Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

Βρε κορίτσια αλήθεια τώρα η αφαγία δείχνει ουρολοιμωξη;;;;;δεν μ έχει πει κάτι τέτοιο εμένα ο γιατρός...Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού για το 2 εμβόλιο θα τον ρωτήσω..εμενα πίνει γύρω στα 650 μλ την ημέρα..Ενώ αρχές του  προηγούμενου μήνα ξεκίνησε πολυ καλα με το γάλα μου έπινε πάνω από 130 ,150 και έφτασε να πιει και 180 μλ εδω και 2 εβδομάδες περίπου πάλι ξεκινησε και μου το ελαττωσε..και τώρα πίνει από 90 μέχρι 130 με ζορισμα. Βέβαια την έχω ζυγίσει και έχει πάρει 1 κιλό. Δεν ξερω πως θα συνεχίσει πάντως έχω καταλάβει ότι είναι ολιγοφαγη εκτός αν κρύβεται κάτι που δεν έχουμε εντοπισει..

Εντωμεταξύ σήμερα έκανα το εμβόλιο για τον κορονοιο!εσείς το κάνατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Βρε κορίτσια αλήθεια τώρα η αφαγία δείχνει ουρολοιμωξη;;;;;δεν μ έχει πει κάτι τέτοιο εμένα ο γιατρός...Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού για το 2 εμβόλιο θα τον ρωτήσω..εμενα πίνει γύρω στα 650 μλ την ημέρα..Ενώ αρχές του  προηγούμενου μήνα ξεκίνησε πολυ καλα με το γάλα μου έπινε πάνω από 130 ,150 και έφτασε να πιει και 180 μλ εδω και 2 εβδομάδες περίπου πάλι ξεκινησε και μου το ελαττωσε..και τώρα πίνει από 90 μέχρι 130 με ζορισμα. Βέβαια την έχω ζυγίσει και έχει πάρει 1 κιλό. Δεν ξερω πως θα συνεχίσει πάντως έχω καταλάβει ότι είναι ολιγοφαγη εκτός αν κρύβεται κάτι που δεν έχουμε εντοπισει..

Εντωμεταξύ σήμερα έκανα το εμβόλιο για τον κορονοιο!εσείς το κάνατε;

Έχω κάνει κ τη 2η δοση κ περιμένω την άλλη εβδομάδα να μ εκδοθεί το πιστοποιητικό. Μόνο πόνο στο χέρι κ κάτι σαν κουραση ένιωσα με λίγο πονοκέφαλο κ στις 2 δόσεις. Εμενα που έκανε ουρολοιμωξη κ εχε ιστορικό ν είπαν ότι είναι σύμπτωμα.  Τώρα σε παιδάκια χωρίς ιστορικό δεξερω να σ πω. Ίσως είναι σε αλμα εσένα. Εμάς μας είχαν πει αν κάνει πυρετό-γκρίνια-αφαγια-αδιαθεσια κάνουμε κατευθείαν γενική ούρων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Καταρχήν μη σκας. Θα κάνεις γενικη ούρων αν δείξει πυοσφαιρια τότε θα κάνεις καλλιέργεια. Αν δε δείξει κάτι η γενικη δε χρειάζεται καλλιέργεια αρα ούτε κ αντιβίωση. Αν δείξει κάτι ή καλλιέργεια κ φοβάσαι ότι είναι από δικό σ λάθος τότε θα ξανακάνεις για να βεβαιωθείς. Εγω ετσι κάνω. Βέβαια μέχρι στιγμής εκτός την 1η φορά που έδειξε ανεβασμένα πυοσφαιρια δε ξαναχρειαστηκε καλλιέργεια. Οτι έκαναν στο νοσοκομείο αυτοί 

Σήμερα, βγήκε η mayer. Δόξα τω Θεώ, καθαρή! Άρα δεν έχουμε αλλεργία! 
Πήγα στο Ρέα για εξέταση ούρων -για καλύτερα υποτίθεται-, ο γιατρός μου έχει γράψει και καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα. Έξαλλη! Δράμα!
Κορίτσια; Είχα πλύνει το παιδί στο σπίτι και είχα βάλει κρέμα μέχρι να πάμε
και η κοπελιά εκεί, απλά το σκούπισε λίγο με ένα χαρτί, για να του βάλει το σακουλάκι για τα ούρα.
Της λέω «συγγνώμη δε θα την πλύνετε»; Μου λέει «άμα θέλετε μπορείτε να την πλύνετε εσείς, δεν είναι υποχρεωτικό». Από όσα είχα διαβάσει απλά ον-λάιν, δεν ακολούθησε τίποτα. Εγώ της είπα να βάλουμε καθαρή πάνα, γιατί είχε ουρήσει στην προηγούμενη. Θα την έκλεινε με την ίδια που πήγα!
Τέλος πάντων, την πλένω, την αλλάζω και μου λέει «θα το κρατήσετε μια ώρα» (εγώ ξέρω 30' με 40'). 
Το σακουλάκι είχε ξεκολλήσει, το παιδί δεν ούρησε καν και καλύτερα,
γιατί σίγουρα το δείγμα θα έβγαινε επιμολυσμένο και θα έπρεπε να την επαναλάβω.
Ήρθα σπίτι και προσπάθησα μόνη μου, με πολύ περισσότερη υγιεινή και προσοχή. 
Προφανώς, δεν μου έκανε το χατίρι να τα κάνει -μου τα έκανε πάνω σε μια αλλαγή πριν της κολλήσω το συλλέκτη- και έκλεισε το μικροβιολογικό! Θα προσπαθήσω ξανά το πρωί. 
Σε μελέταγα Ρούλα μου, που το κάνεις μόνη! Καλύτερα από εμάς, κανείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

η αφαγία δείχνει ουρολοιμωξη;

Υπάρχει περίπτωση, αλλά συνήθως η μη πρόσληψη βάρους δείχνει. Όχι τόσο η αφαγία ή η ολιγοφαγία!
Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα, εφόσον έχει πάρει κιλό! Σε κάποια άλματα επίσης κόβουν ml.

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Εντωμεταξύ σήμερα έκανα το εμβόλιο για τον κορονοιο!εσείς το κάνατε;

Το έχω κάνει ναι! Έκανα τη 2η, αρχές Δεκέμβρη! Όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η itsathina είπε:

Σήμερα, βγήκε η mayer. Δόξα τω Θεώ, καθαρή! Άρα δεν έχουμε αλλεργία! 
Πήγα στο Ρέα για εξέταση ούρων -για καλύτερα υποτίθεται-, ο γιατρός μου έχει γράψει και καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα. Έξαλλη! Δράμα!
Κορίτσια; Είχα πλύνει το παιδί στο σπίτι και είχα βάλει κρέμα μέχρι να πάμε
και η κοπελιά εκεί, απλά το σκούπισε λίγο με ένα χαρτί, για να του βάλει το σακουλάκι για τα ούρα.
Της λέω «συγγνώμη δε θα την πλύνετε»; Μου λέει «άμα θέλετε μπορείτε να την πλύνετε εσείς, δεν είναι υποχρεωτικό». Από όσα είχα διαβάσει απλά ον-λάιν, δεν ακολούθησε τίποτα. Εγώ της είπα να βάλουμε καθαρή πάνα, γιατί είχε ουρήσει στην προηγούμενη. Θα την έκλεινε με την ίδια που πήγα!
Τέλος πάντων, την πλένω, την αλλάζω και μου λέει «θα το κρατήσετε μια ώρα» (εγώ ξέρω 30' με 40'). 
Το σακουλάκι είχε ξεκολλήσει, το παιδί δεν ούρησε καν και καλύτερα,
γιατί σίγουρα το δείγμα θα έβγαινε επιμολυσμένο και θα έπρεπε να την επαναλάβω.
Ήρθα σπίτι και προσπάθησα μόνη μου, με πολύ περισσότερη υγιεινή και προσοχή. 
Προφανώς, δεν μου έκανε το χατίρι να τα κάνει -μου τα έκανε πάνω σε μια αλλαγή πριν της κολλήσω το συλλέκτη- και έκλεισε το μικροβιολογικό! Θα προσπαθήσω ξανά το πρωί. 
Σε μελέταγα Ρούλα μου, που το κάνεις μόνη! Καλύτερα από εμάς, κανείς!

Επειδή είναι αγόρι το μπορώ μη νομίζεις. Κ εμενα τελευταία φορά που έκανα γενική ούρων μ εκαναν κ καλλιέργεια η οποία βγήκε με μικρόβιο. Όμως ο παιδίατρος μ είπε ότι αφού βγήκε καθαρή η γενική σπάνια να βγει με ουρολοιμωξη η καλλιέργεια. Κ ειναι Επειδή δεν τον έπλυνα καλά πριν. Θα ξαναεπαναλαβω σε μια εβδομάδα κ θα τον πλύνω σχολαστικά. 

Ναι έχεις δίκιο δεν είναι μόνο η αφαγία αλλά κ η μη πρόσληψη βάρους. Αλλα όχι σε όλα τα παιδάκια. Εμένα που έχει ιστορικό είναι πιο εύκολο σαν σημαδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

καλλιέργεια η οποία βγήκε με μικρόβιο

Σκέψου εμένα σήμερα με την τύπισσα.. 50 μικρόβια θα μου έβγαιναν!
Πως τον πλένεις; Έχω διαβάσει ότι θέλει 3 φορές σαπούνισμα,
μετά περιχύνεις δύο ορούς και στεγνώνεις με αποστειρωμένη γάζα ταμποναριστά, εξωτερικά μόνο!
Εσένα είναι και αγοράκι πρέπει να καθαρίσεις καλά μέσα το πουλάκι του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Σκέψου εμένα σήμερα με την τύπισσα.. 50 μικρόβια θα μου έβγαιναν!
Πως τον πλένεις; Έχω διαβάσει ότι θέλει 3 φορές σαπούνισμα,
μετά περιχύνεις δύο ορούς και στεγνώνεις με αποστειρωμένη γάζα ταμποναριστά, εξωτερικά μόνο!
Εσένα είναι και αγοράκι πρέπει να καθαρίσεις καλά μέσα το πουλάκι του!

Ναι πρέπει να ανεβάσω το πετσακι. 1η φορά θα το κάνω να σ πω την αλήθεια. Θα δείξει. Εσενα που βγήκε καθαρή η mayer αρα τσάμπα πίνει υποαλλεργικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Σήμερα, βγήκε η mayer. Δόξα τω Θεώ, καθαρή! Άρα δεν έχουμε αλλεργία! 
Πήγα στο Ρέα για εξέταση ούρων -για καλύτερα υποτίθεται-, ο γιατρός μου έχει γράψει και καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα. Έξαλλη! Δράμα!
Κορίτσια; Είχα πλύνει το παιδί στο σπίτι και είχα βάλει κρέμα μέχρι να πάμε
και η κοπελιά εκεί, απλά το σκούπισε λίγο με ένα χαρτί, για να του βάλει το σακουλάκι για τα ούρα.
Της λέω «συγγνώμη δε θα την πλύνετε»; Μου λέει «άμα θέλετε μπορείτε να την πλύνετε εσείς, δεν είναι υποχρεωτικό». Από όσα είχα διαβάσει απλά ον-λάιν, δεν ακολούθησε τίποτα. Εγώ της είπα να βάλουμε καθαρή πάνα, γιατί είχε ουρήσει στην προηγούμενη. Θα την έκλεινε με την ίδια που πήγα!
Τέλος πάντων, την πλένω, την αλλάζω και μου λέει «θα το κρατήσετε μια ώρα» (εγώ ξέρω 30' με 40'). 
Το σακουλάκι είχε ξεκολλήσει, το παιδί δεν ούρησε καν και καλύτερα,
γιατί σίγουρα το δείγμα θα έβγαινε επιμολυσμένο και θα έπρεπε να την επαναλάβω.
Ήρθα σπίτι και προσπάθησα μόνη μου, με πολύ περισσότερη υγιεινή και προσοχή. 
Προφανώς, δεν μου έκανε το χατίρι να τα κάνει -μου τα έκανε πάνω σε μια αλλαγή πριν της κολλήσω το συλλέκτη- και έκλεισε το μικροβιολογικό! Θα προσπαθήσω ξανά το πρωί. 
Σε μελέταγα Ρούλα μου, που το κάνεις μόνη! Καλύτερα από εμάς, κανείς!

Μπράβο εύχομαι όλα τα αποτελέσματα να είναι καθαρά!!!

Είναι πολυ δύσκολο να μαζέψεις τα ουρά και πάρα πολύ εύκολο να γίνει λάθος κ να βγάλει μικροβιο δούλευα σε μικροβιολογικο και 2 στις 3 καλλιέργειες μωρών έβγαιναν με επιμολυνση . Πολύ καθαρά χεράκια πλυσιμο καλό στέγνωμα για να κολλήσει το σακουλάκι και περιμένεις..φρόντισε να έχει πιει γάλα πριν ώστε να έχει τσισακια .45 λεπτά  το πολύ το σακουλάκι αν περάσει η ώρα ξανά από την αρχή όλα. Και μετά όπως είναι το σακουλάκι κλείσιμο και βάλτο σε έναν ουροσυλλεκτη και καλό είναι να μην αργήσεις να το πας στο εργαστήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Μπράβο εύχομαι όλα τα αποτελέσματα να είναι καθαρά!!!

Είναι πολυ δύσκολο να μαζέψεις τα ουρά και πάρα πολύ εύκολο να γίνει λάθος κ να βγάλει μικροβιο δούλευα σε μικροβιολογικο και 2 στις 3 καλλιέργειες μωρών έβγαιναν με επιμολυνση . Πολύ καθαρά χεράκια πλυσιμο καλό στέγνωμα για να κολλήσει το σακουλάκι και περιμένεις..φρόντισε να έχει πιει γάλα πριν ώστε να έχει τσισακια .45 λεπτά  το πολύ το σακουλάκι αν περάσει η ώρα ξανά από την αρχή όλα. Και μετά όπως είναι το σακουλάκι κλείσιμο και βάλτο σε έναν ουροσυλλεκτη και καλό είναι να μην αργήσεις να το πας στο εργαστήριο. 

Καλημέρα!! Εσύ που ξέρεις από μικροβιολογικό ξέρεις αν θέλει 45 λεπτά κ ο ουροσυλλέκτης ανοικτός? Εγώ με ουροσυλλέκτη του κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Καλημέρα!! Εσύ που ξέρεις από μικροβιολογικό ξέρεις αν θέλει 45 λεπτά κ ο ουροσυλλέκτης ανοικτός? Εγώ με ουροσυλλέκτη του κάνω.

30 με 45 λεπτά θελει ναι. Τι εννοείς με ουροσυλλεκτη;το κουτάκι; η το σακουλακι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

30 με 45 λεπτά θελει ναι. Τι εννοείς με ουροσυλλεκτη;το κουτάκι; η το σακουλακι;

Το κουτάκι. Του βγάζω την πάνα κ μετά από λίγο κατουραει. Απλά αυτή τη φορά δε βγήκε καθαρή η καλλιέργεια κ πρέπει να ξανά επαναλάβω με καλό πλύσιμο μ είπαν. Απλά  ο παιδίατρος μ είπε να μην αγχώνομαι γιατί αν είχε ουρολοιμωξη θα φαίνονταν απ τη γενική απ τα πυοσφαιρια κ απ το ειδικό βαρος. Εσυ ξέρεις κάτι τέτοιο,?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Το κουτάκι. Του βγάζω την πάνα κ μετά από λίγο κατουραει. Απλά αυτή τη φορά δε βγήκε καθαρή η καλλιέργεια κ πρέπει να ξανά επαναλάβω με καλό πλύσιμο μ είπαν. Απλά  ο παιδίατρος μ είπε να μην αγχώνομαι γιατί αν είχε ουρολοιμωξη θα φαίνονταν απ τη γενική απ τα πυοσφαιρια κ απ το ειδικό βαρος. Εσυ ξέρεις κάτι τέτοιο,?

Τον βάζεις και τα κάνει κατευθείαν στο κουτακι; δεν βάζεις σακουλάκι;Ναι η πρώτη εικόνα φαίνεται στη γενική αν δεν βγάλει κάτι η γενικη η καλλιέργεια είναι καθαρή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

Τον βάζεις και τα κάνει κατευθείαν στο κουτακι; δεν βάζεις σακουλάκι;Ναι η πρώτη εικόνα φαίνεται στη γενική αν δεν βγάλει κάτι η γενικη η καλλιέργεια είναι καθαρή.

Ναι. Ανοίγω την πάνα κ κρατάω το κουτάκι ανοιχτό μπροστά στο τσουτσουνακι. Αυτό ακριβώς μ είπε ο παιδίατρος ότι δε χρειάζεται καλλιέργεια αν είναι καλή η γενική. Κ προχθές που δε βγήκε καλή η καλλιέργεια μ είπε αφού η γενική είναι καλή δε Χρειάζεται επανάληψη. Σε ευχαριστώ που με καθησυχασες  κ εσύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ναι πρέπει να ανεβάσω το πετσακι. 1η φορά θα το κάνω να σ πω την αλήθεια. Θα δείξει. Εσενα που βγήκε καθαρή η mayer αρα τσάμπα πίνει υποαλλεργικό?

Ευελπιστώ πως βγήκε καθαρή ακριβώς γιατί πίνει υποαλλεργικό!

στις πριν 16 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Μπράβο εύχομαι όλα τα αποτελέσματα να είναι καθαρά!!!

Είναι πολυ δύσκολο να μαζέψεις τα ουρά και πάρα πολύ εύκολο να γίνει λάθος κ να βγάλει μικροβιο δούλευα σε μικροβιολογικο και 2 στις 3 καλλιέργειες μωρών έβγαιναν με επιμολυνση . Πολύ καθαρά χεράκια πλυσιμο καλό στέγνωμα για να κολλήσει το σακουλάκι και περιμένεις..φρόντισε να έχει πιει γάλα πριν ώστε να έχει τσισακια .45 λεπτά  το πολύ το σακουλάκι αν περάσει η ώρα ξανά από την αρχή όλα. Και μετά όπως είναι το σακουλάκι κλείσιμο και βάλτο σε έναν ουροσυλλεκτη και καλό είναι να μην αργήσεις να το πας στο εργαστήριο. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Στο Ρέα που την πήγα είχε ξεκολλήσει το σακουλάκι και μια φορά στο σπίτι σε εμένα!
Την στεγνώνω με αποστειρωμένες γάζες. Θα προσπαθήσω καλύτερα!! Σήμερα δε πρόλαβα να τα πάω, πάλι δε μου τα έκανε on time και έκλεισε το εργαστήριο! Παιδιά, μου κάνει 10+ πάνες τη μέρα και όταν θέλω να τα κάνει, ΔΕ ΤΑ ΚΆΝΕΙ! Ίσως την ενοχλεί και αυτό το σακουλάκι εκεί κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια; Τι μπιμπερό χρησιμοποιείτε;
Εγώ Dr. Brown's με φαρδύ λαιμό (επειδή παράλληλα θηλάζω και είναι πιο κοντά στο στήθος ο φαρδύς λαιμός) και ήμουν πολύ ευχαριστημένη, πραγματικά. 
Αλλά διάβασα στο Facebook, ότι πίνουν λιγότερο κάποια μωράκια με αυτά.
Σήμερα έβγαλα τον μηχανισμό μιας και δεν έχουμε κολικούς, αλλά δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά (γιατί κι αυτός κόβει φόρα). Φτάσαμε όμως τους 3 μήνες οπότε θα αλλάξω θηλές, πάμε νούμερο 2 που έχει δύο εγκοπές. Με την ελπίδα να πιεί πιο πολύ!
Δοκίμασα ένα Philips Avent -με στενό λαιμό όμως και μπερδεύτηκε λίγο γιατί ήταν διαφορετική η θηλή-, το νούμερο 2 και ήπιε 100ml παρόλα αυτά, πιο εύκολα και γρήγορα. Σκέφτομαι να πάρω και ένα Philips Avent με φαρδύ λαιμό (που μοιάζει πάνω κάτω με τα Brown's η θηλή) να δω, μήπως πίνει καλύτερα με αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Κορίτσια; Τι μπιμπερό χρησιμοποιείτε;
Εγώ Dr. Brown's με φαρδύ λαιμό (επειδή παράλληλα θηλάζω και είναι πιο κοντά στο στήθος ο φαρδύς λαιμός) και ήμουν πολύ ευχαριστημένη, πραγματικά. 
Αλλά διάβασα στο Facebook, ότι πίνουν λιγότερο κάποια μωράκια με αυτά.
Σήμερα έβγαλα τον μηχανισμό μιας και δεν έχουμε κολικούς, αλλά δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά (γιατί κι αυτός κόβει φόρα). Φτάσαμε όμως τους 3 μήνες οπότε θα αλλάξω θηλές, πάμε νούμερο 2 που έχει δύο εγκοπές. Με την ελπίδα να πιεί πιο πολύ!
Δοκίμασα ένα Philips Avent -με στενό λαιμό όμως και μπερδεύτηκε λίγο γιατί ήταν διαφορετική η θηλή-, το νούμερο 2 και ήπιε 100ml παρόλα αυτά, πιο εύκολα και γρήγορα. Σκέφτομαι να πάρω και ένα Philips Avent με φαρδύ λαιμό (που μοιάζει πάνω κάτω με τα Brown's η θηλή) να δω, μήπως πίνει καλύτερα με αυτό! 

Εγω της nuk με φαρδύ λαιμό του δίνω. Έχω κ τέτοιον αποστειρωτη. Ναι ρε παιδί μ ανοίγεις την πάνα κάνει τσισα κ όταν θες να τα μαζέψεις δε κάνουν. 10 πανες? Μπράβο μπόλικες είναι. Αρα μια χαρά σιτιζεται. Εμενα έχει 2  3 μέρες που πίνει κοντά στα 800!!! Πρωτοφανές!! Βέβαια στις 17 θα γίνει κ 3μηνων. Έλεος πια. Άλλα μωρά τόσο έπιναν στο μηνα. Κάνεις κ εσύ αποχή απ γαλακτοκομικά για το θηλασμό ή μόνο υποαλλεργικό? Σ είπαν γιαυτό βγήκε καθαρή ή  μήπως το ξεπέρασε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Κορίτσια; Τι μπιμπερό χρησιμοποιείτε;
Εγώ Dr. Brown's με φαρδύ λαιμό (επειδή παράλληλα θηλάζω και είναι πιο κοντά στο στήθος ο φαρδύς λαιμός) και ήμουν πολύ ευχαριστημένη, πραγματικά. 
Αλλά διάβασα στο Facebook, ότι πίνουν λιγότερο κάποια μωράκια με αυτά.
Σήμερα έβγαλα τον μηχανισμό μιας και δεν έχουμε κολικούς, αλλά δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά (γιατί κι αυτός κόβει φόρα). Φτάσαμε όμως τους 3 μήνες οπότε θα αλλάξω θηλές, πάμε νούμερο 2 που έχει δύο εγκοπές. Με την ελπίδα να πιεί πιο πολύ!
Δοκίμασα ένα Philips Avent -με στενό λαιμό όμως και μπερδεύτηκε λίγο γιατί ήταν διαφορετική η θηλή-, το νούμερο 2 και ήπιε 100ml παρόλα αυτά, πιο εύκολα και γρήγορα. Σκέφτομαι να πάρω και ένα Philips Avent με φαρδύ λαιμό (που μοιάζει πάνω κάτω με τα Brown's η θηλή) να δω, μήπως πίνει καλύτερα με αυτό! 

Της avent έχω εγώ από την αρχή τα Dr brown δεν τα βολεύτηκα καθόλου αν κ επέμενε ο παιδίατρος να χρησιμοποιήσουμε αυτά.Εγω είμαι πάρα πολυ ευχαριστημενη με avent εγώ τώρα της έχω με 3 τρύπες. Θα πάρεις την θηλή που έχει 3 διαφορετικές τρύπες δηλαδή ανάλογα πως κρατάς το μπιμπερό πι ει και με άλλη ροή Με 1 με 2 η με τρεις τρύπες θα σ στείλω φώτο να δεις. Στην αρχή με δυσκόλεψε αλλά μόλις μάθεις πως δουλεύει είναι μια χαρά. Εγώ της έχω κ ένα μπουκάλι με 4 τρυπες. Τις αλλαξα πάρα ποκυ γρήγορα φαινόταν ότι κουραζοταν πάρα πολύ να το πιει. Σου βάζω τη φωτογραφία εγώ χρησιμοποιώ και τις 2 .Δεν ξερω βέβαια αν πήρες αυτό μπιμπερό γιατί έχει 2 ειδών 

Screenshot_20220109-074153_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maroulli είπε:

Της avent έχω εγώ από την αρχή τα Dr brown δεν τα βολεύτηκα καθόλου αν κ επέμενε ο παιδίατρος να χρησιμοποιήσουμε αυτά.Εγω είμαι πάρα πολυ ευχαριστημενη με avent εγώ τώρα της έχω με 3 τρύπες. Θα πάρεις την θηλή που έχει 3 διαφορετικές τρύπες δηλαδή ανάλογα πως κρατάς το μπιμπερό πι ει και με άλλη ροή Με 1 με 2 η με τρεις τρύπες θα σ στείλω φώτο να δεις. Στην αρχή με δυσκόλεψε αλλά μόλις μάθεις πως δουλεύει είναι μια χαρά. Εγώ της έχω κ ένα μπουκάλι με 4 τρυπες. Τις αλλαξα πάρα ποκυ γρήγορα φαινόταν ότι κουραζοταν πάρα πολύ να το πιει. Σου βάζω τη φωτογραφία εγώ χρησιμοποιώ και τις 2 .Δεν ξερω βέβαια αν πήρες αυτό μπιμπερό γιατί έχει 2 ειδών 

Screenshot_20220109-074153_Chrome.jpg

Το ροζ είναι αυτό που σου λέω με ρυθμιζόμενη ροη έχει πάνω η θηλή γραμμουλες 1,2 και 3 γύρω τη θηλή αν θες να πιει με 2 τρύπες πρέπει να έχει τις τρύπες στο πηγουνακι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εγω της nuk με φαρδύ λαιμό του δίνω. Έχω κ τέτοιον αποστειρωτη. Ναι ρε παιδί μ ανοίγεις την πάνα κάνει τσισα κ όταν θες να τα μαζέψεις δε κάνουν. 10 πανες? Μπράβο μπόλικες είναι. Αρα μια χαρά σιτιζεται. Εμενα έχει 2  3 μέρες που πίνει κοντά στα 800!!! Πρωτοφανές!! Βέβαια στις 17 θα γίνει κ 3μηνων. Έλεος πια. Άλλα μωρά τόσο έπιναν στο μηνα. Κάνεις κ εσύ αποχή απ γαλακτοκομικά για το θηλασμό ή μόνο υποαλλεργικό? Σ είπαν γιαυτό βγήκε καθαρή ή  μήπως το ξεπέρασε?

Αντε βρε παιδί μου στρώνει σιγά σιγά με το γάλα φτου φτου...εμένα προς το παρόν γύρω στα 650 μλ πινει. Και την αλλάζω 6 με 7 πανες τη μερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Αντε βρε παιδί μου στρώνει σιγά σιγά με το γάλα φτου φτου...εμένα προς το παρόν γύρω στα 650 μλ πινει. Και την αλλάζω 6 με 7 πανες τη μερα..

Κάτσε να δούμε για πόσο θα γίνεται αυτό. Την άλλη Δευτέρα έχουμε κ εμβόλιο Κάτσε να δούμε πόσο πήρε κ τ θ κάνει μετά  το εμβόλιο. Ειδα διαφορά με το ΗΑ που άλλαξα γιατί πριν δεν έπινε καθολου. Ή επειδή μεγάλωσε κ πινει Ή όντως τον πηραζε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Κάτσε να δούμε για πόσο θα γίνεται αυτό. Την άλλη Δευτέρα έχουμε κ εμβόλιο Κάτσε να δούμε πόσο πήρε κ τ θ κάνει μετά  το εμβόλιο. Ειδα διαφορά με το ΗΑ που άλλαξα γιατί πριν δεν έπινε καθολου. Ή επειδή μεγάλωσε κ πινει Ή όντως τον πηραζε. 

Αυτό βρε παιδί μου δεν ξέρουμε τι φταίει τι δεν φταίει τι τα βοηθάει δεν ξέρω αλλαξα γάλα επί τέλεια..στην αρχή μετά τα ίδια δεν ξέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Βέβαια στις 17 θα γίνει κ 3μηνων. Έλεος πια. Άλλα μωρά τόσο έπιναν στο μηνα. Κάνεις κ εσύ αποχή απ γαλακτοκομικά για το θηλασμό ή μόνο υποαλλεργικό? Σ είπαν γιαυτό βγήκε καθαρή ή  μήπως το ξεπέρασε?

Εμείς που πήγαμε 3ων μηνών, ο γιατρός μου είπε 800ml ημερησίως. 
Πριν ένα μήνα μου είχε πει 700ml, αν θυμάμαι καλά. Δε ξέρω μήπως είναι ανάλογα με τα κιλά.

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ειδα διαφορά με το ΗΑ που άλλαξα γιατί πριν δεν έπινε καθολου. Ή επειδή μεγάλωσε κ πινει Ή όντως τον πηραζε. 

Θα το πεις στον γιατρό; Γιατί νομίζω άλλαξες με δική σου πρωτοβουλία και καλά έκανες, γιατί όπως κατάλαβες το ένστικτο της μάνας, είναι πάντα σωστό! Ποιο Ha δίνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Το ροζ είναι αυτό που σου λέω με ρυθμιζόμενη ροη έχει πάνω η θηλή γραμμουλες 1,2 και 3 γύρω τη θηλή αν θες να πιει με 2 τρύπες πρέπει να έχει τις τρύπες στο πηγουνακι της.

Α, όντως; Δηλαδή έχει 3 τρύπες και ανάλογα με το πόσο θέλω/βολεύει να πίνει την τοποθετώ στο στόμα της;
Σκέφτομαι μήπως έπρεπε να τα αλλάξω καιρό στο μωρό, αλλά φοβόμουν τους κολικούς! Γιατί στην αρχή νόμιζα ότι έκανε, αλλά τελικά ήταν πόνοι από το αγελαδινό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η itsathina είπε:

Εμείς που πήγαμε 3ων μηνών, ο γιατρός μου είπε 800ml ημερησίως. 
Πριν ένα μήνα μου είχε πει 700ml, αν θυμάμαι καλά. Δε ξέρω μήπως είναι ανάλογα με τα κιλά.

Θα το πεις στον γιατρό; Γιατί νομίζω άλλαξες με δική σου πρωτοβουλία και καλά έκανες, γιατί όπως κατάλαβες το ένστικτο της μάνας, είναι πάντα σωστό! Ποιο Ha δίνεις;

Εννοείται θα το συζητήσουμε μαζί. Του είχα πει να αλλάζαμε κ μ είπε κάτσε λίγο να το παρατηρήσεις καλύτερα κ μετά να γυρίσουμε σε ΗΑ. Γιατί δεν έκλαιγε σε όλα τα γεύματα μόνο το βράδυ. Αλλα όταν τον πήρα τηλ κ του είπα άλλαξα μ είπε οκ καλά έκανες κ βλέπουμε πως θα πάει. Να σ πω την αλήθεια το 1ο βράδυ δεν έκλαψε αλλά τα επόμενα 3 έκλαιγε κ αγχώθηκα μήπως δεν έκανα σωστά που το γυρίσα αλλά ευτυχώς πάει καλύτερα. Το novalac ha τώρα ενώ πριν το novalac premium 1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η itsathina είπε:

Α, όντως; Δηλαδή έχει 3 τρύπες και ανάλογα με το πόσο θέλω/βολεύει να πίνει την τοποθετώ στο στόμα της;
Σκέφτομαι μήπως έπρεπε να τα αλλάξω καιρό στο μωρό, αλλά φοβόμουν τους κολικούς! Γιατί στην αρχή νόμιζα ότι έκανε, αλλά τελικά ήταν πόνοι από το αγελαδινό!

Εγώ η αλήθεια αλλαξα σχετικά γρήγορα σε 2 τρύπες αλλά κουραζοταν πάρα πάρα πολύ λοφασκε και τελικά δεν έπινε το γάλα . Να αλλάξεις θα δεις διαφορά στο ποσό γρήγορα και με πόση ευκολία θα πίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...