Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Σίγουρα θα γεννήσω πρόωρα...τελικά μάλλον και το ουρικό σχετίζεται με την προεκλαμψία και θα παρακολουθώ πιο εντατικά τώρα και την πίεση και περιμένουμε και τα αποτελέσματα και από άλλες εξετάσεις για να δούμε τι γίνεται...

😔😔😔😔

Έχω στεναχωρηθεί ρε γαμώτο....τα πήγαινε τόσο καλά μέχρι τώρα...

Κοπέλα μου ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού στο λέω εγώ με δυο εγκυμοσύνες δύσκολες και άγχος και αγωνία ! Ο γιος μ γεννήθηκε πρόωρα 2 200 και τώρα είναι ένα παιδάκι άπιαστο όλα για καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Dioni20 κορίτσι μου λογικό να στεναχωριέσαι αλλά κάτσε να δεις τι θα δει κ ο γιατρός αύριο στο ντοπλερ.. θα σε παρακολουθεί στενά από δω και πέρα κ θα κάνει το καλύτερο κ για τους δυο σας.. προσπάθησε να είσαι ήρεμη όσο γίνεται!! ❤️

Κι εμείς έχουμε σήμερα επίσκεψη στο γυναικολόγο για να δούμε πως πάνε τα πράγματα.. είχαμε ραντεβού κ το πρωί με την μαία του γιατρού κ μας μίλησε για ότι μπορεί να συμβεί και μέχρι κ τη στιγμή της γέννησης κ ήταν πολύ χρήσιμα ολα αυτά που μας είπε..

Κάποιες φορές εντωμεταξυ νιώθω την κοιλιά μου ότι πρήζεται κ είναι έτοιμη να σκάσει.. συμβαίνει και σε εσάς; 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

@Dioni20 κορίτσι μου λογικό να στεναχωριέσαι αλλά κάτσε να δεις τι θα δει κ ο γιατρός αύριο στο ντοπλερ.. θα σε παρακολουθεί στενά από δω και πέρα κ θα κάνει το καλύτερο κ για τους δυο σας.. προσπάθησε να είσαι ήρεμη όσο γίνεται!! ❤️

Κι εμείς έχουμε σήμερα επίσκεψη στο γυναικολόγο για να δούμε πως πάνε τα πράγματα.. είχαμε ραντεβού κ το πρωί με την μαία του γιατρού κ μας μίλησε για ότι μπορεί να συμβεί και μέχρι κ τη στιγμή της γέννησης κ ήταν πολύ χρήσιμα ολα αυτά που μας είπε..

Κάποιες φορές εντωμεταξυ νιώθω την κοιλιά μου ότι πρήζεται κ είναι έτοιμη να σκάσει.. συμβαίνει και σε εσάς; 

 

 

Συμβαίνει σε εμάς από την τουαλέτα το παθαίνουμε ίσως και αέρια εγώ νιώθω ότι το μωρό καμία φορά κολλάει κάτω από το στήθος δεν μπορώ να πάρω ανάσα !! Σε συνδυασμό και με τις συσπάσεις είναι όλα μαζί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Συμβαίνει σε εμάς από την τουαλέτα το παθαίνουμε ίσως και αέρια εγώ νιώθω ότι το μωρό καμία φορά κολλάει κάτω από το στήθος δεν μπορώ να πάρω ανάσα !! Σε συνδυασμό και με τις συσπάσεις είναι όλα μαζί! 

Ειμαι στον καρδιοτοκογραφο αυτήν την στιγμή και κάνω συσπάσεις αλλά φτάνουν ως το 50

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Σίγουρα θα γεννήσω πρόωρα...τελικά μάλλον και το ουρικό σχετίζεται με την προεκλαμψία και θα παρακολουθώ πιο εντατικά τώρα και την πίεση και περιμένουμε και τα αποτελέσματα και από άλλες εξετάσεις για να δούμε τι γίνεται...

😔😔😔😔

Έχω στεναχωρηθεί ρε γαμώτο....τα πήγαινε τόσο καλά μέχρι τώρα...

Σε καταλαβαίνω, είναι λογικό και έχεις κάνει μεγάλη προσωπική προσπάθεια μέχρι τώρα με τον διαβήτη κλπ. Τώρα που φτάνεις προς το τέλος όμως πρέπει να φανείς δυνατή και για τους δυο σας. Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Συμβαίνει σε εμάς από την τουαλέτα το παθαίνουμε ίσως και αέρια εγώ νιώθω ότι το μωρό καμία φορά κολλάει κάτω από το στήθος δεν μπορώ να πάρω ανάσα !! Σε συνδυασμό και με τις συσπάσεις είναι όλα μαζί! 

Ίσως ναι... Οι συσπάσεις που λες πως μετριούνται; Ιδέα δεν έχω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Πώς είστε; 

Εμείς πήγαμε χθες στο γιατρό κ είναι όλα καλά!! 2350gr η μπέμπα μας στις 34w2d. Όλα φυσιολογικά τα είδε, εξέταση για στρεπτόκοκκο θα κάνουμε την επόμενη φορά που θα έχω μπει στον μήνα μου. Ο πλακούντας είναι χαμηλά στο όριο κ μου είπε ότι θα το δούμε την ώρα του τοκετού πως θα εξελιχθεί.. ελπίζω να μη χρειαστεί να πάω για καισαρική γιατί δεν θέλω καθόλου... 

Επίσης δεν ξέρω αν θα γεννήσει κάποια άλλη κοπέλα στο Λητώ.. μου είπε ότι είναι το μόνο μαιευτήριο όπου όλα τα τρίκλινα τα έχουν κάνει δίκλινα αλλά με τιμές τρικλινου λόγω κόβιντ.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Πώς είστε; 

Εμείς πήγαμε χθες στο γιατρό κ είναι όλα καλά!! 2350gr η μπέμπα μας στις 34w2d. Όλα φυσιολογικά τα είδε, εξέταση για στρεπτόκοκκο θα κάνουμε την επόμενη φορά που θα έχω μπει στον μήνα μου. Ο πλακούντας είναι χαμηλά στο όριο κ μου είπε ότι θα το δούμε την ώρα του τοκετού πως θα εξελιχθεί.. ελπίζω να μη χρειαστεί να πάω για καισαρική γιατί δεν θέλω καθόλου... 

Επίσης δεν ξέρω αν θα γεννήσει κάποια άλλη κοπέλα στο Λητώ.. μου είπε ότι είναι το μόνο μαιευτήριο όπου όλα τα τρίκλινα τα έχουν κάνει δίκλινα αλλά με τιμές τρικλινου λόγω κόβιντ.. 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! 

Μεγαλώνει η μπέμπα σας🥰 νομίζω πως αυτήν την εξέταση την κάνουμε υποχρεωτικά στον 9 μήνα!! Δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ο πλακούντας! Εγώ ανυπομονώ πολύ να πάμε στην γιατρό τώρα έχω ραντεβού 29/10 ότι θα έχω μπει στον μήνα μου, και δεν θα είναι ο άντρας μου μαζί γιατί θα πάω στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα, αλλά αυτη την φορά νιώθω ότι περνάει αιώνας για το επόμενο ραντεβού, ίσως είναι και το αχγος τώρα στο τέλος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! 

Μεγαλώνει η μπέμπα σας🥰 νομίζω πως αυτήν την εξέταση την κάνουμε υποχρεωτικά στον 9 μήνα!! Δεν πιστεύω να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ο πλακούντας! Εγώ ανυπομονώ πολύ να πάμε στην γιατρό τώρα έχω ραντεβού 29/10 ότι θα έχω μπει στον μήνα μου, και δεν θα είναι ο άντρας μου μαζί γιατί θα πάω στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα, αλλά αυτη την φορά νιώθω ότι περνάει αιώνας για το επόμενο ραντεβού, ίσως είναι και το αχγος τώρα στο τέλος!! 

Θέλω να ελπίζω πως θα έχω έναν φυσιολογικό τοκετό... Ότι προβλέπεται θα γίνει.. δε μπορώ να κάνω και τίποτα για αυτό. 

Μια βδομάδα έμεινε υπομονή!! Μην αγχώνεσαι..  τώρα τον φάγαμε τον γάιδαρο.. Στον ένατο θα μας βλέπουν ανά βδομάδα λογικά.. κ γω 29 αλλάζω μήνα κ έκλεισα στις 3/11 το επόμενο ραντεβού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! 

@touloumpitsaμια χαρά το μωράκι σας!!

@Anna Tsakκι εγώ πλέον νομίζω ότι δεν περνάνε οι μέρες.... είναι που ανυπομονούμε για να γνωρίσουμε τα μωράκια μας!!

Μόλις έφυγα κι εγώ από τον γιατρό,  2450 ο μπόμπιρας! 35+2 σήμερα.  Όλα μια χαρά,  θα ξεκινήσω θεραπεία για το ουρεόπλασμα μαζί με τον σύζυγο   Από κάτω δεν με τσέκαρε, είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμα να πειράζουμε και μου είπε για τις επαφές οκ απλά με προσοχή και να παρατηρήσω αν όντως μετά νιώθω περισσότερες συσπάσεις.  Σε 2 εβδομάδες πάω για καρδιοτοκογράφο και μετά θα είμαστε σε επαφή για οτιδήποτε μέχρι να έρθει η ώρα για τον τοκετό.  Επιτρέπει τον σύζυγο μέσα στον τοκετό, αρκεί να έχει αρνητικό μοριακό τεστ και μας είπαν που μπορεί να βγει σε 3 ώρες και λειτουργούν όλο το 24ωρο! Αλλιώς πάμε με ραντεβού, που δεν το προτιμώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Τι κάνετε; Εγώ σήμερα είχα τον πρώτο μου καρδιοτοκογραφο στην κλινική, γινόταν ένας πανικός, πολύ κόσμος. Ο μικρός μου ζωηροτατος, η γιατρός μου είπε ότι η μήτρα μου έχει δραστηριότητα αλλά όχι έντονη ακόμη. Μου εξήγησε ότι κάποιες συσπάσεις τις νιώθω σαν κινήσεις του μωρού. Τώρα έχω ραντεβού την ερχόμενη Τετάρτη, ελπίζω να έχει πάρει καλή θέση μέχρι τότε το αστέρι μου 🙏💙💫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

Κι εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό, αλλά στον καρδιοτοκογράφο έχω μπει μόνο μια φορά, στην εξέταση του βιοφυσικού προφίλ (doppler). Θα με ξαναδεί άλλη μία φορά την επόμενη εβδομάδα και το πιθανότερο είναι ότι θα γεννήσω στις 8/11, εκτός απροόπτου βέβαια. Η μικρή σήμερα ήταν 3,100 και ευτυχώς όλα ήταν καλά. Πλέον έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για εμένα, ελπίζω μόνο να έχω προλάβει να τα ετοιμάσω όλα μέχρι τότε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα,

Κι εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό, αλλά στον καρδιοτοκογράφο έχω μπει μόνο μια φορά, στην εξέταση του βιοφυσικού προφίλ (doppler). Θα με ξαναδεί άλλη μία φορά την επόμενη εβδομάδα και το πιθανότερο είναι ότι θα γεννήσω στις 8/11, εκτός απροόπτου βέβαια. Η μικρή σήμερα ήταν 3,100 και ευτυχώς όλα ήταν καλά. Πλέον έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για εμένα, ελπίζω μόνο να έχω προλάβει να τα ετοιμάσω όλα μέχρι τότε...

Όλα μια χαρά λοιπόν! Είμαστε όλες στην τελική ευθεία!! Για να δούμε ποια από μας θα κάνει την αρχή στα γεννητούρια της ομάδας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα,

Κι εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό, αλλά στον καρδιοτοκογράφο έχω μπει μόνο μια φορά, στην εξέταση του βιοφυσικού προφίλ (doppler). Θα με ξαναδεί άλλη μία φορά την επόμενη εβδομάδα και το πιθανότερο είναι ότι θα γεννήσω στις 8/11, εκτός απροόπτου βέβαια. Η μικρή σήμερα ήταν 3,100 και ευτυχώς όλα ήταν καλά. Πλέον έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για εμένα, ελπίζω μόνο να έχω προλάβει να τα ετοιμάσω όλα μέχρι τότε...

Στα ίδια κιλά σχεδόν είναι τα μωράκια μας, ο δικός μου είναι 3160, αν και του μέτρησε λίγο συντηρητικά την κοιλίτσα του όπως είπε 🥰 Αφού έχεις μέρες μπροστά σου φρόντισε να έχεις έτοιμα τα βασικά. Και εμείς την κούνια δεν την στήσαμε ακόμη 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα...

Υπέροχα νέα έχετε όλες σας...μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχουμε υγιή μωράκια αγκαλιά σε λίγες μέρες...Πραγματικά να δούμε ποια θα κάνει την αρχή!!!

Σήμερα κάναμε κι εμείς το doppler τον έβγαλε περίπου 150gr παραπάνω κάτι που τον βάζει χαμηλά στην καμπύλη μεν αλλά μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια...

Ανατομία,κινήσεις και κυκλοφορία αίματος είναι όλα καλά και φυσιολογικά...

Βάση ανατομίας δικής μου και κληρονομικού μάλλον είναι και ο μπέμπης λίγο πιο μικρούλης...

Παρακολουθούμε στενά το θέμα της προεκλαμψίας και θα κάνω κι άλλες εξετάσεις όπως επίσης θα παρακολουθούμε μήπως σταματήσει να παίρνει έστω αυτό το λίγο βάρος που παίρνει λόγω της προεκλαμψίας.

Γενικά μας ψιλοκαθυσήχασε απλά θα είμαστε alert μήπως όλα αυτά γίνονται λόγω της προεκλαμψίας...

Επόμενο ραντεβού έχω κι εγώ 2/11 .

Κάναμε και την Δεύτερη δόση κορτιζόνης σήμερα οπότε ότι και να συμβεί θα είμαστε έτοιμοι...

Δεν σας κρύβω ότι το άγχος δεν έχει φύγει...προσπαθώ να είμαι ήρεμη όμως...αύριο θα κλείσω και την βαλίτσα και βάλαμε και την βάση για το καρεκλάκι στο αυτοκίνητο οπότε ανά πάσα στιγμή να είμαστε έτοιμοι να φύγουμε γιατί η κλινική είναι και μια ώρα μακρυά μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έκανα την αρχή!με Πητ 9/11 γέννησα σήμερα με φυσιολογικό ένα μικρουλι μπόμπιρα βάρους 2300!χτες που πήγα για τον υπέρηχο παρατήρησε ο γιατρός ότι δεν έχει πάρει καθόλου βάρος συγκριτικά με τον προηγούμενο πριν δεκα μέρες κ μου είπε αύριο γέννας!άγχος , αγωνία, δεν έχω ετοιμάσει κι όλα τα πράγματα στο σπίτι!είπα όμως το μωρό να είναι καλά κι όλα τα άλλα έπονται!οπότε σήμερα γέννησα με πρόκληση!εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα τέλεια, να το απολαύσετε όσο μπορείτε, και κυρίως γερά μωράκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κορίτσια έκανα την αρχή!με Πητ 9/11 γέννησα σήμερα με φυσιολογικό ένα μικρουλι μπόμπιρα βάρους 2300!χτες που πήγα για τον υπέρηχο παρατήρησε ο γιατρός ότι δεν έχει πάρει καθόλου βάρος συγκριτικά με τον προηγούμενο πριν δεκα μέρες κ μου είπε αύριο γέννας!άγχος , αγωνία, δεν έχω ετοιμάσει κι όλα τα πράγματα στο σπίτι!είπα όμως το μωρό να είναι καλά κι όλα τα άλλα έπονται!οπότε σήμερα γέννησα με πρόκληση!εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα τέλεια, να το απολαύσετε όσο μπορείτε, και κυρίως γερά μωράκια!!

Καλημέρα σου κορίτσι

Να σου ζήσει το νινάκι σου να είναι γερό🥰🥰🥰🥰

Λενε ότι η πρόκληση πονάει ποιο πολύ πως σου φάνηκαν εσένα οι πονεί???
Για το 2.300 μην σε ανησυχεί και η κουμπάρα μου τόσο γέννησε και είναι μια χαρά ο μπεμπαρος της🥰🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κορίτσια έκανα την αρχή!με Πητ 9/11 γέννησα σήμερα με φυσιολογικό ένα μικρουλι μπόμπιρα βάρους 2300!χτες που πήγα για τον υπέρηχο παρατήρησε ο γιατρός ότι δεν έχει πάρει καθόλου βάρος συγκριτικά με τον προηγούμενο πριν δεκα μέρες κ μου είπε αύριο γέννας!άγχος , αγωνία, δεν έχω ετοιμάσει κι όλα τα πράγματα στο σπίτι!είπα όμως το μωρό να είναι καλά κι όλα τα άλλα έπονται!οπότε σήμερα γέννησα με πρόκληση!εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα τέλεια, να το απολαύσετε όσο μπορείτε, και κυρίως γερά μωράκια!!

Να σας ζήσει το μωράκι!!! Όποτε βρεις χρόνο,  πες μας για την  εμπειρία σου!  Πρόωρο δεν θεωρείται νομίζω στις εβδομάδες που ήσουν αλλά λογικά μπήκε θερμοκοιτίδα λόγω βάρους? Γέννησες εύκολα? Τις καλύτερες ευχές μου στέλνω και για τους 2 σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι ωραία που άρχισαν τα γεννητούρια!!! 

@maroutsalo να σας ζήσει ο μικρούλης σας!!! Να είναι γερό και καλότυχο!!! Μην ανησυχείς για τα πράγματα!! Babylino να έχεις σπίτι κ όλα καλά!!! 🤗🤗🤗

 

@1994Μαρια εγώ που είχα γεννήσει με πρόκληση δεν είχα καταλάβει το παραμικρό... μου έκαναν κ επισκληριδιο εννοείται αλλά μέχρι να μου κάνουν δεν είχα νιώσει τίποτα. Ο μόνος πόνος που ένιωσα που ήταν κ βαρβατος ήταν όταν η μαία μου έβαλε το χέρι της κολπικά για να δει τη διαστολή του τραχήλου.. που αυτό φαντάζομαι γίνεται σε κάθε γέννα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κορίτσια έκανα την αρχή!με Πητ 9/11 γέννησα σήμερα με φυσιολογικό ένα μικρουλι μπόμπιρα βάρους 2300!χτες που πήγα για τον υπέρηχο παρατήρησε ο γιατρός ότι δεν έχει πάρει καθόλου βάρος συγκριτικά με τον προηγούμενο πριν δεκα μέρες κ μου είπε αύριο γέννας!άγχος , αγωνία, δεν έχω ετοιμάσει κι όλα τα πράγματα στο σπίτι!είπα όμως το μωρό να είναι καλά κι όλα τα άλλα έπονται!οπότε σήμερα γέννησα με πρόκληση!εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα τέλεια, να το απολαύσετε όσο μπορείτε, και κυρίως γερά μωράκια!!

Καλημέρα! Να σου ζήσει το αντράκι σου! Να είναι γερό και καλότυχο μωράκι! 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι ωραία που άρχισαν τα γεννητούρια!!! 

@maroutsalo να σας ζήσει ο μικρούλης σας!!! Να είναι γερό και καλότυχο!!! Μην ανησυχείς για τα πράγματα!! Babylino να έχεις σπίτι κ όλα καλά!!! 🤗🤗🤗

 

@1994Μαρια εγώ που είχα γεννήσει με πρόκληση δεν είχα καταλάβει το παραμικρό... μου έκαναν κ επισκληριδιο εννοείται αλλά μέχρι να μου κάνουν δεν είχα νιώσει τίποτα. Ο μόνος πόνος που ένιωσα που ήταν κ βαρβατος ήταν όταν η μαία μου έβαλε το χέρι της κολπικά για να δει τη διαστολή του τραχήλου.. που αυτό φαντάζομαι γίνεται σε κάθε γέννα.. 

Εγώ σκεφτόμουν να μην κάνω επισκληρίδειο

Αυτο με το χέρι έχω ακούσει ότι σε όλες το κάνουν και πρέπει να είναι ενοχλητικό- και να πονάει πολύ αλλιώς δεν μπορούν να δουν την διαστολή του τραχήλου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Εγώ σκεφτόμουν να μην κάνω επισκληρίδειο

Αυτο με το χέρι έχω ακούσει ότι σε όλες το κάνουν και πρέπει να είναι ενοχλητικό- και να πονάει πολύ αλλιώς δεν μπορούν να δουν την διαστολή του τραχήλου???

Να το συζητήσεις με τον γιατρό σου αν κάνεις ή όχι... Εγώ είμαι υπέρ πάντως.. Αφού μπορώ να αποφύγω τον πόνο γιατί να υποφέρω;

Έτσι είναι... Το κάνουν οι μαίες και δε νομίζω να το αποφύγουμε.. κ νιώθεις πόνο, όχι αστεία.. και σου λέει κιόλας να είσαι χαλαρή (εδώ γελάμε 😂😂). Πάντως όταν μου το ξαναέκανε με την επισκληριδιο ούτε που κουνήθηκα.. Τίποτα δεν κατάλαβα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!εγώ πονούσα πάντως αρκετά, μόνο με επισκληριδιο την πάλεψα, βασικά δεν μπορώ να διανοηθω ότι δεν θα κάνω, γιατί πραγματικά δεν παλεύεται ο πόνος είναι σαν της περιόδου αλλά πολύ έντονος!ξεκίνησα οχτώ το πρωί γέννησα οχτώ το βράδυ, και σήμερα που το σκέφτομαι δεν θα το άλλαζα!είναι εμπειρία!σήμερα έχω πονακια περιόδου κι είμαι με παυσίπονα!αλλά παλεύεται!κατά την διάρκεια του τοκετού όταν ξεκινούν οι πόνοι εσύ πρέπει να σπρώχνεις για να ανοίξει ο τράχηλος και να κατέβει το μωρό.αυτο κάνεις όλη την ώρα.θελει υπομονή ο φυσικός αλλά άξιζε!βέβαια δεν θεωρώ ότι πρέπει να πιεστεί καμία κοπέλα, οπως νιώθει και ο,τι της πει ο γιατρός της εννοείται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κορίτσια έκανα την αρχή!με Πητ 9/11 γέννησα σήμερα με φυσιολογικό ένα μικρουλι μπόμπιρα βάρους 2300!χτες που πήγα για τον υπέρηχο παρατήρησε ο γιατρός ότι δεν έχει πάρει καθόλου βάρος συγκριτικά με τον προηγούμενο πριν δεκα μέρες κ μου είπε αύριο γέννας!άγχος , αγωνία, δεν έχω ετοιμάσει κι όλα τα πράγματα στο σπίτι!είπα όμως το μωρό να είναι καλά κι όλα τα άλλα έπονται!οπότε σήμερα γέννησα με πρόκληση!εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα τέλεια, να το απολαύσετε όσο μπορείτε, και κυρίως γερά μωράκια!!

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!!

Να είστε γεροί και δυνατοί και οι δύο...

😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2021 at 5:15 ΜΜ, ο/η annoula1987 είπε:

Καλησπέρα!! 

@touloumpitsaμια χαρά το μωράκι σας!!

@Anna Tsakκι εγώ πλέον νομίζω ότι δεν περνάνε οι μέρες.... είναι που ανυπομονούμε για να γνωρίσουμε τα μωράκια μας!!

Μόλις έφυγα κι εγώ από τον γιατρό,  2450 ο μπόμπιρας! 35+2 σήμερα.  Όλα μια χαρά,  θα ξεκινήσω θεραπεία για το ουρεόπλασμα μαζί με τον σύζυγο   Από κάτω δεν με τσέκαρε, είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμα να πειράζουμε και μου είπε για τις επαφές οκ απλά με προσοχή και να παρατηρήσω αν όντως μετά νιώθω περισσότερες συσπάσεις.  Σε 2 εβδομάδες πάω για καρδιοτοκογράφο και μετά θα είμαστε σε επαφή για οτιδήποτε μέχρι να έρθει η ώρα για τον τοκετό.  Επιτρέπει τον σύζυγο μέσα στον τοκετό, αρκεί να έχει αρνητικό μοριακό τεστ και μας είπαν που μπορεί να βγει σε 3 ώρες και λειτουργούν όλο το 24ωρο! Αλλιώς πάμε με ραντεβού, που δεν το προτιμώ...

Σε ποιο μαιευτήριο αυτό; Και αν μπορείς στείλε μου πληροφορίες για το μοριακό τεστ πόσο κοστίζει και πού. Σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...