Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Αστεράκι3 είπε:

Α ναι, μετα το ειδα ότι ειναι άλλη κοπέλα με 7 μηνών μωρακι χαχα. Ειχα αποθηλάσει στους 4 μηνες, ειχαμε ηδη βάλει ξενο γαλα απο 1ος μηνος γιατι συμφωνα με τη παιδίατρο δεν της έφτανε το δικό μου Εσύ εχεις ενα κοριτσάκι 23 μηνών; πηγαίνει βρεφικό ή όχι ακομα; 

Όχι ακόμα, δεν την έστειλα. Εχω βοήθεια από τις γιαγιάδες οπότε μου την κρατάνε όταν πάω δουλειά.. 

Εγώ τη θηλάζω ακόμα κ σκέφτομαι για ταντεμ γτ δεν δείχνει σημεία από θηλασμού 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Όχι ακόμα, δεν την έστειλα. Εχω βοήθεια από τις γιαγιάδες οπότε μου την κρατάνε όταν πάω δουλειά.. 

Εγώ τη θηλάζω ακόμα κ σκέφτομαι για ταντεμ γτ δεν δείχνει σημεία από θηλασμού 😅

Μμμ εξαρτάται απο το πότε εισαι κι εσυ ετοιμη να αποθηλάσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Αστεράκι3 είπε:

Μμμ εξαρτάται απο το πότε εισαι κι εσυ ετοιμη να αποθηλάσεις. 

Εγώ δεν έχω θέμα κ τώρα, εκείνη πάλι έξαλλη 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια 7+4σημερα με φουλ ναυτία όλη την ημέρα και τουλάχιστον 3 εμετούς....βιώνει κάποια παρόμοια συμπτώματα να μου πει τι την ανακουφίζει....είμαι είδη στη 3 βδομάδα συμπτωμάτων...αύριο έχω ραντεβού και με τον γιατρό γιατί με έχει αγχώσει λίγο η όλη κατάσταση να δω αν το σπορακι μας είναι καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε θα το πάρει απόφαση, μπορεις να τής μιλήσεις για αυτό αν θεωρεις οτι ειναι πια ωρα. Ότι Μεγαλωνει, δεν ειναι πια μωρό... μου θυμίζει πώς ήταν οταν κόψαμε τις πιπίλες στα κοριτσια, στα 2 τους περιπου χρονια σε 1 εβδομάδα με 10 μερες το ειχαν ξεπερασει και τις εβλεπες οτι ενιωθαν περηφανια ότι μεγαλωσαν. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 7+4σημερα με φουλ ναυτία όλη την ημέρα και τουλάχιστον 3 εμετούς....βιώνει κάποια παρόμοια συμπτώματα να μου πει τι την ανακουφίζει....είμαι είδη στη 3 βδομάδα συμπτωμάτων...αύριο έχω ραντεβού και με τον γιατρό γιατί με έχει αγχώσει λίγο η όλη κατάσταση να δω αν το σπορακι μας είναι καλά!!!

Με το καλό το μωράκι σου!! Δύσκολη η κατασταση, εμενα με ανακουφιζαν τα ζυμαρικά και οι φρυγανιές οταν είχα αναγούλες. Μια χαρά θα ειναι το σπορακι σας. Εσύ υποφερεις, δυστυχως. Ευχομαι συντομα να περασουν!! Σου εχει συστησει κατι φαρμακευτικο να βοηθήσει στους εμετούς ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sweeties είπε:

 

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Με το καλώ να αρχίσουμε να τα νιώθουμε κιόλας. 

Από συμπτώματα τι έχετε; Εγώ πολύ λίγες ανακατωσουρες το πρωί. Αλλά έχω αρκετή καούρα. Πόνο και πρήξιμο στο στήθος και συχνοουρια. Σε γενικές γραμμές είναι καλά όμως!

 

Επίσης ένα άλλο θέμα. Το έχετε ανακοινώσει σε οικογένεια ή πολύ κοντινούς φίλους;

Κι εγώ έχω ανακατωσουρες αλλά όχι σε τραγικό βαθμό. Βοηθάει να μην μένεις πολλές ώρες νηστικη..

Εμεις το είπαμε αφού ακούσαμε καρδούλα κ είναι όλα καλά 😅 όχι σε όλους, επιλεκτικά ☺️

Εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Evvaki είπε:

Καλημέρα κι από εμένα μετά από αρκετές μέρες.. Τη Τρίτη έκανε δεύτερη χοριακη η οποία έδειξε 3830 (πρώτη 1220), Τετάρτη (χθες) πήγα γυναικολόγο να με δει, ο υπέρηχος έδειξε σάκο αλλά όχι εμβρυϊκά στοιχεία μέσα.. Βάση τελευταίας ημερομηνίας περιόδου το μηχάνημα με έβγαλε 6w 0d.. μου είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα να την επαναλάβουμε, αλλά δε μου άφησε και πολλές ελπίδες.. επειδή ήταν χαμηλή η χοριακη και η δεύτερη φοβήθηκε για εξωμήτριο, δεν είναι, αλλά είδαμε μόνο σάκο. Παρόλαυτα μου έγραψε κι άλλη χοριακη και κάποιες ακόμα αιματολογικές όπως κι μαγνήσιο μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω.. τη ρώτησα αν υπάρχει κανένας λόγος εφόσον δε προχωράει... Είπε μέχρι να με ξαναδεί συνεχίζω κανονικά... Όλα καλα, στενοχωρήθηκα λίγο εκείνη την ώρα, αλλά μετά είπα καλύτερα τώρα που είναι αρχή, να ξέρω να μην κάνω όνειρα... Ευτυχώς που δεν είχα πει τπτ στο μικρό μου πριν πάω γυναικολόγο... Αυτά τα νέα τα δικά μου κορίτσια μου... Εύχομαι με το καλό ολόψυχα σε όλες σας!!!

Κορίτσι μου νομίζω ότι η καρδούλα ακούγεται από την 7η εβδομάδα και μετα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2021 at 8:06 ΜΜ, ο/η PanB είπε:

Με το καλό εύχομαι 🥰 μίλησες με το γιατρο σου; πότε θα σε δει; 

Πωπω 7 μηνών, πολύ μωρουλι ακόμα ☺️☺️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου , εύχομαι να έχουμε εύκολες εγκυμοσύνες 🥰!Έκανα σήμερα δεύτερη χοριακη βγήκε 117 μίλησα μαζί του μου είπε ότι είναι μια χαρά και θα με δει την επόμενη Πέμπτη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 7+4σημερα με φουλ ναυτία όλη την ημέρα και τουλάχιστον 3 εμετούς....βιώνει κάποια παρόμοια συμπτώματα να μου πει τι την ανακουφίζει....είμαι είδη στη 3 βδομάδα συμπτωμάτων...αύριο έχω ραντεβού και με τον γιατρό γιατί με έχει αγχώσει λίγο η όλη κατάσταση να δω αν το σπορακι μας είναι καλά!!!

8κ1 εγω σήμερα κοριτσι ειχα το ιδιο προβλημα με τη διαφορα οτι δεν εκανα εμετο αλλα ημουν ολη την ημερα (για μερες ολοκληρες) λες και ήμουν έτοιμη να κάνω! Δεν μπορουσα καν να φαω σκεψου επι 2 μερες συνεχομενα .. Ο γιατρος μου εδωσε σιροπι primperan για να σταματήσουν, το πηρα λιγες μερες και ηρεμησα! Τωρα που το σταματησα έχουν ηρεμησει και οι αναγουλες αλλα προσεξα οτι με βοηθαει πολυ να μην εχω ποτε αδειο στομαχι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Αστεράκι3 είπε:

Evvaki καταλαβαίνω την αγωνία σου! Κανε υπομονή, μπορεί να εξελίσσεται πιο αργά η κύηση. Ο,τι ειναι να γίνει, θα είναι για καλό. Μην απογοητεύεσαι! Την πρωτη φορα που εμεινα έγκυος , απεβαλα στις 5 εβδομάδες. Στην ουσια μου ηρθε περιοδος και μετα απο δυο μηνες εμεινα εγκυος ξανα στην 1η μας κόρη. Εύχομαι όλα καλά!! 

Σε ευχαριστώ πολύ..!.. Να είσαι καλά!!! Θα μάθουμε τη Τετάρτη... Έως τότε, υπομονή και αναμονή... Και για εσένα ευχομαι μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα είχε κάποια κοπέλα παρόμοια κατάσταση κ αν ναι τι συνέβη;;;έχω ελαφρύ καφέ βλενα μόνο όταν σκουπίζομαι όχι στο εσώρουχο κ είμαι 6 εβδομάδες κ 2 ημερών;;;Help....Απόγευμα μάλλον θα πάω στο γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια καλημέρα είχε κάποια κοπέλα παρόμοια κατάσταση κ αν ναι τι συνέβη;;;έχω ελαφρύ καφέ βλενα μόνο όταν σκουπίζομαι όχι στο εσώρουχο κ είμαι 6 εβδομάδες κ 2 ημερών;;;Help....Απόγευμα μάλλον θα πάω στο γιατρό 

Καλημέρα ! Πήρες το γιατρό σου τηλέφωνο; αυτό που εχω διαβάσει ειναι οτι οταν ειναι καφέ το αιμα ισως να ειναι καποιο αγγειο που εσπασε και δεν ειναι ανησυχητικό. Οταν ειναι κοκκινο ισως ειναι λιγο ανησυχητικό. Μηπως κουραστηκες αυτες τις μερες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Αστεράκι3 είπε:

Καλημέρα ! Πήρες το γιατρό σου τηλέφωνο; αυτό που εχω διαβάσει ειναι οτι οταν ειναι καφέ το αιμα ισως να ειναι καποιο αγγειο που εσπασε και δεν ειναι ανησυχητικό. Οταν ειναι κοκκινο ισως ειναι λιγο ανησυχητικό. Μηπως κουραστηκες αυτες τις μερες; 

Τον πήρα τηλ μου είπε να ξαπλώσω κ να με δει το απόγευμα από την αρχή είμαι στη ξάπλα εχθεσ έκανα λίγα πράγματα ταίριαξα κάποια πράγματα αλλά σιγά σιγά κ ήμουν λίγη περισσότερη ώρα όρθια μη φανταστείτε τρέλα πράγματα πολύ χαλαρά.εχω φοβηθεί πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Τον πήρα τηλ μου είπε να ξαπλώσω κ να με δει το απόγευμα από την αρχή είμαι στη ξάπλα εχθεσ έκανα λίγα πράγματα ταίριαξα κάποια πράγματα αλλά σιγά σιγά κ ήμουν λίγη περισσότερη ώρα όρθια μη φανταστείτε τρέλα πράγματα πολύ χαλαρά.εχω φοβηθεί πολύ 

Όλα θα πάνε καλά! Μη φοβάσαι, κάνε θετικές σκέψεις και χαλάρωσε όσο μπορεις περισσότερο. ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Τον πήρα τηλ μου είπε να ξαπλώσω κ να με δει το απόγευμα από την αρχή είμαι στη ξάπλα εχθεσ έκανα λίγα πράγματα ταίριαξα κάποια πράγματα αλλά σιγά σιγά κ ήμουν λίγη περισσότερη ώρα όρθια μη φανταστείτε τρέλα πράγματα πολύ χαλαρά.εχω φοβηθεί πολύ 

Μην αγχώνεσαι! Κι εγώ πάντως απ όσο ξέρω το καφέ δεν είναι ανησυχητικό ☺️ πες μας αν πας σήμερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα εγώ...μόνο για λίγο μια ημέρα..μου ξεκίνησε προγεστερόνη προληπτικά..μέχρι στιγμής δεν ξαναείδα κάτι...έχουν περάσει 2μιση βδομάδες...οπότε όλα καλά θα πάνε είναι αρκετά συχνό φαινόμενο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Κορίτσια καλημέρα είχε κάποια κοπέλα παρόμοια κατάσταση κ αν ναι τι συνέβη;;;έχω ελαφρύ καφέ βλενα μόνο όταν σκουπίζομαι όχι στο εσώρουχο κ είμαι 6 εβδομάδες κ 2 ημερών;;;Help....Απόγευμα μάλλον θα πάω στο γιατρό 

Καλημερα κοριτσι μου! Εγω ειμαι 8κ2 και ειχα την προηγουμενη βδομαδα αυτο που λες πολυ ελαφρια καφε ανοιχτη βλεννα στο σκουπισμα μονο! Επικοινώνησα με το γιατρο μου και καταληξαμε πως ηταν απο κουραση τελικα (ειχα παθει και ονειρωξη τη μερα που το ειδα και ειχα τρομαξει απιστευτα) ! Μου ειπε , οχι σεξ , αρκετη ξεκουραση και την τριτη μερα μου εδωσε προληπτικα utrogestan να παιρνω μεχρι το ραντεβού μας που ειναι σε 10 μερες ! Μου ειπε πως δεν υπάρχει λογος αφου δεν εχω πονο η αιμα κοκκινο η ροζ να με δει νωριτερα ! Φυσικα και το σκέφτομαι αλλα εχω εμπιστοσυνη γενικα στο γιατρο μου! Οταν πας ενημερωσε μας αλλα πιστεύω δεν ειναι τπτ απολύτως!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofoula28 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου! Εγω ειμαι 8κ2 και ειχα την προηγουμενη βδομαδα αυτο που λες πολυ ελαφρια καφε ανοιχτη βλεννα στο σκουπισμα μονο! Επικοινώνησα με το γιατρο μου και καταληξαμε πως ηταν απο κουραση τελικα (ειχα παθει και ονειρωξη τη μερα που το ειδα και ειχα τρομαξει απιστευτα) ! Μου ειπε , οχι σεξ , αρκετη ξεκουραση και την τριτη μερα μου εδωσε προληπτικα utrogestan να παιρνω μεχρι το ραντεβού μας που ειναι σε 10 μερες ! Μου ειπε πως δεν υπάρχει λογος αφου δεν εχω πονο η αιμα κοκκινο η ροζ να με δει νωριτερα ! Φυσικα και το σκέφτομαι αλλα εχω εμπιστοσυνη γενικα στο γιατρο μου! Οταν πας ενημερωσε μας αλλα πιστεύω δεν ειναι τπτ απολύτως!! 😊

Σε ευχαριστώ πολύ.Παιρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης utrogestan μαγνήσιο κ φυλλικό.Ευχομαι να έχω κάτι παρόμοιο με τη δική σου κατάσταση κ για αυτό να έχω καφέ.Δουλευειςςςς;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.Παιρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης utrogestan μαγνήσιο κ φυλλικό.Ευχομαι να έχω κάτι παρόμοιο με τη δική σου κατάσταση κ για αυτό να έχω καφέ.Δουλευειςςςς;;;;

Εσυ γιατί τα παιρνεις απο την αρχη ειχες καποιο θεμα η ετσι στα εδωσε ?? Οχι κοριτσι ειμαι σε αναστολη λογω κοβιντ!!!! Εσυ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Εσυ γιατί τα παιρνεις απο την αρχη ειχες καποιο θεμα η ετσι στα εδωσε ?? Οχι κοριτσι ειμαι σε αναστολη λογω κοβιντ!!!! Εσυ???

Εγώ σπίτι σταμάτησα από τη δουλειά μου η οποία είχε να κάνει κ με βάρη μου είπε όσο μπορώ να ξςκουραζομαι.Ξεκίνησα με χαμηλή χοριακη γι αυτό μου τα έδωσε κ ήξερε ότι προσπαθούσαμε αρκετά χρόνια δε ξέρω τι έχει στο μυαλό του.Μετα από λιγεσ μερεσ αρχισε να ανεβαίνει η χοριακη κ είδαμε σάκο κ έμβρυο.τι να σου πω πρώτη φορά είμαι σε αυτή τη φάση μπερδεμένη κ φοβισμένη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Εγώ σπίτι σταμάτησα από τη δουλειά μου η οποία είχε να κάνει κ με βάρη μου είπε όσο μπορώ να ξςκουραζομαι.Ξεκίνησα με χαμηλή χοριακη γι αυτό μου τα έδωσε κ ήξερε ότι προσπαθούσαμε αρκετά χρόνια δε ξέρω τι έχει στο μυαλό του.Μετα από λιγεσ μερεσ αρχισε να ανεβαίνει η χοριακη κ είδαμε σάκο κ έμβρυο.τι να σου πω πρώτη φορά είμαι σε αυτή τη φάση μπερδεμένη κ φοβισμένη 

Μην αγχωνεσαι!!! Ολα καλα θα πανε !! Για μενα καλα εκανες που σταματησες απο τη δουλεια και προσεχεις αφου σε κανει να νιωθεις ασφαλεια  ! Εγω είχα μια παλινδρομη τον Μάρτιο οποτε πιστευω γιαυτο μου εδωσε utrogestan ,μετα μου το σταματησε μολις ακουσαμε καρδουλα και οταν ειδα τα καφε ξεκινησα παλι! Επισης εγω βασει περιόδου θα επρεπε να ειμαι 9κ5 ! Ομως εκανα ωορρηξία 10 μερες αργοτερα οποτε ειμαι 8κ2 και ολα μεχρι στιγμης ειναι τελεια! Οποτε μπορει και εσυ γιαυτο να είχες χαμηλη χοριακη! Θα πας το απογευμα θα ειναι ολα τελεια και θα ηρεμησεις 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. 

Νεα στο group. Πρωτη εγκυμοσυνη μετα απο την πρωτη εξωσωματικη και μετα απο 3 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις και μια παλινδρομη πριν 3 χρονια πολυ νωρις στην 4η εβδομαδα. Σημερα 7 εβδ και περιμενω ραντεβου την επομενη εβδομαδα για τον δεύτερο υπερηχο. Στον πρωτο ειδαμε σακο και περιμένω με αγωνία και λιγο αγχος τον επομενο. Απο συμπτωματα σχεδον τιποτα.. Λιγα πονακια και ενα φουσκωμα που έρχεται και φευγει. Ουτε αναγουλες ουτε εμετούς. Ειναι καποια αλλη χωρις συμπτωματα ή να αρχίσω να αγχώνομαι? Πητ 10/9

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Μην αγχωνεσαι!!! Ολα καλα θα πανε !! Για μενα καλα εκανες που σταματησες απο τη δουλεια και προσεχεις αφου σε κανει να νιωθεις ασφαλεια  ! Εγω είχα μια παλινδρομη τον Μάρτιο οποτε πιστευω γιαυτο μου εδωσε utrogestan ,μετα μου το σταματησε μολις ακουσαμε καρδουλα και οταν ειδα τα καφε ξεκινησα παλι! Επισης εγω βασει περιόδου θα επρεπε να ειμαι 9κ5 ! Ομως εκανα ωορρηξία 10 μερες αργοτερα οποτε ειμαι 8κ2 και ολα μεχρι στιγμης ειναι τελεια! Οποτε μπορει και εσυ γιαυτο να είχες χαμηλη χοριακη! Θα πας το απογευμα θα ειναι ολα τελεια και θα ηρεμησεις 😊

Σοφία ακριβώς τα ίδια  κ εγώ βάση Τερ θα ήμουν 6 w 5d βάση υπερήχου ήμουν 5w k 6d καθυστερημένη σύλληψη είπε ο γιατρός κ μασ έκλεισε ραντεβού δύο εβδομάδες μετά για να ακούσουμε με το καλό καρδούλα.Να σε ρωτήσω Σοφία πότε ακούσατε καρδούλα ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Lina08 είπε:

Σοφία ακριβώς τα ίδια  κ εγώ βάση Τερ θα ήμουν 6 w 5d βάση υπερήχου ήμουν 5w k 6d καθυστερημένη σύλληψη είπε ο γιατρός κ μασ έκλεισε ραντεβού δύο εβδομάδες μετά για να ακούσουμε με το καλό καρδούλα.Να σε ρωτήσω Σοφία πότε ακούσατε καρδούλα ;;;

Ειναι πολυ συνηθες! Δεν εχουμε οοοολες οι γυναικες κυκλο 28 ημερων ουτε καν σταθερο κυκλο!!! Γιαυτο και καποιες μας ειναι και πιο δυσκολο να συλλαβουμε! 6κ5 ακουσαμε καρδουλα αυτη τη φορα!! Την προηγουμενη είχαμε ακουσει 6 ακριβως αλλα σταματησε σχεδον αμεσως οποτε ισως τοτε υπηρχε πρόβλημα εξ αρχης !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...