Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Και εγώ από εδώ μαθαίνω μην νομίζεις!!!παντως ένα μεγάλο μπράβο που αμέσως μπήκες πάλι στον αγώνα!!!!σου αξίζουν συγχαρητηρια!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά να ξέρεις από εδώ μέσα πήρα τόση δύναμη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η condios είπε:

Το γεγονός που κρατάω από όλη τη συζήτηση είναι πως συμφωνούμε ότι ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και θέλει αποκλειστική διαχείριση και παρακολούθηση. Εγώ απλά προσπάθησα να εξηγήσω σε λιγες γραμμές τί συμβαίνει γενικά με την εξωσωματική και την ενδομητρίωση. Σκέψου πως υπάρχουν αρκετές γυναίκες που έχουν ενδομητρίωση και δεν το γνωρίζουν, που έχουν ενδομητρίωση και το γνωρίζουν και παρόλα αυτά μένουν έγκυες φυσιολογικά και που έχουν ενδομητρίωση και μένουν έγκυες αντίστοιχα με εξωσωματική. Σημασία έχει πάντα το αποτέλεσμα για μένα. Γερά μωρά στις αγκαλιές μας , με όποιο τρόπο και αν θελουν αυτά να έρθουν! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στις δυνατές γυναίκες της ομάδας όλης! 🙏👶💖

Ισχύει απόλυτα αυτό που λες! Εμένα χαρακτηριστικά ο γιατρός μου μου είχε πει «ξέρω κοπέλες με δέκα φορές χειρότερη ενδομητριωση από εσένα κ έχουν κάνει από τρία τέσσερα παιδιά». Απλά εφόσον όλα τ αλλά έβγαιναν φυσιολογικά κι όμως δεν είχαμε αποτέλεσμα είπαμε να δούμε κ αυτό! Δεν μας έδωσε τη λύση όπως ξέρετε όμως βελτίωση είδαμε! Είναι νομίζω περισσότερο ψυχολογικό, λέμε ότι τώρα τα έκανα όλα κ δεν ειναι πλέον τίποτα στο χέρι μου! Από δω και πέρα ειναι στο χέρι του Θεού! Εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω, ότι έκανα ότι έπρεπε να κάνω κ τώρα ελπίζω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά να ξέρεις από εδώ μέσα πήρα τόση δύναμη!!! 

Φυσικά και το ξέρω και εγώ από εδώ παίρνω δυναμη!!!να προσεχείς τον εαυτό σου και τον άντρα σου!!!😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η condios είπε:

 

Αγαπημένες ,,,, οι κύστες ενδομητρίωσης δεν επηρεάζουν τη διαδικασία της εξωσωματικής ειδικά αν η γυναίκα είναι σε ηλικία 38-50. Τι εννοώ? Αν μια κοπέλα είναι παθούσα και είναι 30 ετών το βλέπει αλλιώς ο γιατρός αλλά και πάλι μπορεί να κάνει εξωσωματική. H @lactaki μας ζωντανό παράδειγμα που τώρα έχει τα διδυμάκια της αγκαλιά,,,πες τα και εσύ αγαπημένη. Εγώ που είμαι 40 με βαριά ενδομητρίωση παντού δεν επηρεάζει την προσπάθεια της εξωσωματικής εφόσον ξαναλέω παραμένω καθαρή ενδομητρικά, κολπικά και τραχηλικά από ενδομητρίωση έτσι? Επίσης,,,γνωστός λαπαροσκόπος χειρουργος στην Αθήνα, εξαιρετικός στην ειδικοτητα του, όταν τον ρώτησα να κάνω (ξανά) αφαίρεση κύστεων ενδομητρίωσης μου είπε "δεν πειράζεις μια γυναίκα στα 40 που είναι στη διαδικασία παιδιού". άρα,,,όλα γίνονται,,,μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται κορίτσια μου όμορφα! Ελπίζουμε πάντα για το καλύτερο. 

Πόσο σύμφωνη με βρίσκει η φράση σου μόνο του Σπανού τα γένια δεν γίνονται!!! Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και εσένα κοριτσάκι μου , είναι όλες πολύτιμες αλήθεια ❤️❤️❤️!! Θα περιμένω και την ιστορία απο το @lactaki μας !?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Φυσικά και θα το ψάξω περισσότερο πλέον κορίτσακι μου και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου 💓

@Αννια27 κορίτσι μου χαίρομαι πολύ που σηκώθηκες και θα ξεκινήσεις να το ψάχνεις ! Θα δεις αργά η γρήγορα θα γίνει το πολυπόθητο! Υπομονή ! Επειδή διάβασα το ιστορικό σου, και είδα ότι έχεις ενδομητριωση, θα σου πω τα παρακάτω χωρίς να έχω γνώση επί του θέματος της ενδομητριωσης αλλά στα λέω περισσότερο ως ιδέα για να ρωτήσεις τον επόμενο γιατρό σου αν θες ... Μια γνωστή μου που έχει ενδομητριωση πριν την εξωσωματική είχε κάνει λαπαροσκοπικά καθαρισμό ώστε να κάνει την εξωσωματική.... Δεν ξέρω τι αφαίρεσαν ακριβώς μου είχε πει όπως θυμάμαι ότι την καθάρισε ο γιατρός από ιστό από κύστες από ομοιώματα δεν ξέρω πάντως αφορούσε την ενδομητριωση ! 

Επίσης, εγώ επειδή έχω πολυκιστικες με έχουν βοηθήσει πολύ οι βιταμίνες fertilovit για τις πολυκιστικες, ξέρω πως έχει και τις fertilovit για την ενδομητριωση μήπως να τις δοκίμαζες ? Είναι θαυματουργές για εμένα όσον αφορά τις πολυκιστικες ειχα δει μεγάλη διαφορά από τον 1ο μήνα ! 

Συγνώμη αν σε ζαλισα, μπορεί να μην είναι καθόλου χρήσιμα αυτά η να σε μπερδεύουν περισσότερο αλλά με την ανταλλαγή απόψεων ίσως προκύψει κάτι... 

Είμαι σίγουρη πως τώρα που θα τα βάλεις κάτω θα τα δεις ένα ένα θα βρεθεί λύση και η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nikol88 είπε:

Ισχύει απόλυτα αυτό που λες! Εμένα χαρακτηριστικά ο γιατρός μου μου είχε πει «ξέρω κοπέλες με δέκα φορές χειρότερη ενδομητριωση από εσένα κ έχουν κάνει από τρία τέσσερα παιδιά». Απλά εφόσον όλα τ αλλά έβγαιναν φυσιολογικά κι όμως δεν είχαμε αποτέλεσμα είπαμε να δούμε κ αυτό! Δεν μας έδωσε τη λύση όπως ξέρετε όμως βελτίωση είδαμε! Είναι νομίζω περισσότερο ψυχολογικό, λέμε ότι τώρα τα έκανα όλα κ δεν ειναι πλέον τίποτα στο χέρι μου! Από δω και πέρα ειναι στο χέρι του Θεού! Εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω, ότι έκανα ότι έπρεπε να κάνω κ τώρα ελπίζω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά!! 

Σκέφτεσαι πολύ σωστά κατ'εμέ και καλά κάνεις. Εφόσον αισθάνεσαι καλά με ότι έχεις κάνει και πέρασε από το χέρι το δικό σου, του συζύγου, του γιατρού και του εμβρυολόγου,,,ε πραγματικά πλέον μόνο του Θεού μένει για να αποφασίσει ποιο αγγελάκι του ουρανού θα επιστρέψει σε εμάς σα  μωράκι!!!! Όλα θα πάνε υπέροχα,,,θέμα χρόνου όλες μας,,,,το πιστεύω βαθιά! 🙏👶💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά και λατρεμένα!!! Πόσο σας ευχαριστώ όλες δεν λέγεται!!! Πραγματικά νιώθω τυχερή που είμαι σε αυτή την ομάδα!! Δεν έχω αλλά λαικ αλλά να ξέρετε ότι σας ευχαριστώ μια μια ξεχωριστά μέσα από την καρδιά μου!!! Μόνο ευτυχιες και χαρές σε όλες σας ❤️!! Χθες δεν ήμουν καθόλου καλά στην αρχή στεναχωρήθηκα αλλά μετά το τηλέφωνο με το γιατρό ήμουν τόσο τσαντισμενη όσο δεν φαντάζεστε,σήκωσα πίεση κυριολεκτικά!!! Και ξεκινώ να λέω: 

Επειδή έχω άλλα τρεις βλαστοκυστες 6 ημέρας αλλά πολύ μέτριας ποιότητας ΒΓ σκέφτηκα ότι θα συνεχίσω μέχρι να πετύχω!! Αλλά πρώτα θεωρώ ότι πρέπει να ψαχτω γιατί δεν γίνεται στην ηλικία μου χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα δεύτερη φορά με άριστες βλαστοκυστες άριστο ενδομήτριο να μην γίνεται καν η εμφύτευση!!

Οπότε μιλάω με το γιατρό για το αποτέλεσμα και τον ρωτάω τι φταίει;; Και η απάντηση σου ήταν έτυχε!! Την επόμενη φορά ίσως να είσαι τυχερή!! Και ξαναρωτάω εγώ μήπως γιατρέ πρέπει να κάνουμε κάποιες επιπλέον εξετάσεις;; ( Υστεροσκοπιση που δεν έχω κάνει ποτέ π.χ) και μου απαντάει όχι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο ,ξεκουράσου και εάν θες μιλάμε πάλι όταν θα θες να ξαναπροχωρησεις!!! 

Και τώρα πείτε μουυυυ γιατί θα τρελαθώ με κοροϊδεύει;;;;; Έχω χαλάσει ήδη 7 χιλιάρικα ( που δεν τα έχω κιόλας) έχω χάσει κάμποσο ψυχικό πόνο , για να μου λέει έτυχε και την επόμενη μπορεί να είσαι πιο τυχερή;;;!!!!!!

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο κορίτσια μου,όπως καταλαβαίνετε είμαι στην αναζήτηση νέου γιατρού πλέον!!!

Κοριτσι μου σου εγραψα κ πριν λιγο εγω τωρα μπηκα κ σας διαβαζω ολες. Η αποτυχια σου με εκανε να κλαψω τοσο κοντα σας νιωθω. Θεωρω πως θα επρεπε να παρεις κ μια αλλη γνωμη εμενα που ακομα δεν εχω ξεκινησει μου εχει δωσει ενα σκασμο εξετασεις για σιγουρια πριν αρχισουμε ειπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η geo2222 είπε:

Φυσικά και το ξέρω και εγώ από εδώ παίρνω δυναμη!!!να προσεχείς τον εαυτό σου και τον άντρα σου!!!😘😘😘

❤️💖 Κ εσύ κοπέλα μου γλυκιά 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Margitc είπε:

Κοριτσι μου σου εγραψα κ πριν λιγο εγω τωρα μπηκα κ σας διαβαζω ολες. Η αποτυχια σου με εκανε να κλαψω τοσο κοντα σας νιωθω. Θεωρω πως θα επρεπε να παρεις κ μια αλλη γνωμη εμενα που ακομα δεν εχω ξεκινησει μου εχει δωσει ενα σκασμο εξετασεις για σιγουρια πριν αρχισουμε ειπε. 

Το ξέρω γλυκιά μου γι'αυτό και τώρα δεν θα το αφήσω στην τύχη του ,θα πάρω ένα διάλειμμα και λόγω καλοκαιριού αλλά παράλληλα θα ψαχνομαι !!! Ότι καλύτερο σου εύχομαι :-) :-)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η condios είπε:

Σκέφτεσαι πολύ σωστά κατ'εμέ και καλά κάνεις. Εφόσον αισθάνεσαι καλά με ότι έχεις κάνει και πέρασε από το χέρι το δικό σου, του συζύγου, του γιατρού και του εμβρυολόγου,,,ε πραγματικά πλέον μόνο του Θεού μένει για να αποφασίσει ποιο αγγελάκι του ουρανού θα επιστρέψει σε εμάς σα  μωράκι!!!! Όλα θα πάνε υπέροχα,,,θέμα χρόνου όλες μας,,,,το πιστεύω βαθιά! 🙏👶💖

Τι ωραία που τα λες βρε κορίτσι μου μπράβο σου , έτσι είναι!! Εμείς θα κάνουμε ότι μπορούμε και θα γίνει το πολυπόθητο 😉 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Με βοήθησες πάρα πολύ κοπελαρα μου αλήθεια σε ευχαριστώ πολύ!!! Φυσικά και εάν στην πορεία έχω απορίες ή προβληματισμούς θα σας ενοχλήσω και θα γίνω η ενοχλητική της παρέας 😋 αλλά πραγματικά έχω ανάγκη τια συμβουλές σας ❤️ παρεπιπτόντως και εγώ πεθαίνω στον πόνο στην περίοδο!! Συγκεκριμένα όπως λέω νιώθω κάθε μήνα να με επισκεφτεται ένας σαμουράι και αρχίζει να με μαχαιρώνει με το σπαθί του χαχα!!!

Καμία εδώ μέσα δεν γίνεται ενοχλητική νομίζω!! Βοηθάμε η μια την άλλη κ είναι πολύ σημαντικό γιατί αν δεν το χεις περάσει και δεν έχεις εμπειρία σ αυτό δυστυχώς δεν μπορείς να βοηθήσεις ούτε επιστημονικά ούτε ψυχολογικά (βλέπε οικογένεια και φίλους που όσο κι αν θέλουν και προσπαθούν δεν θα μπορέσουν να το νιώσουν αυτό που νιώθουμε εμείς) Όποτε είμαστε εδώ για να πρήζουμε η μια την άλλη στα καλά και στα άσχημα!! 
Ειλικρινά πάντως σου λέω για ενδομητριωση εγώ είδα τεράστια διαφορά! Πριν την επέμβαση έπαιρνα του κόσμου τα παυσίπονα κι από τότε που την έκανα, εδώ κ ένα χρόνο ούτε ντεπόν!! 
Ψάξτε καλά πριν προσπαθήσετε πάλι! Συγκεντρώστε απορίες κι εξετάσεις και αφού τα έχεις όλα μετά να προχωρήσεις!! Είναι κρίμα να ξοδέψεις χρήματα μα πιο πολύ την υπομονή και την αισιοδοξία σου αν δεν νιώθεις σίγουρη ότι τα έλεγξες όλα! Γιατί τα χρήματα θα τα ξαναβρείς αλλα τ αλλα δυστυχώς με κάθε αποτυχία μειώνονται ανεπανόρθωτα!! Καλύτερα να καθυστερήσεις δυο τρεις μήνες αλλα να κερδίσεις αυτό που τόσο πολύ θέλεις! ( Τα λέω να τ ακούω κ εγώ! 😉

Φιλάκι κ αγκαλιά 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

@Αννια27 κορίτσι μου χαίρομαι πολύ που σηκώθηκες και θα ξεκινήσεις να το ψάχνεις ! Θα δεις αργά η γρήγορα θα γίνει το πολυπόθητο! Υπομονή ! Επειδή διάβασα το ιστορικό σου, και είδα ότι έχεις ενδομητριωση, θα σου πω τα παρακάτω χωρίς να έχω γνώση επί του θέματος της ενδομητριωσης αλλά στα λέω περισσότερο ως ιδέα για να ρωτήσεις τον επόμενο γιατρό σου αν θες ... Μια γνωστή μου που έχει ενδομητριωση πριν την εξωσωματική είχε κάνει λαπαροσκοπικά καθαρισμό ώστε να κάνει την εξωσωματική.... Δεν ξέρω τι αφαίρεσαν ακριβώς μου είχε πει όπως θυμάμαι ότι την καθάρισε ο γιατρός από ιστό από κύστες από ομοιώματα δεν ξέρω πάντως αφορούσε την ενδομητριωση ! 

Επίσης, εγώ επειδή έχω πολυκιστικες με έχουν βοηθήσει πολύ οι βιταμίνες fertilovit για τις πολυκιστικες, ξέρω πως έχει και τις fertilovit για την ενδομητριωση μήπως να τις δοκίμαζες ? Είναι θαυματουργές για εμένα όσον αφορά τις πολυκιστικες ειχα δει μεγάλη διαφορά από τον 1ο μήνα ! 

Συγνώμη αν σε ζαλισα, μπορεί να μην είναι καθόλου χρήσιμα αυτά η να σε μπερδεύουν περισσότερο αλλά με την ανταλλαγή απόψεων ίσως προκύψει κάτι... 

Είμαι σίγουρη πως τώρα που θα τα βάλεις κάτω θα τα δεις ένα ένα θα βρεθεί λύση και η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή!!

Σε ευχαριστώ κορίτσακι μου και φυσικά ότι μου λέτε είναι απόλυτα χρήσιμο για εμένα ,όλες με βοηθάτε πολύ !! Αυτές οι βιταμίνες είναι τόσο καλές;;τις έχω ξανά ακούσει αλλά δεν είχα δώσει βάση!! Θα το βάλω και αυτό στη λίστα με το τι πρέπει να κάνω από εδώ κ πέρα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αννια27 είπε:

@geo222 λοιπόν κορίτσια μου να σας πω αρχικά την τελευταία ανάλυση σπέρματος από το νοσοκομείο, γράφει συγκεντρωση 15 εκατομμύρια κινητικότητα 58% μορφολογικο φυσιολογικα 1% !! Αυστραλικο αντιγόνο και αντισώματα και κυστική ίνωση και οι δύο έχουμε κάνει! Σαλπιγγογραφια προ τριετίας καθαρή! οιστροδιολη 37,7 στη 4η μέρα κύκλου! εξετάσεις αίματος και οι δύο! TSH 1.29 εγώ, προλακτίνη 17.3! Ε2 54.2 ! FSH 4.3! LH 4.36! Όλα αυτά όμως πριν 1χρονο και!! Αυτά κορίτσια μου δεν βρίσκω κάτι άλλο στα χαρτιά μου !! Το πρόβλημα μας είναι η ενδομητριωση καθώς φαίνεται και από τους υπερήχους έχω πολλές σοκολατοειδης κύστες και κάθε τόσο μου δίνουν αντισυλληπτικά για να φύγουν!! Τι λέτε εσείς;;;;

Κορίτσι μου επανήλθες κιόλας δυναμικά και αυτό είναι το πρώτο βήμα προς την επιτυχία να ξέρεις!!και εμένα με εκνευρίζουν όταν λένε τυχαίο αλλά δυστυχώς υπάρχει και αυτό, παρόλα αυτά ούτε εγώ θα πήγαινα σε επόμενη προσπάθεια χωρίς να αλλάξει κάτι και χωρίς κάποια επιπλέον εξέταση..για την ενδωμητριωση δεν ξέρω καθολου...όμως να σε ρωτήσω καρυότυπο έχετε κάνει εσύ και ο σύζυγος?επίσης φέτος δεν έκανες ορμονικό έλεγχο μόνο αυτά τα αποτελέσματα από πέρυσι έχετε?δεν νομίζω..για την υστεροσκοπηση και εγώ θα πω ότι είναι καλό να γίνει μιας και εμένα μου έτυχε να έχω πολύποδα που δεν φαινόταν σε υπέρηχο.τωρα θα μου πεις θα έφταιγε ο πολύποδας για μη εμφύτευση?εξαρτάται αλλά αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ, εγώ νιώθω καλύτερα που τον αφαίρεσα..ελπίζω να μη σε μπερδεύουμε πολύ γιατί η αλήθεια είναι ότι η καθεμία από τη δική της εμπειρία σου απαντάει και ανάλογα αλλά αφού δεν σε γεμίζει ο γιατρός σου να πάρεις και άλλη γνώμη και θα δεις ότι θα τα δρομολογήσετε όλα σιγά σιγά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikol88 είπε:

Καμία εδώ μέσα δεν γίνεται ενοχλητική νομίζω!! Βοηθάμε η μια την άλλη κ είναι πολύ σημαντικό γιατί αν δεν το χεις περάσει και δεν έχεις εμπειρία σ αυτό δυστυχώς δεν μπορείς να βοηθήσεις ούτε επιστημονικά ούτε ψυχολογικά (βλέπε οικογένεια και φίλους που όσο κι αν θέλουν και προσπαθούν δεν θα μπορέσουν να το νιώσουν αυτό που νιώθουμε εμείς) Όποτε είμαστε εδώ για να πρήζουμε η μια την άλλη στα καλά και στα άσχημα!! 
Ειλικρινά πάντως σου λέω για ενδομητριωση εγώ είδα τεράστια διαφορά! Πριν την επέμβαση έπαιρνα του κόσμου τα παυσίπονα κι από τότε που την έκανα, εδώ κ ένα χρόνο ούτε ντεπόν!! 
Ψάξτε καλά πριν προσπαθήσετε πάλι! Συγκεντρώστε απορίες κι εξετάσεις και αφού τα έχεις όλα μετά να προχωρήσεις!! Είναι κρίμα να ξοδέψεις χρήματα μα πιο πολύ την υπομονή και την αισιοδοξία σου αν δεν νιώθεις σίγουρη ότι τα έλεγξες όλα! Γιατί τα χρήματα θα τα ξαναβρείς αλλα τ αλλα δυστυχώς με κάθε αποτυχία μειώνονται ανεπανόρθωτα!! Καλύτερα να καθυστερήσεις δυο τρεις μήνες αλλα να κερδίσεις αυτό που τόσο πολύ θέλεις! ( Τα λέω να τ ακούω κ εγώ! 😉

Φιλάκι κ αγκαλιά 😘

Καλέ μόνο δύο τρεις μήνες λες εσύ;;;εγώ με βλέπω να ξεκινάω από Οκτώβρη πάλι!! Πέρα από το πόσο που πρέπει να ξαναμαζευτει ,θέλω να κάνω τόσο πολλά να πάρω γνώμες από γιατρούς,αιματολογους κτλ.. αλλά και να ξεκουραστώ βρε φίλη!! Είπαμε να γίνουμε μάνες αλλά ήρεμες μητέρες 😉 χαχα!!! Φιλια αγαπημένη :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσι μου επανήλθες κιόλας δυναμικά και αυτό είναι το πρώτο βήμα προς την επιτυχία να ξέρεις!!και εμένα με εκνευρίζουν όταν λένε τυχαίο αλλά δυστυχώς υπάρχει και αυτό, παρόλα αυτά ούτε εγώ θα πήγαινα σε επόμενη προσπάθεια χωρίς να αλλάξει κάτι και χωρίς κάποια επιπλέον εξέταση..για την ενδωμητριωση δεν ξέρω καθολου...όμως να σε ρωτήσω καρυότυπο έχετε κάνει εσύ και ο σύζυγος?επίσης φέτος δεν έκανες ορμονικό έλεγχο μόνο αυτά τα αποτελέσματα από πέρυσι έχετε?δεν νομίζω..για την υστεροσκοπηση και εγώ θα πω ότι είναι καλό να γίνει μιας και εμένα μου έτυχε να έχω πολύποδα που δεν φαινόταν σε υπέρηχο.τωρα θα μου πεις θα έφταιγε ο πολύποδας για μη εμφύτευση?εξαρτάται αλλά αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ, εγώ νιώθω καλύτερα που τον αφαίρεσα..ελπίζω να μη σε μπερδεύουμε πολύ γιατί η αλήθεια είναι ότι η καθεμία από τη δική της εμπειρία σου απαντάει και ανάλογα αλλά αφού δεν σε γεμίζει ο γιατρός σου να πάρεις και άλλη γνώμη και θα δεις ότι θα τα δρομολογήσετε όλα σιγά σιγά!!

Και όμως είναι από περισυ φέτος δεν έχω κάνει πέρα από την οιστροδιολη και τα αντιγόνα που χρειάζονται στο νοσοκομείο!!! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και καρυότυπο δεν έχουμε κάνει!! Θέλω να βρω ένα γιατρό που θα μου βγάζει εμπιστοσύνη και να έχω κάνει τα πάντα πριν την επόμενη προσπάθεια!! Σε ευχαριστώ κ πάλι κοπέλα μου 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Α ωραία!! Εν τω μεταξύ σε ποιο κέντρο είσαι?αν θέλεις να πεις φυσικά..εμένα από το emb...lab μου τις έκαναν αυτές μαζί με όλες τις αιματολογικές δεν έκλεισα κάπου μόνη μου ραντεβού εκτός κέντρου και νόμιζα ότι έτσι είναι σε όλα..δεν έχω επισκεφτεί και κανένα άλλο κεντρο για να πω την αλήθεια..

Εγώ είμαι απέναντι. Στο new-life. Εμένα μου τος έγραψαν απλά κ τις κάνω έξω. Απλά στο μικροβιολογικό που πάω δεν κάνουν κυστικη ίνωση. Όποτε έψαχνα να βρω που θα την κάνω. Κ το atg που μου ειπες βολεύει γιατί είναι διπλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Και όμως είναι από περισυ φέτος δεν έχω κάνει πέρα από την οιστροδιολη και τα αντιγόνα που χρειάζονται στο νοσοκομείο!!! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και καρυότυπο δεν έχουμε κάνει!! Θέλω να βρω ένα γιατρό που θα μου βγάζει εμπιστοσύνη και να έχω κάνει τα πάντα πριν την επόμενη προσπάθεια!! Σε ευχαριστώ κ πάλι κοπέλα μου 💓💓💓

Καλά θα κάνεις κορίτσι μου θα βρεις το γιατρό που σου ταιριάζει καλύτερα..και μένα μη νομίζεις ο εξωσωματικος πέρα από την εξέταση του εμβρύου δεν ζήτησε τίποτα άλλο με πήγαινε κανονικά σε επόμενη προσπάθεια..ο γυναικολόγος μου ο απλός είναι αυτός που με τρέχει σε εξετάσεις..κάνουμε αυτό με το οποίο νιώθουμε καλύτερα..να σαι καλα..φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Εγώ είμαι απέναντι. Στο new-life. Εμένα μου τος έγραψαν απλά κ τις κάνω έξω. Απλά στο μικροβιολογικό που πάω δεν κάνουν κυστικη ίνωση. Όποτε έψαχνα να βρω που θα την κάνω. Κ το atg που μου ειπες βολεύει γιατί είναι διπλα. 

Α γειτονιά είμαστε..έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και γιαυτο το κεντρο..ναι το atg κάνει τα πάντα από εξετάσεις νομίζω και βολεύει εκείνο που είναι κοντα στα κέντρα..σου εύχομαι καλή επιτυχία σε όποια φάση και αν βρίσκεσαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Α γειτονιά είμαστε..έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και γιαυτο το κεντρο..ναι το atg κάνει τα πάντα από εξετάσεις νομίζω και βολεύει εκείνο που είναι κοντα στα κέντρα..σου εύχομαι καλή επιτυχία σε όποια φάση και αν βρίσκεσαι..

Ευχαριστω. Και σε σένα καλή επιτυχία!! 
αυριο πάω για τον τελευταίο υπέρηχο μάλλον. Είμαι στην 7η μερα ήπιας διέγερσης. Μαλλον Δευτέρα η Τετάρτη Θ κάνω ωοληψια. Κ μετά από 5 μερες εμβρυομεταφορα. Έχω μια βλαστοκύστη ήδη στην κατάψυξη. Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αννια27 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ κοπέλα μου :-)

Θα σου προτεινα να πας και να τα συζητησεις με εναν αλλο γιατρο γιατι οτι και να λεμε εδω δεν μπορει να ισχυει για ολες μας(πχ η αδερφη μου εκανε επεμβαση για την ενδομητριωση ενω σου λεει καποια κοπελα δε πειραζει,γιατι ειχε θεματα στην εμφυτευση).Ειμαστε ολες διαφορετικες σε ηλικια,κιλα προβληματα υγειας.Και το να συγκρινεις καταστασεις δεν ειναι και το καλυτερο γιατι καταστρεφει την ψυχολογια....δεν παει να πει τιποτα αν δυο κοπελες εχουμε το ιδιο θεμα.Δε σημαινει τιποτα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.....μόλις γύρισα από την έμβρυομεταφορά και πλέον δεν είμαι μόνη αλλά έχω και δύο εμβρυακια στην κοιλίτσα μου!!!! Τα κατάφερε τελικά το εμβρυακι μου από τον φυσικό κύκλο και έγινε μια βλαστοκυστη 4ΑΑ, οπότε το έβαλα μαζί με την κατεψυγμένη 5ΑΑ....χοριακη στις 05.07....κοριτσια μου στείλτε μου όλη την θετική σας ενέργεια..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η condios είπε:

Το γεγονός που κρατάω από όλη τη συζήτηση είναι πως συμφωνούμε ότι ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και θέλει αποκλειστική διαχείριση και παρακολούθηση. Εγώ απλά προσπάθησα να εξηγήσω σε λιγες γραμμές τί συμβαίνει γενικά με την εξωσωματική και την ενδομητρίωση. Σκέψου πως υπάρχουν αρκετές γυναίκες που έχουν ενδομητρίωση και δεν το γνωρίζουν, που έχουν ενδομητρίωση και το γνωρίζουν και παρόλα αυτά μένουν έγκυες φυσιολογικά και που έχουν ενδομητρίωση και μένουν έγκυες αντίστοιχα με εξωσωματική. Σημασία έχει πάντα το αποτέλεσμα για μένα. Γερά μωρά στις αγκαλιές μας , με όποιο τρόπο και αν θελουν αυτά να έρθουν! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στις δυνατές γυναίκες της ομάδας όλης! 🙏👶💖

Εγω εχω κανει λαπαροσκοπηση γιατι ειχα διαχυτη ενδομητριωση κ ειχα κ ενδομητριακα κ κολπικα ο γιατρος μου ειπε ειναι παραγοντας που δυσκολευει την φυσιολογικη (δεν την αποκλειει)συλληψη αλλα κ την εξωσωματικη. Ειχα δυο επιλογες η να κανω εξωσωματικη κ αν δεν πετυχει λαπαροσκοπιση για αφαιρεση η θα εκανα πρωτα τον καθαρισμο κ μετα εξωσωματικη. Εγω διαλεξα το δευτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά και λατρεμένα!!! Πόσο σας ευχαριστώ όλες δεν λέγεται!!! Πραγματικά νιώθω τυχερή που είμαι σε αυτή την ομάδα!! Δεν έχω αλλά λαικ αλλά να ξέρετε ότι σας ευχαριστώ μια μια ξεχωριστά μέσα από την καρδιά μου!!! Μόνο ευτυχιες και χαρές σε όλες σας ❤️!! Χθες δεν ήμουν καθόλου καλά στην αρχή στεναχωρήθηκα αλλά μετά το τηλέφωνο με το γιατρό ήμουν τόσο τσαντισμενη όσο δεν φαντάζεστε,σήκωσα πίεση κυριολεκτικά!!! Και ξεκινώ να λέω: 

Επειδή έχω άλλα τρεις βλαστοκυστες 6 ημέρας αλλά πολύ μέτριας ποιότητας ΒΓ σκέφτηκα ότι θα συνεχίσω μέχρι να πετύχω!! Αλλά πρώτα θεωρώ ότι πρέπει να ψαχτω γιατί δεν γίνεται στην ηλικία μου χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα δεύτερη φορά με άριστες βλαστοκυστες άριστο ενδομήτριο να μην γίνεται καν η εμφύτευση!!

Οπότε μιλάω με το γιατρό για το αποτέλεσμα και τον ρωτάω τι φταίει;; Και η απάντηση σου ήταν έτυχε!! Την επόμενη φορά ίσως να είσαι τυχερή!! Και ξαναρωτάω εγώ μήπως γιατρέ πρέπει να κάνουμε κάποιες επιπλέον εξετάσεις;; ( Υστεροσκοπιση που δεν έχω κάνει ποτέ π.χ) και μου απαντάει όχι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο ,ξεκουράσου και εάν θες μιλάμε πάλι όταν θα θες να ξαναπροχωρησεις!!! 

Και τώρα πείτε μουυυυ γιατί θα τρελαθώ με κοροϊδεύει;;;;; Έχω χαλάσει ήδη 7 χιλιάρικα ( που δεν τα έχω κιόλας) έχω χάσει κάμποσο ψυχικό πόνο , για να μου λέει έτυχε και την επόμενη μπορεί να είσαι πιο τυχερή;;;!!!!!!

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο κορίτσια μου,όπως καταλαβαίνετε είμαι στην αναζήτηση νέου γιατρού πλέον!!!

Κοριτσακι μου θελω να σου πω τα εξης.Η εξωσωματικη ειναι μαραθωνιος και οχι αγωνας δρομμου.Δεν τον τελειωνουν ολοι οι αγωνιζωμενοι και δεν μπορει κανεις να σου πει με σιγουρια το αποτελεσμα το καλο αν θα ερθει ή πότε.χαλας ψυχολογικα και χρηματικα αποθεματα.Μια φιλη μου μου ειπε σε καθε προσπαθεια να ξεχναω τι κανω.Ποσα εδωσες,ποσα κοστιζει?Ξεγραψε τα και πες στον εαυτο σου να προσπαθει απλα αλλα χωρις να αγχωνεσαι.Ειναι δυσκολη η σφαλιαρα που τρως απο τη ζωη οταν δε μπορεις να κανεις ευκολα παιδι.Εγω εμαθα οτι πολλες γυναικες πετυχανε με την δευτερη και αλλες με την τεταρτη φορα.Τι να κανουμε δηλαδη!Αρα πρεπει να φροντισεις τον εαυτο σου ωστε να αντεξει για αυτο το ταξιδι.Και τον γιατρο καλυτερα να κανεις ερευνα μονη σου και να μην παιρνεις υπ οψην τις προωθησεις που γινονται κατ εξακολουθηση εδω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.....μόλις γύρισα από την έμβρυομεταφορά και πλέον δεν είμαι μόνη αλλά έχω και δύο εμβρυακια στην κοιλίτσα μου!!!! Τα κατάφερε τελικά το εμβρυακι μου από τον φυσικό κύκλο και έγινε μια βλαστοκυστη 4ΑΑ, οπότε το έβαλα μαζί με την κατεψυγμένη 5ΑΑ....χοριακη στις 05.07....κοριτσια μου στείλτε μου όλη την θετική σας ενέργεια..... 

όλες μου ευχές μαζί σου!!!!!........😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.....μόλις γύρισα από την έμβρυομεταφορά και πλέον δεν είμαι μόνη αλλά έχω και δύο εμβρυακια στην κοιλίτσα μου!!!! Τα κατάφερε τελικά το εμβρυακι μου από τον φυσικό κύκλο και έγινε μια βλαστοκυστη 4ΑΑ, οπότε το έβαλα μαζί με την κατεψυγμένη 5ΑΑ....χοριακη στις 05.07....κοριτσια μου στείλτε μου όλη την θετική σας ενέργεια..... 

Καλά αποτελέσματα!! Ευχομαι μια τεράστια χοριακη και σύντομα δίδυμο μανούλα!! ❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αυτό πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει και θα γελάσουμε!! Θα γίνουν ξεκαθάρισματα 😀   Τραγικό που δεν κάθεται κάποιος να επιβλέπει και να βοηθήσει.. αχ σε νιώθω..κι εμένα έτσι μου παρατάνε τα ανίψια.. έρχονται επίσκεψη και ξαφνικά 'να πεταχτώ λίγο θυμήθηκα μια δουλειά' και επιστρέφουν όταν είναι να φύγουν 😀 πες ξεκάθαρα ότι θέλεις να στα κρατήσω και αν μπορώ πολύ ευχαρίστως!!
    • Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε σπίτι από απογευματινό μπανιο με την μικρή και είδα στο εσώρουχο μου καφέ αίμα. Όχι όπως τις προηγούμενες ημέρες που ήταν ένα σκούρο μπεζ σε απειροελάχιστη ποσότητα. Τώρα ήταν σαν αίμα περιόδου. Εννοείται με έπιασαν τα κλάματα. Είπα στον άντρα μου ότι αν χάσω το μωρό, δεν θα το συγχωρήσω ποτέ στους γονείς του για την κούραση που τράβηξα 1 εβδομάδα τώρα. Ίσως να μην φταίνε αυτοί αλλά αυτή η κακή τους ενέργεια και η αδιαφορία τους είναι σαν να επιδείνωσαν την κατάσταση. Τους ανέφερα ότι ο γιατρός είπε να μην σηκώνω το μωρό όσο γίνεται, και η απάντηση τους (όχι σε εμένα απευθείας, αλλά στον άντρα μου), ήταν ότι η μάνα του έκανε μετακόμιση έγκυος. Εμένα αυτό μόνο κακία μου βγάζει. Ίσως είμαι απλά ταραγμένη και ψάχνω κάπου να αποδώσω ευθύνες.. ίσως μιλάει ο φόβος μου... Αλλά ειλικρινά έχω πανικοβληθεί και ταυτόχρονα έχω θυμώσει τόσο πολυ. Δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι την Τρίτη που έχω την αυχενική. 
    • Κοίτα έχεις όλα τα δίκια του κόσμου όταν βλέπεις ομως ότι ο αλλος δεν καταλαβαίνει την κατάσταση σου με ωραίο τρόπο εξήγησε τους πως δε μπορείς πλέον...εν τω μεταξύ ζω κάτι αντίστοιχο..έχω έναν γείτονα Μ ένα κοριτσάκι κι αυτό θέλει συνέχεια να έρχεται να παίζει με τον δικό μου..ε το αφήνουν το παιδί και φεύγουν..δεν κάθονται ..κι εγώ αναγκάζομαι κάνω το διαιτητή μαζεύω το χάος μετά παιχνίδια δωμάτιο..άσε που πρέπει να έχω συνέχεια το νου μου μην πέσει κάπου μη χτυπήσει ...τελοσπαντων απ' τη μια δεν τους ήθελα και μέσ' τα πόδια μου γιατί τι να πεις και συνέχεια πρέπει να κάτσεις κι εκεί μαζί τους  ενώ τώρα κάνω και καμιά δουλειά η κάθομαι ...αλλά τώρα δε μπορώ να τρέχω πίσω να μαζεύω η να γίνει τίποτα και να βρω κάνα μπελα
    • Σ'ευχαριστώ πολύ! Άρα μέχρι τη Πέμπτη περιμένω κανονικά και βλέπουμε..
    • Προσπάθησε να βάλεις λίγο τα όρια σου από εδώ και πέρα γιατί όταν θα γεννήσεις και θα θες μια βοήθεια κατά 90% θα είναι άφαντοι 😕 Και σκέψου αν για εσενα όταν θα θες να αφήσεις κάπου το μωρο για να πας με τον αντρα σου για ενα φαγητό, θα έκαναν κάτι αντίστοιχο ;🤷‍♀️ ειναι ωραία να προσφέρεις βοήθεια αλλά αν είναι μονόπλευρο τότε θα πρέπει να κοιτάξεις και εσυ τον εαυτό σου ειδικά από εδώ και πέρα που θα έχεις και ένα μωρο  εγω το βλέπω με της κουμπαράς μου το παιδί κανονίζουμε όλοι το πρόγραμμα μας ανάλογα με το δικό της το παιδί ποτε  τρώει ποτε κοιμάται, να πάμε εμείς στο σπίτι τους να μην αλλάξει περιβάλλον η μικρή και γενικα ότι βολεύει σε εκείνους λες και εγω δεν έχω παιδί.. που αντικειμενικά έχω πιο δύσκολο παιδί εγω από το δικό της… θα δεις πολλά μετά την γεννά και από ανθρώπους που δεν το περιμένεις 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...