Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. 

Χθες τελείωσα επιτέλους το σιδέρωμα των μωρουδιακων. Αύριο θα έχω γυναίκα να μου κάνει γενική στο σπίτι για να τελειώνω και με αυτό. Νομίζω ότι δεν θα φτάσω την ΠΗΤ μου οπότε θέλω να είναι έτοιμο το σπίτι για να στήσω το κρεβατάκι. Περιμένω και το καρότσι σήμερα μάλλον. Πρέπει να φτιάξω και την βαλίτσα, από εβδομάδα μάλλον. Ουφ, έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι με όλα αυτά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. 

Χθες τελείωσα επιτέλους το σιδέρωμα των μωρουδιακων. Αύριο θα έχω γυναίκα να μου κάνει γενική στο σπίτι για να τελειώνω και με αυτό. Νομίζω ότι δεν θα φτάσω την ΠΗΤ μου οπότε θέλω να είναι έτοιμο το σπίτι για να στήσω το κρεβατάκι. Περιμένω και το καρότσι σήμερα μάλλον. Πρέπει να φτιάξω και την βαλίτσα, από εβδομάδα μάλλον. Ουφ, έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι με όλα αυτά.....

Καλημέρα!!! Κι εγώ έχω την αίσθηση ότι δεν θα προλάβω να φτάσω στην ΠΗΤ .... έχω αρκετές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά, και νιώθω συχνά μέσα στην ημέρα τραβήγματα στη κοιλιά... σήμερα έχω ενοχλήσεις αλλά ψηλά και δεν ξέρω από τι είναι..  τη νύχτα που ήθελα να αλλάξω πλευρά,  με έπιασε ένας πόνος σαν τραβηγμα στο πλάι,  τώρα που ξαπλώνω, πάλι νιώθω ενοχλήσεις στο πλάι και ελαφρύ πόνο στη μέση όπως όταν περιμένουμε περίοδο... έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι... εύχομαι να μπω τουλάχιστον στον μήνα μου σε 20 μέρες και μετά όποτε θέλει, ας έρθει!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και εγώ έχω ενοχλήσεις αλλά από εχθές έχουν ηρεμίσει η γιατρός μου είπε πως είναι από το μικρόβιο που εχω με την αντιβίωση ηρέμησα όποτε από αυτό ήταν τα πονάκια εγώ θέλω ακόμα 13 ημέρες για να μπω στον μήνα μου ας ελπίσω να μπω και να μην εχουμε τίποτα απρόοπτο

Εγω είμαι ετοιμη σε όλα και γενική εχω κάνει το σπίτι (ο σύζυγος έκανε δηλαδή) και την βαλίτσα έχω κάνει για το μαιευτήριο και τα ρούχα της μικρής είναι όλα έτοιμα και το καρότσι μας το έχουμε ειμαστε καθόλα έτοιμοι 😁😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα κορίτσια και εγώ έχω ενοχλήσεις αλλά από εχθές έχουν ηρεμίσει η γιατρός μου είπε πως είναι από το μικρόβιο που εχω με την αντιβίωση ηρέμησα όποτε από αυτό ήταν τα πονάκια εγώ θέλω ακόμα 13 ημέρες για να μπω στον μήνα μου ας ελπίσω να μπω και να μην εχουμε τίποτα απρόοπτο

Εγω είμαι ετοιμη σε όλα και γενική εχω κάνει το σπίτι (ο σύζυγος έκανε δηλαδή) και την βαλίτσα έχω κάνει για το μαιευτήριο και τα ρούχα της μικρής είναι όλα έτοιμα και το καρότσι μας το έχουμε ειμαστε καθόλα έτοιμοι 😁😁😁😁😁

Λες κι εμένα αυτό να φταίει? Αν δω ότι δεν την παλεύω, θα μιλήσω μαζί του να δούμε μήπως ξεκινήσω κι εγώ αντιβίωση... έτοιμη κι εγώ! Στη βαλίτσα έμεινε να μπουν μόνο οι νυχτικες που παρέλαβα χθες και τις έπλυνα σήμερα και περιμένω να στεγνώσουν.  Σε λίγες μέρες θα στήσουμε και το παρκοκρεβατο! Αντε κοντεύουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα κορίτσια.

Εμένα με πιάνει οξύς πόνος αριστερά η δεξιά πολύ χαμηλά στην κοιλιά κάποιες φορές. Ο γιατρός μου είπε ότι λέγεται ηβική σύμφυση αν το λέω καλά κ προκαλείται επειδή χαλαρώνουν οι σύνδεσμοι της λεκάνης καθώς προετοιμάζεται το σώμα για τον τοκετό.. 

Επίσης και πόνους περιόδου έχω που κ που (στη μέση τους έχω εγώ) αλλά είναι φυσιολογικό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Μπράβο σας που τα έχετε έτοιμα! Εγώ έχω κάνει μόνο τη βαλίτσα ! Περιμένω ακόμα τη ντουλάπα να έρθει που ήταν για αυριο αλλά τελικά μάλλον από εβδομάδα θα πάει κ τα έχω πάρει στο κρανίο. Δν έχω πλύνει τπτ άλλο από τα ρούχα του μωρού παρά μόνο αυτά που έβαλα στη βαλίτσα. Από βδομάδα λέω να πλύνω μερικά κ να αδειάσω ένα δικό μου συρτάρι να τα βάλω μέσα μέχρι να είναι έτοιμη η ντουλάπα. Γενική έκανε η Πεθερα μου με τον άντρα μου το ΣΚ που πέρασε κ από Δευτέρα θα πω να μου φέρουν κ τα χαλιά . Μετά θα πρέπει να κατεβάσω κ τα χειμωνιάτικα μας για να μην έχω καμία άλλη δουλειά . Απλά με αγχώνει που ακόμα δν έχει έρθει η ντουλάπα κ το λίκνο θα το πάρουμε αυτές τις μερες . Το καροτσι ακόμα δν το έχουμε παραλάβει. Τους είπα μέχρι 15 του μηνός ότι θέλω να έχει έρθει. Θα μιλήσω κ από βδομάδα να δω τι γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Λες κι εμένα αυτό να φταίει? Αν δω ότι δεν την παλεύω, θα μιλήσω μαζί του να δούμε μήπως ξεκινήσω κι εγώ αντιβίωση... έτοιμη κι εγώ! Στη βαλίτσα έμεινε να μπουν μόνο οι νυχτικες που παρέλαβα χθες και τις έπλυνα σήμερα και περιμένω να στεγνώσουν.  Σε λίγες μέρες θα στήσουμε και το παρκοκρεβατο! Αντε κοντεύουμε!!

Μπορεί πολύ πιθανόν εμένα με είπε πως είναι από αυτό τα πονάκια που έχω μιλά με τον γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει

Αν και εμένα με είπε όταν είδαμε τον τράχηλο ήταν κλειστός όποτε και αυτό μαζί μας πήγε σε αυτό το συμπέρασμα

Αντε κορίτσια σε λίγο θα εχουμε τα μπεμπάκια μας αγκαλιά 🥰🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε τελειώσει με την γενική έχετε στρώσει και χαλιά;

Καλημέρα!εμεις στρώσαμε ναι αλλά είμαι και Γερμανία εγώ άρα λογικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια. Ελπίζω να είστε όλες καλά. 

Χθες τελείωσα επιτέλους το σιδέρωμα των μωρουδιακων. Αύριο θα έχω γυναίκα να μου κάνει γενική στο σπίτι για να τελειώνω και με αυτό. Νομίζω ότι δεν θα φτάσω την ΠΗΤ μου οπότε θέλω να είναι έτοιμο το σπίτι για να στήσω το κρεβατάκι. Περιμένω και το καρότσι σήμερα μάλλον. Πρέπει να φτιάξω και την βαλίτσα, από εβδομάδα μάλλον. Ουφ, έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι με όλα αυτά.....

Καλο μήνα κοπέλα μου!Εγώ από χθες πλένω και δε λένε να τελειώσουν τα ρούχα !σιδέρωσα την προίκα και αύριο τα ρούχα της μικρής!τα περισσότερα έχουν γίνει και ελπίζω μέσα στη βδομάδα να τα τελειώσουμε όλα!Στο μήνα μου μπαίνω σε 2 βδομάδες!Μέχρι τότε θα ναι όλα έτοιμα και μετά θα περιμένω τη μικρούλα μου!Μην αγχώνεσαι δε βοηθάει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλο μήνα κοπέλα μου!Εγώ από χθες πλένω και δε λένε να τελειώσουν τα ρούχα !σιδέρωσα την προίκα και αύριο τα ρούχα της μικρής!τα περισσότερα έχουν γίνει και ελπίζω μέσα στη βδομάδα να τα τελειώσουμε όλα!Στο μήνα μου μπαίνω σε 2 βδομάδες!Μέχρι τότε θα ναι όλα έτοιμα και μετά θα περιμένω τη μικρούλα μου!Μην αγχώνεσαι δε βοηθάει !

Και εγώ σε 10 μέρες μπαίνω στον μήνα μου. Απλά μέχρι τώρα ήμουν χαλαρή και τωρα που έπεσαν όλα μαζί αγχώθηκα. Νομίζω ότι το καταλαβαίνει όποιος μιλάω μαζί του. Ο οφθαλμίατρος και ο διαβητολογος ήταν πολύ καθησυχαστικοι μαζί μου, συνέχεια με διαβεβαίωναν ότι δεν κινδυνεύει το μωρό μου, μην βρεξει και μην σταξει με είχαν.

Εγώ σιδερωσα τα πάντα μέσα έξω, τα πιο δύσκολα νομίζω είναι τα φορμακια, πολύ χρόνο μου έφαγαν αλλά χαλάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Και εγώ σε 10 μέρες μπαίνω στον μήνα μου. Απλά μέχρι τώρα ήμουν χαλαρή και τωρα που έπεσαν όλα μαζί αγχώθηκα. Νομίζω ότι το καταλαβαίνει όποιος μιλάω μαζί του. Ο οφθαλμίατρος και ο διαβητολογος ήταν πολύ καθησυχαστικοι μαζί μου, συνέχεια με διαβεβαίωναν ότι δεν κινδυνεύει το μωρό μου, μην βρεξει και μην σταξει με είχαν.

Εγώ σιδερωσα τα πάντα μέσα έξω, τα πιο δύσκολα νομίζω είναι τα φορμακια, πολύ χρόνο μου έφαγαν αλλά χαλάλι.

Ναι όσο περνάει ο καιρός λογικό είναι να αγχωνόμαστε !

Τα φορμακια θα τα ξεκινήσω αύριο και θα με βοηθήσει ο άντρας μου!τώρα που τα έπλυνα διαπίστωσα όταν έχω πάρει πολλά για 0-3 και λιγότερα για 3-6 και αγχώθηκα!Εμάς που είναι το πρώτο μας σίγουρα θα έχουμε πάρει και πολλά που δε θα τα χρειαστούμε!😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι όσο περνάει ο καιρός λογικό είναι να αγχωνόμαστε !

Τα φορμακια θα τα ξεκινήσω αύριο και θα με βοηθήσει ο άντρας μου!τώρα που τα έπλυνα διαπίστωσα όταν έχω πάρει πολλά για 0-3 και λιγότερα για 3-6 και αγχώθηκα!Εμάς που είναι το πρώτο μας σίγουρα θα έχουμε πάρει και πολλά που δε θα τα χρειαστούμε!😁

Εγω μόνο τα πρώτα πήρα. Και καλύτερα νομίζω γιατί αν το μωράκι είναι τόσο μεγάλο δεν ξέρω τι νούμερο θα χρειαστεί μετά. Θα έχει και εκπτώσεις Ιανουάριο οπότε θα ψωνίσω ξανά τότε ότι χρειάζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια...φουλ ετοιμασίες όλες μας!!!

Εγώ σκεφτόμουν γενικη να κάνουμε τέλος του μήνα για να στρώσουμε κιόλας...είναι αργά λέτε;;;Εγώ είμαι τέλος Νοέμβρη να γεννήσω.

Από την άλλη από Ό,τι φαίνεται έχουν ξεκινήσει οι Braxton hicks κι έχω κι εγώ ενοχλησούλες....

Τα ρούχα τα περιμένω δεν μου έχουν έρθει όλα όπως και το καρότσι και το στρώμα της κουνιας...κατά τ'άλλα τα Υπόλ κούνιες,αλλαξιερες ,ρηλαξ είναι όλα έτοιμα απλά θα κάτσουμε τώρα το Σ/Κ να τα φτιάξουμε λίγο στο δωμάτιο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγω μόνο τα πρώτα πήρα. Και καλύτερα νομίζω γιατί αν το μωράκι είναι τόσο μεγάλο δεν ξέρω τι νούμερο θα χρειαστεί μετά. Θα έχει και εκπτώσεις Ιανουάριο οπότε θα ψωνίσω ξανά τότε ότι χρειάζεται. 

Και το Νοέμβριο έχει κάποιες μέρες προσφορές!Οτι μας λείψει το παίρνουμε και τοτε!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/9/2021 at 3:05 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Καλή εβδομάδα να έχουμε. Πώς είστε;

Σχετικά με τα θέματα που είχαμε τελευταία. Εγώ συσπάσεις μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει, άντε 2-3 φορές το πολύ. Βέβαια παίρνω μαγνήσιο δύο φορές την ημέρα, το οποίο θα σταματήσω μόλις μπω στον μήνα μου. Αυτή την εβδομάδα σταματάω και το σαλοσπιρ.

Εμένα το μωράκι μου το ενημερωτικό σημείωμα του Doppler για την γιατρό αναφέρει ότι είναι στην 80 ε.α νομίζω. Απ'ότι το έψαξα λίγο σημαίνει ότι θα είναι πάνω από 3500. Ας είναι, μόνο καλά να είναι το κουκλί μου. 

Από ετοιμασίες έχω σχεδόν τελειώσει. Έμεινε σιδερωμα και να φτιάξω βαλίτσα. Περιμένω το καρότσι. Από αποστειρωτη, μπιμπερο, πιπίλες, θερμαντήρες κλπ που διαβάζω ότι έχετε προμηθευτεί δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως, μόνο ένα μπιμπερο. Έχω αποφασίσει πώς ΑΝ τα καταφέρω θέλω αποκλειστικό θηλασμό και θα καταφύγω σε συμπλήρωμα μόνο αν δεν τα καταφέρω. Έχω μιλήσει και με .θα κοπέλα από το χωριό που είναι μαία για να έρθει στην κλινική αν χρειαστεί και θα με βοηθήσει γενικότερα και ο Θεός βοηθός.

Ερώτηση: έχει αποφασίσει καμία να κάνει φύλαξη βλαστοκυττάρων;

Και εμένα το ίδιο μου είπε, με το που μπω στον μήνα μου τέλος το μαγνήσιο και να ξεκινήσω περπάτημα καθημερινό 1-2 ώρες, δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρω τώρα περπατάω 10 λεπτά και κοντεύω να καταρρευσω 😂

Doppler εγώ έχω την Δευτέρα και ο Κωνσταντίνος θα πρέπει να κάνει rapid test για να έρθει, εύχομαι να είναι όλα καλά, σου έδωσαν και φωτογραφία? 

Εμείς ετοιμασίες λόγω χώρου είμαστε λίγο περιορισμένα, για αρχή δεν θα είναι έτοιμο το δωμάτια κι της, βέβαια τ έχουμε παραγγείλει και θα τους πούμε εμείς πότε θα ρ φέρουν την. 

Μπιμπερό και πιπιλες έχω από διάφορα δώρα που μας έφεραν δεν πήρα κανένα γιατί θέλω πολύ να θηλάσω, αν δεν τα καταφέρω είναι πράγματα που και από το Ίντερνετ τα παίρνω. 

Εγώ έχω σκεφτεί να τα φυλαξουμε αλλά ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει, εσείς?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2021 at 1:19 ΜΜ, ο/η 1994Μαρια είπε:

Πρέπει μα ρωτήσω την γιατρό μου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Κορίτσια ποια από εσάς θα πάρει μαία??

Έψαξα και εγώ λίγο για μαία αλλά θέλει 1000€ η γιατρός και αλλά 200€ αναισθησιολόγος για επισκληριδιο συν την κλινική , και οι τιμές για μαία μου φάνηκαν αρκετά ακριβές, ωστόσο επειδή και η γιατρός αλλά και η κουμπάρα μου που γέννησε στην ίδια κλινική μου είπαν ότι οι περισσότερες μαίες είναι πολύ καλές και βοηθάνε , όπως και η ίδια η γιατρός μου είπε θα είμαι εκεί οτιδήποτε χρειαστείς οπότε έχω ησυχάσει λίγο🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2021 at 8:52 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Εμένα κορίτσια πάντως ο τοκετός δεν με αγχωνει καθόλου για την ώρα, είτε είναι φυσιολογικός είτε καισαρική. Το μόνο που θέλω είναι να πάει καλά το θέμα του θηλασμού, μετά θα μπούνε όλα σε μία σειρά.

Μια από τα ίδια πιο πολύ σκέφτομαι το μετά με το μωρό, να θηλάζει εύκολα και όλα αυτά παρά την γέννα!! 

Μάλλον θα πάρω και θηλες να τις έχω αμα δεν καταφέρει να πιάσει να έχω αυτές μήπως βοηθήσουν 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2021 at 1:55 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια εσείς που έχετε τελειώσει με την γενική έχετε στρώσει και χαλιά;

Εμένα είχε έρθει η μαμά μου πριν 3 εβδομάδες και τα είχε κάνει όλα γενική και τα ρουχαλάκια της μπέμπας αλλά είχε ζέστη ακόμα οπότε σιγά σιγά μόνο τα χαλιά θα έχουμε να βάλουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμείς προχθές πήγαμε στην γιατρό η μπέμπα είναι 1850 γραμμάρια και είμαι 32 εβδομάδων! 

Την Δευτέρα θα πάω να κάνω το Doppler και το επόμενο ραντεβού με την γιατρό μας θα είναι 29/10 με το που μπω στον μήνα μου στην κλινική για καρδιοτοκογραφιμα! 

Κορίτσια στην αρχή θα έχετε λίκνο ή καλαθούνα? 

Επίσης ριλαξ πότε επιτρέπεται  να αρχίσουν να κάθονται?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna TsakΚαλησπέρα κορίτσι. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου, ελπίζω να μην ξεχάσω καμία.

Στο Doppler εγώ δυστυχώς φωτογραφία δεν πήρα, ο μικρός κλασικά ήταν κύριος και είχε τα χεράκια του μπροστά στο πρόσωπο του.

Όσον αφορά τον Άγιο Λουκά, έχω ακούσει ότι οι μαίες δεν βοηθάνε πολύ στο θέμα του θηλασμού και σου δίνουν πολύ εύκολα ψευδοθηλες. Επειδή έχω διαβάσει αρκετά, εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να μην χρησιμοποιήσω. Το πιο σημαντικό είναι να πιάσει σωστά το μωρό στήθος ώστε να μην πιπιλαει απλά και να μην δημιουργηθούν πληγές στο στήθος.

Εγώ θα βάλω το μωρό σε κούνια που θα την κολλήσω δίπλα στο κρεβάτι μου. Την ημέρα θα τον βάζω να κοιμάται και στην καλαθουνα του καροτσιου για να τον έχω στο σαλόνι να κάνω καμία δουλειά, αν προλαβαίνω. Θέλω να τον βλέπει ο ήλιος, βοηθάει στον ίκτερο και πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει την ημέρα με την νύχτα γιατί μετά παθαίνουν σύγχυση. Επίσης, ελπίζω ότι θα τον μάθω να κοιμάται και με λίγο θόρυβο,μην μου ξυπνάει με το παραμικρό. Ειδωμεν!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια εμείς προχθές πήγαμε στην γιατρό η μπέμπα είναι 1850 γραμμάρια και είμαι 32 εβδομάδων! 

Την Δευτέρα θα πάω να κάνω το Doppler και το επόμενο ραντεβού με την γιατρό μας θα είναι 29/10 με το που μπω στον μήνα μου στην κλινική για καρδιοτοκογραφιμα! 

Κορίτσια στην αρχή θα έχετε λίκνο ή καλαθούνα? 

Επίσης ριλαξ πότε επιτρέπεται  να αρχίσουν να κάθονται?? 

Καλησπέρα κορίτσακι...εμείς έχουμε πάρει λίκνο γιατί στο δωμάτιο μας δεν χωρούσε κούνια...οπότε επειδή κι εγώ θα προσπαθήσω να θηλάσω θεωρώ ότι θα βολέψει και στο να μην σηκώνομαι αλλά και στην συγκοίμηση.

Έχουμε πάρει βέβαια και κούνια και σκέφτομαι να τον βάζω κι εκεί μέσα στην ημέρα για να συνηθίζει...θα δείξει πως θα το παρει ο μικρός...

Για το ρηλαξ νομίζω κάποια είναι από 0 και κάποια από 2 μηνών αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Σαν προετοιμασία για τον θηλασμό πήρα κρέμα λανολίνη, επιθέματα και κοχύλια.Δεν έχω πάρει ψευθοθηλές...Θα δω αν χρειαστούν στην πορεία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια εμείς προχθές πήγαμε στην γιατρό η μπέμπα είναι 1850 γραμμάρια και είμαι 32 εβδομάδων! 

Την Δευτέρα θα πάω να κάνω το Doppler και το επόμενο ραντεβού με την γιατρό μας θα είναι 29/10 με το που μπω στον μήνα μου στην κλινική για καρδιοτοκογραφιμα! 

Κορίτσια στην αρχή θα έχετε λίκνο ή καλαθούνα? 

Επίσης ριλαξ πότε επιτρέπεται  να αρχίσουν να κάθονται?? 

Καλημέρα. Εμάς θα μας δώσουν λίκνο για την αρχή και θα το βάλω δίπλα μου για να μπορώ να τη θηλάζω όταν ξυπνάει το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

@Anna TsakΚαλησπέρα κορίτσι. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου, ελπίζω να μην ξεχάσω καμία.

Στο Doppler εγώ δυστυχώς φωτογραφία δεν πήρα, ο μικρός κλασικά ήταν κύριος και είχε τα χεράκια του μπροστά στο πρόσωπο του.

Όσον αφορά τον Άγιο Λουκά, έχω ακούσει ότι οι μαίες δεν βοηθάνε πολύ στο θέμα του θηλασμού και σου δίνουν πολύ εύκολα ψευδοθηλες. Επειδή έχω διαβάσει αρκετά, εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να μην χρησιμοποιήσω. Το πιο σημαντικό είναι να πιάσει σωστά το μωρό στήθος ώστε να μην πιπιλαει απλά και να μην δημιουργηθούν πληγές στο στήθος.

Εγώ θα βάλω το μωρό σε κούνια που θα την κολλήσω δίπλα στο κρεβάτι μου. Την ημέρα θα τον βάζω να κοιμάται και στην καλαθουνα του καροτσιου για να τον έχω στο σαλόνι να κάνω καμία δουλειά, αν προλαβαίνω. Θέλω να τον βλέπει ο ήλιος, βοηθάει στον ίκτερο και πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει την ημέρα με την νύχτα γιατί μετά παθαίνουν σύγχυση. Επίσης, ελπίζω ότι θα τον μάθω να κοιμάται και με λίγο θόρυβο,μην μου ξυπνάει με το παραμικρό. Ειδωμεν!

 

Καλημέρα!! Εγώ παρακολουθήσαμε και ένα σεμινάριο για τον θηλασμό, εύχομαι να τα καταφέρω το θέλω πάρα πολύ!!! 

Όσον αφορά τον ήλιο και τους ήχους θα τ προσπαθήσω πάρα πολύ, γιατί μετά με τον παραμικρό θόρυβο ξυπνάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια από που πήρατε νυχτικό και ρόμπα γιατί όπου είδα μου έμοιαζαν σαν της γιαγιάς μου 😅 κάτι πιο γλυκό όμορφο και μαζεμένο 😍 επίσης κοντομάνικο ή μακρυμάνικο?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...