Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλινδρομη μετα απο προεμφυτευτικο PGS


N.Angel

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα μελη! Αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα μετα την 1η εγκυμοσυνη μου που κατεληξε σε παλινδρομη στην 8η εβδομαδα (το εμβρυακι σταματησε να αναπτυσσεται την 6η) ενω ειχε προηγηθει προεμφυτευτικος ελεγχος για χρωμοσωματα και ηταν υγιες. Οι γενετιστες μου ειπαν οτι δεν σου εξασφαλιζει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ο προεμφυτευτικος αλλα δεν γνωριζω το ποσοστο, αναρωτιεμαι σταθηκα τοσο ατυχη?? Ηταν κ αυτο ενα τυχαιο γεγονος?? Να σημειωσω οτι οσες εξετασεις ειχα κανει ηταν καλες. Βεβαια τωρα θα κανω ακομα περισσοτερες για να διαπιστωσω αν εφταιξε κατι αλλο... 

Ειναι καποια κοπελα που της συνεβη κατι αντιστοιχο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, λυπάμαι πολυ για την εξέληξη της κύησης σου. Ευχομαι ολόκαρδα να ηταν τυχαιο γεγονος και η επομενη να ναι και η τυχερη σου με ενα υγιές μωρακι! Και εμενα ο ντοκ μου ειπε πως δεν σου εξασφαλίζει τελειόμηνη κύηση παρα μονο την « εγγυηση» οτι εκεινη την ωρα ειναι υγιές μετα δεν ξερεις πως θα διαιρεθεί και πως θα εξεληγχθει. Πφφφφ τοσο δυσκολο ειναι πια! ; Τι αλλες εξετασεις σου ειπε να κανεις εαν επιτρεπεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ, ελπιζω και εγω να παει καλα...

Με τον εξωσωματικο μου εχω ραντεβου την Παρασκευη να δω τι θα μου προτεινει...

Εγω εκλεισα ραντεβου με μια αιματολογο, θα κανω καποιες επιπελον εξετασεις θρομβοφιλιας να δω τι θα δειξουν, αν εκεινη μπορει να μου δωσει για ζαχαρο και ινσουλινη και ο γυναικολογος μου προτεινε μετα απο δυο μηνες να κανω μια υστεροσκοπηση, αν και δεν πιστευει οτι θα εχω καποιο προβλημα, αλλα ποτε δεν ξερεις..

Εντωμεταξυ μαλλον απεβαλα απο μονη μου γιατι χθες εβγαλα ενα μεγαλο κομματι μακροστενο σαν το μικρο μου δαχτυλακι (συγνωμη για την περιγραφη) κ το εστειλα για καρυοτυπο αν καταφερουν να βρουν εμβρυικα στοιχεια, να δουμε τι θα δειξει κ αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ, ελπιζω και εγω να παει καλα...

Με τον εξωσωματικο μου εχω ραντεβου την Παρασκευη να δω τι θα μου προτεινει...

Εγω εκλεισα ραντεβου με μια αιματολογο, θα κανω καποιες επιπελον εξετασεις θρομβοφιλιας να δω τι θα δειξουν, αν εκεινη μπορει να μου δωσει για ζαχαρο και ινσουλινη και ο γυναικολογος μου προτεινε μετα απο δυο μηνες να κανω μια υστεροσκοπηση, αν και δεν πιστευει οτι θα εχω καποιο προβλημα, αλλα ποτε δεν ξερεις..

Εντωμεταξυ μαλλον απεβαλα απο μονη μου γιατι χθες εβγαλα ενα μεγαλο κομματι μακροστενο σαν το μικρο μου δαχτυλακι (συγνωμη για την περιγραφη) κ το εστειλα για καρυοτυπο αν καταφερουν να βρουν εμβρυικα στοιχεια, να δουμε τι θα δειξει κ αυτο...

Ολα θα πανε καλα κοριτσι μου θα το δεις. Λυπαμαι για την ταλαιπωρια σου δυστηχως ειναι πολυ σύνηθες να υπαρχουν τετοιες καταλήξεις. Ευχομαι να ειναι τυχαιο γεγονος και η επομενη προσπαθεια σου να ειναι η τυχερη 🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻🤞🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Σε ευχαριστω κ παλι! Ευχομαι το ιδιο και σε σενα! Συντομα να μας πεις τα ευχαριστα!

Καλημέρα κοριτσι μου και ελπιζω ολα να σου πανε καλα.Θα σου πω για μενα που προσφατα ρωτησα το γιατρο μου,οσον αφορα εξετασεις.Μου ειπε να κανω οτι μου πει εκεινος.Οσον αφορα τις εξετασεις δηλαδη μου ειπε οτι ναι μεν μπορει να τον βοηθησει να ξερει καποια πραγματα αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δε σου εγγυαται ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρος την επιτυχια.Επιτυχια χρεωνουν την θετικη χοριακη.Απλα υπαρχει σε εμας ενας κυνδινος 20% επιπλεον απο τις φυσιολογικες εγκυμοσυνες να αποβαλλουμε.Ειναι θεμα τυχης.Μονο αυτο.Ναι να πας να κοιταχτεις όσο μπορεις.Αλλα να μην ειμαστε και υπερβολικες.Να εστιαζουμε στα θετικα.Αν μπορουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νικολίνι είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου και ελπιζω ολα να σου πανε καλα.Θα σου πω για μενα που προσφατα ρωτησα το γιατρο μου,οσον αφορα εξετασεις.Μου ειπε να κανω οτι μου πει εκεινος.Οσον αφορα τις εξετασεις δηλαδη μου ειπε οτι ναι μεν μπορει να τον βοηθησει να ξερει καποια πραγματα αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δε σου εγγυαται ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρος την επιτυχια.Επιτυχια χρεωνουν την θετικη χοριακη.Απλα υπαρχει σε εμας ενας κυνδινος 20% επιπλεον απο τις φυσιολογικες εγκυμοσυνες να αποβαλλουμε.Ειναι θεμα τυχης.Μονο αυτο.Ναι να πας να κοιταχτεις όσο μπορεις.Αλλα να μην ειμαστε και υπερβολικες.Να εστιαζουμε στα θετικα.Αν μπορουμε.

Καλημερα! Να σαι καλα Νικολινι! Αρα αφου εχουμε ενα επιπλεον 20%, αγγιζουμε σχεδον το 30-40% που δεν το λες κ λιγο...

Οποτε σου λενε για να εχεις θετικη χοριακη 40-50% στην καλυτερη περιπτωση κ μετα 30-40% μπορει να αποβαλλεις, πραγματικα θελει πολυυυυυυ τυχη!!! Κ αν κ θεωρουμαι σχετικα τυχερος ανθρωπος στην ζωη μου, παρολ'αυτα δεν νιωθω τοσο αισιοδοξη...Εννοειται θα κανω οτι εξετασεις χρειαζονται για να διασφαλισω οσα περισσοτερα μπορω και μετα θα κανω τον σταυρο μου οπως εκανα και αυτη τη φορα βεβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Καλημερα! Να σαι καλα Νικολινι! Αρα αφου εχουμε ενα επιπλεον 20%, αγγιζουμε σχεδον το 30-40% που δεν το λες κ λιγο...

Οποτε σου λενε για να εχεις θετικη χοριακη 40-50% στην καλυτερη περιπτωση κ μετα 30-40% μπορει να αποβαλλεις, πραγματικα θελει πολυυυυυυ τυχη!!! Κ αν κ θεωρουμαι σχετικα τυχερος ανθρωπος στην ζωη μου, παρολ'αυτα δεν νιωθω τοσο αισιοδοξη...Εννοειται θα κανω οτι εξετασεις χρειαζονται για να διασφαλισω οσα περισσοτερα μπορω και μετα θα κανω τον σταυρο μου οπως εκανα και αυτη τη φορα βεβαια...

Μπράβο!!!Ετσι να σκεφτεσαι και να μην αφηνεις τον εαυτο σου να κυριευεται απο αγχος δε βοηθαει.Οτι ειναι να γίνει θα γίνει και θα δεις που θα κρατησεις το μωρακι σου στο τελος.Εγω ειχα θολωσει με εξετασεις κλπ.Ο καθενας στη κλινικη,εδω και με φιλες που καναν εξωσωματικη ελεγε το δικο του.Δεν ελεγε κατι λαθος ή σωστο.Ελεγε ο καθενας τη γνωμη του.Εχω δει πολλες φορες κοπελες ενω ειχαν κανει προεμφυτευτικους,θρομβοφιλιες να μην τους καθεται.Τι να κανουμε.Οτι και να κανεις τυχη ειναι εγω εκει κατεληξα.Διαβασα 2 ιστοριες απο 2 γυναικες.Η μια εκανε 8 φορες εξωσωματικη και η αλλη 20.Ναι 20.Καλα ακουσες,πατα το στο ιντερνετ να το βρεις.Ξερεις τι κοινο ειχαν?.Οι γιατροι της λεγανε κανε εξετασεις,δεν ειναι καλες δεν θα πιασεις παιδι και οι 2 πιασανε.Τι να λεμε τωρα για προεμφυτευτικους πες μου.Πιστη και καλη δυναμη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Πολύ δυνατή γυναίκα πραγματικά μπράβο της!! Απλά είναι σε μια εντελώς διαφορετική εποχή τώρα έχει προχωρήσει η επιστήμη τόσο πολύ που τουλάχιστον δεν είμαστε πειραματόζωα, ή ζω σε κανένα ροζ συννεφάκι? Δεν ξέρω εγώ πάντως δεν ένιωσα ούτε στίγμη έτσι σε όλη τη διαδικασία.

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Το ότι από εξωσωματική έχουμε 20% επιπλέον πιθανότητες για αποβολή από που προκύπτει? Εγώ πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, είμαι και λίγο αρχάρια η αλήθεια είναι, αλλά είναι λίγο τρομακτικό σαν ποσοστό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Μπράβο!!!Ετσι να σκεφτεσαι και να μην αφηνεις τον εαυτο σου να κυριευεται απο αγχος δε βοηθαει.Οτι ειναι να γίνει θα γίνει και θα δεις που θα κρατησεις το μωρακι σου στο τελος.Εγω ειχα θολωσει με εξετασεις κλπ.Ο καθενας στη κλινικη,εδω και με φιλες που καναν εξωσωματικη ελεγε το δικο του.Δεν ελεγε κατι λαθος ή σωστο.Ελεγε ο καθενας τη γνωμη του.Εχω δει πολλες φορες κοπελες ενω ειχαν κανει προεμφυτευτικους,θρομβοφιλιες να μην τους καθεται.Τι να κανουμε.Οτι και να κανεις τυχη ειναι εγω εκει κατεληξα.Διαβασα 2 ιστοριες απο 2 γυναικες.Η μια εκανε 8 φορες εξωσωματικη και η αλλη 20.Ναι 20.Καλα ακουσες,πατα το στο ιντερνετ να το βρεις.Ξερεις τι κοινο ειχαν?.Οι γιατροι της λεγανε κανε εξετασεις,δεν ειναι καλες δεν θα πιασεις παιδι και οι 2 πιασανε.Τι να λεμε τωρα για προεμφυτευτικους πες μου.Πιστη και καλη δυναμη.

 

Οντως η γυναικα αυτη πολυ δυνατη κ με πεισμα...Εγω ομως φοβαμαι πολυ να προσπαθησω πολλες φορες...ποσες διεγερσεισ να κανω? ποσες ειναι ασφαλεις ωστε μετα να μην ζω καθε μερα με τον φοβο οτι μπορει να βγαλω καρκινο? Εχω δει περιπτωσεις οπου μια συναδεφος εκανε εξωσωματικη, δεν ξερω ποσες φορες βεβαια κ μετα απο μερικα χρονια 2,3,4 της ειχαν πεσει τα μαλλια απο τις χημειοθεραπειες, δεν τολμησα ποτε να την ρωτησω κατι..δεν ειχαμε τετοια σχεση..ουτε ξερω αν ειχε ιστορικο στην οικογενεια της. Η κοπελα το ξεπερασε κ ειναι καλα δοξα τω Θεο απλα με φοβιζει πολυ αυτο για να ειμαι ειλικρινης. Αλλιως πιστευω εχω πολυ αποθεμα υπομονης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Πολύ δυνατή γυναίκα πραγματικά μπράβο της!! Απλά είναι σε μια εντελώς διαφορετική εποχή τώρα έχει προχωρήσει η επιστήμη τόσο πολύ που τουλάχιστον δεν είμαστε πειραματόζωα, ή ζω σε κανένα ροζ συννεφάκι? Δεν ξέρω εγώ πάντως δεν ένιωσα ούτε στίγμη έτσι σε όλη τη διαδικασία.

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Το ότι από εξωσωματική έχουμε 20% επιπλέον πιθανότητες για αποβολή από που προκύπτει? Εγώ πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, είμαι και λίγο αρχάρια η αλήθεια είναι, αλλά είναι λίγο τρομακτικό σαν ποσοστό. 

Η αληθεια ειναι κ εγω δεν ξερω γιατι εμεισ εχουμε αυξημενες πιθανοτητες αποβολης? Πιστευα οτι λιγο πολυ ειναι το ιδιο με την φυσικη συλληψη απαξ κ μεινουμε εγκυες, απλα σιγουρα η αποτυχια ειναι πιο επιβαρυντικη σε μας, οχι τοσο στο ψυχικο κομματι οσο στο οικονομικο και των φαρμακων που πιθανα να ξαναπαρουμε.

Παντως κ η δικη μου εμπειρια ηταν ομαλη κ καλη δεν μπορω να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Πολύ δυνατή γυναίκα πραγματικά μπράβο της!! Απλά είναι σε μια εντελώς διαφορετική εποχή τώρα έχει προχωρήσει η επιστήμη τόσο πολύ που τουλάχιστον δεν είμαστε πειραματόζωα, ή ζω σε κανένα ροζ συννεφάκι? Δεν ξέρω εγώ πάντως δεν ένιωσα ούτε στίγμη έτσι σε όλη τη διαδικασία.

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Το ότι από εξωσωματική έχουμε 20% επιπλέον πιθανότητες για αποβολή από που προκύπτει? Εγώ πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, είμαι και λίγο αρχάρια η αλήθεια είναι, αλλά είναι λίγο τρομακτικό σαν ποσοστό. 

Παρεξηγηση εγινε το ειπα λαθος.20% ειναι το συνολικο ποσοστο....και το βρηκα και σε ιατρικα σαιτ στα αγγλικα αλλα στα ελληνικα δες εδω να διαβασεις εχει και αλλες πληροφοριες.

https://www.gyn-care.gr/pososta-epituxias-upovoithoumeni-anaparagwgi/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Οντως η γυναικα αυτη πολυ δυνατη κ με πεισμα...Εγω ομως φοβαμαι πολυ να προσπαθησω πολλες φορες...ποσες διεγερσεισ να κανω? ποσες ειναι ασφαλεις ωστε μετα να μην ζω καθε μερα με τον φοβο οτι μπορει να βγαλω καρκινο? Εχω δει περιπτωσεις οπου μια συναδεφος εκανε εξωσωματικη, δεν ξερω ποσες φορες βεβαια κ μετα απο μερικα χρονια 2,3,4 της ειχαν πεσει τα μαλλια απο τις χημειοθεραπειες, δεν τολμησα ποτε να την ρωτησω κατι..δεν ειχαμε τετοια σχεση..ουτε ξερω αν ειχε ιστορικο στην οικογενεια της. Η κοπελα το ξεπερασε κ ειναι καλα δοξα τω Θεο απλα με φοβιζει πολυ αυτο για να ειμαι ειλικρινης. Αλλιως πιστευω εχω πολυ αποθεμα υπομονης!

καλα σαν παραδειγμα κουραγιου γυναικας το ειπα.Και γω φοβαμαι απλα θαυμασα το κουραγιο της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Η αληθεια ειναι κ εγω δεν ξερω γιατι εμεισ εχουμε αυξημενες πιθανοτητες αποβολης? Πιστευα οτι λιγο πολυ ειναι το ιδιο με την φυσικη συλληψη απαξ κ μεινουμε εγκυες, απλα σιγουρα η αποτυχια ειναι πιο επιβαρυντικη σε μας, οχι τοσο στο ψυχικο κομματι οσο στο οικονομικο και των φαρμακων που πιθανα να ξαναπαρουμε.

Παντως κ η δικη μου εμπειρια ηταν ομαλη κ καλη δεν μπορω να πω...

Κοριτσια με το 20% εννοουσα συνολικα,απο 15% που εχουν οι φυσιολογικες.Ναι σιγουρα ειναι επιβαρυντικη για ολες τις γυναικες η αποτυχια,αλλα οι επιτροπες δινουν 4 προσπαθειες.Ποσεχουμε που παμε και πως παμε,δεν παμε με κλειστα τα ματια γιατι μετα ειναι δυσκολο και οικονομικα και ψυχικα.Να ειμαστε δυνατες και ολα καλα θα πανε κοριτσια!!!!Θετικη ενεργεια να εχουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Νικολίνι είπε:

Κοριτσια με το 20% εννοουσα συνολικα,απο 15% που εχουν οι φυσιολογικες.Ναι σιγουρα ειναι επιβαρυντικη για ολες τις γυναικες η αποτυχια,αλλα οι επιτροπες δινουν 4 προσπαθειες.Ποσεχουμε που παμε και πως παμε,δεν παμε με κλειστα τα ματια γιατι μετα ειναι δυσκολο και οικονομικα και ψυχικα.Να ειμαστε δυνατες και ολα καλα θα πανε κοριτσια!!!!Θετικη ενεργεια να εχουμε!!!

Ναι ισχύει αυτό που λές.Και μένα μου είπε ο Γυναικολόγος μου οτί έχουμε αυξημένες πιθανότητες αποβολής.Έτσι είναι.Αλλά είμαστε και ψυχικά ευθραυστες πολύ.Καλή επιτυχία να έχεις και γρήγορα μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Πολύ δυνατή γυναίκα πραγματικά μπράβο της!! Απλά είναι σε μια εντελώς διαφορετική εποχή τώρα έχει προχωρήσει η επιστήμη τόσο πολύ που τουλάχιστον δεν είμαστε πειραματόζωα, ή ζω σε κανένα ροζ συννεφάκι? Δεν ξέρω εγώ πάντως δεν ένιωσα ούτε στίγμη έτσι σε όλη τη διαδικασία.

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο? Το ότι από εξωσωματική έχουμε 20% επιπλέον πιθανότητες για αποβολή από που προκύπτει? Εγώ πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, είμαι και λίγο αρχάρια η αλήθεια είναι, αλλά είναι λίγο τρομακτικό σαν ποσοστό. 

Και εμένα μου το είπε ο γιατρός μου αυτό,όχι για 40 αλλα για 20% έτσι ειμαστε λίγο ευαισθητούλες τι να κάνουμε.Αλλά θα είμαστε καλά και θα κρατάμε σύντομα τα μωράκια μας αγκαλίτσες πολλές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Καλησπερα σε ολα τα μελη! Αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα μετα την 1η εγκυμοσυνη μου που κατεληξε σε παλινδρομη στην 8η εβδομαδα (το εμβρυακι σταματησε να αναπτυσσεται την 6η) ενω ειχε προηγηθει προεμφυτευτικος ελεγχος για χρωμοσωματα και ηταν υγιες. Οι γενετιστες μου ειπαν οτι δεν σου εξασφαλιζει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ο προεμφυτευτικος αλλα δεν γνωριζω το ποσοστο, αναρωτιεμαι σταθηκα τοσο ατυχη?? Ηταν κ αυτο ενα τυχαιο γεγονος?? Να σημειωσω οτι οσες εξετασεις ειχα κανει ηταν καλες. Βεβαια τωρα θα κανω ακομα περισσοτερες για να διαπιστωσω αν εφταιξε κατι αλλο... 

Ειναι καποια κοπελα που της συνεβη κατι αντιστοιχο?

Καλησπέρα! Καταρχήν λυπάμαι πολύ για την περιπέτεια σου... 

Εγω έκανα προεμφυτευτικο κ προχώρησα σε ετ (πρώτη φορά κ το  έκανα εντελώς προληπτικά) κ όλα πήγαν καλά, πλέον η μπέμπα μου είναι 2 μηνών. Σε μένα ο γιατρός είχε πει ότι μια υγιής κ καλή σε ποιότητα βλαστοκυστη έχει 70% εμφύτευση κ από εκεί κ πέρα σαν φυσιολογική εγκυμοσύνη. Μάλιστα η δική μας ήταν άριστη σε ποιότητα οπότε μάλλον ήταν ακόμα μεγαλύτερη πιθανότητα. Εγώ έκανα κ ενέσεις για θρομβοφιλια (είμαι θετική σε κάποιους παράγοντες) ενώ για ένα χρόνο πριν την ετ έπαιρνα κ θεραπεία για αντίσταση ινσουλίνης (Glucophage). 

Το πρώτο που σκέφτομαι είναι μήπως έχεις κάποιο άλλο παράγοντα αποβολής οπότε δες θρομβοφιλια σίγουρα κ ό,τι άλλο πει ο γιατρός. Από τη στιγμή που έκανες εμφύτευση δεν πιστεύω ότι φταίει το έμβρυο, αν ήταν υγιές αλλά αδύναμο δεν θα έκανε καν εμφύτευση... Έτσι το σκέφτομαι τουλάχιστον. Έχεις αλλά έμβρυα κατάψυξη; έτσι θα μπορέσεις να δοκιμάσεις πιο εύκολα εφόσον έχεις ψαχτεί.

Κ πάλι λυπάμαι πάρα πολυ, είναι τόσο δύσκολο να δεις το θετικό κ μετά να σου κλέψουν το όνειρο. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από εδώ κ πέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Η αληθεια ειναι κ εγω δεν ξερω γιατι εμεισ εχουμε αυξημενες πιθανοτητες αποβολης? Πιστευα οτι λιγο πολυ ειναι το ιδιο με την φυσικη συλληψη απαξ κ μεινουμε εγκυες, απλα σιγουρα η αποτυχια ειναι πιο επιβαρυντικη σε μας, οχι τοσο στο ψυχικο κομματι οσο στο οικονομικο και των φαρμακων που πιθανα να ξαναπαρουμε.

Παντως κ η δικη μου εμπειρια ηταν ομαλη κ καλη δεν μπορω να πω...

Είναι πολύ σημαντικό να έχεις ομαλή και καλή εμπειρία για να μπορείς να τους εμπιστευτείς και να προχωρήσεις. Σε ποιο κέντρο είσαι αν επιτρέπεται? Είσαι και εσύ Θεσσαλονίκη ή κάνω λάθος? Πάντως κάνε την υστεροσκοπηση ποτέ δεν ξέρεις..εκανα εγώ πριν 8 μηνες για αφαίρεση ενός πολυποδα που ευτυχώς είδαμε στον υπέρηχο και τελικά είχα 3. Οι άλλοι δύο δεν φαίνονταν και ο ένας ήταν και στο στόμιο της σαλπιγγας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Καταρχήν λυπάμαι πολύ για την περιπέτεια σου... 

Εγω έκανα προεμφυτευτικο κ προχώρησα σε ετ (πρώτη φορά κ το  έκανα εντελώς προληπτικά) κ όλα πήγαν καλά, πλέον η μπέμπα μου είναι 2 μηνών. Σε μένα ο γιατρός είχε πει ότι μια υγιής κ καλή σε ποιότητα βλαστοκυστη έχει 70% εμφύτευση κ από εκεί κ πέρα σαν φυσιολογική εγκυμοσύνη. Μάλιστα η δική μας ήταν άριστη σε ποιότητα οπότε μάλλον ήταν ακόμα μεγαλύτερη πιθανότητα. Εγώ έκανα κ ενέσεις για θρομβοφιλια (είμαι θετική σε κάποιους παράγοντες) ενώ για ένα χρόνο πριν την ετ έπαιρνα κ θεραπεία για αντίσταση ινσουλίνης (Glucophage). 

Το πρώτο που σκέφτομαι είναι μήπως έχεις κάποιο άλλο παράγοντα αποβολής οπότε δες θρομβοφιλια σίγουρα κ ό,τι άλλο πει ο γιατρός. Από τη στιγμή που έκανες εμφύτευση δεν πιστεύω ότι φταίει το έμβρυο, αν ήταν υγιές αλλά αδύναμο δεν θα έκανε καν εμφύτευση... Έτσι το σκέφτομαι τουλάχιστον. Έχεις αλλά έμβρυα κατάψυξη; έτσι θα μπορέσεις να δοκιμάσεις πιο εύκολα εφόσον έχεις ψαχτεί.

Κ πάλι λυπάμαι πάρα πολυ, είναι τόσο δύσκολο να δεις το θετικό κ μετά να σου κλέψουν το όνειρο. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από εδώ κ πέρα! 

Γεια σου Τοκυο! να σου πω πως κ εμενα η βλαστοκυστη μου ηταν αριστης ποιοτητας κ ακομα κ οταν την αποψυξαν δεν εχασε την ποιτητα της κ ειχε ξεκινησει να εκκολαπτεται κιολας! Οποτε ηταν ολα θετικα! Επισης εμφυτευθηκε κ σε καλη θεση στην μητρα οπως μου ειπαν..Εκανα καποιες εξετασεις θρομβοφιλιας οπου δεν εδειξαν κατι ανησυχητικο οποτε κ δεν μου εδωσαν αγωγη κ τους ρωτησα σχετικα με αυτο αν πρεπει να κανω κ αλλες εξετασεις κ μου ειπαν δεν χρειαζεται! Επισης θεμα με θυροειδη δεν εχω...κ ζαχαρο κ γλυκοζιωμενη που εκανα πριν την ετ ηταν καλες οι τιμες! Οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι εφταιξε!

Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται? κ τον προεμφυτευτικο που τον εκανες?

Δυστυχως δεν εχω αλλα εμβρυα οποτε πρεπει να κανω παλι διεγερση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Είναι πολύ σημαντικό να έχεις ομαλή και καλή εμπειρία για να μπορείς να τους εμπιστευτείς και να προχωρήσεις. Σε ποιο κέντρο είσαι αν επιτρέπεται? Είσαι και εσύ Θεσσαλονίκη ή κάνω λάθος? Πάντως κάνε την υστεροσκοπηση ποτέ δεν ξέρεις..εκανα εγώ πριν 8 μηνες για αφαίρεση ενός πολυποδα που ευτυχώς είδαμε στον υπέρηχο και τελικά είχα 3. Οι άλλοι δύο δεν φαίνονταν και ο ένας ήταν και στο στόμιο της σαλπιγγας. 

Θεσσαλονικη ειμαι ναι. Κ εσυ το ιδιο? Θα το κανω κ αυτο να δουμε τι θα δειξει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η N.Angel είπε:

Θεσσαλονικη ειμαι ναι. Κ εσυ το ιδιο? Θα το κανω κ αυτο να δουμε τι θα δειξει..

Ναι και εγώ Θεσσαλονίκη στο Em...ab!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Κοριτσια με το 20% εννοουσα συνολικα,απο 15% που εχουν οι φυσιολογικες.Ναι σιγουρα ειναι επιβαρυντικη για ολες τις γυναικες η αποτυχια,αλλα οι επιτροπες δινουν 4 προσπαθειες.Ποσεχουμε που παμε και πως παμε,δεν παμε με κλειστα τα ματια γιατι μετα ειναι δυσκολο και οικονομικα και ψυχικα.Να ειμαστε δυνατες και ολα καλα θα πανε κοριτσια!!!!Θετικη ενεργεια να εχουμε!!!

Πηγα στο καλυτερο κεντρο εδω στην Θεσσαλονικη, τουλαχιστον ετσι λενε κ οντως εμεινα ευχαριστημενη! το 20% μου φαινεται πιο νορμαλ αλλα κ παλι αφορα φανταζομαι οσους δεν εχουν κανει προεμφυτευτικο. Υποτιθεται γυναικες με πολλες παλινδρομες λογω χρωμοσωμικων κανουν προεμφυτευτικο για να αποφυγουν τετοια αποτυχια, εκει ειναι που κολλαω εγω! Να δω αν κ τι θα δειξει ο καρυοτυπος φυσικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η N.Angel είπε:

Στο ιδιο ειμαστε! Εχει τον Χρι......?

Όχι εγώ έχω τον Κυρ..να σου πω την αλήθεια εγώ δεν είχα ιδέα τι να κάνω και που να απευθυνθώ για όλα με καθοδηγήσε ο απλός γυναικολόγος μου εκείνος μου σύστησε να πάω στο συγκεκριμένο κέντρο για το εμβρυολογικο τους γιατί εμείς έχουμε πολύ χοντρό θέμα στο σπέρμα και πήγαμε όντως πολύ καλά σε όλη την προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...