Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ στην αρχή που την ρώτησα αν επιτρέπεται το περπάτημα επειδή είχα την παλινδρομη μου είπε να το αποφεύγω για να μην κουράζομαι. Μετά φυσικά έπιασαν και οι ζέστες και δεν την ξαναρωτησα. Ούτε ο διαβητολογος μου είπε να πηγαίνω, ενώ έχω ακούσει ότι βοηθάει στον διαβήτη κύησης.

Καλά κ γω στην αρχή δν πήγαινα για περπάτημα λόγω των αποβολών . Μου είχε πει μετά το 1ο τρίμηνο αλλά κ πριν να περπατάω λίγο νεσα στο σπιτι . Μετά όπως κες άρχισαν οι ζεστές κ δν ήταν εφικτό να περπατάς μισή ώρα . Τώρα που είναι καλύτερα προσπαθώ να περπατάω . Για το διαβήτη κύησης  κάνει καλό πάντως το περπάτημα. Αν μπορείς να περπατάς έστω μισή ώρα τη μέρα να το κανείς! Με δικό σου ρυθμό κ χωρίς να κουράζεσαι . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλησπέρα. Τι κάνετε; Έχω μια ερώτηση για τις κοπέλες που είναι ήδη μανουλες. Έχω ακούσει ότι μετά την γέννα πέφτουν πάρα πολύ τα μαλλιά. Όσες είχατε παρόμοια εμπειρία πώς την αντιμετωπίσατε; Θα καραφλιασουμε εντελώς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Τι κάνετε; Έχω μια ερώτηση για τις κοπέλες που είναι ήδη μανουλες. Έχω ακούσει ότι μετά την γέννα πέφτουν πάρα πολύ τα μαλλιά. Όσες είχατε παρόμοια εμπειρία πώς την αντιμετωπίσατε; Θα καραφλιασουμε εντελώς;;;

Καλησπέρα! Να σου πω εγώ είχα το αντίθετο δυνάμωσαν και τα μαλλιά και τα νύχια μου για κάποιο λόγο! Κατά την διαρκείς εμένα πέφτανε στην πρώτη εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Τι κάνετε; Έχω μια ερώτηση για τις κοπέλες που είναι ήδη μανουλες. Έχω ακούσει ότι μετά την γέννα πέφτουν πάρα πολύ τα μαλλιά. Όσες είχατε παρόμοια εμπειρία πώς την αντιμετωπίσατε; Θα καραφλιασουμε εντελώς;;;

Φουλ πέφτουν... Εγώ θυμάμαι είχα πάρει το γιατρό κ τον ρωταγα αν θα καραφλιασω... Επειδή τώρα δεν πέφτουν ιδιαίτερα, μετά τη γέννα πέφτουν μαζεμένα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Τι κάνετε; Έχω μια ερώτηση για τις κοπέλες που είναι ήδη μανουλες. Έχω ακούσει ότι μετά την γέννα πέφτουν πάρα πολύ τα μαλλιά. Όσες είχατε παρόμοια εμπειρία πώς την αντιμετωπίσατε; Θα καραφλιασουμε εντελώς;;;

Ισχύει ναι αλλά παράλληλα βγάζεις και πάρα πολλές φύτρες οπότε ισορροπεί κάπως η κατάσταση.  Ο λόγος είναι ότι τώρα στην εγκυμοσύνη δεν χάνουμε όσο συνηθίζεται και μετά τη γέννα που επανέρχονται οι ορμόνες,  πέφτουν όλα μαζί!! Είναι λίγο σοκαριστικό είναι η αλήθεια αλλά είναι φυσιολογικό και όχι, δεν καραφλιάζεις!! Λένε ότι αν παίρνεις βιταμίνες, βοηθάει κάπως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά κορίτσια τωρα που αναφέρατε για τα μαλλιά , αυτός είναι ο φόβος μου ότι μετά τη γεννά θα πέφτουν πολυ όπως λένε κ τρελαίνομαι. Τα μαλλιά μου είναι πολύ μακρια ,είναι μέχρι τον πωπώ κ δν θέλω σε καμία περίπτωση να τα κουρέψω μετά την γέννα! Ελπίζω με τις μάσκες ,τις θεραπείες που κάνω κ το λαδακι που βάζω να μην έχω τρελή πτώση .Έτσι κ αλλιώς θα πάρω ξανά ολες τις βιταμίνες που έπαιρνα πριν την εγκυμοσυνη κ ελπίζω κ αυτές να βοηθήσουν την κατάσταση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sweetheart12 μαλλιά είναι και να τα κόψεις θα μεγαλώσουν,μην αγχώνεσαι. Θα σας δείξω μια φωτό μου για να δείτε τι θυσίες κάνω για τον γιο μουIMG_20210917_222654.thumb.jpg.151ca289e20345a8b930a917797e810c.jpg

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

@sweetheart12 μαλλιά είναι και να τα κόψεις θα μεγαλώσουν,μην αγχώνεσαι. Θα σας δείξω μια φωτό μου για να δείτε τι θυσίες κάνω για τον γιο μουIMG_20210917_222654.thumb.jpg.151ca289e20345a8b930a917797e810c.jpg

 

 

 

Είσαι μια χαρά!!! Εγώ εδώ και δυο μήνες είμαι με ένα κότσο μονίμως! Εντάξει ρίζα έχω αλλά πραγματικά είναι το τελευταίο!ολα για τα μωρά μας! Στον πρώτο ειδικά ήμουν Τρικολόρε πολύ γέλιο! Μαυρομαλλα είμαι αλλά είπα μετά την γεννά πρώτα ο θεός θα κάνω τεράστια αλλαγή! Όπως είπα και πριν κατά της διάρκεια της εγκυμοσύνης έχανα μαλλί μετά όχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλά κορίτσια τωρα που αναφέρατε για τα μαλλιά , αυτός είναι ο φόβος μου ότι μετά τη γεννά θα πέφτουν πολυ όπως λένε κ τρελαίνομαι. Τα μαλλιά μου είναι πολύ μακρια ,είναι μέχρι τον πωπώ κ δν θέλω σε καμία περίπτωση να τα κουρέψω μετά την γέννα! Ελπίζω με τις μάσκες ,τις θεραπείες που κάνω κ το λαδακι που βάζω να μην έχω τρελή πτώση .Έτσι κ αλλιώς θα πάρω ξανά ολες τις βιταμίνες που έπαιρνα πριν την εγκυμοσυνη κ ελπίζω κ αυτές να βοηθήσουν την κατάσταση .

Το ερώτημα είναι: επιτρέπεται να παίρνουμε σίδηρο με το θηλασμό; Αν ναι, τότε τα μαλλιά μας θα δυναμώσουν πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

Το ερώτημα είναι: επιτρέπεται να παίρνουμε σίδηρο με το θηλασμό; Αν ναι, τότε τα μαλλιά μας θα δυναμώσουν πολύ. 

Προσωπικά 2 μήνες μετά την γεννά με τον θηλασμό έπαιρνα! Τίποτα άλλο όμως! Και γενικά προσέχω πολύ την διατροφή μην σας πω πιο πολύ από την εγκυμοσύνη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Προσωπικά 2 μήνες μετά την γεννά με τον θηλασμό έπαιρνα! Τίποτα άλλο όμως! Και γενικά προσέχω πολύ την διατροφή μην σας πω πιο πολύ από την εγκυμοσύνη ! 

Ε, αν επιτρέπεται, έτσι θα δυναμώσουν τα μαλλιά μας μετά τη γέννα. Καλό νέο αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Είσαι μια χαρά!!! Εγώ εδώ και δυο μήνες είμαι με ένα κότσο μονίμως! Εντάξει ρίζα έχω αλλά πραγματικά είναι το τελευταίο!ολα για τα μωρά μας! Στον πρώτο ειδικά ήμουν Τρικολόρε πολύ γέλιο! Μαυρομαλλα είμαι αλλά είπα μετά την γεννά πρώτα ο θεός θα κάνω τεράστια αλλαγή! Όπως είπα και πριν κατά της διάρκεια της εγκυμοσύνης έχανα μαλλί μετά όχι!

Αχ άσε, είναι κάτασπρα πάνω. Και σκέφτομαι ότι και μετά πώς θα τα βάψω έτσι που μυρίζουν οι βαφές.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Αχ άσε, είναι κάτασπρα πάνω. Και σκέφτομαι ότι και μετά πώς θα τα βάψω έτσι που μυρίζουν οι βαφές.....

Θα το κανείς κανονικότατα να ανανεωθείς ! Απλά εγώ κάθε φορά που θήλαζα κυρίως αλλά και γενικά για μια βδομάδα μετά το βάψιμο φορούσα σακούλα στα μαλλιά !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

@sweetheart12 μαλλιά είναι και να τα κόψεις θα μεγαλώσουν,μην αγχώνεσαι. Θα σας δείξω μια φωτό μου για να δείτε τι θυσίες κάνω για τον γιο μουIMG_20210917_222654.thumb.jpg.151ca289e20345a8b930a917797e810c.jpg

 

 

 

Καλημέρα ! Συμφωνώ μαζί σου ,αλλά εμένα δυστυχως δν μακραίνουν εύκολα τα μαλλιά μου κ έχω λεπτη τρίχα  γι αυτό το λέω! Δν φαίνεται κ άσχημα η ρίζα πάντως! Όλα για τα μωράκια μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η troia είπε:

Το ερώτημα είναι: επιτρέπεται να παίρνουμε σίδηρο με το θηλασμό; Αν ναι, τότε τα μαλλιά μας θα δυναμώσουν πολύ. 

Εγώ ούτε τώρα παίρνω σίδηρο Γτ έχω αρκετό. Γενικά δν επιτρέπεται να παίρνω σίδηρο. Όταν λέω τις βιταμίνες που επαιρνα εννοώ βιτ. D, Ε, B complex ,φυλλικό οξύ κ ψευδάργυρο . Αυτά τα παίρνω πάντα για λογους υγειας κ βοηθανε πολύ κ στην τρίχα. Βασικά αυτά τα παίρνω κ τώρα στην εγκυμοσυνη εκτός από τον ψευδαργυρο κ την βιτ. Ε . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Αχ άσε, είναι κάτασπρα πάνω. Και σκέφτομαι ότι και μετά πώς θα τα βάψω έτσι που μυρίζουν οι βαφές.....

Οι φυτικές βαφές τι λένε; Έχω ακούσει για του Κορρέ ότι είναι πολύ καλή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η troia είπε:

Οι φυτικές βαφές τι λένε; Έχω ακούσει για του Κορρέ ότι είναι πολύ καλή.

Τι να σου πω, δεν το έχω ψάξει η αλήθεια είναι. Αλλά με τόση ασπριλα δεν ξέρω αν θα τα καλύψει καλά η φυτική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η troia είπε:

Οι φυτικές βαφές τι λένε; Έχω ακούσει για του Κορρέ ότι είναι πολύ καλή.

Μια ιταλική φυτική που δοκίμασα το καλοκαίρι πριν τον γάμο,  έδωσε ωραία λάμψη,  εξισορρόπησε τη ρίζα με το υπόλοιπο μαλλί αλλά πάλι φαινόταν η διαφορά χρώματος. Αν δεν έχεις έντονη διαφορά της ρίζας με το υπόλοιπο μαλλί,  είναι πολύ οκ! Σκέφτομαι να τα ξαναβάψω λίγο πριν τη γέννα και μετά ξανά την Άνοιξη προς Καλοκαίρι που θα έχει φτάσει 6 μηνών το νινί και θα έχουν μειωθεί οι θηλασμοι,αφού θα μπουν οι στερεές. Ή μπορεί να τα αφήσω στο φυσικό μου... το σκέφτομαι... δεν έχω πολλά χρόνια που άρχισα να τα βάφω και ελπίζω να μην έχω λευκά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Μια ιταλική φυτική που δοκίμασα το καλοκαίρι πριν τον γάμο,  έδωσε ωραία λάμψη,  εξισορρόπησε τη ρίζα με το υπόλοιπο μαλλί αλλά πάλι φαινόταν η διαφορά χρώματος. Αν δεν έχεις έντονη διαφορά της ρίζας με το υπόλοιπο μαλλί,  είναι πολύ οκ! Σκέφτομαι να τα ξαναβάψω λίγο πριν τη γέννα και μετά ξανά την Άνοιξη προς Καλοκαίρι που θα έχει φτάσει 6 μηνών το νινί και θα έχουν μειωθεί οι θηλασμοι,αφού θα μπουν οι στερεές. Ή μπορεί να τα αφήσω στο φυσικό μου... το σκέφτομαι... δεν έχω πολλά χρόνια που άρχισα να τα βάφω και ελπίζω να μην έχω λευκά..

Μπορείς να μου πεις ποια είναι; Στα λευκά θα πιάσει λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μπορείς να μου πεις ποια είναι; Στα λευκά θα πιάσει λες;

Νομίζω ότι θα τα καλύψει, εξαρτάται βέβαια τι χρώμα χρησιμοποιείς.  Εγώ π.χ. έχω καστανόξανθα μαλλιά και τα βάφω χάλκινο σκούρο.  Έπιασε μεν αλλά  στο έντονο φως, έβλεπα τη διαφορά από τη ρίζα,  είχα 5 μήνες όμως να τα βάψω... 

colora-perma-homocrin-naturalcolor-n-8-46-biondo-chiaro-rame-rosso-014162.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Νομίζω ότι θα τα καλύψει, εξαρτάται βέβαια τι χρώμα χρησιμοποιείς.  Εγώ π.χ. έχω καστανόξανθα μαλλιά και τα βάφω χάλκινο σκούρο.  Έπιασε μεν αλλά  στο έντονο φως, έβλεπα τη διαφορά από τη ρίζα,  είχα 5 μήνες όμως να τα βάψω... 

colora-perma-homocrin-naturalcolor-n-8-46-biondo-chiaro-rame-rosso-014162.jpg

Σκούρο καστανό τα βάφω. Θα ρωτήσω την γιατρό μου αν πειράζει να τα βάψω πριν γεννήσω. Σ'ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Σκούρο καστανό τα βάφω. Θα ρωτήσω την γιατρό μου αν πειράζει να τα βάψω πριν γεννήσω. Σ'ευχαριστώ

Ξέρω ότι στον 9ο επιτρέπουν οι περισσότεροι γιατροί το βάψιμο των μαλλιών... Βέβαια σχετικα είναι όλα... 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/9/2021 at 11:39 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Σίγουρα είναι διαφορετική η νοοτροπία τους σε σχέση με την Ελλάδα. Και εγώ παίρνω σαλοσπιρ και θα το σταματήσω μετά την 34η εβδομάδα. Η αιματολογος σε πρώτη φάση ήθελε να το παίρνω μέχρι την β επιπέδου και μετά μου είπε να το συνεχίσω εφόσον δεν δημιουργούσε θέματα. Γενικά είναι πολύ σύνηθες να το παίρνουν γυναίκες μετά από παλινδρομη κύηση, μου είπε ότι βοηθάει στην καλύτερη αιμάτωση του πλακούντα, στην γενικότερη ανάπτυξη του εμβρύου, είναι μέσο πρόληψης προεκλαμψίας κλπ.

Μου έχει δώσει κι εμένα salospir γιατί είχα αντίσταση σε μια μητριαία αρτηρία στην Αυχενική...Στην Β επιπέδου είχε φτιάξει αλλά μου είπε να το συνεχίσω προληπτικά μέχρι τις 34 εβδομάδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Μου έχει δώσει κι εμένα salospir γιατί είχα αντίσταση σε μια μητριαία αρτηρία στην Αυχενική...Στην Β επιπέδου είχε φτιάξει αλλά μου είπε να το συνεχίσω προληπτικά μέχρι τις 34 εβδομάδες...

Καλημέρα. Αφού δεν σου δημιουργεί θέματα να το παίρνεις. Πώς τα πας με την ινσουλίνη; Σε βοήθησε να ρυθμίσεις το νηστείας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια

Τι κάνετε???
Πως πάτε από προετοιμασίες????
Εγω είμαι σχεδόν έτοιμη σήμερα θα κάνω και την βαλίτσα του μαιευτηρίου 😍😊🥰

Ποια από εσάς έχει κάνει το Doppler???
Σας έδωσαν και φωτογραφία 3D???

Θα πάω την Τετάρτη να κάνω και έχω δει πως δίνουν αλλά επειδή θα μου το κάνει η γιατρός μου δεν ξέρω αν θα μου δώσει εσάς σας έχουν δώσει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλως ΄ήρθες και πάλι αγαπημένη!!!Πολύ ωραία τα νέα σου κοριτσάκι μου γλυκό!!!! Ελπίζω να είναι η τυχερή σου προσπάθεια κ να φωλιάσει το σποράκι στην κοιλίτσα σου!!!
    • Ένα δυο - ένα δυο ,τεστττττ ,τεστττττ Ωραία ακούγομαι! Έλεγα μπας και μετά από τοοοσο καιρό δεν λειτουργούσε το πληκτρολόγιο μου! Χαχαχα Κοριτσαρες μου υπέροχες μου λείψατε πολύ αν και σαν φαντασματάκι έβλεπα που και που τις συζητήσεις σας. Εδώ και 3 βδομάδες έχω πάρει την άδεια που δικαιούμαι για τον μικρό μου και είχα ανάγκη να ξεκουραστώ από όλα. Δεν έχω κανένα νέο να σας μεταφέρω. Όλα παραμένουν τα ίδια με εμένα. Διαβάζω για τα σεμινάρια μου και τώρα πια χωρίς να χρειάζεται να δουλεύω έχω ένα ωραίο πρόγραμμα. Φυσικά τρέχω τώρα δε δραστηριότητες και παιδικές χαρές όλη μέρα και σπίτι δεν κάθομαι πάρα μόνο για διάβασμα και το βράδυ αλλά τα κάνω με την καρδιά μου!  Αφού λοιπόν ξεκουράζομαι είπαμε με τον άντρα μου να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια σπερματεγχυσης αφού δεν θα έχω πια την επιβάρυνση της δουλειάς και του φορτωματος μετά. Έχω ξεκινήσει ήδη την διέγερση με κλομιφαινη και από Δευτέρα θα πάω με με δει ώστε να οριοθετήσουμε πότε θα κάνουμε σπερματεγχυση. Αν έρθει καλώς να έρθει. Αν δεν έρθει δεν έχω σκοπό να τα βάψω μαύρα! Ότι είναι να γίνει ,να γίνει μόνο για καλό σκοπό ❤️.  Μακρυγορησα πάλι καλέ και νιώθω πως είπα απλα ένα "hi" !!!  Καλώς σας βρήκα λοιπόν και πάλι αγαπημένες φιλενάδες. Στέλνω φιλάκια καρδούλες τσουτσουμπρουτσου και πολλές πολλές αγκαλιές ❣️  
    • Εχω φίλη που πήρε 30 κιλα και στις δυο εγκυμοσύνες της  εκείνη λέει έτρωγε κανονικά αλλά έβαζε πολύ εύκολα κιλά 🤷‍♀️
    • Μωρέ άμα μείνουμε στα 12-14 κιλά καλά είναι... Γιατί ακούω κάτι 25-30 κι έχει φοβηθεί το μάτι μου!!!
    • Κι εγώ κορίτσι μου Τ4 των 112 και των 125... Όταν μου ξέφυγε τα έβαλα τα 4 για πλάκα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...