Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Εμενα κοπέλα μου δεν είχε τίποτα στα εμβόλια μόνο λίγη γκρίνια είχε!Μπράβο κοπέλα μου χαλάλι όλο τ άγχος !!μπουλουκακος ο μικρούλης !Γέρος να ναι!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Γερά να είναι τα μωράκια μας κ τπτ άλλο! Μόνο εμένα έκανε πυρετουλη ! Γκρίνια δν έχει μόνο υπνηλία από το πρωί κ λίγο μειωμένη όρεξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εμείς σήμερα κάναμε το σπινθηρογράφημα. Πολλές ώρες πήρε η όλη διαδικασία, ευτυχώς δίπλα στον χώρο της εξέτασης είχε χώρο όπου μπορούσα να θηλάσω και να τον αλλάζω. Μια πρώτη εκτίμηση που μας έκαναν είναι θετική, περιμένουμε όμως τα αποτελέσματα και θα πρέπει να μιλήσουμε με την γιατρό που μας παρακολουθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Εμείς σήμερα κάναμε το σπινθηρογράφημα. Πολλές ώρες πήρε η όλη διαδικασία, ευτυχώς δίπλα στον χώρο της εξέτασης είχε χώρο όπου μπορούσα να θηλάσω και να τον αλλάζω. Μια πρώτη εκτίμηση που μας έκαναν είναι θετική, περιμένουμε όμως τα αποτελέσματα και θα πρέπει να μιλήσουμε με την γιατρό που μας παρακολουθεί.

Καλημέρα κορίτσι μου ! Όλα καλά θα πάνε να είσαι σίγουρη! Εφόσον είναι θετική η εκτίμηση που έκαναν κ τα αποτελέσματα τότε θα είναι καλά ! Αντε να περάσει κ αυτό για να μη ταλαιπωριέστε άλλο. 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου ! Όλα καλά θα πάνε να είσαι σίγουρη! Εφόσον είναι θετική η εκτίμηση που έκαναν κ τα αποτελέσματα τότε θα είναι καλά ! Αντε να περάσει κ αυτό για να μη ταλαιπωριέστε άλλο. 

 

 

 

 

Ναι μακάρι να μην χρειαστεί σύντομα άλλη τέτοια μεγάλη εξέταση. Θύμησε μου, εσύ που θηλάζεις αποκλειστικά πόσο βάρος είχε πάρει το μωρό σου στον μήνα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2022 at 3:03 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Να σας ρωτήσω τα μωράκια σας το βράδυ που κοιμούνται τα σκεπάζεται με κουβερτούλα η τα βάζετε σε υπνόσακο. Εγώ δν του πήρα υπνόσακο κ τον σκεπάζω με κουβερτούλα κ του έχω τα χεράκια έξω γτ τα κουνάει συνέχεια . 

Oμοίως. Ο υπνόσακος που έχοτμε έχει τα χεράκια έξω κι έτσι την σκεπάζω και με κουβερτούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2022 at 3:38 ΜΜ, ο/η touloumpitsa είπε:

Μην το κάνεις αυτό. Είναι ότι χειρότερο να βάζεις λάδια στο κεφάλι είτε του μωρού είτε στο δικό σου. Φράζει στους πόρους.. θα φύγει σιγά σιγά.. απαλό λούσιμο με σαμπουάν κάνε και μη βάζεις τπτ άλλο.. σαμπουάν/αφρολουτρο χωρίς σουλφατες. 

η παιδίατρος μας είχε πει ότι είναι εντάξει το ελαιόλαδο. @touloumpitsaεμάς μας έχουν δώσει ένα λαδάκι που ενδείκνυται γι' αυτό, αλλά δεν είχε νινίδα ως τώρα και δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει. Αν ενδιαφέρεσαι να σου πω ποιο είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2022 at 3:40 ΜΜ, ο/η IridaP είπε:

Καλησπέρα! Ερώτηση προς όσες θηλάζουν αποκλειστικά.. Κάθε πόσες ωρες θέλει να φάει τη νύχτα? Εμένα κάνει ένα 3ωρο,3,5 ώρες στον πρώτο ύπνο δλδ 9-12 περίπου κ μετά 2ωρα μαξ μέχρι τις 8 το πρωί. Αναρωτιέμαι αν θα αυξηθεί καθόλου αυτό το διάστημα των θηλασμων όσο μεγαλώνει.. 

εγώ κάθε βράδυ της δίνω με το μπιμπερό όσο γάλα έχω μαζέψει μέσα στην ημέρα. Πρόγραμμα δεν έχει η δικιά μου με τα γεύματα, μπορεί να ξυπνάει κάθε 2 με 3 ώρες, μπορεί να κοιμηθεί και 8ωρο σερί, όπως χθες το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

εγώ κάθε βράδυ της δίνω με το μπιμπερό όσο γάλα έχω μαζέψει μέσα στην ημέρα. Πρόγραμμα δεν έχει η δικιά μου με τα γεύματα, μπορεί να ξυπνάει κάθε 2 με 3 ώρες, μπορεί να κοιμηθεί και 8ωρο σερί, όπως χθες το βράδυ.

Αν επιτρέπεται γιατί της δίνεις με μπιμπερο και δεν την θηλάζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Αν επιτρέπεται γιατί της δίνεις με μπιμπερο και δεν την θηλάζεις;

της δίνω το δικό μου γάλα που έχω μαζέψει μέσα στην ημέρα με τα κοχύλια. Το κάνω για να ξέρω περίπου πόσο έχει φάει και για να χορτάσει και κοιμηθεί καλύτερα, αλλά δεν πιάνει πάντα. Κυρίως το κάνω για να μην πετάξω το γάλα και γιατί προς το παρόν δε χρειάζομαι τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη...Καλά, μη νομίζεις, μετά το μπιμπερό τη θηλάζω κιόλας, γιατί έτσι αποκοιμιέται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Ναι μακάρι να μην χρειαστεί σύντομα άλλη τέτοια μεγάλη εξέταση. Θύμησε μου, εσύ που θηλάζεις αποκλειστικά πόσο βάρος είχε πάρει το μωρό σου στον μήνα;

Μακάρι να μη χρειαστεί τπτ άλλο. Εμένα πήρε περίπου στα 1560γρ .Αυτές τις δυο μέρες όμως μετά το εμβόλιο νομίζω τρώει μικρότερη ποσότητα ,το λέω αυτό γτ κ δν καταπίνει γρήγορα κ έντονα αλλα πιο αργά κ λιγότερο κ μετά πιπιλίζει . Τι να πω ελπίζω να είναι ιδέα μου! Το βράδυ βέβαια που ξυπνάει θηλάζει όπως πριν . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η troia είπε:

η παιδίατρος μας είχε πει ότι είναι εντάξει το ελαιόλαδο. @touloumpitsaεμάς μας έχουν δώσει ένα λαδάκι που ενδείκνυται γι' αυτό, αλλά δεν είχε νινίδα ως τώρα και δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει. Αν ενδιαφέρεσαι να σου πω ποιο είναι.

Οκ τότε. Σ ευχαριστώ πολύ αλλά εγώ μόνο το σαμπουάν της βάζω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!Να σας ρωτήσω έχετε ρωτήσει τους παιδιάτρους σας για το αν θα καθαρίζετε το στοματακι των μωρών και με τι;

@Stardust_83  όλα καλά να πάνε με το μικρούλη και να ξέγνοιασετε !👣💙

@troia αν θέλεις λες σε εμένα ποιο λαδακι σας πρότεινε;δεν είχαμε και παρατηρώ ότι σαν να ξεκινάει να κάνει!🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Μακάρι να μη χρειαστεί τπτ άλλο. Εμένα πήρε περίπου στα 1560γρ .Αυτές τις δυο μέρες όμως μετά το εμβόλιο νομίζω τρώει μικρότερη ποσότητα ,το λέω αυτό γτ κ δν καταπίνει γρήγορα κ έντονα αλλα πιο αργά κ λιγότερο κ μετά πιπιλίζει . Τι να πω ελπίζω να είναι ιδέα μου! Το βράδυ βέβαια που ξυπνάει θηλάζει όπως πριν . 

1560 γρ σε έναν μήνα; Μωρέ μπράβο! Το διπλάσιο απ'ότι πήρε ο δικός μου τον τελευταίο μήνα! Άρα δεν πιπιλαει μόνο, τρώει κιόλας!

Σήμερα ο δικός μου έχει τρομερή γκρίνια και παρατηρήσαμε ότι τα ούλα του ασπρίζουν. Μου φαίνεται ότι βγάζει δόντια! Στο εν το μεταξύ τις τελευταίες μέρες έχει όλο τα χέρια του στο στόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

1560 γρ σε έναν μήνα; Μωρέ μπράβο! Το διπλάσιο απ'ότι πήρε ο δικός μου τον τελευταίο μήνα! Άρα δεν πιπιλαει μόνο, τρώει κιόλας!

Σήμερα ο δικός μου έχει τρομερή γκρίνια και παρατηρήσαμε ότι τα ούλα του ασπρίζουν. Μου φαίνεται ότι βγάζει δόντια! Στο εν το μεταξύ τις τελευταίες μέρες έχει όλο τα χέρια του στο στόμα.

Λες να ξεκίνησαν από τώρα τα δοντακια;;πάνω που ησυχάζουμε λίγο από τα πονάκια τσουπ τα δοντακια!;😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

1560 γρ σε έναν μήνα; Μωρέ μπράβο! Το διπλάσιο απ'ότι πήρε ο δικός μου τον τελευταίο μήνα! Άρα δεν πιπιλαει μόνο, τρώει κιόλας!

Σήμερα ο δικός μου έχει τρομερή γκρίνια και παρατηρήσαμε ότι τα ούλα του ασπρίζουν. Μου φαίνεται ότι βγάζει δόντια! Στο εν το μεταξύ τις τελευταίες μέρες έχει όλο τα χέρια του στο στόμα.

Ξέρω γώ από ότι φαίνεται τρώει! Αλλά κ σήμερα όλη μέρα πιπιλίζει. Το βράδυ τρώει περισσότερο γι αυτό κ ξυπνάει συνέχεια. Βασικά κ μένα βάζει το χεράκι του τις τελευταίες μέρες στο στόμα αλλά δν μας είπε τπτ ο παιδίατρος που τον είδε τα ούλα όταν πήγαμε. Άσε εκεί που θα τελειώσουν οι κολικοι θα αρχίσουν τα δόντια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η troia είπε:

εγώ κάθε βράδυ της δίνω με το μπιμπερό όσο γάλα έχω μαζέψει μέσα στην ημέρα. Πρόγραμμα δεν έχει η δικιά μου με τα γεύματα, μπορεί να ξυπνάει κάθε 2 με 3 ώρες, μπορεί να κοιμηθεί και 8ωρο σερί, όπως χθες το βράδυ.

8ωρο ε?? Σαν όνειρο ακούγεται! Πόσο είναι αν επιτρέπεται? Επίσης τα κοχύλια τα αποστειρωνεις κάθε φορά πριν τη χρήση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα μωράκια σας έχουν την τάση να γυρίζουν το κεφαλάκι τους προς μία πλευρά περισσότερο; Εμένα προς τα αριστερά, ρώτησα τον παιδίατρο αν έχει ξεφύγει σε πλαγιοκεφαλια και μου είπε κάνα δύο χιλιοστά και να του γυρίζω το κεφάλι όταν κοιμάται.

Πάντως σκέφτομαι από την ώρα που γεννήθηκε, ο δικός μου τουλάχιστον, σε ησυχία δεν τα αφήνουμε. Μια εξετάσεις, μία κρέμες, μία αντιβίωση, βιταμίνες, εμβόλια, τα πάντα όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!Να σας ρωτήσω έχετε ρωτήσει τους παιδιάτρους σας για το αν θα καθαρίζετε το στοματακι των μωρών και με τι;

@Stardust_83  όλα καλά να πάνε με το μικρούλη και να ξέγνοιασετε !👣💙

@troia αν θέλεις λες σε εμένα ποιο λαδακι σας πρότεινε;δεν είχαμε και παρατηρώ ότι σαν να ξεκινάει να κάνει!🤔

Δεν μας το πρότεινε η παιδίατρος, εκείνη μας είπε ότι και το ελαιόλαδο μια χαρά είναι. Μια ξαδέρφη του άντρα μου μας έκανε δώρο μία σειρά καλυντικών, ανάμεσα στα οποία και το pharmasept baby natural oil. Μας είπε ότι κάνει για τη νινίδα, ωστόσο η δικιά μας δεν έβγαλε και δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η troia είπε:

Δεν μας το πρότεινε η παιδίατρος, εκείνη μας είπε ότι και το ελαιόλαδο μια χαρά είναι. Μια ξαδέρφη του άντρα μου μας έκανε δώρο μία σειρά καλυντικών, ανάμεσα στα οποία και το pharmasept baby natural oil. Μας είπε ότι κάνει για τη νινίδα, ωστόσο η δικιά μας δεν έβγαλε και δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει.

Ωραια σ ευχαριστώ!Pharmasept χρησιμοποιούμε και εμείς και σαμπουάν frezyderm!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια τα μωράκια σας έχουν την τάση να γυρίζουν το κεφαλάκι τους προς μία πλευρά περισσότερο; Εμένα προς τα αριστερά, ρώτησα τον παιδίατρο αν έχει ξεφύγει σε πλαγιοκεφαλια και μου είπε κάνα δύο χιλιοστά και να του γυρίζω το κεφάλι όταν κοιμάται.

Πάντως σκέφτομαι από την ώρα που γεννήθηκε, ο δικός μου τουλάχιστον, σε ησυχία δεν τα αφήνουμε. Μια εξετάσεις, μία κρέμες, μία αντιβίωση, βιταμίνες, εμβόλια, τα πάντα όλα.

Και η δική μου είχε την τάση να ξαπλώνει πάντα προς τα αριστερά της. Την τελευταία φορά ο παιδίατρος μας είπε να την κοιμιζουμε στο πλάι μέχρι να συνηθίσει ώστε να βελτιωθεί, έκανε λίγη πλαγιοκεφαλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερααα, τι καλά που είναι όλα τα μπεμπάκια καλά 🥰

Κάναμε κι εμείς το πρωτο μας εμβόλιο...είχαμε λίγο γκρίνια και πονούσε λιγάκι το σημειο που του το έκανε...την βγάλαμε αγκαλίτσα όμως όλη την υπόλοιπη μέρα γιατί το εμβόλιο για την γαστρεντερίτιδα του χειροτέρεψε λιγάκι την παλινδρόμηση. Ευτυχώς όμως ήταν για κάποιες ώρες και μετά επανήλθε.

@Stardust_83Ακριβώς έτσι κι ο δικό μας...ειναι λίγο λευκα τα ούλα του και βάζει συνέχεια τα χέρια στο στόμα...μηπως όμως είναι αναπτυξιακό στάδιο και όχι δοντια;Νωρίς δεν ειναι;

@sweetheart12 εμείς πήραμε 1,2gr τρώνε καλά τα μπουλουκακια 🙈🙊 

Επίσης συνεχίζει προς το παρόν και μου κοιμάται 8ωρο το βράδυ...τρελή χαρά!Επιτέλους κοιμήθηκα πάνω από μια ώρα συνεχόμενα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααα κορίτσια!! Διάβασα που λέτε για πλαγιοκεφαλια. Φαίνεται? Θα το καταλαβαινα πιστεύεται? Ο παιδίατρος δε μου επε κάτι. Έμενα απ το μαιευτήριο μου είχαν πει να τον βάζω ανάσκελα κ ετσι κάνω. Κ γυρίζει μόνος του το κεφάλι πότε αριστερά πότε δεξιά. Εσεις τα βάζετε πλάγια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Καλημέραααα κορίτσια!! Διάβασα που λέτε για πλαγιοκεφαλια. Φαίνεται? Θα το καταλαβαινα πιστεύεται? Ο παιδίατρος δε μου επε κάτι. Έμενα απ το μαιευτήριο μου είχαν πει να τον βάζω ανάσκελα κ ετσι κάνω. Κ γυρίζει μόνος του το κεφάλι πότε αριστερά πότε δεξιά. Εσεις τα βάζετε πλάγια?

Κι εγώ έτσι τη βάζω τη μικρή κ γυρνάει μόνη της το κεφαλάκι. Για να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά ακούω την πλαγιοκεφαλία.. Φαίνεται ή μόνες σας το παρατηρήσατε επειδή συνήθως είναι από τη μία μεριά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Κι εγώ έτσι τη βάζω τη μικρή κ γυρνάει μόνη της το κεφαλάκι. Για να είμαι ειλικρινής πρώτη φορά ακούω την πλαγιοκεφαλία.. Φαίνεται ή μόνες σας το παρατηρήσατε επειδή συνήθως είναι από τη μία μεριά;

Νομίζω στην πλαγιοκεφαλια όταν σηκώσεις πχ το μωρό "κρεμαει" το κεφαλάκι του προς μια μεριά μόνο. 

Ουσιαστικά επειδή δεν γυρίζει το κεφαλάκι του δεξιά αριστερά "κολλαει" σε μια θέση και τα οστά του κρανίου μετακινούνται και στραβωνουν...τουλαχιστον αυτό έχω καταλάβει...

Θεωρητικά και οπτικά γίνεται αντιληπτό όταν συμβαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. 

@Dioni20ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι αναπτυξιακό στάδιο, αλλά δεν είναι απίθανο να είναι και δόντια. Θα δείξει!

Όσον αφορά την πλαγιοκεφαλια, όταν πάτε στους παιδιάτρους σας ζητήστε να ελέγξουν το μωρό αν δεν το κάνουν από μόνοι τους και αν υπάρχει θέμα να σας προτείνουν λύσεις. Εμένα μου το είπε η μαία, να τον βάζω μία από την μία πλευρά και μία από την άλλη. Και για την ακοή, όχι μόνο για πλαγιοκεφαλια. Το ήξερα και από την αδερφή μου, αλλά και μόνη μου παρατήρησα ότι έχει προτίμηση προς τα αριστερά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...