Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωορρηξία και πρήξιμο στήθους


eirinaki34

Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Όχι όχι !!!! Αλλά σκεφτόμαστε με τον άντρα μου μήπως το σκαρωσουμε γρήγορα το δεύτερο να είναι και κοντά σε ηλικία !!! Θα δούμε!!! Μέχρι στιγμής χρόνο και όρεξη για τίποτα δεν υπάρχει 😅😅 θα κάνω σίγουρα !! Και έχω σκεφτεί να πάρω και μαία δικιά μου στην κλινική !!! Θα δείξει ας έρθει η ώρα με το καλό και το βλέπουμε ! Όταν την κρατήσες στα χέρια σου νομίζω πως την ίδια στιγμή ξέχασες τα πάντα !! Και εμένα είχε αρχίσει να περνάει η επισκληριδιος στο τέλος του τοκετού αλλά πόνο δε θυμάμαι !!!! 

Καλά και εμείς λέμε για δεύτερο γενικά αλλά φαντάσου ότι δεν μένουμε ακόμα σε δικό μας σπίτι και μένουμε με γονείς . Από τη μια έχω τρελή βοήθεια από τη μάνα μου αλλά από την άλλη είναι δύσκολο πολύ !  Πάντως για τον τοκετό θυμάμαι που μου την έβαλαν πάνω μου και στριγκλιζε από το κλάμα και όσο έκλαιγε αυτή τόσο έκλαιγα και γω αχαχαχαχχα για διαφορετικούς λόγους βέβαια η καθεμία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Όχι όχι !!!! Αλλά σκεφτόμαστε με τον άντρα μου μήπως το σκαρωσουμε γρήγορα το δεύτερο να είναι και κοντά σε ηλικία !!! Θα δούμε!!! Μέχρι στιγμής χρόνο και όρεξη για τίποτα δεν υπάρχει 😅😅 θα κάνω σίγουρα !! Και έχω σκεφτεί να πάρω και μαία δικιά μου στην κλινική !!! Θα δείξει ας έρθει η ώρα με το καλό και το βλέπουμε ! Όταν την κρατήσες στα χέρια σου νομίζω πως την ίδια στιγμή ξέχασες τα πάντα !! Και εμένα είχε αρχίσει να περνάει η επισκληριδιος στο τέλος του τοκετού αλλά πόνο δε θυμάμαι !!!! 

Μαία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!! Ήταν ότι καλύτερο κάναμε!!! Μέχρι κ ο άντρας μου είδε πόσο σημαντική είναι!!! Ήταν δίπλα μου από την αρχή ως το τέλος! Και ερχόταν όλες τις μέρες στο μαιευτήριο! Εγώ της είπα ότι απορώ πως γεννάνε χωρίς μαία. Τόσο απαραίτητη μου ήταν! Να το κάνεις στο επόμενο και θα δεις τη διαφορά...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η eirinaki34 είπε:

Καλά αυτό με το θηλασμό και ότι δεν μένεις έγκυος όσο θηλαζεις ποσό μαλακια ! Εμένα ο γιατρός μου είπε αν δεν θέλω παιδί άμεσα να προσέχω παααααααρα πολύ τώρα που θηλάζω 🤣🤣🤣

Όχι ρε ισχύειιι…απλά το λένε να προσέχεις από την άποψη ότι δε ξέρεις πότε θα σου έρθει περίοδος όταν θηλάζεις, κ όταν είναι να σου έρθει γίνεται πρώτα η ωορρηξία οπότε μπορεί να μείνεις έγκυος χωρίς να το καταλάβεις….αλλά εμένα όντως δε μου ερχόταν και δεν έμενα έγκυος ενώ ήθελα..απόταν ήταν ο μικρός 5 μηνών μέχρι που πήγε 9 μηνών φαντάσου πήγαινα στο γιατρό και του έλεγα τι θα γίνει θα μου ρθει να κάνω κ δεύτερο μου έλεγε όχι τίποτα…μετά μου είπε κάτι να κάνω, το έκανα και όντως πέτυχε κ έκανα ωορρηξία κ έτσι έμεινα έγκυος…😄 Εσύ που έχεις περίοδο εννοείται να προσέχεις αφού έχεις περίοδο μένεις έγκυος, και επίσης η γυναίκα μόλις έχει γεννήσει είναι και πολύ πιο γόνιμη να ξέρεις και πιάνει κατευθείαν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Όχι ρε ισχύειιι…απλά το λένε να προσέχεις από την άποψη ότι δε ξέρεις πότε θα σου έρθει περίοδος όταν θηλάζεις, κ όταν είναι να σου έρθει γίνεται πρώτα η ωορρηξία οπότε μπορεί να μείνεις έγκυος χωρίς να το καταλάβεις….αλλά εμένα όντως δε μου ερχόταν και δεν έμενα έγκυος ενώ ήθελα..απόταν ήταν ο μικρός 5 μηνών μέχρι που πήγε 9 μηνών φαντάσου πήγαινα στο γιατρό και του έλεγα τι θα γίνει θα μου ρθει να κάνω κ δεύτερο μου έλεγε όχι τίποτα…μετά μου είπε κάτι να κάνω, το έκανα και όντως πέτυχε κ έκανα ωορρηξία κ έτσι έμεινα έγκυος…😄 Εσύ που έχεις περίοδο εννοείται να προσέχεις αφού έχεις περίοδο μένεις έγκυος, και επίσης η γυναίκα μόλις έχει γεννήσει είναι και πολύ πιο γόνιμη να ξέρεις και πιάνει κατευθείαν!!

Ναι το λέω από την άποψη πως δεν ξέρεις πότε θα σου έρθει όσο θηλαζεις και για αυτό αν δεν θες προσέχεις 🤣τι σου είπε να κάνεις ?? Κολπακια??? 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η mktsr είπε:

Μαία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!! Ήταν ότι καλύτερο κάναμε!!! Μέχρι κ ο άντρας μου είδε πόσο σημαντική είναι!!! Ήταν δίπλα μου από την αρχή ως το τέλος! Και ερχόταν όλες τις μέρες στο μαιευτήριο! Εγώ της είπα ότι απορώ πως γεννάνε χωρίς μαία. Τόσο απαραίτητη μου ήταν! Να το κάνεις στο επόμενο και θα δεις τη διαφορά...!!!

Εμένα μου είχε προτείνει ο γιατρός την δικιά του και είχα σκοπό να την καλέσω όταν έμπαινα στο μήνα μου για να μου δείξει αναπνοές και κάποιες ασκήσεις και εν τέλει τη μέρα που μπήκα στο μήνα μου γέννησα οπότε δεν πρόλαβα . Εσύ που την είχες από την αρχή της εγκυμοσύνης γενικά πως σε βοήθησε ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η eirinaki34 είπε:

Εμένα μου είχε προτείνει ο γιατρός την δικιά του και είχα σκοπό να την καλέσω όταν έμπαινα στο μήνα μου για να μου δείξει αναπνοές και κάποιες ασκήσεις και εν τέλει τη μέρα που μπήκα στο μήνα μου γέννησα οπότε δεν πρόλαβα . Εσύ που την είχες από την αρχή της εγκυμοσύνης γενικά πως σε βοήθησε ? 

Εμείς με τη μαία κάναμε μια πρώτη γνωριμία στο καρδιοτοκογράφημα. Όχι από την αρχή. Μου έκανε πλήρη ενημέρωση περί τοκετού κλπ ασχετο αν στο τέλος δεν χρειάστηκαν λόγω καισαρικής. Ήταν δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας. Από τις οδύνες όλη τη νύχτα μέχρι το χειρουργείο και μάλιστα στο χειρουργείο είχε πολύ εμψυχωτικό ρόλο. Μου έλεγε πότε θα νιώσω, τί, και με βοηθούσε πολύ αυτό. Μετά ερχόταν και κάναμε μαζί θηλασμό και μου έλεγε όσα χρειαζόταν και τέλος μας έδειξε την περιποίηση του μωρού πολύ καλύτερα από τις μαίες του μαιευτηρίου. Γενικά η υποστήριξή της σε όλη τη διάρκεια ήταν πολύτιμη. Νομόζω θα είχα πελαγώσει χωρίς τη μάια. Ωστόσο, για τον θηλασμό που λέγαμε... σημερα σηκώθηκα και είχα γάλατα παντού. Άρχισε η ροή η κανονική και η μπεμπούλα σήμερα έχει πάρει μόνο δικό μου γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η mktsr είπε:

Εμείς με τη μαία κάναμε μια πρώτη γνωριμία στο καρδιοτοκογράφημα. Όχι από την αρχή. Μου έκανε πλήρη ενημέρωση περί τοκετού κλπ ασχετο αν στο τέλος δεν χρειάστηκαν λόγω καισαρικής. Ήταν δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια της διαδικασίας. Από τις οδύνες όλη τη νύχτα μέχρι το χειρουργείο και μάλιστα στο χειρουργείο είχε πολύ εμψυχωτικό ρόλο. Μου έλεγε πότε θα νιώσω, τί, και με βοηθούσε πολύ αυτό. Μετά ερχόταν και κάναμε μαζί θηλασμό και μου έλεγε όσα χρειαζόταν και τέλος μας έδειξε την περιποίηση του μωρού πολύ καλύτερα από τις μαίες του μαιευτηρίου. Γενικά η υποστήριξή της σε όλη τη διάρκεια ήταν πολύτιμη. Νομόζω θα είχα πελαγώσει χωρίς τη μάια. Ωστόσο, για τον θηλασμό που λέγαμε... σημερα σηκώθηκα και είχα γάλατα παντού. Άρχισε η ροή η κανονική και η μπεμπούλα σήμερα έχει πάρει μόνο δικό μου γάλα.

Ααα ωραία μια χαρά ! Όσο για το γάλα και εγώ στην αρχή συνέχεια μούσκεμα τώρα που έχει εδραιωθεί δεν φοράω καν επιθέματα .. μακάρι να σου συνεχίσει έτσι στο εύχομαι !!!! Απλά θέλει υπομονή και επιμονή και θα τα καταφέρεις ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η mktsr είπε:

Κι εσένα να σου ζήσει και με το καλό το νέο μωράκι! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Κάνω προσπάθεια αύξησης της παραγωγής και με θήλαστρο! Ήδη έχω κάνει πρόοδο. Τη ζυγίζω και παρακολουθώ πόσο δικό μου πίνει και ανάλογα συμπληρώνω. Προς το παρόν όμως δεν την καλύπτουν τα ml. Κάνω ότι μπορώ απλά σταμάτησα να νιώθω τύψεις για το ξένο που δίνω και έτσι είναι πιο ευχάριστη η προσπάθεια για το θηλασμό από πριν. 

Συγνώμη αλλά να ρωτήσω κάτι ? Ποιο θηλαστρο έχεις ? Γιατί εγώ αυτό που πήρα για να βγάλω 10 ml πρέπει να κάθομαι με τις ώρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Geia sas koritsia epidi etuxe na petuxo auto to sait kata lathos Kai diavasa tin sinomilia sas Kai einai prin 3 xronia kiolas … ithela na Matho an telika ginate manoules? Egw epidi ksekinisa k egw Gia moraki k exw idia agonia opos eseis eixate Kai idia sumptomata!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...
στις On 12/11/2020 at 8:01 ΜΜ, ο/η Sofoula28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι!! Εμενα προσωπικά παντα το στηθος μου πρηζοταν περιπου μια εβδομαδα πριν την περιοδο και ηρεμουσε οταν μου ερχοταν. Είχα μια παλινδρομη κύηση πριν απο 8 μηνες .. Μετα λοιπόν απο την αποξεση ποτε δεν ξαναπρηστηκε το στηθος μου σε καμια περιοδο. Επισης απο εμπειριες φιλων μου πλεον θεωρω οτι απλα εχει να κανει με τον οργανισμο της καθε γυναικας ! Εχω φιλη που ήταν εγκυος και το στηθος της πρηστηκε στον 7ο και παλι οχι τοσο ,ενω εγω απ τον 1ο 2ό μηνα ειχα γινει σαν αγελαδα 🤣

Καλησπέρα, είχα και εγώ μια παλινδρομη τον Ιούλιο και από τότε πέρασαν 3 κύκλοι και το στήθος μου δεν έχει πρηστεί ποτέ ξανά σε καμία περίοδο.Αν συνεχιστεί θα επικοινωνήσω με το γιατρό μου.Εσεις το αναφέρατε σε κάποιο γιατρό;Σας ειπε αν είναι κάτι ανησυχητικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...