Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natassou85 είπε:

Ακριβως τις ιδιες οδηγιες ξερω κ γω απο το κεντρο ..

 

Κι εγω το 2.5 ήξερα σαν πάνω όριο της tsh. Βέβαια δε με έβλαψε που πήγα σε ενδοκρινολόγο χωρίς συμπτώματα γιατί τελικά την έχω τη θυρεοειδιτιδα μου παρότι ο θυρεοειδής μου λειτουργεί φυσιολογικά προς το παρόν, κι ετσι τελικά βρέθηκα κι εγώ με το χαπάκι μου. 
Εγώ θα πρότεινα σε όλες τις κοπέλες πριν καν τη διέγερση να κάνουν έναν έλεγχο και με εξετάσεις αίματος και με υπέρηχο, όπως έχει πει και η @troia
Καλύτερα να ξεκινάμε τη διαδικασία με τις βέλτιστες προϋποθέσεις και έχοντας τσεκάρει όσο περισσότερα πράγματα γίνεται γιατί δε θέλει και πολύ να αρχίσουν να απορρυθμιζονται με τις ενέσεις και τα φάρμακα που παίρνουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Κι εγω το 2.5 ήξερα σαν πάνω όριο της tsh. Βέβαια δε με έβλαψε που πήγα σε ενδοκρινολόγο χωρίς συμπτώματα γιατί τελικά την έχω τη θυρεοειδιτιδα μου παρότι ο θυρεοειδής μου λειτουργεί φυσιολογικά προς το παρόν, κι ετσι τελικά βρέθηκα κι εγώ με το χαπάκι μου. 
Εγώ θα πρότεινα σε όλες τις κοπέλες πριν καν τη διέγερση να κάνουν έναν έλεγχο και με εξετάσεις αίματος και με υπέρηχο, όπως έχει πει και η @troia
Καλύτερα να ξεκινάμε τη διαδικασία με τις βέλτιστες προϋποθέσεις και έχοντας τσεκάρει όσο περισσότερα πράγματα γίνεται γιατί δε θέλει και πολύ να αρχίσουν να απορρυθμιζονται με τις ενέσεις και τα φάρμακα που παίρνουμε. 

Καλά, δεν το συζητάω, κι εγώ προτείνω πριν ένα ζευγάρι μπει σε διαδικασία εξωσωματικής να έχει επισκεφθεί ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής και εξειδικευμένο αιματολόγο και ουρολόγο ώστε να ξεκινήσουν με τις καλύτερες προυποθέσεις. Για μένα αυτή είναι μια διαδικασία περισσότερο ομαδική παρά ατομική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katerinaki83 είπε:

Κορίτσια δεν το πιστευω δεν μπορώ ακόμα να συνέλθω 365 η χοριακη .Συνχαριτηρια σε ολες .

Θα τρελαθώ 😍😍😍 μπράβο Κατερινακι μου 🤰είσαι εγκυουλα. Μόνο χαρές από δω και πέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Margitc είπε:

Εγω δεν ειμαι σιγουρα ειδικος στο θεμα θα σου πω ομως τι μου ειπαν εξωσωματικος κ ενδοκρινολογος ( δεν εχω ξεκινησει ακομα ωοληψια) ειχα κανει ενεσεις averkap για καταστολη λογω ενδομητριωσης μετα απο λαπαροσκοπιση η tsh προ χειρουργειου ηταν 0,95 μετα απο 5 μηνες που ξανααδιαθετησα κ εκανα τις εξετασεις για να περασω επιτροπη ηταν 1,53 ο εξωσωματικος μου λεει πηγαινε σε ενδοκρινολογο να δεις θυροειδη πριν ξεκινησουμε. Παω λοιπον μου λεει ειναι ψηλα για εξωσωματικη κ με βαζει να ξανακανω εξεταση. 0,95 ηρθε στα φυσιολογικα της μου ειπε ηταν λογο της καταστολης. Δεν ρωτησα ομως αν εμενε ψηλα τι θα επρεπε να κανω η αν ηταν προβλημα . Θα προτεινα να κλεισεις να σε δει κ ενας ενδοκρινολογος. Σου ευχομαι καλη επιτυχεια.

Την ενδομητριωση πως την εντοπισες;; Ειχες κυστες;; Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μ..θα παω ενα μηνα πριν την εμβρυομεταφορα να με δει σιγουρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Θα τρελαθώ 😍😍😍 μπράβο Κατερινακι μου 🤰είσαι εγκυουλα. Μόνο χαρές από δω και πέρα 

Ελενακι η σειρά σου τώρα .Σε ευχαριστώ παρά πολύ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Margitc είπε:

Να μην αγχωνεσαι καθολου εισαι κ με τη βουλα εγκυος 

♥️♥️ Έλα η σειρά σου τώρα !! 

στις πριν 2 ώρες, ο/η iriana είπε:

Συγχαρητήρια στα κορίτσια που είναι εγκύουλες!!! Να έχετε όλες μια όμορφη εγκυμοσύνη! 🥰 

Ευχαριστώ πολύ !! Να περνούν σειρά οι επόμενες !! ♥️

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Έλα μωρέ και γεμίσαμε εγκυουλες! 

Φουλ η μέρα σήμερα! Με το καλό κορίτσια ❤️❤️❤️❤️

Τι ήταν αυτό σήμερα όντως ?! Πολύ μπεμπεδοσκονη γέμισε χαχαχ 🥰♥️ έλα κορίτσι μου η σειρά σου έρχεται ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Την ενδομητριωση πως την εντοπισες;; Ειχες κυστες;; Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μ..θα παω ενα μηνα πριν την εμβρυομεταφορα να με δει σιγουρα

Καλημερα, ναι ειχα κυστες δυο και η εξεταση που ειχα κανει η CA πανω απο το οριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Καλημερα, ναι ειχα κυστες δυο και η εξεταση που ειχα κανει η CA πανω απο το οριο

Καλημερα εννοεις τη ca125;; Την εκανα μ βγηκε 11,5 .. πιστευω ειναι καλη .. κυστες στις ωοθηκες φανταζομαι .. σου ευχομαι γρηγορα ενα μπεμπακι κ δυο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Katerinaki83 είπε:

Κορίτσια δεν το πιστευω δεν μπορώ ακόμα να συνέλθω 365 η χοριακη .Συνχαριτηρια σε ολες .

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια, να σκορπάτε μπεμπεδοσκονη να παίρνουν σειρά κ οι υπόλοιπες!!! Οταν ξεκίνησε το γκουπακι, το λεγαμε οτι θα ειναι γουρλίδικο κ εχει αποδειχθεί θριαμβευτικά!! Το 2022 θα έχουμε ολες μωράκια 👶👶👶👶🍼🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Καλημερα εννοεις τη ca125;; Την εκανα μ βγηκε 11,5 .. πιστευω ειναι καλη .. κυστες στις ωοθηκες φανταζομαι .. σου ευχομαι γρηγορα ενα μπεμπακι κ δυο ❤️

Ναι ναι αυτη. Σε ευχαριστω κ το ιδιο ευχομαι κ σε εσενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλημέρα κορίτσια μου!!! Συγχαρητήρια σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας μας!!! Με το καλό να συναντήσετε τα μωράκια σας!!!! @BlackCat μάντεψε ρε......γονιμοποιηθηκαν και τα 4 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

 Καλημέρα κορίτσια μου!!! Συγχαρητήρια σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας μας!!! Με το καλό να συναντήσετε τα μωράκια σας!!!! @BlackCat μάντεψε ρε......γονιμοποιηθηκαν και τα 4 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉😉😉

Τέλεια ρε φίλη!!!

Καλά τα βλέπω εγώ τα συνεταιρικά βαφτίσια και ας κοροιδεύετε!!

Πότε θα έχεις ενημέρωση πάλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

 Καλημέρα κορίτσια μου!!! Συγχαρητήρια σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας μας!!! Με το καλό να συναντήσετε τα μωράκια σας!!!! @BlackCat μάντεψε ρε......γονιμοποιηθηκαν και τα 4 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉😉😉

Καλημέρα κοριτσι μου!! Α καλά εσείς πάτε μαζί ε ? Χαχαχα 🥰🥰🥰 

Φανταστικά νέα πάμε για 4 τέλειες βλαστοκυστες θα τρελαθώ ♥️🥰🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

 Καλημέρα κορίτσια μου!!! Συγχαρητήρια σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας μας!!! Με το καλό να συναντήσετε τα μωράκια σας!!!! @BlackCat μάντεψε ρε......γονιμοποιηθηκαν και τα 4 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉😉😉

Μπράβο κορίτσια σύντομα να τα βάλετε στην κοιλιτσα σας και να μείνουν 9 μήνες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kk88 είπε:

 Καλημέρα κορίτσια μου!!! Συγχαρητήρια σε όλες τις εγκυουλες της ομάδας μας!!! Με το καλό να συναντήσετε τα μωράκια σας!!!! @BlackCat μάντεψε ρε......γονιμοποιηθηκαν και τα 4 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉😉😉

Τέλεια κορίτσι!!! Άντε πάμε δυναμικά για τη συνέχεια!!! ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Τέλεια ρε φίλη!!!

Καλά τα βλέπω εγώ τα συνεταιρικά βαφτίσια και ας κοροιδεύετε!!

Πότε θα έχεις ενημέρωση πάλι?

 

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου!! Α καλά εσείς πάτε μαζί ε ? Χαχαχα 🥰🥰🥰 

Φανταστικά νέα πάμε για 4 τέλειες βλαστοκυστες θα τρελαθώ ♥️🥰🙏

 

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Massa είπε:

Τέλεια κορίτσι!!! Άντε πάμε δυναμικά για τη συνέχεια!!! ❤❤

 

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Μπράβο κορίτσια σύντομα να τα βάλετε στην κοιλιτσα σας και να μείνουν 9 μήνες .

Σας ευχαριστώ πολύ μανούλες και μέλλουσα μανούλα.....5 ημερών θα είναι το Σάββατο που δεν πιστεύω να με πάρουν αν και είπε η εμβρυολογος ότι θα με καλέσει...λογικά Δευτέρα θα έχω νέα....  Μακάρι να είνα καλά τα έμβρυα...... @blackcat εσυ πότε θα ΄εχεις ενημέρωση??? βρε ας μείνουμε έγκυες και ότι θες κάνουμε μετά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ μανούλες και μέλλουσα μανούλα.....5 ημερών θα είναι το Σάββατο που δεν πιστεύω να με πάρουν αν και είπε η εμβρυολογος ότι θα με καλέσει...λογικά Δευτέρα θα έχω νέα....  Μακάρι να είνα καλά τα έμβρυα...... @blackcat εσυ πότε θα ΄εχεις ενημέρωση??? βρε ας μείνουμε έγκυες και ότι θες κάνουμε μετά....

Πέμπτη Παρασκευή μου είπαν οτι θα έχω ενημέρωση για το πόσα έφτασαν σε βλαστοκύστες.

Οπότε τώρα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Πέμπτη Παρασκευή μου είπαν οτι θα έχω ενημέρωση για το πόσα έφτασαν σε βλαστοκύστες.

Οπότε τώρα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα!!

Κοριτσι μ σου ευχομαι οτι καλυτερο να κανεις 4 βλαστοκυστες κ μεσα εκει να ναι το μωρακι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσι μ σου ευχομαι οτι καλυτερο να κανεις 4 βλαστοκυστες κ μεσα εκει να ναι το μωρακι σου ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και εσυ όλα με το καλό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κάτι; χθες είχα ενδομητριο 8.1   κ συνεχίζω με 4 χαπια οιστραδιολη και από αύριο ανά 8ωρο utrogestan 200 κολπικά, μέχρι τη Δευτέρα που είναι η έμβρυομεταφορά θα μεγαλώσει περισσότερο το ενδομητριο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Apol είπε:

Να ρωτήσω κάτι; χθες είχα ενδομητριο 8.1   κ συνεχίζω με 4 χαπια οιστραδιολη και από αύριο ανά 8ωρο utrogestan 200 κολπικά, μέχρι τη Δευτέρα που είναι η έμβρυομεταφορά θα μεγαλώσει περισσότερο το ενδομητριο; 

Με το καλό γλυκιά μου ...

Φυσικά και θα δώσει και άλλο,,,,πας για καλό νούμερο ως την ετ,,μην το σκέφτεσαι καν,,ειδικά αν το είδε και τριζωνικό και ότι αιματωνεται μια χαρά ,,, εύχομαι ολόψυχα με το καλό να δεχτίς το μωράκι σου!!!! Η Παναγία μαζί σου. Εδώ όλα τα κορίτσια είναι γουρλιδικα,,,σειρά σου 🙏👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η condios είπε:

Με το καλό γλυκιά μου ...

Φυσικά και θα δώσει και άλλο,,,,πας για καλό νούμερο ως την ετ,,μην το σκέφτεσαι καν,,ειδικά αν το είδε και τριζωνικό και ότι αιματωνεται μια χαρά ,,, εύχομαι ολόψυχα με το καλό να δεχτίς το μωράκι σου!!!! Η Παναγία μαζί σου. Εδώ όλα τα κορίτσια είναι γουρλιδικα,,,σειρά σου 🙏👶❤️

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, εύχομαι να εκπληρώσουμε όλες σύντομα το όνειρο μας και να γίνουμε μανούλες ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μια συμβουλή θέλω να σας δώσω. Ψάξτε τα πάντα καλά καλά πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία. Γιατί το λέω?

Πριν λίγο γύρισα από τη ρευματολογο (είχα πάει για αρθρίτιδα). Μου είχε βάλει η γιατρος μια σειρά από εξετάσεις. Ανάμεσα σε αυτές και μια με μοριακό έλεγχο,  στην οποία βρέθηκε ότι έχω αρκετά αυξημένη πιθανότητα για θρομβοφιλια.  Κάτι κληρονομικό που δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω.  Συνδέεται με αποβολές, κάτι με τον πλακούντα και με καθυστερημένη ανάπτυξη εμβρύου.  Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας στο νοσοκομείο και βγήκαν καθαρές, μετά είχα και την αιματολογο στη Θεσσαλονίκη που ούτε αυτή μου βρήκε κάτι και τώρα μαθαίνω αυτό.

Και ρώτησα τη γιατρό γιατί το μαθαίνω τώρα έπειτα από 2 χρόνια που τον ελεύθερο μου χρόνο τον περνάω στους γιατρούς και δεν ήξερε τι να μου απαντήσει η γυναικα (πρώτη φορά πήγαινα σε ρευματολογο).

Μου είπε επίσης ότι οι εξετάσεις που μου έβαλε να κάνω η αιματολογος ήταν ελλιπείς και ότι αφορούσαν κυρίως τον ανοσολογικο έλεγχο.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ο γιατρός δεν ήθελε καν να μου δώσει αντιπηκτικες ενέσεις γιατί υποτίθεται ότι είχα ελεγχθεί για θρομβοφιλια και έπειτα από δική μου επιθυμία τις έκανα. Μπορεί όμως να μην έκανα και τη σωστή δόση. Ποιος ξέρει...

Δεν θέλω με κανέναν τρόπο να σας τρομάξω και να σας αγχωσω και εννοείται ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, απλά επειδή το προσπαθούμε όλες μας τόσο πολύ,  κάντε ο, τι περνάει από το χέρι σας να κάνετε εξετάσεις σε όλα τα επίπεδα.

Και όπως πολύ σωστά είχε πει μια κοπέλα, η εξωσωματικη είναι πολυπαραγοντικο θέμα και απαιτεί ομαδική δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσια μια συμβουλή θέλω να σας δώσω. Ψάξτε τα πάντα καλά καλά πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία. Γιατί το λέω?

Πριν λίγο γύρισα από τη ρευματολογο (είχα πάει για αρθρίτιδα). Μου είχε βάλει η γιατρος μια σειρά από εξετάσεις. Ανάμεσα σε αυτές και μια με μοριακό έλεγχο,  στην οποία βρέθηκε ότι έχω αρκετά αυξημένη πιθανότητα για θρομβοφιλια.  Κάτι κληρονομικό που δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω.  Συνδέεται με αποβολές, κάτι με τον πλακούντα και με καθυστερημένη ανάπτυξη εμβρύου.  Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας στο νοσοκομείο και βγήκαν καθαρές, μετά είχα και την αιματολογο στη Θεσσαλονίκη που ούτε αυτή μου βρήκε κάτι και τώρα μαθαίνω αυτό.

Και ρώτησα τη γιατρό γιατί το μαθαίνω τώρα έπειτα από 2 χρόνια που τον ελεύθερο μου χρόνο τον περνάω στους γιατρούς και δεν ήξερε τι να μου απαντήσει η γυναικα (πρώτη φορά πήγαινα σε ρευματολογο).

Μου είπε επίσης ότι οι εξετάσεις που μου έβαλε να κάνω η αιματολογος ήταν ελλιπείς και ότι αφορούσαν κυρίως τον ανοσολογικο έλεγχο.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ο γιατρός δεν ήθελε καν να μου δώσει αντιπηκτικες ενέσεις γιατί υποτίθεται ότι είχα ελεγχθεί για θρομβοφιλια και έπειτα από δική μου επιθυμία τις έκανα. Μπορεί όμως να μην έκανα και τη σωστή δόση. Ποιος ξέρει...

Δεν θέλω με κανέναν τρόπο να σας τρομάξω και να σας αγχωσω και εννοείται ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, απλά επειδή το προσπαθούμε όλες μας τόσο πολύ,  κάντε ο, τι περνάει από το χέρι σας να κάνετε εξετάσεις σε όλα τα επίπεδα.

Και όπως πολύ σωστά είχε πει μια κοπέλα, η εξωσωματικη είναι πολυπαραγοντικο θέμα και απαιτεί ομαδική δουλειά.

Εννοείται πως θέλει ψάξιμο από μόνη σου .Εγώ από εδώ στο φορουμ εντόπισα τα λαθοι που γινόντουσαν άλλαξα γιατρό που με άκουσε προσεκτικά μου είπε πως είχα σε όλα δίκιο .βρήκε την λύση στο καθένα ξεχωριστά και μου είπε χωρίς να έχω θρομβοφιλια οπωσδήποτε αντιπηκτικές και για πρώτη φορά είδα φυσιολογική πρώτη β χοριακη και άριστες βλαστοκυστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...