Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλεκτικη μειωση σε πολυδυμη κυηση!


Sofaki17

Recommended Posts

στις On 8/3/2021 at 9:34 ΠΜ, ο/η Sofaki17 είπε:

Το ηθικο κομματι ειναι που με "τρωει" καθημερινα,συνεχως σκεφτομαι πως θα φτασω να κανω κατι τετοιο οταν μετα απο τοσο αγωνα τα καταφεραμε.

 

στις πριν 15 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

γιατι μας ρωτησε αν καποια εχει κανει την διαδικασια οχι να της πουμε να το κανει ή οχι!!!

Όχι μόνο!!! Όπως βλέπεις manoula84 την απασχολεί και αυτό. 

Για μένα τελείωσε εδώ η συζήτηση. Δεν είμαι υπόλογη που εξέφρασα την άποψή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2021 at 10:58 ΠΜ, ο/η donnat είπε:

Η χρήση ιστοριών από το ινσταγκραμ αποτελεί την πραγματικότητα και δίδεται ως παράδειγμα; Η τελευταία σας παράγραφος χρειάζεται αναφορά. Ωθείτε μια κατάσταση προς ίδιον όφελος; 

Καλά μην τρελαίνεσαι κ εσύ την άποψη της είπε η κοπέλα και απλά ανέφερε και αυτήν την περίπτωση...Δεν ωθεί καμία κατάσταση ούτε αυτή ούτε κάποια άλλη κοπέλα σε ένα φορούμ πίσω από ένα πληκτρολόγιο η κάθε μια από εμάς λέει την άποψη της,τον πόνο της και την εμπειρία της.Ενήλικες ήμαστε κ ξέρουμε τι από αυτά κρατάμε κ το όχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi87 είπε:

Καλά μην τρελαίνεσαι κ εσύ την άποψη της είπε η κοπέλα και απλά ανέφερε και αυτήν την περίπτωση...Δεν ωθεί καμία κατάσταση ούτε αυτή ούτε κάποια άλλη κοπέλα σε ένα φορούμ πίσω από ένα πληκτρολόγιο η κάθε μια από εμάς λέει την άποψη της,τον πόνο της και την εμπειρία της.Ενήλικες ήμαστε κ ξέρουμε τι από αυτά κρατάμε κ το όχι...

Ποιός σου είπε ότι τρελάθηκα; Σε ένα φόρουμ ποτέ δεν ξέρεις ποιόν έχεις απέναντι σου. Το κράτησε το παρόλη τη δύσκολη εγκυμοσύνη για να το γεννήσεις και να το δώσεις σε εμένα 'χαριτολογώντας' η όχι είναι πάνω σε αυτό που ρώτησε ότι πιο άκυρο μπορούσε να ακουστεί. Ούτε άποψη είναι ούτε πόνος ούτε εμπειρία. Μια γυναίκα σκέφτεται να κάνει έκτρωση η να ρισκάρει μια υψηλού κινδύνου κύηση με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία της και την οικογένεια της μελλοντικά. Τέτοιες νουθεσίες και απόψεις καμία σχέση και ενσυναίσθηση δεν έχουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η donnat είπε:

Ποιός σου είπε ότι τρελάθηκα; Σε ένα φόρουμ ποτέ δεν ξέρεις ποιόν έχεις απέναντι σου. Το κράτησε το παρόλη τη δύσκολη εγκυμοσύνη για να το γεννήσεις και να το δώσεις σε εμένα 'χαριτολογώντας' η όχι είναι πάνω σε αυτό που ρώτησε ότι πιο άκυρο μπορούσε να ακουστεί. Ούτε άποψη είναι ούτε πόνος ούτε εμπειρία. Μια γυναίκα σκέφτεται να κάνει έκτρωση η να ρισκάρει μια υψηλού κινδύνου κύηση με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία της και την οικογένεια της μελλοντικά. Τέτοιες νουθεσίες και απόψεις καμία σχέση και ενσυναίσθηση δεν έχουν. 

Το «ωθείται σε μια τέτοια ενέργεια προς ιδιον όφελος» που ανέφερες στο σχόλιο σου μου δείχνει ότι πήρες κάτι πολύ πιο σοβαρά από όσο πρέπει...καμία από εμάς δεν ωθεί κανέναν σε κάτι λέμε την άποψη μας κ ως εκεί...κ εμένα η άποψη μου είναι ότι είναι δύσκολη μια τρίδυμη κύηση κ συμφωνώ με την απόφαση της...αλλά δέχομαι και τις απόψεις των άλλων κοριτσιών που έχουν αντίθετη γνώμη...και για να ήμαστε ρεαλίστριες γνωρίζουμε ότι και η επιλεκτική μείωση κρύβει κάποιους κινδύνους...Εδώ η κοπέλα χρειάζεται κάποια να της πει την εμπειρία της αν έχει βρεθεί στην ίδια κατάσταση οι υπόλοιπες που δεν έχουμε περάσει κάτι αντίστοιχο δυστυχώς  δεν μπορούμε να την βοηθήσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/3/2021 at 5:14 ΜΜ, ο/η Λίμνη είπε:

Sofaki17 συμφωνω με όσα είπε παραπάνω η paradise bird και θα ηθελα να σου πω κι εγώ με πολλη αγάπη δύο πράγματα! 

Επειδή κι εγώ είμαι στην προσπάθεια εδώ και 3 χρόνια χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα και πονάω πολύ γι αυτό, έχω ξοδέψει πολλές ώρες στο ίντερνετ και μέσα σε όλα έχω δει οικογένειες που τους ήρθε τριδυμη κ τετραδυμη κύηση είτε με εξωσωματικη είτε με φυσική σύλληψη και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις να προηγούνταν ήδη 1 ή και περισσότερα παιδιά. Κι όμως αν δεις την μετά τη γέννηση των παιδιών πορεία τους, καμία απ αυτές τις μανάδες δεν το μετάνιωσε όσες κι αν ήταν οι δυσκολίες, που εννοείται ότι υπάρχουν. 

https://instagram.com/maxinelee_y?igshid=1gcmhmsxtvk0y

https://instagram.com/thegreniertriplets?igshid=t4g2z47lddq1

Σκέφτεσαι το αν θα παραγκονιστει το μεγάλο σου παιδί για λίγους μήνες ή τα πρώτα χρόνια αλλά σκεφτεσαι και την ευτυχία που θα έχει για μια ζωή έχοντας αλλά 3 αδέλφια; Και μιλάω εκ πείρας καθώς προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια! Η χαρά των παιδιών με πολλά αδερφια είναι απεριγραπτη. 

Σκέφτεσαι τη σωματική σου υγεία και ότι θα είναι δύσκολη εγκυμοσύνη, που όντως έχεις δίκαιο ότι θα είναι υψηλού κινδυνου η εγκυμοσύνη (αλλά όχι κάτι ακατόρθωτο) αλλά σκέφτεσαι εξίσου την ψυχική σου υγεία για την υπόλοιπη ζωή σου αν προχωρήσεις στο να διακόψεις τη ζωή του ενός από τα τρία παιδιά σου; καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποια κοπέλα που έχει κάνει έκτρωση. Εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 κοπέλες που έκαναν έκτρωση και από τότε δεν μπορούν να βρουν την ηρεμία τους.. 

Κι επίσης επιλογές υπάρχουν αν οι οικονομικες σας δυνατότητες πιστεύεις ότι δεν επαρκούν, μπορείτε να το δώσετε για υιοθεσία σε ζευγάρι που το θέλουν πραγματικά με πρώτη ενδιαφερόμενη εμένα με τον άντρα μου! 

Ο Θεός να σε φωτίσει! 😊

Ότι πιο τραγικό έχω διαβάσει δεν είναι ηθικό να κάνει έκτρωση η κοπέλα αλλά είναι ηθικό να τα γεννήσει και να δώσει για υιοθεσία το ένα;!σοκ!ελπιζω να μην κατάλαβα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...