Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Δεν έχουμε φτάσει σε αυτό το στάδιο ακόμα, οπότε δεν γνωρίζω. Όμως νομίζω οι 6 εβδομάδες ειναι το σύνηθες, ώστε να μπορεί να φανεί το έμβρυο στον υπέρηχο. Έκανα ετ και η πρώτη μου χοριακή είναι την Παρασκευή.

Ναι, για το πλύσιμο το λένε. Επειδή το τοξόπλασμα βρίσκεται στο χώμα. Και στο σπίτι θελει καλό πλύσιμο με λευκό ξύδι. Και για όποιες τρώνε κρέας/ψάρι/αυγό πολύ καλό ψήσιμο.

Έκανα ετ και είμαι εν αναμονή εμφύτευσης. Γι'αυτό ανησύχησα. Μήπως εμποδίσει η αυξημένη TSH την εμφύτευση. Μου είπαν πως δεν σχετίζεται, αλλά εγώ εχω διαβάσει και κάποιες μελέτες που δεν το αποκλείουν εντελώς. Τωρα δεν μπορώ να κανω και κάτι άλλο βέβαια. Υπομονή μεχρι την Παρασκευή που θα μάθουμε αν πέτυχε η προσπάθεια μας. 

Με το καλο να έρθει η παρασκευη και να πάρεις μια τριψηφια χοριακη κορίτσι μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σιγα μη τους χαρίσω χαχαχαχαχαχ...

26.10 πάμε για σπερμοδιαγραμμα  μετά από βιταμίνες  😉 

Και περιμένω περίοδο  ώστε να δούμε ολα καλά και μετά βουρ.. 

Αλλιως Φεβρουαρίο με κόβω να κάνω ξανά. 

Δεν το αφήνω με τίποτα με 2 ημερών έπιασα αρα θα πιάσω πάλι 100% 

Νταξει εισαι παραδειγμα προς μιμηση για ολες μας. Εισαι τοοοσο θετικος ανθρωπος! Μπραβο σου!

Αν τις ξεκινησε τωρα τις βιταμινες, το αποτελεσμα δεν θα φανει παντως σε ενα μηνα, οποτε αν οντως πατε και δεν φανει, μην απογοητευτεις.

και εμεις πηγαμε για εξωσωματικη λογω κακου σπερματος, μας ειχαν αποκλεισει φυσιολογικη συλληψη. Πηρε ο αντρας μου τις βιταμινες, ειχε προηγηθει και η εξωσωματικη που εδωσε boost στις δικες μου ορμονες και 4 μηνες μετα την εξωσωματικη, εμεινα εγκυος φυσιολογικα, ασχετα απο την καταληξη.

Συνεχισε τις βιταμινες και μετα απο 6 μηνες περιπου ξαναεμεινα εγκυος φυσιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Νταξει εισαι παραδειγμα προς μιμηση για ολες μας. Εισαι τοοοσο θετικος ανθρωπος! Μπραβο σου!

Αν τις ξεκινησε τωρα τις βιταμινες, το αποτελεσμα δεν θα φανει παντως σε ενα μηνα, οποτε αν οντως πατε και δεν φανει, μην απογοητευτεις.

και εμεις πηγαμε για εξωσωματικη λογω κακου σπερματος, μας ειχαν αποκλεισει φυσιολογικη συλληψη. Πηρε ο αντρας μου τις βιταμινες, ειχε προηγηθει και η εξωσωματικη που εδωσε boost στις δικες μου ορμονες και 4 μηνες μετα την εξωσωματικη, εμεινα εγκυος φυσιολογικα, ασχετα απο την καταληξη.

Συνεχισε τις βιταμινες και μετα απο 6 μηνες περιπου ξαναεμεινα εγκυος φυσιολογικα.

Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που θα πέσω αλλά θέλω να κοιτάω μπροστά..  βλέπω τα θετικά πάντα.  

Στο πρώτο μου παιδάκι το σπερμοδιαγραμμα ήταν πολύ χειρότερο και όμως έμεινα φυσιολογικά έγκυος. 

Μου έδωσε και εμένα βιταμίνες φολικο, μαγνήσιο και κάτι άλλο πολυβιταμηνες... 

Το μαγνήσιο δεν καταλαβα για πιο λόγο. 

Νομίζω στο 3 μηνο βλέπουμε διαφορά σωστά? Τις ξεκίνησε τώρα... είπαμε να κάνουμε να δούμε σε τι ποσοστά ήμαστε σπερμοδιαγραμμα ώστε να ξέρουμε αν συνεχίσει τις ίδιες βιταμίνες.  Το θέμα είναι έχουμε κακό σπέρμα και δεν ξέρουν από τι δεν έχει κυρσοκιλη ούτε κάποιο μικρόβιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που θα πέσω αλλά θέλω να κοιτάω μπροστά..  βλέπω τα θετικά πάντα.  

Στο πρώτο μου παιδάκι το σπερμοδιαγραμμα ήταν πολύ χειρότερο και όμως έμεινα φυσιολογικά έγκυος. 

Μου έδωσε και εμένα βιταμίνες φολικο, μαγνήσιο και κάτι άλλο πολυβιταμηνες... 

Το μαγνήσιο δεν καταλαβα για πιο λόγο. 

Νομίζω στο 3 μηνο βλέπουμε διαφορά σωστά? Τις ξεκίνησε τώρα... είπαμε να κάνουμε να δούμε σε τι ποσοστά ήμαστε σπερμοδιαγραμμα ώστε να ξέρουμε αν συνεχίσει τις ίδιες βιταμίνες.  Το θέμα είναι έχουμε κακό σπέρμα και δεν ξέρουν από τι δεν έχει κυρσοκιλη ούτε κάποιο μικρόβιο. 

Ναι στους 3 μήνες γίνεται αναγέννηση του σπέρματος και αν δεν κάνω λάθος και των ωαρίων. Και εμείς δεν ξέρουμε από τι προέρχεται,  (έχει ηδη ένα παιδί από προηγούμενο γαμο) αλλά φαντάζομαι από το πολύ άγχος, κάπνισμα και διατροφή. Έχει φτιάξει τη διατροφή, κανει γυμναστικη, έχει μειώσει τους καφέδες, τσιγάρο κάνει το iqos  αλλά το έχει βρει παιχνιδάκι και λέει ότι δεν είναι κακό και καπνίζει πάρα πολλά τέτοια και για αυτό τον λόγο τσακωνομαστε συνέχεια.  Το αγχος όχι απλώς δεν μειώνεται, αλλά αυξάνεται και πάει.

Πάντως και τις 2 φορές που έμεινα έγκυος φυσιολογικά ήταν τότε που είχαμε αποκλεισει εντελώς την εγκυμοσύνη από το μυαλό μας και είχαμε επαφές μόνο και μόνο επειδή θέλαμε και όταν θέλαμε χωρίς να υπολογίζω γόνιμες μέρες κτλ. Και τις 2 φορές ήμασταν σε διαδικασία (κλεισμένα ραντεβού) για εξωσωματικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που θα πέσω αλλά θέλω να κοιτάω μπροστά..  βλέπω τα θετικά πάντα.  

Στο πρώτο μου παιδάκι το σπερμοδιαγραμμα ήταν πολύ χειρότερο και όμως έμεινα φυσιολογικά έγκυος. 

Μου έδωσε και εμένα βιταμίνες φολικο, μαγνήσιο και κάτι άλλο πολυβιταμηνες... 

Το μαγνήσιο δεν καταλαβα για πιο λόγο. 

Νομίζω στο 3 μηνο βλέπουμε διαφορά σωστά? Τις ξεκίνησε τώρα... είπαμε να κάνουμε να δούμε σε τι ποσοστά ήμαστε σπερμοδιαγραμμα ώστε να ξέρουμε αν συνεχίσει τις ίδιες βιταμίνες.  Το θέμα είναι έχουμε κακό σπέρμα και δεν ξέρουν από τι δεν έχει κυρσοκιλη ούτε κάποιο μικρόβιο. 

Μη το λές! Εμείς με τις Sermatrop είδαμε θεαματική διαφορά στις εξετάσεις του άντρα μου μεσα σε 1.5 μήνα μόνο (και με προσπάθεια απο την πλευρά του βέβαια). Από ολιγοασθενοτερατοσπερμια με οξειδωτικό στρες φουλ, ξαφνικά όλα στα φυσιολογικα πλαίσια. Μακάρι να τις ξεραμε νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Μη το λές! Εμείς με τις Sermatrop είδαμε θεαματική διαφορά στις εξετάσεις του άντρα μου μεσα σε 1.5 μήνα μόνο (και με προσπάθεια απο την πλευρά του βέβαια). Από ολιγοασθενοτερατοσπερμια με οξειδωτικό στρες φουλ, ξαφνικά όλα στα φυσιολογικα πλαίσια. Μακάρι να τις ξεραμε νωρίτερα.

Ααααα δεν τις έχω ξανακούσει αυτές. Εμένα έπαιρνε τις lifertil και τώρα παίρνει τις androfertil. Είναι καλές δηλαδή αυτές που λες? Λες να του τις δώσω? Οι androfertil για κάποιο λόγο δεν μου γεμίζουν το μάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Μη το λές! Εμείς με τις Sermatrop είδαμε θεαματική διαφορά στις εξετάσεις του άντρα μου μεσα σε 1.5 μήνα μόνο (και με προσπάθεια απο την πλευρά του βέβαια). Από ολιγοασθενοτερατοσπερμια με οξειδωτικό στρες φουλ, ξαφνικά όλα στα φυσιολογικα πλαίσια. Μακάρι να τις ξεραμε νωρίτερα.

Εμενα μου κάνει εντύπωση γτ ο άντρας μου εδώ και 10 χρόνια δεν καπνίζει, δεν πίνει δεν ξενυχτάει διατροφή νορμάλ και άγχος όχι ιδιαίτερα σε εμάς εγω ειμαο ο αγχώδης τύπος και για αυτό είπα θα κανω φόρους Φεβρουαρίο για την δεύτερη εξωσωματικη.

Ενδιαφέρον πάντως για αυτές τις βιταμινες μέσα σε 1.5 μήνα .  κάποιες άλλες του έδωσε τώρα η γιατρος δεν θυμάμαι πως λέγονται.  

Μου κάνει εντύπωση ρε κορίτσια πριν την εξωσωματική γιατί δεν δίνουν βιταμινες? 🤔ή μάλλον γιατί δεν δώσανε σε εμάς?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ααααα δεν τις έχω ξανακούσει αυτές. Εμένα έπαιρνε τις lifertil και τώρα παίρνει τις androfertil. Είναι καλές δηλαδή αυτές που λες? Λες να του τις δώσω? Οι androfertil για κάποιο λόγο δεν μου γεμίζουν το μάτι.

Επαιρνε και ο δικός μου sermatrop είναι για τον κατακερματισμό και οξειδωτικό όντως είναι οι καλύτερες σκέψου εμενα συνάδελφος προσπαθούσε 4 χρόνια και έμεινε τον επόμενο μήνα μετά από την αγωγή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εμενα μου κάνει εντύπωση γτ ο άντρας μου εδώ και 10 χρόνια δεν καπνίζει, δεν πίνει δεν ξενυχτάει διατροφή νορμάλ και άγχος όχι ιδιαίτερα σε εμάς εγω ειμαο ο αγχώδης τύπος και για αυτό είπα θα κανω φόρους Φεβρουαρίο για την δεύτερη εξωσωματικη.

Ενδιαφέρον πάντως για αυτές τις βιταμινες μέσα σε 1.5 μήνα .  κάποιες άλλες του έδωσε τώρα η γιατρος δεν θυμάμαι πως λέγονται.  

Μου κάνει εντύπωση ρε κορίτσια πριν την εξωσωματική γιατί δεν δίνουν βιταμινες? 🤔ή μάλλον γιατί δεν δώσανε σε εμάς?? 

Εμένα μου έδωσε fertilfix και innofert plus και στον άντρα μου sermatrop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katerinaki83 είπε:

Επαιρνε και ο δικός μου sermatrop είναι για τον κατακερματισμό και οξειδωτικό όντως είναι οι καλύτερες σκέψου εμενα συνάδελφος προσπαθούσε 4 χρόνια και έμεινε τον επόμενο μήνα μετά από την αγωγή .

Α ε να τις παραγγείλω τότε. Τελείωσαν οι άλλες,
Οπότε θα πάρω αυτές να δοκιμάσουμε. Πάντως ο κακομοίρης παίρνει και κάτι πολυβιταμινες eviol και η Β12 είναι πάνω από 1000. Μου λέει ο γενετιστής "ο άνθρωπος αυτός θα ιδρώνει και θα βγάζει βιταμινες" χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εμενα μου κάνει εντύπωση γτ ο άντρας μου εδώ και 10 χρόνια δεν καπνίζει, δεν πίνει δεν ξενυχτάει διατροφή νορμάλ και άγχος όχι ιδιαίτερα σε εμάς εγω ειμαο ο αγχώδης τύπος και για αυτό είπα θα κανω φόρους Φεβρουαρίο για την δεύτερη εξωσωματικη.

Ενδιαφέρον πάντως για αυτές τις βιταμινες μέσα σε 1.5 μήνα .  κάποιες άλλες του έδωσε τώρα η γιατρος δεν θυμάμαι πως λέγονται.  

Μου κάνει εντύπωση ρε κορίτσια πριν την εξωσωματική γιατί δεν δίνουν βιταμινες? 🤔ή μάλλον γιατί δεν δώσανε σε εμάς?? 

Και εγώ που είχα ρωτήσει στην πρώτη εξωσωματικη η απάντηση του γιατρού ήταν "αν θέλεις να πάρεις, πάρε. Αλλά με τόσες ενέσεις που θα κάνεις, αυτές είναι τίποτα." Και καλά τα διορθώνουν αυτοί, πράγμα που δεν είδα βέβαια να συμβαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Α ε να τις παραγγείλω τότε. Τελείωσαν οι άλλες,
Οπότε θα πάρω αυτές να δοκιμάσουμε. Πάντως ο κακομοίρης παίρνει και κάτι πολυβιταμινες eviol και η Β12 είναι πάνω από 1000. Μου λέει ο γενετιστής "ο άνθρωπος αυτός θα ιδρώνει και θα βγάζει βιταμινες" χαχαχα

Έχει κάνει εξέταση για κατακερματισμό και οξειδωτικό ;70 ευρώ έχουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Επαιρνε και ο δικός μου sermatrop είναι για τον κατακερματισμό και οξειδωτικό όντως είναι οι καλύτερες σκέψου εμενα συνάδελφος προσπαθούσε 4 χρόνια και έμεινε τον επόμενο μήνα μετά από την αγωγή .

Πως Φαίνονται? Τις ψάχνω και δεν τις βρίσκω... 

Καλά ρε κορίτσια και γτ δε μας το λέτε... 

Όταν με το καλό πάνε όλα καλα θα ανοίξουμε όλες εδω ένα γραφείο ενημερώσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Και εγώ που είχα ρωτήσει στην πρώτη εξωσωματικη η απάντηση του γιατρού ήταν "αν θέλεις να πάρεις, πάρε. Αλλά με τόσες ενέσεις που θα κάνεις, αυτές είναι τίποτα." Και καλά τα διορθώνουν αυτοί, πράγμα που δεν είδα βέβαια να συμβαίνει.

Εγω ένιωσα ότι το κάνανε για τα λεφτά... γτ εμείς αργήσαμε να ξεκινήσουμε λόγο του εμβολίου.  

αμα απ τα 10 ωαρια μόνο τα 4 γονιμοποίηθηκαν και ένα κατέληξε σε αποβολή δεν ξέρω τι διόρθωσαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω ένιωσα ότι το κάνανε για τα λεφτά... γτ εμείς αργήσαμε να ξεκινήσουμε λόγο του εμβολίου.  

αμα απ τα 10 ωαρια μόνο τα 4 γονιμοποίηθηκαν και ένα κατέληξε σε αποβολή δεν ξέρω τι διόρθωσαν 

https://www.pharmcare.gr/shop/συμπληρώματα-διατροφής/ειδικά-συμπληρώματα/αύξηση-γονιμότητας/sermatrop-alfa-συμπλήρωμα-διατροφής-για-την-σπερματογέννεση-30-δισκία-detail.html?gclid=EAIaIQobChMIhpqW0M-s8wIVCKp3Ch2TZAAEEAQYASABEgIBYPD_BwE

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Έχει κάνει εξέταση για κατακερματισμό και οξειδωτικό ;70 ευρώ έχουν 

Ναι είχε κάνει Dfi και ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα.  12 % αν θυμάμαι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι είχε κάνει Dfi και ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα.  12 % αν θυμάμαι καλα

Εμείς ειχαμε καλό dfi αλλά ανεβασμένο το οξειδωτικό στρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Εμείς ειχαμε καλό dfi αλλά ανεβασμένο το οξειδωτικό στρες.

Δεν ξέρω αν έκανε εξέταση για οξειδωτικό στρες. Νομιζα οτι πάει μαζί με το DFI.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Εμείς ειχαμε καλό dfi αλλά ανεβασμένο το οξειδωτικό στρες.

Τι είναι αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katerinaki83 είπε:

Χαλάει το dna των εμβρύων και δεν φτιάχνει με την μικρογονιμοποιηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπωσδήποτε να κάνει ο σύζυγος εξέτασεις DFI και οξειδωτικό στρες για να ξέρετε που βαδίζετε. Και εμάς στην αρχή κανείς δεν μας τα είχε πει δυστυχώς...μετά από 3 χρόνια προσπαθειών τα μάθαμε. Πιστεύω πως αν είχαμε αρχίσει με σωστές βάσεις και βιταμίνες θα πιάναμε και φυσιολογικά. Και ο εξωσωματιστής μας το είπε. Αλλά πλέον είχαμε κουραστεί τόσο πολύ και δεν μπορούσαμε να αφήνουμε το χρόνο να περνάει. Οι sermatrop ειναι ακριβές, αλλά χαλάλι! Ο δικός μου έπαιρνε 2 ημερησίως, άρα μας βγήκαν 72 ευρώ το δεκαπενθήμερο. Και μας είχαν πει επανάληψη εξετάσεων 1 μηνα μετά την αγωγή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Οπωσδήποτε να κάνει ο σύζυγος εξέτασεις DFI και οξειδωτικό στρες για να ξέρετε που βαδίζετε. Και εμάς στην αρχή κανείς δεν μας τα είχε πει δυστυχώς...μετά από 3 χρόνια προσπαθειών τα μάθαμε. Πιστεύω πως αν είχαμε αρχίσει με σωστές βάσεις και βιταμίνες θα πιάναμε και φυσιολογικά. Και ο εξωσωματιστής μας το είπε. Αλλά πλέον είχαμε κουραστεί τόσο πολύ και δεν μπορούσαμε να αφήνουμε το χρόνο να περνάει. Οι sermatrop ειναι ακριβές, αλλά χαλάλι! Ο δικός μου έπαιρνε 2 ημερησίως, άρα μας βγήκαν 72 ευρώ το δεκαπενθήμερο. Και μας είχαν πει επανάληψη εξετάσεων 1 μηνα μετά την αγωγή. 

Και να ρωτήσω κάτι και ας είναι βλακεία. Με δείγμα σπέρματος γίνεται αυτή η εξεταση για το οξειδωτικό στρες?Γιατί κοιτάζω στο ίντερνετ και διαβάζω ότι είναι εξεταση αιματος που σου παίρνουν από το δάχτυλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Και να ρωτήσω κάτι και ας είναι βλακεία. Με δείγμα σπέρματος γίνεται αυτή η εξεταση για το οξειδωτικό στρες?Γιατί κοιτάζω στο ίντερνετ και διαβάζω ότι είναι εξεταση αιματος που σου παίρνουν από το δάχτυλο.

Όχι καλε με σπερμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...