Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Μπορεις να το κανεις οπότε θες; ή πρέπει να τελειωσει το λοχίας; 

Το κάνεις αφού πάρεις τα λεφτά της λοχειας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Θελει καινουργια βεβαίωση εργοδότη εε; που να αναφέρει τον μισθο.. Αλλα τι να βαλω εγω η καημένη; με εχουν ως μερικη απασχόληση αλλα απο το ικα πηρα εναν μισθο μου μηνιαίο.. Εσυ τι έβαλες; 

Δεν το έχω κάνει ακόμα, περιμένω τη λογιστρια να μου φτιάξει το χαρτί 🙄 της έστειλα το πρωί, μου είπε να την πάρω τηλ αργότερα να συνεννοηθούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Δεν το έχω κάνει ακόμα, περιμένω τη λογιστρια να μου φτιάξει το χαρτί 🙄 της έστειλα το πρωί, μου είπε να την πάρω τηλ αργότερα να συνεννοηθούμε 

Αν βγάλεις άκρη πες μου κ μενα σε παρακαλώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ουτε κ εγώ έχω κάνει ακόμα το συμπληρωματικό. Έχεις περιθώριο ένα τρίμηνο αφού πληρωθείς το λοχειας, το λέει κ στο σάιτ του ΟΑΕΔ. 

@Love32λογικα ναι! Εγώ έχω ταράξει τα μπουστοκουλουρα παντως 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κοίταξα και εγω θελει βεβαίωση αλλα υπάρχουν απορίες 😂 σου ζηταει ημέρα διακοπής εργασιας για να παρεις το λοχίας.. Αφου εμεις καθόμασταν απο το κυοφοριας τι ημερομηνία βαζεις; οταν πηγες να κανεις αίτηση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Δεν έχω ιδέα ! Ο παιδίατρος τι σου είπε ;; Εγώ γενικά ποτέ δεν την έχω ξυπνήσει ! Της δίνω όποτε πεινάει ! Και απλώς όταν είδα ότι άρχισε να μου πίνει όλο το 90μλ άρχισα να της κάνω 120 ! Μόλις δω ότι αρχίζει να το πίνει όλο κ αυτό θα το ανεβάσω στα 150! 

Εμένα ρε κορίτσια είναι 24 ημερών και πίνει ήδη 150ml σε κάθε γεύμα 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Το κοίταξα και εγω θελει βεβαίωση αλλα υπάρχουν απορίες 😂 σου ζηταει ημέρα διακοπής εργασιας για να παρεις το λοχίας.. Αφου εμεις καθόμασταν απο το κυοφοριας τι ημερομηνία βαζεις; οταν πηγες να κανεις αίτηση; 

Αν κατάλαβα καλά ο εργοδότης συμπληρώνει στη βεβαίωση την ημερομηνία διακοπής λόγω κυοφοριας δηλαδή την ημέρα που άρχισε το επίδομα κυοφοριας. Αυτό εννοείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Μπαίνεις στο site του οαεδ με τους κωδικούς σου και ακολουθείς τις οδηγίες. Ζητάει κάποια δικαιολογητικά, τα επισυνάπτεις και προχωράει ηλεκτρονικά 😊το ίδιο και η προστασία μητρότητας (το 6μηνο) 

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω ιδέα από τέτοιου είδους διαδικασίες. Ευτυχώς που είσαι ευγενική κ με κατατοπισες!! Το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός για την άδεια τοκετου ο εργοδότης μου δε το ετοιμασε ακόμη κ δε το πήγα στο ικα. Εδω κ 2 εβδομάδες. Ξέρεις αν θα έχω πρόβλημα με το ικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω ιδέα από τέτοιου είδους διαδικασίες. Ευτυχώς που είσαι ευγενική κ με κατατοπισες!! Το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός για την άδεια τοκετου ο εργοδότης μου δε το ετοιμασε ακόμη κ δε το πήγα στο ικα. Εδω κ 2 εβδομάδες. Ξέρεις αν θα έχω πρόβλημα με το ικα?

Νομίζω έχεις περιθώριο κάποιους μήνες (δε θυμάμαι σίγουρα πόσους) για να καταθέσεις για τα επιδόματα κυοφοριας κ λοχειας απλά θα αργήσεις να πάρεις κ τα χρήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αν κατάλαβα καλά ο εργοδότης συμπληρώνει στη βεβαίωση την ημερομηνία διακοπής λόγω κυοφοριας δηλαδή την ημέρα που άρχισε το επίδομα κυοφοριας. Αυτό εννοείς;

Ναι ετσι βγάζει νόημα 😅 γιατί στο χαρτί γραφει της λοχίας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι ετσι βγάζει νόημα 😅 γιατί στο χαρτί γραφει της λοχίας 

Αυτή τη βεβαίωση βρήκα εγώ για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ. Το ίδιο δε λέμε;

 

ypodigma-bebaioshs-1o-sympl-parox-mhtr (1).doc

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αυτή τη βεβαίωση βρήκα εγώ για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ. Το ίδιο δε λέμε;

 

ypodigma-bebaioshs-1o-sympl-parox-mhtr (1).doc 14 kB · 0 downloads

Ναι το ιδιο λεμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Νομίζω έχεις περιθώριο κάποιους μήνες (δε θυμάμαι σίγουρα πόσους) για να καταθέσεις για τα επιδόματα κυοφοριας κ λοχειας απλά θα αργήσεις να πάρεις κ τα χρήματα. 

Αν είναι αυτό μόνο εντάξει ειπα μη μου πουν τίποτα στο ικα. Ευχαριστώ πάντως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Εμένα ρε κορίτσια είναι 24 ημερών και πίνει ήδη 150ml σε κάθε γεύμα 🙃

Εμενα 55 και πινει 180 και μολις βάλαμε την πρωτη πανα νο2 👶🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Αν είναι αυτό μόνο εντάξει ειπα μη μου πουν τίποτα στο ικα. Ευχαριστώ πάντως 

Ρώτα όμως για να είσαι σίγουρη 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Εμένα ρε κορίτσια είναι 24 ημερών και πίνει ήδη 150ml σε κάθε γεύμα 🙃

Πάντως δεν τον κοβω να χρειάζεται ξυπνημα 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Δηλαδή όταν την βλέπω να το κανει να την σταματαω; και αν το κανει οταν λείπω; και τι εννοείς με το αναπτυξιακό στάδιο; 

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Νομίζω ότι είναι λίγο σχετικό ξέρω παιδάκια που είχαν όλη την προσοχή πάνω τους κ παρόλαυτα πιπιλισαν καιρό το δάχτυλο με αποτέλεσμα το κοριτσάκι να έχει τροφή στο δάχτυλό του και να έχει πρόβλημα στην ομιλία που τους είπαν ότι φταίει αυτό τώρα εγώ δεν γνωρίζω και το άλλο αγοράκι πέταξε τη γνάθο έξω και χρειάστηκε σιδεράκια τώρα τους είπα ότι είχα να πω το πιπίλισμα του δακτύλου δεν ξέρω.

Παρόλα αυτά εννοείται ότι τον σταματάω και του τραβάω το χέρι μου το έχει κάνει δυο-τρεις φορές.

https://pediatros-thes.gr/άρθρα/πιπίλισμα-του-αντίχειρα/ 

Το άρθρο αυτό είναι γραμμένο αρκετά χρόνια πριν.. 2021 κ έχω ακούσει τα ίδια από τον παιιδιατρο της μικρής. Εγώ είμαι της άποψης ότι μόλις ολοκληρωθούν τα νεογιλα δόντια κ εφοσον δεν έχει σταματήσει το πιπιλισμα να προσπαθήσουν να κατανοήσουμε για ποιο λόγο συνεχίζει να το κάνει κ να το βοηθήσουμε. Εγώ μικρή πιπιλιζα το δάχτυλο μου δεν θυμάμαι μέχρι πότε νομίζω είχα πάει νήπιο το δαχτυλο μου είναι μια χαρά, φυσικά ακόμα θυμάμαι το πιπέρι στο δάχτυλο κ είμαι σίγουρη ότι οφείλεται σε συναιαθηματικους παράγοντες!!

στις πριν 11 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

@Tweema ποια d δίνεις;

Οσες κάνατε το συμπληρωματικο του οαεδ μπήκε σήμερα σε μένα. 

 

Την nature's aid.. Καθαρή ειναι αλλά 2η μέρα χωρίς αυτήν κ μειώθηκαν αισθητά οι βλεννες. Συνεχίζει να έχει βέβαια αλλά λίγες, που νομίζω ότι οφείλονται στους χάλινους που έχει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/9/2021 at 7:21 ΜΜ, ο/η Diana_caterina είπε:

Μονο εγω δεν θέλω να δουλέψω; οσο και αν αγαπω αυτο που παω να κανω μου κακοφαινεται απίστευτα το 8ωρο μακρια απο το μωρο.. Συν το πήγαινε ελα.. 10ωρο μακρια απο το μωρο.. 

Κι εγώ ενώ είμαι εργασιομανης (ή μάλλον ήμουν!)τώρα δεν θέλω να σκεφτώ ότι θα πάω στη δουλειά...σπαστό ωράριο καταστημάτων..!! Δύσκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια μου! Χθες ηρθε η παιδίατρος να μας δει. Η μικρή στις 17 /9 έκλεισε τον ένα μήνα. Τη ζύγισε και ήταν 3570. Όταν είχε έρθει πριν περίπου έναν μήνα ήταν 3150. Μου είπε πως δεν είναι τόσο ικανοποιητικό το βάρος που πήρε αλλά επειδή θηλάζει αποκλειστικά (πέρα από ένα μπουκαλάκι ξένο που μισοτρωγε το βράδυ) δεν την ανησυχεί. Μου είπε να κάνω 2 αντλήσεις με θήλαστρο την ημέρα και να πάρω και κάτι χάπια μαγιάς (που δεν νομίζω να πάρω, δεν είμαι υπέρ) για να αυξήσω την παραγωγή. Μου είπε πως πρέπει να παίρνει 500 έως 600 γραμμάρια το μήνα ένα θηλάζον μωρό. Εγώ ρε κορίτσια δεν θεωρώ ότι υπήρχε τόσο μεγάλη διαφορά μιας και πήραμε 420. Από την άλλη ήταν μόλις η μικρή είχε κάνει κακά και ήταν νηστικη εκείνη την ώρα. Επίσης μου είπε να της δίνω 90 μλ. ξένο το βράδυ και όχι 60 μλ. γιατί πεινάει. Η αλήθεια είναι πως δεν την άφηνα να το πίνει όλο γιατί θεωρούσα πως είναι πολύ μιας και έπινε και θηλασμο. Σήμερα το βράδυ που ήπιε 50 μλ κοιμήθηκε σερί από τις 1:15 μέχρι τις 4:15 χωρίς να ξυπνήσει. Η γιατρός λέει ότι πεινάει. Εμένα μου είπαν ότι αυτο είναι μύθος με το δεν έχεις γάλα κλπ και όσο το βάζεις στο στήθος θα έχεις. Εμένα ειναι εκεί σνχ. Δεν ξέρω τι έκανα λάθος και μπορεί να μην χόρταινε. Η αν έχει δίκιο η γιατρός ή όχι. Εύχομαι μόνο να μην παραγκωνισω τον θηλασμό κάνοντας αυτές τις κινήσεις. Καμία αντίστοιχη εμπειρία από κάποια κοπέλα που μπορεί να με διαφωτίσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

@Lia5 κοριτσι μου το mei tai σας βόλεψε. ? Μπαίνουν από αυτή την ηλικία? Είναι εύκολο να το φορέσεις?

Μπαινουν απο νεογέννητα. Το ειχα δοκιμάσει και καθοταν αλλα εγω δεν αισθάνομαι ασφάλεια με τα δεσιματα. Δεν το θελω για το σπιτι. Θελω να τον βαζω και να πηγαίνω για περπάτημα και φοβάμαι μη λυθεί και μου πεσει! Ετσι πηρα της Chicco που ειχε πει η @PanB που κλείνει με κλιπς. Αυτό το δοκιμασα και πιστεύω ότι θα μας βολεψει αλλα προς το παρόν πηγαίνουμε με καροτσι γιατι εχει πολλη ζεστη και υγρασία εδω ακομα και σκαω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Μπαινουν απο νεογέννητα. Το ειχα δοκιμάσει και καθοταν αλλα εγω δεν αισθάνομαι ασφάλεια με τα δεσιματα. Δεν το θελω για το σπιτι. Θελω να τον βαζω και να πηγαίνω για περπάτημα και φοβάμαι μη λυθεί και μου πεσει! Ετσι πηρα της Chicco που ειχε πει η @PanB που κλείνει με κλιπς. Αυτό το δοκιμασα και πιστεύω ότι θα μας βολεψει αλλα προς το παρόν πηγαίνουμε με καροτσι γιατι εχει πολλη ζεστη και υγρασία εδω ακομα και σκαω.

Της chicco είναι εργονομικός?.ψάχνω κ εγώ ν πάρω τώρα κ ονυως κ εγώ δεν τα νιώθω πολύ ασφαλή. Αν θες γράψε μου ποιος είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Της chicco είναι εργονομικός?.ψάχνω κ εγώ ν πάρω τώρα κ ονυως κ εγώ δεν τα νιώθω πολύ ασφαλή. Αν θες γράψε μου ποιος είναι.

Είναι ο myamaki. Πατα Chicco myamaki στο YouTube για να δεις ακριβως πώς ειναι και πώς φοριέται. Λέει οτι ειναι εργονομικος και εμενα που τον φορεσα μου φανηκε πολυ σωστη η σταση του μωρού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Είναι ο myamaki. Πατα Chicco myamaki στο YouTube για να δεις ακριβως πώς ειναι και πώς φοριέται. Λέει οτι ειναι εργονομικος και εμενα που τον φορεσα μου φανηκε πολυ σωστη η σταση του μωρού. 

Εργονομικός είναι ναι 😊 εμείς τον έχουμε απ την κόρη μου και μας έχει βολέψει πολύ.. Μπαίνει και στην πλάτη όταν μεγαλώσει το μωρό και στο πλάι! Εμείς στην πλάτη την είχαμε κ γυρίσαμε όλη τη Σικελία πριν μας βρει η καραντίνα 😅 και τώρα ο μπέμπης κάθεται μια χαρά, έχει ένα επιπλέον σαν μαξιλαρακι που το βάζεις σε πολύ μωράκια, δες το βίντεο στο YouTube 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Το κάνεις αφού πάρεις τα λεφτά της λοχειας

Να σε ρωτήσω... Για το διάστημα κυοφοριας κ λοχειας μας δίνει κ ο εργοδότης κάποια χρήματα; δηλαδή για τους 4 μήνες μας δίνει ΙΚΑ, εργοδότης κ ΟΑΕΔ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...