Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

@touloumpitsa και @annatsak Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!

Καλή αννάρωση και σε εσάς...🥰

Επιστρέψαμε επιτέλους κι εμείς στο σπίτι...τέλος καλό,όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια εσείς που γεννήσατε με καισαρική , να σας ρωτήσω , σας ποναει καθόλου η τομή; Εγώ πονάω καπως κ κυριως τα απογεύματα κ γενικά το δέρμα γύρω από την τομή το νιώθω ακόμα μουδιασμένο κ νομίζω ότι πάνω είναι κ καπως πρησμένο το δέρμα. Ρώτησα το γιατρό για τον πόνο κ μου είπε είναι φυσιολογικό . Απλά πέρασαν 2 βδομαδες  κ λεω ποτέ θα περάσει! 

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το οτι σηκώθηκα από την πρώτη μερα κι έκτοτε έχω περπατήσει πολύ αλλά πλέον νιώθω ένα πολύ ελαφρύ τραβηγματάκι δεξιά και αριστερά εκεί που είναι τα ράμματα...την τομη δεν θα έλεγα ότι την νιώθω μουδιασμένη αλλά είναι λίγο σκληρό το σημείο εκεί και λογικό το βρίσκω μιας και από κάτω έχει ράμματα...

Η τομή μου φαίνεται σαν γρατζουνιά δεν καταλαβαίνεις ότι είναι τομή 😲

Φαντάσου περισσότερη ζημιά μου έκαναν τα αυτοκόλλητα γάζες γύρω γυρω πάρα το χειρουργείο 😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το οτι σηκώθηκα από την πρώτη μερα κι έκτοτε έχω περπατήσει πολύ αλλά πλέον νιώθω ένα πολύ ελαφρύ τραβηγματάκι δεξιά και αριστερά εκεί που είναι τα ράμματα...την τομη δεν θα έλεγα ότι την νιώθω μουδιασμένη αλλά είναι λίγο σκληρό το σημείο εκεί και λογικό το βρίσκω μιας και από κάτω έχει ράμματα...

Η τομή μου φαίνεται σαν γρατζουνιά δεν καταλαβαίνεις ότι είναι τομή 😲

Φαντάσου περισσότερη ζημιά μου έκαναν τα αυτοκόλλητα γάζες γύρω γυρω πάρα το χειρουργείο 😒

Τι ωραία κορίτσι μου πήγατε σπιτάκι σας! Άντε να χαρεις το μωράκι σου τώρα που χρειαζεται αγκαλιες πολλες 🙂

Κ γω από την πρώτη μέρα σηκώθηκα κ γενικά περπάτησα κ γω αρκετά κ στο σπιτι που είμαι περπατάω. Κ μένα δεξια κ αριστερά με ποναει σαν δυνατό τράβηγμα κ κάψιμο. Ναι η τομή σαν γρατζουνιά φαίνεται κ σε μένα. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Τι ωραία κορίτσι μου πήγατε σπιτάκι σας! Άντε να χαρεις το μωράκι σου τώρα που χρειαζεται αγκαλιες πολλες 🙂

Κ γω από την πρώτη μέρα σηκώθηκα κ γενικά περπάτησα κ γω αρκετά κ στο σπιτι που είμαι περπατάω. Κ μένα δεξια κ αριστερά με ποναει σαν δυνατό τράβηγμα κ κάψιμο. Ναι η τομή σαν γρατζουνιά φαίνεται κ σε μένα. 
 

Ναι επιτέλους σπιτάκι μας...έχουμε κολικούς βέβαια αλλά δεν πειράζει...αρκεί που είμαστε μαζί...

Σε εκείνα τα σημεία κάνουν τους κόμπους που κρατούν όλα τα εσωτερικά ράμματα απ'οτι έχω καταλάβει... ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ό,τι είναι φυσιολογικό να νιώθω αυτό το 'τραβηγμα".Οπότε οκ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Ναι επιτέλους σπιτάκι μας...έχουμε κολικούς βέβαια αλλά δεν πειράζει...αρκεί που είμαστε μαζί...

Σε εκείνα τα σημεία κάνουν τους κόμπους που κρατούν όλα τα εσωτερικά ράμματα απ'οτι έχω καταλάβει... ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ό,τι είναι φυσιολογικό να νιώθω αυτό το 'τραβηγμα".Οπότε οκ...

Αχ αυτοί οι κολικοι! Ευχομαι να μην ποναει πολύ! Ναι εκεί γίνονται οι κόμποι γι αυτό ποναει περισσότερο. Κ μένα μου είπε πως είναι φυσιολογικό. Απλά χθες με πονουσε τόσο πολυ που ούτε τις πρώτες που ήρθα σπιτι δν πονούσα τόσο. Πήρα ένα Voltaren κ ηρέμησα καπως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω , τα δικά σας μωράκια γκρινιάζουν κ κλαίνε όταν τα αλλάζετε την πάνα κ τα κάνετε μπάνιο ή μόνο ο δικός μου ρίχνει τρελό κλάμα; Δλδ αντί να ηρεμεί με το μπάνιο αυτός κλαίει σαν τρελός ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω , τα δικά σας μωράκια γκρινιάζουν κ κλαίνε όταν τα αλλάζετε την πάνα κ τα κάνετε μπάνιο ή μόνο ο δικός μου ρίχνει τρελό κλάμα; Δλδ αντί να ηρεμεί με το μπάνιο αυτός κλαίει σαν τρελός ! 

Κοπέλα μου μια από τα ίδια δεν το θέλει το μπάνιο καθόλου μόνο όταν την τυλίγω με την πετσέτα μετά σου λέει τελείωσε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Κοπέλα μου μια από τα ίδια δεν το θέλει το μπάνιο καθόλου μόνο όταν την τυλίγω με την πετσέτα μετά σου λέει τελείωσε! 

Πω καταλαβα! Εμένα ούτε όταν τον τυλίγω με την πετσέτα. Σταματάει μόνο όταν αρχίσω να του κουμπώνω το φορμάκι. Μέχρι να του βάλω την πάνα κ το ζιπουνακι δν σταματάει το κλάμα! Εχθές ειδικά έκλαιγε τόσο που μελάνιασε από το κλάμα, κατατρόμαξα μιλάμε ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Πω καταλαβα! Εμένα ούτε όταν τον τυλίγω με την πετσέτα. Σταματάει μόνο όταν αρχίσω να του κουμπώνω το φορμάκι. Μέχρι να του βάλω την πάνα κ το ζιπουνακι δν σταματάει το κλάμα! Εχθές ειδικά έκλαιγε τόσο που μελάνιασε από το κλάμα, κατατρόμαξα μιλάμε ! 

Ξέρω ξέρω μην αγχώνεσαι και ο πρώτος μ έτσι ήταν !σιγα σιγά θα συνηθίσει και θα του αρέσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

Ξέρω ξέρω μην αγχώνεσαι και ο πρώτος μ έτσι ήταν !σιγα σιγά θα συνηθίσει και θα του αρέσει! 

Μια αγκαλιά πάρτον και ξανά συνέχισε μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Doritoula11 είπε:

Μια αγκαλιά πάρτον και ξανά συνέχισε μετά 

Εμείς έχουμε και κολικούς αέρια εκεί να δεις ζόρι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω , τα δικά σας μωράκια γκρινιάζουν κ κλαίνε όταν τα αλλάζετε την πάνα κ τα κάνετε μπάνιο ή μόνο ο δικός μου ρίχνει τρελό κλάμα; Δλδ αντί να ηρεμεί με το μπάνιο αυτός κλαίει σαν τρελός ! 

Εμείς σήμερα θα κάνουμε το πρώτο μπάνιο και τρέμω λίγο είναι η αλήθεια. Τα κάνατε στο μπανιερό ή στο χέρι βρε κορίτσια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Εμείς σήμερα θα κάνουμε το πρώτο μπάνιο και τρέμω λίγο είναι η αλήθεια. Τα κάνατε στο μπανιερό ή στο χέρι βρε κορίτσια? 

Mιν αγχώνεσαι σιγά σιγά !εγω με τον άντρα μου την κάνουμε στο μπανιερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πείτε καμια ιδέα ή βοήθεια για τον θηλασμό, θέλω να καταφέρω να κάνω αποκλειστικό αλλά της δίνω και λίγο συμπλήρωμα ακόμα γιατί δεν χορταίνει από εμένα. Λέτε να μην τα καταφέρουμε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Εμείς σήμερα θα κάνουμε το πρώτο μπάνιο και τρέμω λίγο είναι η αλήθεια. Τα κάνατε στο μπανιερό ή στο χέρι βρε κορίτσια? 

Μέχρι να πέσει ο ομφαλος δεν πρέπει να πέσει  νερό. Κ εμείς τον κάναμε στο χέρι μόλις έπεσε κανονικά στο μπανιερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια για τις ευχές!!! Να είναι όλα τα μικράκια καλά!!!

@annatsak εγώ στο χέρι την κάνω μπάνιο. Την πιάνω από δεξί χέρι κ πόδι όπως όταν τους πλένουμε το πωπουδάκι. Πάντως κ νερό να πάει στον ομφάλιο δεν πειράζει. Το στάσιμο νερό δεν κάνει.  Εμάς μόλις μας έπεσε πάντως.. πολύ γρήγορα νομίζω... Συνήθως κάνει καμιά βδομάδα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια για τις ευχές!!! Να είναι όλα τα μικράκια καλά!!!

@annatsak εγώ στο χέρι την κάνω μπάνιο. Την πιάνω από δεξί χέρι κ πόδι όπως όταν τους πλένουμε το πωπουδάκι. Πάντως κ νερό να πάει στον ομφάλιο δεν πειράζει. Το στάσιμο νερό δεν κάνει.  Εμάς μόλις μας έπεσε πάντως.. πολύ γρήγορα νομίζω... Συνήθως κάνει καμιά βδομάδα... 

Ναι όντως δεν πηραζει ούτως ή άλλως βάζουμε οινόπνευμα μετά. Άλλωστε δε γίνεται κ να μη πέσει κ λίγο νερό. Εμάς άργησε πολύ να πέσει. 20ημερων ήταν. Ενω στη μεγάλη μου την 10η μέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια πείτε καμια ιδέα ή βοήθεια για τον θηλασμό, θέλω να καταφέρω να κάνω αποκλειστικό αλλά της δίνω και λίγο συμπλήρωμα ακόμα γιατί δεν χορταίνει από εμένα. Λέτε να μην τα καταφέρουμε? 

Καλημέρα. Εγώ πιστεύω ότι το μικρό σου μία χαρά χορταινει από εσένα, όσο αυξάνει την ζήτηση αυξάνεται και η παραγωγή σου. Αν κλαίει μπορεί να είναι για άλλον λόγο. Αν θες μίλα με κάποια σύμβουλο θηλασμού, μαία ή τον παιδίατρο σας να σε κατευθύνει καλύτερα.

Εμάς ο αφαλός δεν έπεσε ακόμη, αύριο θα πάμε παιδίατρο να μας πάρει αίμα και ούρα και θα τον ρωτήσω.

Μπάνιο τον κάνω στο χέρι μέχρι να πέσει ο αφαλός.

@sweetheart12μήπως πεινάει και του έρχονται όλα μαζί; Και εμένα κλαίει καμία φορά ο γατουλης μου. Προσπαθώ να τον ταιζω πριν την αλλαγή πανας για να είναι πιο ήρεμος. Πάντως τα συντριβάνια πάνε και έρχονται, σήμερα από το βράδυ δεύτερη φορά αλλάξαμε σελτε, ζιπουνακι και φορμακι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Εγώ πιστεύω ότι το μικρό σου μία χαρά χορταινει από εσένα, όσο αυξάνει την ζήτηση αυξάνεται και η παραγωγή σου. Αν κλαίει μπορεί να είναι για άλλον λόγο. Αν θες μίλα με κάποια σύμβουλο θηλασμού, μαία ή τον παιδίατρο σας να σε κατευθύνει καλύτερα.

Εμάς ο αφαλός δεν έπεσε ακόμη, αύριο θα πάμε παιδίατρο να μας πάρει αίμα και ούρα και θα τον ρωτήσω.

Μπάνιο τον κάνω στο χέρι μέχρι να πέσει ο αφαλός.

@sweetheart12μήπως πεινάει και του έρχονται όλα μαζί; Και εμένα κλαίει καμία φορά ο γατουλης μου. Προσπαθώ να τον ταιζω πριν την αλλαγή πανας για να είναι πιο ήρεμος. Πάντως τα συντριβάνια πάνε και έρχονται, σήμερα από το βράδυ δεύτερη φορά αλλάξαμε σελτε, ζιπουνακι και φορμακι 😂

Η αλήθεια είναι ότι πεινάει Γτ τον κάνω μπάνιο πριν την ώρα που πρέπει να φάει για να τον πάρει κ ο υπνος μετά. Αλλά όταν τον αλλάζω την πάνα  πάλι γκρονιαζει. Βέβαια όταν τον αλλάζω μετά που έχει φάει δν γκρινιάζει τόσο. Άσε το κατούρημα Παρί σύννεφο κ σε μένα κ κάθε φορά που του έχω βάλει καθαρά φορμακια , ζιπουνακι κ σελτεδακια τότε με κατουράει 🤪😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι πεινάει Γτ τον κάνω μπάνιο πριν την ώρα που πρέπει να φάει για να τον πάρει κ ο υπνος μετά. Αλλά όταν τον αλλάζω την πάνα  πάλι γκρονιαζει. Βέβαια όταν τον αλλάζω μετά που έχει φάει δν γκρινιάζει τόσο. Άσε το κατούρημα Παρί σύννεφο κ σε μένα κ κάθε φορά που του έχω βάλει καθαρά φορμακια , ζιπουνακι κ σελτεδακια τότε με κατουράει 🤪😂

Είδες, μάλλον φταίει ότι πειναει. Εντάξει, είναι μία παρηγοριά ότι δεν είμαι η μόνη που τα παθαίνει ή άσχετη. Τα κοριτσάκια καμία σχέση, πολύ πιο εύκολα στις αλλαγές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2021 at 2:42 ΜΜ, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω , τα δικά σας μωράκια γκρινιάζουν κ κλαίνε όταν τα αλλάζετε την πάνα κ τα κάνετε μπάνιο ή μόνο ο δικός μου ρίχνει τρελό κλάμα; Δλδ αντί να ηρεμεί με το μπάνιο αυτός κλαίει σαν τρελός ! 

Τρομάζουν πολύ εύκολα.  Δες μήπως είναι πολύ ζεστό ή πολύ κρύο το νερό.  Τις πρώτες μέρες βοηθάει να τα κρατάς στο χέρι μπρούμυτα, νιώθουν ασφάλεια.

IMG-117ebab10fd14b7af136d97b109b1d50-V.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Πώς τα πάτε με τα μικρά σας; Εμείς χθες πήγαμε παιδίατρο να μας πάρει αίμα και ούρα για εξετάσεις. Μου είπε να αρχίσω να τον βγάζω βόλτες με το καρότσι και μπορούμε να πάμε οπουδήποτε. Εσείς βγαίνετε με τα μικρά σας αν έχει καλή μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Πώς τα πάτε με τα μικρά σας; Εμείς χθες πήγαμε παιδίατρο να μας πάρει αίμα και ούρα για εξετάσεις. Μου είπε να αρχίσω να τον βγάζω βόλτες με το καρότσι και μπορούμε να πάμε οπουδήποτε. Εσείς βγαίνετε με τα μικρά σας αν έχει καλή μέρα;

Όχι ακόμα εγω φοβάμαι κ δε τον βγάζω.  Γιατί κάνατε εξετάσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Τι κάνετε; Πώς τα πάτε με τα μικρά σας; Εμείς χθες πήγαμε παιδίατρο να μας πάρει αίμα και ούρα για εξετάσεις. Μου είπε να αρχίσω να τον βγάζω βόλτες με το καρότσι και μπορούμε να πάμε οπουδήποτε. Εσείς βγαίνετε με τα μικρά σας αν έχει καλή μέρα;

Καλημέρα κορίτσι μου! Γτ σας πήρε αίμα κ ούρα; Εμεις θα παμε την Παρασκευή ξανά κ ρωταω για να ξέρω μήπως είναι στον τακτικό έλεγχο να κάνει. Εμένα μου είχε πει να τον βγαζω όταν έχει καλό καιρό αλλά δν τον έχω βγάλει ακόμα η αλήθεια παρά μόνο την μέρα που είχαμε το ραντεβού κ πήγαμε στον γιατρό. Θέλω να τον βγάλω η αλήθεια αλλά φοβάμαι μην κρυώσει κ περιμένω να σαραντίσει.  Να ρωτήσω ο αφαλός σας έπεσε. Εμένα όταν πήγαμε 8 ημερών στον γιατρό του τον τράβηξε γτ ήταν έτοιμο να πέσει κ μου είπε να του βάζω Bedatine για 2 μερες Γτ έβγαζε λίγο αιματακι αλλά από τότε κάθε φορά που κλαίει το μωρό κ τεντώνεται εκεί το δέρμα βγάζει λίγο αιματακι. Θα τον πάρω κ τηλ σήμερα να τον ρωτήσω γτ περίμενα μήπως σταματήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Γτ σας πήρε αίμα κ ούρα; Εμεις θα παμε την Παρασκευή ξανά κ ρωταω για να ξέρω μήπως είναι στον τακτικό έλεγχο να κάνει. Εμένα μου είχε πει να τον βγαζω όταν έχει καλό καιρό αλλά δν τον έχω βγάλει ακόμα η αλήθεια παρά μόνο την μέρα που είχαμε το ραντεβού κ πήγαμε στον γιατρό. Θέλω να τον βγάλω η αλήθεια αλλά φοβάμαι μην κρυώσει κ περιμένω να σαραντίσει.  Να ρωτήσω ο αφαλός σας έπεσε. Εμένα όταν πήγαμε 8 ημερών στον γιατρό του τον τράβηξε γτ ήταν έτοιμο να πέσει κ μου είπε να του βάζω Bedatine για 2 μερες Γτ έβγαζε λίγο αιματακι αλλά από τότε κάθε φορά που κλαίει το μωρό κ τεντώνεται εκεί το δέρμα βγάζει λίγο αιματακι. Θα τον πάρω κ τηλ σήμερα να τον ρωτήσω γτ περίμενα μήπως σταματήσει. 

Όχι δεν είναι στον τακτικό. Κάνουμε εξετάσεις για το θέμα με την διάταση του νεφρού που έχουμε. Αν θυμάσαι το ήξερα από την β επιπέδου. Κάναμε υπέρηχο αλλά θέλει να πάμε σε παιδονεφρολογο και να κάνουμε μια εξέταση που λέγεται υπερηχογραφικη κυστεογραφια. Άσε, του πήρε ούρα από την κύστη με σύριγγα, το καημένο ούρλιαζε. Ο αφαλός και σε εμάς κρεμόταν, δεν είχε πέσει κ χθες του τον τράβηξε κ θα βάζουμε λίγο ως καθαρό οινόπνευμα για κάποιες μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...