Μετάβαση σε περιεχόμενο

δυο αποτυχημενες εγκυμοσυνες


EleniM311

Recommended Posts

Καλησπερα! Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι σαν χαμενη δεν ξερω τι να κανω,ποιον γιατρο να εμπιστευτω,τι εξετασεις να κανω για να αποκτησω ενα μωρο. Στο ιστορικο μου ειχα δυο αποτηχημενες εγκυμοσυνες με αδειο σακο. Ο γυναικολογος που ειχα με εβαλε να κανω τρεις εξετασεις. Η μια ηταν για να δουμε αν εχω ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα και χλαμυδια...βγηκε καθαρη η εξεταση. Με εβαλε να κανω κυστικης ινωσης και καρυοτυπο ζευγους...εχω τωρα αγχος για τα αποτελεσματα . Μακαρι να μην υπαρχει προβλημα με τα χρωμοχωματα μας γιατι αν χρειαστω εξωσωματικη θα αργησω να βρω τα λεφτα...☹️

Επισης μου ειπε οτι δν θα με βαλει να κανω εξεταση θρομβοφιλιας και απλα θα παιρνω salospir με το που ξανα μεινω εγκυος. Σας παρακαλω κοριτσια πειτε μου την γνωμη σας να με βοηθησετε λιγο ειλικρινα το εχω πολυ αναγκη..δεν ξερω τι να κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η EleniM311 είπε:

Καλησπερα! Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι σαν χαμενη δεν ξερω τι να κανω,ποιον γιατρο να εμπιστευτω,τι εξετασεις να κανω για να αποκτησω ενα μωρο. Στο ιστορικο μου ειχα δυο αποτηχημενες εγκυμοσυνες με αδειο σακο. Ο γυναικολογος που ειχα με εβαλε να κανω τρεις εξετασεις. Η μια ηταν για να δουμε αν εχω ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα και χλαμυδια...βγηκε καθαρη η εξεταση. Με εβαλε να κανω κυστικης ινωσης και καρυοτυπο ζευγους...εχω τωρα αγχος για τα αποτελεσματα . Μακαρι να μην υπαρχει προβλημα με τα χρωμοχωματα μας γιατι αν χρειαστω εξωσωματικη θα αργησω να βρω τα λεφτα...☹️

Επισης μου ειπε οτι δν θα με βαλει να κανω εξεταση θρομβοφιλιας και απλα θα παιρνω salospir με το που ξανα μεινω εγκυος. Σας παρακαλω κοριτσια πειτε μου την γνωμη σας να με βοηθησετε λιγο ειλικρινα το εχω πολυ αναγκη..δεν ξερω τι να κανω

Εγώ από τη πρώτη αποτύχια πήγα σε αιματολογο. Δεν είναι κακό να πας.. Να σου γράψει κάποιες περαιτέρω εξετάσεις... Μετά από 2 αποτυχίες ξεκίνησα με ενεσακια ηπαρινης όταν είδα θετικό τεστ και με παρακολουθούσε ο αιματολογος. Μετά τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης τα έκοψα και παίρνω σαλοσπιρ. Και συνεχίζω να πηγαίνω και στον γυναικολόγο και αιματολόγο. Την άλλη εβδομάδα μπαίνω πρώτα ο Θεός στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ από τη πρώτη αποτύχια πήγα σε αιματολογο. Δεν είναι κακό να πας.. Να σου γράψει κάποιες περαιτέρω εξετάσεις... Μετά από 2 αποτυχίες ξεκίνησα με ενεσακια ηπαρινης όταν είδα θετικό τεστ και με παρακολουθούσε ο αιματολογος. Μετά τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης τα έκοψα και παίρνω σαλοσπιρ. Και συνεχίζω να πηγαίνω και στον γυναικολόγο και αιματολόγο. Την άλλη εβδομάδα μπαίνω πρώτα ο Θεός στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης.. 

Σ'ευχαριστω πολυ που μου εγραψες..θα ψαξω κι εγω να παω σε εναν αιματολογο.

Ευχομαι να ειναι καλος ο καρυοτυπος μας για να μη χρειαστει να μπω στη διαδικασια εξωσωματικης γιατι ειναι αρκετα τα λεφτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η EleniM311 είπε:

Σ'ευχαριστω πολυ που μου εγραψες..θα ψαξω κι εγω να παω σε εναν αιματολογο.

Ευχομαι να ειναι καλος ο καρυοτυπος μας για να μη χρειαστει να μπω στη διαδικασια εξωσωματικης γιατι ειναι αρκετα τα λεφτα

Όλα καλά θα είναι.. Να κάνεις και για κυστικη ινωση. Έτσι και άλλιως θα χρειαστεί και για την εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2021 at 10:52 ΜΜ, ο/η EleniM311 είπε:

Καλησπερα! Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι σαν χαμενη δεν ξερω τι να κανω,ποιον γιατρο να εμπιστευτω,τι εξετασεις να κανω για να αποκτησω ενα μωρο. Στο ιστορικο μου ειχα δυο αποτηχημενες εγκυμοσυνες με αδειο σακο. Ο γυναικολογος που ειχα με εβαλε να κανω τρεις εξετασεις. Η μια ηταν για να δουμε αν εχω ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα και χλαμυδια...βγηκε καθαρη η εξεταση. Με εβαλε να κανω κυστικης ινωσης και καρυοτυπο ζευγους...εχω τωρα αγχος για τα αποτελεσματα . Μακαρι να μην υπαρχει προβλημα με τα χρωμοχωματα μας γιατι αν χρειαστω εξωσωματικη θα αργησω να βρω τα λεφτα...☹️

Επισης μου ειπε οτι δν θα με βαλει να κανω εξεταση θρομβοφιλιας και απλα θα παιρνω salospir με το που ξανα μεινω εγκυος. Σας παρακαλω κοριτσια πειτε μου την γνωμη σας να με βοηθησετε λιγο ειλικρινα το εχω πολυ αναγκη..δεν ξερω τι να κανω

Γεια σου κορίτσι μου. Είχα και εγώ δύο παλλινδρομες σε διάστημα εννέα μηνων. Η διαφορά είναι ότι εγώ άκουγα καρδιά και μετά τπτ. Έστειλα να δεύτερο έμβρυο για εξέταση η αποβολή οφειλόταν σε χρωμοσωμικη. Μετά ξεκίνησαν οι εξετάσεις. Καρυοτυπο θρομβοφιλια καμπύλη σακχαρου βιταμίνες κλπ. Όλα οκ. Σε μια συζήτηση που είχα με τον γιατρό μου είπε ότι τα ωάρια μου είναι περίεργα και δίνουν άρρωστα μωρά παρόλο που ο καρυοτυπος ήταν οκ...μου πρότεινε εξωσωματική με προεμφυτευτικο για να είμακ σίγουρη... 

Τρόμαξα απελπιστηκα στενοχωρηθηκα αλλά να σου πω δεν θα την άντεχα και πάλι μια νέα αποτυχία....το σκέφτηκα και λέω θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια και ότι γίνει. Τώρα μπαίνω στον ένατο....θα σου έλεγα να κάνεις όλες τις εξετάσεις και ας μην βρεθεί τπτ.οι γιατροί δεν πάνε κατευθείαν σε εξετάσεις πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου. Κάνε καλή διατροφή κόψε κάπνισμα αν καπνίζεις έλεγξε βιταμίνες κυρίως d  και φυλλικο. Μπορεί να ήταν τυχαίες οι αποτυχίες και να έρθει το καλό αποτέλεσμα πράγμα που στο εύχομαι. Και κάτι τελευταίο. Να ελέγξεις και τον αντρικό παράγοντα. Πηγαίνετε σε έναν ουρολόγο για ένα πλήρη ελεγχο. Αν όλα είναι οκ θα έρθει το ευχάριστο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...