Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Θα το πω και αυτό όταν είμαι γεμάτη να στο πω και οι κινήσεις της μικρής είναι βαριές και με πονάνε !εγω τα λέω αλλά όλοι με κοροϊδεύουν άστο χαχαχα! 

Άνω κοιλιάς μέχρι ποιο σημείο σ έκανε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

ένα θα σου πω κορίτσι στον γιο μ που ήμουν και μέσα στο νοσοκομείο είχα κανεο κλισμα 5 φορές πριν την γεννά μιλάμε μεγάλο θέμα το οποίο δεν λύθηκε φυσικά ούτε μετά την γεννά αλλά ήταν πιο ήπιο αν είσαι δυσκοίλια είναι δύσκολο !με ρίχνει πολύ ψυχολογικά μου φέρνει νεύρα πως να το πω ενώ κάνω καλή διατροφή κλπ

Κατάλαβα... Το καλοκαίρι που έτρωγα τόσα φρούτα καλοκαιρινά που υπήρχαν κ έτρωγα κ βλήτα κάθε μέρα ήταν καλύτερη η κατάσταση... Τώρα κάνα αποξηραμένο δαμάσκηνο, αγόρασα κ ακτινίδια σήμερα μπας και..  Άστα να πάνε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! 

Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζετε!! 

@Dioni20 εμείς μαζί είμαστε αν δεν κάνω λάθος ε; 29 δε μπαίνεις στο μήνα σου κι εσύ; Σε δέκα μέρες δλδ... Μην ανησυχείς και νωρίτερα να γεννήσεις... Μια χαρά θα είναι το μωρό κ τώρα να γεννηθεί που λέει ο λόγος.. θα σε καθησυχάσει κ ο γιατρός σου, είμαι σίγουρη.. 🤗

Εγώ πήγα κι έκανα σήμερα τον υπέρηχο άνω κοιλίας για τον πόνο που είχα κάτω από το στήθος, και είναι το παχύ έντερο που είναι στριμωγμένο κ γεμάτο 💩 μου είπε η γιατρός... δε θυμάμαι και τι μου είχε προτείνει ο γιατρός μου να πάρω για την δυσκοιλιότητα. Η γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο μου είπε ότι στην εγκυμοσύνη της έπαιρνε duphalac.. Εσείς έχετε πάρει κάποιο βοήθημα για τη δυσκοιλιότητα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Είμαι 34w 4d σήμερα...κανονικά έχω ακόμα τουλάχιστον ένα μήνα αλλά αν ο μικρός έχει πέσει κι άλλο σε ανάπτυξη ,το ουρικό έχει ανέβει +ότι πολλές φορές βλέπω "μυγάκια" και λάμψεις που είναι ένδειξη προεκλαμψίας και το γεγονός ότι το ζάχαρο έχει ηρεμήσει άρα ο πλακούντας γερνάει με βλέπω να γεννάω αρχές του μήνα κι όχι τέλος...

Για να δούμε...😔😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dioni20 είπε:

Είμαι 34w 4d σήμερα...κανονικά έχω ακόμα τουλάχιστον ένα μήνα αλλά αν ο μικρός έχει πέσει κι άλλο σε ανάπτυξη ,το ουρικό έχει ανέβει +ότι πολλές φορές βλέπω "μυγάκια" και λάμψεις που είναι ένδειξη προεκλαμψίας και το γεγονός ότι το ζάχαρο έχει ηρεμήσει άρα ο πλακούντας γερνάει με βλέπω να γεννάω αρχές του μήνα κι όχι τέλος...

Για να δούμε...😔😔😔

Και έτσι να είναι... Πάλι στο μήνα σου θα είσαι... δεν θα γίνει κάτι κακό εάν γεννήσεις στις 35,36 ή στις 37 εβδομάδες.. Μην κάνει το μυαλό σου αρνητικές σκέψεις.. το μωρό θα είναι μια χαρά κ το ίδιο κι εσύ εφόσον σε παρακολουθεί κ καθοδηγεί ο γιατρός σου..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Και έτσι να είναι... Πάλι στο μήνα σου θα είσαι... δεν θα γίνει κάτι κακό εάν γεννήσεις στις 35,36 ή στις 37 εβδομάδες.. Μην κάνει το μυαλό σου αρνητικές σκέψεις.. το μωρό θα είναι μια χαρά κ το ίδιο κι εσύ εφόσον σε παρακολουθεί κ καθοδηγεί ο γιατρός σου..  

Ευχαριστώ για την στήριξη...εννοείτε θα κάνω ότι κριθεί καλύτερο...

Απλά είναι έξτρα άγχος τώρα...ελπίζω το απόγευμα να γυρίσω πιο ήρεμη από το γιατρό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ με δυσκοιλιότητα γενικά δεν είχα θέμα και πριν μείνω έγκυος. Στην εγκυμοσύνη παίρνω από την αρχή σίδηρο δύο φορές την ημέρα και ευτυχώς  είμαι καλά. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η διατροφή πάντως, όσο πιο πλούσια σε φυτικές ίνες τόσο το καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Άνω κοιλιάς μέχρι ποιο σημείο σ έκανε; 

Κάτω από το στήθος μου έκανε κ με γύρισε κ στο πλάι κ έκανε κ στο πλάι... Από όργανα είδε... Συκώτι, χοληφόρα κ χοληδόχος κύστη, πάγκρεας, σπλήνα κ έντερο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Κάτω από το στήθος μου έκανε κ με γύρισε κ στο πλάι κ έκανε κ στο πλάι... Από όργανα είδε... Συκώτι, χοληφόρα κ χοληδόχος κύστη, πάγκρεας, σπλήνα κ έντερο.. 

και εμένα έτσι με είχε κάνει κορίτσι! Όσο αφορά την προεκλαμψία @Dioni20 μετράς την πίεση σου καθημερινά;; Εγώ έδωσα και αίμα για τους δείκτες κλπ τώρα δεν ξέρω τι να πω και ασπιρίνη είχε σταματήσει 30 εβδομάδα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Doritoula11 είπε:

και εμένα έτσι με είχε κάνει κορίτσι! Όσο αφορά την προεκλαμψία @Dioni20 μετράς την πίεση σου καθημερινά;; Εγώ έδωσα και αίμα για τους δείκτες κλπ τώρα δεν ξέρω τι να πω και ασπιρίνη είχε σταματήσει 30 εβδομάδα ! 

Έχει παίξει ρόλο η ψυχολογία μου στο έντερο και δεν μπορεί να γίνει και κάτι τώρα στην εγκυμοσύνη πιο δραστικό αλλά που θα πάει θα το παλέψω και αυτό!για σκεφτείτε το σε συνδυασμό με τις συσπάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έκανε καμία εξετάσεις για στρεπτόκοκκο; Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα μου, καλά μου φαίνονται, να δω τι θα μου πει μεθαύριο η γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια έκανε καμία εξετάσεις για στρεπτόκοκκο; Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα μου, καλά μου φαίνονται, να δω τι θα μου πει μεθαύριο η γιατρός.

Έκανα εγώ κοπέλα μου και είμαι καθαρή !αυριο έχω εγώ γιατρό ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Έκανα εγώ κοπέλα μου και είμαι καθαρή !αυριο έχω εγώ γιατρό ! 

Μάλλον μόλις μπούμε στον μήνα μας γίνεται η συγκεκριμένη εξέταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Μάλλον μόλις μπούμε στον μήνα μας γίνεται η συγκεκριμένη εξέταση.

Ναι ναι αλλά μην νομίζεις δεν την κάνουν όλοι οι γυναικολόγοι!αλλα είναι σημαντική αρκετά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

και εμένα έτσι με είχε κάνει κορίτσι! Όσο αφορά την προεκλαμψία @Dioni20 μετράς την πίεση σου καθημερινά;; Εγώ έδωσα και αίμα για τους δείκτες κλπ τώρα δεν ξέρω τι να πω και ασπιρίνη είχε σταματήσει 30 εβδομάδα ! 

Την μετράω Ναι αλλά είναι σταθερά χαμηλή...ο γυναικολογος λέει οτι ίσως να μην σχετίζεται το ουρικό με την προεκλαμψία και να είναι τυχαίο...μου έγραψε να δούμε και για λεύκωμα...Τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Κορίτσια έκανε καμία εξετάσεις για στρεπτόκοκκο; Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα μου, καλά μου φαίνονται, να δω τι θα μου πει μεθαύριο η γιατρός.

Κι εγώ έκανα...ήταν αρνητική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Κι εγώ έκανα...ήταν αρνητική...

Καλημέρα. Τι σου είπε τελικά χθες ο γιατρός σου; Και αν επιτρέπεται πού θα γεννήσεις, δεν θυμάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dioni20 είπε:

Την μετράω Ναι αλλά είναι σταθερά χαμηλή...ο γυναικολογος λέει οτι ίσως να μην σχετίζεται το ουρικό με την προεκλαμψία και να είναι τυχαίο...μου έγραψε να δούμε και για λεύκωμα...Τι να πω...

Καλημέρα ελπίζω να μην είναι τίποτα ! Εξάλλου τώρα είσαι σε καλή εβδομάδα ! Εγώ σήμερα θα πάω γιατρό και με έχει πιάσει άγχος δεν ξέρω γτ! Περιμένουμε νέα σου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Ευχαριστώ για τις ευχές! Έχουμε φτάσει σχεδόν στο τέλος, οπότε όπως κι αν έχει, ακόμα και τώρα να χρειαστεί να έρθουν τα μωρά μας, θα είναι εντάξει.  Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όσες περιμένουν.  Κι εγώ αύριο με το καλό θα πάω να με δει και να οργανωθούμε... αισθάνομαι ότι θα γεννήσω σύντομα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ευχαριστώ για τις ευχές! Έχουμε φτάσει σχεδόν στο τέλος, οπότε όπως κι αν έχει, ακόμα και τώρα να χρειαστεί να έρθουν τα μωρά μας, θα είναι εντάξει.  Καλά αποτελέσματα εύχομαι σε όσες περιμένουν.  Κι εγώ αύριο με το καλό θα πάω να με δει και να οργανωθούμε... αισθάνομαι ότι θα γεννήσω σύντομα... 

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι θα πάρω όλο τον μήνα μου, όπως και θα ήθελα. Από την μία ανυπομονώ να κρατήσω το μωρό μου αγκαλιά, από την άλλη ξέρω ότι θα μου λείψει αυτή η περίοδος που τον νιώθω να κουνιέται μέσα στην κοιλιά μου, η προσμονή κλπ. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αυτή η περίοδος είναι λίγο δύσκολη για τον σύζυγο, γιατί λόγω βροχών πήγαμε πίσω και τώρα τα έχει όλα μαζί στο κεφάλι του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι θα πάρω όλο τον μήνα μου, όπως και θα ήθελα. Από την μία ανυπομονώ να κρατήσω το μωρό μου αγκαλιά, από την άλλη ξέρω ότι θα μου λείψει αυτή η περίοδος που τον νιώθω να κουνιέται μέσα στην κοιλιά μου, η προσμονή κλπ. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αυτή η περίοδος είναι λίγο δύσκολη για τον σύζυγο, γιατί λόγω βροχών πήγαμε πίσω και τώρα τα έχει όλα μαζί στο κεφάλι του. 

Καλημέρα!καταλαβαινω πως νιώθεις εμένα ο άντρας μου σε δέκα μέρες με το καλό ξεκινάει καινούργια δουλειά εδώ Βερολίνο!θα είμαι μόνη πρώτα ο θεός με δυο παιδιά δεν με ενοχλεί αυτό εμένα απλά αγχώνεται πολύ γτ κάποιος πρέπει να πηγαίνει το παιδί παιδικό σταθμό σκεφτόμαστε κιόλας αν θα τον πάμε για ένα διάστημα λόγω του νεογέννητου δεν μπορεί να έρθει κάποιος από Ελλάδα λόγω θεμάτων άρα είναι όλο περίεργο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Τι σου είπε τελικά χθες ο γιατρός σου; Και αν επιτρέπεται πού θα γεννήσεις, δεν θυμάμαι...

Καλησπέρα...τρέχω λίγο με τους γιατρούς...

Δυστυχώς όντως δεν αναπτύσσεται σωστά....είναι μόλις 1800.

Αύριο έχουμε doppler για να δουμε για πιο λόγο δεν αναπτύσσεται...

Σήμερα έκανα τις πρώτες ενέσεις κορτιζόνης και αύριο θα κάνω και τις υπόλοιπες...Πήρα και έξτρα ινσουλίνη γιατί θα εκτοξευτεί τώρα το ζάχαρο....

Θα γεννήσω στην Πάτρα στο Ολύμπιον...όσο περισσότερες μέρες πάρει τώρα....βέβαια και αυριο να μου πουν ότι πρέπει να γεννηθεί εννοείτε θα το κάνω...

Ότι είναι καλύτερο για το μωρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπέρα...τρέχω λίγο με τους γιατρούς...

Δυστυχώς όντως δεν αναπτύσσεται σωστά....είναι μόλις 1800.

Αύριο έχουμε doppler για να δουμε για πιο λόγο δεν αναπτύσσεται...

Σήμερα έκανα τις πρώτες ενέσεις κορτιζόνης και αύριο θα κάνω και τις υπόλοιπες...Πήρα και έξτρα ινσουλίνη γιατί θα εκτοξευτεί τώρα το ζάχαρο....

Θα γεννήσω στην Πάτρα στο Ολύμπιον...όσο περισσότερες μέρες πάρει τώρα....βέβαια και αυριο να μου πουν ότι πρέπει να γεννηθεί εννοείτε θα το κάνω...

Ότι είναι καλύτερο για το μωρό...

Είναι μικρουλι το μωράκι σου. Το βασικό βέβαια είναι να είναι γερό. Για να σε βάλει να κάνεις ενέσεις κορτιζόνης μάλλον θα γεννήσεις πρόωρα.....Κάνε υπομονή, να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπέρα...τρέχω λίγο με τους γιατρούς...

Δυστυχώς όντως δεν αναπτύσσεται σωστά....είναι μόλις 1800.

Αύριο έχουμε doppler για να δουμε για πιο λόγο δεν αναπτύσσεται...

Σήμερα έκανα τις πρώτες ενέσεις κορτιζόνης και αύριο θα κάνω και τις υπόλοιπες...Πήρα και έξτρα ινσουλίνη γιατί θα εκτοξευτεί τώρα το ζάχαρο....

Θα γεννήσω στην Πάτρα στο Ολύμπιον...όσο περισσότερες μέρες πάρει τώρα....βέβαια και αυριο να μου πουν ότι πρέπει να γεννηθεί εννοείτε θα το κάνω...

Ότι είναι καλύτερο για το μωρό...

Εύχομαι ο,τι καλύτερο για σένα και το μωρό σου!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Είναι μικρουλι το μωράκι σου. Το βασικό βέβαια είναι να είναι γερό. Για να σε βάλει να κάνεις ενέσεις κορτιζόνης μάλλον θα γεννήσεις πρόωρα.....Κάνε υπομονή, να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά.

Σίγουρα θα γεννήσω πρόωρα...τελικά μάλλον και το ουρικό σχετίζεται με την προεκλαμψία και θα παρακολουθώ πιο εντατικά τώρα και την πίεση και περιμένουμε και τα αποτελέσματα και από άλλες εξετάσεις για να δούμε τι γίνεται...

😔😔😔😔

Έχω στεναχωρηθεί ρε γαμώτο....τα πήγαινε τόσο καλά μέχρι τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Καλησπέρα...τρέχω λίγο με τους γιατρούς...

Δυστυχώς όντως δεν αναπτύσσεται σωστά....είναι μόλις 1800.

Αύριο έχουμε doppler για να δουμε για πιο λόγο δεν αναπτύσσεται...

Σήμερα έκανα τις πρώτες ενέσεις κορτιζόνης και αύριο θα κάνω και τις υπόλοιπες...Πήρα και έξτρα ινσουλίνη γιατί θα εκτοξευτεί τώρα το ζάχαρο....

Θα γεννήσω στην Πάτρα στο Ολύμπιον...όσο περισσότερες μέρες πάρει τώρα....βέβαια και αυριο να μου πουν ότι πρέπει να γεννηθεί εννοείτε θα το κάνω...

Ότι είναι καλύτερο για το μωρό...

Ευχομαι ότι καλύτερο!! Γερό μωρό πάνω από όλα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...