Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 51 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Να προσέχεις και όλα καλά θα πάνε!!! Ο γιατρός θα το παρακολουθεί!

Μακάρι το ελπίζω! Προσέχω πάρα πολύ γιατί έχω πάθει 4 φορές αιμορραγία ως τώρα και φοβάμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 9 ώρες, ο/η Loulou80 είπε:

Καλημέρα, 

Είχα τους ίδιους πόνους κάτω δεξιά και από κάτω μου στη δεξιά πλευρά...ήταν απλά μυϊκός πόνος και πήγα σε χειροπράκτη (γυναίκα που ειδικευόταν σε γυναικολογικά ζητήματα).. δες μήπως είναι κάτι τέτοιο; και μου έδωσε και μαγνήσιο... Έχω και ένα ινομυωμα και με τράβαγε κ αυτό στις αρχές (αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορεί να έχεις και εσύ..)

Πήγαινε πάντως στον δικό γυναικολόγο για να είσαι σίγουρη. Όλα θα πάνε καλά. Εσύ να παραμένεις ήρεμη και να έχεις εμπιστοσύνη και στον εαυτό σου και στο παιδί σου. 

Καλή σου δύναμη

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Η αλήθεια είναι ότι πέρασε 1 εβδομάδα και δεν έχει περάσει. Αύριο θα πάω στο γιατρό μου. Το άφησα τόσο γιατί όταν σηκώνομαι το πρωί είμαι μια χαρά δεν πονάω καθόλου μέχρι το μεσημέρι, κάνω κανονικά τις δουλειές μου κινούμαι κανονικά και από το μεσημέρι προς απόγευμα και μετά αρχίζει και με ξανατραβάει... Ξαπλώνω, κοιμάμαι στη συνέχεια το βράδυ και το πρωί πάλι όλα καλά!! Περίεργο έτσι; Γι' αυτό το άφησα τόσο, επειδή μου ερχεται κατά διαστήματα. 

Αν είχα ινομυωμα, θα φαινόταν στον κολπικό υπέρηχο που μου έκανε πριν 1 εβδομάδα; Δεν ξέρω καθολου από αυτά! 

Και πάλι σε ευχαριστώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου και καλό μήνα να έχουμε 🌺🌺🌺🌼🌼🌼είναι ο μήνας των γενεθλίων μου κ είμαι πολύ χαρούμενη 🥰🥰 αποφάσισα να χαλαρώσω όσο μπορώ και να απολαύσω την εγκυμοσύνη όπως κ να με βρει γιατί συνειδητοποίησα ότι περνάει γρήγορα ο καιρός...είναι τόσο μοναδικό αυτό το συναίσθημα που ξέρω ότι μόλις τελειώσει θα το θέλω πάλι..

Πήρα βέβαια την τρομάρα μου σήμερα γιατί είχα έναν πόνο χαμηλά αλλά μάλλον ήταν η μικρή που κόλλησε κάπου γιατί μόλις κουνήθηκε με ανακούφισε αμέσως! Γενικά, παρόλο που είναι δεύτερη εγκυμοσύνη δύσκολα καταλαβαίνω αν αυτά που νιώθω κάποιες φορές είναι συσπάσεις ή κοιλιακοί, έντερο κλπ!! Θα φτάσω πάλι να γεννήσω για να καταλάβω τι γίνεται 😂😂 τους πόνους της γέννας τους θυμάμαι πολύ καλά όμως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου και καλό μήνα να έχουμε 🌺🌺🌺🌼🌼🌼είναι ο μήνας των γενεθλίων μου κ είμαι πολύ χαρούμενη 🥰🥰 αποφάσισα να χαλαρώσω όσο μπορώ και να απολαύσω την εγκυμοσύνη όπως κ να με βρει γιατί συνειδητοποίησα ότι περνάει γρήγορα ο καιρός...είναι τόσο μοναδικό αυτό το συναίσθημα που ξέρω ότι μόλις τελειώσει θα το θέλω πάλι..

Πήρα βέβαια την τρομάρα μου σήμερα γιατί είχα έναν πόνο χαμηλά αλλά μάλλον ήταν η μικρή που κόλλησε κάπου γιατί μόλις κουνήθηκε με ανακούφισε αμέσως! Γενικά, παρόλο που είναι δεύτερη εγκυμοσύνη δύσκολα καταλαβαίνω αν αυτά που νιώθω κάποιες φορές είναι συσπάσεις ή κοιλιακοί, έντερο κλπ!! Θα φτάσω πάλι να γεννήσω για να καταλάβω τι γίνεται 😂😂 τους πόνους της γέννας τους θυμάμαι πολύ καλά όμως!!!

Να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις όσο μπορείς. Η φίλη μου με 3 εκ τράχηλο τώρα στον 4ο της είπα απλά να προσέχει το βάρος και να μη σκύβει. 

Εγώ τελικά αυτά που ένιωθα χθες ήταν το έντερο. Με το που πήγα τουαλέτα πέρασαν όλα. 

Άλλη ερώτηση έχω να κάνω. Έκανα εξετάσεις και το σάκχαρο μου τις δύο τελευταίες φορές είναι πιο κάτω από πάλια. Και η γλυζολιομενη μου. Έχω δλδ 75 σάκχαρο ενώ παλιά είχα  90 και γλυκό 4.5 ενώ είχα 5.5 συνήθως. Σας έχει τύχει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις όσο μπορείς. Η φίλη μου με 3 εκ τράχηλο τώρα στον 4ο της είπα απλά να προσέχει το βάρος και να μη σκύβει. 

Εγώ τελικά αυτά που ένιωθα χθες ήταν το έντερο. Με το που πήγα τουαλέτα πέρασαν όλα. 

Άλλη ερώτηση έχω να κάνω. Έκανα εξετάσεις και το σάκχαρο μου τις δύο τελευταίες φορές είναι πιο κάτω από πάλια. Και η γλυζολιομενη μου. Έχω δλδ 75 σάκχαρο ενώ παλιά είχα  90 και γλυκό 4.5 ενώ είχα 5.5 συνήθως. Σας έχει τύχει; 

Κορίτσι εγώ 85 είχα πριν την εγκυμοσύνη το ζάχαρο νηστείας κ τώρα 70.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσι εγώ 85 είχα πριν την εγκυμοσύνη το ζάχαρο νηστείας κ τώρα 70.

Αα άρα είναι λογικό. Μάλλον παίρνουν τα μωράκια μας. Έτσι μου είπε και ο Γιατρός στη δουλειά.. Απλά τρώω γλυκά γενικά και λέω δεν ανεβαίνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις όσο μπορείς. Η φίλη μου με 3 εκ τράχηλο τώρα στον 4ο της είπα απλά να προσέχει το βάρος και να μη σκύβει. 

Εγώ τελικά αυτά που ένιωθα χθες ήταν το έντερο. Με το που πήγα τουαλέτα πέρασαν όλα. 

Άλλη ερώτηση έχω να κάνω. Έκανα εξετάσεις και το σάκχαρο μου τις δύο τελευταίες φορές είναι πιο κάτω από πάλια. Και η γλυζολιομενη μου. Έχω δλδ 75 σάκχαρο ενώ παλιά είχα  90 και γλυκό 4.5 ενώ είχα 5.5 συνήθως. Σας έχει τύχει; 

Εγώ λέω να χαίρεσαι!!! Μια χαρά είναι!! Εμένα πάνω κάτω το σάκχαρο μου ήταν κ είναι το ίδιο. 

Θυμησε μου τι συμπτώματα είχες με την κυστιτιδα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Εγώ λέω να χαίρεσαι!!! Μια χαρά είναι!! Εμένα πάνω κάτω το σάκχαρο μου ήταν κ είναι το ίδιο. 

Θυμησε μου τι συμπτώματα είχες με την κυστιτιδα; 

Ένιωθα πόνο σε όλην την κοιλιά σα να είναι έντερο. Ένιωθα πέτρα την κοιλιά μου. Πονουσα χαμηλά στην κοιλιά δεξιά αριστερά.. Παντού δηλαδη. Όταν καθόμουν ανάσκελα επίσης πονουσα και ένιωθα πίεση. Και τέλος όταν πήγα στο νοσοκομείο και με πίεζαν με τον υπέρηχο και  με τα χέρια μετά δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο. 

Έχεις κάτι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αα άρα είναι λογικό. Μάλλον παίρνουν τα μωράκια μας. Έτσι μου είπε και ο Γιατρός στη δουλειά.. Απλά τρώω γλυκά γενικά και λέω δεν ανεβαίνει; 

Μου έχει πει ο ενδικρινολογος οτι τα όρια αλλάζουν στην εγκυμοσύνη, μειώνονται νομίζω. Κι εγώ δεν έχω κόψει τα γλυκά απλά έχω δώσει έμφαση στη μαύρη σοκολάτα που είναι πιο υγιεινή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Liiida είπε:

Μου έχει πει ο ενδικρινολογος οτι τα όρια αλλάζουν στην εγκυμοσύνη, μειώνονται νομίζω. Κι εγώ δεν έχω κόψει τα γλυκά απλά έχω δώσει έμφαση στη μαύρη σοκολάτα που είναι πιο υγιεινή. 

Εγώ έχω δώσει έμφαση σε ένα προφιτερολ στο ψυγείο 😂😂 κάθε μέρα λέω σήμερα δε θα φάω γλυκό.. Και δεν τα καταφέρνω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ έχω δώσει έμφαση σε ένα προφιτερολ στο ψυγείο 😂😂 κάθε μέρα λέω σήμερα δε θα φάω γλυκό.. Και δεν τα καταφέρνω.. 

Προφιτερολ??? Γτ λες κακές λέξεις, δε ντρέπεσαι λίγο????

Πω πωωω να είχαμε ένα προφιτερολ τώρα.....😳😳😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Προφιτερολ??? Γτ λες κακές λέξεις, δε ντρέπεσαι λίγο????

Πω πωωω να είχαμε ένα προφιτερολ τώρα.....😳😳😳

Εγώ ήμουν στη δουλειά και από τις 12 σκεφτόμουν ότι θα έρθω σπίτι να το φάω 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ένιωθα πόνο σε όλην την κοιλιά σα να είναι έντερο. Ένιωθα πέτρα την κοιλιά μου. Πονουσα χαμηλά στην κοιλιά δεξιά αριστερά.. Παντού δηλαδη. Όταν καθόμουν ανάσκελα επίσης πονουσα και ένιωθα πίεση. Και τέλος όταν πήγα στο νοσοκομείο και με πίεζαν με τον υπέρηχο και  με τα χέρια μετά δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο. 

Έχεις κάτι;; 

Ότι περιγράφεις εκτός από ανάσκελα δεν το παρατήρησα συν ότι όταν πάω για τσισα νιώθω πίεση. Μου είπε ο γιατρός να κάνω εξέταση ούρων μήπως έχω κυστιτιδα. Συν ότι έχω μειώσει πάλι το νερό κ μου είπε νερό πολύ κ αν θέλω κ χαμομήλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα όρια σακχάρου στην εγκυμοσύνη όντως μειώνεται. 

Εγώ καθε μέρα τρώω γλυκά ότι βρω μπροστά μου.. Ολο βλέπω συνταγές τι γλυκό να φτιάξω. Αλλα είπα αυτήν την εβδ να κανω γενικά κράτη γιατί Δευτέρα έχω καμπύλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

Ότι περιγράφεις εκτός από ανάσκελα δεν το παρατήρησα συν ότι όταν πάω για τσισα νιώθω πίεση. Μου είπε ο γιατρός να κάνω εξέταση ούρων μήπως έχω κυστιτιδα. Συν ότι έχω μειώσει πάλι το νερό κ μου είπε νερό πολύ κ αν θέλω κ χαμομήλι. 

Πήγαινε κάνε μια γενική ούρων να δεις αν έχεις μικροοργανισμους και πυοσφαιρια. Αν πας σε ένα διαγνωστικό τώρα θα στην δώσουν μέχρι το απόγευμα. Απλά καλό πλύσιμο πριν μαζέψεις τα ούρα. Χαμομήλι πίνω πλέον κάθε βράδυ μαζί με ακτινίδιο και τον σίδηρο μου και το πρωί πάει εύκολα τουαλέτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πήγαινε κάνε μια γενική ούρων να δεις αν έχεις μικροοργανισμους και πυοσφαιρια. Αν πας σε ένα διαγνωστικό τώρα θα στην δώσουν μέχρι το απόγευμα. Απλά καλό πλύσιμο πριν μαζέψεις τα ούρα. Χαμομήλι πίνω πλέον κάθε βράδυ μαζί με ακτινίδιο και τον σίδηρο μου και το πρωί πάει εύκολα τουαλέτα. 

Αύριο δεν μπορώ τώρα. Ούτε ουροσυλλεκτη έχω πάρει το έχω ξεχάσει κ έχω κ τον μικρό στην μπανιέρα για καμιά ώρα τουλάχιστον, οποτε μια κ καλή αύριο. Χαμομήλι πίνω συχνά με χαλαρώνει με το έντερο που με πιάνουν κολικοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αύριο δεν μπορώ τώρα. Ούτε ουροσυλλεκτη έχω πάρει το έχω ξεχάσει κ έχω κ τον μικρό στην μπανιέρα για καμιά ώρα τουλάχιστον, οποτε μια κ καλή αύριο. Χαμομήλι πίνω συχνά με χαλαρώνει με το έντερο που με πιάνουν κολικοι. 

Αν μπορεί ο άντρας σου να σου πάρει και χυμό γκρανμπερι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια, άσχετο: ο αφαλός σας έχει πεταχτεί? Γτ εμένα καθόλου!

Οχι αλλά τον βλέπω και μικραίνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. Σε ποια εβδομάδα είσαι;; Γιατί από ότι θυμάμαι, εκτός του ότι κατεβαίνουν τα όρια στην εγκυμοσύνη, σε κάποιους μήνες πέφτει κ το σάκχαρο κ μετά ίσως ανέβει προς την 26η-28η, εκεί που κάνουμε την καμπύλη δλδ..να χαίρεσαι πάντως!! 

Για τον τράχηλο που λες, στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα 3 εκ στην 22η εβδομάδα όταν έκανα β επιπέδου αλλά δεν μου είπαν να προσέχω τπτ..δεν καθόμουν στα αυγά μου!!! Τώρα λίγο μας ανησυχεί η μικρή χοάνη αλλά μπορεί κ να φύγει με το utrogestan που βάζω.

Ο δικός μου αφαλός έγινε επίπεδος..η μικρή πλέον είναι αρκετά πιο πάνω, τις τρώω στα πλευρά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

@Clairy. Σε ποια εβδομάδα είσαι;; Γιατί από ότι θυμάμαι, εκτός του ότι κατεβαίνουν τα όρια στην εγκυμοσύνη, σε κάποιους μήνες πέφτει κ το σάκχαρο κ μετά ίσως ανέβει προς την 26η-28η, εκεί που κάνουμε την καμπύλη δλδ..να χαίρεσαι πάντως!! 

Για τον τράχηλο που λες, στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα 3 εκ στην 22η εβδομάδα όταν έκανα β επιπέδου αλλά δεν μου είπαν να προσέχω τπτ..δεν καθόμουν στα αυγά μου!!! Τώρα λίγο μας ανησυχεί η μικρή χοάνη αλλά μπορεί κ να φύγει με το utrogestan που βάζω.

Ο δικός μου αφαλός έγινε επίπεδος..η μικρή πλέον είναι αρκετά πιο πάνω, τις τρώω στα πλευρά 😂

Στην 22η είμαι. 

Τι είναι η χοάνη 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Στην 22η είμαι. 

Τι είναι η χοάνη 🙄

Είναι ένα μικρό άνοιγμα από τη μέσα πλευρά του τραχήλου, από εκεί που είναι το μωρό δηλαδή.. ευτυχώς η δικιά μου ίσα που φαίνεται κ απόρησα κιόλας γιατί όταν έκανα τη β επιπέδου μου είπε ότι είναι κλειστός κ το είδα μετά στο χαρτί γραμμένο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Είναι ένα μικρό άνοιγμα από τη μέσα πλευρά του τραχήλου, από εκεί που είναι το μωρό δηλαδή.. ευτυχώς η δικιά μου ίσα που φαίνεται κ απόρησα κιόλας γιατί όταν έκανα τη β επιπέδου μου είπε ότι είναι κλειστός κ το είδα μετά στο χαρτί γραμμένο..

Ο γυναικολόγος σου που σου έκανε μετά πάλι υπέρηχο το είδε ότι υπάρχει όντως; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...