Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Κοίτα στην 1η ΕΤ έκατσα σπίτι 5 μέρες μηδέν χοριακή.

Στην 2η ΕΤ έκατσα 14 ημέρες γιατί νόμιζα οτι θα είναι καλύτερα , μηδέν χοριακή και λάλησα στην κυριολεξία.

Στην 3η και 4η ΕΤ έκατσα 3 ημέρες και είχα θετικές χοριακές ,άσχετα που παλινδρόμησαν.

Όταν με το καλό φτάσω πάλι σε ΕΤ το ίδιο θα ακολουθήσω θα κάτσω δηλαδή 3-4 ημέρες γιατί δεν την παλεύω ψυχολογικά. Πρέπει να ξεφεύγει το μυαλό.

Οι περισσότεροι γιατροί συμβουλεύουν 3-4 ημέρες σπίτι ξεκούραση και μετά επιστροφή στην καθημερινότητα σου με προσοχή και χωρίς υπερβολές.

Θα το συζητήσεις και με τον γιατρό σου να δεις τι προτείνει.

Σε ευχαριστώ πολύ.. ναι στις 14 θα είχα λαλήσει σίγουρα... μη σου πω θέλω κατευθείαν να πάω, δουλευω πολλές ώρες και χρόνος να κάνω να σκεφτώ κάτι δεν υπάρχει οπότε θα με βοηθήσει ψυχολογικά  τουλάχιστον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Και εμένα όλοι οι γιατροί μας απαγόρευαν επαφές κατά την διάρκεια της διέγερσης έως την ωοληψία και μετά την εμβρυομεταφορά.

Όσον αφορά το σπέρμα ναι πρέπει να ανανεώνεται οπότε με εναλλακτικούς τρόπους βρίσκεις την λύση.😁

Στους υπερήχους πάντα πήγαινα 6,30-7,00 το πρωί και πήγαινα μετά στην δουλειά στην ώρα μου δεν χρειαζόταν να πω κάτι.

Στην ωοληψία / ΕΤ έπαιρνα κανονική άδεια ή παθαινα γαστρεντεριτίδα ανάλογα την περίοδο.

Μια φορά είχα μείνει και από μέση. Φαντασία να έχεις κάτι θα βρεις.

Καλή επιτυχία😘

καλα βρε και εσυ όλοι οι γιατροί χαχαχαχαχα ας μην είμαστε απόλυτοι! φαινεται δεν πήγες στον δικό μου και σε αυτούς που πήγαν άλλα κορίτσια 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

καλα βρε και εσυ όλοι οι γιατροί χαχαχαχαχα ας μην είμαστε απόλυτοι! φαινεται δεν πήγες στον δικό μου και σε αυτούς που πήγαν άλλα κορίτσια 😛

Όταν λέω όλοι οι γιατροί εννοώ αυτούς που έχω συνεργαστεί εγώ , ίσως ήταν άτυχη η διατύπωση,  αλλά πως θα μπορούσα να μιλήσω για το σύνολο των γιατρών Πανελληνίως ???😁😁

Δεν θεωρώ οτι ήμουν κάπου απόλυτη καθώς δεν έχω πει ποτέ σε κοπέλα αυτό μου είπε ο γιατρός μου αυτή ειναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια, ακολούθησέ το. Ίσα ίσα επειδή έχω καεί στον χυλό πάντα παραθέτω την εμπειρία -  γνώμη μου όπως θες πες το και στη συνέχεια λέω συζήτα το με το γιατρό σου.

Κάθε κορίτσι παραθέτει τα βιώματά της ανάλογα την προσωπική της εμπειρία. Από εκεί και πέρα κάθε μια από εμάς κρίνει τι θα κάνει και πως θα αντιδράσει.

Καταλαβαίνω οτι το λες με χιουμοριστική διάθεση αλλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι πολύ διαφορετικός από τον προφορικό οφείλω να διευκρίνισω τον τρόπο γραφής μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Όταν λέω όλοι οι γιατροί εννοώ αυτούς που έχω συνεργαστεί εγώ , ίσως ήταν άτυχη η διατύπωση,  αλλά πως θα μπορούσα να μιλήσω για το σύνολο των γιατρών Πανελληνίως ???😁😁

Δεν θεωρώ οτι ήμουν κάπου απόλυτη καθώς δεν έχω πει ποτέ σε κοπέλα αυτό μου είπε ο γιατρός μου αυτή ειναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια, ακολούθησέ το. Ίσα ίσα επειδή έχω καεί στον χυλό πάντα παραθέτω την εμπειρία -  γνώμη μου όπως θες πες το και στη συνέχεια λέω συζήτα το με το γιατρό σου.

Κάθε κορίτσι παραθέτει τα βιώματά της ανάλογα την προσωπική της εμπειρία. Από εκεί και πέρα κάθε μια από εμάς κρίνει τι θα κάνει και πως θα αντιδράσει.

Καταλαβαίνω οτι το λες με χιουμοριστική διάθεση αλλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι πολύ διαφορετικός από τον προφορικό οφείλω να διευκρίνισω τον τρόπο γραφής μου.

βρε εγώ ξέρω πως μιλάς και εσύ ξέρεις πως μιλάω , εννοείται!!!!! 

καταλαβαίνω απόλυτα πως το λες, αλλά για κάποιες κοπέλες που δεν γνωρίζουν οι δεν έχουν ρωτησει το γιατρό τους, μπορεί να αγχωθούν. εδώ ψάχνουμε το παραμικρό για να βρούμε ένα άγχος χχαχαχαχα

εννοείται πως η κάθε μια από εμάς πρεπει παντα να ρωτάει το γιατρό της για όλα! 

γιατί η κάθε περίπτωση, ηλικία, θέμα και όλα τα σχετικά είναι διαφορετικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικα θα συμφωνησω με την @angel35 σε ολα...πιστευω οτι καθε κοπελα πρεπει να ρωτα τον γιατρο της.... γιατι εμενα μου ειχε πει οτι επιτρεπονται μεχρι 3 - 4 μερες πριν την ωοληψια... και εδω ακουω αλλες αποψεις... η αληθεια ειναι πως νιωθεις λιγο αβολα λογω της κοιλιτσας που ειναι σαν πρησμενη...

@angel35 επειδη κι εσυ θα εισαι σε φαση διεγερσης σε λιγο καιρο κανε ο,τι σου πει ο γιατρος σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου όμορφα. Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά και με ευχάριστα νέα.. δεν σας προλαβαίνω να σας διαβάσω μιας και είμαστε διακοπές για να γεμίσουμε μπαταρίες όσο γίνεται γιατί από το μυαλό μας δεν φεύγει το γιατί και όσο περνάνε η ημέρες όλο και το σκεφτόμαστε. Δεν σας έχω ξεχάσει σας σκέφτομαι συνέχεια..

θελω να είστε όλες μα όλες καλά και μόνο με χαρούμενα νέα..

Πολύ χαίρομαι που συνδέθηκες να μας γράψεις εδώ. Ελπίζουμε όλες να είσαι καλά και να επανακάμπτεις ψυχολογικά και σωματικά. Ξεκουράσου όσο πιο πολύ μπορεις και όσο σε παίρνει διώχνε τις σκέψεις και τα γιατί. Έτσι κι αλλιώς έχεις μπροστά σου φθινόπωρο και χειμώνα που και να μην το θες πάλι θα τα σκέφτεσαι, οποτε προσπάθησε να κερδίσεις το καλοκαίρι τουλάχιστον. Όταν θα είσαι έτοιμη θα βρεις και τις απαντήσεις σε αυτα που σκέφτεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@angel35 @Διόνη @Παρασκευαιδου πάντως για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται πως κι εγώ όταν έγραψα παραπάνω πότε έκανα τους υπερήχους και ότι ο γιατρος δεν μου επέτρεπε επαφές, μίλησα καθαρά για τη δίκη μου περίπτωση και νομίζω το ξεκαθάρισα. Άλλωστε μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αλίμονο αν κάποια κοπέλα ρωτάει εδώ μέσα συμβουλές με σκοπό να αντικαταστήσει το γιατρο της. Οποτεδήποτε κι αν λέμε μια γνώμη, εξυπακούεται ότι η γνώμη του γιατρού της καθεμιάς μας είναι ανώτερη, δε μπαίνουν σε ζυγαριά. Απλώς εδώ μέσα ρωτάμε για να δούμε τι συμβαίνει και στους άλλους και να καθησυχαστούμε (ή και να ανησυχήσουμε κάποιες φορές). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

@angel35 @Διόνη @Παρασκευαιδου πάντως για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται πως κι εγώ όταν έγραψα παραπάνω πότε έκανα τους υπερήχους και ότι ο γιατρος δεν μου επέτρεπε επαφές, μίλησα καθαρά για τη δίκη μου περίπτωση και νομίζω το ξεκαθάρισα. Άλλωστε μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αλίμονο αν κάποια κοπέλα ρωτάει εδώ μέσα συμβουλές με σκοπό να αντικαταστήσει το γιατρο της. Οποτεδήποτε κι αν λέμε μια γνώμη, εξυπακούεται ότι η γνώμη του γιατρού της καθεμιάς μας είναι ανώτερη, δε μπαίνουν σε ζυγαριά. Απλώς εδώ μέσα ρωτάμε για να δούμε τι συμβαίνει και στους άλλους και να καθησυχαστούμε (ή και να ανησυχήσουμε κάποιες φορές). 

καλέ ούτε καν! τι παρεξήγηση;;; αναφέρθηκα στις κοπέλες που μπορεί να ειναι στο ψάξιμο, ή στις κοπέλες που μπορεί να μην είναι καν γραμμένες και απλά να ψάχνουν πληροφορίες!!! όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 11:01 ΠΜ, ο/η Sandyb είπε:

Α μια χαρά γρήγορη η επιτροπή σας τελικά!! Με το καλό κορίτσι μου..ρωτά στο κέντρο για τα χαρτιά θα στα φτιάξουν όλα.. εμένα μου είχαν πει ότι δεν θα χρειαζόταν να ψάξω τίποτα μόνη μου, έχουν κοπέλες που ασχολούνται με αυτο..πότε έχετε ραντεβού στο γιατρό?

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι νεο μελος, προσπαθησα να διαβασω τις τελευταιες συζητησεις να μπω στο κλιμα, καθως μεσα στους επομενους μηνες ξεκιναμε με τον γιατρο μου προετοιμασια για εξωσωματικη . Λυπαμαι πολυ για ολα τα αρνητικα αποτελεσματα και με το καλο οσες περιμενετε μπεμπακια .

Αναφορικα με την επιτροπη, δεν εχω καθολου εικονα. Γιατι περναμε απο επιτροπη ?

Επισης τι γνωμη εχετε για τους γενετιστες? Θεωρειτε πως ειναι απαραιτητος ο γενετιστής πριν την διαδικασια της εξωσωματικης ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Όταν λέω όλοι οι γιατροί εννοώ αυτούς που έχω συνεργαστεί εγώ , ίσως ήταν άτυχη η διατύπωση,  αλλά πως θα μπορούσα να μιλήσω για το σύνολο των γιατρών Πανελληνίως ???😁😁

Δεν θεωρώ οτι ήμουν κάπου απόλυτη καθώς δεν έχω πει ποτέ σε κοπέλα αυτό μου είπε ο γιατρός μου αυτή ειναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια, ακολούθησέ το. Ίσα ίσα επειδή έχω καεί στον χυλό πάντα παραθέτω την εμπειρία -  γνώμη μου όπως θες πες το και στη συνέχεια λέω συζήτα το με το γιατρό σου.

Κάθε κορίτσι παραθέτει τα βιώματά της ανάλογα την προσωπική της εμπειρία. Από εκεί και πέρα κάθε μια από εμάς κρίνει τι θα κάνει και πως θα αντιδράσει.

Καταλαβαίνω οτι το λες με χιουμοριστική διάθεση αλλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι πολύ διαφορετικός από τον προφορικό οφείλω να διευκρίνισω τον τρόπο γραφής μου.

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

βρε εγώ ξέρω πως μιλάς και εσύ ξέρεις πως μιλάω , εννοείται!!!!! 

καταλαβαίνω απόλυτα πως το λες, αλλά για κάποιες κοπέλες που δεν γνωρίζουν οι δεν έχουν ρωτησει το γιατρό τους, μπορεί να αγχωθούν. εδώ ψάχνουμε το παραμικρό για να βρούμε ένα άγχος χχαχαχαχα

εννοείται πως η κάθε μια από εμάς πρεπει παντα να ρωτάει το γιατρό της για όλα! 

γιατί η κάθε περίπτωση, ηλικία, θέμα και όλα τα σχετικά είναι διαφορετικά! 

Αγαπες εμενα δε με αγχωσατε να ξέρετε;-) 

Ρωτάω γιατί θέλω να δω στην Ελλάδα πως το βλέπουν (από εμπειρία φίλης μου) εδω στη Γερμανία μου έχει πει ότι είναι περάστε σκουπίστε τελειώσαμε είχε η κοπέλα υδροσαλπιγκες και δεν είχαν κάνει καν εξέταση μετά από 2 αποτυχημένες  εξωσωματικές. Και μάζεψε λεφτά πήγε Ελλάδα καο τα κατάφερε κατευθείαν. 

Φυσικά άλλο κέντρο η κοπέλα για αυτο ρωτάω για να δω τι λένε. 

Τωρα στο 25 το έχω πρωινό για ν προλάβω τον αναισθησιολογο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

@angel35 @Διόνη @Παρασκευαιδου πάντως για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται πως κι εγώ όταν έγραψα παραπάνω πότε έκανα τους υπερήχους και ότι ο γιατρος δεν μου επέτρεπε επαφές, μίλησα καθαρά για τη δίκη μου περίπτωση και νομίζω το ξεκαθάρισα. Άλλωστε μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αλίμονο αν κάποια κοπέλα ρωτάει εδώ μέσα συμβουλές με σκοπό να αντικαταστήσει το γιατρο της. Οποτεδήποτε κι αν λέμε μια γνώμη, εξυπακούεται ότι η γνώμη του γιατρού της καθεμιάς μας είναι ανώτερη, δε μπαίνουν σε ζυγαριά. Απλώς εδώ μέσα ρωτάμε για να δούμε τι συμβαίνει και στους άλλους και να καθησυχαστούμε (ή και να ανησυχήσουμε κάποιες φορές). 

Ακριβώς αυτό. Πχ μου έδωσε εμενα αυτά τα φάρμακα σε κάποια άλλη κάτι άλλο γενικά ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, ακόμα και στον ίδιο γιατρό με την ίδια ομάδα ακόμα και η ίδια γυναίκα μπορεί να έχει διαφορετικές απαντήσεις γιατί η κάθε φορά είναι μοναδική διαφορετική.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 

Αγαπες εμενα δε με αγχωσατε να ξέρετε;-) 

Ρωτάω γιατί θέλω να δω στην Ελλάδα πως το βλέπουν (από εμπειρία φίλης μου) εδω στη Γερμανία μου έχει πει ότι είναι περάστε σκουπίστε τελειώσαμε είχε η κοπέλα υδροσαλπιγκες και δεν είχαν κάνει καν εξέταση μετά από 2 αποτυχημένες  εξωσωματικές. Και μάζεψε λεφτά πήγε Ελλάδα καο τα κατάφερε κατευθείαν. 

Φυσικά άλλο κέντρο η κοπέλα για αυτο ρωτάω για να δω τι λένε. 

Τωρα στο 25 το έχω πρωινό για ν προλάβω τον αναισθησιολογο. 

Έτσι από περιέργεια πόσο κοστίζει εκεί η όλη διαδικασία;; γιατί έχω ακούσει για πολλούς που έρχονται Ελλάδα για εξωσωματική.. Για παράδειγμα για τα φάρμακα περνάς κ από κει επιτροπή ή απλώς στα δικαιολογούν οι ασφάλειες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ANGEL38 είπε:

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι νεο μελος, προσπαθησα να διαβασω τις τελευταιες συζητησεις να μπω στο κλιμα, καθως μεσα στους επομενους μηνες ξεκιναμε με τον γιατρο μου προετοιμασια για εξωσωματικη . Λυπαμαι πολυ για ολα τα αρνητικα αποτελεσματα και με το καλο οσες περιμενετε μπεμπακια .

Αναφορικα με την επιτροπη, δεν εχω καθολου εικονα. Γιατι περναμε απο επιτροπη ?

Επισης τι γνωμη εχετε για τους γενετιστες? Θεωρειτε πως ειναι απαραιτητος ο γενετιστής πριν την διαδικασια της εξωσωματικης ?

Καλησπέρα και καλώς ήρθες ! Εύχομαι ο δρόμος της εξωσωματικής να είναι πολύ πολύ σύντομος και σύντομα να έρθει το θετικό αποτέλεσμα! 

Επιτροπή περνάμε για να πάρουμε τα φάρμακα της διέγερσης δωρεάν γιατι είναι πανάκριβα ! 

Μπορείς να κάνεις εξωσωματικη και χωρίς επιτροπή αλλά θα χρειαστεί να πληρώσεις από τη τσέπη σου τα φάρμακα. 

Εμείς με πρόβλημα ολιγοασθενοτερατοσπερμιας δεν πήγαμε σε γενετιστή. Κάνουμε την εξωσωματική στο μητέρα και δεν έχουμε μιλήσει με κάποιον άλλο περα από τον γυναικολόγο μου τον εξωσωματιστη και τον ουρολόγο - ανδρολογο. 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά  ! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ANGEL38 είπε:

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι νεο μελος, προσπαθησα να διαβασω τις τελευταιες συζητησεις να μπω στο κλιμα, καθως μεσα στους επομενους μηνες ξεκιναμε με τον γιατρο μου προετοιμασια για εξωσωματικη . Λυπαμαι πολυ για ολα τα αρνητικα αποτελεσματα και με το καλο οσες περιμενετε μπεμπακια .

Αναφορικα με την επιτροπη, δεν εχω καθολου εικονα. Γιατι περναμε απο επιτροπη ?

Επισης τι γνωμη εχετε για τους γενετιστες? Θεωρειτε πως ειναι απαραιτητος ο γενετιστής πριν την διαδικασια της εξωσωματικης ?

Καλησπέρα κορίτσι μου, με το καλό να ξεκινήσεις την προσπάθεια σου και να πάνε όλα πολύ καλά.. επιτροπή περνάμε για να πάρουμε τα φάρμακα της διέγερσης δωρεάν γιατι είναι πολύ ακριβά.. όσο για γενετιστή πριν την πρώτη προσπάθεια δεν μου πρότειναν να επισκεφτώ, πήγα μετά από  αποβολή που είχα επειδή το έμβρυο είχε χρωμοσωμικη ανωμαλία να μας συμβουλέψει πως να προχωρήσουμε..κάποιοι γιατροί δεν το προτείνουν καν με μια μόνο αποβολή από όσο ξέρω.. σας πρότειναν να δείτε γενετιστή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω καιρο να μπω να σας διαβασω. Βέβαια που κ που έριχνα κλέφτες ματιές και ήταν μεγάλη η χαρά μου να βλεπω συνεχεια θετικά τεστακια 🤰🤰 

Άντε να παίρνουμε σειρά και οι υπόλοιπες 🙏🙏🙏

αγαπημένη μου @Vasilique πως πάει η εγκυμοσύνη σου;;;

Καλά είμαι κοριτσάκι μου! Δόξα τω Θεώ βήμα βήμα όπως όλα προχωράει κ αυτή…Μας έλειψες! Εσύ πώς περνάς; Πότε ξεκινάς με το καλό; Άντε περιμένει το πινακάκι μας! 🤗😉💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, με το καλό να ξεκινήσεις την προσπάθεια σου και να πάνε όλα πολύ καλά.. επιτροπή περνάμε για να πάρουμε τα φάρμακα της διέγερσης δωρεάν γιατι είναι πολύ ακριβά.. όσο για γενετιστή πριν την πρώτη προσπάθεια δεν μου πρότειναν να επισκεφτώ, πήγα μετά από  αποβολή που είχα επειδή το έμβρυο είχε χρωμοσωμικη ανωμαλία να μας συμβουλέψει πως να προχωρήσουμε..κάποιοι γιατροί δεν το προτείνουν καν με μια μόνο αποβολή από όσο ξέρω.. σας πρότειναν να δείτε γενετιστή?

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις !! οποτε ισχυει πως καποια εξοδα εξωσωματικης καλυπτονται , ειναι λιγο παρηγορο αυτο γιατι ειναι και το οικονομικο μεγαλος βραχνας. 

Για τον γενετιστη ακουσα πολλες περιπτωσεις που βοηθησε και δεν εφτασαν τα ζευγαρια σε εξωσωματικη, ισως γιατι καλυπτει αλλο φασμα ελεγχου. Αλλα νομιζω το να μπω και σε αυτη τη διαδικασια , θα ειναι εξτρα αγχωτικο. 

Καλα οι εκτος του χορου, που ειναι σιγουροι πως ειναι το αγχος η αιτια της μη συλληψης, μου προτειναν και ψυχολογο αλλα ενταξει χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ANGEL38 Καλώς όρισες κορίτσι στο παρεάκι μας! Εύχομαι το ταξίδι που σε λίγο καιρό θα ξεκινήσεις να είναι όμορφο κ σύντομο! Τα κορίτσια παραπάνω σου απάντησαν στις απορίες σου αλλά να σου πω κάτι; Μην αγχώνεσαι. Όταν έρθει η ώρα θα σου τα πει κ το κέντρο που επέλεξες όπου συνήθως αναλαμβάνουν αυτοί την προετοιμασία των σχετικών εγγράφων… Εδώ είμαστε εμείς πάντως κ τα λέμε όλα! 💚

@kaposetsi Αν κρίνω από την φωτο, ήδη ξεκίνησαν οι αλλαγές και η αναδιοργάνωση! Κ πολύ με χαροποιεί αυτό! Όλα θα γίνουν! Ψυχραιμία, πείσμα, υπομονή κ επιμονή! Κ πίστη πάνω απ´όλα! 💪🏻🤞🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Έτσι από περιέργεια πόσο κοστίζει εκεί η όλη διαδικασία;; γιατί έχω ακούσει για πολλούς που έρχονται Ελλάδα για εξωσωματική.. Για παράδειγμα για τα φάρμακα περνάς κ από κει επιτροπή ή απλώς στα δικαιολογούν οι ασφάλειες; 

Το 50% το καλύπτει η ασφάλεια 3 φορές το πολύ.  Σε όλα από γιατρό μέχρι φάρμακα.  

Θα μου βγει 1500 περίπου το 50% σύνολο είναι στα 3000 € αν θέλετε μετά θα σας βάλω όλες τις τιμές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Τι κάνεις κορίτσι μου;;;;; Εμείς καλά είμαστε!!! Καλά κάνετε γεμίστε μπαταρίες για να έρθετε με νέες ιδέες και σχέδια...τα γιατί ποτέ δε θα φύγουν...όμως κάποια στιγμή θα το έχετε το μωράκι σας θα δεις!!! ❤️❤️❤️❤️

Καλά κοπέλα μου εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες παρά πολύ για τα υπέροχα μνμ σας.. μου λέτε για την φωτογραφεία απλά αν την παρατηρήσετε είναι μια κοπέλα όπου φεύγει το μωράκι.. 

εύχομαι για ολες μα για όλες μόνο ευχάριστα νέα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ANGEL38 είπε:

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις !! οποτε ισχυει πως καποια εξοδα εξωσωματικης καλυπτονται , ειναι λιγο παρηγορο αυτο γιατι ειναι και το οικονομικο μεγαλος βραχνας. 

Για τον γενετιστη ακουσα πολλες περιπτωσεις που βοηθησε και δεν εφτασαν τα ζευγαρια σε εξωσωματικη, ισως γιατι καλυπτει αλλο φασμα ελεγχου. Αλλα νομιζω το να μπω και σε αυτη τη διαδικασια , θα ειναι εξτρα αγχωτικο. 

Καλα οι εκτος του χορου, που ειναι σιγουροι πως ειναι το αγχος η αιτια της μη συλληψης, μου προτειναν και ψυχολογο αλλα ενταξει χαχα

Ουσιαστικά μόνο τα φάρμακα καλύπτονται με την επιτροπή, και μετά ότι γράφεται από εξετάσεις και φάρμακα και πληρώνεις συμμετοχή.. δυστυχώς κέντρο και γιατροί όλα κανονικά.. θα σου πει και ο γιατρός σου τις λεπτομέρειες και τις τιμές του..

Καλά αυτό με το άγχος το πιστεύουν όλοι.. και μένα μου το λένε συνέχεια..ότι να ναι..παρόλα αυτά ο ψυχολόγος χρήσιμος και για την εξωσωματική μερικές φορές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Καλά είμαι κοριτσάκι μου! Δόξα τω Θεώ βήμα βήμα όπως όλα προχωράει κ αυτή…Μας έλειψες! Εσύ πώς περνάς; Πότε ξεκινάς με το καλό; Άντε περιμένει το πινακάκι μας! 🤗😉💚

Ήσυχα μωρε. Προσπαθησα να ξεχαστω. Λιγο δουλειά, λίγα μπανακια,,κ τώρα που γυρίσαμε με το καλό, περιμένω να αδιαθετησω αρχές Σεπτέμβρη κ να ξεκινησω. Είχε μια αποτυχημένη εξωσωματική κ η ξαδέρφη μου πριν λίγες μερες κ με έριξε λιγο…αλλά πιστεύω μέχρι να ξεκινησω θα έχει ανεβεί η ψυχολογία μου 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ANGEL38 είπε:

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι νεο μελος, προσπαθησα να διαβασω τις τελευταιες συζητησεις να μπω στο κλιμα, καθως μεσα στους επομενους μηνες ξεκιναμε με τον γιατρο μου προετοιμασια για εξωσωματικη . Λυπαμαι πολυ για ολα τα αρνητικα αποτελεσματα και με το καλο οσες περιμενετε μπεμπακια .

Αναφορικα με την επιτροπη, δεν εχω καθολου εικονα. Γιατι περναμε απο επιτροπη ?

Επισης τι γνωμη εχετε για τους γενετιστες? Θεωρειτε πως ειναι απαραιτητος ο γενετιστής πριν την διαδικασια της εξωσωματικης ?

Καλως ηρθες στην παρεα κοριτσι μου!!! Ευχομαι σύντομα να εχεις θετικά νεα και να ξεκινήσεις το ταξιδι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena0212 είπε:

Ήσυχα μωρε. Προσπαθησα να ξεχαστω. Λιγο δουλειά, λίγα μπανακια,,κ τώρα που γυρίσαμε με το καλό, περιμένω να αδιαθετησω αρχές Σεπτέμβρη κ να ξεκινησω. Είχε μια αποτυχημένη εξωσωματική κ η ξαδέρφη μου πριν λίγες μερες κ με έριξε λιγο…αλλά πιστεύω μέχρι να ξεκινησω θα έχει ανεβεί η ψυχολογία μου 🥰🥰🥰

Το ότι έγινε στη ξαδελφη σου δε σημαίνει ότι θα γίνει και σε εσένα, πίστη και αισιοδοξία θέλουμε κορίτσια. 

Να σας κάνω να γελάσετε...

Λεω του φουκαρα του άντρα μου κανονισε αμα δε σου αρέσει αυτό που θα παίζει να το αλλάξεις ή να βγεις και να τους πεις αυτό δε μου αρέσει. Χαχαχαχ εγω θέλω ποιοτικά χαχαχαχ αχ τι τραβάει και αυτός από εμένα ήρωας αχχαχαχα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ANGEL38 είπε:

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι νεο μελος, προσπαθησα να διαβασω τις τελευταιες συζητησεις να μπω στο κλιμα, καθως μεσα στους επομενους μηνες ξεκιναμε με τον γιατρο μου προετοιμασια για εξωσωματικη . Λυπαμαι πολυ για ολα τα αρνητικα αποτελεσματα και με το καλο οσες περιμενετε μπεμπακια .

Αναφορικα με την επιτροπη, δεν εχω καθολου εικονα. Γιατι περναμε απο επιτροπη ?

Επισης τι γνωμη εχετε για τους γενετιστες? Θεωρειτε πως ειναι απαραιτητος ο γενετιστής πριν την διαδικασια της εξωσωματικης ?

Καλώς ήρθες , σου εύχομαι  με το καλό να πάνε όπως τα έχεις ονειρευτεί.  Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω στις ερωτήσεις σου.. αλλα σιγουρα ξέρουν τα κορίτσια  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε σπίτι από απογευματινό μπανιο με την μικρή και είδα στο εσώρουχο μου καφέ αίμα. Όχι όπως τις προηγούμενες ημέρες που ήταν ένα σκούρο μπεζ σε απειροελάχιστη ποσότητα. Τώρα ήταν σαν αίμα περιόδου. Εννοείται με έπιασαν τα κλάματα. Είπα στον άντρα μου ότι αν χάσω το μωρό, δεν θα το συγχωρήσω ποτέ στους γονείς του για την κούραση που τράβηξα 1 εβδομάδα τώρα. Ίσως να μην φταίνε αυτοί αλλά αυτή η κακή τους ενέργεια και η αδιαφορία τους είναι σαν να επιδείνωσαν την κατάσταση. Τους ανέφερα ότι ο γιατρός είπε να μην σηκώνω το μωρό όσο γίνεται, και η απάντηση τους (όχι σε εμένα απευθείας, αλλά στον άντρα μου), ήταν ότι η μάνα του έκανε μετακόμιση έγκυος. Εμένα αυτό μόνο κακία μου βγάζει. Ίσως είμαι απλά ταραγμένη και ψάχνω κάπου να αποδώσω ευθύνες.. ίσως μιλάει ο φόβος μου... Αλλά ειλικρινά έχω πανικοβληθεί και ταυτόχρονα έχω θυμώσει τόσο πολυ. Δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι την Τρίτη που έχω την αυχενική. 
    • Κοίτα έχεις όλα τα δίκια του κόσμου όταν βλέπεις ομως ότι ο αλλος δεν καταλαβαίνει την κατάσταση σου με ωραίο τρόπο εξήγησε τους πως δε μπορείς πλέον...εν τω μεταξύ ζω κάτι αντίστοιχο..έχω έναν γείτονα Μ ένα κοριτσάκι κι αυτό θέλει συνέχεια να έρχεται να παίζει με τον δικό μου..ε το αφήνουν το παιδί και φεύγουν..δεν κάθονται ..κι εγώ αναγκάζομαι κάνω το διαιτητή μαζεύω το χάος μετά παιχνίδια δωμάτιο..άσε που πρέπει να έχω συνέχεια το νου μου μην πέσει κάπου μη χτυπήσει ...τελοσπαντων απ' τη μια δεν τους ήθελα και μέσ' τα πόδια μου γιατί τι να πεις και συνέχεια πρέπει να κάτσεις κι εκεί μαζί τους  ενώ τώρα κάνω και καμιά δουλειά η κάθομαι ...αλλά τώρα δε μπορώ να τρέχω πίσω να μαζεύω η να γίνει τίποτα και να βρω κάνα μπελα
    • Σ'ευχαριστώ πολύ! Άρα μέχρι τη Πέμπτη περιμένω κανονικά και βλέπουμε..
    • Προσπάθησε να βάλεις λίγο τα όρια σου από εδώ και πέρα γιατί όταν θα γεννήσεις και θα θες μια βοήθεια κατά 90% θα είναι άφαντοι 😕 Και σκέψου αν για εσενα όταν θα θες να αφήσεις κάπου το μωρο για να πας με τον αντρα σου για ενα φαγητό, θα έκαναν κάτι αντίστοιχο ;🤷‍♀️ ειναι ωραία να προσφέρεις βοήθεια αλλά αν είναι μονόπλευρο τότε θα πρέπει να κοιτάξεις και εσυ τον εαυτό σου ειδικά από εδώ και πέρα που θα έχεις και ένα μωρο  εγω το βλέπω με της κουμπαράς μου το παιδί κανονίζουμε όλοι το πρόγραμμα μας ανάλογα με το δικό της το παιδί ποτε  τρώει ποτε κοιμάται, να πάμε εμείς στο σπίτι τους να μην αλλάξει περιβάλλον η μικρή και γενικα ότι βολεύει σε εκείνους λες και εγω δεν έχω παιδί.. που αντικειμενικά έχω πιο δύσκολο παιδί εγω από το δικό της… θα δεις πολλά μετά την γεννά και από ανθρώπους που δεν το περιμένεις 
    • Τωρα σχετικα με τους γιατρους ψαχτηκα πολυ διαβασα για το Ελενα κ πηγα μονη οταν ημουν ακομη στον προηγουμενο γιατρο..ο νεος γιατρος ηθελε να παω σε αιματολογο με βαση το ιστορικό πριν τον ενημερώσω οτι το εχω ηδη κανει.. για θρομβοφιλια ειχα κανει τις βασικές εξετασεις πριν καταληξουμε στην εξωσωματικη γτ ειχαν αποβολες τοσο η μαμα μου οσο κ η γιαγια μου μετα το πρωτο παιδι..αν κ δεν οφειλονταν μαλλον σε κατι τετοιο..η μαμα μ μετα τη γεννα τ αδερφου μ ειχε υπερθυροειδισμο κ ο γιατρος δε της εδινε αγωγη στην εγκυμοσύνη οποτε μαλλον γι αυτο εχασε 2 παιδια πριν απο εμενα (μας εκανε στα 22 και 24)..κ η γιαγια μ αφου επεμεινα κ την ρωτουσα μ ειπε πως ισως δεν προσεξε αρκετα στις επομενες κ τα εχασε γτ ηταν μικρη (18 εκανε τη μαμα μ) κ δουλευε κομμώτρια οποτε ειχε πολυ ορθοστασια κουραση κ δουλευε κ πολλες ωρες.. Νομιζω πως ο προεμφυτευτικος ειναι μονοδρομος κ μετα περεταιρω εξετασεις σε μενα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...