Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ανωμαλιες στην πηξη του αιματος και την αιματωση του πλακουντα προφανως ,ειναι πολυ σπανιο μου ειπε η αιματολογος κι αυτο οντως για να προκαλεσει αποβολες β τριμηνου.

Ναι αλλά και πάλι θέλουν θεραπεια κανονικά. Απλά η επίκτητη οφείλονται περισσότερο αποβολές 1ου τριμήνου. Επίσης ο v leinden είναι σχετικά δύσκολος παράγοντας.. Ομως με θεραπεια όλα είναι μια χαρά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ναι αλλά και πάλι θέλουν θεραπεια κανονικά. Απλά η επίκτητη οφείλονται περισσότερο αποβολές 1ου τριμήνου. Επίσης ο v leinden είναι σχετικά δύσκολος παράγοντας.. 

Ναι κοριτσακι μου σωστα συμφωνω!! το εγραψα απο το πρωτο μηνυμα πιο πανω « αλλα η κληρονομική πρέπει να διαγνωστεί για να προστατεύσεις τον εαυτό σου από θρομβώσεις σε εγκυμοσυνη που ειναι σπανιο»για αυτο μας δινουν αντιπηκτικες προληπτικα..παντως εχουνε χαθει πολλα μωρακια και δυστυχως λιγοι ξερουν κ συνεχιΖουν και χανονται :-(πχ δεν ξαναδινουν εξετασεις μετα το θετικο τεστ και ειναι τοσο κριμα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι κοριτσακι μου σωστα συμφωνω!! το εγραψα απο το πρωτο μηνυμα πιο πανω « αλλα η κληρονομική πρέπει να διαγνωστεί για να προστατεύσεις τον εαυτό σου από θρομβώσεις σε εγκυμοσυνη που ειναι σπανιο»για αυτο μας δινουν αντιπηκτικες προληπτικα..παντως εχουνε χαθει πολλα μωρακια και δυστυχως λιγοι ξερουν κ συνεχιΖουν και χανονται :-(

Εγώ αν πριν ένα χρόνο και κάτι η μαμά μου δεν είχε πάθει όλο αυτό και δεν είχε βρεθεί αυτός ο υπέροχος καρδιολόγος σε δημόσιο νοσοκομείο να του κινήσει την περίεργεια γτ τα έπαθε αφού δεν πίνει δεν καπνίζει δεν τρώει λάθος δε θα ήξερα να ψαχτω. Όπως επίσης και τα αδέλφια μου να το παρακολουθούν από τώρα. Εγώ δεν έχω πάρει τον v leinden. Μόνο το mthfr και FXiii. Ο ένας μου αδερφός το κληρωνομησε ο άλλος ακόμα δεν έχει ελεγχθεί. Πάντως μεγάλος παράγοντας η θρομβοφιλια για την ζωή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ αν πριν ένα χρόνο και κάτι η μαμά μου δεν είχε πάθει όλο αυτό και δεν είχε βρεθεί αυτός ο υπέροχος καρδιολόγος σε δημόσιο νοσοκομείο να του κινήσει την περίεργεια γτ τα έπαθε αφού δεν πίνει δεν καπνίζει δεν τρώει λάθος δε θα ήξερα να ψαχτω. Όπως επίσης και τα αδέλφια μου να το παρακολουθούν από τώρα. Εγώ δεν έχω πάρει τον v leinden. Μόνο το mthfr και FXiii. Ο ένας μου αδερφός το κληρωνομησε ο άλλος ακόμα δεν έχει ελεγχθεί. Πάντως μεγάλος παράγοντας η θρομβοφιλια για την ζωή. 

Δεν εχω καταλαβει τι επαθε η μαμα σου ..προφανως ετσι οπως μου τα γραφεις καποιο επεισοδιο θρομβωσης..και εγω εχω mthfr αλλα επειδη ειναι μονο αυτο δεν λαμβανεται υποψιν και το εχει απειρος κοσμος..αστα χαμος ειναι τεραστιο το θεμα θρομβοφιλιας πραγματικα!Απειρες εξετασεις υπαρχουν.αυτο κ μονο λεει πολλα! για αυτο και εγω κανω τις ενεσεις μου κλεξαν 0,4 και εχω το κεφαλι μου ησυχο..και ας εκανα και εξετασεις για επικτητη και ολα ειναι οκ..ειναι και λογω ηλικιας ειναι και λογω αιματος( εχω στιγμα)ειναι κ λογω 2 μωρων που περιμενω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν εχω καταλαβει τι επαθε η μαμα σου ..προφανως ετσι οπως μου τα γραφεις καποιο επεισοδιο θρομβωσης..και εγω εχω mthfr αλλα επειδη ειναι μονο αυτο δεν λαμβανεται υποψιν και το εχει απειρος κοσμος..αστα χαμος ειναι τεραστιο το θεμα θρομβοφιλιας πραγματικα!Απειρες εξετασεις υπαρχουν.αυτο κ μονο λεει πολλα! για αυτο και εγω κανω τις ενεσεις μου κλεξαν 0,4 και εχω το κεφαλι μου ησυχο..και ας εκανα και εξετασεις για επικτητη και ολα ειναι οκ..ειναι και λογω ηλικιας ειναι και λογω αιματος( εχω στιγμα)ειναι κ λογω 2 μωρων που περιμενω..

Έπαθε έμφραγμα και μέσα στο μπαλονάκι έπαθε εγκεφαλικό. Συν ότι είχε περάσει αρκετά μικρά εγκεφαλικά από ότι φάνηκε στην μαγνητική. Είναι πολύ καλά ομως τώρα. Και εγώ τα ίδια δεν έχω κάτι κάνω ινοχεπ των 4500 μου έκανε ο αιματολογος θρομβοελαστογραφια και συνεχίζω έτσι. Μετά την αυχενική ίσως πάρω και σαλοσπιρ θα μου πει. Και θα κάνουμε και άλλα ραντεβού για μοη κάνει την εξέταση να δει αν χρειάζομαι κι άλλη δόση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έπαθε έμφραγμα και μέσα στο μπαλονάκι έπαθε εγκεφαλικό. Συν ότι είχε περάσει αρκετά μικρά εγκεφαλικά από ότι φάνηκε στην μαγνητική. Είναι πολύ καλά ομως τώρα. Και εγώ τα ίδια δεν έχω κάτι κάνω ινοχεπ των 4500 μου έκανε ο αιματολογος θρομβοελαστογραφια και συνεχίζω έτσι. Μετά την αυχενική ίσως πάρω και σαλοσπιρ θα μου πει. Και θα κάνουμε και άλλα ραντεβού για μοη κάνει την εξέταση να δει αν χρειάζομαι κι άλλη δόση. 

Πωωω τι επαθε /παθατε ολοι παναγια μου δοξα τω θεω..παλι καλα!!ναναι καλά η γυναικα.εγω παιρνω και σαλοσπιρ απο την αρχη κ θα το κοψω μαλλον στο ντοπλερ σε 2 βδομαδες στην  30η βδομαδα που γινεται μου ειπε σημερα η αιματολογος (αν βγει καλό).ε βεβαια θα κανετε κ αλλα ραντεβου..δεν ειμαστε για να αφηνουμε τιποτα στη τυχη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλέ πόσα σχόλια μαζεύτηκαν?? Εντάξει, για τη θρομβοφιλια θα γεννησουμε κ θα έχουμε πάρει όλες μάστερ 🤣

@Clairy. εκ αρχής με κλίση την έκανα την ένεση αλλά την πήγαινα τέρμα. Την τελευταία βδομάδα ξεκίνησα αυτό που σου είπα κ πλέον δεν έχω καθόλου μελανιές, πριν ήμουν σαν κακοποιημένο. 

Αν επιτρέπεται κορίτσια, πόσο πρπ θα σας στοιχίσει ή σας στοιχισε η αυχενική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλέ πόσα σχόλια μαζεύτηκαν?? Εντάξει, για τη θρομβοφιλια θα γεννησουμε κ θα έχουμε πάρει όλες μάστερ 🤣

@Clairy. εκ αρχής με κλίση την έκανα την ένεση αλλά την πήγαινα τέρμα. Την τελευταία βδομάδα ξεκίνησα αυτό που σου είπα κ πλέον δεν έχω καθόλου μελανιές, πριν ήμουν σαν κακοποιημένο. 

Αν επιτρέπεται κορίτσια, πόσο πρπ θα σας στοιχίσει ή σας στοιχισε η αυχενική?

Αν σου πω ότι δεν το συζήτησα τώρα.. Ξέρω ότι περίπου είναι 150 ευρώ. Εγώ δεν την κάνω με κλήση. Την κάνω ευθεία έτσι μου είπαν στο φαρμακείο και διάβασα στις οδηγίες. Λες να κάνω λάθος; 2 φορές μόνο έχω κάνει μεγάλη μελάνια καθ οι δύο στο ίδιο σημείο. Μόνο σημαδάκι από το τρύπημα μπορεί να έχω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αν σου πω ότι δεν το συζήτησα τώρα.. Ξέρω ότι περίπου είναι 150 ευρώ. Εγώ δεν την κάνω με κλήση. Την κάνω ευθεία έτσι μου είπαν στο φαρμακείο και διάβασα στις οδηγίες. Λες να κάνω λάθος; 2 φορές μόνο έχω κάνει μεγάλη μελάνια καθ οι δύο στο ίδιο σημείο. Μόνο σημαδάκι από το τρύπημα μπορεί να έχω.. 

Εμένα αρχικά η αιματολογος κ μετά η μικροβιολόγος που πήγα στη γειτονιά να μου κάνει την 1η ένεση, κ οι δύο μου έδειξαν με κλίση 30-45 μοιρών. Η γυναικολόγος που κάνει κ η ίδια στον εαυτό της κ στους γονείς της μου είπε αυτό το επιφανειακό που σου περιέγραψα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Εμένα αρχικά η αιματολογος κ μετά η μικροβιολόγος που πήγα στη γειτονιά να μου κάνει την 1η ένεση, κ οι δύο μου έδειξαν με κλίση 30-45 μοιρών. Η γυναικολόγος που κάνει κ η ίδια στον εαυτό της κ στους γονείς της μου είπε αυτό το επιφανειακό που σου περιέγραψα. 

Τωρα που θα πάω πάλι να πάρω τα ενεσακια θα ζητήσω να μου δείξουν πάλι.. Εντάξει θεωρώ ότι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος τρόπος είναι λάθος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Τωρα που θα πάω πάλι να πάρω τα ενεσακια θα ζητήσω να μου δείξουν πάλι.. Εντάξει θεωρώ ότι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος τρόπος είναι λάθος.. 

Λάθος δεν είναι κανένας από αυτούς τους τρόπους. Τις μελανιές μόνο αποφεύγεις. 

Λπν την αυχενική θα την κάνω στη γυναικολόγο μου που είναι στη λίστα fmf κ γενικά η ειδικότητά της είναι ο προγεννετικος έλεγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

Λάθος δεν είναι κανένας από αυτούς τους τρόπους. Τις μελανιές μόνο αποφεύγεις. 

Λπν την αυχενική θα την κάνω στη γυναικολόγο μου που είναι στη λίστα fmf κ γενικά η ειδικότητά της είναι ο προγεννετικος έλεγχος. 

Αα τέλεια.. Τυχερή είσαι.. Ναι τώρα θυμήθηκα ότι το είχες πει πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. 

@Clairy.Επιτρέπεται σύνοδος εκεί, βεβαια θα σε πάρουν κ μια μέρα τηλ να σου δώσουν οδηγίες. Οπότε ρώτησε..εγώ πήγα μόνη μου γιατί είχαμε κ τον μικρό κ δεν επιτρέπονται παιδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. 

@Clairy.Επιτρέπεται σύνοδος εκεί, βεβαια θα σε πάρουν κ μια μέρα τηλ να σου δώσουν οδηγίες. Οπότε ρώτησε..εγώ πήγα μόνη μου γιατί είχαμε κ τον μικρό κ δεν επιτρέπονται παιδιά.

Ωραία εντωμεταξύ έκλεισα στις 8:30 το βράδυ για να μπορεί να είναι μαζί μου.. Αλλά δεν ρώτησα κιόλας, μου είπαν ότι θε με πάρουν τηλέφωνο κάποιες μέρες πριν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

Ωραία εντωμεταξύ έκλεισα στις 8:30 το βράδυ για να μπορεί να είναι μαζί μου.. Αλλά δεν ρώτησα κιόλας, μου είπαν ότι θε με πάρουν τηλέφωνο κάποιες μέρες πριν. 

Εμένα μου είχαν πει μια μέρα πριν κ έκλεισα ραντεβού μια εβδ πριν. Άσε 8.30 το πρωί πηγα. Γιαυτό έκλεισα την β επιπέδου τωρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Εμένα μου είχαν πει μια μέρα πριν κ έκλεισα ραντεβού μια εβδ πριν. Άσε 8.30 το πρωί πηγα. Γιαυτό έκλεισα την β επιπέδου τωρα. 

Κοίτα από την μία είναι καλό το πρωινό γιατί μετά δεν έχεις κάτι στο μυαλό σου . Εγώ θα έχω γυρίσει στη δουλειά ως τότε και θα σκέφτομαι την εξέταση ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κοίτα από την μία είναι καλό το πρωινό γιατί μετά δεν έχεις κάτι στο μυαλό σου . Εγώ θα έχω γυρίσει στη δουλειά ως τότε και θα σκέφτομαι την εξέταση ☺️

Ήταν πολύ νωρίς για μένα. Πήγα κ με το μετρό. Μετά έχει κ ενα 10 λεπτό περπάτημα από το μετρό.. Την β επιπέδου την έκλεισα στις 12. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Ήταν πολύ νωρίς για μένα. Πήγα κ με το μετρό. Μετά έχει κ ενα 10 λεπτό περπάτημα από το μετρό.. Την β επιπέδου την έκλεισα στις 12. 

Ααα τότε ήταν όντως δύσκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια για την πρόληψη ραγαδων κάνει και το απλό αμυγδαλέλαιο; 

ΑΝ κάνουν κάτι, αμυγδαλελαιο και έλαιο καρύδας. Εγώ καρύδα πήρα, οργανικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Liiida είπε:

ΑΝ κάνουν κάτι, αμυγδαλελαιο και έλαιο καρύδας. Εγώ καρύδα πήρα, οργανικό. 

Είδα ενα της apivita. Θα ψάξω και αυτό της καρύδας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...πολύ χειμωνιάτικος καιρός σήμερα!! Πώς είστε;

Καλημέρα.. Εγώ ακόμα δεν εχω δει τον καιρό.. Χουζουρευω ☺️ 

Πως είσαι εσύ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Smurf88 Θεσσαλονίκη είπαμε είσαι εσύ? Στην Αθήνα η φάση είναι καλοκαιράκι! @Clairy. ζηλεύω, θέλω κι εγώ να χουζουρεψω αλλά ξύπνησα από τις 6:30 πάλι...Τί κακό είναι αυτό? Άγχος μάλλον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...