Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Sofia0294 είπε:

Πόσους βαθμούς έχεις? Επειδή εγώ εχω -8.50 κ αστιγματισμό.. αλλά ναι λογικά θα μου πει ο οφθαλμίατρος 

Δεν έχει σημασία πόσο έχεις. Αρκεί να μην ανεβαίνει η πίεση του ματιού.. 💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλησπέρα σε όλες! Πριν λίγες μέρες κάποιες μιλούσαν για τη βιταμίνη D αν θυμάμαι καλά κ αν κάνει να παίρνουμε όσο είμαστε έγκυες. Μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο μου ο οποίος μου έγραψε να παίρνω D λέγοντας μου πως μόνο στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι δεν δίνουν εύκολα D παρά τις ευρωπαϊκές και αμερικανικές συστάσεις. Τον ρώτησα τι κάνω σε περίπτωση που η γυναικολόγος μου μου πει όχι κ μου είπε πως είναι δουλειά των ενδοκρινολόγων οι βιταμίνες κ όχι των γυναικολόγων. Την Τρίτη που θα πάω στη γιατρό ελπίζω να μην έχει θέμα και να την ξεκινήσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Πριν λίγες μέρες κάποιες μιλούσαν για τη βιταμίνη D αν θυμάμαι καλά κ αν κάνει να παίρνουμε όσο είμαστε έγκυες. Μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο μου ο οποίος μου έγραψε να παίρνω D λέγοντας μου πως μόνο στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι δεν δίνουν εύκολα D παρά τις ευρωπαϊκές και αμερικανικές συστάσεις. Τον ρώτησα τι κάνω σε περίπτωση που η γυναικολόγος μου μου πει όχι κ μου είπε πως είναι δουλειά των ενδοκρινολόγων οι βιταμίνες κ όχι των γυναικολόγων. Την Τρίτη που θα πάω στη γιατρό ελπίζω να μην έχει θέμα και να την ξεκινήσω! 

Εγώ κορίτσι είχα ανοίξει το θέμα. Είχα μια απορία σχετικά με σκεύασμα lecalcif ( βιταμίνη d) που μου έγραψε η γυναικολόγος. Εμένα ενδοκρινολόγος και γυναικολόγος και οι δύο συστήνουν βιταμίνη d απλά η ενδοκρινολόγος θεωρεί το lecalcif επικίνδυνο.. μάλιστα μπήκα και σε μπελά με αυτή την ιστορία γιατί πήρα τη γυναικολόγο τηλέφωνο να της το πω και θύμωσε μαζί μου. Τελικά ακολουθώ τις οδηγίες της ενδοκρινολόγου και πήρα την eviol 2200 καθημερινής χρήσης. Εσένα ποια σου έγραψε; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Πριν λίγες μέρες κάποιες μιλούσαν για τη βιταμίνη D αν θυμάμαι καλά κ αν κάνει να παίρνουμε όσο είμαστε έγκυες. Μόλις γύρισα από τον ενδοκρινολόγο μου ο οποίος μου έγραψε να παίρνω D λέγοντας μου πως μόνο στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι δεν δίνουν εύκολα D παρά τις ευρωπαϊκές και αμερικανικές συστάσεις. Τον ρώτησα τι κάνω σε περίπτωση που η γυναικολόγος μου μου πει όχι κ μου είπε πως είναι δουλειά των ενδοκρινολόγων οι βιταμίνες κ όχι των γυναικολόγων. Την Τρίτη που θα πάω στη γιατρό ελπίζω να μην έχει θέμα και να την ξεκινήσω! 

Ελλάδα εισαι; Εδώ Ελλάδα δίνουν κ οι ενδοκρινολογοι λιγότερη δόση από αυτή που πρέπει να παίρνεις κανονικά. Είμαι ενημερωμένη σχετικά με την ντε παρόλα αυτά δεν έχω βρει ενδοκρινολογο να μου δίνει σωστή δόση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διάβασα ότι η σωστή δόση είναι 3000 ημερησίως, εγώ ούτε το μισό δεν παίρνω! Αλλά όταν το είπα στον ενδοκρινολογο μου είπε ότι η ποσότητα είναι αρμοδιότητα των γυναικολογων Γτ αυτοί ξέρουν πόσο περνάει από τον πλακούντα κλπ. Έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα Γτ όπως βλέπετε ούτε οι γιατροί δε συμφωνούν μεταξύ τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια διάβασα ότι η σωστή δόση είναι 3000 ημερησίως, εγώ ούτε το μισό δεν παίρνω! Αλλά όταν το είπα στον ενδοκρινολογο μου είπε ότι η ποσότητα είναι αρμοδιότητα των γυναικολογων Γτ αυτοί ξέρουν πόσο περνάει από τον πλακούντα κλπ. Έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα Γτ όπως βλέπετε ούτε οι γιατροί δε συμφωνούν μεταξύ τους!

Μπορεί να μην χρειάζεται να πάρεις παραπάνω. Έχεις έλλειψη; Επίσης είναι το θέμα ότι η βιταμίνη d βοηθά στην απορρόφηση του ασβεστίου. Φαντάζομαι δεν θέλουμε ότι έλλειψη αλλά ούτε και υπερβολή. Κάποιος από τους δύο πρέπει να αποφασίσει ότι είναι υπεύθυνος να σε ρυθμίσει 🥴

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Εγώ κορίτσι είχα ανοίξει το θέμα. Είχα μια απορία σχετικά με σκεύασμα lecalcif ( βιταμίνη d) που μου έγραψε η γυναικολόγος. Εμένα ενδοκρινολόγος και γυναικολόγος και οι δύο συστήνουν βιταμίνη d απλά η ενδοκρινολόγος θεωρεί το lecalcif επικίνδυνο.. μάλιστα μπήκα και σε μπελά με αυτή την ιστορία γιατί πήρα τη γυναικολόγο τηλέφωνο να της το πω και θύμωσε μαζί μου. Τελικά ακολουθώ τις οδηγίες της ενδοκρινολόγου και πήρα την eviol 2200 καθημερινής χρήσης. Εσένα ποια σου έγραψε; 

 

Την Deltius. Μου είπε να παίρνω 10 σταγόνες μετά το μεσημεριανό. Εμένα η γυναικολόγος δεν μου είπε τπτ για D παρόλο που είδε ότι έχω ανεπάρκεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ελλάδα εισαι; Εδώ Ελλάδα δίνουν κ οι ενδοκρινολογοι λιγότερη δόση από αυτή που πρέπει να παίρνεις κανονικά. Είμαι ενημερωμένη σχετικά με την ντε παρόλα αυτά δεν έχω βρει ενδοκρινολογο να μου δίνει σωστή δόση.

Ναι Ελλάδα. Νομίζω μου είπε ότι χρειαζόμαστε 2500 την ημέρα αλλά δεν είμαι κ σίγουρη ότι θυμάμαι σωστά το νούμερο. Δέκα σταγόνες Deltius μετά το μεσημεριανό μου πρότεινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαριλου1 είπε:

Την Deltius. Μου είπε να παίρνω 10 σταγόνες μετά το μεσημεριανό. Εμένα η γυναικολόγος δεν μου είπε τπτ για D παρόλο που είδε ότι έχω ανεπάρκεια

Τι να σου πω.. κι εγώ έχω μπερδευτεί και στεναχωρηθεί με αυτή τη βλακεία. Όπως φαίνεται καλά είναι να μην έχεις έλλειψη και καλά κάνουν και μας τη δίνουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eleni5525 είπε:

Τι να σου πω.. κι εγώ έχω μπερδευτεί και στεναχωρηθεί με αυτή τη βλακεία. Όπως φαίνεται καλά είναι να μην έχεις έλλειψη και καλά κάνουν και μας τη δίνουν..

Αυτός δούλευε χρόνια σε νοσοκομείο κ μου είπε ότι λόγω έλλειψης D πήγαιναν έγκυες με κατάγματα και σπασίματα και μετά τα έβαζαν με τους γυναικολόγους που δεν έδιναν D. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η γυναικολόγος μου έχει δώσει μόνο βιταμίνη D και καθόλου συμπλήρωμα ασβεστιου, μόνο απο τη διατροφή ότι παίρνω (μου έχει πει να τρώω Αμυγδαλα και κίτρινο τυρί και θα είμαι οκ)... χρόνια το  κάνει αυτό στις εγκύους της λέει κι έχει παρατηρήσει πολύ καλά επίπεδα ασβεστίου στο αίμα χωρίς κίνδυνο υπερασβιστιαμιας από τη μια αλλά και καταγμάτων από την άλλη. Επίσης μου είπε ότι προτιμάει να δίνει μεγαλύτερη δόση βιταμίνης D σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα παρά συνχορηγηση ασβεστίου γιατί υπάρχει και ο κίνδυνος νεφρολιθίασης... τι να πω... ο κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα, το σημαντικο είναι να εμπιστευόμαστε τον δικό μας και να αισθανόμαστε ασφαλείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Alexey είπε:

Εμένα η γυναικολόγος μου έχει δώσει μόνο βιταμίνη D και καθόλου συμπλήρωμα ασβεστιου, μόνο απο τη διατροφή ότι παίρνω (μου έχει πει να τρώω Αμυγδαλα και κίτρινο τυρί και θα είμαι οκ)... χρόνια το  κάνει αυτό στις εγκύους της λέει κι έχει παρατηρήσει πολύ καλά επίπεδα ασβεστίου στο αίμα χωρίς κίνδυνο υπερασβιστιαμιας από τη μια αλλά και καταγμάτων από την άλλη. Επίσης μου είπε ότι προτιμάει να δίνει μεγαλύτερη δόση βιταμίνης D σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα παρά συνχορηγηση ασβεστίου γιατί υπάρχει και ο κίνδυνος νεφρολιθίασης... τι να πω... ο κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα, το σημαντικο είναι να εμπιστευόμαστε τον δικό μας και να αισθανόμαστε ασφαλείς 

Σε ευχαριστώ που έγραψες γιατί όλη η ιστορία που με στεναχώρησε σχετικά με το θέμα της βιταμίνης d μετουσιώνεται στην απάντηση σου και τις οδηγίες του γυναικολόγου σου. Εμένα η δική μου γυναικολόγος μου έδωσε συμπλήρωμα ασβεστίου που περιέχει και 800 μονάδες βιταμίνη d ,και επιπλέον σκεύασμα βιταμίνης d σε υψηλή δόση. Όλο αυτό η ενδοκρινολογος το θεώρησε επικίνδυνο για υπερασβεστιαιμια άρα επικίνδυνο για το έμβρυο. Και εγώ επέλεξα να έρθω σε σύγκρουση με τη γυναικολόγο και να ακολουθήσω τις οδηγίες της ενδοκρινολόγου γιατί φυσικά τρομοκρατήθηκα από τις πιθανές επιπτώσεις στο παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά τις εξετάσεις να κοιτάμε. Πως είναι τα επίπεδα του ασβεστίου κάθε μήνα. Αν είναι καλά, συνεχίζουμε ό,τι κάνουμε. Οι μαμάδες μας δεν έπαιρναν D, μόνο φυλλικο οξύ κ στην καλύτερη ασβέστιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Σε ευχαριστώ που έγραψες γιατί όλη η ιστορία που με στεναχώρησε σχετικά με το θέμα της βιταμίνης d μετουσιώνεται στην απάντηση σου και τις οδηγίες του γυναικολόγου σου. Εμένα η δική μου γυναικολόγος μου έδωσε συμπλήρωμα ασβεστίου που περιέχει και 800 μονάδες βιταμίνη d ,και επιπλέον σκεύασμα βιταμίνης d σε υψηλή δόση. Όλο αυτό η ενδοκρινολογος το θεώρησε επικίνδυνο για υπερασβεστιαιμια άρα επικίνδυνο για το έμβρυο. Και εγώ επέλεξα να έρθω σε σύγκρουση με τη γυναικολόγο και να ακολουθήσω τις οδηγίες της ενδοκρινολόγου γιατί φυσικά τρομοκρατήθηκα από τις πιθανές επιπτώσεις στο παιδί. 

Εννοείται κι έκανες πολύ καλά, είναι λίγο αγχωτικό όταν αλλα σου λέει ο ένας γιατρός κι αλλα ο άλλος... δεν ξέρουμε κι εμείς τι να κάνουμε. Κι εγώ παρόλο που εμπιστεύομαι απόλυτα τη γιατρό μου (την έχω 8 χρόνια και δεν την αλλάζω, μετά από πολλές αλλαγές που έκανα στην αρχή μέχρι να βρω κάποιον που να μου ταιριάζει), χτες που πήγα για υπέρηχο τη ρώτησα πάλι για τη βιταμίνη d μετά τη συζήτηση μας αφού εγώ παίρνω εφάπαξ δόση των 25000 μονάδων μια φορά την εβδομάδα. Μου εξήγησε λοιπόν το σκεπτικό της με όλες τις λεπτομέρειες και με καθησύχασε... αν το υπολογίσω λέει ανά μέρα είναι περίπου 3500 μονάδες ανά ημέρα, δόση που είναι απόλυτα ενδεδειγμένη από την ευρωπαϊκή επιτροπή και μάλιστα απαραίτητη τους χειμερινούς μήνες που δεν μας βλέπει ο ήλιος... και ιδιαίτερα τώρα με τη καραντίνα που καθόμαστε συνέχεια μέσα στο σπίτι. Επίσης μου είπε και κάτι καινούριο που δεν το είχα ξανακούσει: πέρα από όλα τα αλλα, η βιταμίνη D μειωνει και τις πιθανότητες για σκλήρυνση κατά πλάκας μελλοντικά στο παιδί. Οποτε είναι πολύ σημαντική και για το νευρικό σύστημα όχι μόνο για το ασβέστιο και τα κόκαλα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexey είπε:

Εννοείται κι έκανες πολύ καλά, είναι λίγο αγχωτικό όταν αλλα σου λέει ο ένας γιατρός κι αλλα ο άλλος... δεν ξέρουμε κι εμείς τι να κάνουμε. Κι εγώ παρόλο που εμπιστεύομαι απόλυτα τη γιατρό μου (την έχω 8 χρόνια και δεν την αλλάζω, μετά από πολλές αλλαγές που έκανα στην αρχή μέχρι να βρω κάποιον που να μου ταιριάζει), χτες που πήγα για υπέρηχο τη ρώτησα πάλι για τη βιταμίνη d μετά τη συζήτηση μας αφού εγώ παίρνω εφάπαξ δόση των 25000 μονάδων μια φορά την εβδομάδα. Μου εξήγησε λοιπόν το σκεπτικό της με όλες τις λεπτομέρειες και με καθησύχασε... αν το υπολογίσω λέει ανά μέρα είναι περίπου 3500 μονάδες ανά ημέρα, δόση που είναι απόλυτα ενδεδειγμένη από την ευρωπαϊκή επιτροπή και μάλιστα απαραίτητη τους χειμερινούς μήνες που δεν μας βλέπει ο ήλιος... και ιδιαίτερα τώρα με τη καραντίνα που καθόμαστε συνέχεια μέσα στο σπίτι. Επίσης μου είπε και κάτι καινούριο που δεν το είχα ξανακούσει: πέρα από όλα τα αλλα, η βιταμίνη D μειωνει και τις πιθανότητες για σκλήρυνση κατά πλάκας μελλοντικά στο παιδί. Οποτε είναι πολύ σημαντική και για το νευρικό σύστημα όχι μόνο για το ασβέστιο και τα κόκαλα μας.

Εξαιρετική η γιατρός σου, κάθεται και σου εξηγεί και έτσι ηρεμείς και νιώθεις ότι όλα πάνε καλά και ελεγχόμενα. Εμένα πάλι ενώ είμαι χρόνια σε αυτή τη γιατρό και την εμπιστεύομαι πολύ, αντέδρασε με τρόπο που με στεναχώρησε. Επειδή την πήρα τηλέφωνο δεύτερη φορά για το ίδιο θέμα με έκοψε απότομα και δεν έκατσε να μου εξηγήσει τίποτα απολα αυτά που λες. Μάλιστα μου είπε ότι να με αναλάβει η ενδοκρινολόγος για αυτό το θέμα και ουσιαστικά δεν με άφησε να αρθρώσω κουβέντα. Προφανώς θίχτηκε.. τέλος πάντων.. ελπίζω να μην έχει περίεργη συμπεριφορά αρχές Φεβρουαρίου που θα πάω για β επιπέδου. Το τελευταίο που θέλω είναι να ξανασυγχιστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Εξαιρετική η γιατρός σου, κάθεται και σου εξηγεί και έτσι ηρεμείς και νιώθεις ότι όλα πάνε καλά και ελεγχόμενα. Εμένα πάλι ενώ είμαι χρόνια σε αυτή τη γιατρό και την εμπιστεύομαι πολύ, αντέδρασε με τρόπο που με στεναχώρησε. Επειδή την πήρα τηλέφωνο δεύτερη φορά για το ίδιο θέμα με έκοψε απότομα και δεν έκατσε να μου εξηγήσει τίποτα απολα αυτά που λες. Μάλιστα μου είπε ότι να με αναλάβει η ενδοκρινολόγος για αυτό το θέμα και ουσιαστικά δεν με άφησε να αρθρώσω κουβέντα. Προφανώς θίχτηκε.. τέλος πάντων.. ελπίζω να μην έχει περίεργη συμπεριφορά αρχές Φεβρουαρίου που θα πάω για β επιπέδου. Το τελευταίο που θέλω είναι να ξανασυγχιστω

Η αλήθεια είναι ότι τη πρήζω κι εγώ λιγακι γιατί όλο τη ρωτάω και πράγματα πέρα από τα αναμενόμενα και καταλήγουμε να μου κανει διάλεξη... μου λέει κάθε φορά ότι θα έπρεπε να είχα γίνει γιατρός με τόσο που ψάχνομαι 🤣 αλλά τι να γίνει, θεωρώ ότι στις μέρες μας πρέπει να είσαι τα πάντα ο ίδιος για να μη γίνονται λάθη γιατί και οι ‘ειδικοι’ άνθρωποι είναι και κάνουν λάθη, το θέμα είναι ποιος καλείται να τα πληρώσει... δεν θεωρώ ότι πρέπει να θίγονται κάθε φορά που αμφισβητούμε κάτι, άλλωστε τόσα λεφτά θα πάρουν για τη γεννα και όλα, κατά τη γνώμη μου πρέπει να μας τα εξηγούν όλα με κάθε λεπτομέρεια  κι αν σου έχει περιεργη συμπεριφορά την επόμενη φορά, να της το πεις ειλικρινά, δεν είμαστε σε περιοδο να αγχωνόμαστε τώρα και να μένουμε μες στην ανασφάλεια για να μη παρεξηγηθεί ο γιατρός μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Liiidaενταξει γέλασα λιγάκι με τον ενδοκρινολόγο.. Φυσικά κ η ντε είναι αρμοδιότητα των ενδοκρινολόγων. Τώρα αν κάποιος θέλει να συμβουλεύεται γι αυτήν παθολόγο, γυναικολόγο κλπ δικαίωμα του είναι όπως βολεύεται ο καθένας αλλά δεν είναι αρμόδιοι. Η δόση που πρέπει να πάρει ένας άνθρωπος εξαρτάται από την τιμή που έχει ο καθένας μας. Τους καλοκαιρινούς μήνες κ εφόσον η τιμή της ντε είναι στα επίπεδα που πρέπει δεν χρειάζεται συμπλήρωμα. Τους υπόλοιπους μήνες όμως πρέπει να παίρνουμε συμπληρωμα, έγκυες κ θηλαζουσες παραπάνω. Επίσης οι μαμάδες γιαγιάδες κλπ πολλά δεν γνώριζαν.. Δεν μπορούμε να σταθούμε φυσικά σε εκείνα τα χρόνια.. Γίνονται συνεχώς έρευνες κ ανακαλύψεις  για όλα. Δεν μπορούμε να μείνουμε εμείς στο '90 ούτε κ οι γιατροί. 

Όταν δεν υπάρχει επάρκεια στην ντε μπορούν να δημιουργηθούν πολλά θέματα κ στην εγκυμοσύνη κ στο μωρό κ μετέπειτα αφού γεννηθεί.. Κ ασβέστιο παίρνουμε όταν υπάρχει έλλειψη.. Γιαυτό άλλωστε κάνουμε εξετάσεις κάθε μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι? Σήμερα μπήκα στην 12η εβδομάδα. Γενικά από την αρχή είχα φοβερό θέμα .ς την δυσκοιλιότητα.πηγαινα κάθε 5 μέρες. Με πολύ δυσκολία.

Ξαφνικά με έπιασε ένα πόνος στην κοιλιά ότι θέλω τουαλέτα κ πήγα στην αρχή κανονικά κ μετά διάρροια είπα οκ τυχαίο κάτι με πήραξε αυτό έγινε σύνολο 3 φορές ανα 4 μέρες. Έχει τύχει σε καμία?

Εμενα κοριτσι επειδη εχω φοβερο θεμα με δυσκοιλιοτητα με πιανει ακριβως αυτο που λες .. κανω 3-4 μερες να παω και ξαφνικα την 5η πχ μερα με πιανει πονος(σορυ αλλα σαν κοψιμο) και κανω ακριβως οπως λες .. Το ανεφερα στο γιατρο μου και μου ειπε απο τη δυσκοιλιοτητα ειναι και να παιρνω duphalac! Εγω βεβαια δεν το πηρα ακόμα ειπα να δοκιμασω με διατροφη πρωτα αλλα μαλλον θα το παρω γτ δεν κανει και τοσο ζορι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια εσείς σε μεγαλύτερη εβδομάδα κύησης πότε έχετε β επιπέδου;; 

Η δικιά μου κοντεύει...8/2!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2021 at 1:02 ΜΜ, ο/η Lia5 είπε:

Κι εγώ έχω δίλλημα για το που θα γεννήσω, καθώς ο γιατρός που με παρακολουθεί συνεργάζεται με κλινική αλλά πιστεύω στο νοσοκομείο υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια. Επειδή όμως το πιο βασικό για μένα είναι να αποφευχθούν οι αναίτιες παρεμβάσεις στον τοκετό μου, θα ήθελα να σε ρωτήσω που πιστεύεις ότι αυτό είναι πιο εφικτό. 

Η ασφάλεια του νοσοκομείου έναντι της κλινικής είναι ότι κάποιες περιπτώσεις δεν τις αναλαμβάνει η κλινική (για διάφορους λόγους ) και τα στέλνουν νοσοκομείο. 

Από εκεί και πέρα, πιστεύω ο πιο σίγουρος τρόπος να αποφύγουμε ανούσιες παρεμβάσεις είναι η γνώση... Πρέπει να ξέρουμε ποιες είναι αυτές, γιατί γίνονται και αν τυχόν μας πει κάτι ο γιατρός μας πχ να μπούμε με πρόκληση για τον τάδε λόγο να το σκεφτούμε και μόνες μας... Να επεξεργαζόμαστε αυτά που μας λέει. Πχ στη πρώτη μου γέννα μου είχε πει ο γιατρός μου αν θέλω να μπούμε με πρόκληση μια μέρα που είχε εφημερία (είχε φτάσει σχεδόν η Πητ μου)  αλλά εγώ δεν ήθελα. Δεν επέμεινε , μου το εδωσε σαν επιλογή γενικά. Είχε πει ότι μπορούμε να περιμένουμε μέχρι ένα διάστημα πετά τη Πητ μου . Εγώ ήθελα να έρθει το παιδί όταν ήταν έτοιμο...  Εφόσον οι συνθήκες το επέτρεπαν. Δεν εννοώ να βάλουμε σε κίνδυνο το παιδί, μην παρεξηγηθω. Αυτά :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Εμενα κοριτσι επειδη εχω φοβερο θεμα με δυσκοιλιοτητα με πιανει ακριβως αυτο που λες .. κανω 3-4 μερες να παω και ξαφνικα την 5η πχ μερα με πιανει πονος(σορυ αλλα σαν κοψιμο) και κανω ακριβως οπως λες .. Το ανεφερα στο γιατρο μου και μου ειπε απο τη δυσκοιλιοτητα ειναι και να παιρνω duphalac! Εγω βεβαια δεν το πηρα ακόμα ειπα να δοκιμασω με διατροφη πρωτα αλλα μαλλον θα το παρω γτ δεν κανει και τοσο ζορι!

Καλημέρα κορίτσι !! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου δεν φαντάζεσε πόσο με ανακούφισες. Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ποσών εβδομάδων είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσι !! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου δεν φαντάζεσε πόσο με ανακούφισες. Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ποσών εβδομάδων είσαι?

Ειμαι 8κ2 ! Δυσκοιλιοτητα ειχα απο την αρχη ομως και αυτο το παθαινα απο την αρχη!!!! Η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ δυσκολο γτ αρχικα εχω κοιλια εγκυου 5 μηνων απο τα αερια κλπ και δεύτερον δεν ξερω ποια μερα θα με "πιασει το κακο" οποτε δεν νιωθω σίγουρη να κανω τπτ !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Ειμαι 8κ2 ! Δυσκοιλιοτητα ειχα απο την αρχη ομως και αυτο το παθαινα απο την αρχη!!!! Η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ δυσκολο γτ αρχικα εχω κοιλια εγκυου 5 μηνων απο τα αερια κλπ και δεύτερον δεν ξερω ποια μερα θα με "πιασει το κακο" οποτε δεν νιωθω σίγουρη να κανω τπτ !! 

Εγώ από την αρχή πολύ δυσκοιλιότητα. Κ της 3 τελευταίες εβδομάδες μια φορά την εβδομάδα μ συναινεί αυτό. Άστο κ εμένα με έχει δυσκολέψει πολύ νιώθω βαριά είναι σπαστικό πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofoula28 @Love32 επειδή κι εγώ έβγαλα ολόκληρο τον 3ο μήνα όπως εσείς, ακούστε με κ ρωτήστε τους γιατρούς σας για τα υποθετα γλυκερινης. Είναι τελείως φυσικά κ τα χρησιμοποιω ανά 3 μέρες αν στο ενδιάμεσο δεν εχω πάει μόνη μου. Δρουν σε 5 λεπτά κ πραγματικά ησυχάζεις. Καλημέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...