Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και το ενδιαφέρον σας! Λοιπόν τα δικά μας νέα από το γιατρό είναι ότι έχει μεγαλώσει ο σάκος από την προηγούμενη φορά και ευτυχώς είδαμε μέσα εμβρυάκι 3mm(δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι για την εβδομάδα μου) αλλά ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ γιατί ακούσαμε και την καρδούλα!! Θα με δει σε περίπου 10 μέρες ξανά. Α και ο 2ος σάκος απορροφήθηκε τελικά

Καλημερα Sandyb, ηθελα να σε ρωτησω ποτε εκανες εμβρυομεταφορα? Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 37 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Καλημερα Sandyb, ηθελα να σε ρωτησω ποτε εκανες εμβρυομεταφορα? Ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

 Καλησπέρα, σ' ευχαριστώ πολύ! έκανα εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκύστες στις 11/3. Εσύ πότε την έκανες; περίπου μαζί δεν είμαστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και το ενδιαφέρον σας! Λοιπόν τα δικά μας νέα από το γιατρό είναι ότι έχει μεγαλώσει ο σάκος από την προηγούμενη φορά και ευτυχώς είδαμε μέσα εμβρυάκι 3mm(δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι για την εβδομάδα μου) αλλά ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ γιατί ακούσαμε και την καρδούλα!! Θα με δει σε περίπου 10 μέρες ξανά. Α και ο 2ος σάκος απορροφήθηκε τελικά

Συγχαρητήρια και πάλι Sandy μου!! Πολύ ευχάριστα νέα!!! Εύχομαι μέσα απ’τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά 🤰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Κοριτσια τα νεα μου δεν ειναι καλα...ηταν 2 χιλιοστα κ πηγε μονο στα 3. Δεν αναπτυσσεται για καποιο λογο ενω εχω κανει κ προεμφυτευτικο...θα ξαναπαω την Δευτερα στον γιατρο αλλα μαλλον θα χρειαστει να κανω αποξεση...πραγματικα μου ειναι δυσκολο να το διαχειριστω...

Angel μου... Μη χάνεις τις ελπίδες σου!! Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ που ενώ στην αρχή το έμβρυο δεν αναπτυσσόταν σωστά, στο τέλος πήρε τα πάνω του και κύλησαν όλα ομαλά. Εύχομαι να ακουσεις ευχάριστα νέα τη Δευτέρα. Έπειτα μη ξεχνάς ότι και τώρα να μη πάνε καλά τα πράγματα, κάποια στιγμή ο Θεούλης θα σου κάνει αυτό το πολύτιμο δώρο. Μια φορά έγκυος=Σύντομα μανούλα. Όλα καλά θα πάνε. Σου στέλνω τις ευχές και τις θετικές μου σκεψεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Είμαι η Άννα, 33 ετών και περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου! Είμαι 7 εβδομάδων και 2 ημερών! Την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε την καρδούλα να χτυπάει και περιμένω την επόμενη εβδομάδα να την ακούσουμε κιόλας! Έχω ήδη έναν γιο 10 ετών και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι θα ξανακάνω μωρό μετά από 10 χρόνια!! Θα χαρώ να τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

 Καλησπέρα, σ' ευχαριστώ πολύ! έκανα εμβρυομεταφορά 2 βλαστοκύστες στις 11/3. Εσύ πότε την έκανες; περίπου μαζί δεν είμαστε;

εγω 5/3 την εκανα κοντα ειμαστε, μια βδομαδα διαφορα..ολα καλα θα πανε!! να χαρεις την εγκυμοσυνη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Είμαι η Άννα, 33 ετών και περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου! Είμαι 7 εβδομάδων και 2 ημερών! Την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε την καρδούλα να χτυπάει και περιμένω την επόμενη εβδομάδα να την ακούσουμε κιόλας! Έχω ήδη έναν γιο 10 ετών και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι θα ξανακάνω μωρό μετά από 10 χρόνια!! Θα χαρώ να τα λέμε!

Γεια σου Αννουλα! Να χαιρεσαι το παιδακι σου και την εγκυμοσυνη σου, με το καλο κοριτσι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Angel μου... Μη χάνεις τις ελπίδες σου!! Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ που ενώ στην αρχή το έμβρυο δεν αναπτυσσόταν σωστά, στο τέλος πήρε τα πάνω του και κύλησαν όλα ομαλά. Εύχομαι να ακουσεις ευχάριστα νέα τη Δευτέρα. Έπειτα μη ξεχνάς ότι και τώρα να μη πάνε καλά τα πράγματα, κάποια στιγμή ο Θεούλης θα σου κάνει αυτό το πολύτιμο δώρο. Μια φορά έγκυος=Σύντομα μανούλα. Όλα καλά θα πάνε. Σου στέλνω τις ευχές και τις θετικές μου σκεψεις!!!!

Μακαρι να γινει ενα θαυμα!! Σε ευχαριστω για τις ευχες και την σκεψη! Σημερα πηγα κ εκανα χοριακη 7259 κ θα την επαναλαβω την Δευτερα να δω αν μενει ιδια...ειμαι πολυ πισω οπως και να εχει και απο την χοριακη την σημερινη, νομιζω χαθηκε το παιχνιδι...τι να κανουμε η ζωη εχει τα πανω κ τα κατω, ελπιζω την επομενη φορα να ειμαι πιο τυχερη!

Εσυ που εκανες εξετασεις χοριακη, ε2 και προγεστερονη μπορεισ να μου πεις αποτελεσματα, να δω συγκριτικα..

Με το καλο κοριτσι μου να ακουσεις καρδουλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Είμαι η Άννα, 33 ετών και περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου! Είμαι 7 εβδομάδων και 2 ημερών! Την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε την καρδούλα να χτυπάει και περιμένω την επόμενη εβδομάδα να την ακούσουμε κιόλας! Έχω ήδη έναν γιο 10 ετών και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι θα ξανακάνω μωρό μετά από 10 χρόνια!! Θα χαρώ να τα λέμε!

Καλώς ήλθες στη παρέα μας Άννα! Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλίτσα το μωράκι σου!!!! Ο,τι καλύτερο σου εύχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Τέλειαααα....με το καλό και το δικό σας να μεγαλώσει κι άλλο!!! 

Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! εύχομαι και σε εσένα ότι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Μακαρι να γινει ενα θαυμα!! Σε ευχαριστω για τις ευχες και την σκεψη! Σημερα πηγα κ εκανα χοριακη 7259 κ θα την επαναλαβω την Δευτερα να δω αν μενει ιδια...ειμαι πολυ πισω οπως και να εχει και απο την χοριακη την σημερινη, νομιζω χαθηκε το παιχνιδι...τι να κανουμε η ζωη εχει τα πανω κ τα κατω, ελπιζω την επομενη φορα να ειμαι πιο τυχερη!

Εσυ που εκανες εξετασεις χοριακη, ε2 και προγεστερονη μπορεισ να μου πεις αποτελεσματα, να δω συγκριτικα..

Με το καλο κοριτσι μου να ακουσεις καρδουλα!!! 

Εγώ έκανα τη πρώτη μου χοριακη στις 5 μέρες καθυστέρηση. Ήταν 255. Μετά από 5 μέρες την επανέλαβα και δεν είχε διπλασιαστεί όσο έπρεπε. Ήταν 865. Τότε μου είπε η γυναικολόγος μου να κάνω Ε2 και Προγεστερονη. Τα αποτελέσματα βγήκαν την επόμενη ημέρα, 277 η Ε2 και 57 η Προγεστερονη. Την ημέρα που θα πήγαινα για τον 1ο υπέρηχο, μου ζητήθηκε να κάνω άλλη μια χοριακη η οποία βγήκε 1495. Χαμηλά και πάλι... Βάσει των ενδείξεων που είδε η γιατρός μου στο υπερηχογράφημα όμως, είπε ότι σίγουρα ήταν πάνω από 2000... Μετά το χθεσινό υπέρηχο (που είδαμε πάλι σάκο και λεκιθικο ασκό αλλά όχι έμβρυο ούτε καρδιακή λειτουργία) μου είπε να ξανα κάνω αν θέλω προληπτικά Ε2, προγεστερόνη και Β-χοριακη για να συγκρίνουμε με τις προηγουμενες. Θα πάω τη Δευτέρα να τις κάνω. Μόλις βγουν θα σε ενημερώσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Συγχαρητήρια και πάλι Sandy μου!! Πολύ ευχάριστα νέα!!! Εύχομαι μέσα απ’τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά 🤰❤️

Σ' ευχαριστώ πολύ ALEXANDRA μου!! Εύχομαι και εσείς με το καλό να ακούσετε την καρδούλα. Πάντως αυτό με τις εβδομάδες πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου, έχω πρόσφατο παράδειγμα την κολλητή μου που στον υπέρηχο ήταν πάντα λιγο πισω και τελικά πριν λιγες μέρες έκανε αυχενική και είναι και επισήμως 1 1/2 εβδομάδα πίσω, καθυστερημένη σύλληψη της είπαν και όλα είναι τέλεια με το μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Μήπως σου είπε την προηγούμενη φορά πόσο είσαι βάση τελευταίας περιόδου και χθες πόσο είναι πραγματικά το έμβρυο; Γιατί κι εμένα κάτι τέτοιο μου είπε ουσιαστικά...άρα δεν έπεσε έξω απλά η σύλληψη έγινε λίγο πιο μετά και το επιβεβαιωσε χθες.

Μην αγχώνεσαι αφού η εικόνα σου είναι καλή και φαίνεται να αναπτύσσεται όλα καλά θα πάνε...

Άντε να γίνουν τα σποράκια μας μωράκια χαχαχαχαα

Δε ξέρω βρε φιλενάδα, δε μου το διευκρίνησε...

Το μόνο που είπε είναι ότι πιθανόν μιλάμε για καθυστερημένη σύλληψη και ενώ βάσει τελευταίας περιόδου ήμουν 6+5, οι μετρήσεις δείχνουν 5+5. 

Τι να πω! Μακάρι να έγιναν όντως έτσι τα πράγματα και τη Πέμπτη που θα ξαναπάω να δούμε εμβρυακι😍

Ο σάκος πάντως είχε μεγαλώσει 2 χιλιοστά... και ο λεκιθικος ασκός φαινόταν ακόμη μέσα. Ο Θεός βοηθός!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια για μια καλή εξέλιξη σε όλες σας! Είχα περάσει κι εγώ μια παλλινδρόμιση πριν 4 χρόνια και αυτό με έκανε να αγχωθώ πολύ τώρα! Ας σκεφτόμαστε θετικά!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως τόσες παλινδρομες που διαβάζω ότι συμβαίνουν και με μια στον κοντινό μου κύκλο πριν κάποιους μήνες φοβάμαι λίγο...

Δεν ξέρω αν είναι τόσο συχνό ή αν εμένα μου φαίνεται αλλά μια ανησυχία την έχω ρε παιδιά...Ανυπομονώ να ακούσουμε κι εμείς καρδούλα την Δευτέρα και γενικά θέλω να περνάνε οι μέρες για να  βγούμε από τις πολύ "επικίνδυνες" εβδομάδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Εγώ πάντως τόσες παλινδρομες που διαβάζω ότι συμβαίνουν και με μια στον κοντινό μου κύκλο πριν κάποιους μήνες φοβάμαι λίγο...

Δεν ξέρω αν είναι τόσο συχνό ή αν εμένα μου φαίνεται αλλά μια ανησυχία την έχω ρε παιδιά...Ανυπομονώ να ακούσουμε κι εμείς καρδούλα την Δευτέρα και γενικά θέλω να περνάνε οι μέρες για να  βγούμε από τις πολύ "επικίνδυνες" εβδομάδες...

Εγώ να δεις τι ανησυχία έχω... που δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα εγκυμοσύνης και δε νιώθω καθόλου έγκυος... Σήμερα το πρωί ξύπνησα με κλάματα. Σκεφτόμουν ότι μπορεί κάτι να πηγαίνει στραβά και πως γιαυτο δεν είδαμε τίποτα στον υπέρηχο. Πως σταμάτησε να αναπτύσσεται... Μετά μου ερχόταν στο μυαλο η φάτσα της γυναικολόγου που ξαφνιάστηκε όταν είδε πως δεν υπάρχει ακόμα έμβρυο. Και μου το δικαιολόγησε ως καθυστερημένη σύλληψη. Φοβαμαι να πάω να κάνω τις επαναληπτικές εξετάσεις τη Δευτέρα μη τυχόν και μου πουν ότι έχει μειωθεί η χοριακη και η Προγεστερονη... Καταλαβαίνεις τι περνάω... Θα σκάσω μέχρι να ακούσω πως όλα είναι καλά και πως υπάρχει έμβρυο και καρδούλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Εγώ πάντως τόσες παλινδρομες που διαβάζω ότι συμβαίνουν και με μια στον κοντινό μου κύκλο πριν κάποιους μήνες φοβάμαι λίγο...

Δεν ξέρω αν είναι τόσο συχνό ή αν εμένα μου φαίνεται αλλά μια ανησυχία την έχω ρε παιδιά...Ανυπομονώ να ακούσουμε κι εμείς καρδούλα την Δευτέρα και γενικά θέλω να περνάνε οι μέρες για να  βγούμε από τις πολύ "επικίνδυνες" εβδομάδες...

Κοίτα τι διάβασα για τις παλινδρομες! Τρομερό!!

Σύμφωνα με τις διεθνείς στατιστικές το γενικό ποσοστό των κυήσεων, οι οποίες καταλήγουν σε αποβολή είναι περίπου 15% με 20%. Εντούτοις, η ανάπτυξη νέων tests ανίχνευσης της β-χοριακής (της ορμόνης της κύησης δηλαδή), μας δίνει πλέον τη δυνατότητα επιβεβαίωσης της κύησης πριν ακόμα την αναμενόμενη ημερομηνία έλευσης της επόμενης έμμηνου ρύσης, δηλαδή πριν την καθυστέρηση της περιόδου. Η χρήση αυτών των tests οδήγησε στο συμπέρασμα, πως στην πραγματικότητα το ποσοστό των κυήσεων, οι οποίες δεν εξελίσσονται ανέρχεται ακόμα και στο 60% με 70%! Απλά σε ένα μεγάλο μέρος των κυήσεων αυτών έρχεται η περίοδος στην αναμενόμενη ημερομηνία ή κοντά σε αυτή και η γυναίκα δεν αντιλαμβάνεται την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Εγώ να δεις τι ανησυχία έχω... που δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα εγκυμοσύνης και δε νιώθω καθόλου έγκυος... Σήμερα το πρωί ξύπνησα με κλάματα. Σκεφτόμουν ότι μπορεί κάτι να πηγαίνει στραβά και πως γιαυτο δεν είδαμε τίποτα στον υπέρηχο. Πως σταμάτησε να αναπτύσσεται... Μετά μου ερχόταν στο μυαλο η φάτσα της γυναικολόγου που ξαφνιάστηκε όταν είδε πως δεν υπάρχει ακόμα έμβρυο. Και μου το δικαιολόγησε ως καθυστερημένη σύλληψη. Φοβαμαι να πάω να κάνω τις επαναληπτικές εξετάσεις τη Δευτέρα μη τυχόν και μου πουν ότι έχει μειωθεί η χοριακη και η Προγεστερονη... Καταλαβαίνεις τι περνάω... Θα σκάσω μέχρι να ακούσω πως όλα είναι καλά και πως υπάρχει έμβρυο και καρδούλα. 

Έλα ρε κοριτσάκι μην στεναχωριέσαι...σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί την ίδια έννοια έχω κάθε μέρα...ανησυχία αν τα πονάκια είναι λίγο πιο έντονα, ανησυχία αν αντι για διάφανο στο σκούπισμα δω κιτρινωπο-καφέ-ροζ, ανησυχία αν μια μέρα δεν είναι τόσο ευαίσθητο το στήθος, ανησυχία αν θα ακούσουμε καρδούλα...

Προσπαθώ να χαίρομαι και να σκέφτομαι θετικά αλλά δεν παύει η αγωνία. Κι ούτε νομίζω ότι θα φύγει...έχω αρχίσει και πιστεύω ότι είναι κάποιος μητρικός μηχανισμός γιατί όλες λίγο πολύ το περνάμε...

Ωστόσο σήμερα έκανα τον πρώτο εμετό και αν έχω καταλάβει σωστά είμαι λίγο πιο μπροστά από εσένα...

Να σκέφτεσαι θετικά όσο μπορείς...οι τοξίνες του άγχους μόνο κακό μας κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Κοίτα τι διάβασα για τις παλινδρομες! Τρομερό!!

Σύμφωνα με τις διεθνείς στατιστικές το γενικό ποσοστό των κυήσεων, οι οποίες καταλήγουν σε αποβολή είναι περίπου 15% με 20%. Εντούτοις, η ανάπτυξη νέων tests ανίχνευσης της β-χοριακής (της ορμόνης της κύησης δηλαδή), μας δίνει πλέον τη δυνατότητα επιβεβαίωσης της κύησης πριν ακόμα την αναμενόμενη ημερομηνία έλευσης της επόμενης έμμηνου ρύσης, δηλαδή πριν την καθυστέρηση της περιόδου. Η χρήση αυτών των tests οδήγησε στο συμπέρασμα, πως στην πραγματικότητα το ποσοστό των κυήσεων, οι οποίες δεν εξελίσσονται ανέρχεται ακόμα και στο 60% με 70%! Απλά σε ένα μεγάλο μέρος των κυήσεων αυτών έρχεται η περίοδος στην αναμενόμενη ημερομηνία ή κοντά σε αυτή και η γυναίκα δεν αντιλαμβάνεται την εγκυμοσύνη.

Όντως κι εγώ αυτό έχω διαβάσει...Δεν λέω όμως για τις βιοχημικές όπου έχεις θετικό τεστ αλλά αδιαθετείς κανονικά μετά απο λίγο. Αλλά αποβολές στο στάδιο που είμαστε εμείς τώρα που μπορεί να έχεις ακούσει και καρδιά και μετά ξαφνικά σταματάει να αναπτύσσεται... :( 

Αυτό λέει συμβαίνει συνήθως γιατί το έμβρυο γενετικά έχει κάποιο θέμα και αποβάλλεται γιατί δεν είναι αρκετά "δυνατό". Όπως και να'χει μια αποβολή μόνο αρνητικά συναισθήματα μπορεί να φέρει και δυστυχώς το ποσοστό είναι αρκετά μεγάλο...γι'αυτό και το άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Όντως κι εγώ αυτό έχω διαβάσει...Δεν λέω όμως για τις βιοχημικές όπου έχεις θετικό τεστ αλλά αδιαθετείς κανονικά μετά απο λίγο. Αλλά αποβολές στο στάδιο που είμαστε εμείς τώρα που μπορεί να έχεις ακούσει και καρδιά και μετά ξαφνικά σταματάει να αναπτύσσεται... :( 

Αυτό λέει συμβαίνει συνήθως γιατί το έμβρυο γενετικά έχει κάποιο θέμα και αποβάλλεται γιατί δεν είναι αρκετά "δυνατό". Όπως και να'χει μια αποβολή μόνο αρνητικά συναισθήματα μπορεί να φέρει και δυστυχώς το ποσοστό είναι αρκετά μεγάλο...γι'αυτό και το άγχος...

Πριν 4 χρόνια είχα θετικό τεστ μετά από 5 μέρες καθυστέρηση και θα πήγαινα για τοβ πρώτο υπέρηχο γύρω στην 6η εβδομάδα.  Είδαμε σάκο και μέσα υπήρχε κατι αλλά δεν είχε το κλασικό σχήμα αυγού αλλά κάτι σαν αστεράκι.  Έκανα χοριακη, βγήκε 7000+ πολύ καλή για την εβδομάδα που ήμουν αλλά η δεύτερη είχε πέσει.... άσε...δράμα η κατάσταση... κι εμένα η γιατρός είπε ότι μάλλον το εμβρυο δεν ήταν υγιές και το απέβαλε ο οργανισμός μου... Υπομονή κορίτσια και θετική σκέψη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annoula1987 είπε:

Πριν 4 χρόνια είχα θετικό τεστ μετά από 5 μέρες καθυστέρηση και θα πήγαινα για τοβ πρώτο υπέρηχο γύρω στην 6η εβδομάδα.  Είδαμε σάκο και μέσα υπήρχε κατι αλλά δεν είχε το κλασικό σχήμα αυγού αλλά κάτι σαν αστεράκι.  Έκανα χοριακη, βγήκε 7000+ πολύ καλή για την εβδομάδα που ήμουν αλλά η δεύτερη είχε πέσει.... άσε...δράμα η κατάσταση... κι εμένα η γιατρός είπε ότι μάλλον το εμβρυο δεν ήταν υγιές και το απέβαλε ο οργανισμός μου... Υπομονή κορίτσια και θετική σκέψη!!

Λυπάμαι για αυτή σου την εμπειρία...

Ευτυχώς έχουμε καλή εικόνα από το σάκο μέχρι στιγμής και η Δευτέρα είναι πολύ κοντά οπότε θεωρώ θα είμαι λίγο πιο ήρεμη αν ακούσουμε την καρδιά.

Στα θετικά είναι ότι συνήθως αν μείνεις μια φορά έγκυος έστω κι αν δεν προχωρήσει έχεις πολύ καλές πιθανότητες να ξαναμείνεις και συνήθως πιο εύκολα από την πρώτη μιας και το σώμα μας έχει "μνήμη".

Γιατί και το άγχος μέχρι να δεις θετικό τεστ δεν το λες και λίγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Λυπάμαι για αυτή σου την εμπειρία...

Ευτυχώς έχουμε καλή εικόνα από το σάκο μέχρι στιγμής και η Δευτέρα είναι πολύ κοντά οπότε θεωρώ θα είμαι λίγο πιο ήρεμη αν ακούσουμε την καρδιά.

Στα θετικά είναι ότι συνήθως αν μείνεις μια φορά έγκυος έστω κι αν δεν προχωρήσει έχεις πολύ καλές πιθανότητες να ξαναμείνεις και συνήθως πιο εύκολα από την πρώτη μιας και το σώμα μας έχει "μνήμη".

Γιατί και το άγχος μέχρι να δεις θετικό τεστ δεν το λες και λίγο...

Σκέψου θετικά και αναμένουμε νέα σου τη Δευτέρα! Εγώ έχω ραντεβού Πέμπτη απόγευμα! Εγώ μετά από αυτή την εμπειρία δεν σκεφτόμουν ξανά για μωρό είναι η αλήθεια και τώρα είπαμε να το αφήσουμε ελεύθερο και ο,τι γίνει! Μέσα σε 4 μήνες ήρθε και το θετικό τεστ χωρίς καθυστέρηση, απλά τις μέρες που περίμενα να αδιαθετήσω,  είχα υπερβολικό ρεψιμο 😅😅😅, έτσι την επομένη το πρωί έκανα τεστ και βγήκε αχνό ροζ!! Θέλω να πιστεύω ότι αφού είδαμε την καρδιακή λειτουργία, όλα θα κυλήσουν σωστά! Βέβαια θα ηρεμήσω εντελώς μετά την αυχενική διαφάνεια!! Το πρώτο σου περιμένεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Σκέψου θετικά και αναμένουμε νέα σου τη Δευτέρα! Εγώ έχω ραντεβού Πέμπτη απόγευμα! Εγώ μετά από αυτή την εμπειρία δεν σκεφτόμουν ξανά για μωρό είναι η αλήθεια και τώρα είπαμε να το αφήσουμε ελεύθερο και ο,τι γίνει! Μέσα σε 4 μήνες ήρθε και το θετικό τεστ χωρίς καθυστέρηση, απλά τις μέρες που περίμενα να αδιαθετήσω,  είχα υπερβολικό ρεψιμο 😅😅😅, έτσι την επομένη το πρωί έκανα τεστ και βγήκε αχνό ροζ!! Θέλω να πιστεύω ότι αφού είδαμε την καρδιακή λειτουργία, όλα θα κυλήσουν σωστά! Βέβαια θα ηρεμήσω εντελώς μετά την αυχενική διαφάνεια!! Το πρώτο σου περιμένεις?

χαχαχαχα στην αρχή κι εγώ είχα ρέψιμο...ναι ναι το πρώτο μου...Μεγάλη χαρά και μεγάλο άγχος... 

Εγώ αυτή την φορά ήμουν στο μπαααα σιγά μην είμαι μωρέ...αλλά κάτι με έτρωγε...έκανα τεστακι και βγήκε φουλ θετικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ALEXANDRAprg είπε:

Εγώ να δεις τι ανησυχία έχω... που δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα εγκυμοσύνης και δε νιώθω καθόλου έγκυος... Σήμερα το πρωί ξύπνησα με κλάματα. Σκεφτόμουν ότι μπορεί κάτι να πηγαίνει στραβά και πως γιαυτο δεν είδαμε τίποτα στον υπέρηχο. Πως σταμάτησε να αναπτύσσεται... Μετά μου ερχόταν στο μυαλο η φάτσα της γυναικολόγου που ξαφνιάστηκε όταν είδε πως δεν υπάρχει ακόμα έμβρυο. Και μου το δικαιολόγησε ως καθυστερημένη σύλληψη. Φοβαμαι να πάω να κάνω τις επαναληπτικές εξετάσεις τη Δευτέρα μη τυχόν και μου πουν ότι έχει μειωθεί η χοριακη και η Προγεστερονη... Καταλαβαίνεις τι περνάω... Θα σκάσω μέχρι να ακούσω πως όλα είναι καλά και πως υπάρχει έμβρυο και καρδούλα. 

Να πω πως δεν σε νιωθω; Κ εγω ανησυχια κ αγχος ειχα απο την αρχη δεν μπορουσα να το χαρω με τπτ! Ουτε να ξεστομισω οτι ειμαι εγκυος!! Δυστυχως στην δικη μου περιπτωση επιβεβαιωθηκαν οι ανησυχιες μου αλλα δεν σημαινει οτι θα συμβει κ σε σενα...εσυ προερχεσαι απο φυσικη συλληψη οποτε πολλες καθυστερησεις μπορουν να προκυψουν απο το ποτε εγινε ωορρηξια ως κ την συλληψη...να σκεφτεσαι θετικα κ οτι ολα θα πανε καλα για να κατευναζεις λιγο τον εαυτο σου. Σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα, να ακουσεις κ καρδουλα γρηγορα και σε 8 μηνες να κρατας το μωρακι σου αγκαλια! Αναμενω με αγωνια τα νεα σου την Δευτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/4/2021 at 10:45 ΠΜ, ο/η Dioni20 είπε:

Λυπάμαι για αυτή σου την εμπειρία...

Ευτυχώς έχουμε καλή εικόνα από το σάκο μέχρι στιγμής και η Δευτέρα είναι πολύ κοντά οπότε θεωρώ θα είμαι λίγο πιο ήρεμη αν ακούσουμε την καρδιά.

Στα θετικά είναι ότι συνήθως αν μείνεις μια φορά έγκυος έστω κι αν δεν προχωρήσει έχεις πολύ καλές πιθανότητες να ξαναμείνεις και συνήθως πιο εύκολα από την πρώτη μιας και το σώμα μας έχει "μνήμη".

Γιατί και το άγχος μέχρι να δεις θετικό τεστ δεν το λες και λίγο...

Περιμένουμε! Μην μας ξεχάσεις! Όλα καλά εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...