Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 30 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Ααααα κατάλαβα. Όλα καλά θα πάνε και για εσάς. Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. 

Μακάρι..! Ειλικρινά μακάρι..! Θα δείξει! Σε ευχαριστώ πολύ! 😍 Και εγώ το εύχομαι για όλες μας! Όλα να πάνε καλά στο τέλος..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δυστυχώς τα νέα μας είναι άσχημα...

Μας είχαν για εύκολη περίπτωση, αλλά τα φαινόμενα απατούν. Περιμένω τώρα το γιατρό να με πάρει τηλέφωνο να δούμε πως θα προχωρήσουμε αποδώ και πέρα.

Πραγματικά το είχα πιστέψει πάρα πολύ ότι θα συμβεί αυτή τη φορά. Ελπίζω η επόμενη να είναι και η τυχερή μας. Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη 💖. Περιμένω τα ευχάριστα από τις κοπέλες που ακολουθούν!

Λυπάμαι πολύ..

Οι περισσότερες από εμάς έχουμε βρεθεί στην θέση σου και όχι μόνο μια φορά (και εμείς σαν εύκολη περίπτωση ξεκινήσαμε αλλά 6 χρόνια μετά μωρό δεν έχω). Όποτε αυτά τα ακούω βερεσέ ,ζαριά είναι κάθε περίπτωση και όπου κατσει η μπίλια!

Παρτε το χρόνο σας, οργανωθείτε, δείτε τις επιλογές σας και αν αντέχετε ψυχολογικα και οικονομικά μη το βάλετε κάτω!Παλεψτε το!

Δεν είσαι η μόνη , δεν είσαι μόνη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δυστυχώς τα νέα μας είναι άσχημα...

Μας είχαν για εύκολη περίπτωση, αλλά τα φαινόμενα απατούν. Περιμένω τώρα το γιατρό να με πάρει τηλέφωνο να δούμε πως θα προχωρήσουμε αποδώ και πέρα.

Πραγματικά το είχα πιστέψει πάρα πολύ ότι θα συμβεί αυτή τη φορά. Ελπίζω η επόμενη να είναι και η τυχερή μας. Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη 💖. Περιμένω τα ευχάριστα από τις κοπέλες που ακολουθούν!

Απλά δεν ήταν ακόμη η ώρα του να έρθει...θα ερθει όμως που θα παει. Ολες έχουμε περάσει απο αυτή τη φάση...να νίωθεις οτι επιτέλους ολα θα πάνε καλα αλλα δυστυχως για τον α ή β λόγο να μην έρχεται πάλι αυτό που τόσο θέλεις. Θα στεναχωρεθείς, θα κλάψεις αλλά μην το αφήσεις να σε επηρεάσει. Αυτό θα σου δώσει και τη δύναμη για να επανέλθεις όσο παράξενο κ αν ακούγεται.  😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vasilique είπε:

Οι τιμές σου είναι ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΕΣ! Εγώ την ημέρα της ετ είχα prg 44 κ Ε2 427 … Ανατρέχω στα τεφτέρια μου κάθε φορά που είναι να συγκρίνουμε τιμές! 😜

Είσαι turbo λέμε! 😉💪🏻👍🏻

ασχετη ερώτηση:  γίνεται ορμονολογικος ελεγχος τη μερα της ετ? Γιατι σε μένα εγινε ενα μήνα πριν την ετ και απλα μου ελεγξαν fsh 5 μέρες πριν την ετ. Τελικά βλέπω οτι ειμαι και πολυ ασχετη με το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Δεν είναι για εμένα κοριτσάκι μου.. ο σύζυγος κάνει θεραπεία γοναδοτροπινών, για αυτόν είναι! Και δεν κάνει κάθε μήνα μόνο.. κάνει μέρα παρά μέρα ενέσεις (ανάμεσα σε άλλες και η ovitrelle) εδώ και μήνες και έχει άλλους τόσους μπροστά του..! Για να το πω πιο απλά.. κάνει διέγερση ο σύζυγος! Μόνο που στους άντρες ένας κύκλος είναι 75 ημέρες ενώ ο δικός μας κύκλος είναι 28 μέρες πχ! Και λόγο αζωοσπερμίας πρέπει να κάνουμε το λιγότερο 2-3 συνεχείς κύκλους τη θεραπεία για να πούμε ότι έχουμε κάποιες ελπίδες να παράχθηκαν σπερματοζωάρια στους όρχεις για να βρούμε σε βιοψία..

ευχομαι να παν ολα καλα και να μπορέσετε να βρείτε σπερματοζωάρια καλής ποιότητας και μπόλικα εννοείτε! αν κολυμπάνε κίολας καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

ευχομαι να παν ολα καλα και να μπορέσετε να βρείτε σπερματοζωάρια καλής ποιότητας και μπόλικα εννοείτε! αν κολυμπάνε κίολας καλύτερα!!

😅😅😅 Ας βρούμε σπερματοζωάρια και ας είναι ότι θέλει!! Ας είναι έστω και ένα ή δύο καλής ποιότητας! Αρκεί να βρούμε και να είναι ικανά για γονιμοποίηση!! Αν βρούμε θα κάνουμε πάρτι πάντως!! 😂😂 Δεν ξέρω τι μας επιφυλάσσει το μετά και τι δυσκολίες άλλες θα έρθουν στο δρόμο μας βέβαια αλλά κάθε μικρή νίκη πρέπει να τη γιορτάζουμε και να την απολαμβάνουμε όταν αυτή έρχεται..! Ας έρθει λοιπόν με το καλό, θα περιμένουμε με τυμπανοκρουσιες!!🤣🤣

Αντεύχομαι κοριτσάκι μου! Να σας πάνε όλα κατ'ευχήν και τα επόμενα δάκρυα να είναι μόνο δάκρυα χαράς..! Μη χάνεις τη πίστη σου και την ελπίδα σου γλυκιά μου! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueocean είπε:

ασχετη ερώτηση:  γίνεται ορμονολογικος ελεγχος τη μερα της ετ? Γιατι σε μένα εγινε ενα μήνα πριν την ετ και απλα μου ελεγξαν fsh 5 μέρες πριν την ετ. Τελικά βλέπω οτι ειμαι και πολυ ασχετη με το θέμα.

Ίσως είναι και ανάλογα την περίπτωση... εμένα δεν μου κάνανε καθόλου εξετάσεις στην προετοιμασία της εμβρυομεταφορας... Ούτε πριν ξεκινήσω ούτε την ημέρα εκείνη. Διέγερση είχα κάνει δύο μήνες πριν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις γύρισα, βάλαμε και τα δυο εμβρυακια και είπαν ότι είχαν προχωρήσει κι άλλο σήμερα και ότι είναι πολύ καλής ποιότητας. Τώρα την έπεσα στον καναπέ και έχω μια ανακατωσούρα από τη μέθη αλλά όλα καλά. Μακάρι να είναι καποιο από τα δυο το τυχερό  μας!

Όλα καλά σου εύχομαι κορίτσι! Να πάνε όλα τέλεια!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις γύρισα, βάλαμε και τα δυο εμβρυακια και είπαν ότι είχαν προχωρήσει κι άλλο σήμερα και ότι είναι πολύ καλής ποιότητας. Τώρα την έπεσα στον καναπέ και έχω μια ανακατωσούρα από τη μέθη αλλά όλα καλά. Μακάρι να είναι καποιο από τα δυο το τυχερό  μας!

Με το καλό κορίτσι μου! Να φωλιάσουν εκει  για 9 μηνες!

Σε ακολουθώ κ εγώ την Πέμπτη 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πάμε ωοληψια!!! 🥳🥳

Την Τρίτη πάω να παραδώσω τα πολύτιμα αυγουλακια μου και ευχομαι να προχωρήσουν 🥰

@Vasilique βαλε με αν θες στο πινακακι για 12/10! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Κοριτσια πάμε ωοληψια!!! 🥳🥳

Την Τρίτη πάω να παραδώσω τα πολύτιμα αυγουλακια μου και ευχομαι να προχωρήσουν 🥰

@Vasilique βαλε με αν θες στο πινακακι για 12/10! 

Με το καλό λοιπόν, άντε να παίρνουμε σειρά!
@blueocean ο δικός μου γιατρός το έχει στο πρωτοκόλλο του ότι τη μέρα της εμβρυομεταφορας είτε με φρέσκα είτε με κατεψυγμένα σου κάνει οιστραδιολη και προγεστερονη. Ο λόγος είναι ότι είτε με φρέσκα είτε με κατεψυγμένα, κάποιες μέρες πριν έχεις ξεκινήσει cyclacur και outrogestan και θέλει να ελέγξει εάν τα επίπεδα επαρκούν ή πρέπει να αναπροσαρμόσει τις δόσεις. Αλλά όπως φαίνεται δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, δυστυχώς τα νέα μας είναι άσχημα...

Μας είχαν για εύκολη περίπτωση, αλλά τα φαινόμενα απατούν. Περιμένω τώρα το γιατρό να με πάρει τηλέφωνο να δούμε πως θα προχωρήσουμε αποδώ και πέρα.

Πραγματικά το είχα πιστέψει πάρα πολύ ότι θα συμβεί αυτή τη φορά. Ελπίζω η επόμενη να είναι και η τυχερή μας. Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη 💖. Περιμένω τα ευχάριστα από τις κοπέλες που ακολουθούν!

Καλή μου λυπάμαι πολύ, έχω βρεθεί μια φορά σε αυτή τη θέση.. δεν υπάρχει χειροτερο σε αυτή τη διαδικασία. Το σημαντικό είναι καταρχήν να ηρεμήσετε ψυχολογικά και σε δεύτερο χρόνο να βγάλετε τα κατάλληλα συμπεράσματα. Για κάθε αρνητικό αποτέλεσμα πρέπει να υπάρχει εξήγηση και κάποιες ενέργειες που να μπορούμε να κάνουμε για να διορθώσουμε έναν παράγοντα. Εύχομαι να βγάλετε τα σωστά συμπεράσματα με τη βοήθεια του γιατρού σας και να βρείτε γρήγορα αυτόν τον παράγοντα που σας στάθηκε εμπόδιο αυτή τη φορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η blueocean είπε:

ασχετη ερώτηση:  γίνεται ορμονολογικος ελεγχος τη μερα της ετ? Γιατι σε μένα εγινε ενα μήνα πριν την ετ και απλα μου ελεγξαν fsh 5 μέρες πριν την ετ. Τελικά βλέπω οτι ειμαι και πολυ ασχετη με το θέμα.

Οι ορμονολογικές δεν είναι υποχρεωτικές.

Καποιοι γιατροί της κάνουν κάποιοι οχι

Έχω αλλάξει 3 γιατρούς 

οι δυο πρώτοι δεν έκαναν πέρα από την πρώτη φορά που μου έπαιρναν ιστορικό ο τελευταίος κάνει καθόλη την διάρκεια της διαδικασίας 

Ολοι όμως κάνουν υπερηχο 2η μέρα του κύκλου για να αποκλείσουν την πιθανότητα κυστικου.

Εγκυμοσύνες έχουν υπάρξει είτε κανείς ορμονολογικές σε όλη την διαδικασία είτε όχι εξαρταται από τον γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena0212 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου! Να φωλιάσουν εκει  για 9 μηνες!

Σε ακολουθώ κ εγώ την Πέμπτη 🥰🥰🥰

Με το καλό να τα υποδεχτείς τα μωρα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Κοριτσια πάμε ωοληψια!!! 🥳🥳

Την Τρίτη πάω να παραδώσω τα πολύτιμα αυγουλακια μου και ευχομαι να προχωρήσουν 🥰

@Vasilique βαλε με αν θες στο πινακακι για 12/10! 

Με το καλό να πάρετε ποιοτικά ωάρια λοιπόν ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λίγο πολύ έχετε διαβάσει την ιστορία μου...

Όσο περίεργο όσο τρελό χαζο και να ακούγεται θα προτιμούσα να έλεγαν ότι δεν έπιασε πάρα όλο αυτό που τραβάω. 

Δείτε την ιστορία μου και πατήστε στα πόδια σας και πείτε ευτυχως που δεν θα περάσω ότι περνάει αυτό το κορίτσι. @Lucia79 είναι αφιερωμένο σε εσένα αυτό το κείμενο. 

Στις 01.09 γίνεται ωοληψια και 03.09 εμβρυομεταφορα (2 εμβρύων) 

Κάνω χοριακές θετικές τέλεια αύξηση (στην αρχή χαμηλές αλλά αυξάνεται κανονικά) φτάνω 92 χοριακη και πάω στο νοσοκομείο γιατί είχα αίμα..τρελό αίμα βλέπουμε σακο (κρεβατωνενη με προγεστερονη σταματάει το αίμα )

Έχω κάτι πονακια ξαναπάω νοσοκομείο δεν βρίσκουμε σάκο (ή χοριακη αυξάνεται τέλεια) φτάνει 1142 και σακος πουθενά... 

Μετά από 2 μέρες η χοριακη 400 ακούς τον γιατρό λυπούμαστε θα πρέπει να κάνετε αποξεση και λαπαροσκοπιση .. μπαίνω κάνω το χειρουργείο (φοβόταν για εξωμητριο -ομως δεν βλέπουν κατι) 

Η χοριακη ξεκινάει να κατεβαίνει 175 , 135 και ξαφνικά... 07.10 = 485χοριακη εκτακτο περιστατικό στο νοσοκομείο δεν βλέπουν τίποτα 08.10 αρνουμε να ξανά μπω στη διαδικασία απόξεση και χοριακη 620. Δεν ξέρω τι μου ξημερώνει..

Μια βαλίτσα έτοιμη με πράγματα τηλέφωνα ποιος μπορεί να κρατήσει το μωρο τι ώρα και εγώ να παρατηρώ αμα μου έρθει αίμα, πόνος, πυρετό καλώ ασθενοφόρο.   Κανένας δεν ξέρει τι είναι αυτό που έχω..  

Μακάρι να μην είχα πιάσει 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κορίτσια λίγο πολύ έχετε διαβάσει την ιστορία μου...

Όσο περίεργο όσο τρελό χαζο και να ακούγεται θα προτιμούσα να έλεγαν ότι δεν έπιασε πάρα όλο αυτό που τραβάω. 

Δείτε την ιστορία μου και πατήστε στα πόδια σας και πείτε ευτυχως που δεν θα περάσω ότι περνάει αυτό το κορίτσι. @Lucia79 είναι αφιερωμένο σε εσένα αυτό το κείμενο. 

Στις 01.09 γίνεται ωοληψια και 03.09 εμβρυομεταφορα (2 εμβρύων) 

Κάνω χοριακές θετικές τέλεια αύξηση (στην αρχή χαμηλές αλλά αυξάνεται κανονικά) φτάνω 92 χοριακη και πάω στο νοσοκομείο γιατί είχα αίμα..τρελό αίμα βλέπουμε σακο (κρεβατωνενη με προγεστερονη σταματάει το αίμα )

Έχω κάτι πονακια ξαναπάω νοσοκομείο δεν βρίσκουμε σάκο (ή χοριακη αυξάνεται τέλεια) φτάνει 1142 και σακος πουθενά... 

Μετά από 2 μέρες η χοριακη 400 ακούς τον γιατρό λυπούμαστε θα πρέπει να κάνετε αποξεση και λαπαροσκοπιση .. μπαίνω κάνω το χειρουργείο (φοβόταν για εξωμητριο -ομως δεν βλέπουν κατι) 

Η χοριακη ξεκινάει να κατεβαίνει 175 , 135 και ξαφνικά... 07.10 = 485χοριακη εκτακτο περιστατικό στο νοσοκομείο δεν βλέπουν τίποτα 08.10 αρνουμε να ξανά μπω στη διαδικασία απόξεση και χοριακη 620. Δεν ξέρω τι μου ξημερώνει..

Μια βαλίτσα έτοιμη με πράγματα τηλέφωνα ποιος μπορεί να κρατήσει το μωρο τι ώρα και εγώ να παρατηρώ αμα μου έρθει αίμα, πόνος, πυρετό καλώ ασθενοφόρο.   Κανένας δεν ξέρει τι είναι αυτό που έχω..  

Μακάρι να μην είχα πιάσει 😭

😳  προσπάθησε να μείνεις ψυχραιμη και ευχομαι να παν όλα καλά. Υποψιάζονται γιατι μπορει να συμβαίνει αυτό? ξανα ψυχραιμια πανω απ ολα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

😳  προσπάθησε να μείνεις ψυχραιμη και ευχομαι να παν όλα καλά. Υποψιάζονται γιατι μπορει να συμβαίνει αυτό? ξανα ψυχραιμια πανω απ ολα!!!!!!!!

Οχι δεν έχει κανένας να μου δώσει μια λογική εξήγηση.. μόνο πειράματα ξανά κάνε αποξεση κτλ  ποσο ψυχοφθορο είναι όλο αυτό μόνο ο άντρας μου εγω και ο μικρος (που αποχωρίζεται κάθε λίγο τη μαμά του ,που δεν ήξερα χθες τι να πω σε αυτά τα ματάκια "μαμά γιατί δε θα έρθεις σπιτι" 😭😭😭) μόνο εμείς ξέρουμε τον Γολγοθά που τραβάμε.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κορίτσια λίγο πολύ έχετε διαβάσει την ιστορία μου...

Όσο περίεργο όσο τρελό χαζο και να ακούγεται θα προτιμούσα να έλεγαν ότι δεν έπιασε πάρα όλο αυτό που τραβάω. 

Δείτε την ιστορία μου και πατήστε στα πόδια σας και πείτε ευτυχως που δεν θα περάσω ότι περνάει αυτό το κορίτσι. @Lucia79 είναι αφιερωμένο σε εσένα αυτό το κείμενο. 

Στις 01.09 γίνεται ωοληψια και 03.09 εμβρυομεταφορα (2 εμβρύων) 

Κάνω χοριακές θετικές τέλεια αύξηση (στην αρχή χαμηλές αλλά αυξάνεται κανονικά) φτάνω 92 χοριακη και πάω στο νοσοκομείο γιατί είχα αίμα..τρελό αίμα βλέπουμε σακο (κρεβατωνενη με προγεστερονη σταματάει το αίμα )

Έχω κάτι πονακια ξαναπάω νοσοκομείο δεν βρίσκουμε σάκο (ή χοριακη αυξάνεται τέλεια) φτάνει 1142 και σακος πουθενά... 

Μετά από 2 μέρες η χοριακη 400 ακούς τον γιατρό λυπούμαστε θα πρέπει να κάνετε αποξεση και λαπαροσκοπιση .. μπαίνω κάνω το χειρουργείο (φοβόταν για εξωμητριο -ομως δεν βλέπουν κατι) 

Η χοριακη ξεκινάει να κατεβαίνει 175 , 135 και ξαφνικά... 07.10 = 485χοριακη εκτακτο περιστατικό στο νοσοκομείο δεν βλέπουν τίποτα 08.10 αρνουμε να ξανά μπω στη διαδικασία απόξεση και χοριακη 620. Δεν ξέρω τι μου ξημερώνει..

Μια βαλίτσα έτοιμη με πράγματα τηλέφωνα ποιος μπορεί να κρατήσει το μωρο τι ώρα και εγώ να παρατηρώ αμα μου έρθει αίμα, πόνος, πυρετό καλώ ασθενοφόρο.   Κανένας δεν ξέρει τι είναι αυτό που έχω..  

Μακάρι να μην είχα πιάσει 😭

Πραγματικά ακούγεται παρά πολύ ψυχοφθόρο αλλά και παράξενο ταυτόχρονα. Αν έχεις αποβάλει πως γίνεται να ανεβαίνει ξανά η χοριακη? Ίσως είναι πολλά αυτα που δε γνωρίζω αλλά ακούγεται παράλογο και πρέπει να σας δώσουν κάποιες εξηγήσεις οι γιατροί, ή να σας εξηγήσουν έστω διάφορα πράγματα που υποψιάζονται ότι μπορεί να συμβαίνουν.
Παρακσευαιδακι μου ξέρεις πως έχεις τη συμπαράσταση και τη σκέψη όλων μας εδώ γιατί αυτα τα σκαμπανεβάσματα σε τυραννάνε πολλές μέρες τώρα. Άρα τώρα για να καταλάβουμε έχεις πάλι αυξημένη χοριακη 620?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Οχι δεν έχει κανένας να μου δώσει μια λογική εξήγηση.. μόνο πειράματα ξανά κάνε αποξεση κτλ  ποσο ψυχοφθορο είναι όλο αυτό μόνο ο άντρας μου εγω και ο μικρος (που αποχωρίζεται κάθε λίγο τη μαμά του ,που δεν ήξερα χθες τι να πω σε αυτά τα ματάκια "μαμά γιατί δε θα έρθεις σπιτι" 😭😭😭) μόνο εμείς ξέρουμε τον Γολγοθά που τραβάμε.  

με ενα υπέρηχο ή εστω μια μαγνητική (βλακεια λεω αλλ δε γινεται κατι πρεπει να υπαρχει για να το βρουν) ή κατι τελοσπάντων δεν μπορούν να δουν που είναι?? εσυ πως είσαι? το παιδάκι σου θα καταλάβει μην ανησυχείς τα παιδιά ειναι πιο ανθετικά απ'οσο νομίζουμε και αυτό ειναι ενα σοβαρό θέμα υγείας. Απλα το περνάτε ολο αυτο μόνοι σας γι'αυτό νιώθετε ετσι.. ..ειναι απολυτως φυσιολογικό να φοβάσαι αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις πάρε βαθιές ανάσες και μην το αφήσεις να σε καταβάλει. μια μεγάλη αγκαλια απο μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Οι ορμονολογικές δεν είναι υποχρεωτικές.

Καποιοι γιατροί της κάνουν κάποιοι οχι

Έχω αλλάξει 3 γιατρούς 

οι δυο πρώτοι δεν έκαναν πέρα από την πρώτη φορά που μου έπαιρναν ιστορικό ο τελευταίος κάνει καθόλη την διάρκεια της διαδικασίας 

Ολοι όμως κάνουν υπερηχο 2η μέρα του κύκλου για να αποκλείσουν την πιθανότητα κυστικου.

Εγκυμοσύνες έχουν υπάρξει είτε κανείς ορμονολογικές σε όλη την διαδικασία είτε όχι εξαρταται από τον γιατρό 

Σου κάνει ο τωρινός γιατρός υπέρηχο τη 2η μέρα? Εμένα όχι, μου ζητάει μόνο οιστραδιολη, fsh και prg. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Πραγματικά ακούγεται παρά πολύ ψυχοφθόρο αλλά και παράξενο ταυτόχρονα. Αν έχεις αποβάλει πως γίνεται να ανεβαίνει ξανά η χοριακη? Ίσως είναι πολλά αυτα που δε γνωρίζω αλλά ακούγεται παράλογο και πρέπει να σας δώσουν κάποιες εξηγήσεις οι γιατροί, ή να σας εξηγήσουν έστω διάφορα πράγματα που υποψιάζονται ότι μπορεί να συμβαίνουν.
Παρακσευαιδακι μου ξέρεις πως έχεις τη συμπαράσταση και τη σκέψη όλων μας εδώ γιατί αυτα τα σκαμπανεβάσματα σε τυραννάνε πολλές μέρες τώρα. Άρα τώρα για να καταλάβουμε έχεις πάλι αυξημένη χοριακη 620?

Δεν μπορούν να δώσουν ούτε μια εξήγηση.  

Η χοριακη αυτή τη στιγμή είναι 620. 

Πλέον άρχισα να φοβάμαι όχι πλέον για εγκυμοσύνη αλλά για εμενα την ίδια μήπως έχω κάτι:-( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η blueocean είπε:

με ενα υπέρηχο ή εστω μια μαγνητική (βλακεια λεω αλλ δε γινεται κατι πρεπει να υπαρχει για να το βρουν) ή κατι τελοσπάντων δεν μπορούν να δουν που είναι?? εσυ πως είσαι? το παιδάκι σου θα καταλάβει μην ανησυχείς τα παιδιά ειναι πιο ανθετικά απ'οσο νομίζουμε και αυτό ειναι ενα σοβαρό θέμα υγείας. Απλα το περνάτε ολο αυτο μόνοι σας γι'αυτό νιώθετε ετσι.. ..ειναι απολυτως φυσιολογικό να φοβάσαι αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις πάρε βαθιές ανάσες και μην το αφήσεις να σε καταβάλει. μια μεγάλη αγκαλια απο μένα.

Υπερηχο δεν βλέπουν τίποτα το περίεργο συγκεκριμένα σε λίγες μέρες θα έχω και ωορρηξία.  

Μαγνητική δεν κανανε , υστεροσκοπιση δεν κανανε .. το μόνο ελα να κάνουμε αποξεση .. 😰 δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.  Θα δω μέχρι το άλλο σκ αλλιώς θα έρθω Ελλάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η sarah_k είπε:

Ακριβώς όπως τα λες, αυτό το 50% που συνήθως στην εξωσωματική δε λαμβάνεται και τόσο σοβαρά υπόψιν. Αργήσαμε βέβαια, αλλά τελικά το καταλάβαμε και εμείς.

Είμαστε στη φάση που ψάχνουμε ανδρολόγο, εξειδικευμένο πάντα, στην Θεσσαλονίκη αλλα μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει κάτι (που να αφορά στην εξειδίκευση εννοώ αν έχεις κάτι υπόψιν, θα το εκτιμούσα). Από εκεί και πέρα και εγώ έχω ξεκινήσει τώρα να κάνω την έρευνα μου γύρω από το θεμα ανδρικός παράγοντας, μας έχουν δώσει και κάποιες κατευθύνσεις ο ενδοκρινολόγος και η βιολόγος και με την βοήθεια του Θεού ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη. Επίσης, σκεφτόμαστε να ξεκινήσει και ο σύζυγος βελονισμό, καθώς ο βελονιστής μας έχει πει για παθολογικές περιπτώσεις που επωφελήθηκαν. Θα δουμε.

Ό, τι μπορούμε, τουλάχιστον να ξε΄ρουμε ΄΄οτι εμείς το κάναμε αυτό που περνούσε από το χέρι μας. 

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Δεν ευθύνεστε εσείς κοριτσάκι μου! Οι γιατροί θα έπρεπε να κατευθύνουν το ζευγάρι εξ αρχής στις κατάλληλες ειδικευσεις γιατρών για το θέμα της υπογονιμότητας.. αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση! 

Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία από Θεσσαλονίκη βέβαια μιλάω με αρκετές κοπέλες και από εκεί πάνω.. οπότε θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση αν θέλεις μήπως.. όμως η κάθε κοπέλα έχει διαφορετικά κριτήρια που κρίνει ένα γιατρό ως "καλό" ή "κακό" και για αυτό είναι πάντα υποκειμενικές αυτού του είδους οι γνώμες. Έχω εμπειρία βέβαια από τον ανδρολόγο Σοφικίτη στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων που παρά τις διαφορές μου μαζί του (για το δικό μας θέμα) είναι κορυφαίος πραγματικά σε αυτό που κάνει και πρωτοπόρος! Μάλιστα ο Ιάπωνας πρίγκιπας χρωστάει το διάδοχο του θρόνου του στο Σοφικίτη.. εσείς που δεν χρειάζεστε τώρα κάποιο χειρουργείο τουλάχιστον όπως εμείς αλλά μια παρακολούθηση για βελτίωση της κατάστασης του σπέρματος σας, πιστεύω δεν έχετε να χάσετε κάτι να τον επισκεφθείτε και αν σας κάνει.. καλώς! Διαφορετικά πες μου να ρωτήσω..! Αν και εγώ δεν τα έχω ακούσει καλά τα πράγματα εκεί πάνω (για εξειδικευμένο ανδρολόγο μιλάω πάντα..)

Ναι εννοείται, ότι μπορείτε να κάνετε για καλό είναι! Μακάρι να σας πάνε όλα καλά και γιατί όχι και φυσιολογικά! Ότι καλύτερο εύχομαι! Πες μου αν χρειαστείς κάτι άλλο..! 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Υπερηχο δεν βλέπουν τίποτα το περίεργο συγκεκριμένα σε λίγες μέρες θα έχω και ωορρηξία.  

Μαγνητική δεν κανανε , υστεροσκοπιση δεν κανανε .. το μόνο ελα να κάνουμε αποξεση .. 😰 δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.  Θα δω μέχρι το άλλο σκ αλλιώς θα έρθω Ελλάδα. 

Κορίτσι μου διάβασα τι περνάς....λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρεισαι ακόμα... Συγνώμη που θα το πω αλλά μήπως υπάρχει περίπτωση να έπιασε το ένα κανονικά και το άλλο να ήταν στη σάλπιγγα επομένως να έγινε η αποβολή και να το καθάρισαν με την απόξεση το ένα αλλά το άλλο να είναι εξωμητριο τώρα ? Έχεις αίμα τώρα ? Έχεις καφέ ? Πονάς ? 

Αν έρθεις στην Αθήνα αν θες πες μου να πας στον γυναικολόγο μου που σου είχα πει μου είχε σώσει τη ζωή με το εξωμητριο το είχε βρει όταν 2 άλλοι προηγούμενοι γιατροι δεν το έβρισκαν ! 

Ελπίζω να μην είναι κάτι και απλά να πέσει η χοριακη σου αύριο και να σταματήσει επιτέλους όλο αυτό ξέρω πόσο ψυχοφθόρο είναι...  Σου στέλνω αγκαλιά ♥️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...