Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η condios είπε:

Εγώ θα σου πω πως το 26% είναι καλό εφόσον υπάρχουν αυτές οι στατιστικές (εμείς πήγαμε με 29%) : 

Τιμές Αναφοράς

Τα αποτελέσματα του κατακερματισμού του σπερματικού DNA αναφέρονται σε 3 στατιστικές κατηγορίες δυνητικής γονιμότητας:

• DFI < 15%: άριστο δυναμικό γονιμότητας
  • DFI 15 έως 30%: καλό δυναμικό γονιμότητας
  • DFI > 30%: χαμηλό ως μέτριο δυναμικό γονιμότητας

DFI: Αναλογία Κατακερματισμού DNA, DNA Fragmentation Index, Ποσοστό σπερματοζωαρίων που περιέχουν κατεστραμμένο DNA

Ως στατιστικά σημαντικό όριο DFI για την υπογονιμότητα έχει καθιερωθεί το > 30%.
Φυσιολογική εγκυμοσύνη με υψηλό DFI είναι δυνατή, αλλά όσο υψηλότερο είναι το επίπεδο του κατακερματισμού, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα πρόωρου τοκετού και αποβολής."

Επίσης θα σου πω πως δεν έχει βάση απαραίτητα πως οι βιταμίνες βελτιώνουν πολύ τον κατακερματισμό σύμφωνα με το παρακάτω :

https://www.capital.gr/health/3309154/ta-antioxeidotika-den-beltionoun-tin-poiotita-tou-spermatos

Με πολύ αγάπη τα παραπάνω,,,,χαλάρωσε και απόλαυσε λοιπόν!!!!!! 🙏👶💓👶💓

Ναι για τις βιταμίνες θα συμφωνήσω γενικά ότι δεν κάνουν και καμια μεγάλη διαφορά!τώρα για τον κατακερματισμό έχω ακουσει περιπτώσεις που βοήθησαν τα αντιοξειδωτικά κυρίως!! Χαλαρή είμαι!!😘😘😘😘

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 28 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Ναι για τις βιταμίνες θα συμφωνήσω γενικά ότι δεν κάνουν και καμια μεγάλη διαφορά!τώρα για τον κατακερματισμό έχω ακουσει περιπτώσεις που βοήθησαν τα αντιοξειδωτικά κυρίως!! Χαλαρή είμαι!!😘😘😘😘

Έτσι να είσαι μπράβο!!!! Εγώ λέω να στείλω το σύζυγό μου να κάνει αναλυτικές εξετάσεις βιταμινών γιατί λέει επηρεάζει η έλλειψη τους. 🤞🙏❤️👶❤️👶

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• Συγνώμη που αργησα να απαντησω αλλα τωρα το ειδα!!! Μπραβο κοριτσακι μου ειναι σημαντικό να υπάρξει σχεση εμπιστοσύνης με το γιατρό σου! Να σκέφτεσαι οτι πηγαίνεις ολο και πιο κοντά στο θαυματακι σου! 
    • Κοίτα στις γενικές σου να δεις εάν μέτρησα νάτριο. Μαξ 1.5 λίτρο μου είπαν.. Άστα!  Ναι θα περιμένουμε τον τοκετό. Σήμερα έχω πολλές συσπασεις.. Οπότε το βλέπω να πηγαίνω σύντομα πάλι στο νοσοκομείο.. Εάν δεν είναι προπαρασκευαστικες. Οι συσπασεις τοκετού δεν σταματάνε. Σωστά? Όχι τα μωράκια δε φαίνεται να ζορίζονται. Καλούς καρδιακούς παλμούς είχαν και τα δύο. Τα είδαμε και στον υπέρηχο. Είχαν αμνιακο καλό και ροή από τον πλακούντα καλη. Βάρος ήταν 2250 ο μικρός και 2190 η μικρη. Δηλαδή τα ίδια πάνω κάτω.. Πάνε μαζί στο βάρος από την αρχή αυτά.  Είπαν να κόψουμε το τοκολυτικο χωρίς να μου εξηγήσουν το λόγο. Το παίρνεις πολύ καιρό εσύ.. Δεν ξέρω εάν προκαλεί πρόβλημα. Εγώ το παίρνω 2.5 εβδομάδες περίπου. Γενικώς η τοκολυση δεν είναι και το καλύτερο για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα φαντάζομαι.. Αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ. Εσύ θα το παιρνεις μέχρι να γεννήσεις? 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Ήταν μικρή αποκόλληση δηλαδή εε? Σταμάτησε το αίμα?
    • Γεια σου κοπέλα μου καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ότι κ αν κανείς,να πανε όλα τέλεια!!!ναι ισχύει,πρέπει να σου έχουν δώσει κ χαρτί που να λέει για δεύτερη προσπάθεια κ πας κ περνεις τα φάρμακα που θα σου γράψει ο γιατρος(να του πεις να σου γράψει κ χοριακη να κανείς γιατί αλλιώς δν θα σου δώσουν τα φάρμακα,εγώ έτσι την πάτησα κ έτρεχα). Νομίζω ότι πρέπει να έχουν περάσει 4μηνες από την πρώτη φορά που πήρες τα φάρμακα,έτσι μου είχανε πει εμένα!😊
    • Κοριτσια μου δώστε μου τα φώτα σας. Ειχα περάσει επιτροπή για φαρμακα το καλοκαίρι και με αυτά εκανα 2 σπερματεγχυσεις ανεπιτυχεις. Πηρα ενέσεις menopur 5 κουτιά και χρησιμοποίησα τα 3 μου περίσσεψαν 2. Επειδή θα ξεκινήσω διέγερση για εξωσωματικη μου ειπε ο γιατρος να περάσω επιτροπή για τα φαρμακα. Πηρα τηλ στην επιτροπή και μου είπαν ότι η απόφαση αυτή ισχύει για 2 προσπάθειες και ότι δικαιουμαι κι άλλες ενέσεις με το ίδιο χαρτι επιτροπής και δεν χρειάζεται να ξαναπεράσω. Όντως ισχύει? Μπας και γλυτώσω παλι την επιτροπή και εκτός αυτού θα πρέπει να έχει περάσει 1 χρόνος για να ξαναπερασω. Τι γνωρίζετε??
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...