Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Δεν είναι θέμα άποψης αλλά ερευνών! Όταν εκφράζω άποψη το δηλώνω κιόλας! Μπορώ αν θέλεις να στα στείλω να τα διαβάσεις και μόνη σου! Από εκεί και πέρα μη ξεχνάμε και το παράγοντα τύχη! Το να συμπέσει ο τέλειος χρόνος συνδυαστικά με το ιδανικό σπέρμα με το ιδανικό ωάριο στο τέλειο ενδομήτριο! Έχουμε πει άλλωστε ότι είναι θέμα πολυπαραγοντικό.. όταν συμπέσει να είναι όλα ιδανικά και θέλει να έρθει, θα έρθει! 😊 Με το καλό και τα μωράκια σου! Δεν θυμάμαι αν σου είχα ευχηθεί.. να πάνε όλα κατ'ευχήν με μια ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Σίγουρα είναι ο παράγοντας τύχη .Αλλά εντάξει μετά από 4 φορές που πήρα μέτριες βλαστοκυστες με μικρογονιμοποιηση και σε όλες είχα σύλληψη ο γιατρός ήταν σίγουρος πως κάτι χαλούσε το dna των εμβρύων και έτσι και έγινε την ημέρα που έδωςε ο συζηγος το σπερμα (πήγαμε με κατεψυγμένο επειδή έφευγε ταξίδι)το εξέτασαν κατευθείαν και είδαν πως ειχαμε ανεβασμένο οξειδωτικό και ειχαμε κάνει και θεραπεία .Εντάξει κάναμε και άλλες αλλαγές πχ πήγα με πιο χαμηλή δόση φαρμάκων γιατί καμία φορά και τα φάρμακα χαλάνε την ποιότητα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι? Όταν λες για τα κατεψυγμένα σπερματοζωάρια ότι χάνουν σε ποιότητα κλπ εννοείς τα κατεψυγμένα από βιοψία ή από κανονικό δείγμα? Γιατί εμενα χρησιμοποίησαν και κατεψυγμένο σπερμα (όχι από βιοψία) την ημέρα της ωοληψιας και έδωσε και αυτό και γονιμοποιήσεις και βλαστοκυστες, όπως και το φρέσκο.. το κέντρο που είμαι το κάνει αυτό όταν υπάρχουν πολυ λίγα σπερματοζωάρια από ότι έχω καταλαβει και από αλλα ζευγάρια που μίλησα προσφατα.. λες να ειμασταν απλά τυχεροι? Δεν ξέρω.. όχι τίποτα άλλο έχουμε αλλα 3 δείγματα κατάψυξη, τζάμπα να τα κρατάμε άραγε?

Όχι δεν αλλάζει κάτι αν είναι από βιοψία ή ejaculated (δεν το είπα πιο κομψά;;😂) Ισχύει ακριβώς το ίδιο με τα κατεψυγμένα ωάρια. Βέβαια για να φτάσουμε να πούμε ότι το δείγμα είναι από βιοψία, μιλάμε για ένα κακό σπέρμα ούτως ή άλλως το οποίο επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο με τη κατάψυξη/απόψυξη. Δεν χρειάζεται να πάρετε το δικό μου λόγο, ρωτήστε τον Ουρολόγο Ανδρολόγο σας να σας πει την άποψη του! Ο δικός μου ήταν κάθετος να μη γίνει κατάψυξη/απόψυξη για τους λόγους που ανέφερα και νωρίτερα. Αν έχει τύχει να κάνει κάποια κοπέλα συζήτηση και με τον εξωσωματικό για κατάψυξη ωαρίων ίσως να το έχει ακούσει κιόλας, όπως μου είπε και ο δικός μου εξωσωματικός στην ίδια συζήτηση όταν αγχωνομουν για τα χρόνια που περνάνε και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε λόγο έλλειψης ανδρικού γενετικού υλικού. Ήταν κάθετος ότι δεν αξίζει η κατάψυξη σκετων ωαρίων καθώς χάνουν σε ποιότητα στην απόψυξη. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα σπερματοζωάρια! Ο μοναδικός λόγος για κατάψυξη σκέτου γενετικού υλικού είναι όταν δεν υπάρχει σύντροφος και βλέψεις για άμεση τεκνοποίηση να καταψυχθουν σε νεαρότερη ηλικία γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται στο μέλλον. Αν τώρα μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις όπως η δική σας, ε όχι δεν αξίζει! Έχετε σπερματοζωάρια και προχωράτε τώρα στη γονιμοποίηση του.. ποιος ο λόγος της κατάψυξης του όταν χάνει σε τέτοιο βαθμό σε ποιότητα;; 

Μπορείς να κάνεις και το άλλο να το τσεκαρεις μόνη σου (αν υπάρχουν τα λεφτά φυσικά!) Πάρε ένα από τα κατεψυγμένα δείγματα και πήγαινε το στο Λυμπερόπουλο πχ για σπερμοδιάγραμμα και εξέταση κατακερματισμού μαζί με ένα φρέσκο δείγμα ταυτόχρονα.. κάνε μια σύγκριση των αποτελεσμάτων και πάρε τις αποφάσεις σου με γνώμονα αυτά..! 😉😏

στις πριν 32 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

και μένα στείλε μου. Μπας και χρειαστώ τελικά δεύτερο ουρολόγο/ανδρολογο.

 

Δίκαιο έχεις, το ξέρω.

 

@Nefeliap Είχαμε κάνει και τα 3 απο τα 4 που αναφέρεις. Όλα εκτός τον κατακερματισμό.

Έφτασεεεε.....!!!!

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katerinaki83 είπε:

Σίγουρα είναι ο παράγοντας τύχη .Αλλά εντάξει μετά από 4 φορές που πήρα μέτριες βλαστοκυστες με μικρογονιμοποιηση και σε όλες είχα σύλληψη ο γιατρός ήταν σίγουρος πως κάτι χαλούσε το dna των εμβρύων και έτσι και έγινε την ημέρα που έδωςε ο συζηγος το σπερμα (πήγαμε με κατεψυγμένο επειδή έφευγε ταξίδι)το εξέτασαν κατευθείαν και είδαν πως ειχαμε ανεβασμένο οξειδωτικό και ειχαμε κάνει και θεραπεία .Εντάξει κάναμε και άλλες αλλαγές πχ πήγα με πιο χαμηλή δόση φαρμάκων γιατί καμία φορά και τα φάρμακα χαλάνε την ποιότητα .

Για το κατεψυγμένο δείγμα σπέρματος τα έγραψα και παραπάνω στη φίλη Sandy. Ο παράγοντας τύχη έχουμε δει πολλές φορές πόσο καθοριστικό ρόλο έχει..! Αλλά να υπογραμμίσω ότι εσείς είστε μια περίπτωση, οι έρευνες δεν στηρίζονται στη μία αλλά σε εκατοντάδες ή και χιλιάδες περιπτώσεις και κρίνουν αν στατιστικά οι ποσοστιαίες διάφορες είναι άξιες αναφοράς συγκρίνοντας τα αποτελέσματα που υπάρχουν από την εκάστοτε περίπτωση με τις ίδιες ή παρόμοιες μεταβλητές που υπάρχουν μεταξύ των περιπτώσεων! Τώρα λοιπόν το αν λειτούργησε σε εσάς η συγκεκριμένη τεχνική ή όχι εγώ δεν μπορώ να το ξέρω ούτε και να το κρίνω φυσικά! Έχει και σημασία τώρα άλλωστε; Να μιλούσαμε για αυτά αν δεν είχε πάει καλά και έψαχνες από την αρχή τι διαφορετικό θα μπορούσε να γίνει.. τώρα που έχεις τα μωράκια σας στη κοιλίτσα.. ότι και να ήταν αυτό που καθόρισε την επιτυχία σας.. Έχει σημασία..;! Είσαι έγκυος! Αυτός είναι ο στόχος άλλωστε..! 😍😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Όχι δεν αλλάζει κάτι αν είναι από βιοψία ή ejaculated (δεν το είπα πιο κομψά;;😂) Ισχύει ακριβώς το ίδιο με τα κατεψυγμένα ωάρια. Βέβαια για να φτάσουμε να πούμε ότι το δείγμα είναι από βιοψία, μιλάμε για ένα κακό σπέρμα ούτως ή άλλως το οποίο επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο με τη κατάψυξη/απόψυξη. Δεν χρειάζεται να πάρετε το δικό μου λόγο, ρωτήστε τον Ουρολόγο Ανδρολόγο σας να σας πει την άποψη του! Ο δικός μου ήταν κάθετος να μη γίνει κατάψυξη/απόψυξη για τους λόγους που ανέφερα και νωρίτερα. Αν έχει τύχει να κάνει κάποια κοπέλα συζήτηση και με τον εξωσωματικό για κατάψυξη ωαρίων ίσως να το έχει ακούσει κιόλας, όπως μου είπε και ο δικός μου εξωσωματικός στην ίδια συζήτηση όταν αγχωνομουν για τα χρόνια που περνάνε και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε λόγο έλλειψης ανδρικού γενετικού υλικού. Ήταν κάθετος ότι δεν αξίζει η κατάψυξη σκετων ωαρίων καθώς χάνουν σε ποιότητα στην απόψυξη. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα σπερματοζωάρια! Ο μοναδικός λόγος για κατάψυξη σκέτου γενετικού υλικού είναι όταν δεν υπάρχει σύντροφος και βλέψεις για άμεση τεκνοποίηση να καταψυχθουν σε νεαρότερη ηλικία γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται στο μέλλον. Αν τώρα μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις όπως η δική σας, ε όχι δεν αξίζει! Έχετε σπερματοζωάρια και προχωράτε τώρα στη γονιμοποίηση του.. ποιος ο λόγος της κατάψυξης του όταν χάνει σε τέτοιο βαθμό σε ποιότητα;; 

Μπορείς να κάνεις και το άλλο να το τσεκαρεις μόνη σου (αν υπάρχουν τα λεφτά φυσικά!) Πάρε ένα από τα κατεψυγμένα δείγματα και πήγαινε το στο Λυμπερόπουλο πχ για σπερμοδιάγραμμα και εξέταση κατακερματισμού μαζί με ένα φρέσκο δείγμα ταυτόχρονα.. κάνε μια σύγκριση των αποτελεσμάτων και πάρε τις αποφάσεις σου με γνώμονα αυτά..! 😉😏

Έφτασεεεε.....!!!!

Για το κατεψυγμένο δείγμα σπέρματος τα έγραψα και παραπάνω στη φίλη Sandy. Ο παράγοντας τύχη έχουμε δει πολλές φορές πόσο καθοριστικό ρόλο έχει..! Αλλά να υπογραμμίσω ότι εσείς είστε μια περίπτωση, οι έρευνες δεν στηρίζονται στη μία αλλά σε εκατοντάδες ή και χιλιάδες περιπτώσεις και κρίνουν αν στατιστικά οι ποσοστιαίες διάφορες είναι άξιες αναφοράς συγκρίνοντας τα αποτελέσματα που υπάρχουν από την εκάστοτε περίπτωση με τις ίδιες ή παρόμοιες μεταβλητές που υπάρχουν μεταξύ των περιπτώσεων! Τώρα λοιπόν το αν λειτούργησε σε εσάς η συγκεκριμένη τεχνική ή όχι εγώ δεν μπορώ να το ξέρω ούτε και να το κρίνω φυσικά! Έχει και σημασία τώρα άλλωστε; Να μιλούσαμε για αυτά αν δεν είχε πάει καλά και έψαχνες από την αρχή τι διαφορετικό θα μπορούσε να γίνει.. τώρα που έχεις τα μωράκια σας στη κοιλίτσα.. ότι και να ήταν αυτό που καθόρισε την επιτυχία σας.. Έχει σημασία..;! Είσαι έγκυος! Αυτός είναι ο στόχος άλλωστε..! 😍😘

Σίγουρα τα ξεχνάς όλα όταν τα καταφέρνεις και η κάθε κοπέλα είναι ξεχωριστή περίπτωση .Εύχομαι σε όλες μας να καταφέρουμε να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα και από τι φαίνεται ο επιμένων νικά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Σίγουρα τα ξεχνάς όλα όταν τα καταφέρνεις και η κάθε κοπέλα είναι ξεχωριστή περίπτωση .Εύχομαι σε όλες μας να καταφέρουμε να κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα και από τι φαίνεται ο επιμένων νικά .

Ακριβώς! 😋😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Ναι γιατί το συγκεκριμένο κέντρο κάνει picsi.

Εμείς που είχαμε ήδη ολες αυτές τις εξετάσεις και πηγα αποφασισμένη να ζητήσω picsi, δεν χρειάστηκε.

Με το που τις είδε ο γιατρός είπε μόνος του πάμε με Picsi, μπήκε στην καρτέλα μας σαν υπόδειξη και επειδή είμαι και ψυχαναγκαστική , την ημέρα της ωοληψίας πήρε τηλέφωνο το εμβρυολογικό μπροστά μου να τους τονίσει ξανά να γίνει picsi.

Τώρα να όντως έγινε ή όχι ε δεν είμαι και μέσα στο εμβρυολογικό αν και πολύ θα το ήθελα 🤣🤣

 

Και εγω τα ιδια ειμαι τρελή ψυχαναγκαστική!συνεχεια τα ιδια ρωταγα οποιον εβρισκα να δω τι θα πει ο ενας κ ο αλλος..θα χαρήκανε που με ξεφορτωθήκαμε ειδικα ο γιατρος που μου το ειπε ξεκαθαρα οτι ευτυχως διδυμα για να ησυχασουμε απο σενα χαχαχχα @Sandybπαντως εμεις με παρα καλο σπερμα κ κατακερματισμο 17% επειδη ο αντρας μου θα ελειπε σε μια ωοληψια ειχα πει να καταψύξουν για να μη χασω το ωαριο του μηνα κ μου ειπανε καλυτερα φρεσκο κ τελικα δεν καταψυξαμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Και εγω τα ιδια ειμαι τρελή ψυχαναγκαστική!συνεχεια τα ιδια ρωταγα οποιον εβρισκα να δω τι θα πει ο ενας κ ο αλλος..θα χαρήκανε που με ξεφορτωθήκαμε ειδικα ο γιατρος που μου το ειπε ξεκαθαρα οτι ευτυχως διδυμα για να ησυχασουμε απο σενα χαχαχχα @Sandybπαντως εμεις με παρα καλο σπερμα κ κατακερματισμο 17% επειδη ο αντρας μου θα ελειπε σε μια ωοληψια ειχα πει να καταψύξουν για να μη χασω το ωαριο του μηνα κ μου ειπανε καλυτερα φρεσκο κ τελικα δεν καταψυξαμε..

@Kiddo κορίτσια δικό μου λάθος, δεν σας είπα μια σημαντική λεπτομέρεια.. τα σπερμοδιαγραμματα μας ήταν από κάτι χιλιάδες το πολύ μέχρι 3εκ και ξαφνικά σε έλεγχο πριν ξεκινήσουμε τα ραντεβού για εξωσωματική πήραμε 2 δείγματα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ σπερματοζωάριο, μας ήρθε ο ουρανός στο κεφάλι.. ωστόσο μετά από καποιους μήνες θεραπεία για το προστατη, βιταμίνες και πολλά αντιοξειδωτικά βρήκαμε και κάπως έτσι ξεκίνησε η ιδέα και η διαδικασία της κατάψυξης, από φόβο μη φορτωθω ορμόνες και τη μέρα της ωοληψιας δεν βρουν στο δείγμα εκείνη τη μέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Όχι δεν αλλάζει κάτι αν είναι από βιοψία ή ejaculated (δεν το είπα πιο κομψά;;😂) Ισχύει ακριβώς το ίδιο με τα κατεψυγμένα ωάρια. Βέβαια για να φτάσουμε να πούμε ότι το δείγμα είναι από βιοψία, μιλάμε για ένα κακό σπέρμα ούτως ή άλλως το οποίο επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο με τη κατάψυξη/απόψυξη. Δεν χρειάζεται να πάρετε το δικό μου λόγο, ρωτήστε τον Ουρολόγο Ανδρολόγο σας να σας πει την άποψη του! Ο δικός μου ήταν κάθετος να μη γίνει κατάψυξη/απόψυξη για τους λόγους που ανέφερα και νωρίτερα. Αν έχει τύχει να κάνει κάποια κοπέλα συζήτηση και με τον εξωσωματικό για κατάψυξη ωαρίων ίσως να το έχει ακούσει κιόλας, όπως μου είπε και ο δικός μου εξωσωματικός στην ίδια συζήτηση όταν αγχωνομουν για τα χρόνια που περνάνε και δεν μπορούμε να προχωρήσουμε λόγο έλλειψης ανδρικού γενετικού υλικού. Ήταν κάθετος ότι δεν αξίζει η κατάψυξη σκετων ωαρίων καθώς χάνουν σε ποιότητα στην απόψυξη. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τα σπερματοζωάρια! Ο μοναδικός λόγος για κατάψυξη σκέτου γενετικού υλικού είναι όταν δεν υπάρχει σύντροφος και βλέψεις για άμεση τεκνοποίηση να καταψυχθουν σε νεαρότερη ηλικία γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται στο μέλλον. Αν τώρα μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις όπως η δική σας, ε όχι δεν αξίζει! Έχετε σπερματοζωάρια και προχωράτε τώρα στη γονιμοποίηση του.. ποιος ο λόγος της κατάψυξης του όταν χάνει σε τέτοιο βαθμό σε ποιότητα;; 

Μπορείς να κάνεις και το άλλο να το τσεκαρεις μόνη σου (αν υπάρχουν τα λεφτά φυσικά!) Πάρε ένα από τα κατεψυγμένα δείγματα και πήγαινε το στο Λυμπερόπουλο πχ για σπερμοδιάγραμμα και εξέταση κατακερματισμού μαζί με ένα φρέσκο δείγμα ταυτόχρονα.. κάνε μια σύγκριση των αποτελεσμάτων και πάρε τις αποφάσεις σου με γνώμονα αυτά..! 😉😏

Έφτασεεεε.....!!!!

Για το κατεψυγμένο δείγμα σπέρματος τα έγραψα και παραπάνω στη φίλη Sandy. Ο παράγοντας τύχη έχουμε δει πολλές φορές πόσο καθοριστικό ρόλο έχει..! Αλλά να υπογραμμίσω ότι εσείς είστε μια περίπτωση, οι έρευνες δεν στηρίζονται στη μία αλλά σε εκατοντάδες ή και χιλιάδες περιπτώσεις και κρίνουν αν στατιστικά οι ποσοστιαίες διάφορες είναι άξιες αναφοράς συγκρίνοντας τα αποτελέσματα που υπάρχουν από την εκάστοτε περίπτωση με τις ίδιες ή παρόμοιες μεταβλητές που υπάρχουν μεταξύ των περιπτώσεων! Τώρα λοιπόν το αν λειτούργησε σε εσάς η συγκεκριμένη τεχνική ή όχι εγώ δεν μπορώ να το ξέρω ούτε και να το κρίνω φυσικά! Έχει και σημασία τώρα άλλωστε; Να μιλούσαμε για αυτά αν δεν είχε πάει καλά και έψαχνες από την αρχή τι διαφορετικό θα μπορούσε να γίνει.. τώρα που έχεις τα μωράκια σας στη κοιλίτσα.. ότι και να ήταν αυτό που καθόρισε την επιτυχία σας.. Έχει σημασία..;! Είσαι έγκυος! Αυτός είναι ο στόχος άλλωστε..! 😍😘

Α ενδιαφέρουσα θα ήταν αυτή η σύγκριση των αποτελεσμάτων που λες, αν και δεν θα χρειαστεί να πάρω κάποια απόφαση σύντομα αφού εμένα μια χαρά μου πέτυχε αυτό που καναμε.. παρεπιπτόντως είμαι Θεσσαλονίκη και επιβεβαιώνω δεν έχουμε και πολύ εξειδικευμένους ουρολόγους, για την εξωσωματική πιο πολύ βοηθήθηκα από τους εμβρυολογους για να πω την αλήθεια.. οσο για τη βιολογο στη θεσ που λέτε εμας δεν μας ταίριαξε (ξεκάθαρα προσωπική άποψη φυσικά) είναι ένα από τα δύο εξειδικευμένα εργαστήρια της πόλης μας και όντως παρά πολύ καλό, αλλά με το 1ο μηδενικό δείγμα μας προτάθηκε σπέρμα δότη και αφού είπα όχι η 2η λύση ήταν κατευθείαν βιοψία..λάθος για τη δική μας περίπτωση όπως αποδείχθηκε γιατι τώρα είμαι έγκυος χωρίς να ακολουθήσω τίποτα από αυτα τα δύο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/11/2021 at 1:05 ΜΜ, ο/η kk88 είπε:

@Lucia79...........

Ευχαριστώ που με σκέφτηκες καλή μου. Έχω ήδη κλείσει για 2 Δεκεμβρίου και έψαχνα αν υπήρχε από ακύρωση κάτι νωρίτερα από τότε για να ξέρω όσο πιο συντομα γίνεται τι θα  κάνω. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/11/2021 at 2:24 ΜΜ, ο/η skorpina78 είπε:

Δυστυχώς κορίτσια μου αρνητικό!

πήρα τον γιατρό κ μου είπε να το ξανακάνω αύριο μιας κ 9/11 ηταν η ημερομηνια χοριακής! Τι μπορεί να αλλάξει μου λέτε; Τσάμπα φάρμακα θα παρω για μια ακομα μερα! 
τεσπα θα το κάνω δε βαριεσαι!

παει κι αυτο! Τωρα όλα παλι απο την αρχη! Μου φαίνονται βουνό ολα! Δόξα το Θεό μόνο που τουλάχιστον δεν έχω να σκεφτώ και το οικονομικό! Έχω τη μανούλα μου σε αυτό φύλακα άγγελο μου!! Όμως τα παντα όλα με φοβίζουν κι ας τα χω ξανακανει οχι μια κ δυο φορες! Δε ξέρω αν μπορώ να βρω το κουράγιο! Την θέληση την εχω γιατι θελω οσο τιποτε αλλο να γινω μανουλα! Αλλα κυριολεκτικα μετα απο 7 προσπαθειες εχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!!! Σωματικά και ψυχικά! 
Μη με παρεξηγείτε…τα βλέπω όλα μαύρα…θα ανακάμψω!!

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπεράσταση!! ❤️❤️❤️

Κοπέλα μου πολύ λυπάμαι με τα νέα σου. Ούτε καν μπορώ να φανταστώ πως είναι να έχεις περάσει τη διαδικασία 7 φορές. Εγώ ήδη μετά τη 2η αποτυχημένη είμαι στο όριο κατάθλιψης οποτε δεν ξέρω πραγματικά τι να σου πω. Ότι κι αν αποφασίσεις να ξέρεις ότι είμαστε εδώ και είμαστε πολλές που περνάμε το ίδιο.   Μεγάλη αγκαλιά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/11/2021 at 3:11 ΜΜ, ο/η angel35 είπε:

Εμπειριαρα όμορφη και πάρα πολύ συγκινητική! Πήγα χαλαρή και δεν το περίμενα είναι η αλήθεια, μόνο όταν έφεραν τα έμβρυα πλανταξα λίγο, ο γιατρός μου Θεός, η μαία μου ακόμα πιο κορυφή δίπλα μου! 

Βαλαμε 2 υπέροχα εμβρυακια άριστης ποιότητας!!!!!! 

Σε 12 μέρες χοριακη! 

19 ;;;;; βάλε 19 @BlackCat 19/11 και μισό κιλό ζαμπόν κυρ στέφανε! 

Με το καλό! Όλα να πάνε καλά και συντομα να μας πεις τριψήφιο και γιατί όχι και τετραψήφιο νούμερο! Τώρα ξεκούραση και υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα! Είναι αυτό που σου έλεγα.. ο λόγος για αυτό το μικρό αριθμό βλαστοκυστεων προφανώς έγκειται στο σπέρμα! Και πιο συγκεκριμένα μάλλον στο κατακερματισμό των σπερματοζωαρίων. Ο κατακερματισμός (dfi) είναι ουσιαστικά κατά πόσο το DNA των σπερματοζωαρίων είναι κατεστραμμένο και επειδή το πατρικό γενετικό υλικό είναι αυτό που "αναλαμβάνει" ρόλο μετά τη τρίτη μέρα ώστε να διαιρεθεί σωστά ένα έμβρυο και άρα να εξελιχθεί σε βλαστοκυστη και κατ'επεκταση σε έμβρυο, ένα σπερματοζωάριο με υψηλό κατακερματισμό λοιπόν δεν θα μπορέσει να το κάνει αυτό και το έμβρυο θα σταματήσει να αναπτύσσεται στη τρίτη μέρα. Δυστυχώς ο υψηλός κατακερματισμός πολλές φορές ευθύνεται μέχρι και για αποβολές πρώτου τριμήνου... Όλα αυτά βέβαια είναι καθαρά δικές μου υποθέσεις με βάση αυτά που γνωρίζω από τη στιγμή που δεν έχετε ελέγξει ποτέ το σπέρμα..! Θα πρέπει να κάνετε εξειδικευμένες εξετάσεις και να πάτε σε εξειδικευμένο Ουρολόγο/Ανδρολόγο να σας κατευθύνει. Δυστυχώς ο κατακερματισμός των σπερματοζωαρίων δεν φαίνεται στη μορφολογία οπότε όταν ένας εμβρυολογος αξιολογεί τα σπερματοζωάρια που θα χρησιμοποιηθούν για γονιμοποίηση δεν μπορεί να γνωρίζει αν αυτά έχουν ή όχι υψηλό δείκτη κατακερματισμού. Ακόμα και τώρα θα μπορούσατε να πάτε σε ουρολόγο, άλλωστε το σπέρμα θέλει μήνες για να βελτιωθεί και ακόμα και αν δεν κάνετε άλλη διέγερση γιατί σκέφτεστε τα φάρμακα, θα μπορούσε να κάνετε φυσικούς κύκλους ωοληψίας και εκεί δεν ξέρω πόσο σε "παίρνει" να μην υπάρχει υγιές σπερματοζωάριο και να χάνεται ουσιαστικά το έμβρυο μέχρι το στάδιο βλαστοκυστης.

Όλα αυτά είναι δικές μου προτάσεις. Εσείς από εκεί και πέρα θα κάνετε αυτό που θεωρείται καλύτερο για εσάς! 

Όπως και να έχει σου εύχομαι τα εμβρυακια που έχετε τώρα να είναι υγιή και να δώσουν τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Να μην χρειαστεί να κάνετε το οτιδήποτε περαιτέρω..!

😘❤️

Εντωμεταξύ τα δικά τους νούμερα είναι σχεδόν ίδια με αυτά που ανέφερα τυχαία, καθαρά για να δείξω τη διαφορά.. και παρόλο που εγώ "έδωσα" και ένα έμβρυο μέχρι τη τρίτη μέρα να χάθηκε, η ίδια τα πήγε ακόμα καλύτερα!! 9/9 έφτασαν τρίτης μέρας! Που σημαίνει τουλάχιστον ότι τα ωάρια της είναι άριστα! Αλλά πρέπει να κοιτάξουν το σπέρμα.. και για εμένα εδώ έγκειται η ευθύνη του εξωσωματικου ο οποίος δεν κατευθύνει και στις άλλες ειδικότητες το ζευγάρι αλλά αντίθετα καθησυχάζει μειώνοντας το ρόλο του σπέρματος στην όλη διαδικασία... Όχι τώρα μόνο με το συγκεκριμένο γιατρό αλλά των περισσοτέρων γιατρών αυτή είναι η τακτική..😔

Καλημέρα κοπέλα μου! 

Εμείς έχουμε αζωοσπερμία με ιστορικό κρυψορχίας και κατάχρηση γυμναστηριακων "συμπληρωμάτων". Επειδή έχει τύχει και έχω μιλήσει με κοπέλες πάνω Θεσσαλονίκη, η βιολόγος που σύστησε βιοψία είναι η Ζεγκινιαδου μήπως; Να γνωρίζεις ότι η κρυψορχία που άργησε να χειρουργηθεί και είχε ως αποτέλεσμα τη χρόνια παραμονή των όρχεων στο σώμα, λόγο της υψηλής θερμοκρασίας καταστρέφονται τα Sertoli cells τα οποία είναι υπεύθυνα για τη παραγωγή σπερματοζωαρίων. Δυστυχώς που το λέω αλλά είστε και τυχεροί που υπάρχει έστω ένας μικρός αριθμός σπερματοζωαρίων, πάντα υπάρχουν και χειρότερα να ξέρεις..! Παιδί πάντως θα κάνετε, όλες θα κάνουμε! 😊

Θέλεις την άποψη μου και συμβουλή μου; Όχι να μην κάνετε βιοψία! Όχι τουλάχιστον για να καταψυξετε σπερματοζωάρια!! Δυστυχώς τα σπερματοζωάρια που μπαίνουν στη κατάψυξη χάνουν σε ποιότητα και δυναμική γονιμοποίησης στην απόψυξη και αυτό τώρα σε όσα από αυτά καταφέρουν να μείνουν ζωντανά μετά την απόψυξη γιατί χάνεται μεγάλος αριθμός σπερματοζωαρίων έτσι... και είναι πολύ κρίμα να δώσετε τόσα λεφτά που είναι της βιοψίας για να πάει στράφι..! Συμβουλή μου για αρχή να αλλάξετε ουρολόγο! Ένας εξειδικευμένος ουρολόγος ανδρολόγος δεν θα σας έστελνε σε βιολόγο για να σας προτείνει τι να κάνετε! Είναι δυνατόν;! Και να βρείτε κάποιον που θα σας δώσει να κάνετε θεραπεία για να βελτιώσετε τον αριθμό και ποιότητα των σπερματοζωαρίων που έχετε! Θα σας πρότεινα μάλιστα να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να κατεβείτε Αθήνα γιατί δεν έχω ακούσει για καλό εξειδικευμένο Ουρολόγο Ανδρολόγο που να μπορεί να σας βοηθήσει με τη δική σας δύσκολη περίπτωση.. Από εκεί και πέρα μπορείτε όταν αποφασίσετε να προχωρήσετε σε εξωσωματική (γιατί δυστυχώς ο αριθμός αυτός σπερματοζωαρίων δεν είναι ικανός για φυσιολογική σύλληψη) να κανονίσετε ταυτόχρονη ωοληψία με βιοψία και αυτό στη περίπτωση που δεν βρεθούν σπερματοζωάρια εκείνη τη στιγμή στο δείγμα. Φυσικά από τη στιγμή που μιλάμε έστω και για έναν τόσο μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων στατιστικά τουλάχιστον είναι αδύνατον να μην βρεθούν και εκείνη τη στιγμή.. μπορεί να χρειαστεί να δώσει δύο και τρεις φορές δείγμα αλλά θα βρουν σπερματοζωάρια πιστεύω! Άσε που δεν χρειάζονται εκατομμύρια σπερματοζωάρια για να γονιμοποιηθούν τα 10-15 ωαριακια εκείνη τη στιγμή όπως καταλαβαίνεις..! Ένα και καλό θέλουμε! Και τέλος θα σου έλεγα να μην περιμένεις από κανέναν γιατρό να σε συστήσει σε εξωσωματικό γιατρό/κέντρο! Δεν χρειάζονται διαμεσολαβητές σε τέτοιες καταστάσεις! Θα κλείσεις ραντεβού με όποιο γιατρό και κέντρο θέλεις εσύ και θα επιλέξεις! Συμβουλή μου μόνο να δείτε 2-3 εξωσωματικούς για να δείτε ποιος σας "κάνει" καλύτερα! 

Αα! Να προσθέσω ότι το "λόγο άγχους να μην βρεθούν σπερματοζωάρια" δεν στέκει! Τι θα κάνουν; Θα κολυμπήσουν ανάποδα και θα κρυφτούν επειδή ντρέπονται και αγχωθηκαν;; Θα πρέπει όμως να κάνετε θεραπεία (φαρμακευτική & βιταμινών) για να δυναμώσουν αυτά που έχετε και να αυξηθούν σε αριθμό. Ακόμα και σε βιοψία να προχωρουσατε συμβουλή μου είναι να μην γίνει χωρίς να έχει προηγηθεί θεραπεία για βελτίωση τους, γιατί δεν είναι μόνο να βρεθούν και να υπάρχουν σπερματοζωάρια αλλά να είναι ικανά να δώσουν υγιή έμβρυα και τελειόμηνη εγκυμοσύνη, το πιο σημαντικό! Και οι θεραπείες του σπέρματος είναι πολύμηνες.. κατ'ελαχιστο ένα τρίμηνο με εξάμηνο..! Νομίζω σας αγχωσε η συγκεκριμένη με τον ουρολόγο να νίπτει τας χείρας. Δεν υπάρχει όμως λόγος βιασύνης και άγχους! Πάρτε το χρόνο σας, η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική όπως σας τη παρουσίασαν και δείτε με ψυχραιμία άλλους γιατρούς, πάρτε γνώμες και αποφασίστε τότε τι κάνετε. Οι βεβιασμένες κινήσεις δεν χρειάζονται και σπάνια βγαίνουν σε καλό!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!! Πραγματικά σε λες κ εγκυκλοπαίδεια!! Πρέπει οπωσδήποτε να δούμε ουρολόγο/ανδρολόγο, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει σύντομα, καθώς έχω πιέσει πολύ τον άντρα μου την τελευταία 4ετία στο κομμάτι του παιδιού κ σίγουρα χρειαζόμαστε ένα μεγάλο διάλειμμα. Φυσικά να δούμε κ την έκβαση της δεύτερης εξωσωματικής. ´

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Μου έτυχαν διαφορα όχι ευχάριστα οικογενειακά θέματα γι αυτό έχω εξαφανιστεί την τελευταία βδομάδα. Παράλληλα προσπαθώ να μαζέψω δυνάμεις και να αποφασίσω πως θα συνεχίσω.
Έχω κλείσει για μεθαύριο ένα ραντεβού με άλλο εξωσωματικό για να παρω μια δεύτερη γνώμη. Επίσης 2 Δεκεμβρίου θα πάω στο Έλενα στο τμήμα αποβολών. Τέλος είδα χτες έναν άλλο ενδοκρινολόγο που μου συνέστησαν για φοβερό με σκοπό να διερευνήσω τις πολυκυστικες και την καμπυλη σακχάρου μου και τα βρήκε όλα καλά αλλά με έριξε παρά πολύ γιατί όταν του είπα όλο το ιστορικό μας αποφάνθηκε οτι για όλα φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου και μου είπε ότι θεωρεί καλύτερη λύση για μένα τα δανεικά ωάρια γιατί οι πιθανότητες μου είναι παρά πολύ μικρές. Φυσικά θα περιμένω να δω τι θα πει και ο αλλος εξωσωματικός μεθαύριο αλλά ήδη νιώθω καταρρακωμένη. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω ποσο ακόμα αξίζει να προσπαθώ. Το ξέραμε ότι τα νούμερα είναι εναντίον μας και ότι το βασικότερο θέμα είναι η ποιότητα των ωαρίων αλλά έτσι τόσο ξεκάθαρα για τα δανεικά δεν μας το έχει πει κανεις μέχρι τώρα. 
θα ήθελα και μια συμβουλή μιας και είδα ότι σήμερα υπήρχε κουβέντα για το σπερμα. Dfi 21% είναι πολύ κακό πιστεύετε? Έχουμε πάει σε εξειδικευμένο ουρολογο που έδωσε coq10 και l-carnitine και συνέστησε να κάνουμε picsi (που δεν είμαι και σίγουρη αν έγινε τελικά την τελευταία φορα_). Την εξέταση για τον κατακερματισμό όμως δεν την επαναλάβαμε (το 21% ήταν πριν σχεδόν 1.5 χρόνο). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Μου έτυχαν διαφορα όχι ευχάριστα οικογενειακά θέματα γι αυτό έχω εξαφανιστεί την τελευταία βδομάδα. Παράλληλα προσπαθώ να μαζέψω δυνάμεις και να αποφασίσω πως θα συνεχίσω.
Έχω κλείσει για μεθαύριο ένα ραντεβού με άλλο εξωσωματικό για να παρω μια δεύτερη γνώμη. Επίσης 2 Δεκεμβρίου θα πάω στο Έλενα στο τμήμα αποβολών. Τέλος είδα χτες έναν άλλο ενδοκρινολόγο που μου συνέστησαν για φοβερό με σκοπό να διερευνήσω τις πολυκυστικες και την καμπυλη σακχάρου μου και τα βρήκε όλα καλά αλλά με έριξε παρά πολύ γιατί όταν του είπα όλο το ιστορικό μας αποφάνθηκε οτι για όλα φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου και μου είπε ότι θεωρεί καλύτερη λύση για μένα τα δανεικά ωάρια γιατί οι πιθανότητες μου είναι παρά πολύ μικρές. Φυσικά θα περιμένω να δω τι θα πει και ο αλλος εξωσωματικός μεθαύριο αλλά ήδη νιώθω καταρρακωμένη. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω ποσο ακόμα αξίζει να προσπαθώ. Το ξέραμε ότι τα νούμερα είναι εναντίον μας και ότι το βασικότερο θέμα είναι η ποιότητα των ωαρίων αλλά έτσι τόσο ξεκάθαρα για τα δανεικά δεν μας το έχει πει κανεις μέχρι τώρα. 
θα ήθελα και μια συμβουλή μιας και είδα ότι σήμερα υπήρχε κουβέντα για το σπερμα. Dfi 21% είναι πολύ κακό πιστεύετε? Έχουμε πάει σε εξειδικευμένο ουρολογο που έδωσε coq10 και l-carnitine και συνέστησε να κάνουμε picsi (που δεν είμαι και σίγουρη αν έγινε τελικά την τελευταία φορα_). Την εξέταση για τον κατακερματισμό όμως δεν την επαναλάβαμε (το 21% ήταν πριν σχεδόν 1.5 χρόνο). 

Εμείς πηραμε sermatrop στο συστήνω πάντως κάνει θαύματα στον 1 μήνα είδαμε διαφορά .Επίσης picsi κάνουν λίγα κέντρα όποτε πριν ξεκινήσεις να ρωτήσεις αν το κέντρο κάνει .πάντως το 21 δεν είναι απογοητευτικό η φίλη μου είχαν 49 πήρε ο άντρας της sermatrop και έμεινε μόνη της στα 40 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Μου έτυχαν διαφορα όχι ευχάριστα οικογενειακά θέματα γι αυτό έχω εξαφανιστεί την τελευταία βδομάδα. Παράλληλα προσπαθώ να μαζέψω δυνάμεις και να αποφασίσω πως θα συνεχίσω.
Έχω κλείσει για μεθαύριο ένα ραντεβού με άλλο εξωσωματικό για να παρω μια δεύτερη γνώμη. Επίσης 2 Δεκεμβρίου θα πάω στο Έλενα στο τμήμα αποβολών. Τέλος είδα χτες έναν άλλο ενδοκρινολόγο που μου συνέστησαν για φοβερό με σκοπό να διερευνήσω τις πολυκυστικες και την καμπυλη σακχάρου μου και τα βρήκε όλα καλά αλλά με έριξε παρά πολύ γιατί όταν του είπα όλο το ιστορικό μας αποφάνθηκε οτι για όλα φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου και μου είπε ότι θεωρεί καλύτερη λύση για μένα τα δανεικά ωάρια γιατί οι πιθανότητες μου είναι παρά πολύ μικρές. Φυσικά θα περιμένω να δω τι θα πει και ο αλλος εξωσωματικός μεθαύριο αλλά ήδη νιώθω καταρρακωμένη. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω ποσο ακόμα αξίζει να προσπαθώ. Το ξέραμε ότι τα νούμερα είναι εναντίον μας και ότι το βασικότερο θέμα είναι η ποιότητα των ωαρίων αλλά έτσι τόσο ξεκάθαρα για τα δανεικά δεν μας το έχει πει κανεις μέχρι τώρα. 
θα ήθελα και μια συμβουλή μιας και είδα ότι σήμερα υπήρχε κουβέντα για το σπερμα. Dfi 21% είναι πολύ κακό πιστεύετε? Έχουμε πάει σε εξειδικευμένο ουρολογο που έδωσε coq10 και l-carnitine και συνέστησε να κάνουμε picsi (που δεν είμαι και σίγουρη αν έγινε τελικά την τελευταία φορα_). Την εξέταση για τον κατακερματισμό όμως δεν την επαναλάβαμε (το 21% ήταν πριν σχεδόν 1.5 χρόνο). 

Μου είπε μια κοπέλα όταν έψαχνα για εξωσωματικό που ασχολείται έτσι με πιο μεγάλες ηλικίες αυτη έκανε 10 εξωσωματικές 5 στον Πα….ντο και 5 στον Μα……..να και έμεινε με την 11η και μετά από λίγους μήνες ξαναεκανε και έμεινε και στην 12η και έκανε δυο παιδάκια στα 41 έχω ακουσει και από άλλες καλά λόγια λέγεται Λαινας έχει κέντρο πίσω από το Χιλτον αν δεν βαριέσαι μπορείς να κλείσεις και ένα ραντεβού εκεί να δεις τι θα σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Α ενδιαφέρουσα θα ήταν αυτή η σύγκριση των αποτελεσμάτων που λες, αν και δεν θα χρειαστεί να πάρω κάποια απόφαση σύντομα αφού εμένα μια χαρά μου πέτυχε αυτό που καναμε.. παρεπιπτόντως είμαι Θεσσαλονίκη και επιβεβαιώνω δεν έχουμε και πολύ εξειδικευμένους ουρολόγους, για την εξωσωματική πιο πολύ βοηθήθηκα από τους εμβρυολογους για να πω την αλήθεια.. οσο για τη βιολογο στη θεσ που λέτε εμας δεν μας ταίριαξε (ξεκάθαρα προσωπική άποψη φυσικά) είναι ένα από τα δύο εξειδικευμένα εργαστήρια της πόλης μας και όντως παρά πολύ καλό, αλλά με το 1ο μηδενικό δείγμα μας προτάθηκε σπέρμα δότη και αφού είπα όχι η 2η λύση ήταν κατευθείαν βιοψία..λάθος για τη δική μας περίπτωση όπως αποδείχθηκε γιατι τώρα είμαι έγκυος χωρίς να ακολουθήσω τίποτα από αυτα τα δύο..

Καλησπέρα κορίτσι μου , μάλλον στην ίδια βιολογο πήγαμε απ ότι καταλαβαίνω γιατί σας μίλησε και εσάς αμέσως για βιοψία. Αν σου είναι εύκολο στείλε μου προσωπικό μήνυμα γιατί και εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και θέλω τη βοήθεια σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Μου έτυχαν διαφορα όχι ευχάριστα οικογενειακά θέματα γι αυτό έχω εξαφανιστεί την τελευταία βδομάδα. Παράλληλα προσπαθώ να μαζέψω δυνάμεις και να αποφασίσω πως θα συνεχίσω.
Έχω κλείσει για μεθαύριο ένα ραντεβού με άλλο εξωσωματικό για να παρω μια δεύτερη γνώμη. Επίσης 2 Δεκεμβρίου θα πάω στο Έλενα στο τμήμα αποβολών. Τέλος είδα χτες έναν άλλο ενδοκρινολόγο που μου συνέστησαν για φοβερό με σκοπό να διερευνήσω τις πολυκυστικες και την καμπυλη σακχάρου μου και τα βρήκε όλα καλά αλλά με έριξε παρά πολύ γιατί όταν του είπα όλο το ιστορικό μας αποφάνθηκε οτι για όλα φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου και μου είπε ότι θεωρεί καλύτερη λύση για μένα τα δανεικά ωάρια γιατί οι πιθανότητες μου είναι παρά πολύ μικρές. Φυσικά θα περιμένω να δω τι θα πει και ο αλλος εξωσωματικός μεθαύριο αλλά ήδη νιώθω καταρρακωμένη. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω ποσο ακόμα αξίζει να προσπαθώ. Το ξέραμε ότι τα νούμερα είναι εναντίον μας και ότι το βασικότερο θέμα είναι η ποιότητα των ωαρίων αλλά έτσι τόσο ξεκάθαρα για τα δανεικά δεν μας το έχει πει κανεις μέχρι τώρα. 
θα ήθελα και μια συμβουλή μιας και είδα ότι σήμερα υπήρχε κουβέντα για το σπερμα. Dfi 21% είναι πολύ κακό πιστεύετε? Έχουμε πάει σε εξειδικευμένο ουρολογο που έδωσε coq10 και l-carnitine και συνέστησε να κάνουμε picsi (που δεν είμαι και σίγουρη αν έγινε τελικά την τελευταία φορα_). Την εξέταση για τον κατακερματισμό όμως δεν την επαναλάβαμε (το 21% ήταν πριν σχεδόν 1.5 χρόνο). 

Dfi 21% είναι μέσα στα όρια του καλού (από 15%- 30% καλό για επιτυχή γονιμοποίηση) !!! Τέλειο το λέω εγώ όταν το 29% του δικού μου γονιμοποίησε και εδωσε Βλαστοκυστες ΑΑ. Το θέμα ωαρίων είναι κάτι τόσο δύσκολο όσο περνάνε τα χρόνια μας αλλά όχι ακατόρθωτο με όσα διαβάζουμε εδώ. Εγώ πάω με δανεικά , αλλά εγώ είμαι εγώ και το αποφάσισα αφού έκλαψα για τα δικά μου που δεν έχω. Εσύ καλά κάνεις και το ψάχνεις εφόσον το θέλεις να προσπαθήσεις με.δικα σου. Ίσα ίσα που θαυμάζω την υπομονή,επιμονή και δύναμη σας όσων το κάνετε αυτό. Ότι χρειαστείς από πληροφορίες είμαι εδώ , αχρειαστες να είναι. Εμένα εντύπωση μου έκανε που σου είπε ο ενδοκρινολόγος για τα δανεικά ,,,έχουν γίνει αυτοί τόσο εξπερ και ξέρουν τόσα!!!???? Μπράβο !!!!! 

Φυσικα μια μεγάλη αγκαλιά για θετική ενέργεια! Όλα καλά θα πάνε ! Πίστη και δύναμη🙏❤️👶❤️👶ο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Σε ποια περιοχή;

Γλυφαδα μενω αλλα αν ειναι εντος Αθηνων κ ειναι καλος δεν εχω προβλημα.. ευχαριστωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα!! Πριν λίγες μέρες έλαβα τα αποτελέσματα χοριακης της 1ης εμβρυομεταφορας δύο βλαστοκυστεων πολύ καλής ποιότητας, όμως δυστυχώς δεν ήταν θετικά. Ξεκίνησα λοιπόν την προετοιμασία για τη 2η εμβρυομεταφορα μιας κι έχω ακόμη έξι από την ωοληψια που έκανα. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη όμως ορισμένες στιγμές φοβάμαι πολύ.. ήθελα απλώς να το μοιραστώ μαζί σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Μου έτυχαν διαφορα όχι ευχάριστα οικογενειακά θέματα γι αυτό έχω εξαφανιστεί την τελευταία βδομάδα. Παράλληλα προσπαθώ να μαζέψω δυνάμεις και να αποφασίσω πως θα συνεχίσω.
Έχω κλείσει για μεθαύριο ένα ραντεβού με άλλο εξωσωματικό για να παρω μια δεύτερη γνώμη. Επίσης 2 Δεκεμβρίου θα πάω στο Έλενα στο τμήμα αποβολών. Τέλος είδα χτες έναν άλλο ενδοκρινολόγο που μου συνέστησαν για φοβερό με σκοπό να διερευνήσω τις πολυκυστικες και την καμπυλη σακχάρου μου και τα βρήκε όλα καλά αλλά με έριξε παρά πολύ γιατί όταν του είπα όλο το ιστορικό μας αποφάνθηκε οτι για όλα φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου και μου είπε ότι θεωρεί καλύτερη λύση για μένα τα δανεικά ωάρια γιατί οι πιθανότητες μου είναι παρά πολύ μικρές. Φυσικά θα περιμένω να δω τι θα πει και ο αλλος εξωσωματικός μεθαύριο αλλά ήδη νιώθω καταρρακωμένη. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω ποσο ακόμα αξίζει να προσπαθώ. Το ξέραμε ότι τα νούμερα είναι εναντίον μας και ότι το βασικότερο θέμα είναι η ποιότητα των ωαρίων αλλά έτσι τόσο ξεκάθαρα για τα δανεικά δεν μας το έχει πει κανεις μέχρι τώρα. 
θα ήθελα και μια συμβουλή μιας και είδα ότι σήμερα υπήρχε κουβέντα για το σπερμα. Dfi 21% είναι πολύ κακό πιστεύετε? Έχουμε πάει σε εξειδικευμένο ουρολογο που έδωσε coq10 και l-carnitine και συνέστησε να κάνουμε picsi (που δεν είμαι και σίγουρη αν έγινε τελικά την τελευταία φορα_). Την εξέταση για τον κατακερματισμό όμως δεν την επαναλάβαμε (το 21% ήταν πριν σχεδόν 1.5 χρόνο). 

Εντάξει είναι, αλλά καλό θα ήταν να το ξαναελεγξετε για να ξέρετε που βρίσκεται τώρα..  τα αντιοξειδωτικά βέβαια δεν τα σταματάει εκτός αν πάρετε άλλη οδηγία από το γιατρό σας!

Όσο για τα δανεικά, κανείς δεν θα σου πει τι θα κάνεις! Θέλεις να προσπαθήσεις με δικά σου; Θα βρεις ένα γιατρό να μπορεί να σε στηρίξει σε αυτή σου την επιλογή! Θέλεις να προχωρήσεις με δωρεά; Θα επιλέξεις ένα γιατρό να σε στηρίξει σε αυτή σου την επιλογή! Μην αφήσεις όμως να σε πιέσουν προς μια κατεύθυνση που δεν είσαι έτοιμη εσύ να πάρεις! Εμείς δίπλα σου θα είμαστε σε ότι επιλογή και αν κάνεις, να σε εμψυχωνουμε σε κάθε σου προσπάθεια στη μητρότητα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Γλυφαδα μενω αλλα αν ειναι εντος Αθηνων κ ειναι καλος δεν εχω προβλημα.. ευχαριστωωω

Εγώ σου είπα και στο άλλο φόρουμ για τον δικό μου τον οποίο, να γράψω και εδώ, με τη βοήθεια του έχασα 52 (πλέον) κιλά! Είναι εκτός Αθηνών αλλά εντός Αττικής.. αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω τα στοιχεία του σε πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η condios είπε:

Dfi 21% είναι μέσα στα όρια του καλού (από 15%- 30% καλό για επιτυχή γονιμοποίηση) !!! Τέλειο το λέω εγώ όταν το 29% του δικού μου γονιμοποίησε και εδωσε Βλαστοκυστες ΑΑ. Το θέμα ωαρίων είναι κάτι τόσο δύσκολο όσο περνάνε τα χρόνια μας αλλά όχι ακατόρθωτο με όσα διαβάζουμε εδώ. Εγώ πάω με δανεικά , αλλά εγώ είμαι εγώ και το αποφάσισα αφού έκλαψα για τα δικά μου που δεν έχω. Εσύ καλά κάνεις και το ψάχνεις εφόσον το θέλεις να προσπαθήσεις με.δικα σου. Ίσα ίσα που θαυμάζω την υπομονή,επιμονή και δύναμη σας όσων το κάνετε αυτό. Ότι χρειαστείς από πληροφορίες είμαι εδώ , αχρειαστες να είναι. Εμένα εντύπωση μου έκανε που σου είπε ο ενδοκρινολόγος για τα δανεικά ,,,έχουν γίνει αυτοί τόσο εξπερ και ξέρουν τόσα!!!???? Μπράβο !!!!! 

Φυσικα μια μεγάλη αγκαλιά για θετική ενέργεια! Όλα καλά θα πάνε ! Πίστη και δύναμη🙏❤️👶❤️👶ο

Δεν φαντάζεσαι πόσο σύμφωνη με βρίσκεις σε όλα όσα γράφεις! 

Με το καλό και η δική σου έμβρυομεταφορά κοριτσάκι μου! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!! Πραγματικά σε λες κ εγκυκλοπαίδεια!! Πρέπει οπωσδήποτε να δούμε ουρολόγο/ανδρολόγο, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει σύντομα, καθώς έχω πιέσει πολύ τον άντρα μου την τελευταία 4ετία στο κομμάτι του παιδιού κ σίγουρα χρειαζόμαστε ένα μεγάλο διάλειμμα. Φυσικά να δούμε κ την έκβαση της δεύτερης εξωσωματικής. ´

Εγώ στο εύχομαι, ειλικρινά ολόψυχα να μην χρειαστεί τίποτα περισσότερο! Να είναι υγιή οι βλαστοκυστουλες σας και να δώσουν τελειόμηνη εγκυμοσύνη, να πάνε όλα κατ'ευχήν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Εγώ σου είπα και στο άλλο φόρουμ για τον δικό μου τον οποίο, να γράψω και εδώ, με τη βοήθεια του έχασα 52 (πλέον) κιλά! Είναι εκτός Αθηνών αλλά εντός Αττικής.. αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω τα στοιχεία του σε πμ.

Ναι αν μπορεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Με το καλό κ το δεύτερο αγοράκι! 🩵🩵🩵 εγώ έχω ένα κοριτσάκι 5 ετών , ένα αγοράκι 2.5 ετών κ τώρα περιμένω πάλι αγοράκι 🤰🏼 Εμένα καμπύλη μου είπε ο γιατρός θα κανονισουμε ημερομηνία  τώρα Δευτέρα που θα πάω (μένω εξωτερικό εδώ λειτουργούν αλλιώς τα πράγματα, όλες τις αιμοληψίες μου τις κάνουν στο ιατρείο δεν πάω σε μικροβιολογικό άρα αναμένω να δω που θα κάνω κ την καμπύλη και πως 😬, την σιχαίνομαι αυτήν την εξέταση κάθε φορά 🙅‍♀️)  από φάρμακα μόνο σίδηρο παίρνω που έπεσε στις εξετάσεις  κ θα ξανά ξεκινήσω μαγνήσιο γιατί έχω πάρα πάρα πολλές συσπάσεις.    καλό είναι γενικά να κάνεις εξετάσεις για ό,τι συμπληρώματα/ φάρμακα παίρνεις για να δεις κ που έχεις έλλειψη σε συννενόηση με το γιατρό σου φυσικά 😊 
    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
    • Εγώ στις ραγάδες έλεγα μήπως έβαζα και για να μην κάνει καινούριες τώρα που έγινε τεράστιο αλλά κι εγώ επειδή θηλάζω δεν βάζω τπτ. Σκέφτομαι μήπως δεν κάνει 
    • Δεν μ είπε. Το μονο π ειπε εχθες π τον ειδα ήταν οτι προχωράμε κ οσο μένει μεσα το μωρο ειναι καλυτερα. Ανυπομονώ κ εγω κοριτσια να την δω κ την παρω στην αγκαλιά μ. Την Τριτη μπαινω στης 37 εβδ, θα δω τι θα μ πει κ θα του που πως μεχρι την Παρασκευη αν συμφωνεί να με βαλει 
    • Εγώ παίρνω από πριν μείνω έγκυος τα iofolen τα preconception τα οποία και συνεχίζω μέχρι τώρα και έχει κάνα μήνα περίπου που ξεκίνησα και μαγνήσιο! Είμαι σχεδόν 22 εβδομάδων εγώ😊 Οι ενέσεις αυτές για τί είναι;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...