Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποσα κιλα πήρατε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης?


Dorina

Recommended Posts

Καλήσπερα κορίτσια! !

Είμαι στην 18βδομάδα κ ζυγίστηκα σήμερα και διαπίστωσε ότι έχω πάρει 7 κιλά 😣😣😣😣Είχα παραπάνω κιλά τα τελευταία 3 χρόνια κ δεν θελω με τιπότα να πάρω πολλά! !Μου έχει δώσει ο ενδοκρινολογος μου μια διατροφή για εγκυμοσυνη 1800 θερμίδες που δεν την έχω κάνει γιατι είχα αναγουλες κ ετρώγα ψωμάκια για να περάσουν. .έχω κ θυροείδη κ παίρνω τ4. Κ δεν με αφηνε να περπαταω λογο εξωσωματικής... ξεκίνησα πάλι την διατροφή από σημέρα κ θα περπατάω λίγο από εδώ κ πέρα. ..εσεις πως πάτε από κιλά? Κ αν πήρατε τα χάσατε ευκόλα? Δεν με βλέπω καλά! !😣😣😣

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Καλήσπερα κορίτσια! !

Είμαι στην 18βδομάδα κ ζυγίστηκα σήμερα και διαπίστωσε ότι έχω πάρει 7 κιλά 😣😣😣😣Είχα παραπάνω κιλά τα τελευταία 3 χρόνια κ δεν θελω με τιπότα να πάρω πολλά! !Μου έχει δώσει ο ενδοκρινολογος μου μια διατροφή για εγκυμοσυνη 1800 θερμίδες που δεν την έχω κάνει γιατι είχα αναγουλες κ ετρώγα ψωμάκια για να περάσουν. .έχω κ θυροείδη κ παίρνω τ4. Κ δεν με αφηνε να περπαταω λογο εξωσωματικής... ξεκίνησα πάλι την διατροφή από σημέρα κ θα περπατάω λίγο από εδώ κ πέρα. ..εσεις πως πάτε από κιλά? Κ αν πήρατε τα χάσατε ευκόλα? Δεν με βλέπω καλά! !😣😣😣

 

 

Γλυκια μου @Dorina εγώ διανυω τη 31η εβδομάδα και έχω παρει 10 κιλα αλλά τρώω και περισσοτερο τώρα σε σημείο που όταν βλέπω φαι νομίζω ότι θα μου το παρουν απο μπροστα μου 🤣🤣🤣. Ας γεννηθουν καλά τα μωράκια μας και όλα καλά θα πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Καλήσπερα κορίτσια! !

Είμαι στην 18βδομάδα κ ζυγίστηκα σήμερα και διαπίστωσε ότι έχω πάρει 7 κιλά 😣😣😣😣Είχα παραπάνω κιλά τα τελευταία 3 χρόνια κ δεν θελω με τιπότα να πάρω πολλά! !Μου έχει δώσει ο ενδοκρινολογος μου μια διατροφή για εγκυμοσυνη 1800 θερμίδες που δεν την έχω κάνει γιατι είχα αναγουλες κ ετρώγα ψωμάκια για να περάσουν. .έχω κ θυροείδη κ παίρνω τ4. Κ δεν με αφηνε να περπαταω λογο εξωσωματικής... ξεκίνησα πάλι την διατροφή από σημέρα κ θα περπατάω λίγο από εδώ κ πέρα. ..εσεις πως πάτε από κιλά? Κ αν πήρατε τα χάσατε ευκόλα? Δεν με βλέπω καλά! !😣😣😣

 

 

Σε καταλαβαίνω και εγώ τώρα είμαι στην 19η εβδομάδα και σήμερα ανέβηκα ζυγαριά και έχω βάλει 5 αύριο έχω να κάνω αιματολογικές και φοβάμαι πολύ το σάκχαρο..... Είχα και εγώ πολλές ναυτίες και το μόνο που δεν με ανακάτευε ήταν τα ζυμαρικά και οι πατάτες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα εγώ πήρα 9-10 κιλά σύνολο και τα έχασα αμέσως με το που γέννησα!! Με το καλό το μωράκι σου αυτό έχει σημασία, τα κιλά φεύγουν! 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Γλυκια μου @Dorina εγώ διανυω τη 31η εβδομάδα και έχω παρει 10 κιλα αλλά τρώω και περισσοτερο τώρα σε σημείο που όταν βλέπω φαι νομίζω ότι θα μου το παρουν απο μπροστα μου 🤣🤣🤣. Ας γεννηθουν καλά τα μωράκια μας και όλα καλά θα πανε

Καλημέρα!!!μια χαρά είναι τα κιλα σου ευτυχώς γιατί εισαι πιο προχωρημένη τουλάχιστον. .εγώ μέχρι 11 το πολύ κανονικά πρέπει να πάρω λόγο αυξημένου βάρους που είχα ήδη! !Εύχομαι να έχουμε υγεία κ τέλειες εγκυμοσύνες! !😚😚😚😚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Σε καταλαβαίνω και εγώ τώρα είμαι στην 19η εβδομάδα και σήμερα ανέβηκα ζυγαριά και έχω βάλει 5 αύριο έχω να κάνω αιματολογικές και φοβάμαι πολύ το σάκχαρο..... Είχα και εγώ πολλές ναυτίες και το μόνο που δεν με ανακάτευε ήταν τα ζυμαρικά και οι πατάτες

Εσύ ήσουν κανονικη στα κιλά σου? ?Είναι ανάλογα από πόσα κιλά ξεκινησες!όσο πιο αδύνατη τόσο πιο πολλα κιλά μπορείς να παρεις! Ευχόμαι να έχεις τέλειες εξετάσεις κ μια τέλεια εγκυμοσυνη! 😊😊😊😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα εγω πηρα 6 κιλα μεχρι τον σχεδον αρχεσ του 8, ειχα παρα πολυ δουλεια και σχεδον δεν ετρωγα που δεν εκανε καλο στο παιδι οποτε και με το που βγηκα στην αδεια πηρα 2 κιλα αμεσως χαχα σκεψου μεχρι την ημερα που πηγα να γεννησω ειχα ακριβως το σωμα μου συν μια κοιλια φυσιολογικη θα ελεγα, μπηκα με προκληση στο νοσοκομειο λογο αιμοραγγειας στις 38 εβδομ. και 1 μερα και απο τις ορμονες πρηστικα δεν φανταζεσαι ποσο δεν με καταλαβαινες.

Αφου οταν βγηκα απο το νοσοκομειο δεν μου εκαναν τα αθλητικα, εχασα στην γεννα μονο 3 κιλα βασικα οσο ηταν το μωρο χαχα αλλα μετα λογω οτι τα ανελαβα ολα μονη μου εχασα αμεσως τα κιλα μου και τωρα ειμαι οσο ημουν , εχει μεινει βεβαια η κοιλιτσα αλλα  χωραω στα ιδια ρουχα , αλλα ειμαι σαν 4 μηνων εγκυος χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Καλημερα εγω πηρα 6 κιλα μεχρι τον σχεδον αρχεσ του 8, ειχα παρα πολυ δουλεια και σχεδον δεν ετρωγα που δεν εκανε καλο στο παιδι οποτε και με το που βγηκα στην αδεια πηρα 2 κιλα αμεσως χαχα σκεψου μεχρι την ημερα που πηγα να γεννησω ειχα ακριβως το σωμα μου συν μια κοιλια φυσιολογικη θα ελεγα, μπηκα με προκληση στο νοσοκομειο λογο αιμοραγγειας στις 38 εβδομ. και 1 μερα και απο τις ορμονες πρηστικα δεν φανταζεσαι ποσο δεν με καταλαβαινες.

Αφου οταν βγηκα απο το νοσοκομειο δεν μου εκαναν τα αθλητικα, εχασα στην γεννα μονο 3 κιλα βασικα οσο ηταν το μωρο χαχα αλλα μετα λογω οτι τα ανελαβα ολα μονη μου εχασα αμεσως τα κιλα μου και τωρα ειμαι οσο ημουν , εχει μεινει βεβαια η κοιλιτσα αλλα  χωραω στα ιδια ρουχα , αλλα ειμαι σαν 4 μηνων εγκυος χαχα 

Μια χαρά στα κιλά σου μπράβο σου! !εμένα στο 1ο τρίμηνο μου είπε ακινησία μόνο 500 μέτρα περπάτημα λόγο εξωσωματικής. .κ εκεί την πάτησα. .είχα κ καούρες κ δεν έκανα την διατροφή μου. .εχθές που είπα ότι θα περπατάω κάθε μερα με έπιασε πόνος χαμηλα στην κοιλιά ακόμα δεν αρχισα😣😣😣

Έκανα δουλειές στο σπίτι μόνο. ..περινενω να γίνω κομπλέ κ να μπορώ να περπατάω. .άρχισα κ την διατροφή. ..μακάρι να μην παρω κιλά αλλά !!

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Καλημερα εγω πηρα 6 κιλα μεχρι τον σχεδον αρχεσ του 8, ειχα παρα πολυ δουλεια και σχεδον δεν ετρωγα που δεν εκανε καλο στο παιδι οποτε και με το που βγηκα στην αδεια πηρα 2 κιλα αμεσως χαχα σκεψου μεχρι την ημερα που πηγα να γεννησω ειχα ακριβως το σωμα μου συν μια κοιλια φυσιολογικη θα ελεγα, μπηκα με προκληση στο νοσοκομειο λογο αιμοραγγειας στις 38 εβδομ. και 1 μερα και απο τις ορμονες πρηστικα δεν φανταζεσαι ποσο δεν με καταλαβαινες.

Αφου οταν βγηκα απο το νοσοκομειο δεν μου εκαναν τα αθλητικα, εχασα στην γεννα μονο 3 κιλα βασικα οσο ηταν το μωρο χαχα αλλα μετα λογω οτι τα ανελαβα ολα μονη μου εχασα αμεσως τα κιλα μου και τωρα ειμαι οσο ημουν , εχει μεινει βεβαια η κοιλιτσα αλλα  χωραω στα ιδια ρουχα , αλλα ειμαι σαν 4 μηνων εγκυος χαχα 

Να σου ζήσει κ το μωράκι σου πάντα με υγεία 💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Dorina είπε:

Να σου ζήσει κ το μωράκι σου πάντα με υγεία 💖💖

Ευχαριστω πολυ!!! με το καλο και το δικο σου!!!! Και να παρεις θα τα χασεις μην ανυσηχεις , θα εχεις τοσα να κανεις οταν γεννηθει που δεν θα προλαβενεις ουτε να φας χαχαχα❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dorina είπε:

Εσύ ήσουν κανονικη στα κιλά σου? ?Είναι ανάλογα από πόσα κιλά ξεκινησες!όσο πιο αδύνατη τόσο πιο πολλα κιλά μπορείς να παρεις! Ευχόμαι να έχεις τέλειες εξετάσεις κ μια τέλεια εγκυμοσυνη! 😊😊😊😊

 

Ξεκίνησα 68 και έχω ύψος 1.55 ήμουν παχουλή 😛 άντε να δούμε πόσα θα φθάσω.... Καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη και σε εσένα...❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια θα εγω θα ήθελα να πω τη δική μου άποψη...καλό είναι να προσέχουμε να πάρουμε όσα κιλά πρέπει και να τρώμε ότι πρέπει και είναι καλό για το μωράκι μας..αυτό που με το μαθαίνουμε ότι είμαστε έγκυος τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο και ότι αηδία υπάρχει το τρώμε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το.κανουν οι περισσότερες γυναίκες..εγώ δεν το έκανα πήρα τα κιλά.που έπρεπε και έτρωγα ότι έπρεπε.οσο για το αν θα χαθούν αν πάρεις 25 και 30 κιλά.οχι δεν φεύγουν μόνο τα 10 θα φύγουν στις 40 μέρες...και πριν με κραξετε κάποιες επειδή λέω ετσι σκέφτηκε πρώτα τι εννοώ και.μετα να κρίνετε γιατί αν τρώτε χωρίς αύριο μετά είστε μέσα στο αχγος για ζάχαρο και.πιεση και στο τέλος δεν μπορείτε να απολαύσετε τπτ ...για αυτό προσέχουμε για να έχουμε και τη υγεία μας καλά.και το μωρό μας..με.το καλό τα μωράκια σας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η M@mmy είπε:

κορίτσια θα εγω θα ήθελα να πω τη δική μου άποψη...καλό είναι να προσέχουμε να πάρουμε όσα κιλά πρέπει και να τρώμε ότι πρέπει και είναι καλό για το μωράκι μας..αυτό που με το μαθαίνουμε ότι είμαστε έγκυος τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο και ότι αηδία υπάρχει το τρώμε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το.κανουν οι περισσότερες γυναίκες..εγώ δεν το έκανα πήρα τα κιλά.που έπρεπε και έτρωγα ότι έπρεπε.οσο για το αν θα χαθούν αν πάρεις 25 και 30 κιλά.οχι δεν φεύγουν μόνο τα 10 θα φύγουν στις 40 μέρες...και πριν με κραξετε κάποιες επειδή λέω ετσι σκέφτηκε πρώτα τι εννοώ και.μετα να κρίνετε γιατί αν τρώτε χωρίς αύριο μετά είστε μέσα στο αχγος για ζάχαρο και.πιεση και στο τέλος δεν μπορείτε να απολαύσετε τπτ ...για αυτό προσέχουμε για να έχουμε και τη υγεία μας καλά.και το μωρό μας..με.το καλό τα μωράκια σας..

Πολυ σωστά τα λες κορίτσι μου..  Παρά πολυ σωστά.. Μαζί σου εγώ να σου πω την αλήθεια έχω απελπιστεί και το μόνο που με σώζει ειναι οι καουρες που όταν έχω δεν θέλω να φάω τίποτα. Έχω μια ένσταση όμως.. Οι έγκυες πρεπει να τρώμε ψάρια εγώ κορίτσια ουτε να τα δω δεν θέλω.. Στην εγκυμοσυνη τώρα είμαι στον 8ο ζητημα αν θα έχω φάει 2 σε όλη την εγκυμοσυνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2021 at 6:16 ΜΜ, ο/η Dorina είπε:

Καλήσπερα κορίτσια! !

Είμαι στην 18βδομάδα κ ζυγίστηκα σήμερα και διαπίστωσε ότι έχω πάρει 7 κιλά 😣😣😣😣Είχα παραπάνω κιλά τα τελευταία 3 χρόνια κ δεν θελω με τιπότα να πάρω πολλά! !Μου έχει δώσει ο ενδοκρινολογος μου μια διατροφή για εγκυμοσυνη 1800 θερμίδες που δεν την έχω κάνει γιατι είχα αναγουλες κ ετρώγα ψωμάκια για να περάσουν. .έχω κ θυροείδη κ παίρνω τ4. Κ δεν με αφηνε να περπαταω λογο εξωσωματικής... ξεκίνησα πάλι την διατροφή από σημέρα κ θα περπατάω λίγο από εδώ κ πέρα. ..εσεις πως πάτε από κιλά? Κ αν πήρατε τα χάσατε ευκόλα? Δεν με βλέπω καλά! !😣😣😣

 

 

Καλησπέρα κοπέλα μου κ με το καλό το μωρακι σου !! Λοιπόν εγώ πήρα σε δίδυμη κύηση 15 κιλά (ο γιατρός μου είχε δώσει περιθώριο τα 20) λοιπόν 3 μέρες αφότου γυρίσαμε σπίτι είχα χάσει 18.. Θα ξανά ζυγιστώ όταν 40ισουν τα δίδυμα. Μην αγχώνεσαι με τα κιλά. Αν δεν ξεφύγεις υπερβολικά φεύγουν αμέσως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου κ με το καλό το μωρακι σου !! Λοιπόν εγώ πήρα σε δίδυμη κύηση 15 κιλά (ο γιατρός μου είχε δώσει περιθώριο τα 20) λοιπόν 3 μέρες αφότου γυρίσαμε σπίτι είχα χάσει 18.. Θα ξανά ζυγιστώ όταν 40ισουν τα δίδυμα. Μην αγχώνεσαι με τα κιλά. Αν δεν ξεφύγεις υπερβολικά φεύγουν αμέσως 

αυτό ακριβώς κορίτσι αν δεν ξεφύγεις πολύ τοτε ναι φεύγουν αυτό είπα και εγώ αν όμως πάρεις 30 όχι δεν φεύγουν...είναι μια όμορφη περίοδο η εγκυμοσύνη αλλά δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε και το ρίχνουμε στο φαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2021 at 5:16 ΜΜ, ο/η Dorina είπε:

Καλήσπερα κορίτσια! !

Είμαι στην 18βδομάδα κ ζυγίστηκα σήμερα και διαπίστωσε ότι έχω πάρει 7 κιλά 😣😣😣😣Είχα παραπάνω κιλά τα τελευταία 3 χρόνια κ δεν θελω με τιπότα να πάρω πολλά! !Μου έχει δώσει ο ενδοκρινολογος μου μια διατροφή για εγκυμοσυνη 1800 θερμίδες που δεν την έχω κάνει γιατι είχα αναγουλες κ ετρώγα ψωμάκια για να περάσουν. .έχω κ θυροείδη κ παίρνω τ4. Κ δεν με αφηνε να περπαταω λογο εξωσωματικής... ξεκίνησα πάλι την διατροφή από σημέρα κ θα περπατάω λίγο από εδώ κ πέρα. ..εσεις πως πάτε από κιλά? Κ αν πήρατε τα χάσατε ευκόλα? Δεν με βλέπω καλά! !😣😣😣

 

 

Καλημέρα!

Πήρα 12 κιλά στην εγκυμοσύνη μου γιατί πρόσεχα αρκετά. Εάν πρόσεχα παραπάνω, θεωρώ θα έπαιρνα λίγο λιγότερα. 

Ξεκίνησα ήδη υπέρβαρη, δηλαδή με ΒΜΙ, 27 και μόλις γέννησα έχασα τα 10 από τα 12 μέσα σε 10 μέρες. Τα υπόλοιπα τα έχασα μέσα στους επόμενους μήνες. 

Πιστεύω πως εάν τρως σωστά και υγιεινά θα τα χάσεις σχεδόν αμέσως τα κιλά σου. Θα πρέπει όμως να συνυπολογίσεις το γεγονός του ότι δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι και πολλά σώματα κάνουν να επανέλθουν περίπου 6-12 μήνες μετά τη γέννα. Δεν χρειάζεται υπερβολή.. πολλές γυναίκες το ρίχνουν στο φαί χωρίς λόγο και μόνο κακό κάνουν.

Ο θυρεοειδής που λες, σε τι επηρεάζει και το αναφέρεις; επίσης το περπάτημα βοηθάει πολύ και στη διάθεση μας αλλά και στο να κρατάς σε καλά επίπεδα τη γλυκόζη στο αίμα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Πολυ σωστά τα λες κορίτσι μου..  Παρά πολυ σωστά.. Μαζί σου εγώ να σου πω την αλήθεια έχω απελπιστεί και το μόνο που με σώζει ειναι οι καουρες που όταν έχω δεν θέλω να φάω τίποτα. Έχω μια ένσταση όμως.. Οι έγκυες πρεπει να τρώμε ψάρια εγώ κορίτσια ουτε να τα δω δεν θέλω.. Στην εγκυμοσυνη τώρα είμαι στον 8ο ζητημα αν θα έχω φάει 2 σε όλη την εγκυμοσυνη. 

καλημέρα! εάν δεν σου αρέσει το ψάρι, φρόντιζε να παίρνεις τα απαραίτητα ω3 είτε από συμπληρωματικές βιταμίνες είτε από άλλα τρόφιμα όπως λιναρόσπορος ή λάδι λιναρόσπορου. Είναι αρκετά σημαντική στην εγκυμοσύνη η πρόσληψη ω3.

ψαροκροκέτες σου αρέσουν; πχ σολομός μαζί με πατάτα και κρεμμύδι σε κροκέτα και ψητές στο φούρνο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

κορίτσια θα εγω θα ήθελα να πω τη δική μου άποψη...καλό είναι να προσέχουμε να πάρουμε όσα κιλά πρέπει και να τρώμε ότι πρέπει και είναι καλό για το μωράκι μας..αυτό που με το μαθαίνουμε ότι είμαστε έγκυος τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο και ότι αηδία υπάρχει το τρώμε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το.κανουν οι περισσότερες γυναίκες..εγώ δεν το έκανα πήρα τα κιλά.που έπρεπε και έτρωγα ότι έπρεπε.οσο για το αν θα χαθούν αν πάρεις 25 και 30 κιλά.οχι δεν φεύγουν μόνο τα 10 θα φύγουν στις 40 μέρες...και πριν με κραξετε κάποιες επειδή λέω ετσι σκέφτηκε πρώτα τι εννοώ και.μετα να κρίνετε γιατί αν τρώτε χωρίς αύριο μετά είστε μέσα στο αχγος για ζάχαρο και.πιεση και στο τέλος δεν μπορείτε να απολαύσετε τπτ ...για αυτό προσέχουμε για να έχουμε και τη υγεία μας καλά.και το μωρό μας..με.το καλό τα μωράκια σας..

Αγαπη μου, ωραια τα λες και εχεις δικιο , πραγματικα εχω την ιδια γνωμη ελεγα στην εγκυμοσυνη μου οτι 300 θερμιδες εξτρα θελω και πραγματικα αν και εχω 6-7 κιλα απο τα 24μου παραπανω εχω μετρο στη ζωη μου και επειδη ζυγυζομαι καθε μερα παντα ειμαι στα φυσιολογικα BMI. 

Ακου να δεις ομως τι γινεται η παχυσαρκια αλλα και το να εισαι υπερβαρος ειναι νοσος, και για την φυση εξελικτικο πλεονεκτημα. Αυτα που γραφω μου τα λενε γιατροι δεν τα λεω εγω γιατι αυχολουμε 3.5 χρονια με τον διαβητη.

Καποτε το να εχεις παραπανω κιλα ηταν επιβιωση ανθρωποι που ειχαν το σωματοτυπο να αποθηκευουν λιπος ζουσαν γιατι απλα μεχρι και τον προηγουμενο αιωνα μπορει καποιος να εκανε να φαει μερες. Και η επιθυμια για φαγητο ερχετε απο τον υποθαλαμο του εγκεφαλου. Βασικα στους ανθρωπους που παιρνουν ευκολα βαρος ή που δεν μπορουν να το ελενξουν φταιει το μυαλο και θελει πολυ πολυ δουλεια για να αλλαξει αυτο.

Πραγματικα πριν καποια χρονια μιλουσα σαν εσενα αλλα πιστεψε με δεν πρπει να κρινουμε και να δινουμε συμβουλες με βασει τα δικα μας βιωματα. 

Σε καμια περιπτωση δεν σε κατηγορω σου λεω και εγω σαν εσενα σκεφτομαι ακριβως αλλα με ευνοησε η φυση και μπορω να το κανω. αλλοι δεν μπορουν και δεν ειναι οτι δεν ξερουν ολα αυτα που λες απλα δεν μπορουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η manoula84 είπε:

Αγαπη μου, ωραια τα λες και εχεις δικιο , πραγματικα εχω την ιδια γνωμη ελεγα στην εγκυμοσυνη μου οτι 300 θερμιδες εξτρα θελω και πραγματικα αν και εχω 6-7 κιλα απο τα 24μου παραπανω εχω μετρο στη ζωη μου και επειδη ζυγυζομαι καθε μερα παντα ειμαι στα φυσιολογικα BMI. 

Ακου να δεις ομως τι γινεται η παχυσαρκια αλλα και το να εισαι υπερβαρος ειναι νοσος, και για την φυση εξελικτικο πλεονεκτημα. Αυτα που γραφω μου τα λενε γιατροι δεν τα λεω εγω γιατι αυχολουμε 3.5 χρονια με τον διαβητη.

Καποτε το να εχεις παραπανω κιλα ηταν επιβιωση ανθρωποι που ειχαν το σωματοτυπο να αποθηκευουν λιπος ζουσαν γιατι απλα μεχρι και τον προηγουμενο αιωνα μπορει καποιος να εκανε να φαει μερες. Και η επιθυμια για φαγητο ερχετε απο τον υποθαλαμο του εγκεφαλου. Βασικα στους ανθρωπους που παιρνουν ευκολα βαρος ή που δεν μπορουν να το ελενξουν φταιει το μυαλο και θελει πολυ πολυ δουλεια για να αλλαξει αυτο.

Πραγματικα πριν καποια χρονια μιλουσα σαν εσενα αλλα πιστεψε με δεν πρπει να κρινουμε και να δινουμε συμβουλες με βασει τα δικα μας βιωματα. 

Σε καμια περιπτωση δεν σε κατηγορω σου λεω και εγω σαν εσενα σκεφτομαι ακριβως αλλα με ευνοησε η φυση και μπορω να το κανω. αλλοι δεν μπορουν και δεν ειναι οτι δεν ξερουν ολα αυτα που λες απλα δεν μπορουν.

όχι δεν κρίνω αυτά που λες κορίτσι αλλά πρέπει όμως να σκεφτόμαστε κάποια πράγματα ότι επειδή είμαστε έγκυος αυτό είπα ότι κάποια κοπέλα όταν είναι έγκυος δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρώει οι περισσότερες κοπέλες μαθαίνουν ότι είναι έγκυος και νιώθουν ότι πρέπει να φάνε και ότι θα το διασκεδάσουν με το να πάρουν 30 κιλά και 40 και 50 και λένε θα τα χάσουν όχι δεν τα χάνεις και ίσα-ίσα μπορεί να αποκτήσεις πρόβλημα από την εγκυμοσύνη να μην έχεις πρόβλημα κανένα και στο τέλος να γίνεις παχύσαρκη επειδή έτρωγε στην εγκυμοσύνη καταλαβαίνω κάποιες κοπέλες ότι έχουν πρόβλημα αλλά οι περισσότερες ακούω και με ενοχλεί αυτό το πράγμα είμαι έγκυος θα το διασκεδάσω και θα φάω και θα τα χάσω όχι δεν πρέπει να φας και θα τα χάσεις γιατί μετά κάθονται στον 7ο μήνα και στον 8ο και κάνουν δίαιτες γιατί έχουν ζάχαρο έχουνε διαφορά δεν λέω για κοπέλες που έχουν ήδη παχυσαρκία εκεί ναι υπάρχει κάποιο θέμα και παίζει ρόλο στον οργανισμό λέω για τις κοπέλες που έχουν φυσιολογικό βάρος και τρώνε πάρα πολύ πιστεύοντας ότι θα το διασκεδάσουν θα χαρούν την εγκυμοσύνη και ότι θα τα χάσουν και επίσης το άλλο δεν μπορώ να καταλάβω που κάνουν οι κοπέλες που είναι έγκυος ξεκινάνε και τρώνε απέξω συνέχεια έτοιμα φαγητά για αυτό παχαίνουν για αυτό δημιουργούνται όλα αυτά όταν είσαι έγκυος πρέπει να προσέχεις δεν πας να πάρεις πίτσες πιτόγυρα και όλα μπορεί να φας μια-δυο φορές σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά δεν χρειάζεται να το τρώνε συνέχεια γιατί το κάνουν αυτά που δεν έτρωγαν πάνε και τα τρώνε και νομίζω ότι κάνουν  κακό στο παιδί και στον εαυτό τους κάνουν με την κακή διατροφή τα έτοιμα φαγητά ποτέ δεν είναι ωραία απλά μια νοστιμιά στιγμιαία είναι..αποψη μου είναι αυτή και καμία κοπέλα δεν θέλω να κρίνω για το τι κάνει στη δική της εγκυμοσύνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2021 at 11:48 ΠΜ, ο/η manoula84 είπε:

Ευχαριστω πολυ!!! με το καλο και το δικο σου!!!! Και να παρεις θα τα χασεις μην ανυσηχεις , θα εχεις τοσα να κανεις οταν γεννηθει που δεν θα προλαβενεις ουτε να φας χαχαχα❤️

Αυτό ελπίζω κ εγώ! !!

Μακάρι! !😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2021 at 1:57 ΜΜ, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Ξεκίνησα 68 και έχω ύψος 1.55 ήμουν παχουλή 😛 άντε να δούμε πόσα θα φθάσω.... Καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη και σε εσένα...❤️❤️❤️

Κ εγώ παραπάνω κιλα είχα. ..ήμουν 70 κιλά 162 ύψος. .θα τα χάσουμε! !επίσης εύχομαι ότι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θυροείδης δεν αφήνει τον μεταβολισμό να κάνει νορμάλ κάυσεις δλδ τον μπλοκάρει. .δυστυχώς δεμ με άφηνε ο γιατρός να περπατάω πολύ μέχρι 500 μέτρα το πολύ ..τώρα περπατάω λίγο πάρα πάνω. .προσοχή θέλει κ προσπάθεια. .ξέρω ότι αναγκαστικά θα βάλω κάπια κιλά λόγο καταστάσεις αλλά τα 7 τα πήρα σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα κ αυτό με προβλημάτισε πολύ. ..ακόλουθαω τώρα διατροφή από τον γιατρό μου..μακάρι να μην παρω πολλά! !βασικά το εύχομαι για όλες μας 😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2021 at 12:36 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα εγώ πήρα 9-10 κιλά σύνολο και τα έχασα αμέσως με το που γέννησα!! Με το καλό το μωράκι σου αυτό έχει σημασία, τα κιλά φεύγουν! 💕

Τα μωράκια μας να ειναι καλά. .έχεις δίκιο! !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

κορίτσια θα εγω θα ήθελα να πω τη δική μου άποψη...καλό είναι να προσέχουμε να πάρουμε όσα κιλά πρέπει και να τρώμε ότι πρέπει και είναι καλό για το μωράκι μας..αυτό που με το μαθαίνουμε ότι είμαστε έγκυος τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο και ότι αηδία υπάρχει το τρώμε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το.κανουν οι περισσότερες γυναίκες..εγώ δεν το έκανα πήρα τα κιλά.που έπρεπε και έτρωγα ότι έπρεπε.οσο για το αν θα χαθούν αν πάρεις 25 και 30 κιλά.οχι δεν φεύγουν μόνο τα 10 θα φύγουν στις 40 μέρες...και πριν με κραξετε κάποιες επειδή λέω ετσι σκέφτηκε πρώτα τι εννοώ και.μετα να κρίνετε γιατί αν τρώτε χωρίς αύριο μετά είστε μέσα στο αχγος για ζάχαρο και.πιεση και στο τέλος δεν μπορείτε να απολαύσετε τπτ ...για αυτό προσέχουμε για να έχουμε και τη υγεία μας καλά.και το μωρό μας..με.το καλό τα μωράκια σας..

Συμφωνώ ακριβώς με αυτά που λες. .απλά εγω όπως τρώω πάντα αλλά πήρα κιλά από το καθησιο..δεν με αφηνε ο γιατρός να περπατάω. .του έλεγα ότι δεν γίνεται να μην περπατάω θα γίνω τοφαλος. .η εγκύμοσυνη μου ειναι τζαμι από την αρχή δεν υπάρχει λόγος όλα προληπτικά τα κάνω. .εγώ πήρα απόφαση να περπατάω κανονικά κ δεν θα τρώω μεγάλες μεριδες θα κάνω την  διατροφή ακριβώς νε γράμμαρία. ...κ εγώ δεν θελω ούτε να είμαι άρρωστη ούτε το παιδί γιατί τα κιλά αύτα κανουν. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με δίδυμα λογικό κ λίγα πήρες! Ναι ευτυχώς τα περισσότερα κιλά έχουν να κάνουν με τα μωρά τα υγρά τον πλακούντα την αύξηση του αίματος κ αλλά πολλα που ξέρετε όλες. Μια χαρά. .να σου ζήσουν τα μωράκια σου! !!😍😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...