Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις Just now, ο/η 1994Μαρια είπε:

Εμένα είναι εξωτερική ιατρός όποτε δεν θέλει self test αλλά όταν δεν έχει πολλά άτομα μέσα μόνο τότε αφήνει τον σύζυγο να μπει μαζί μου αλλιώς στο αυτοκίνητο περιμένει

Δύσκολες εποχές 🙁 θέλεις τον άνθρωπο σου και δε γίνεται!και οι γλυκουληδες θέλουν να είναι εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lenia1983 είπε:

Δύσκολες εποχές 🙁 θέλεις τον άνθρωπο σου και δε γίνεται!και οι γλυκουληδες θέλουν να είναι εκεί!

Ποιος δεν θέλει να δει το παιδάκι του μωρέ που τώρα μεγαλώνει τώρα γίνεται μωράκι μέσα στην κοιλίτσα μας ❤️❤️❤️❤️
Δύσκολοι καιροί για εγκυμοσύνη έχεις έναν υπέρηχο κάθε μήνα που περιμένεις να το δεις και τελικά το βλέπει μόνο η μαμά  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Ποιος δεν θέλει να δει το παιδάκι του μωρέ που τώρα μεγαλώνει τώρα γίνεται μωράκι μέσα στην κοιλίτσα μας ❤️❤️❤️❤️
Δύσκολοι καιροί για εγκυμοσύνη έχεις έναν υπέρηχο κάθε μήνα που περιμένεις να το δεις και τελικά το βλέπει μόνο η μαμά  

Ας είναι καλά τα μωράκια μας και το να κάνουμε. Στην αυχενική μου λέει "δεν πειράζει, αρκεί που το είδες εσύ και είναι καλά" 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stardust_83 είπε:

Ας είναι καλά τα μωράκια μας και το να κάνουμε. Στην αυχενική μου λέει "δεν πειράζει, αρκεί που το είδες εσύ και είναι καλά" 🥰🥰🥰

Αυτό μου λέει και εμένα ας είναι καλά το μωράκι μας και δεν πειράζει που δεν το βλέπω εγω 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω στην αυχενική εμένα είχε τρελαθεί ο γλυκούλης...μπήκα να μου πάρουν αίμα και μου λέει εγώ δεν θα έρθω;;;Περίμενε του λέω παιδί μου σε λίγο...

Είχε τόσο άγχος...και κάθε φορά που πάμε για υπέρηχο και το βλέπει τρελαίνεται!!!

Εμάς ευτυχώς μας αφήνουν παντού μαζί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ τις προάλλες και λέω εντάξει, καλά είμαστε. Τι να πει και ο άντρας μου που στην αυχενική δεν επιτρεπόταν να είναι μαζί μου 😂

Με δυο υπερήχους 9 μήνες δεν θα άντεχα με τίποτα 😂 θα πήγαινα σε διάφορους γιατρούς για να κλείνω απλά υπερήχους 😂

Αχ στην αυχενική ούτε ο δικός μ μπήκε αλλά ευτυχώς στην γιατρό έρχεται κάθε φορά κανονικά! 

Όταν κάνω την Β επιπέδου σκέφτηκα να ρωτήσω εάν γίνεται με αρνητικό τεστ να έρθει, κρίμα μ έρχεται τόσο μεγάλη εξέταση ν μην είναι εκεί!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Στους υπέρηχους η γυναικολόγος ευτυχώς του επιτρέπει να είναι μαζί μου😊

Αλήθεια, θέλει κάποια να μοιραστεί πώς αντέδρασε ο πατέρας του παιδιού όταν του ανακοινώσατε τα νέα της εγκυμοσύνης;

😂😂 εγώ γέλασα τόσο πολύ με την φάτσα του κορίτσια, έπρεπε από κάπου αλήθεια να τραβάω βίντεο. 

Έκανα το τεστ 19 Μαρτίου και για 10 μέρες δεν το είχα πει σε κανέναν απολύτως μέχρι τις 28 Μαρτίου που είχε γενέθλια ο άντρας μ και του είχα ετοιμάσει ένα κουτί με ένα βιβλίο ένα φαρμάκι και το τεστ, το άνοιξε και έχασε τα λόγια του εκεί που μίλαγε και γελούσε δεν μπορούσε να σταυρώσει λέξη. 

Καλά όταν βέβαια του είπα ότι το ήξερα ήδη 10 μέρες σόου 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

😂😂 εγώ γέλασα τόσο πολύ με την φάτσα του κορίτσια, έπρεπε από κάπου αλήθεια να τραβάω βίντεο. 

Έκανα το τεστ 19 Μαρτίου και για 10 μέρες δεν το είχα πει σε κανέναν απολύτως μέχρι τις 28 Μαρτίου που είχε γενέθλια ο άντρας μ και του είχα ετοιμάσει ένα κουτί με ένα βιβλίο ένα φαρμάκι και το τεστ, το άνοιξε και έχασε τα λόγια του εκεί που μίλαγε και γελούσε δεν μπορούσε να σταυρώσει λέξη. 

Καλά όταν βέβαια του είπα ότι το ήξερα ήδη 10 μέρες σόου 😂😂😂

Απορώ πως κρατηθηκες;εγώ δε θα μπορούσα 10 ολόκληρες μερες!μπράβο σου!👍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Με δυο υπερήχους 9 μήνες δεν θα άντεχα με τίποτα 😂 θα πήγαινα σε διάφορους γιατρούς για να κλείνω απλά υπερήχους 😂

Αχ στην αυχενική ούτε ο δικός μ μπήκε αλλά ευτυχώς στην γιατρό έρχεται κάθε φορά κανονικά! 

Όταν κάνω την Β επιπέδου σκέφτηκα να ρωτήσω εάν γίνεται με αρνητικό τεστ να έρθει, κρίμα μ έρχεται τόσο μεγάλη εξέταση ν μην είναι εκεί!!! 

Εμείς νομίζαμε ότι την αυχενική αν το ζητήσεις στην δίνουν και σε dvd και μου λέει όσο και να έχει πάρτη. Τελικά μόνο τον β' επιπέδου δίνουν. Πρώτα ο Θεός, ελπίζω μέχρι τότε να του επιτρέψουν να είναι παρόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εμείς νομίζαμε ότι την αυχενική αν το ζητήσεις στην δίνουν και σε dvd και μου λέει όσο και να έχει πάρτη. Τελικά μόνο τον β' επιπέδου δίνουν. Πρώτα ο Θεός, ελπίζω μέχρι τότε να του επιτρέψουν να είναι παρόν

Εμένα μου έδωσαν και στην αυχενική dvd αν το ζητούσες δε θα στο έδιναν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Εμένα μου έδωσαν και στην αυχενική dvd αν το ζητούσες δε θα στο έδιναν;

Το ζήτησα κορίτσι,μου είπαν ότι δεν την δίνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς κορίτσια ο γιατρός της αυχενικής μας ρώτησε αν έχουμε στικάκι να μας τη γράψει... Κ μας την έγραψε εκεί... 😁😁 Και μας είπε να το κρατάμε κ στη Β επιπέδου να μας γράψει κ εκείνη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

😂😂 εγώ γέλασα τόσο πολύ με την φάτσα του κορίτσια, έπρεπε από κάπου αλήθεια να τραβάω βίντεο. 

Έκανα το τεστ 19 Μαρτίου και για 10 μέρες δεν το είχα πει σε κανέναν απολύτως μέχρι τις 28 Μαρτίου που είχε γενέθλια ο άντρας μ και του είχα ετοιμάσει ένα κουτί με ένα βιβλίο ένα φαρμάκι και το τεστ, το άνοιξε και έχασε τα λόγια του εκεί που μίλαγε και γελούσε δεν μπορούσε να σταυρώσει λέξη. 

Καλά όταν βέβαια του είπα ότι το ήξερα ήδη 10 μέρες σόου 😂😂😂

Χαχαχαχα καλέ ούτε εγώ θα άντεχα 10 μέρες!!!

Έκανα τεστ νωρίς το πρωί γιατί από το άγχος το μάτι γαρίδα...και μόλις το είδα θετικό πάω τον ξυπνάω και του λέω σήκω να πας για δουλειά...

Ε τώρα μου λέει σε λίγο...

Βρε σήκω του λέω να πας για δουλειά θα στα φάει όλα...

Ανοίγει λίγο το μάτι βλέπει το τεστ 🤣🤣🤣

Άργησε λιγάκι να το επεξεργαστεί αλλά ξύπνησε για τα καλά....χαχχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Το ζήτησα κορίτσι,μου είπαν ότι δεν την δίνουν.

Έλα ρε κρίμα...κι εμάς μας την έδωσαν την Αυχενική σε DVD και στο ίδιο θα γράψουμε και την Β επιπέδου.Αλλα είναι ανάλογα που θα την κάνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες... Εμείς ευτυχώς μένουμε στην κύπρο οπότε από θάλασσες άλλο τίποτα με προσοχή φυσικά τις ώρες που ανέφεραν και οι κοπέλες πιο πάνω και αλλάγη του μαγιού αμέσως μετα.

Όσο για το θέμα συνοδίας από τους μπαμπάδες μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα που επιτέλους χαλάρωσαν τα μέτρα δεν επιτρεπόταν να μπει κανένας μέσα ούτε σε απλό υπέρυχο αλλά ούτε και στην αυχενική.. Η ατυχία μας ήταν πως όταν ήταν η περίοδος της αυχενικής είχαν χαλαρώσει πάλι για λίγο τα μέτρα και για κακή μας τύχη την μέρα πριν το ραντεβού μας ξανα άλλαξαν τους κανόνες... Ευτυχώς αύριο που έχουμε ραντεβού θα μπορέσει με rapid test επιτέλουν να μπει για πρώτη φορά και αν είμαστε και τυχαιροί να μας επιβεβαιώσει και το φύλλο.  Της Β επιπέδου την έχουμε στις 24 του Ιούνη και ελπίζουμε η κατάσταση να παραμέινει σταθερή και να απολάυσει ο μπαμπας το μωράκι μιάς και γίνετε πλήρης έλεγχος του...

Από ότι διάβασα οι περισσότερες απο εσάς έχουν ΠΗΤ μετά από εμένα (2/11/21) αλλά πείτε μου έχει νιώσει καμία το μωράκι της καθόλου??? Νομίζω ένιωσα μία κινησούλα σήμερα και άλλες δύο πριν δύο μέρες.... Φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ μόνη μου πηγαίνω για υπέρηχο. Τραβάω βίντεο με το κινητό όμως για να το βλέπει και η κόρη μου μετά 😉

Εγώ την Δευτέρα έχω ραντεβού στο γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ποιες κοπέλες θα πηγαίνατε σήμερα στο γιατρό; Δε θυμάμαι... Πήγατε; Όλα καλά;

Εγώ είχα την επόμενη Πέμπτη αλλά λόγω απεργιών το πήγα Τρίτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κορίτσια θα πάω τελικά την Τετάρτη γιατί έχω κάτι ενοχλήσεις και θέλω να με δει... Δεν αντέχω μέχρι τις 23 του μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η mpounio είπε:

Και εγώ μόνη μου πηγαίνω για υπέρηχο. Τραβάω βίντεο με το κινητό όμως για να το βλέπει και η κόρη μου μετά 😉

Εγώ την Δευτέρα έχω ραντεβού στο γιατρό. 

Νια ναι και εγώ το ίδιο κάνω... Που φτάσαμε... Τουλάχιστον έτσι έχουμε αρχείο με όλους τους υπερήχους :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Ποιες κοπέλες θα πηγαίνατε σήμερα στο γιατρό; Δε θυμάμαι... Πήγατε; Όλα καλά;

Εγώ αυριο έχω και ανυπομονώ τόσο πολύ μετά από τόσο καιρό που έχω να το δώ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγα στην γιατρό όλα καλά κοριτσάκι μου είπε και η γιατρός όποτε είμαι σίγουρη τώρα μου έδωσε και σίδηρο και μαγνήσιο και θα ξαναπάω τέλος του μηνός μου την ζύγισε κιόλας 160 γραμμάρια είναι 😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Κορίτσια πήγα στην γιατρό όλα καλά κοριτσάκι μου είπε και η γιατρός όποτε είμαι σίγουρη τώρα μου έδωσε και σίδηρο και μαγνήσιο και θα ξαναπάω τέλος του μηνός μου την ζύγισε κιόλας 160 γραμμάρια είναι 😍😍😍😍

Μια χαρά μπράβο κοπέλα μου!Με το καλό η μπέμπα σας. Κι άλλο κοριτσάκι! 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mairpapa είπε:

Καλησπέρα μανούλες... Εμείς ευτυχώς μένουμε στην κύπρο οπότε από θάλασσες άλλο τίποτα με προσοχή φυσικά τις ώρες που ανέφεραν και οι κοπέλες πιο πάνω και αλλάγη του μαγιού αμέσως μετα.

Όσο για το θέμα συνοδίας από τους μπαμπάδες μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα που επιτέλους χαλάρωσαν τα μέτρα δεν επιτρεπόταν να μπει κανένας μέσα ούτε σε απλό υπέρυχο αλλά ούτε και στην αυχενική.. Η ατυχία μας ήταν πως όταν ήταν η περίοδος της αυχενικής είχαν χαλαρώσει πάλι για λίγο τα μέτρα και για κακή μας τύχη την μέρα πριν το ραντεβού μας ξανα άλλαξαν τους κανόνες... Ευτυχώς αύριο που έχουμε ραντεβού θα μπορέσει με rapid test επιτέλουν να μπει για πρώτη φορά και αν είμαστε και τυχαιροί να μας επιβεβαιώσει και το φύλλο.  Της Β επιπέδου την έχουμε στις 24 του Ιούνη και ελπίζουμε η κατάσταση να παραμέινει σταθερή και να απολάυσει ο μπαμπας το μωράκι μιάς και γίνετε πλήρης έλεγχος του...

Από ότι διάβασα οι περισσότερες απο εσάς έχουν ΠΗΤ μετά από εμένα (2/11/21) αλλά πείτε μου έχει νιώσει καμία το μωράκι της καθόλου??? Νομίζω ένιωσα μία κινησούλα σήμερα και άλλες δύο πριν δύο μέρες.... Φιλάκια σε όλες

Κύπρο που είσαι? Κι εγώ Κύπρο τα τελευταία 4 χρόνια αλλά σε 20 μέρες φεύγω ξανά για Ελλάδα! Καλώς ήρθες κιόλας στην παρέα.  Νομίζω απο χθες όταν ξαπλώνω και βάζω τα χέρια μου στη κοιλιά και τη πιέζω κάπως, νιώθω που και που κάτι σαν να σκάνε φυσαλίδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι συνέχεια 🥴🙂 πάντως έτσι κι εμένα δεξιά ανεβαίνει πιο πολύ!!
    • Ωχ αγχωθηκα τωρα κι αλλο. Εμενα δεν εδωσε σημασία στο αιμάτωμα. Ουτε σαφή απάντηση απο που προέρχεται. Κατι για τόν φθαρτο μου ειπε. Οπως γράφει και στο αρχείο που μου εστειλες. Αλλα οκ... Ισως ηταν σκουντημα τωρα αυτο που έγινε  για να καταλάβω πως δεν τον πολυκαιει και για την έκβαση μου. Χθες φαντάσου δεν αναφερθηκε καν στο αιμάτωμα και τον ρώτησα εγω , ενω ηδη ειχε τελειώσει η εξέταση. Και μου εκανε κοιλιακό υπέρηχο για να το δει και φαινόταν καλύτερα εκει. Φαίνονταν αρκετά μεγαλος αλλα ουτε που ασχολήθηκε. Το μονο που μου ειπε ηταν πως αν η κυηση πήγαινε καλά, δεν θα τον απασχολούσε καν! Και τωρα το αρχείο που έστειλες γραφει αλλο. Εσενα τι σου ειπε; Είδες γράφει και για την προγεστερόνη ότι βοηθάει και οταν την Παρασκευή τον είχα ρωτήσει αν θα βοηθούσε μου ειχε πει οχι αλλα καλου κακου παρε 3 την ημερα. Ποσο στεναχωρηθηκα τωρα .. Οκ... Θα παρω τηλ τον αλλον γιατρό (αυτον της Γερμανίας) και θα ζητήσω ραντεβού εκτάκτως. Μπορεί και στο αιμάτωμα να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση;;
    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
    • Είναι χειρότερο το πρωί κορίτσι μου και ειδικά τέτοιες ώρες. Ξεκουμπώνω το παντελόνι στην δουλειά. Δεν παίρνω προγεστερόνη.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...