Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vickypucca είπε:

τίποτα κορίτσι!! Μου είχε πει ότι κάνει διατάσεις η μήτρα γιατί προετοιμάζεται για τον τοκετό.

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καθόλου συσπάσεις μέχρι το τέλος...αλλά αυτή είναι τελείως διαφορετική! Και επειδή κουράζομαι πολυ με τον μικρό μου αγχώνομαι για το παραμικρό που νιώθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καθόλου συσπάσεις μέχρι το τέλος...αλλά αυτή είναι τελείως διαφορετική! Και επειδή κουράζομαι πολυ με τον μικρό μου αγχώνομαι για το παραμικρό που νιώθω. 

Ίσως φταίει και το άγχος. Παίζει σημαντικό ρόλο. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι ότι αυτό που νιώθεις είναι φυσιολογικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια είχα κ εγω σήμερα ραντεβού στην γυναικολογο μου! 33 κ 5 μέρες σήμερα κ ο μπεμπης είναι 1920 γραμμάρια και με το κεφάλι προς τα κατω!! Λιγο μικρούλης μου φάνηκε εμένα αλλά η γιατρός μου είπε ότι είναι πολυ καλα τα γραμμάρια του και ότι θα βγει εύκολα 🤩🤩

Δεν το πιστεύω ότι έχουν μείνει μονο 6 εβδομάδες και ίσως και πιο λιγο ακόμα 🤔🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η m_vlc είπε:

Μπράβο κορίτσι! 

Εγω σήμερα 35+1 και ξεκίνησαν και μένα μικροσυσπασουλες. Είχα χθες ραντεβού με τον γιατρό, είδαμε την μπουμπού, είναι κι εμένα χαμηλά και σε βάρος 2800.. μου έδωσε κι ένα 3ο μαγνήσιο να πίνω και στις 17 θα κάνω το βιοφυσικο προφίλ! Έτσι μου το είπε... 

Ξεκούραση και υπομονή, λίγο μας έμεινε! 

Κορίτσι τι ειναι το βιοφυσικο προφίλ? Μια χαρα η μπουμπού σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vickypucca είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι 32+6 και χθες έκανα το doppler. Μου βρήκε λίγο παραπάνω αμνιακό υγρό και τον μπέμπη στα 2400 kg. Ξέρει καμία τι κινδύνους μπορεί να έχει το λίγο παραπάνω υγρό (υδράμνιο όπως μου το είπε) για το μωρό; 

Καλησπέρα κορίτσι! Δεν ρώτησες αν είναι κατι ανησυχητικο για το υγρό? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτο δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο αλλά για να σου φύγει το άγχος καλο θα ήταν να ρωτήσεις κ παλι τον γιατρό σου κ να μας πεις κ εμας να ξέρουμε. Ελπίζω να μην είναι κατι ανησυχητικο. Μπαμπατσικος θα βγει κ ο δικος σου😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Κορίτσι τι ειναι το βιοφυσικο προφίλ? Μια χαρα η μπουμπού σου!! 

Από ότι μου είπε ο γιατρός, θα το κάνω στο μαιευτήριο που θα γεννήσω και είναι ένα τεστ που μετράει 5 παράγοντες, συμπεριλαμβάνει και doppler πιο εξειδικευμένο και non stress, και μετράει και τις κινήσεις του μωρού, τον αναπνευστικό Ρυθμό και τον μυϊκό τόνο... Εννοείται ότι όταν το κάνω, με το καλό, θα σας πω και λεπτομέρειες... Θα διανύω την 37η όταν το κάνω...ελπίζω μόνο μην μου πουν κανένα μπαίνεις να γεννήσεις τώρα... 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Δεν ρώτησες αν είναι κατι ανησυχητικο για το υγρό? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτο δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο αλλά για να σου φύγει το άγχος καλο θα ήταν να ρωτήσεις κ παλι τον γιατρό σου κ να μας πεις κ εμας να ξέρουμε. Ελπίζω να μην είναι κατι ανησυχητικο. Μπαμπατσικος θα βγει κ ο δικος σου😁😁

Μου είπε ότι συνήθως οφείλεται στο ανεβασμένο ζάχαρο αλλά όταν είχα κάνει τη καμπύλη ζαχάρου ήταν μια χαρά. Την Δευτέρα με έβαλε να επαναλάβω τις εξετάσεις και να το δούμε. Βέβαια τις τελευταίες δυόμιση βδομάδες επειδή δεν έβαζα κιλά και επειδή είχα καλές εξετάσεις επαναπαύτηκα σαυτό και ξεσκίστηκα στα ζυμαρικά, τις πατάτες, τα γλυκά και μάλλον είναι από αυτό. Μακάρι να είναι αυτό δηλαδή γιατί ρυθμίζεται αλλιώς οφείλεται σε άλλα παθολογικά αίτια που θα πρέπει να ψάξω😞. εμένα μεγάλος μου φάνηκε αλλά μου είπε ότι δεν είναι. Τι άγχος κι αυτό τώρα στο τέλος. Να μας πάνε όλα καλά ρε κορίτσι. Για όλες μας δηλαδή. Να βγούνε γερά και υγιή και με ένα πόνο όπως λένε (που δεν ισχύει 😆😛)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Γεια σας κορίτσια είχα κ εγω σήμερα ραντεβού στην γυναικολογο μου! 33 κ 5 μέρες σήμερα κ ο μπεμπης είναι 1920 γραμμάρια και με το κεφάλι προς τα κατω!! Λιγο μικρούλης μου φάνηκε εμένα αλλά η γιατρός μου είπε ότι είναι πολυ καλα τα γραμμάρια του και ότι θα βγει εύκολα 🤩🤩

Δεν το πιστεύω ότι έχουν μείνει μονο 6 εβδομάδες και ίσως και πιο λιγο ακόμα 🤔🤔🤔

Με ποιον τρόπο θα ήθελες ιδανικά να γεννήσεις; Σκέφτεσαι καθόλου εκείνη τη στιγμή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Κοριτσια για πείτε μου σας παρακαλώ τι ακριβώς νιώθετε και καταλαβαίνετε ότι ειναι συσπάσεις..; Απο το πρωί η μικρή που κουνιέται νιωθω πονο χαμηλά διαφορετικό από τις προηγούμενες φορές...αυτή τη φορά είναι πόνος δεν ειναι πίεση..και γενικά οι κινήσεις της ειναι λίγο ενοχλητικές πολλά τραβήγματα!

Εγω νιώθω πόνο σαν να περιμένω να αδιάθετησω και πέτρωμα σε ολόκληρη την κοιλιά. Βέβαια απο χθες νιώθω κ λιγότερο τις κινήσεις του. Ίσως επειδή είναι χαμηλά πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vickypucca είπε:

Μου είπε ότι συνήθως οφείλεται στο ανεβασμένο ζάχαρο αλλά όταν είχα κάνει τη καμπύλη ζαχάρου ήταν μια χαρά. Την Δευτέρα με έβαλε να επαναλάβω τις εξετάσεις και να το δούμε. Βέβαια τις τελευταίες δυόμιση βδομάδες επειδή δεν έβαζα κιλά και επειδή είχα καλές εξετάσεις επαναπαύτηκα σαυτό και ξεσκίστηκα στα ζυμαρικά, τις πατάτες, τα γλυκά και μάλλον είναι από αυτό. Μακάρι να είναι αυτό δηλαδή γιατί ρυθμίζεται αλλιώς οφείλεται σε άλλα παθολογικά αίτια που θα πρέπει να ψάξω😞. εμένα μεγάλος μου φάνηκε αλλά μου είπε ότι δεν είναι. Τι άγχος κι αυτό τώρα στο τέλος. Να μας πάνε όλα καλά ρε κορίτσι. Για όλες μας δηλαδή. Να βγούνε γερά και υγιή και με ένα πόνο όπως λένε (που δεν ισχύει 😆😛)

Ναι το έχω ακούσει κ εγω ότι το ανεβασμένο ζάχαρο το κάνει αυτο όπως  κ να μεγαλώνει γρήγορα το εμβρυο κ γεννιεται μεγάλο. Αλλα και τα δύο είναι εξίσου συχνά φαινόμενα και καθόλου μα καθόλου ανησυχητικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρει καμία πως να φτιάξουμε ένα πινακάκι με τις ΠΗΤ μας και το φύλο που περιμένει η καθεμία? Φτάνουμε στη τελική ευθεία και να ξέρουμε ποια θα μας ενημερώσει πρώτη για την εμπειρία της.....🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ξέρει καμία πως να φτιάξουμε ένα πινακάκι με τις ΠΗΤ μας και το φύλο που περιμένει η καθεμία? Φτάνουμε στη τελική ευθεία και να ξέρουμε ποια θα μας ενημερώσει πρώτη για την εμπειρία της.....🙂

Αχ τι ωραία ιδέα!!!! Μακάρι να ξέρει κάποια να το φτιάξει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

Αχ τι ωραία ιδέα!!!! Μακάρι να ξέρει κάποια να το φτιάξει!!!

Εγώ θα μπορούσα να το φτιάξω αρκεί να έχω από εσάς τις ΠΗΤ και το φύλο από τα μπεμπακια σας... 

Κι όταν πρώτα ο Θεός ξεκινήσουν να έρχονται στις ζωές μας θα φτιάξω και μια στήλη για να γράφεται η ημερομηνία! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vickypucca είπε:

Μου είπε ότι συνήθως οφείλεται στο ανεβασμένο ζάχαρο αλλά όταν είχα κάνει τη καμπύλη ζαχάρου ήταν μια χαρά. Την Δευτέρα με έβαλε να επαναλάβω τις εξετάσεις και να το δούμε. Βέβαια τις τελευταίες δυόμιση βδομάδες επειδή δεν έβαζα κιλά και επειδή είχα καλές εξετάσεις επαναπαύτηκα σαυτό και ξεσκίστηκα στα ζυμαρικά, τις πατάτες, τα γλυκά και μάλλον είναι από αυτό. Μακάρι να είναι αυτό δηλαδή γιατί ρυθμίζεται αλλιώς οφείλεται σε άλλα παθολογικά αίτια που θα πρέπει να ψάξω😞. εμένα μεγάλος μου φάνηκε αλλά μου είπε ότι δεν είναι. Τι άγχος κι αυτό τώρα στο τέλος. Να μας πάνε όλα καλά ρε κορίτσι. Για όλες μας δηλαδή. Να βγούνε γερά και υγιή και με ένα πόνο όπως λένε (που δεν ισχύει 😆😛)

Ναι να κάνεις παλι εξετάσεις κ εαν είναι το ζάχαρο μπορείς να το ρυθμίσεις ! Μακάρι να μας πανε σε όλες καλα!!!λιγο έμεινε να μας φύγει κ αυτο το αγχος.. Σημασία έχει να είναι και τα μπεμπακια και εμείς καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vickypucca είπε:

Με ποιον τρόπο θα ήθελες ιδανικά να γεννήσεις; Σκέφτεσαι καθόλου εκείνη τη στιγμή;

Το ιδανικό θα ήταν να γεννήσω φυσιολογικά!!Όλα μέχρι στιγμής δείχνουν ότι θα γεννήσω φυσιολογικά τώρα αν προκύψει καισαρική στην πορεία θα κάνω ότι μου πει η γιατρός μου! Γενικά δεν θέλω να σκέφτομαι την διαδικασία της γέννας για να μην αγχώνομαι και επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη λεω ότι είναι να γίνει θα γίνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ξέρει καμία πως να φτιάξουμε ένα πινακάκι με τις ΠΗΤ μας και το φύλο που περιμένει η καθεμία? Φτάνουμε στη τελική ευθεία και να ξέρουμε ποια θα μας ενημερώσει πρώτη για την εμπειρία της.....🙂

Δυστυχώς ούτε εγω ξέρω!! Θα ήταν ωραια ομως να μπορούσαμε να το κάνουμε!! Αν και νομίζω ότι θα είσαι απο τις πρώτες που θα μας περιγράψεις την εμπειρία σου 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ναι το έχω ακούσει κ εγω ότι το ανεβασμένο ζάχαρο το κάνει αυτο όπως  κ να μεγαλώνει γρήγορα το εμβρυο κ γεννιεται μεγάλο. Αλλα και τα δύο είναι εξίσου συχνά φαινόμενα και καθόλου μα καθόλου ανησυχητικα

Αχ σε ευχαριστώ πολύ!! καθησυχάστηκα κάπως να σου πω την αλήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι αλλα εγω έχω πητ μέχρι 20/10 κ την κόρη τη γέννησα 40+3 φυσιολογικά. Κ τώρα φυσιολογικά πάω μέχρι στιγμής. Είναι κ άλλες κοπέλες με καισαρική γρηγορότερα από εμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η m_vlc είπε:

Εγώ θα μπορούσα να το φτιάξω αρκεί να έχω από εσάς τις ΠΗΤ και το φύλο από τα μπεμπακια σας... 

Κι όταν πρώτα ο Θεός ξεκινήσουν να έρχονται στις ζωές μας θα φτιάξω και μια στήλη για να γράφεται η ημερομηνία! ♥️

Τέλεια εγώ έχω Πητ 20/10 και είναι κοριτσάκι σε 2 εβδομάδες όμως θα ξςρω ακριβώς πότε θα γεννήσω πάω καισαρική!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η m_vlc είπε:

Εγώ θα μπορούσα να το φτιάξω αρκεί να έχω από εσάς τις ΠΗΤ και το φύλο από τα μπεμπακια σας... 

Κι όταν πρώτα ο Θεός ξεκινήσουν να έρχονται στις ζωές μας θα φτιάξω και μια στήλη για να γράφεται η ημερομηνία! ♥️

Κ εγώ 20/10 πητ κ έχω αγοράκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vickypucca είπε:

Κι εγώ 27/10 ΠΗΤ και αγοράκι 🎈❤️

Τέλεια, κοριτσια! Θα περιμένω αν είναι μήπως απαντήσουν κι άλλες μέλλουσες μανουλες κι αύριο θα φτιάξω το πινακακι μας! Εγώ έχω ΠΗΤ 13/10 αλλά έχω ένα feeling ότι δεν θα μείνει μέχρι τότε μέσα το κορίτσι μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες! Έχω πητ έως 20/11 αλλά θα πάμε με καισαρική οπότε λογικά λόγω και της υγείας μας θα μ το πάρει στις 37 εβδομάδες δηλαδή στις 30/10...

Εχω άγχος πολύ γιατί θέλω τοπική αναισθησία και φοβάμαι την διαδικασία αρκετά. Είναι το 3ο μου παιδάκι. 

Αλλά επειδή εχω περάσει διαφορά δεν μπορώ καθόλου ενέσεις. 

Πφφφφ.... 

Αυτό με το πινακάκι που λέτε τι είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η m_vlc είπε:

Τέλεια, κοριτσια! Θα περιμένω αν είναι μήπως απαντήσουν κι άλλες μέλλουσες μανουλες κι αύριο θα φτιάξω το πινακακι μας! Εγώ έχω ΠΗΤ 13/10 αλλά έχω ένα feeling ότι δεν θα μείνει μέχρι τότε μέσα το κορίτσι μου... 

Κ εγώ έτσι νιώθω αλλά καμία φορά απογοητευομαι γιατί κ στη 1η έτσι ένιωθα κ γέννησα 40++

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...