Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΩΑΡΙΑ.


Karamela!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ειναι λογικο ωαρια κακης ποιοτητας να γονιμοποιουνται,να γινονται βλαστοκυστες ΑΑ να αντεχουνε την αποψυξη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι πιστεύω είναι. Κ εγώ το ίδιο έπαθα. Είχα 2 καλές βλαστοκύστες κ στη χοριακη μηδέν...Ο λόγος λέει ο γιατρός το ωαριο. Πάντως έφθασαν πέμπτη μερα. Τα κριτήρια είναι μορφολογικά κ δε ξέρουν ούτε οι εμβρυολογοι την ποιοτητα τους όσον αφορά τοdna υλικό τους. Αυτό είναι το ζητούμενο νομιζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/11/2020 at 6:30 ΠΜ, ο/η marakipap είπε:

Ναι πιστεύω είναι. Κ εγώ το ίδιο έπαθα. Είχα 2 καλές βλαστοκύστες κ στη χοριακη μηδέν...Ο λόγος λέει ο γιατρός το ωαριο. Πάντως έφθασαν πέμπτη μερα. Τα κριτήρια είναι μορφολογικά κ δε ξέρουν ούτε οι εμβρυολογοι την ποιοτητα τους όσον αφορά τοdna υλικό τους. Αυτό είναι το ζητούμενο νομιζω

Καταλαβα ολα σχετικα ειναι δηλαδη τι να δεις αα τι να δεις ββ. Δεν ξερω εχω απογοητευτει πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πείτε μου πόσο μπορώ να ελπίζω πλέον για φυσικό κύκλο όταν Έχω 2η μέρα e2 33, fsh 19.4, Ih 5.θα υπάρξει κάποιος καλός κυκλος ή τελείωσαν όλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η marakipap είπε:

Πείτε μου πόσο μπορώ να ελπίζω πλέον για φυσικό κύκλο όταν Έχω 2η μέρα e2 33, fsh 19.4, Ih 5.θα υπάρξει κάποιος καλός κυκλος ή τελείωσαν όλα?

Η πρόγνωση δεν είναι καλή.. αλλά κάτι μπορεί να γίνει.. Ελπίδες υπάρχουν... Εγώ είχα Ε2 37, fsh 21 (και σε άλλο κύκλο 14,5) ΑΜΗ 0,1 και σε άλλο εργαστήριο 0,01! Σταθερό κύκλο και σταθερή ωορρηξία.. μάζεψα μετα από 8 ωοληψιες μέσα σε έναν χρόνο, δύσκολο χρόνο.. 2 έμβρυα δυο ημερών, τα έβαλα, εμεινα έγκυος και απέβαλα 10η βδομάδα από χρωμοσωμικες.. (δηλαδή δεν ήταν καλά τα έμβρυα ίσως.. ποιος ξέρει) μετά μάζεψα με κόπο πάλι άλλο ένα,  το έβαλα και αρνητική χοριακη!! 
Υπομονή.. κάνεις ωορρηξία; Υπάρχει το ωάριο  του μήνα; 
Είμαι της άποψης πως όταν τα βρεις σκούρα πολύ και περνάει ο καιρός με ολη αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία με τις συνεχόμενες αποτυχημένες ωοληψιες και δεν πάει άλλο, πας με δανεικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marakipap είπε:

Πείτε μου πόσο μπορώ να ελπίζω πλέον για φυσικό κύκλο όταν Έχω 2η μέρα e2 33, fsh 19.4, Ih 5.θα υπάρξει κάποιος καλός κυκλος ή τελείωσαν όλα?

Ο γιατρος κ το εμβρυολογικο παιζει ρολο επισης.εγω παντως με fsh 17,5 κ αμη 0,3 μαζεψα με 1 τροποποιημενο φυσικο (εβγαλα 2 ωαρια) κ φυσικους κ ημουν τυχερη σε 5 μηνες εμεινα εγκυος,βεβαια με καλό σπερμα(σημαντικο).θελει υπομονή κ ολα γίνονται ! Τίποτα δε τελειωσε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι τη θυμάμαι τη περίπτωση σου κ παίρνω δύναμη κ κουράγιο.δηλ πέντε μήνες το προσπαθούσες κ το περίμενες κ με μια μονό φορά τα κατάφερες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η marakipap είπε:

Nαι τη θυμάμαι τη περίπτωση σου κ παίρνω δύναμη κ κουράγιο.δηλ πέντε μήνες το προσπαθούσες κ το περίμενες κ με μια μονό φορά τα κατάφερες? 

Εκανα 3 ετ μεσα σε 5 μηνες.ξεκινησα φεβρουαριο την 1η  εκανα διεγερση αλλα δεν πήραμε ουτε ενα καλό ωαριο.3 κατεβασα ωαρια κ ηταν κ τα 3 χαλια-τα πεταξαμε και αναγκαστικά ξεπαγωσα 5 ωαρια σκετα που ειχα απο πριν 2 χρονια κάβα & γινανε με φρεσκο σπερμα 2 εμβρυα 3ης μερας,τα μεταφεραμε κ πηρα 0,1 χοριακη .στην 2η τον μαρτιο πηραμε το φυσικο του κυκλου εγινε μοριδιο 4ης μερας , το μετεφερα (με αντιρρηση του γιατρου γιατι ηταν μονο 1 και βιοχημική κ στη 3η μαζεψα με φυσικους τον απριλιο & μαιο & τον ιουνιο εκανα ενα τροποποιημενο φυσικο και πηραμε 2 ωαρια κ τα αφησαμε για βλαστοκυστες κ αποψυξαμε κ ενα & το αφησαμε κ αυτο για βλαστοκύστη κ μεταφεραμε κ τα 3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η marakipap είπε:

Πω πω δεν έχεις περασει λίγα κ εσύ!

Σε σχεση με το τι περνανε αλλες γυναικες, πιστεψε με λιγα ειναι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 25/11/2020 at 6:17 ΜΜ, ο/η Karamela! είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ειναι λογικο ωαρια κακης ποιοτητας να γονιμοποιουνται,να γινονται βλαστοκυστες ΑΑ να αντεχουνε την αποψυξη ?

Από πείρα σου λέω ότι κακής ποιότητας ωάρια δεν γονιμοποιούνται, δύο φορές σε φυσικό που μου έτυχε δεν γονιμοποίηθηκαν.

Όταν όμως τα χαρακτηρίζουν έτσι εννοούν το μορφολογικό κομμάτι του ωαρίου,δλδ αν έχει αναπτύξει πολικό σωματίδιο κλπ.

Το καλο ωάριο που έχει μορφολογικά όλες τις σωστές παραμέτρους δεν σημαίνει πως θα δώσει και έμβρυο με άριστο dna,θα δώσει απλά ένα μορφολογικά καλό σε συνδυασμό και με το σπέρμα.

Πλέον μετά από 7 φυσικούς έχω καταλήξει να μη δίνω σημασία ούτε στις ορμονικές,έχω πάρει ωάριο με fsh 6,4 E2 27 κι ήταν για πέταμα.(κυριολεκτικά δεν έγινε καν προσπάθεια γονιμοποιησης)

Δίνω περισσότερη σημασία στον υπέρηχο,δλδ αν μεγαλώνει γρήγορα και ομοιόμορφα (πχ σταθερά 1.5 τη μέρα) και φυσικά στο αποτέλεσμα της γονιμοποίησης.

Δεν υπάρχει στάνταρτ κριτηριο για μένα,η εξωτερική εμφάνιση του ωαρίου ή του εμβρύου δεν λέει τίποτα για το γενετικό υλικό που κρυβουν

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα θα συμφωνησω απολυτα με τα παραπανω

Εγω τα πηγα καλα με φυσικους 10 ωοληψιες 5 βλαστοκυστες αρκετα καλες 0 αποτελεσμα.

Σπερμα χαλια σημερα που σας γραφω ειμαι σε ενα αδιεξοδο .

Εχω σταθερο κυκλο κανονικοτητη ωορηξια ωαρια  και ορμονες αν και τελικα ουτε αυτο παιζει ρολο 

Πφφφφφφ σκαωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2020 at 11:27 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Σε σχεση με το τι περνανε αλλες γυναικες, πιστεψε με λιγα ειναι ..

Πραγματικα να νιωθεις τυχερη βεβαια παιζει ρολο κααι το σπερμα και ας τα ριχνουν οι γιατροι ολα στα ωαρια ειναι πολλα τα λεφτα απο πισω .....

Με το καλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2020 at 11:27 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Σε σχεση με το τι περνανε αλλες γυναικες, πιστεψε με λιγα ειναι ..

Ο τροποποιημενος φυσικος γινεται με λιγες μοναδες ενεσεων ή με χαπια και ενεσεις μαζι ή χαπια μονο τυπου σερπαφαρ.γινεται σε γυναικες οπως στη περιπτωση μου με κακο ορμονικο προφιλ( οποτε με περισσοτερες μοναδες το αποτελεσμα θα ηταν ιδιο δηλ θα κατέβαζε 1 ή 2. Επισης σε γυναικες που εχουν καλο ορμονικο προφιλ και φοβουνται οι γιατροι για υπερδιεγερση .εγω εκανα μονο ενεσεις 150 τη μερα για 6 μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η mamamaria είπε:

Πραγματικα να νιωθεις τυχερη βεβαια παιζει ρολο κααι το σπερμα και ας τα ριχνουν οι γιατροι ολα στα ωαρια ειναι πολλα τα λεφτα απο πισω .....

Με το καλο 

Ευχαριστω κοριτσι μου.εσυ τι γινεται; τι σου λενε οι γιατροι; Κριμα τις βλαστοκυστες πραγματικα ..τι παιζει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου.εσυ τι γινεται; τι σου λενε οι γιατροι; Κριμα τις βλαστοκυστες πραγματικα ..τι παιζει; 

Εγω θελω να επιμεινω με φυσικους ο γιατρις τι θα πει δανεικα αλλα πως να παρω δανεικα οταν εχω ωαρια γονιμοποιουνται προχωρανε πες μου

Επισης εχει τυχει σε κυκλο να παρω 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η mamamaria είπε:

Εγω θελω να επιμεινω με φυσικους ο γιατρις τι θα πει δανεικα αλλα πως να παρω δανεικα οταν εχω ωαρια γονιμοποιουνται προχωρανε πες μου

Επισης εχει τυχει σε κυκλο να παρω 2

Δεν εισαι για δανεικα σορυ! Να αλλαξεις γιατρο αν επιμενει..ουδεποτε μου μιλησε για αυτα με χαλια ορμονες..δεν εχω κατι ...αλλα ειναι η εσχάτη λυση και εσυ εχεις εμβρυα κ μαλιστα βλαστοκυστες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2020 at 11:58 ΠΜ, ο/η mamamaria είπε:

Εγω θελω να επιμεινω με φυσικους ο γιατρις τι θα πει δανεικα αλλα πως να παρω δανεικα οταν εχω ωαρια γονιμοποιουνται προχωρανε πες μου

 

στις On 17/12/2020 at 12:19 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν εισαι για δανεικα σορυ! Να αλλαξεις γιατρο αν επιμενει..ουδεποτε μου μιλησε για αυτα με χαλια ορμονες..δεν εχω κατι ...αλλα ειναι η εσχάτη λυση και εσυ εχεις εμβρυα κ μαλιστα βλαστοκυστες ! 

Σε ευχαριστω για το θαρρος το εχω πολυ αναγκη οπως η γη το νερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/12/2020 at 11:39 ΠΜ, ο/η mamamaria είπε:

Καλημερα θα συμφωνησω απολυτα με τα παραπανω

Εγω τα πηγα καλα με φυσικους 10 ωοληψιες 5 βλαστοκυστες αρκετα καλες 0 αποτελεσμα.

Σπερμα χαλια σημερα που σας γραφω ειμαι σε ενα αδιεξοδο .

Εχω σταθερο κυκλο κανονικοτητη ωορηξια ωαρια  και ορμονες αν και τελικα ουτε αυτο παιζει ρολο 

Πφφφφφφ σκαωωωω

Έχεις δει ενδοκρινολόγο για ζάχαρο,αντίσταση στην ινσουλίνη ή άλλες ορμόνες?

Είμαι στο ψάξιμο τώρα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Έχεις δει ενδοκρινολόγο για ζάχαρο,αντίσταση στην ινσουλίνη ή άλλες ορμόνες?

Είμαι στο ψάξιμο τώρα

 

Εχω κανει τα παντα ομως 8 χρονια παλευω με ivf ο μονος λογος το σπερμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mamamaria είπε:

Εχω κανει τα παντα ομως 8 χρονια παλευω με ivf ο μονος λογος το σπερμα 

Έχετε κάνει κατακερματισμό; Οι περισσότεροι γιατροί πιστεύουν ότι το θέμα του σπέρματος λύνεται εύκολα και τον μεγαλύτερο ρόλο έχει το ωάριο κι όμως ένα πολύ καλό σπερματοζωάριο  μπορεί να παίξει ρόλο!!! Και στο να μην υπάρξει εγκυμοσύνη και να έχει μια γυναίκα πολλές αποβολές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η ViKcy είπε:

Έχετε κάνει κατακερματισμό; Οι περισσότεροι γιατροί πιστεύουν ότι το θέμα του σπέρματος λύνεται εύκολα και τον μεγαλύτερο ρόλο έχει το ωάριο κι όμως ένα πολύ καλό σπερματοζωάριο  μπορεί να παίξει ρόλο!!! Και στο να μην υπάρξει εγκυμοσύνη και να έχει μια γυναίκα πολλές αποβολές!

Και βεβαια το καναμε απο τα πρωτα εχει υψηλο και αποβολη επισης ειχα 

Επιπλεον ειναι ευκολο να λεμε τα ωαρια επειδη δεν εξεταζονται υποθεσεις κανουν οταν ενα ωαριο ωριμαζει γονιμοποιειται που ειναι το θεμα σε μια γυναικα με καθε μηνα ωορηξια το γραφω γιατι  κανω φυσικους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η mamamaria είπε:

Και βεβαια το καναμε απο τα πρωτα εχει υψηλο και αποβολη επισης ειχα 

Επιπλεον ειναι ευκολο να λεμε τα ωαρια επειδη δεν εξεταζονται υποθεσεις κανουν οταν ενα ωαριο ωριμαζει γονιμοποιειται που ειναι το θεμα σε μια γυναικα με καθε μηνα ωορηξια το γραφω γιατι  κανω φυσικους 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό!! Και εκεί θέμα με το σπέρμα έχουνε και κάναμε εξωσωματική εμάς ο κατακερματισμός είχε βγει 26% πάνω απ' το όριο αλλά μας είπαν εντάξει! Τώρα θα δούμε αν θα τα καταφέρουμε!!!! εύχομαι να βρείτε την λύση πάντως ο κατακερματισμός με βιταμίνες πέφτει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ViKcy είπε:

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό!! Και εκεί θέμα με το σπέρμα έχουνε και κάναμε εξωσωματική εμάς ο κατακερματισμός είχε βγει 26% πάνω απ' το όριο αλλά μας είπαν εντάξει! Τώρα θα δούμε αν θα τα καταφέρουμε!!!! εύχομαι να βρείτε την λύση πάντως ο κατακερματισμός με βιταμίνες πέφτει!

Εγώ θα σου πω πως το 26% είναι καλό εφόσον υπάρχουν αυτές οι στατιστικές (εμείς πήγαμε με 29%) : 

Τιμές Αναφοράς

Τα αποτελέσματα του κατακερματισμού του σπερματικού DNA αναφέρονται σε 3 στατιστικές κατηγορίες δυνητικής γονιμότητας:

  • DFI < 15%: άριστο δυναμικό γονιμότητας
  • DFI 15 έως 30%: καλό δυναμικό γονιμότητας
  • DFI > 30%: χαμηλό ως μέτριο δυναμικό γονιμότητας

DFI: Αναλογία Κατακερματισμού DNA, DNA Fragmentation Index, Ποσοστό σπερματοζωαρίων που περιέχουν κατεστραμμένο DNA

Ως στατιστικά σημαντικό όριο DFI για την υπογονιμότητα έχει καθιερωθεί το > 30%.
Φυσιολογική εγκυμοσύνη με υψηλό DFI είναι δυνατή, αλλά όσο υψηλότερο είναι το επίπεδο του κατακερματισμού, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα πρόωρου τοκετού και αποβολής."

Επίσης θα σου πω πως δεν έχει βάση απαραίτητα πως οι βιταμίνες βελτιώνουν πολύ τον κατακερματισμό σύμφωνα με το παρακάτω :

https://www.capital.gr/health/3309154/ta-antioxeidotika-den-beltionoun-tin-poiotita-tou-spermatos

Με πολύ αγάπη τα παραπάνω,,,,χαλάρωσε και απόλαυσε λοιπόν!!!!!! 🙏👶💓👶💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...