Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπέρηχος ωορρηξίας


Fofi90

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλες!!! Ο λόγος που γράφω είναι γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί. Μετά από 10 χρόνια χωρίς περιοδο λόγω διατροφικών διαταραχών, έχω παλι κυκλο. Για την ακρίβεια τον Αυγουστο και τον Σεπτεμβριο με διάρκεια κυκλου 40 ημερών. Τώρα προσπαθω με τους γιατρους μου να δουμε αν κάνω ωορρηξία καθώς με τον άντρα μου θέλουμε παιδακι. Την 25 μέρα του κύκλου υπήρχε το Ωοθηλακιο 19.8 mm και την 26  μέρα την ίδια ώρα είχε εξαφανιστεί.

Αυτό σημαίνει ότι έγινε η ωορρηξία? Πότε όμως??? Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι όταν το ωάριο απελευθερώνεται το Ωοθηλακιο συνεχίζει να φαίνεται στον υπέρηχο ή με το που σκάει κατευθείαν συρρικνώνεται? Δηλαδή ή ωορρηξία έγινε από την 25η προς την 26η ή από την 26 και έπειτα????

Να επίσημανω ότι οι κυκλοι μου ήταν παντα μεγάλοι και ότι είμαι 30 ετών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2020 at 9:37 ΠΜ, ο/η Fofi90 είπε:

Καλησπερα σε όλες!!! Ο λόγος που γράφω είναι γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί. Μετά από 10 χρόνια χωρίς περιοδο λόγω διατροφικών διαταραχών, έχω παλι κυκλο. Για την ακρίβεια τον Αυγουστο και τον Σεπτεμβριο με διάρκεια κυκλου 40 ημερών. Τώρα προσπαθω με τους γιατρους μου να δουμε αν κάνω ωορρηξία καθώς με τον άντρα μου θέλουμε παιδακι. Την 25 μέρα του κύκλου υπήρχε το Ωοθηλακιο 19.8 mm και την 26  μέρα την ίδια ώρα είχε εξαφανιστεί.

Αυτό σημαίνει ότι έγινε η ωορρηξία? Πότε όμως??? Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι όταν το ωάριο απελευθερώνεται το Ωοθηλακιο συνεχίζει να φαίνεται στον υπέρηχο ή με το που σκάει κατευθείαν συρρικνώνεται? Δηλαδή ή ωορρηξία έγινε από την 25η προς την 26η ή από την 26 και έπειτα????

Να επίσημανω ότι οι κυκλοι μου ήταν παντα μεγάλοι και ότι είμαι 30 ετών.

Γεια σου κοριτσι μου! Αυτα που μας ρωτας, δεν στα εξηγησε ο γιατρος σου? Δεν σου ειπε εαν τελικα εκανες ωορρηξια ή οχι? Βασικα, σημειωσε αυτες τις ερωτησεις και παρτον τηλεφωνο να τον ρωτησεις...! Μου ακουγονται λιγο εξειδικευμενες και παρατολμες ερωτησεις αυτες για να απαντηθουν απο εμας σε ενα φορουμ. Ευχομαι να καταφερεις να ισσοροπησεις τον κυκλο σου, να κανεις τελειες ωορρηξιες και να πιασετε νινακι οσο πιο συντομα γινεται!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Fofi90 Γενικά όταν γίνει η ωορρηξια μένει στη θέση του ωοθυλακιου κάτι που λέγεται ωχρό σωμάτιο. Δεν εξαφανίζεται δλδ αλλά υπαρχει με άλλη μορφή. Αυτό το ωχρό σωμάτιο απορρίπτεται μέσω της περιόδου. Οπότε ο γιατρός μπορεί να το δει... 

Όπως είπε όμως κ παραπάνω η @anna90 πρέπει να σου πει τι είδε ακριβώς γιατί εμείς μόνο υποθέσεις κ γενικεύσεις κάνουμε. Θα σου έλεγα πάντως να κάνεις πολύ γρήγορες κινήσεις κ σε ειδικό υπογονιμοτητας όχι απλό γυναικολόγο γιατί 10 χρόνια χωρίς περίοδο είναι κάτι που πρέπει να δεις πολύ προσεκτικά! 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...