλή lh .... μήπως αλλάξεις φάρμακο σε αυτή την διέγερση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Ε ναι ρεεεεε!

με το καλό τα μωρα σας λοιπόν ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Συγχαρητήριααααα!! Μπράβο κοριτσι μου σούπερ τα διδυμακια!! Με το καλό να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και σε 9 μηνες να κρατήσεις τα μωράκια σου αγκαλίτσα!!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Μπράβο ρε συ! Τι τέλειες εικόνες μας μεταφέρεις! Εννοείται πως πρέπει να πετάς τώρα! Όλα θα πάνε καλά, αυτό να σκέφτεσαι. Και το πως θα χωρίσετε τα υπνοδωμάτια για 2 παιδιά 😜

και που είσαι, να μπαίνεις εδώ να μας δίνεις κουράγιο! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Μπραβο κοριτσι μου!!! Με το καλο να τα παρεις αγκαλιτσα!!! ❤️❤️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου καλό!!! Εύχομαι όλα τα καλά και σε εσένα 🥰🥰🥰

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ε ναι ρεεεεε!

με το καλό τα μωρα σας λοιπόν ♥️

Ευχαριστώ πολύ μαυρογατο μου!!! Εδώ θα είμαι εεεεε δεν γλυτώνεις από εμένα.....σε περιμένω.....και εσένα και όλες σας!!!!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sandyb είπε:

Συγχαρητήριααααα!! Μπράβο κοριτσι μου σούπερ τα διδυμακια!! Με το καλό να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και σε 9 μηνες να κρατήσεις τα μωράκια σου αγκαλίτσα!!❤️❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου καλό!!!! Και σε εσένα εύχομαι με ένα πόνο...όλα να σου πάνε υπέροχα!!❤️❤️❤️❤️❤️

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο ρε συ! Τι τέλειες εικόνες μας μεταφέρεις! Εννοείται πως πρέπει να πετάς τώρα! Όλα θα πάνε καλά, αυτό να σκέφτεσαι. Και το πως θα χωρίσετε τα υπνοδωμάτια για 2 παιδιά 😜

και που είσαι, να μπαίνεις εδώ να μας δίνεις κουράγιο! ❤️❤️❤️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου καλό!!!! Πετάω δεν λες τίποτα!!!! Σαν χαζοχαρουμενο είμαι!!!! Εδώ θα είμαι δεν πάω πουθενά θα σας πάρω όλες απέναντι...... δεν θα μείνει καμία εδώ....❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

Γειά σας κορίτσια πως είστε? Σας δια΄βάζω συχνά πυκνά όσο μπορώ!

@kk88 συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! και σε ολες τις κοπέλες που έχουν θετική χοριακή! 

τα δικά μου νέα είναι οτι κλείσαμε επέμβαση τον Δεκέμβρη...40% να υπάρξει ξανά σπέρμα και 20% εγκυμοσύνη. Θα το δοκιμάσουμε και αυτό και ότι γίνει. Θα ήθελα να σας ρωτήσω περι διατροφής και βιταμινών/ σκευασμάτων για καλύτερη ποιότητα ωαρίων. Ο γυναικολόγος μου δεν ξερω δεν με πολυβοήθησε γενικά, εδώ δε μου ε΄δωσε ουτε ξεκάθαρες απαντήσεις για την αποτυχία της εμφύτευσης ουτε γιατι δεν επέζησαν τα εμβρυα ουτε τιποτα. Kαιρός να τον στείλω κι'αυτόν νομίζω! Τι θα μπορούσα να παρω και τι θα μπορούσα να κάνω για να προετοιμάσω εγω καλυτερα το περι΄βάλλον της μήτρας? Για τον σύζυγο ήδη έχω σημειώσει τα sermatrop. Υπάρχει και κάτι άλλο που θα μπορούσε να παρει κ αυτός??? 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου καλό!!!εγώ έπινα πολύ χυμό ρόδι βοηθάει πολύ το ενδομήτριο...επίσης πολύ αβοκάντο και ανανά .... επίσης έπαιρνα βιταμίνες για τα ωάρια, τσεκαρε βιταμίνη d επίσης πολύ σημαντική για τα ωάρια....και γενικά υπάρχουν πολλές τροφές που βοηθούν την ποιότητα των ωαρίων.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Συγχαρητήρια για τα διδυμακια,,,με το καλό να τα δεχτείτε γερά στην αγκαλιτσα σας !!!!! Τι υπέροχα νέα !!!! 🥰😍😘🙏❤️👶❤️👶 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου καλό!!!εγώ έπινα πολύ χυμό ρόδι βοηθάει πολύ το ενδομήτριο...επίσης πολύ αβοκάντο και ανανά .... επίσης έπαιρνα βιταμίνες για τα ωάρια, τσεκαρε βιταμίνη d επίσης πολύ σημαντική για τα ωάρια....και γενικά υπάρχουν πολλές τροφές που βοηθούν την ποιότητα των ωαρίων.... 

ροδι??? και τα εχω εκει στο δεντρο να μαραινονται. απο αυριο συγκομιδη!!! για τα αβοκαντο το ειχα διαβασει ξανα και προσπαθω να τρωω. Ποιες  βιταμίνες επερνες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

ροδι??? και τα εχω εκει στο δεντρο να μαραινονται. απο αυριο συγκομιδη!!! για τα αβοκαντο το ειχα διαβασει ξανα και προσπαθω να τρωω. Ποιες  βιταμίνες επερνες???

Κοίτα κοψτα όλα καντα χυμό και βάλτα κατάψυξη....εγώ έπινα κοντά στα 250 ml κάθε μέρα ....έπαιρνα τις ινοφερτ αααα και έπαιρνα και συνένζυμο q10 και βιταμίνη d....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα..... είναι δίδυμα........είχατε δίκιο.....είδαμε σάκους...όλα φαίνονται μια χαρά...είμαι τρισευτυχισμενη!!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

Ε ήταν αναμενόμενο!! Συγχαρητήρια βρε κοριτσάκι μου! Με το καλό να πάνε όλα κατ'ευχήν, να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου τελειομηνα και υγιέστατα!! Όσο το δυνατόν πιο ήρεμη εγκυμοσύνη εύχομαι χωρίς πολλά πολλά απρόοπτα!! 😘❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η condios είπε:

Συγχαρητήρια για τα διδυμακια,,,με το καλό να τα δεχτείτε γερά στην αγκαλιτσα σας !!!!! Τι υπέροχα νέα !!!! 🥰😍😘🙏❤️👶❤️👶 

Σε ευχαριστώ αγαπημένη!!!! Εύχομαι αυτή την φορά να είναι η τυχερή σας!!!! Σε περιμένω και εσένα απέναντι 🙏🙏🙏🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kiddo είπε:

Ε ήταν αναμενόμενο!! Συγχαρητήρια βρε κοριτσάκι μου! Με το καλό να πάνε όλα κατ'ευχήν, να τα κρατήσεις στην αγκαλιά σου τελειομηνα και υγιέστατα!! Όσο το δυνατόν πιο ήρεμη εγκυμοσύνη εύχομαι χωρίς πολλά πολλά απρόοπτα!! 😘❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κινητή εγκυκλοπαίδεια της καρδιάς μας!!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!! Ανταποδίδω άπειρη θετική ενέργεια  σύντομα να έχουμε και τα δικά σου ευχάριστα 🙏🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kk88 είπε:

Κοίτα όλα Καντά χυμό και Βάλτα κατάψυξη....εγώ έπινα κοντά στα 250 ml κάθε μέρα ....έπαιρνα τις ινοφερτ αααα και έπαιρνα και συνένζυμο q10 και βιταμίνη d....

Βασικά θέλει προσοχή με τους χυμούς γιατί ανεβάζουν το ζάχαρο και γενικότερα θέλουμε να είναι σταθερό αλλά ειδικότερα στην έμβρυομεταφορά γιατί το μη σταθερό ζάχαρο κατηγορείται για αποτυχία εμφύτευσης και βιοχημικές. Για αυτό είναι και πολύ σημαντικό να κάνουμε μικρά συχνά γεύματα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kiddo είπε:

Βασικά θέλει προσοχή με τους χυμούς γιατί ανεβάζουν το ζάχαρο και γενικότερα θέλουμε να είναι σταθερό αλλά ειδικότερα στην έμβρυομεταφορά γιατί το μη σταθερό ζάχαρο κατηγορείται για αποτυχία εμφύτευσης και βιοχημικές. Για αυτό είναι και πολύ σημαντικό να κάνουμε μικρά συχνά γεύματα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη!

Ναι καλά τα λες...εγώ το τσεκαρα συνέχεια με τον ενδοκρινολόγο....μην πάρω καμιά στο λαιμό μου κορίτσια μου...εγώ έκανα εξετάσεις συνέχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kk88 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κινητή εγκυκλοπαίδεια της καρδιάς μας!!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!! Ανταποδίδω άπειρη θετική ενέργεια  σύντομα να έχουμε και τα δικά σου ευχάριστα 🙏🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️

Αγάπη μου γλυκιά!! 😍😍😍 Σε ευχαριστώ! ❤️ Τη νοιώθω την ειλικρινή θετικοτητα σου και ανυπομονώ να τα ζήσω και εγώ! Εδώ θα είμαστε..! Όλες θα τα καταφέρουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Βασικά θέλει προσοχή με τους χυμούς γιατί ανεβάζουν το ζάχαρο και γενικότερα θέλουμε να είναι σταθερό αλλά ειδικότερα στην έμβρυομεταφορά γιατί το μη σταθερό ζάχαρο κατηγορείται για αποτυχία εμφύτευσης και βιοχημικές. Για αυτό είναι και πολύ σημαντικό να κάνουμε μικρά συχνά γεύματα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη!

εντάξει είσαι wikipedia δεν έχω τιποτα άλλο να δηλώσω!😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Ναι καλά τα λες...εγώ το τσεκαρα συνέχεια με τον ενδοκρινολόγο....μην πάρω καμιά στο λαιμό μου κορίτσια μου...εγώ έκανα εξετάσεις συνέχεια

Και αυτό είναι το σωστό! Να μας παρακολουθεί πάντα ένας εξειδικευμένος γιατρός στο κάθε τι και να πηγαίνουμε με βάση τις οδηγίες του! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Ναι καλά τα λες...εγώ το τσεκαρα συνέχεια με τον ενδοκρινολόγο....μην πάρω καμιά στο λαιμό μου κορίτσια μου...εγώ έκανα εξετάσεις συνέχεια

αυτο σκέφτομαι ΄τώρα να παώ και μια επισκεψη απο τον ενδοκρινολόγο πριν μπω σε διαδικασία για οτιδήποτε. Ποσο καιρό έπερνες τις βιταμινες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...