Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια μου, μιλώντας με μια φίλη μου, μου έκανε μια ερώτηση που μου άρεσε και με έβαλε σε σκέψεις!! 

ΕΡΩΤΗΣΗ:Αν είχες την ευκαρία να το ξανά ζήσεις όλο από την αρχή τι θα άλλαζες, τι δεν θα έκανες ή τι θα έκανες, και τι θα ευχοσουν?

Για πείτε 🥰

Το μόνο που θα άλλαζα θα ήθελα να την έχω θηλάσει περισσότερο!τίποτα άλλο ,όλα τα άλλα ίδια θα τα άφηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Κορίτσι μου και εμένα τα βάζει όλα τα δακτυλακια της στο στόμα προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει να βάζει μόνο το μεγάλο αλλά νομίζω ότι αν βάλει μόνο το μεγάλο και εγώ θα της το τραβούσα!μήπως να ρωτήσει το γιατρό;

Κ μένα τα βάζει όλα τα δάχτυλα αλλά τώρα ανακάλυψε να βάζει κ μόνο το μεγάλο . Θα ρωτήσω την καινούργια παιδιατρο στις 24 του μήνα που θα πάω γτ ο άλλος προχθές που του είπα ότι βάζει τις μπουνιές του κ τα δάχτυλα στο άτομα μου απάντησε όπως κ σε ότι άλλο τον ρωτάω ότι είναι φυσιολογικό ! Έχω κουραστεί μαζί του να μου δίνει πάντα αυτήν την απάντηση χωρίς να μου πει τι να κανω κ γι αυτό θα πάω σε άλλη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω ο μικρος μου ανακάλυψε εδώ κ λίγες μερες πως να πιπιλίζει το μεγάλο του δάχτυλο , γτ πριν ναι μεν τα έβαζε στο στόμα μαζί κ τον δείκτη αλλά δν ήξερε να το ρουφάει κ να το πιπιλίζει κ τώρα εδώ κ μερικές μερες άρχισε να το πιπιλίζει . Όταν τον βλέπω του το βγάζω να μην το μαθει κ συνηθίσει (γτ δν παίρνει καθόλου πιπίλα) τι λέτε εσείς καλά κανω που το τραβάω το δάχτυλο ή να τον αφήσω! Φοβάμαι πως αν τον αφήσω θα του γίνει συνήθεια γτ κακά τα ψέματα την πιπίλα την κόβεις πιο εύκολα από το δάχτυλο . 

Κορίτσι μου, και εμένα ξεκίνησε να το κάνει πριν λίγες μέρες, ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν θέλει να μάθει να πιπιλαει τον αντίχειρα, κάθε φορά που το αντιλαμβάνομαι προσπαθώ να της το τραβήξω βέβαια εμένα πέρνει και πιπίλα και εγώ θα ρώτησω τον παιδίατρο στο επόμενο ραντεβού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα. Πώς είστε; Θυμοσαστε που έλεγα ότι στεναχωρέθηκα που δεν πήρε πολύ βάρος ο μικρός μου; Με μια συζήτηση που είχα με δύο τρεις μαμάδες, όλες μου είπαν ότι ακριβώς τι ίδιο έγινε και με τα μωράκια τους. Μάλιστα μου έστειλε μνμ μια κοπέλα που ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο στην κλινική γιατί ανησύχησε (μικτή διατροφή) και της είπα ότι ακριβώς το ίδιο ένιωθα και εγώ όταν πήγα στον γιατρό.

@sweetheart12εσένα πόσο πήρε το μικρό σου τον τελευταίο μήνα;

Αν θέλετε πείτε μου και οι υπόλοιπες τι πρόσληψη βάρους είχατε να δούμε τι ψάρια πιάσαμε 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα. Πώς είστε; Θυμοσαστε που έλεγα ότι στεναχωρέθηκα που δεν πήρε πολύ βάρος ο μικρός μου; Με μια συζήτηση που είχα με δύο τρεις μαμάδες, όλες μου είπαν ότι ακριβώς τι ίδιο έγινε και με τα μωράκια τους. Μάλιστα μου έστειλε μνμ μια κοπέλα που ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο στην κλινική γιατί ανησύχησε (μικτή διατροφή) και της είπα ότι ακριβώς το ίδιο ένιωθα και εγώ όταν πήγα στον γιατρό.

@sweetheart12εσένα πόσο πήρε το μικρό σου τον τελευταίο μήνα;

Αν θέλετε πείτε μου και οι υπόλοιπες τι πρόσληψη βάρους είχατε να δούμε τι ψάρια πιάσαμε 😁

Καλησπέρα κορίτσι μου! Κ μένα αυτό τον μήνα δν πηρε αρκετό βάρος σε σχέση με τους  προηγούμενους. Ξεκίνησε από τον 3ο μήνα να πέφτει η πρόσληψη του βάρους κ ο γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γτ αν παίρνει από 1 κιλό κάθε μήνα θα φτάσει ενός χρόνων κ θα είναι 15 κ κάτι κιλά , τα οποία κιλά αυτά έχουν τα παιδιά από 2-3 χρόνων. Εμένα πηρε 880γρ όταν πήγαμε 3μηνων κ τώρα 4μηνων πηρε 610γρ κ 2,5 εκατοστά ύψος . 
Εγω κορίτσια εδώ κ δυο μερες έχω πόνο απίστευτο στο δεξί στήθος κ έκανα πυρετό ως 37,7 . Πηρα τον γυναικολόγο να του το πω μην είναι μαστίτιδα κ μου είπε να πάρω αλκγοφρεν κ εναλλάξ ντεπόν . Ο μικρος πάντως δν θέλει καθόλου να πιει από εκείνο το στήθος κ όταν έκανα αμελξη το γάλα έβγαινε κάπως κίτρινο. Κ είμαι πολύ κομμάτια σήμερα! Δν έχω το κουράγιο ούτε με το μωρό να ασχοληθώ. Επίσης έχει εδώ κ μια βδομάδα που μου ξυπνάει ανα 2-3 ώρες κ τα έχω παίξει γτ θέλει πιπίλα στο στήθος! Πραγματικά είμαι στο Τσακ να αποθηλασω ,δν αντέχω άλλο ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Κ μένα αυτό τον μήνα δν πηρε αρκετό βάρος σε σχέση με τους  προηγούμενους. Ξεκίνησε από τον 3ο μήνα να πέφτει η πρόσληψη του βάρους κ ο γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γτ αν παίρνει από 1 κιλό κάθε μήνα θα φτάσει ενός χρόνων κ θα είναι 15 κ κάτι κιλά , τα οποία κιλά αυτά έχουν τα παιδιά από 2-3 χρόνων. Εμένα πηρε 880γρ όταν πήγαμε 3μηνων κ τώρα 4μηνων πηρε 610γρ κ 2,5 εκατοστά ύψος . 
Εγω κορίτσια εδώ κ δυο μερες έχω πόνο απίστευτο στο δεξί στήθος κ έκανα πυρετό ως 37,7 . Πηρα τον γυναικολόγο να του το πω μην είναι μαστίτιδα κ μου είπε να πάρω αλκγοφρεν κ εναλλάξ ντεπόν . Ο μικρος πάντως δν θέλει καθόλου να πιει από εκείνο το στήθος κ όταν έκανα αμελξη το γάλα έβγαινε κάπως κίτρινο. Κ είμαι πολύ κομμάτια σήμερα! Δν έχω το κουράγιο ούτε με το μωρό να ασχοληθώ. Επίσης έχει εδώ κ μια βδομάδα που μου ξυπνάει ανα 2-3 ώρες κ τα έχω παίξει γτ θέλει πιπίλα στο στήθος! Πραγματικά είμαι στο Τσακ να αποθηλασω ,δν αντέχω άλλο ! 

 

Ωχ κορίτσι μου, περαστικά σου. Εγώ κόντεψα να πάθω όταν ξεκίνησα το block feeding, ευτυχώς την γλίτωσα. Τώρα δίνω ένα στήθος σε κάθε γεύμα αλλά το βράδυ μπορεί να δώσω το ίδιο δύο ή τρεις φορές για να μην τον μετακινω συνέχεια και ξυπνάει. Γενικά προσέχω πολύ το στήθος μου.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Ωχ κορίτσι μου, περαστικά σου. Εγώ κόντεψα να πάθω όταν ξεκίνησα το block feeding, ευτυχώς την γλίτωσα. Τώρα δίνω ένα στήθος σε κάθε γεύμα αλλά το βράδυ μπορεί να δώσω το ίδιο δύο ή τρεις φορές για να μην τον μετακινω συνέχεια και ξυπνάει. Γενικά προσέχω πολύ το στήθος μου.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Κ γώ το προσέχω κ το βράδυ δινω ένα στήθος τη μια φορα κ το άλλο την άλλη. Το θέμα είναι ότι ο δικός μου ξυπνάει για πιπίλα τώρα κ δν πειναει κ ουσιαστικά δν αδειάζει το στήθος όποτε το γάλα μένει εκεί κ πέτρωσε . Κ γενικά χορταίνει ή μάλλον βαριέται να ρουφήξει πριν το αδειάσει τελείως το στήθος κ απλά πιπιλίζει. Δν ξέρω το θα κανω αλλα κοιμάται πολύ δύσκολα χωρίς πιπιλισμα στο στήθος κ αν αποθηλασω θα δυσκολευτώ αρκετά μεχρι να συνηθίσει . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κανετε; Να ρωτήσω είπε σε καμία σας ο γιατρος ποτέ θα κανετε εισαγωγη στερεών τροφών; Εμένα δν μου είπε κάτι αυτή τη φορά που πήγαμε επειδή θηλαζω! Λογικά στον 5ο μήνα θα μου πει να ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Βέβαια εγώ την Πέμπτη όπως σας είπα έχω ραντεβού με μια άλλη παιδιατρο κ αν μου αρέσει θα πηγαίνουμε σε αυτήν. Κ θα την ρωτήσω ποτέ ξεκινάμε τις στερεες τροφές. Επίσης έχει σκεφτεί καμία σας να κάνει blw? Εγώ το σκεφτόμουν αλλά η αλήθεια είναι πως η μέθοδος αυτή έχει να κάνει περισσότερο με το να μαθει το μωρο να τρωω μόνο του να μαθαίνει σε γευσεις κ υφες χωρις ομως βοηθάει στην πρόσληψη βάρους γτ κανένα μωρό σε ηλικία 6μηνων δν μπορεί να φάει από μόνο του όσο πρέπει κ γι αυτό κατέληξα στο να ξεκινησω πρώτα με αλεσμένα κ γύρω στον 8ο μήνα να ξεκινησω blw. Θελω να αρχίσω να αγοράζω σετ φαγητού αλλά δν ξέρω ποιες εταιρεία είναι καλές ; Έχετε κάνει καμία έρευνα εσείς ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κανετε; Να ρωτήσω είπε σε καμία σας ο γιατρος ποτέ θα κανετε εισαγωγη στερεών τροφών; Εμένα δν μου είπε κάτι αυτή τη φορά που πήγαμε επειδή θηλαζω! Λογικά στον 5ο μήνα θα μου πει να ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Βέβαια εγώ την Πέμπτη όπως σας είπα έχω ραντεβού με μια άλλη παιδιατρο κ αν μου αρέσει θα πηγαίνουμε σε αυτήν. Κ θα την ρωτήσω ποτέ ξεκινάμε τις στερεες τροφές. Επίσης έχει σκεφτεί καμία σας να κάνει blw? Εγώ το σκεφτόμουν αλλά η αλήθεια είναι πως η μέθοδος αυτή έχει να κάνει περισσότερο με το να μαθει το μωρο να τρωω μόνο του να μαθαίνει σε γευσεις κ υφες χωρις ομως βοηθάει στην πρόσληψη βάρους γτ κανένα μωρό σε ηλικία 6μηνων δν μπορεί να φάει από μόνο του όσο πρέπει κ γι αυτό κατέληξα στο να ξεκινησω πρώτα με αλεσμένα κ γύρω στον 8ο μήνα να ξεκινησω blw. Θελω να αρχίσω να αγοράζω σετ φαγητού αλλά δν ξέρω ποιες εταιρεία είναι καλές ; Έχετε κάνει καμία έρευνα εσείς ;

Καλησπέρα! Εμάς στο ραντεβού του 4ου μήνα μας είπε 5 και 10 ημερών ξεκινάμε με μήλο μετά μπανάνα και μετά αχλάδι. Μετά από τα βάζουμε κ απόγευμα αυτά +αβοκάντο ή ρυζάλευρο, μετά πατάτα, καρότο κολοκύθι και μετά μοσχάρι, κοτόπουλο κ ψάρι. Όλα αυτά δλδ θα τα έχουμε βάλει μέχρι το ραντεβού του 6ου μήνα που θα την ξαναδεί. Εγώ ρώτησα για blw μου είπε ότι ειναι υπέρ αλλά όχι ακόμα γτ ειναι πολύ μικρή, θα το δοκιμάσουμε μετα τον 7ο-8ο. Όσο για τα σετ φαγητού δεν έχω πάρει ακόμα, αλλά νομίζω θα πάρω σιλικόνης και σαλιαρες που πλένονται στο χέρι, δεν έχω κάνει ακόμα κάποια έρευνα. Α μέτα από κάθε γεύμα κ νεράκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κανετε; Να ρωτήσω είπε σε καμία σας ο γιατρος ποτέ θα κανετε εισαγωγη στερεών τροφών; Εμένα δν μου είπε κάτι αυτή τη φορά που πήγαμε επειδή θηλαζω! Λογικά στον 5ο μήνα θα μου πει να ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Βέβαια εγώ την Πέμπτη όπως σας είπα έχω ραντεβού με μια άλλη παιδιατρο κ αν μου αρέσει θα πηγαίνουμε σε αυτήν. Κ θα την ρωτήσω ποτέ ξεκινάμε τις στερεες τροφές. Επίσης έχει σκεφτεί καμία σας να κάνει blw? Εγώ το σκεφτόμουν αλλά η αλήθεια είναι πως η μέθοδος αυτή έχει να κάνει περισσότερο με το να μαθει το μωρο να τρωω μόνο του να μαθαίνει σε γευσεις κ υφες χωρις ομως βοηθάει στην πρόσληψη βάρους γτ κανένα μωρό σε ηλικία 6μηνων δν μπορεί να φάει από μόνο του όσο πρέπει κ γι αυτό κατέληξα στο να ξεκινησω πρώτα με αλεσμένα κ γύρω στον 8ο μήνα να ξεκινησω blw. Θελω να αρχίσω να αγοράζω σετ φαγητού αλλά δν ξέρω ποιες εταιρεία είναι καλές ; Έχετε κάνει καμία έρευνα εσείς ;

Καλησπέρα. Εμάς στο προηγούμενο ραντεβού μας είπε ότι στο επόμενο θα κάνουμε μία συζήτηση ώστε 10 μέρες πριν το μεθεπόμενο που θα είμαστε έξι μηνών να ξεκινήσουμε εισαγωγή για να δούμε πώς θα πάει. Εγώ θέλω να κάνω blw αλλά εξαρτάται αν θα το δεχτεί και το παιδί. Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να δώσω ρυζαλευρο και κρέμες. Θεωρώ ότι είναι τέρμα επεξεργασμένες τροφές και δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν. Και επειδή μένω σε χωριό και έχω πρόσβαση σε σπιτικά λαχανικά, φρούτα, κρέατα και αβγά θέλω να το εκμεταλλευτώ. 

Σετ φαγητού θα μου πάρει η αδερφή μου. Σαλιάρες δεν έχω ψάξει ακόμη. Έχει κάνει καμία έρευνα αγοράς για καρεκλακι φαγητού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Εμάς στο προηγούμενο ραντεβού μας είπε ότι στο επόμενο θα κάνουμε μία συζήτηση ώστε 10 μέρες πριν το μεθεπόμενο που θα είμαστε έξι μηνών να ξεκινήσουμε εισαγωγή για να δούμε πώς θα πάει. Εγώ θέλω να κάνω blw αλλά εξαρτάται αν θα το δεχτεί και το παιδί. Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να δώσω ρυζαλευρο και κρέμες. Θεωρώ ότι είναι τέρμα επεξεργασμένες τροφές και δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν. Και επειδή μένω σε χωριό και έχω πρόσβαση σε σπιτικά λαχανικά, φρούτα, κρέατα και αβγά θέλω να το εκμεταλλευτώ. 

Σετ φαγητού θα μου πάρει η αδερφή μου. Σαλιάρες δεν έχω ψάξει ακόμη. Έχει κάνει καμία έρευνα αγοράς για καρεκλακι φαγητού;

@IridaPσαν μου επιτρέπεις, νομίζω ότι ο παιδίατρος σου λίγο νωρίς σου μίλησε για εισαγωγή. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι είναι απαραίτητη η συμπλήρωση έξι μηνών ή 180 ημερών για την εισαγωγή στις στέρεες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερααα,κορίτσια εμείς κλείσαμε 4ων μηνών και χθες κάναμε και τα εμβόλια μας!

Μας είπε ότι κλείνοντας τους πέντε μήνες θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά με λαχανικά και μετά με φρούτα...κι εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω με blw και εννοείτε όπως με πάει το παιδι θα συνεχίσουμε...ρώτησα και την παιδίατρο και είναι υπέρ.

Ρυζάλευρο και κρέμες κι εγώ δεν θέλω ναι ευτυχώς συμφωνεί και η παιδίατρος μας.

Εμείς πήραμε 920gr..🤣😂🤭 το πίνουμε όλο μας το γάλα...

Σετ φαγητού,σαλιάρες, καρεκλάκι δεν έχω ψάξει ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλησπέρα. Εμάς στο προηγούμενο ραντεβού μας είπε ότι στο επόμενο θα κάνουμε μία συζήτηση ώστε 10 μέρες πριν το μεθεπόμενο που θα είμαστε έξι μηνών να ξεκινήσουμε εισαγωγή για να δούμε πώς θα πάει. Εγώ θέλω να κάνω blw αλλά εξαρτάται αν θα το δεχτεί και το παιδί. Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να δώσω ρυζαλευρο και κρέμες. Θεωρώ ότι είναι τέρμα επεξεργασμένες τροφές και δεν έχουν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν. Και επειδή μένω σε χωριό και έχω πρόσβαση σε σπιτικά λαχανικά, φρούτα, κρέατα και αβγά θέλω να το εκμεταλλευτώ. 

Σετ φαγητού θα μου πάρει η αδερφή μου. Σαλιάρες δεν έχω ψάξει ακόμη. Έχει κάνει καμία έρευνα αγοράς για καρεκλακι φαγητού;

Καλημέρα ! Ούτε κ γω θελω να δώσω ρυζάλευρα κ κρέμες ! Γι αυτό σκεφτόμουν κ το blw . Εγώ σκέφτομαι να του κανω κρέμα με βρώμη ,αλλά δν ξέρω αν κάνει να δίνουμε την βρώμη από 6 μηνών! Σε περίπτωση που δν κάνει θα δινω πάλι φρούτα σε απογευματινό μέχρι να κάνει να δώσω βρώμη . Γι αυτό θα αλλάξω κ παιδιατρο γτ ο δικός μου είναι κ μεγάλος κ μου είπαν ότι δίνει ρυζάλευρα κτλ. Πολλοί παιδίατροι λενε να γίνει η εισαγωγή γύρω στους 5,5μήνες κ γι αυτό ρωτησα κ γω γτ εμένα δν μου είπε τπτ την προηγούμενη φορά που πήγαμε.Σαλιάρες κ γώ σιλικόνης θα πάρω από σετ φαγητού δν ξέρω ακόμα. Καρεκλάκι μου έφεραν ένα ο. κουνιαδος μου ,που το είχε πάρει από παλιά επειδή δουλεύει στο Ήρα αλλά το πήγα στο εξοχικό γτ θα χρειαστώ κ για εκεί το καλοκαίρι κ τώρα ψάχνω κάποιο άλλο . Έχω δει μερικά αλλά δν έχω καταλήξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

@IridaPσαν μου επιτρέπεις, νομίζω ότι ο παιδίατρος σου λίγο νωρίς σου μίλησε για εισαγωγή. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει ότι είναι απαραίτητη η συμπλήρωση έξι μηνών ή 180 ημερών για την εισαγωγή στις στέρεες. 

 

Καλημέρα! Νομίζω πλέον η εισήγηση είναι ότι εφόσον μπορεί να καθίσει, να στηρίξει το κεφάλι κ ανοίγει το στόμα όταν πλησιάζει το κουτάλι μπορει να γίνει εισαγωγή. Τι να σου πω, γενικά έχω εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη παιδίατρο οπότε θα παμε όπως μας πηγαίνει.. Γενικα στον κύκλο μας όλοι ξεκίνησαν εισαγωγή 5. 5 μηνών με μήλο. Ναι ρυζάλευρο και εγώ δεν θέλω να δώσω, θα δώσω τα φρούτα με το αβοκάντο. Καρεκλάκι πήραμε της kikaboo ένα οικονομικό με πολύ καλές κριτικές με μόνο μειονέκτημα ότι δεν μαζεύει αλλά έτσι κ αλλιώς δεν θα το μαζεύω το έχω μόνιμα ανοιχτό στον πάγκο. Είναι το woody με σκελετό από Ξύλο. Τώρα θέλω να την ρωτήσω για το νερό, αν πρέπει να είναι βρασμένο ή εμφιαλωμένο γτ φίλτρο δεν έχουμε στη βρύση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η IridaP είπε:

Καλημέρα! Νομίζω πλέον η εισήγηση είναι ότι εφόσον μπορεί να καθίσει, να στηρίξει το κεφάλι κ ανοίγει το στόμα όταν πλησιάζει το κουτάλι μπορει να γίνει εισαγωγή. Τι να σου πω, γενικά έχω εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη παιδίατρο οπότε θα παμε όπως μας πηγαίνει.. Γενικα στον κύκλο μας όλοι ξεκίνησαν εισαγωγή 5. 5 μηνών με μήλο. Ναι ρυζάλευρο και εγώ δεν θέλω να δώσω, θα δώσω τα φρούτα με το αβοκάντο. Καρεκλάκι πήραμε της kikaboo ένα οικονομικό με πολύ καλές κριτικές με μόνο μειονέκτημα ότι δεν μαζεύει αλλά έτσι κ αλλιώς δεν θα το μαζεύω το έχω μόνιμα ανοιχτό στον πάγκο. Είναι το woody με σκελετό από Ξύλο. Τώρα θέλω να την ρωτήσω για το νερό, αν πρέπει να είναι βρασμένο ή εμφιαλωμένο γτ φίλτρο δεν έχουμε στη βρύση. 

Πήρατε αυτό με τα ξύλινα ποδαράκια που είναι γκρι με άσπρο; Το ειδα κ γώ αυτό αλλά με χαλάει που δν έχει ρόδες για να το μετακινώ γτ δν μπορώ να το έχω μονίμως στον πάγκο που τρώμε γτ δν θα υπάρχει χώρος να περνάμε κ να πάμε στο σαλόνι . Για το νερό αν θα είναι βρασμένο ή απο το φίλτρο διίστανται ! Άλλοι παιδίατροι κενέ βρασμένο κ άλλοι απο το φίλτρο! Εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι το νερό όταν βράζει βγάζει πολλά άλατα κ δν ξέρω αν κάνει να πίνουν . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Πήρατε αυτό με τα ξύλινα ποδαράκια που είναι γκρι με άσπρο; Το ειδα κ γώ αυτό αλλά με χαλάει που δν έχει ρόδες για να το μετακινώ γτ δν μπορώ να το έχω μονίμως στον πάγκο που τρώμε γτ δν θα υπάρχει χώρος να περνάμε κ να πάμε στο σαλόνι . Για το νερό αν θα είναι βρασμένο ή απο το φίλτρο διίστανται ! Άλλοι παιδίατροι κενέ βρασμένο κ άλλοι απο το φίλτρο! Εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι το νερό όταν βράζει βγάζει πολλά άλατα κ δν ξέρω αν κάνει να πίνουν . 

Ναι ναι αυτό πήραμε. Εμείς έχουμε τον πάγκο που είναι στη μέση της κουζίνας και το βάζω από κάτω μαζί με τα δικά μας σκαμπό οπότε μας βολεύει. Ναι δνε ξέρω για το νερό.. Θα ρωτήσω κ την παιδίατρο κ θα σου πω. Γενικα η δικιά μας δεν είναι της υπερβολής οπότε δεν πιστεύω να μου πει κάτι πολύ ακραίο για το νερό. Κ την αποστείρωση μας την έκοψε εφόσον τα βάζει όλα πλέον στο στόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η IridaP είπε:

Καλημέρα! Νομίζω πλέον η εισήγηση είναι ότι εφόσον μπορεί να καθίσει, να στηρίξει το κεφάλι κ ανοίγει το στόμα όταν πλησιάζει το κουτάλι μπορει να γίνει εισαγωγή. Τι να σου πω, γενικά έχω εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη παιδίατρο οπότε θα παμε όπως μας πηγαίνει.. Γενικα στον κύκλο μας όλοι ξεκίνησαν εισαγωγή 5. 5 μηνών με μήλο. Ναι ρυζάλευρο και εγώ δεν θέλω να δώσω, θα δώσω τα φρούτα με το αβοκάντο. Καρεκλάκι πήραμε της kikaboo ένα οικονομικό με πολύ καλές κριτικές με μόνο μειονέκτημα ότι δεν μαζεύει αλλά έτσι κ αλλιώς δεν θα το μαζεύω το έχω μόνιμα ανοιχτό στον πάγκο. Είναι το woody με σκελετό από Ξύλο. Τώρα θέλω να την ρωτήσω για το νερό, αν πρέπει να είναι βρασμένο ή εμφιαλωμένο γτ φίλτρο δεν έχουμε στη βρύση. 

Αφού της έχεις εμπιστοσύνη μια χαρά. Με αποκλειστικό θηλασμό είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η IridaP είπε:

Ναι ναι αυτό πήραμε. Εμείς έχουμε τον πάγκο που είναι στη μέση της κουζίνας και το βάζω από κάτω μαζί με τα δικά μας σκαμπό οπότε μας βολεύει. Ναι δνε ξέρω για το νερό.. Θα ρωτήσω κ την παιδίατρο κ θα σου πω. Γενικα η δικιά μας δεν είναι της υπερβολής οπότε δεν πιστεύω να μου πει κάτι πολύ ακραίο για το νερό. Κ την αποστείρωση μας την έκοψε εφόσον τα βάζει όλα πλέον στο στόμα. 

Μια χαρά αφού έχεις χώρο κ δν χρειάζεται να το μετακινείς! Ναι ρωτά την να δεις τη θα συ πει για το νερό! Εγώ όλα αυτά θα τα ρωτήσω αύριο που θα πάω σε μια άλλη παιδιατρο. Καλά κ γώ όταν ρωτησα τον παιδιατρο για την αποστείρωση ποτέ θα την κόψουμε κ μου είπε στον 5ο μήνα , λεω στον άντρα μου δν έχει λογική αφού ο μικρος τα βάζει όλα στο στόμα ,ακουμπάει κ τρώει τις  μπλούζες μας κ χθες μου ρούφηξε το μάγουλο με μάνια , το πέρασε για βυζι 🤪😂 Ακόμα κ τις κουδουνιστρες του κ τα παιχνιδάκια τα βάζει στο στόμα κ δν γίνεται να τα πλένεις κάθε μέρα αυτά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Αφού της έχεις εμπιστοσύνη μια χαρά. Με αποκλειστικό θηλασμό είσαι;

Ναι ναι αποκλειστικά. Κ εσύ από ότι θυμάμαι ε? Επίσης μου είπε να συνεχίσω αν μπορώ μέχρι το χρόνο γτ το μητρικό τα βοηθάει να δεχτούν πιο εύκολα τις νεες τροφές. Πλέον σου ξυπνάει πιο αραια? Εμένα εκεί που αρχίζει να κάνει 4ωρα-5ωρα ξαναγυρναει πάλι στα 2ωρα όπως τον πρώτο μήνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η IridaP είπε:

Ναι ναι αποκλειστικά. Κ εσύ από ότι θυμάμαι ε? Επίσης μου είπε να συνεχίσω αν μπορώ μέχρι το χρόνο γτ το μητρικό τα βοηθάει να δεχτούν πιο εύκολα τις νεες τροφές. Πλέον σου ξυπνάει πιο αραια? Εμένα εκεί που αρχίζει να κάνει 4ωρα-5ωρα ξαναγυρναει πάλι στα 2ωρα όπως τον πρώτο μήνα! 

Και εμένα μου είπε ότι ι στόχος είναι να διατηρηθεί ο αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τον χρόνο. Εγώ θέλω και περισσότερο, τουλάχιστον μέχρι τα δύο αλλά βλέποντας και κάνοντας. Την πρώτη φορά ξυπνάει συνήθως στο τρίωρο και μετά ανά δύο ώρες μπορεί και πιο συχνά. Τελευταία έχει πολλά αέρια και ξυπνάει από αυτά και δίνω και infacolic. Μου κάνει μερικές φορές και αφυπνίσεις, δλδ ξυπνάει και μένει για 1-2 ώρες ξάγρυπνος. Από πρόσληψη βάρους πώς τα πάτε εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Και εμένα μου είπε ότι ι στόχος είναι να διατηρηθεί ο αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τον χρόνο. Εγώ θέλω και περισσότερο, τουλάχιστον μέχρι τα δύο αλλά βλέποντας και κάνοντας. Την πρώτη φορά ξυπνάει συνήθως στο τρίωρο και μετά ανά δύο ώρες μπορεί και πιο συχνά. Τελευταία έχει πολλά αέρια και ξυπνάει από αυτά και δίνω και infacolic. Μου κάνει μερικές φορές και αφυπνίσεις, δλδ ξυπνάει και μένει για 1-2 ώρες ξάγρυπνος. Από πρόσληψη βάρους πώς τα πάτε εσείς;

Τους πρώτους τρεις μήνες έπαιρνε τλχ 1 κιλό ανά μήνα. Τώρα από τον 3ο στον 4ο πήρε 500γρ αλλά μου είπε αυτό είναι το φυσιολογικο, τους πρώτους μήνες παίρνουν φουλ μετά μειώνεται. Δλδ εμείς βγήκαμε από μαιευτήριο 2700 κ τώρα στον 4ο είναι 6300. Θα δούμε τώρα με τις τροφές πως θα πάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2022 at 10:48 ΠΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα. Πώς είστε; Θυμοσαστε που έλεγα ότι στεναχωρέθηκα που δεν πήρε πολύ βάρος ο μικρός μου; Με μια συζήτηση που είχα με δύο τρεις μαμάδες, όλες μου είπαν ότι ακριβώς τι ίδιο έγινε και με τα μωράκια τους. Μάλιστα μου έστειλε μνμ μια κοπέλα που ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο στην κλινική γιατί ανησύχησε (μικτή διατροφή) και της είπα ότι ακριβώς το ίδιο ένιωθα και εγώ όταν πήγα στον γιατρό.

@sweetheart12εσένα πόσο πήρε το μικρό σου τον τελευταίο μήνα;

Αν θέλετε πείτε μου και οι υπόλοιπες τι πρόσληψη βάρους είχατε να δούμε τι ψάρια πιάσαμε 😁

Η δικιά μου πήρε μισό κιλό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Και εμένα μου είπε ότι ι στόχος είναι να διατηρηθεί ο αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τον χρόνο. Εγώ θέλω και περισσότερο, τουλάχιστον μέχρι τα δύο αλλά βλέποντας και κάνοντας. Την πρώτη φορά ξυπνάει συνήθως στο τρίωρο και μετά ανά δύο ώρες μπορεί και πιο συχνά. Τελευταία έχει πολλά αέρια και ξυπνάει από αυτά και δίνω και infacolic. Μου κάνει μερικές φορές και αφυπνίσεις, δλδ ξυπνάει και μένει για 1-2 ώρες ξάγρυπνος. Από πρόσληψη βάρους πώς τα πάτε εσείς;

Κι εμένα μου το έχει κάνει αυτό, δηλ. να ξυπνήσει και να μείνει για λίγες ώρες ξάγρυπνη, αλλά ευτυχώς ήταν μεμονωμένα περιστατικά, δεν είναι ο κανόνας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η IridaP είπε:

Ναι ναι αποκλειστικά. Κ εσύ από ότι θυμάμαι ε? Επίσης μου είπε να συνεχίσω αν μπορώ μέχρι το χρόνο γτ το μητρικό τα βοηθάει να δεχτούν πιο εύκολα τις νεες τροφές. Πλέον σου ξυπνάει πιο αραια? Εμένα εκεί που αρχίζει να κάνει 4ωρα-5ωρα ξαναγυρναει πάλι στα 2ωρα όπως τον πρώτο μήνα! 

Φάσεις είναι αυτά. Κι εμένα μου το έκανε αυτό πριν μερικές εβδομάδες, τώρα ξυπνάει μόνο μία φορά κάθε νύχτα. Μάλλον δε χορταίνει όσο μεγαλώνει. Μπορείς να αντλείς και να δίνεις μπιμπερό κάθε βράδυ για να ξέρεις πόσο πίνει και να χορταίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Μια χαρά αφού έχεις χώρο κ δν χρειάζεται να το μετακινείς! Ναι ρωτά την να δεις τη θα συ πει για το νερό! Εγώ όλα αυτά θα τα ρωτήσω αύριο που θα πάω σε μια άλλη παιδιατρο. Καλά κ γώ όταν ρωτησα τον παιδιατρο για την αποστείρωση ποτέ θα την κόψουμε κ μου είπε στον 5ο μήνα , λεω στον άντρα μου δν έχει λογική αφού ο μικρος τα βάζει όλα στο στόμα ,ακουμπάει κ τρώει τις  μπλούζες μας κ χθες μου ρούφηξε το μάγουλο με μάνια , το πέρασε για βυζι 🤪😂 Ακόμα κ τις κουδουνιστρες του κ τα παιχνιδάκια τα βάζει στο στόμα κ δν γίνεται να τα πλένεις κάθε μέρα αυτά! 

Έχει λογική, γιατί όπως μας είπε η δική μας παιδίατρος το γάλα χρησιμοποιείται και στα μικροβιολογικά εργαστήρια για καλλιέργειες, δηλ. είναι πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη μικροοργανισμών. Την ίδια απορία είχα κι εγώ. Εμάς μας είπε στους 6 μήνες σταματάμε να αποστειρώνουμε που ξεκινάμε τροφές. Τις οποίες, επειδή θηλάζουμε αποκλειστικά, τις ξεκινάμε αφού κλείσουμε τους 6 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...